رسپینا
مشهد

مترو مشهد؛ معرفی ایستگاه ها و خطوط قطار شهری

مترو مشهد در اسفند ماه سال 1389 به هدف جلوگیری از ترافیک شهری به بهره برداری رسید که از مهم ترین ویژگی­ آن دسترسی به جاهای دیدنی مشهد از جمله ییلاقات در طرقبه، پارک جنگلی وکیل آباد و همچنین سایر مراکز تفریحی و مراکز خرید مثل 17 شهریور، آرمیتاژ و. . . است. در ادامه به بررسی نقشه مترو مشهد در تمام خطوط به همراه ایستگاه های آن می پردازیم. با وبلاگ رسپینا همراه باشید.

مترو خط 1:از وکیل آباد تا غدیر
مترو خط 2 :از طبرسی تا کاوه
مترو خط 3:از شهر ابوذر تا الهیه
مترو خط 4:از خواجه ربیع تا شهرک باهنر

ساعت کاری مترو مشهد

خطوط مترو مشهد همه روزه به جز ایام تعطیل از ساعت 6 صبح الی 10 شب فعال است و فعالیت آن در روزهای تعطیل از ساعت 7 صبح تا 10 شب است. فاصله زمانی بین هر قطار بسته به شلوغ و خلوت بودن مترو، 4 الی 6 دقیقه است که در 16 ساعت کاری با خود 170 هزار نفر را جابجا می کند.

ساعت کاری:6 صبح تا 10 شب
روزهای تعطیل:7 صبح تا 10 شب
فاصله بین هر قطار:4 الی 6 دقیقه
تور مشهد از تهران

ایستگاه ها و خطوط مترو مشهد

طبق تحقیقات جامع و توسعه شبکه ترابری، برای مترو مشهد 4 خط برنامه ریزی شده است که در حال حاضر دو خط آن فعال است. استفاده از خط های مترو مشهد دسترسی شما به نقاط مهم مشهد را آسان کرده و باعث صرفه جویی در زمان و هزینه شما می ­شود. در ادامه به بررسی مسیرها و ایستگاه های مترو مشهد در تمام خطوط می پردازیم. برای دانلود pdf نقشه مترو مشهد با کیفیت بالا کلیک کنید. همچنین با استفاده از اپلیکیشن مترو مشهد می توانید برای مسیریابی بهتر و دقیق در سطح شهر از ان استفاده کنید.

ایستگاه های مترو مشهد خط 1

مسیر مترو مشهد خط 1 از پایانه وکیل­ آباد به سمت فرودگاه واقع در بلوار هاشی نژاد است و از نقاط مهم و شلوغ شهر عبور می­کند. خط یک مترو مشهد دارای 24 ایستگاه است که به ترتیب شامل وکیل آباد، کوهستان، اقبال لاهوری، صیاد شیرازی، صدف، هفت تیر، دانش آموز، سیدرضی، کوثر، پارک ملت، آزادی، خیام، فلسطین، طالقانی،‌قائم، شریعتی، امام خمینی، بسیج، هفده شهریور، پروین اعتصامی، غدیر، بوستان ریحانه و فرودگاه شهید هاشمی نژاد می شود. مهم ترین ایستگاه ­های این خط به همراه مراکز خرید و مناطق تفریحی اطراف آن در ادامه ذکر شده است.

ایستگاه های مترو مشهد خط 1

ایستگاه مترو وکیل آباد مشهد

ایستگاه وکیل آباد واقع در فاصله 200 متری پارک جنگلی وکیل آباد، اولین ایستگاه خط یک مترو است که دسترسی به باغ وحش، طرقبه و شاندیز و روستاهای دیدنی مناطق ییلاقی را آسان کرده است. این ایستگاه در مجاورت پایانه اتوبوسرانی و تاکسیرانی قرار گرفته است که می­توانید به رستوران ­های معروف همچون توکا، باغبان، مک من و مراکز خرید در خیابان امام رضا به سمت طرقبه و همچنین شاندیز دسترسی داشته باشید.

ایستگاه مترو وکیل آباد مشهد

ایستگاه مترو هفت تیر مشهد

هفتمین ایستگاه مترو خط 1 مشهد، ایستگاه هفت تیر است و از طریق آن رفت و آمد به مرکز خرید آرمیتاژ در بلوار هفت تیر و پارک خورشید در انتهای بلوار 7 تیر بسیار سریع تر انجام می شود.

ایستگاه مترو هفت تیر مشهد

ایستگاه پارک ملت مترو در مشهد

به دلیل نزدیکی ایستگاه پارک مترو به دانشگاه فردوسی، پارک ملت، پایانه آزادی و مراکز خرید در بلوار امامت، این ایستگاه از پرترددترین ایستگاههای مترو مشهد به شمار می آید. در این ایستگاه غرفه­ های صنایع دستی و همچنین کافه کتاب نیز قرار دارد. همچنین وجود خطوط اتوبوس متعدد در پایانه آزادی دسترسی شما را به سایر نقاط مهم شهر راحت کرده است.

ایستگاه پارک ملت مترو در مشهد

ایستگاه خیام مترو مشهد

ایستگاه خیام واقع در سه راهی خیام، علاوه بر دسترسی سریع به مراکز خرید لوکس، دسترسی به رستوران های زیادی که غذاهای ایرانی و غیرایرانی را ارائه می دهند را آسان کرده است. به عنوان مثال رستوران معروف گاچ در خیام 10 دارای غذاهای متنوع ایتالیایی، کره­ای، ژاپنی، چینی، ایرانی و. . . است. همچنین بعد از پیاده شدن در این ایستگاه با استفاده از اتوبوس یا تاکسی می ­توانید به مرکز خرید الماس شرق و مجتمع وصال واقع در خیام شمالی بروید.

ایستگاه خیام مترو مشهد

ایستگاه شریعتی مترو در مشهد

تقاطع ایستگاه شریعتی با خط 2 مترو، این ایستگاه را به بزرگ ­ترین و اصلی ترین ایستگاه تبدیل کرده است. در نزدیکی این ایستگاه سینما آفریقا و همچنین سینما هویزه قرار دارد. به علاوه مرکز خرید زیست خاور به ایستگاه شریعتی نزدیک بوده که می­توانید سوغات مشهد را از آنجا خریداری کنید. همچنین برج آلتون و مراکز خرید کفش و عینک در خیابان دانشگاه مشهد از این ایستگاه در دسترس است.

ایستگاه بسیج مترو در مشهد

نزدیک ترین ایستگاه خط 1 به حرم رضوی، ایستگاه بسیج است که میان ساکنین مشهد به نام قدیمی آن یعنی فلکه برق شناخته می شود. به محض خارج شدن از ایستگاه، شما می­توانید گنبد و گلدسته­ های طلایی حرم رضوی را مشاهده کنید. خطوط 1 و 2 بی آر تی از این ایستگاه به سمت حرم می ­روند. در طول این مسیر به سمت حرم هتل­ ها، رستوران­ ها و مراکز خرید متعددی قرار گرفته است.

ایستگاه بسیج مترو مشهد

ایستگاه هفده شهریور مترو در مشهد

مراکز خرید متعددی در بلوار هفده شهریور قرار گرفته است که سریع ترین مسیر دسترسی به این مراکز خرید، ایستگاه هفده شهریور است. همچنین بازار رضا که مرکز خرید مناسبی برای خرید سوغاتی است در میدان هفده شهریور قرار دارد که انتهای بازار شما را به بلوار امام رضا و حرم مطهر می ­رساند.

ایستگاه غدیر مترو در مشهد

نزدیک ­ترین مرکز گردشگری مهم به ایستگاه غدیر، باغ گیاه شناسی مشهد است. این باغ با وسعت حدودی 25 هکتار و باغ های متنوعی از باغ رز، باغ صخره­ای، کلکسیون گیاهان دارویی و درختان مختلف است. البته با مسافتی حدود 2 کیلومتر در صورت استفاده خودرو 4 دقیقه و در صورت پیاده روی تا باغ گیاه شناسی حدود نیم ساعت در راه هستید.

ایستگاه غدیر مترو مشهد

ایستگاه­ های مترو مشهد خط 2

مسیر مترو مشهد خط 2 دارای 13 ایستگاه از خیابان طبرسی به سمت میدان شهید جوان در بلوار کاوه است. ایستگاه های این مسیر به ترتیب شامل طبرسی، ولایت، فجر، نبوت، مفتح، راه آهن شهدا، سعدی، شریعتی، الندشت، کوهسنگی، کاوه و سلامت می شود. لازم به ذکر است که ایستگاه انتهایی آن هنوز در دست احداث است. در ادامه 3 ایستگاه مهم و پر تردد در این مسیر را بررسی کرده ایم.

ایستگاه­ های مترو مشهد خط 2

ایستگاه راه ­آهن مترو در مشهد

این ایستگاه به واسطه وجود راه آهن مشهد و رفت و آمد بسیار زیاد مسافران، یکی دیگر از مهم ­ترین ایستگاه ­های مترو محسوب می شود. همچنین شهربازی هپی لند در بلوار کامیاب و نزدیک به این ایستگاه قرار دارد. علاوه بر این هتل ­های متعددی از جمله دیپلمات، سراج، میبد، هتل رضا و رستوران معروف عابدین زاده از طریق این ایستگاه به راحتی قابل دسترس است.

نوشته های مشابه
ایستگاه راه ­آهن مترو مشهد

ایستگاه شهدا مترو در مشهد

ایستگاه شهدا نیز یکی دیگر از نزدیک ­ترین ایستگاه ­ها به حرم رضوی است. دسترسی بسیار خوب این ایستگاه به حرم، هتل­ های مختلف و مراکز خرید، موجب تردد زیاد در آن توسط مسافران و فروشندگان می شود. از جمله مکان های تفریحی نزدیک به ایستگاه مترو شهدا می توان به باغ نادری در بلوار شیرازی نیز اشاره کرد.

ایستگاه کوهسنگی مترو در مشهد

پارک کوهسنگی مشهد، از قدیمی ­ترین و زیباترین پارک های مشهد است که گردشگران زیادی را میزبانی می ­کند. ایستگاه کوهسنگی دارای دو خروجی است که یکی از خروجی ها به خیابان کوهسنگی و دیگری به داخل پارک منتهی می ­شود.

ایستگاه کوهسنگی مترو مشهد

مسیر خط 3 مترو مشهد

خط 3 مترو از شهرک ابوذر تا الهیه با 24 ایستگاه در حال راه اندازی است که ساخت آن از خرداد ماه سال 1394 آغاز شده و چندین ایستگاه مهم همچون پایانه مسافربری امام رضا، میدان جانباز، میدان فردوسی و میدان امام علی در این مسیر وجود دارد. ایستگاه مشترک این خط با خط 2 مترو در ایستگاه میدان شهدا است. در رابطه با وضعیت پیشرفت خط 3 مترو مشهد، طبق گفته رئیس شورای شهر، این خط باید تا دی ما سال 1402 به بهره برداری برسد.

مسیر خط 3 مترو مشهد

مسیر خط 4 مترو مشهد

برنامه مترو مشهد برای خط 4 مترو از خیابان خواجه ربیع آغاز و با عبور از میدان شهدا، بلوار مصلی، شهرک رجایی به سمت شهرک شهید باهنر به عنوان ایستگاه پایانی در دستور کار شهرداری قرار گرفته است. در این خط هم ایستگاه میدان شهدا، محل تقاطع با خطوط 2 و 3 قطار شهری مشهد است.

مسیر خط 4 مترو مشهد

هزینه مترو مشهد

شهروندان مشهدی برای سوار شدن به وسایل حمل و نقل عمومی یعنی اتوبوس و مترو از “من کارت” استفاده می­کنند. اما مسافران باید از بلیط های تک سفره و دو سفره مخصوص مترو استفاده کنند که هزینه آن نسبت به کارت مترو بیشتر است. به دلیل تغییر قیمت بلیط در زمان های مختلف، نمی توان هزینه ثابتی برای هر بار سوار شدن اعلام کرد.

چنانچه در ایستگاه شریعتی قصد تغییر مسیر به خط دیگری دارید، با استفاده از راهنماهای موجود در مترو از گیت های منتهی به خیابان، عبور نکنید. در این صورت نیاز به پرداخت مجدد برای بلیط و یا استفاد هاز من کارت ندارید.

امکانات مترو مشهد

  • آسانسور
  • پله برقی
  • آب سرد کن
  • سیستم تهویه
  • خروج اضطراری
  • سیستم اطفای حریق
  • نوارهای هدایت نابینایان
  • محل فروش و شارژ من کارت
  • فروشگاه های خوراکی، لوارم جانبی مویابل و. . .

سوالات متداول

چگونه می توان با خطوط متروی مشهد به حرم رفت؟ و نزدیک ترین ایستگاه مترو به حرم امام رضا کدام است؟

در صورت استفاده از خط 1 مترو مشهد در ایستگاه بسیج و در صورت استفاده از خط 2 مترو در ایستگاه شهدا می توان به حرم رفت. اما ایستگاه بسیج خط 1 مترو کمتری فاصله را تا حرم مطهر دارد.

مترو مشهد چند خط فعال دارد؟ و ساعت کاری آنها به چه صورت است؟

در حال حاضر خطوط 1 و 2 مشهد همه روزه از ساعت 6 صبح تا 10 شب فعال است. در روزهای تعطیل ساعت کاری آن از 7 صبح تا 10 شب است.

هزینه استفاده از مترو مشهد چقدر است؟ و نیاز به تهیه بلیط دارد؟

شهروندان مشهدی برای سوار شدن به مترو از “من کارت” استفاده می ­کنند. اما مسافران باید از بلیط های تک سفره و دو سفره مخصوص مترو استفاده کنند که هزینه آن نسبت به کارت مترو بیشتر است. به دلیل تغییر قیمت بلیط در زمان های مختلف، نمی توان هزینه ثابتی برای هر بار سوار شدن اعلام کرد.

لیلی عسکری

در سفر، دنیای جدیدی را می‌بینید؛ از مهمان‌نوازی مردم و فرهنگ آنان تا طبیعت بکر و جاذبه‌های تاریخی، سفر به دور از روتین زندگی فرصتی است برای رشد! با مطالعه و تجربیات شخصی، جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری رو معرفی می‌کنم و نکاتی که به مسافران در طی سفر کمک می‌کنه رو ارائه میدم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا