مترو شیراز

 خطوط مترو شیراز

متروی شیراز در کل دارای 6 خط می باشد که اکنون تنها خط 1 آن فعال و خطوط 2 و 3 نیز در حال ساخت می باشند. همچنین خطوط 4، 5 و 6 در حال توسعه می باشند. خط یک مترو در سال 1381 با 20 ایستگاه فعال و افتتاح شده و از ایستگاه احسان تا شهید دستغیب را شامل می شود. بر اساس آمار بدست آمده، در طی یک سال حدود 200 مسافر با خط 1 متروی شیراز جابجا می شوند.

ایستگاه های خط 1 مترو شیراز

همانطور که گفته شد این خط از ایستگاه آیت الله دستغیب آغاز و از ایستگاه های شهید دوران، فرصت شیرازی، جانبازان، غدیر، رازی، فضیلت، کاوه، ولی عصر(عج)، وکیل الرعایا، زندیه، امام حسین (ع)، نمازی، شهید آوینی، شهید مطهری، قصر دشت، شاهد، میرزای شیرازی، دکتر شریعتی، احسان عبور کرده و در نهایت در پایانه احسان متوقف می شود. در ادامه به بررسی مهم ترین ایستگاه های مترو در شیراز می پردازیم. همراه ما باشید.

ایستگاه های خط 1 مترو شیراز

ایستگاه مترو آیت الله دستغیب

خط مترو 1 شیراز از ایستگاه آیت الله دستغیب آغاز می شود. این ایستگاه در شرق شیراز واقع شده که دسترسی بسیار راحتی را به فرودگاه ایجاد می کند. در این ایستگاه 4 دروازه برای ورود و خروج و همچنین 2 خروج اضطراری برای مسافران در نظر گرفته شده است.

ایستگاه مترو آیت الله دستغیب

ایستگاه مترو کاوه شیراز

این ایستگاه در بلوار مدرس قرار گرفته و دسترسی راحتی به ترمینال اتوبوس رانی شهید مدرس را برای افراد فراهم می کند. ایستگاه مترو کاوه دارای 3 دروازه ورودی و خروجی می باشد.

 ایستگاه مترو کاوه شیراز

ایستگاه مترو غدیر شیراز

ایستگاه غدیر در در بلوار مدرس و نزدیک پل غدیر قرار دارد. اگر از ضلع شمالی این ایستگاه خارج شوید، به شهرداری منطقه سه و اگر از ضلع جنوبی آن خارج شوید به شهرداری منطقه دو خواهید رسید. ایستگاه متروغدیر، شانزدهمین ایستگاه خط 1 می باشد و برای ورود و خروج مسافران، 4 دروازه در نظر گرفته است. این ایستگاه در ابتدای خیابان فضل آباد واقع شده و دسترسی بسیاری به این محله فراهم کرده است. شهرک پرواز، مدرسه بعثت و دانشگاه صنعتی شیراز از دیگر مکان هایی است که در نزدیکی این ایستگاه قرار گرفته است.  

ایستگاه مترو غدیر شیراز

ایستگاه مترو ولیعصر (عج)

ایستگاه متروی ولیعصر در مرکز میدان ولیعصر شیراز قرار گرفته و 4 ورودی و خروجی دارد. ایستگاه مترو ولیعصر، نزدیک ترین ایستگاه به جاذبه های گردشگری چون سعدیه، موزه مشاهیر و باغ های نارنجستان و دلگشا به شمار می رود. همچنین هتل های لطفعلی خان شیراز، هتل سو و شون، هتل آناهیتا در نزدیکی این ایستگاه قرار گرفته است.

ایستگاه مترو ولیعصر (عج)

ایستگاه مترو وکیل الرعایا

اگر قصد خرید دارید، بازار وکیل و بازار حاجی دو تا از مشهور ترین بازار های سنتی شیراز می باشند که می توانید به آن ها مراجعه کنید. ایستگاه مترو وکیل الرعایا واقع در خیابان زند باریک، نزدیک ترین ایستگاه به این بازار ها می باشد و برای مسافران 4 دروازه برای ورود و خروج در نظر گرفته شده است.  

ایستگاه مترو وکیل الرعایا

ایستگاه مترو زندیه

یازدهمین ایستگاه مترو شیراز، ایستگاه زندیه می باشد که در تقاطع بلوار کریم خان زند و سعدی قرار گرفته و 6 دروازه برای ورود و خروج افراد در نظر گرفته شده است. این ایستگاه به دلیل نزدیکی به مکان های مهمی چون شاهچراغ، عمارت شاپوری، مسجد جامع عتیق، بازار وکیل، مسجد وکیل، حمام وکیل، حافظیه، سرای مشیر، بازار مسگر ها یکی از پرتردد ترین ایستگاه های مترو در شیراز محسوب می شود. همچنین این ایستگاه به هتل های پارسه، جام جم، پارسیان، زندیه و... نیز دسترسی بسیار خوبی را فراهم کرده است.

ایستگاه مترو زندیه

ایستگاه مترو امام حسین (ع)

در میدان امام حسین (ع) قرار دارد و ایستگاه مشترک خط 1 و خط 2 به شمار می رود. اگر می خواهید به دروازه قرآن بروید، در این ایستگاه بایستی پیاده شوید. همچنین ایستگاه امام حسین (ع) با 4 ورودی و خروجی ، نزدیک ترین ایستگاه به پارک آزادی، لونا پارک و دانشکده علوم پزشکی دانشگاه شیراز می باشد.  

ایستگاه مترو امام حسین (ع)

ایستگاه مترو نمازی

این ایستگاه که در میدان نمازی شیراز واقع شده است، 4 دروازه برای ورود و خروج مسافران در نظر گرفته است. به دلیل دسترسی به مراکز مهمی چون دانشکده مهندسی دانشگاه شیراز، باغ فرزانه، کتابخانه خوارزمی، باغ ارم و... از پر اهمیت ترین ایستگاه های خط 1 متروی شیراز به شمار می رود.

ایستگاه مترو نمازی

ایستگاه مترو آوینی

اگر قصد خرید از مرکز خرید حافظ را دارید، در این ایستگاه بایستی پیاده شوید. همچنین این ایستگاه دسترسی بسیار راحتی با باغ عفیف آباد فراهم کرده است. از دیگر مزایای این خط مترو می توان به نزدیکی آن به بیمارستان ها و بانک ها اشاره کرد.

ایستگاه مترو آوینی

ایستگاه مترو دکتر شریعتی

این ایستگاه با قرار گیری در تقاطع خیابان خلبانان و بلوار معالی آباد، دسترسی بسیار آسانی با رستوران ها و کافی شاپ ها فراهم کرده است. کافه اهورا، فست فود لی لا وی ، کافه گلزار و... از نزدیک ترین این کافه ها به ایستگاه مترو دکتر شریعتی به شمار می روند. 

ایستگاه مترو دکتر شریعتی

ایستگاه مترو احسان

این ایستگاه که در میدان احسان واقع شده و آخرین ایستگاه و یا پایانه مترو شیراز می باشد. کافه این، از کافه هایی است که نزدیکی این ایستگاه قرار گرفته است. کوی وحدت، بهاران، فرهنگ شهر، دنا و... از محله های اطراف این ایستگاه به شمار می روند. ایستگاه مترو احسان با قرار گیری در منطقه 6 شیراز، دارای 3 دروازه ورود و خروج می باشد.

ایستگاه مترو احسان

روز های کاری مترو شیراز

مترو شیراز همه روزه از ساعت 6:30 صبح تا 21:30 شب باز است. همچنین فاصله زمانی حرکت میان دو مترو، حدود 15 دقیقه می باشد.

در این مطلب سعی کردیم مهم ترین ایستگاه های مترو شیراز را به همراه مکان های دیدنی نزدیک به آن ها را بیان کنیم. از اینکه تا انتهای مطلب همراه ما بودید، سپاسگزارم.