روستای قلات شیراز

روستای قلات شیراز کجاست؟

روستای قلات در فاصله 36 کیلومتری شهر شیراز واقع شده است و امروزه یکی از زیبا ترین جاهای دیدنی شیراز به شمار می رود. این روستا دارای جمعیتی بالغ بر 7 هزار نفر است که شغل اکثر آن ها دامداری، کشاورزی و گیوه بافی می باشد. این روستا با آب و هوای بی نظیر و امکانات رفاهی که ارائه کرده است، در تمام فصل ها بازدید کنندگان بسیاری از نقاط مختلف دارد.

جاهای دیدنی روستای قلات شیراز

گشت و گذار در روستای قلات

قدم زدن در این روستا و عبور از خیابان های این روستا که همگی در بافت قدیم قرار دارند، خود یکی از تفریحات بی نظیر این روستا محسوب می شود. علاوه بر آن در این روستا خانه هایی وجود دارد که از سنگ، گچ، خشت و چوب، به صورت پلکانی ساخته شده اند و در میان درختان سر به فلک کشیده، نمایی دیدنی را ایجاد کرده اند. آبشار ها و رودخانه های روستای قلات، از دیگر زیبایی های این روستا به شمار می روند.

موزه روستای قلات

این موزه توسط رامین باقی تاسیس شده است. در این موزه می توان انواع ساز، دوربین، سکه و اسکناس های قدیمی، ابزار های گیوه دوزی، ابزار های کشاورزی، نقاشی های متنوع اثر مالک این موزه و... را مشاهده کنید. بازدید از مزه کاملا رایگان است و نیازی به پرداخت ورودی نمی باشد. 

کلیسای تجلیل مسیح قلات

از دیگر آثار تاریخی قلات می توان به کلیسای قلات اشاره کرد که با استفاده از سنگ و خشت ساخته شده است. اگر چه امروزه در حال تخریب شدن است، اما توانسته هنوز هم منظره زیبای خود را حفظ کند. این کلیسا در میان مردم به نام تجلیل مسیح شناخته می شود.

حمام قدیمی روستای قلات شیراز

حمام قدیمی این روستا که اکنون در حال نابودی است، اما باز هم می تواند از جاهای دیدنی ای روستا به شمار رود. بر اساس گفته ها، شاعر بزرگ ایران، سعدی در گذشته از این حمام استفاده کرده اند.

قلعه قلات شیراز

این قلعه در بالای کوهی 3000 متری در قلات قرار گرفته و بلند ترین قلعه در این منطقه به شمار می رود. این قلعه که به قلعه قزل ارسلان معروف است، در کنار موزه و کلیسای روستای قلات قرار گرفته است.

بهترین زمان سفر به روستای قلات شیراز

روستای قلات در همه فصل ها، زیبایی خاص خود را دارد. از آن جایی که این روستا در منطقه ای ییلاقی واقع شده است، در فصل های پاییز و زمستان ممکن است کمی سرد باشد. به همین دلیل با توجه به گفته برخی از گردشگران، بهترین زمان سفر به این روستا، فصل های بهار و تابستان می باشد. اما باید بدانید که فصل های پاییز و زمستان هم این روستا بسیار زیبا بوده و سفر به آن می تواند لذت بخش باشد.

برای خرید سوغات در روستای قلات به کجا برویم؟

همانطور که گفته شد، شغل بیشتر مردم ساکن در این روستا دامداری، کشاورزی و صنایع دستی می باشد. به همین دلیل می توانید از محصولات ارگانیک و سالم آن همچون آلو، گوجه‌سبز، گردو، بادام، انگور، انجیر، انار، زردآلو، رب‌انار، آبغوره و شیره انگور و... برای عزیزانتان به عنوان سوغاتی خرید کنید. همچنین اگر به صنایع دستی علاقه دارید، می توانید از گیوه ها، سبد های دستباف، ظرف های بافته شده که گره نام دارند و وسایل چوبی خریداری کنید.

رستوران های موجود در روستای قلات شیراز

در روستا قلات شیراز، رستوران های بسیاری وجود دارند که می توانید برای سرو غذا به آن ها مراجعه کنید. رستوران کلبه مادربزرگ، کافه رستوران دالون، رستوران کوک، رستوران گیله وا، باغ رستوران دیوان، رستوران سنتی نارنجستان و.... از جمله رستوران های این روستا می باشند که در بافت قدیم این روستا قرار گرفته اند.

در روستای قلات در کجا اقامت کنیم؟

اقامتگاه بوم گردی کومه

اقامتگاه بوم گردی کومه از اقامتگاه های روستای قلات است که در فاصله ی 40 کیلومتری شیراز قرار گرفته است. این اقامتگاه دارای 3 اتاق یک تخته، دو تخته و سه تخته می باشد که مجهز به امکاناتی همچون سیستم گرمایشی و سرمایشی، حمام و سرویس مجزا و... می باشند. با انتخاب این اقامتگاه، می توانید انواع غذاهای سنتی را سفارش دهید. برای دسترسی به این اقامتگاه باید به سمت بافت تاریخی رفته و سپس 300 متر مسیر خود را ادامه دهید تا به عوارضی برسید. بارسیدن به عوارضی تابلو های اقامتگاه نیز به چشمتان خواهد خورد. در این اقامتگاه، رستورانی وجود دارد که می توانید انواع غذاهای ایرانی را سفارش دهید.

اقامتگاه بومگردی مونت قلات

یکی دیگر از اقامتگاه های روستای قلات است که دارای 3 کلبه چوبین، کلبه چناران و کلبه لاجورد با ظرفیت های متفاوت می باشد. در همه این کلبه ها امکاناتی نظیر یخچال، سیستم گرمایشی و سرمایشی و حمام و سرویس به صورت مجزا تعبیه شده است. این اقامتگاه به دلیل قدیمی بودن بافت روستا، امکان ورود با اتومبیل وجود ندارد و بایستی این مسیر را به صورت پیاده طی کنید. هتل مونت در بافت قدیم قلات، مسیر آبشار، کوچه امامزاده قرار گرفته است.

در این مطلب به بررسی روستای قلات شیراز پرداختیم و اکنون می دانیم که این روستا می تواند گزینه ای مناسب برای سفر باشد. پیشنهاد می کنیم در زمان سفر به شیراز بازدید از این روستا را برنامه خود قرار دهید.