رسپینا
تهران

پارک چیتگر؛ تلفیقی از جنگل و دریاچه

پارک چیتگر یکی از بهترین جاهای دیدنی تهران به ویژه برای پیک نیک و گذران اوقات فراغت خانوادگی است. در این پارک می توانید انواع پوشش گیاهی و جانوری همچون نارون، اقاقیا، ارغوان، سرو، کاج و مرغ مینا، طوطی، کلاغ، و همچنین حیواناتی چون سنجاب و روباه را مشاهده کنید. همچنین پارک چیتگر در شب به سبب نورپردازی های زیبایی که انجام شده، چشم انداز فوق العاده ای دارد. برای اطلاع از آدرس دقیق و مسیرهای دسترسی، شماره تماس، ورودی های پارک، امکانات و. . . تا انتهای این مقاله از وبلاگ رسپینا با ما همراه باشید.

آدرس:منطقه 22 غرب تهران
ساعت بازدید:6 صبح تا 12 شب
دسترسی با مترو:از 2 ایستگاه چیتگر و ایران خودرو
شماره تلفن:96022695

پارک چیتگر تهران کجاست؟

این پارک در منطقه 22 غرب تهران و مسیر شهر کرج و استان البرز واقع شده است. موقعیت خوب این پارک سبب شده است که دریاچه چیتگر در شمال آن قرار بگیرد. همچنین از سمت شرق به خرگوش دره، از جنوب به آزاد راه کرج و از غرب نیز به پیکان شهر محدود می شود. از طریق نقشه پارک چیتگر در زیر می توانید آدرس دقیق آن را مشاهده کنید.


View Larger Map

دسترسی به پارک چیتگر در تهران با خودروی شخصی

 • در صورتی که بخواهید با خودروی شخصی خود به پارک چیتگر بروید، بایستی وارد بزرگراه همت غرب شده و به سمت خروجی بزرگراه شهید خرازی حرکت کنید. در این خروجی می توانید پارک چیتگر را مشاهده و با کمک تابلو های راهنما به ورودی آن نزدیک شوید.
 • مسیر بزرگراه آزادگان شمال نیز یکی از دیگر مسیرهای منتهی به پارک چیتگر است که می توانید با ورود به بزرگراه شهید خرازی باقی مسیر را از روی تابلوهای راهنما طی کنید.
پارک چیتگر تهران

دسترسی به پارک جنگلی چیتگر تهران با وسایل نقلیه عمومی

 • مترو: برای رفتن به پارک چیتگر با مترو ابتدا باید در یکی از ایستگاه های خط 5 مترو سوار و در ایستگاه چیتگر و ایستگاه ایران خودرو پیاده شوید. در ادامه می توانید با استفاده از اتوبوس شهرک شهید باقری خود را به این پارک برسانید.
 • اتوبوس: در صورت استفاده از اتوبوس، بایستی به پایانه اتوبوس صادقیه رفته و برای ادامه مسیر سوار اتوبوس شهرک دریا شوید. همچنین می توانید به سه راه ضرابخانه و خیابان میرداماد رفته و با استفاده از اتوبوس های BRT خود را به این پارک برسانید.
عکس پارک چیتگر تهران در شب

اطلاعات پارک چیتگر

مساحت پارک چیتگر برابر با 874 هکتار است که در ارتفاع 1225 متری از سطح دریا قرار دارد. رودخانه موجود در میان آن سبب شده است که به دو بخش شرقی با وسعت 658 هکتار و غربی با مساحت 253 هکتار تقسیم شود.

