رسپینا
تهران

برج میلاد تهران؛ ششمین برج مخابراتی دنیا

میلاد ششمین برج بلند مخابراتی دنیا از جاهای دیدنی تهران بوده که به نماد این شهر نیز تبدیل شده است. خدمات برج را بخش های اداری، تجاری و گردشگری تشکیل می دهند. در این مقاله به بررسی کامل برج میلاد پرداخته و نکاتی که نیاز است پیش از بازدید از آن بدانیم از جمله آدرس و هزینه ورودی، امکانات و سالن کنسرت برج میلاد خواهیم پرداخت. پس در ادامه با رسپینا همراه باشید.

آدرس برج میلاد تهران کجاست؟

برج میلاد از شمال به بزرگراه همت، جنوب بزرگراه حکیم، شرق به بزرگراه چمران و غرب به بزرگراه شیخ فضل الله محدود شده است. این مجموعه در مساحتی در حدود ۷۵ هکتار روی تپه‌ای در منطقه کوی نصر تهران قرار دارد و در منطقه ۲ شهرداری تهران در شمال غرب پایتخت واقع شده است.


View Larger Map

دسترسی برج میلاد با حمل و نقل عمومی

اتوبوس: برای رفتن به برج میلاد با خطوط اتوبوسرانی بایستی در ایستگاه مدرس خط 297 (پایانه شهید افشار- میدان هفت تیر) پیاده شده و ادامه مسیر 3 دقیقه ای تا این برج را به صورت پیاده و یا با تاکسی طی نمایید.

تور ترکیه

مترو: جهت دسترسی به برج میلاد با مترو بایستی در ایستگاه برج میلاد، خط 7 مترو پیدا شده و فاصله 28 دقیقه ای از ایستگاه را به صورت پیاده و یا با تاکسی های مسیر طی نمایید.

ایستگاه مترو برج میلاد تهران

دسترسی برج میلاد با خودور شخصی

اگر قصد رفتن با خودرو شخصی به برج میلاد را دارید، کافیست خود را به یکی از بزرگراه های حکیم، شیخ فضل الله و یا همت رسانده سپس این مسیر را تا به برج ادامه دهید. پس از رسیدن به میلاد می توانید از پارکینگ سرپوشیده این مجموعه استفاده کنید.

آدرس برج میلاد تهران
برج میلاد تهران

امکانات برج میلاد تهران

امکانات داخل برج میلاد شامل آنتن و دکل مخابراتی، گنبد آسمان، رستوران VIP، رستوران گردان و فودکورت، موزه مشاهیر و شهرداری، گالری هنری و نمایشگاه فرش (هفتا)، نمایشگاه و فروشگاه سوغات و صنایع دستی (هفتا)، لابی (ورودی برج) می شود. در گذشته محوطه اطراف این برج مانند دلفیناریوم وجود داشته که محل زندگی دلفین ها بوده اما به دلیل زیست محیطی دیگر فعالیت نمی کند و تعطیل شده است.

امکانات برج میلاد تهران

پارکینگ برج میلاد تهران

پارکینگ مسقف این مجموعه حدود 170.000 متر مربع وسعت داشته و ظرفیت پارک خودرویی بیش از 5000 خودرو دارد. همین ظرفیت بالای پارکینگ، پاسخگوی بسیار خوبی در مراجعات خودرویی شما بوده و نگرانی شما را بابت جای پارک اتومبیل رفع خواهد کرد.

برج میلاد تهران در شب

آنتن (دکل مخابراتی و تلویزیون) برج میلاد

یکی از دلایل معروفیت این برج، دکل مخابراتی آن است. به گونه ای که عنوان ششمین برج مرتفع دنیا را از آن خود کرده و دکل آنتن این برج از فولاد ضد زنگ و ضد خوردگی ایجاد شده که ارتفاع سازه آن 120 متر است.

در بالاترین قسمت برج سه آنتن فرستنده قرار دارد. در ساخت این دکل از 360.000 قطعه فولاد، پیچ و مهره استفاده شده که وزن آن را به 350 تن رسانده است. همچنین در داخل دکل یک کابین آسانسور برای انتقال افراد متخصص تا ارتفاع 70 متر وجود داشته و دسترسی به سایر قسمت های دکل و آنتن برج از طریق پله های استخری امکان پذیر است.

آنتن برج میلاد تهران

 گنبد آسمان برج میلاد تهران

گنبد آسمان برج میلاد در بالاترین طبقه برج و در ارتفاع 302 متری قرار گرفته است. این گنبد دارای ارتفای 13 متری بوده و معماری منحصر به فردی دارد. استفاده از شیشه در نمای بیرونی باعث زیبایی هر چه بیشتر آن شده و منظره فوق العاده ای از پایتخت به شما ارائه می دهد. در قسمت وسط گنبد و ستون ها نقاشی های نمادین بسیار زیبایی از دوران اسلامی و دوران ایران باستان مشاهده می شود. همچنین طراحی های صورت گرفته در نقش های گنبد آسمان نیز از مفاهیم ارزشمندی همچون صلح، عدالت، مبارزه و عشق الهام گرفته شده است.

 گنبد آسمان برج میلاد تهران

برج میلاد تهران رستوران ها

در داخل و نزدیکی برج میلاد رستوران های بسیار زیادی فعالیت می کنند که معروف ترین این رستوران ها، رستوران گردان برج میلاد و رستوران VIP می باشد.

رستوران گردان: این مکان بزرگترین رستوران گردان دنیا بوده که ظرفیت پذیرایی از 400 نفر را دارد. رستوران گردان هر یک ساعت یک بار به دور خود می چرخد. این رستوران در ارتفاع 276 متری از سطح زمین قرار گرفته و چشم انداز فوق العاده ای را از پایتخت به شما ارائه می دهد.

بر روی دیواره های رستوران تصاویر مربوط به شاهنامه فردوسی قرار گرفته که بر زیبایی محیط این مجموعه می افزاید. سرو غذا در رستوران به صورت سلف سرویس بوده و تنوع بسیار بالایی دارد. منوهای این رستوران را انواع غذای های ایرانی، فرنگی، دریایی و بشقاب مخصوص پرندگان را شامل می شود. همچنین این رستوران سالن دیگری دارد که ثابت است.

رستوران VIP: از دیگر رستوران های لوکس برج میلاد، می توان به رستوران VIP این برج اشاره کرد. ظرفیت پذیرایی این رستوران 100 نفر بوده که می تواند گزینه مناسبی برای پذیرایی از مهمانان رسمی و ویژه باشد. همچنین در گرداگرد این رستوران فضای مناسبی ایجاد شده تا مهمانان بتوانند از منظره خارج از برج نیز لذت ببرند. از دیگر ویژگی های این رستوران می توان به معماری خاص برج و استفاده از جنس چوب در دکور و تزئینات داخلی رستوران اشاره کرد. رستوران در طبقه 10 مجموعه قرار گرفته است.

نوشته های مشابه

کافه تریا: کافه تریای ویونا در بالاترین کافه تریای جهان نامیده می شود. فضای کافه 680 متر وسعت داشته و در ارتفاع 266 متری قرار گرفته است. اگر بلیط بازدید کامل مجموعه برج میلاد را تهیه نمایید نیازی به پرداخت هزینه در این کافه ندارید. در غیر این صورت هزینه ورودی از شما گرفته خواهد شد.

رستوران گردان برج میلاد

 سکوی دید بازدید برج میلاد تهران

سکوی دید باز برج میلاد در ارتفاع 261 متری قرار گرفته که منظره بسیار خوبی را از شهر تهران به شما ارائه می دهد. این سکو در طبقه هفتم قرار گرفته و در گوشه و کنار آن دوربین های مخصوصی قرار گرفته که دید بهتری به شما خواهد داد.

 موزه مشاهیر

موزه مشاهیر برج میلاد در ارتفاع 271 متری و طبقه 5 آن قرار دارد. از جذابیت های این موزه می توان به قرارگیری تندیس مشاهیر در ابعاد واقعی آنها اشاره کرد. این مجسمه ها با دقت و ظرافت بسیار زیادی و از جنس سیلیکون ساخته شده است. از بین مشاهیر می توان به تندیس‌های پروفسور مجید سمیعی، پروفسور حسابی، سیمین دانشور، جلال آل احمد، جهان پهلوان تختی، استاد شهریار و استاد کمال الملک اشاره کرد.

موزه مشاهیر برج میلاد

 سکوی دید بسته (موزه شهرداری): از دیگر موزه های برج میلاد تهران بوده که در آن می توان به هدایای شهرداری، دستخط مسئولین و مقامات بلند رتبه ایرانی به همراه گنجینه کرات جغرافیایی از 200 سال پیش تاکنون اشاره کرد که در این محل نگهداری می شود.  

 آسانسورهای پرسرعت برج میلاد تهران

آسانسورهای پر سرعت برج از دیگر امکانات برج بوده که با سرعت 7 متر بر ثانیه در حرکت بوده و در 50 ثانیه شما را از سطح برج به راس آن خواهد رساند. در حال حاضر میلاد دارای 6 آسانسور پر سرعت می باشد. به علت سرعت بالای آسانسور های برج میلاد، استفاده از بالابرها برای افرادی که ترس و فوبیا از ارتفاع داشته و یا خانم های باردار مناسب نبوده و ممنوع است. 

 آسانسورهای پرسرعت برج میلاد تهران

مهمانسرای برج میلاد تهران

مساحت مهمانسرا برج میلاد بیش از 600 متر بوده و دارای 12 اتاق و 40 تخت است. مهمانسرا جهت پذیرایی و اسکان مهمانان شهرداری تهران ایجاد گردیده و در نزدیکی پارکینگ طبقاتی مجموعه قرار دارد. موقعیت مکانی مهمانسرا در غرب سازه قرار گرفته است.

برج میلاد تهران؛ ششمین برج مخابراتی دنیا

عکاسی برج میلاد

یکی از بزرگترین تفریحات در این برج عکس برداری از محیط بوده جایی که می توانید تهران را در زیر پای خود ببینید. همچنین اگر از گنبد برج و یا سکوی دید استفاده کنید، دید بهتری به برج خواهید داشت. میلاد از جاهای دیدنی تهران در شب بوده که اگر در آن زمان مراجعه نمایید زیبایی فوق العاده آن را درک خواهید کرد.

ساعت کاری برج میلاد تهران

بازدید کامل از مجموعه برج میلاد نیمی از روز شما را به خود اختصاص خواهد داد. ساعت بازدید از برج در روزهای عادی 9 الی 18 و در ایام ماه رمضان ساعت کاری بازدید از برج 17 الی 1 بامداد می باشد.

ساعت کاری برج میلاد تهران

هزینه ورودی برج میلاد

در حال حاضر برای بازدید از برج میلاد دو نوع بلیط به فروش می رسد که با هزینه بسته اولی می توان از چهار طبقه بالایی برج بازدید کنید که شامل سکوی دید باز، گنبد آسمان، موزه دست ‌نوشته‌ها و هدایای شهرداری و موزه مشاهیر است. با بلیط بسته دوم برج میلاد می توان از طبقه 7 و سکوی دید باز برج میلاد بازدید کرد.

هزینه برج میلاد تهران

کنسرت در برج میلاد تهران

جهت برگزاری همایش ها، سمینارها، کنسرت، جشنواره ها و کارگاه های آموزشی می توانید از مرکز همایش های برج میلاد تهران استفاده کنید. این برج از بهترین امکانات در این زمینه بهره برده و مرکز همایش های برج میلاد دارای 10 سالن کنفرانس به همراه مساحت نمایشگاهی 600 متری و استودیو های رادیویی و تلویزیونی است.

کنسرت در برج میلاد تهران

نکاتی که پیش از بازدید برج میلاد تهران باید بدانیم.

هم اکنون این برج نقش عمده ای در ارتباطات بی سیم و کاربرد گسترده ای در افزایش پوشش فرکانس های رادیویی و زیرساخت های دیجیتال تهران دارد. به گونه ای که برخی از بزرگترین سرویس دهنده های اینترنت، دیتاسنترهای خود را در این برج قرار داده اند. از دیگر کاربردها می توان به خدمات این برج در زمینه گردشگری و هواشناسی این مجموعه اشاره کرد. برج میلاد با زیر بنایی 75 هکتاری خود بر روی تپه های منطقه کوی نصر و در شمال غرب تهران قرار گرفته است.

نکاتی که پیش از بازدید برج میلاد تهران باید بدانیم

محدودیت ها و قوانین برج میلاد تهران

برای کودکان کمتر از 6 سال نیاز به تهیه بلیط ندارید.
قسمت سکوی دید در شرایط نامناسب جوی بسته خواهد شد.
بلیط های صادر شده برج فقط در زمان و تاریخ اعلامی معتبر هستند.
پذیرش و ورود بازدیدکنندگان از طریق طبقه همکف انجام خواهد شد.
امکان کنسلی و تعویض بلیط های برج پس از صدور وجود نخواهد داشت.
پس از خرید بلیط، تاییدیه آن را به قسمت لابی برج رسانده تا بتوانید از امکانات برج استفاده نمایید.
در طول مدت بازدید، استفاده از ماسک اجباری بوده و بایستی فاصله اجتماعی بیش از 2 متر را رعایت نمایید.

محدودیت ها و قوانین برج میلاد تهران

برج میلاد کی ساخته شد؟

در سال 1372 به علت مشکلات مخابراتی و ارتباطات بی سیم تصمیم به ساخت برج میلاد گرفته شد. فرآیند اجرا و ساخت به این برج بر عهده شرکت یادمان سازه و زیر نظر محمدرضا حافظی استاد دانشگاه هنرهای زیبا دانشگاه شهید بهشتی صورت گرفته است. در ابتدا نام این پروژه، برج یادمان بود که به علت مصادف شدن مراسم کلنگ زنی برج با ولادت امام خمینی به برج میلاد تغییر نام یافت. سرانجام این برج در سال 1387 ساخته شد.

سازنده برج میلاد تهران

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم شما را با برج میلاد تهران آشنا کنیم. امیدواریم خواندن این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد. لطفا نظرات و تجربیات ارزشمند خود را راجع به این برج با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

ساعت کاری برج میلاد چگونه است؟

ساعت بازدید از برج در روزهای عادی 9 الی 18 و در ایام ماه رمضان ساعت کاری بازدید از برج 17 الی 1 بامداد می باشد.

برج میلاد تهران چند طبقه است؟

برج میلاد تهران دارای 18 طبقه بوده که در آن خدمات گردشگری، تفریحی و تجاری ارائه می شود.

ارتفاع برج میلاد چقدر است؟

برج میلاد ارتفاع 435 متری داشته که باعث شده بلندترین برج مخابراتی خاورمیانه لقب بگیرد.

لیلی عسکری

در سفر، دنیای جدیدی را می‌بینید؛ از مهمان‌نوازی مردم و فرهنگ آنان تا طبیعت بکر و جاذبه‌های تاریخی، سفر به دور از روتین زندگی فرصتی است برای رشد! با مطالعه و تجربیات شخصی، جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری رو معرفی می‌کنم و نکاتی که به مسافران در طی سفر کمک می‌کنه رو ارائه میدم.

نوشته های مشابه

‫16 دیدگاه ها

 1. سلام وقت بخیر. بنده امروز سه تا بلیط گرفتم. میخوام فردا برم برج میلاد. البته تاریخی درج نشده روی بلیط و من بلیط از سایت خریداری کردم. مشکلی نداره؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   بهتره با پشیتبانی وبسایتی که ازشون خرید کردید تاریخ رو دقیقا بپرسید تا مشکلی براتون پیش نیاد
   و امیدواریم بهتون خوش بگذره 😀

  1. سلام دوست عزیز
   شما میتونید با پرداخت 120 هزارتومان پ از تمامی قسمت های قابل بازدید برج یعنی سکوی دید باز، گنبد آسمان، موزه شهرداری و موزه مشاهیر بازدید کنید.
   برای استفاده از امکانات بیشتر باید هزینه مجرا پرداخت کنید

 2. با سلام
  من يك ظهر تابستوني رو براي بازديد انتخاب كردم كه عموما حجم بازديد كننده ها كمتر باشه و مدت انتظار كوناهتري رو براي اسانسور ها داشته باشم ،كه خوشبختانه مشكلي از اين بابت نداشتم و مبلغ بليت ١٢٠هزار تومان بود .سعي كنيد روزي رو انتخاب كنيد كه هواتميز باشه چون امروز هوا كثيف بود و محدوده ي ديد در سكوي بار بسيار كوچك و كم بود.
  فودكورت تنوع غذايي كم و كيفيت متوسط رو به پاييني داشت.در قسمت گنبد مينا هم راهنمايي براي ارائه توضيحات وجود نداشت (در بازديهاي قيلي راهنما در مورد نمام اِلِمانهاي استفاده شده توضيح ميداد)و در موزه مشاهير ٨٠درصد از مشاهير مرد استفاده شده بود و از مشاهير زن خيلي كم استفاده شده بود و در مجموع با ظرفيت بالاي برج ميلاد براي جذب گردشگر داخلي و خارجي به نظرم كيفيت به شدت كاهش پيدا كرده بود

    1. سلام نیایش عزیز
     طبق آخرین اطلاعات ساعت کاری این برج از 9 الی 23 و بلیط بازدید کامل از برج میلاد هم 120 هزار تومان هست. برای کسب اطلاعات کاملا به روز هم با شماره 02188555555 (شماره تماس برج میلاد) تماس بگیرید.

  1. سلام دوست عزیز
   ساعات بازدید برج میلاد در نیمه اول سال همه روزه از ۱۰ صبج الی ۲۲ و در نیمه دوم سال همه روزه از ۹ صبح الی ۲۱ حتی در ایام تعطیل، جمعه و تعطیلات نوروزی است.

    1. سلام دوست عزیز
     قانون و خبری مبنی بر اینکه ورود اتباع افغانی به برج میلاد ممنوع باشه مشاهده نکردیم 😊🌸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا