جاهای دیدنی اردبیل

جاهای دیدنی اردبیل؛ جاذبه های تاریخی

همانطور که در بالا عنوان کردیم مکان های دیدنی اردبیل شامل جاذبه های تاریخی ، موزه ها و مناطق گردشگری طبیعی می باشد که در این قسمت به تفکیک و تا حد ممکن به آن ها اشاره می کنیم.

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

از دیدنیهای اردبیل که اهمیت زیادی دارد ، می توان به بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی اشاره کرد که آرامگاه بزرگان دوران صفوی می باشد و در سال 735 هجری قمری بنا شده و بیانگر عظمت هنر معماری ایرانی_اسلامی می باشد. همچنین مجموعه بقعه و خانقاه شیخ صفی الدین در سال 1389 به ثبت جهانی یونسکو نیز رسیده است که همین موضوع باعث جهانی شدن این مکان تاریخی گردیده. به شکلی که همه ساله گردشگران خارجی برای بازدید از این بنای شگفت انگیز به اردبیل سفر می کنند.

کاروانسرای شاه عباسی

از جمله دیگر جاهای دیدنی اردبیل که در دوره صفوی ساخته شده می توان به کاروانسرای شاه عباسی اشاره کرد.ساختمان این کاروانسرا با توجه به جغرافیای اردبیل برای سازگاری و کارایی هرچه بیشتر به سبک کاروانسراهای کوهستانی بنا شده و در دوران رونق جاده ابریشم نقش مهمی در امنیت بخشیدن این مسیر و البته ایجاد ارتباط بین اروپا و چین ایفا می نموده است.

مکان های دیدنی اردبیل

قلعه اولتان

آشنایی با سه دوره تاریخی در بازدید از یک بنا !

قلعه اولتان را میتوان از باشکوه ترین مکان های دیدنی اردبیل به حساب آورد. قلعه اولتان دژی نظامی که در شمال استان اردبیل و در کنار رود ارس توسط اشکانیان ساخته شد .این دژ همانند حصاری بزرگ با وسعت 50 هکتار شهر را احاطه کرده بوده است. با توجه به اینکه نشانه هایی از معماری دوران ساسانی و معماری اسلامی هم در ساخت این بنا مشاهده شده ، محققین تصور می کنند که اوج شکوفایی این بنا به دوران ساسانی و پس از ان ورود اسلام باز می گردد. با توجه به پیشینه تاریخی عظیم این بنا به جرات می توان گفت که بازدید از این قلعه شگفت انگیز و خاص به خودی خود دلایل کافی را برای امتحان تور اردبیل به ما می دهد.

قیرمیزی کورپی یا پل قرمز از مهم ترین جاهای دیدنی اردبیل

قیرمیزی کورپی یا پل قرمز در دوران شاه عباس صفوی جهت ایجاد ارتباط بین اردبیل و تبریز و بر روی رودخانه آغلاغان احداث شد. علت نامگذاری این پل به رنگ قرمز آجر های به کار رفته در ساخت آن برمیگردد. همچنین نکته قابل تاملی که در ساخت این پل وجود دارد و آن را به بنای مهمی تبدیل کرده این است که اصول مهندسی و به خصوص اصول پل سازی در حد اعلای خود پیاده سازی و اجرا شده، به شکلی که نهایت استحکام و مقاومت را برای آن تضمین می نماید و باعث شده این پل بعد از گذشت صدها سال همچنان پابرجا باقی بماند.

قیز قلعه سی ( قلعه دختر)

این قلعه در شهرستان بیله سوار و در کنار رودخانه برزند در حدود سال 629 میلادی ساخته شده و با توجه به اشیا بدست آمده در اکتشافات نظیر ظروف سفالی، قدمت این قلعه را به دوران اشکانیان و ساسانیان باز میگردد. این قلعه به صورت چهار گوش ساخته شده و اطراف آن با برج و بارو هایی احاطه شده که در ساخت آن ها از ساروج و آهک استفاده شده است . دلیل نامگذاری قلعه دختر به این نام را میتوان در افسانه های مربوط به این قلعه جستجو کرد. مطابق این افسانه ها دختری که حاکم این قلعه بوده است، طلسمی را در دستان خود داشته که از نفوذ بیگانگان به داخل آن جلوگیری می کرده است.

از دیگر جاهای دیدنی اردبیل می توان به: قلعه دیو(مربوط به هزاره اول قبل از میلاد)، قلعه تاریخی کهنه قلعه(مربوط به دوره ساسانی) و قلعه خشتی فیروز آباد(مربوط به دوران صدر اسلام) اشاره کرد.

مناطق دیدنی اردبیل

موزه های اردبیل

مکان های دیدنی اردبیل تنها به بنا های تاریخی این استان خلاصه نمی شوند و شما با بازدید از موزه های این استان می توانید اطلاعات دقیق تر و جامع تری نسبت به تاریخچه ، فرهنگ و آداب و رسوم مردمان عزیز این منطقه از کشورمان دست پیدا کنید.در ادامه به معرفی برخی از این موزه ها می پردازیم.

موزه باستان شناسی، از پرطرفدارترین جاهای دیدنی اردبیل

شما می توانید پس از بازدید بقعه شیخ صفی الدین، سری به موزه باستان شناسی اردبیل که در بخشی از محوطه این بقعه واقع شده است بزنید. در این موزه شگفت انگیز با ظروف سفالی که متعلق به دوران هخامنشیان و اشکانیان می باشد و همچنین اشیا فلزی و شیشه ای که متعلق به دوران قبل از میلاد مسیح است، مواجه می شوید. همچنین سکه هایی از جنس طلا و نقره که مربوط به دوران ساسانی تا اوایل دوران اسلام است و خب این ها تنها گوشه ای از جذابیت های بازدید از موزه باستان شناسی اردبیل می باشد. پس مطمئن باشید که این موزه پتانسیل آن را دارد که حسابی شما را شگفت زده کرده و تجربه جالب و منحصر به فردی را برای شما به ارمغان آورد.

دیدنیهای اردبیل

موزه صنایع دستی

از دیگر جاهای دیدنی اردبیل که می توان آن را در فهرست حتما ببینیم های خود در سفر به اردبیل قرار دهیم موزه صنایع دستی و یا همان حمام تاریخی شیخ است . این حمام_موزه در شهر اردبیل و در کوچه شهیدگاه واقع است که در سال 1387 پس از مرمت های انجام شده به موزه صنایع دستی اردبیل مبدل گردید و از جمله صنایع دستی در معرض دید و کارگاه های دایر در آن می توان به سفالگری، معرق کاری، قلمزنی و کارگاه سنگ های قیمتی اشاره کرد.

 

طبیعتا یکی از جذابیت های سفر به شهرهای مختلف دیدن کردن از بنا های تاریخی آن شهر می باشد اما قطعا نمی توان از بازدید مناطق بکر و مناظر طبیعی چشم پوشی کرد. مخصوصا زمانی که صحبت از اردبیل به میان بیاید. پس به عنوان حسن ختام مروری خواهیم داشت بر مناطق دیدنی اردبیل.

جاهای دیدنی اردبیل؛ مناطق دیدنی

مناطقی که در لیست مکان های دیدنی اردبیل می توان جای داد شامل: چشمه های آبگرم، مناطق جنگلی و کوهستانی و تفرجگاه ها می شود

چشمه های آبگرم اردبیل

شاید یکی از پرطرفدار ترین و جذاب ترین مناطق دیدنی اردبیل برای مسافران چشمه های طبیعی آب گرم آن باشد که از لحاظ خواص درمانی از جایگاه ویژه ای برخوردار است و در درمان بیماری های پوستی و روماتیسم تاثیرات شگرفی دارد. از جمله این چشمه های آبگرم می توان به آبگرم چشمه سویه، آبگرم ایستی سو و از همه مهمتر مجتمع آب درمانی و آبگرم های سرعین اشاره کرد.

پیست اسکی روی چمن فندقلو

از دیگر جاهای دیدنی اردبیل میتوان به پیست اسکی روی چمن این استان اشاره کرد که در 30 کیلومتری شهر اردبیل به مساحت حدود 16000 هکتار واقع شده است. پیست فندقلو بعد از پیست دیزین دومین پیست اسکی روی چمن بین المللی کشورمان به حساب می آید. پس اگر علاقمند به این رشته ورزشی هستید و بدتان نمی آید که آدرنالین خون خود را در سفر کمی بالا ببرید، توصیه میکنیم حتما سری به این پیست اسکی زیبا بزنید.

جاهای دیدنی اردبیل همراه با عکس

رود ارس

ای صبا گر بگذری بر ساحل رود ارس        بوسه زن بر خاک آن وادی و مشکین کن نفس

اصلا مگر امکان دارد که در مورد جاهای دیدنی اردبیل صحبت کنیم و حرفی از رود ارس به میان نیاید. این رود از این جهت بیشتر اهمیت پیدا می کند که در یکی از مهمترین قرارداد های تاریخ کشورمان بین ما و روسیه در سال 1813 میلادی که به نام قرارداد ترکمنچای شناخته می شود نامش به عنوان مشخص کننده حدود مرزی بین ایران وآذربایجان به میان آمده است. این رود با عبور از شهرهای بیله سوار و پارس آباد باعث ایجاد جنگل های بکر و طبیعی دیدنی شده که از آن جمله می توان به جنگل های اطراف روستای پیر ایوانلو اشاره کرد.

گردنه اسالم به خلخال

اسالم به خلخال مسیری است که دو استان سرسبز و زیبای کشورمان یعنی اردبیل و گیلان را به یکدیگر مرتبط می سازد و در فصل های مختلف سال جذابیت بصری بی نظیری برای مسافرینی که این مسیر را جهت ورود به استان اردبیل بر می گزینند به همراه دارد. در واقع اینطور میتوان گفت که این جاده ساخته شده تا فانتزی های ذهنی شما در مورد یک جاده زیبا و دیدنی را به واقعیتی شگفت انگیز بدل کند. جنگل، آبشار، کوه و هرچیز دیگری که برای خلق یک تصویر رویایی نیاز است در این جاده پیدا می کنید.