 • شماره تلفن دفتر مدیریت: 96022695
 • ساعت کاری چیتگر: از 6 صبح تا 12 شب
 • وب سایت پارک چیتگر: parkchitgar.com
عکس پارک چیتگر

ورودی های پارک چیتگر

پارک جنگلی چیتگر دارای چندین ورودی است که عبارت اند از:

 • ورودی 1: ایستگاه مترو چیتگر، بلوار کوهک
 • ورودی 2: جنب مدیریت پارک، خروجی آزاد راه تهران کرج
 • ورودی 3 و 4: بلوار دستواره بعد از پمپ گاز
 • ورودی 5: فاز غربی (آزادشهر)
 • ورودی ایستگاه مترو ایران خودرو: فاز غربی

از تمام این ورودی ها امکان رفتن با خودرو وجود دارد اما در صورت استفاده از مترو تنها از ورودی 1 و ایستگاه مترو ایرون خودرو در فاز غربی می توانید به این پارک بروید.

شهربازی پارک چیتگر

شهربازی دریاچه چیتگر که نزدیک بوستان جنگلی چیتگر قرار گرفته است، از مجهزترین شهربازی ها در تهران است که با امکانات بی نظیر خود می تواند خاطره به یادماندنی را برای شما ثبت کند. در این پارک کودکان می توانند از سرزمین بازی و جایزه و انواع دستگاه های بازی همچون سرسره، ترامپولین، فوتبال دستی، موتور شارژی و. . . استفاده کنند.

پیست پرش، کارتینگ، هرم هیجان، اسکیت هوایی، چرخ و فلک دریاچه چیتگر، سیرک، برج هیجان با سرسر های سقوط آزاد و رول گلایدر نیز از دیگر بازی هایی است که با حضور در این پارک می توانید آن ها را تجربه کنید. برای بازدید از شهربازی چیتگر، می توانید شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 تا 23:00 و روزهای پنج شنبه و جمعه از ساعت 10:00 تا 23:00 مراجعه کنید.

تونل وحشت پارک چیتگر تهران

تونل وحشت یا سافاری پارک وحشت در پارک جنگلی چیتگر، یکی از تفریحات جدیدی است که در این مجموعه ارائه شده و توانسته است در همین زمان کم، طرفداران خاص خود را جذب کند. در این تونل یک اتاق گاز، تونل گردون و. . . قسمت های دیگری وجود دارد که برای برخی از افراد ادامه دادن آن در حالی که هیجان انگیز است اما سخت باشد.

تونل وحشت پارک چیتگر تهران

تاریخچه پارک چیتگر

پارک جنگلی چیتگر در سال 1342 و در دوره پهلوی دوم ساخته شده است. در آن دهه سازمان جنگل و مراتع و آبخیزداری کشور تصمیم به ساخت پارک جنگلی در سه منطقه شمال، شرق و غرب تهران گرفت که تا سال 1348 جنگل کاری این پارک انجام شد. در سال 1361 اداره بوستان چیتگر به شرکت شاهد، وابسته به بنیاد شهید واگذار شد که در سال 1367 به سبب ضعف مدیریتی مسئولیت آن را شهرداری منطقه پنج تهران بر عهده گرفت. سپس در سال 1378 بعد از شکل گیری شهرداری منطقه 22 این پارک هم جر اراضی تحویل به آن تحویل داده شد و از ان زمان تا کنون اداره و نگهداری آن بر عهده شهرداری منطقه 22 تهران است.

عکس قدیمی از پارک چیتگر

مکان های تفریحی پارک جنگلی چیتگر

یکی از دلایلی که پارک چیتگر در بین بهترین تفرجگاه های عمومی در شهر تهران قرار گرفته است، وجود تفریحات و جاذبه های گردشگری فراوان آن است. همچنین جاذبه های توریستی طبیعی زیادی در این پارک وجود دارد که به سبب مناظر زیبا، گردشگران زیادی را به خود جذب کرده است. در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

دریاچه چیتگر

دریاچه چیتگر با نام دیگر دریاچه شهدای خلیج فارس بزرگترین دریاچه مصنوعی در کشور است که در کنار این پارک قرار گرفته است و آب این دریاچه از رودخانه کن تامین می شود. دارای تفریحاتی نظیر ورزش های آبی، قایق سواری، ماهیگیری، پارک آبی، دوچرخه سواری و. . . است. همچنین از دیگر زیبایی های این دریاچه می توان به ده ها گونه پرندگان مهاجر همچون اردک ماندارین، مرغ دریایی، سهره جنگلی و. . . اشاره کرد که از منطقه سیبری روسیه که تا پیش از این به مناطق گرمسیر و معتدل استان فارس و خوزستان کوچ می کردند. اما چند سالی است که بین راه از این دریاچه هم عبور می کنند.

دریاچه چیتگر

باغ راز هستی چیتگر

حیواناتی مثل قوچ، میش و خرگوش را می توانید در میشه زار و باغ راز هستی مشاهده کنید که در شرایطی مشابه زیستگاه های طبیعی محافظت و نگهداری می شوند. این با در ضلع غربی چیتگر قرار دارد و از قسمت های مختلفی مانند گندم زار، گل های رزر بومی ایرانی و یونجه زار تشکیل شده است. همچنین باغ گیاهان دارویی بخشی از این بوستان جنگلی است که مریم گلی، اناب، برگ بو، بومادران، به لیمو، آویشن و. . . جیز گیاهانی هستند که در آن کاشته شده اند.

علاوه بر این حیواناتی همجون شتر، بز، لاما و چند نوع پرنده زیبا مثل قرقاول، جغد، طاووس و. . . در آن نگهداری می شوند. همچنین باغ راز هستی چیتگر دارای برکه ای است که انواع ماهی های زینتی رنگارنگ در آن وجود دارند.

بوستان بانوان ریحانه

بوستان بانوان ریحانه در ضلع شرقی پارک چیتگر، ورودی 1 و خیابان سرو قرار گرفته است که وسعتی به اندازه 18 هکتار را به خود اختصاص داده است. در این پوستان انواع امکانات ورزشی و رفاهی مخصوص بانوان قرار داده شده تا بانوانی که این پارک را برای تفریح انتخاب می کنند، بتوانند یک روز به یاد ماندنی را تجربه کنند. این امکانات عبارتند از:

نوشته های مشابه
 • امکانات ورزشی موجود در این پارک بانوان چیتگر را سکوی ورزش صبحگاهی، ست های ورزشی بانوان و کودکان، پیست اسکیت، ایستگاه تندرستی، سالن بدنسازی، پیست دوچرخه سواری، سالن چند منظوره ورزشی، سابن بیلیارد، سالن پینگ پنگ و. . . تشکیل می دهند.
 • امکانات رفاهی این مجموعه شامل آمفی تئاتر رو باز، نمازخانه، خانه عکس، سکوهای نشیمن، آلاچیق های سرپوشیده و مجهز به باربیکو، رختکن، کمد امانات، سیستم آبخوری و زمین چمن. . . است.
 • ساعت کاری 6 ماه اول سال: 8 صبح تا 8 شب
  ساعت کاری 6 ماه دوم سال: 8 صبح تا 6 عصر
  شماره تلفن: 96022505 – 96022506

باشگاه های سوارکاری چیتگر

 1. باشگاه سوارکاری ابرش: واقع در اتوبان کرج، فاز غربی درب شماره 3 خیابان بوستان
 2. باشگاه سوارکاری آریاسب: واقع در انتهای بلوار دستواره، ورودی 2 و 3 پارک
 3. باشگاه سوارکاری بام: واقع در فاز غربی خیابان یکم
 4. باشگاه سوارکاری میلاد: واقع در ظلع غربی پارک
 5. باشگاه سوارکاری چیتگر

پیست دوچرخه سواری

4 پیست دوچرخه سواری در پارک چیتگر به منظور حفظ و نگهداری سلامت شهر در شهرداری منطقه 22 تهران راه اندازی شده است. در این پارک 5 غرفه کرایه دوچرخه وجود دارد، که دو غرفه از آن مخصوص اجاره توسط بانوان است. این ورزش مهیج در میان فضای سرسبز پارک چیتگر، حال و هوایی وصف نشدنی دارد. برای بانوان در پیست مخصوص بانوان، امکان دوچرخه سواری با لباس راحتی نیز وجود دارد. غرفه مرکزی پیست در فاز 1 شرقی، بعد از میدان سرو در خیابان سرو جهت کرایه دوچرخه قرار دارد. در صورت داشتن هرگونه سوال در رابطه با پیست های دوچرخه سواری می توانید با شماره تماس 44477330 حاصل نمایید.

 1. پیست دوچرخه سواری بانوان
 2. پیست دوچرخه سواری سرعت
 3. پیست دوچرخه سواری استقامت
 4. پیست دوچرخه سواری کوهستان

باشگاه پینت بال چیتگر

پینت بال یکی از بازی های هیجان انگیز و پرطرفدار در بین مردم به خصوص نوجوانان و جوانان است. در پارک چیتگر فضایی برای این بازی اختصاص داده شده است که علاقمندان می توانند به ضلع شرقی بوستان جنگلی چیتگر، بلوار دستواره جنب پمپ بنزین برای ورود به این باشگاه مراجعه کنند.

رستوران‌ های پارک چیتگر

رستوران تشریفات چیتگر

این رستوران نزدیک باشگاه اسب سواری در ضلع غربی جنب میشه زار قرار گرفته است. برای اطلاع از ساعت کاری می توانید با شماره 4-44906011 تماس بگیرید.

رستوران تشریفات چیتگر

رستوران شب های گلستان چیتگر

این رستوران در ضلع شرقی این بوستان، میدان بهار مقابل سالن اجتماعات قرار گرفته است. برای اطلاع از ساعت کاری می توانید با شماره 44713006 تماس بگیرید.

رستوران شب های گلستان چیتگر

رستوران باراد چیتگر

این رستوران در فاز غربی پارک جنب سوارکاری بام قرار گرفته است. برای اطلاع از ساعت کاری و یا رزرو می توانید با شماره 09125007491 تماس بگیرید.

رستوران باراد چیتگر

رستوران مروارید چیتگر

این رستوران در فاز شرقی پارک قرار دارد. جهت اطلاع از ساعت کاری می توانید با شماره 44751268 تماس بگیرید.

رستوران مروارید چیتگر

غرفه اغذیه و تنقلات چیتگر

جهت اطلاع از ساعت کاری و آدرس دقیق در پارک چیتگر می توانید با شماره 44707673 تماس بگیرید.

غرفه اغذیه و تنقلات چیتگر

امکانات رفاهی پارک چیتگر تهران

 • هلال احمر چیتگر
 • پمپ گاز: ابتدای بلوار دستواره
 • درمانگاه: ابتدای بلوار گیاه شناسی
 • ایستگاه آتش نشانی 76: میدان دستواره
 • پمپ بنزین: ضلع شرقی بوستان، بلوار دستواره
 • سالن اجتماعات چیتگر: ضلع شرقی، میدان بهار
 • ایستگاه آتش نشانی 30: جنب دفتر مدیریت پارک

هتل های نزدیک پارک چیتگر تهران

 • هتل لاله تهران: واقع در خیابان فاطمی 19 الی 20 کیلومتر تا پارک جنگلی چیتگر فاصله دارد که با خودرو بدون در نظر گرفتن ترافیک حدود نیم ساعت فاصله است. (5 ستاره)
 • هتل آساره تهران: واق عدر بلوار زارع، خیابان فاتح 18 الی 19 کیلومتر تا پارک فاصله دارد که با خودرو بدون در نظر گرفتن ترافیک حدود 25 دقیقه فاصله است. (4 ستاره)
 • هتل المپیک تهران: واقع در بلوار چوگان حدود 8 کیلومتر تا پارک جنگلی چیتگر فاصله دارد که با خودرو بدون در نظر گرفتن ترافیک 10 الی 12 دقیقه فاصله است. (4 ستاره)
 • هتل آکادمی تهران: واقع در بلوار چوگان حدود 8 کیلومتر تا پارک جنگلی چیتگر فاصله دارد که با خودرو بدون در نظر گرفتن ترافیک 10 الی 12 دقیقه فاصله است. (4 ستاره)
 • هتل بستان تهران: واقع در بلوار کوهک تقریبا 10 کیلومتر تا پارک فاصله دارد که با خودرو بین 15 الی 20 دقیقه فاصله است. (3 ستاره)
 • هتل ورزش تهران: واقع در خیابان حجاب 20 الی 22 کیلومتر تا پارک جنگلی چیتگر فاصله دارد که با خودرو بدون در نظر گرفتن ترافیک حدود نیم ساعت فاصله است. (3 ستاره)
 • هتل پژوهش تهران: واقع در بلوار دانش حدود 9 کیلومتر تا پارک جنگلی چیتگر فاصله دارد که با خودرو بدون در نظر گرفتن ترافیک 11 دقیقه فاصله است. (3 ستاره)
 • هتل امید تهران: واقع در بلوار کارگر شمالی، خیابان نصرت حدود 20 کیلومتر تا چیتگر فاصله دارد که با خودرو تقریبا نیم ساعت فاصله است. (2 ستاره)
 • هتل اورین تهران: واقع در بلوار کارگر شمالی، خیابان مجد حدود 19 کیلومتر تا پارک چیتگر فاصله دارد که با خودرو کمتر از نیم ساعت فاصله است. (2 ستاره)
 • هتل پاسارگاد تهران: واقع در خیابان جمال زاده جنوبی 18 الی 19 کیلومتر تا چیتگر فاصله دارد که با خودور تقریبا نیم ساعت فاصله است. (2 ستاره)
 • هتل پارادایس تهران: واقع در بلوار برادران مظفر، خیابان پشن 21 الی 22 کیلومتر تا بوستان جنگلی چیتگر فاصله دارد که با خودرو تقریبا 40 دقیقه فاصله است. (2 ستاره)
 • هتل آپارتمان کیمیا تهران: با نام جدید هتل پارسی در خیابان 12 فروردین واقع شده است و تا چیتگر 19 الی 20 کیلومتر فاصله دارد که با خودرو تقریبا 38 دقیقه فاصله است. (1 ستاره)
 • هتل دانش تهران: واقع در خیابان دانش تقریبا 9 کیلومتر تا چیتگر فاصله دارد که با خودرو حدود 11 الی 15 دقیقه فاصله است. (1 ستاره)

سوالات متداول

چگونه می توان با وسایل حمل و نقل عمومی به پارک جنگلی چیتگر رفت؟

برای رفتن به پارک چیتگر با مترو ابتدا باید در یکی از ایستگاه های خط 5 مترو سوار و در ایستگاه چیتگر یا ایستگاه ایران خودرو پیاده شوید. سپس با استفاده از اتوبوس شهرک شهید باقری خود را به این پارک برسانید.
در صورت استفاده از اتوبوس، باید در پایانه اتوبوس صادقیه سوار اتوبوس شهرک دریا شوید. همچنین می توانید به سه راه ضرابخانه و خیابان میرداماد رفته و با استفاده از اتوبوس های BRT خود را به این پارک برسانید.

ساعت بازدید از پارگ چیتگر تهران چه زمانی است؟

همه روزره از 6 صبح تا 12 شب

ساعت کاری شهربازی پارک چیتگر تهران چه زمانی است؟

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 تا 23:00 و روزهای پنج شنبه و جمعه از ساعت 10:00 تا 23:00

لیلی عسکری

در سفر، دنیای جدیدی را می‌بینید؛ از مهمان‌نوازی مردم و فرهنگ آنان تا طبیعت بکر و جاذبه‌های تاریخی، سفر به دور از روتین زندگی فرصتی است برای رشد! با مطالعه و تجربیات شخصی، جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری رو معرفی می‌کنم و نکاتی که به مسافران در طی سفر کمک می‌کنه رو ارائه میدم.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا