بلیط سیستمی یکی از متداول ترین بلیط ها در سیستم هواپیمایی می باشد که برنامه ریزی آن به شرکت های هواپیمایی است. برنامه ریزی این پروازها با ساعت و برنامه مشخصی به صورت بسیار منظم برگزار می گردد و به مسافران ارائه می گردد. در البته بلیط هواپیما سیستمی نسبت به چارتر از مزایای و امتیازات فراوانی برخوردار است که در ادامه این مطلب یک به یک این موارد را بررسی نموده ایم. 

بلیط هواپیما سیستمی

چرا بلیط سیستمی هواپیما؟

درست است که پرواز چارتر بصرفه می باشد؛ اما این شرایط را شما در هر زمانی که بخواهید به سفر بروید، نمی توانید به دست بیاورید و ممکن است چارتر حتی از بلیط هواپیما سیستمی گران تر شوند. بنابراین در زمان هایی که اکثر مردم  مسافرت می روند، ممکن است بلیط های پرواز سیستمی برای سفر ارزان، مناسب تر باشند، بخصوص که برای یک سفر خانوادگی، ایام تعطیلات نوروز یا تابستان را بیشتر ترجیح می دهید. علاوه بر آن اگر بخواهیم شرایط زمانی خرید بلیط پرواز را در نظر نگیریم، برای شما که قصد دارید با خانواده و کودک خود به سفر بروید، خرید این بلیط ها با مزایای بیش تری همراه می باشد که در پاراگراف بعدی بررسی شده است.

مزیت های خرید بلیط سیستمی برای سفرهای خانوادگی

اگر قصد دارید به صورت دست جمعی و خانوادگی یا با دوستان خود سفر کنید، پروازهای سیستمی یکی از بهترین گزینه ها خواهد بود. ممکن است تصور کنید که اغلب این بلیط ها گران ترند؛ این عبارت در مواقع زیادی صدق می کند اما بهتر است قبل از رزرو با تفاوت های آن با بلیط چارتر آشنا شوید.

قوانین استرداد و کنسلی

یکی از مهم ترین تفاوت های بلیط پروازی که به صورت چارتر خریده اید با نوع سیستمی آن در قابلیت استرداد این بلیط ها است. بعد از اینکه شما بلیط سفر خود را چارتر بخرید ، نمی توانید بلیط خود را راحت کنسل و وجه آن را استرداد کنید؛ چراکه قوانین خاص خود را دارد. در حالی که بلیط های نوع سیستمی براحتی قابل کنسل شدن و استرداد وجه می باشند. البته بازگشت وجه در آن ها بدین صورت است که مبلغی به عنوان جریمه از طرف ایرلاین برگزار کننده پرواز لحاظ می شود.

امکان تغییر تاریخ و زمان بلیط سیستمی

اگر بخواهیم بیشتر با نبلیط هواپیما سیستمی آشنا شویم، باید به نکات قابل توجهی از قبیل نرخ ثابت بلیط در ایام مختلف سال اشاره کنیم. این قابلیت باعث شده تا شما بتوانید حتی در نوروز و مناسبت های خاص با قیمت ثابتی بلیط خریداری کنید؛ همچنین امکان تغییر تاریخ و زمان پرواز در بلیط های نوع سیستمی سبب شده تا مسافران بتوانند حداکثر استفاده را از بلیط پرواز خود ببرند. با این مزیت اگر شما بخواهید بنا به دلایلی سفرتان را به تأخیر بیندازید ، می توانید بدون نگرانی از سوخت شدن هزینه ی بلیط تمام افراد خانواده، تاریخ پرواز را جابه جا کنید.

اختلاف قیمت برای گروه های سنی متفاوت

یکی از دلایلی که خرید بلیط های پرواز به صورت سیستمی را برای داشتن یک سفر خانوادگی ارزان پیشنهاد دادیم، مساله اختلاف قیمت این بلیط ها برای گروه های سنی مختلف است. جدول زیر، این میزان اختلاف قیمت را به خوبی عنوان کرده است:

معادل 10 درصد قیمت بلیط بزرگسال

قیمت بلیط برای نوزادان (زیر 2 سال)

تا 70 درصد تخفیف نسبت به بلیط بزرگسال

قیمت بلیط برای کودکان (بین 2 تا 12 سال)

مطابق تعرفه ایرلاین

قیمت بلیط برای بزرگسال

این بدین معنا است که چنانچه با خود مسافر خردسال (زیر 2 سال) همراه داشته باشید، نیازی نیست تا قیمت کامل بلیط را پرداخت کنید. بلکه با کسر مبلغ قابل توجهی از بهای بلیط، در هزینه های سفر شما نیز صرفه جویی می شود.

بلیط سیستمی هواپیما شامل چه پروازهای می شود؟

این بلیط ها به پروازهای منظم و برنامه ریزی شده ای تعلق می گیرند که با نوعی هماهنگی دقیق از لحاظ تاریخ پرواز و هزینه ی مشخص بلیط، به فروش می رسند. تمامی ایرلاین های داخلی و خارجی بلیط هواپیما سیستمی را ارائه می دهند. شما می توانید با مراجعه به سایت رسپینا به بلیط سفرهای هوایی انواع ایرلاین ها دسترسی داشته باشید.

بلیط سیستمی

تغییرات در برنامه پرواز های سیستمی

بلیط سیستمی در طول زمان احتمال دارد با در نظر گرفتن شرایط بازار و فصول مختلف کاری و سایر عوامل تاثیر گذار پیش بینی نشده دستخوش تغییراتی در برنامه گردد . اما با این وجود امکان خرید این بلیط ها برای فواصل زمانی دراز مدت برای مسافران فراهم است .

تغییر مشخصات مسافر در بلیط های پرواز سیستمی

دقت داشته باشید که با خرید بلیط های پرواز سیستمی امکان تغییر مشخصات مسافر وجود ندارد. یعنی چنانچه هر کدام از مواردی هم چون، نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، شماره شناسنامه و شماره ملی مسافر با موارد درج شده در بلیط مغایرت داشته باشد از حضور وی در کابین پرواز ممانعت به عمل خواهد آمد. چنانچه مسافر قبل از پرواز متوجه مغایرت گردد نیز می بایست درخواست کنسلی داده و بلیط را مجدد با مشخصات صحیح خریداری نماید.

کنسلی بلیط پرواز سیستمی

یکی از مزایای بلیط های پرواز سیستمی امکان کنسل کردن آن ها می باشد. هم چنین مسافر در صورتی که از پرواز جا ماند، وجه بلیط خود را می تواند از سوی ایرلاین استرداد کند. البته این موارد با کسر جریمه ایرلاین همراه است که میزان جریمه بر اساس ساعات باقی مانده تا پرواز متغیر می باشد. این جریمه از پنج درصد تا صد درصد مبلغ بلیط پرواز در نظر گرفته شده است .

در پرواز های سیستمی ، شرکت های هواپیمایی ریسک ناشی از پر یا خالی بودن صندلی های هواپیما را به عهده می گیرند .

در پرواز های برنامه ای نرخ ها براساس کلاس پروازی ثبات قیمت  دارد و فروش بلیط سیستمی بر عکس چارتری که براساس قانون عرضه و تقاضا مدام در حال تغییر نرخ است نمی باشد .

جا ماندن مسافر از پرواز سیستمی

اگر مسافر از پرواز جا بماند ، در این صورت محاسبه بر اساس کلاس پروازی صورت می گیرد و ما بین ۴۰% تا ۵۰% مبلغ بلیت مسترد می شود .در پروازهای برنامه ای در صورت کنسلی پرواز به خاطر شرایط بد آب و هوایی نیز امکان استرداد وجه وجود دارد .روند کار به این ترتیب است که پس از یک روز کاری و در صورت ارسال درخواست استرداد انجام خواهد شد .

البته مطابق قوانین هواپیمایی کشوری، کانترهای پرواز همیشه ۳۰ دقیقه قبل از پرواز بسته خواهند شد و اگر مسافری پس از آن زمان مراجعه کند ، کانتر مورد نظر هیچگونه مسئولیتی را برای پذیرش مسافر قبول نخواهد کرد و مسافر جا مانده از پرواز محسوب خواهد شد .

شرایط و قوانین استرداد بلیط سیستمی در پروازهای داخلی

در ادامه، قوانین کنسلی بلیط های برخی از معروف ترین ایرلاین های داخلی کشور بررسی شده اند. چنانچه ایرلاین بلیط شما شامل موارد زیر نمی باشند، می توانید به صفحه شرایط کنسلی بلیط هواپیما وب سایت رسپینا مراجعه نموده و ایرلاین مربوط به بلیط خود را جست و جو کنید.

توجه: ساعت ثبت درخواست کنسلی پرواز، بر اساس ساعتی که سایت ایرلاین مذکور اعلام می‌کند محاسبه می‌شود.  بنابراین برای اطمینان از ثبت به موقع درخواست خود، 5 دقیقه زودتر از زمان اعلام‌شده در جدول زیر را در نظر بگیرید. در غیر این صورت، مسوولیت تاخیر در ثبت درخواست و افزایش جریمه کنسلی بر عهده مسافر خواهد بود.

کنسلی بلیط هواپیما سیستمی

بلیط هواپیما سیستمی

بلیط هواپیما سیستمی

خرید بلیط سیستمی انواع ایرلاین ها در رسپینا

اکنون که با بلیط پروازهای سیستمی و مزایای آن آشنا شدید می توانید از طریق وب سایت رسپینا به این بلیط ها برای هر مسیری پروازی دسترسی داشته باشید. برای این منظور کافیست وارد صفحه اصلی سایت شده و اطلاعات مبدا، مقصد و تاریخ موردنظر را وارد کنید تا به لیست کاملی از بلیط های مسیر خود هدایت شوید. در صفحه باز شده و از فیلترهای سمت راست صفحه، گزینه بلیط سیستمی را فعال کنید تا برای شما به نمایش درآیند. با رسپینا، روی زمین نمی مانید ...