رسپینا
مشهد

پروفسور بازیما مشهد؛ سفری به درون انسان

آدمی از ابتدای خلقت موجودی کنجکاو بوده و همین موضوع باعث ایجاد اختراعات و اکتشافات بزرگی در طول تاریخ شده است. اما ساختار بدن انسان از گذشته یکی از پر رمز و راز ترین پدیده های هستی بوده که هنوز نیز پس از چند هزار سال تحقیق روی این ساختار، کارکرد آن به طور کامل برای بشر روشن نشده و نتوانسته به شناخت کاملی از آن برسد. 

پروفسور بازیما از جاهای دیدنی مشهد بوده که در آن می توانید ضمن آشنایی با اندام ها و آناتومی بدن انسان با نحوه کارکرد آنها آشنا شوید. در این مقاله به معرفی پارک پروفسور بازیما، آدرس و نحوه دسترسی، بررسی امکانات و بخش های مختلف پارک و نکاتی که پیش از بازدید از این مجموعه بایستی در نظر داشته باشید، می پردازیم. پس در ادامه با رسپینا همراه باشید.

ساختار داخلی بدن انسان بازیما
ساختار داخلی بدن انسان بازیما

آدرس پارک پروفسور بازیما در مشهد کجاست؟

پارک علمی پروفسور بازیما در مجتمع خرید وصال قرار گرفته است. در ادامه به نحوه دسترسی و مسیریابی این پارک از حرم مطهر خواهیم پرداخت. علت انتخاب حرم امام رضا (ع) تعداد بالای اماکن اقامتی و حجم بالای زائران، گردشگران و مجاوران در این منطقه می باشد.
آدرس پارک علمی پروفسور بازیما مشهد: بلوار خیام – میدان سپاد – خیابان بهارستان – بهارستان 4 – مجتمع خرید وصال – طبقه چهارم

نحوه دسترسی به پروفسور بازیما حمل و نقل عمومی

مترو پروفسور بازیما: برای رسیدن به این پارک علمی باید خود را از میدان بیت المقدس (فلکه آب)  به وسیله اتوبوس هایBRT  و یا به صورت پیاده به میدان بسیج (فلکه برق) بروید. سپس به ایستگاه مترو رفته در ایستگاه مترو سه راه خیام خط 1 پیاده شده و ادامه راه را با ماشین های مسیر و یا خطوط اتوبوسرانی تا این پارک دیدنی طی کنید.

اتوبوس: به میدان بیت المقدس (میدان آب) رفته و در آنجا سوار خط 210 (پایانه بیت المقدس – پایانه گردشگری) و در ایستگاه انتهایی، پایانه گردشگری شده و مسیر 3 دقیقه ای تا این پارک را به صورت پیاده طی کنید.

دسترسی به پروفسور بازیما با خودرو شخصی

از میدان بیت المقدس (فلکه آب) به خیابان اندرزگو، آیت الله بهجت، بلوار کامیاب (راه آهن)، خیابان عبادی، بزرگراه شهید چراغچی (صد متری) و سپس از چراغچی 27 وارد بلوار بهارستان شده و بهارستان 4 را به سمت مجمتع وصال (پارک پروفسور بازیما) بپیمایید.
به علت قرار گیری پروفسور بازیما در طبقه 4 مجتمع وصال می توانید از پایکینگ این مجموعه استفاده کرده و با خیال راحت تری به گردش در این پارک بپردازید.

درباره پروفسور بازیما

پروفسور بازیما پس از هلند و سنگاپور سومین پارک موضوعی علمی دنیا می باشد. این پارک در سال 1395 و در در سه شاخه نجوم، زیست و زمین شناسی شروع به کار کرد. اما پس از مدتی بخش هایی برای استفاده و بهره بردن کودکان و نوجوانان از این محیط به این مجموعه اضافه شد. پروفسور بازیما یکی از بزرگترین پارک های موضوعی مشهد بوده که با مساحتی بیش از 2400 متر در طبقه چهارم مرکز خرید وصال و در نزدیکی بازار های سپاد مشهد واقع شده است.

محوریت کنونی پارک بیشتر برای استفاده کودکان ونوجوانان طراحی شده است. هرچند بزرگترها ها نیز می توانند از بازدیدی این پارک لذت ببرند. در پروفسور بازیما می توانند مطالبی که در مدرسه و کتاب ها می آموزند را به صورت عملی امتحان کرده و خودشان به کشف پدیده های محیط خود بپردازند.

قسمت کهکشان پارک بازیما
قسمت کهکشان پارک بازیما

در پروفسور بازیما چه چیزی انتظار شما را می کشد؟

المان های به کار برده در این پارک به گونه ای بوده که وی را در سفری هیجان انگیز به ابتدای دوران خلقت برده و تکامل رخ داده شده در طی دوران مختلف را با استفاده از فناوری های روز تشریح می کند. هدف از ایجاد این پارک آموزش به بازدیدکنندگان تا در حین انجام تفریحات در آن مطالب علمی را به بهترین نحوه ممکن به بازدید کنندگان خود آموزش دهد.

درب ابتدایی ورودی این مجموعه از درون دهان یک سر غول پیکر قرار گرفته که این موضوع به گردشگران نوید یک سفر هیجان انگیز را خواهد داد.

تصاویر پارک علمی پروفسور بازیما مشهد
تصاویر پارک علمی پروفسور بازیما مشهد

امکانات و بخش های پروفسور بازیما مشهد

زمین شناسی، ماشین زمان، دیرینه شناسی، افلاک نما و جانورشناسی بخش های این پارک را تشکیل می دهند که می تواند میزبان سفرهای شما باشد.

ماشین زمان

برای وارد شدن به این بخش از پروفسور بازیما بایستی از دربی که درون ساعتی بزرگ قرار گرفته است عبور کنید. با ورود به این بخش می توانید از چگونگی پیدایش زمین، ستاره ها، سیارات و کهکشان ها اطلاع حاصل نمایید. شبیه سازهای قرار گرفته در این بخش به خوبی حرکات ماه، زمین و خورشید را برای بازدیدگان خود شبیه سازی می کنند.

ماشین زمان پارک پروفسور بازیما
ماشین زمان پارک

افلاک نما در پارک پروفسور بازیما مشهد

اگر پس از ورود به ماشین زمان مشتاق شدید که صور فلکی و اجرام آسمانی را  شبیه سازهای قرار داده شده در بخش پلانتوریوم دیجیتال دیجیتال استفاده کنید. در این قسمت از پارک علاوه آموزش جهت یابی از طریق ستاره ها، می توانید نسبت اندازه واقعی خورشید را نسبت به سایر سیاره ها و ماه مشاهده نموده و از چگونگی ایجاد آنها اطلاعاتی کامل بدست آورید. افلاک نمای این مجموعه دارای پرده ای به صورت مدور بوده که تصاویر روی آن نمایش داده می شود.

در این مجموعه 16 فیلم جذاب در زمینه زیست شناسی، نجوم و زمین شناسی نمایش داده می شود. پرده مدرو این قسمت کمک می کند تا ستاره و سیارات به نیم کره نشان داده شده که می تواند ارتباط بیشتری با ذهن مخاطب خود ایجاد نماید.

زمین شناسی

پس از کشف آسمان و آشنایی با نحوه پیدایش آن نوبت به زمین رسیده تا با محل زندگی خود آشنا شویم. در این قسمت نیز پارک پروفسور بازیما سنگ تمام گذاشته و اطلاعات کاملی از چگونگی به وجود آمدن زمین و آغاز حیات اطلاعاتی کاملی به زبانی ساده در اختیار کودکان قرار می دهند.

در این قسمت ماکت های متعددی از قاره ها و خشکی ها وجود داشته که نحوه شکل گیری آنها را نمایش می دهند. ماکت های قرار داده شده در این بخش آموزش را کودکان آسان تر کرده و آنها را از محیط خشک و رسمی کتاب و مدرسه دور می کنند.

زمین شناسی در بازیما
زمین شناسی در بازیما

دیرینه شناسی

پس از آشنایی با پیدایش زمین و نحوه بوجود آمدن قاره ها، نوبت به بخش حیات در این قاره می رسد. در قسمت دیرینه شناسی پارک داستان هایی از پیدایش و حکمرانی دایناسورها، بزرگترین موجودات زنده تاریخ برای کودکان گفته خواهد شد. همچنین در این بخش می توانید فسیل های به جا مانده از جانوران، گیاهان و سنگواره ها را مشاهده کرده و مورد مطالعه قرار دهید. مولاژ و ماکت های دایناسور این بخش برای اولین بار در ایران به نمایش گذاشته می شود.

دیرینه شناسی پارک بازیما مشهد
دیرینه شناسی پارک بازیما مشهد

جانورشناسی پارک پروفسور بازیما

در این بخش به معرفی انواع جانوران پرداخته و آنها براساس دسته های مختلف طبقه بندی کرده و ویژگی هر گروه را به کودکان آموزش می دهند. در این بخش جانوران را بر اساس دوگروه بزرگ بی مهره ها و مهره داران بررسی می کنند.

بخش بی مهره ها

بی مهره ها جزو اولین موجوداتی هستند که پس از ایجاد کره زمین، بر روی آن حیات را آغاز کرده از اینرو آشنایی با این موجودات خالی از لطف نیست. این موجودات 90 درصد جانداران کره زمین را تشکیل می دهند. تنوع بالای بی مهرگان در این پارک بسیار بالا است و این موجودات را به صورت تاکسیدرمی و یا تصاویر آن ها بر روی دیوار به نمایش گذاشته شده اند. همچنین در این بخش کودکان علاوه بر آموزش با انواع بی مهرگان، با نقش آنها در طبیعت  و زندگی انسان را نیز فرا خواهند گرفت.

بخش بی مهرگان پارک پروفسور بازیما
بخش بی مهرگان پارک پروفسور بازیما

بخش مهره داران

پس از عبور از بخش بی مهرگان پارک پرفسور بازیما، نوبت به معرفی مهره داران خواهند رسید. در این قسمت موجودات یا درون شیشه های الکلی نگهداری می شوند وی به صورت خشک شده بر روی دیوار قرار داده شده است.  

ساختار بدن انسان پارک پروفسور بازیما

اگر از بسیاری از کودکان برای شغل آینده شان بپرسید اکثر آنها می خواهد پزشک شوند. حال در پارک علمی پرفسور بازیما امکانی در اختیار این گروه قرار گرفته از نزدیکی و در ابعادی بسیار بزرگتر با ساختار، اندام و نحوه کارکرد اعضای بدن انسان آشنا شده و بتوانند با زبانی بسیار ساده به فراگیری عملکرد آن آشنا شوند. ماکت ها قرار گرفته در این بخش می تواند تجربه ای لذت بخش از آموزش را برای کودکان ایجاد نماید. همچنین کودکان می توانند سوالات خود را در در این باره از مسئولین این قسمت پارک بپرسند. 

آشنایی با ساختار اعضای بدن
آشنایی با ساختار اعضای بدن

اتاق روبان صورتی  

در این قسمت از پارک دخترها و پسرها جدا شده و فقط به دخترها اجازه ورود داده می شود. در اتاق روبان صورتی کودکان با بدن خود آشنا شده و تغییرات صورت گرفته در زمان بلوغ بروی خود از نظر رفتاری و جسمی آشنا شده و می توانند سوالات خود را در این زمینه از مربیان حاضر در مجموعه پرسیده و نسبت به اعضای بدن خود اطلاعات بیشتری کسب کنند. پروفسور بازیما این بخش را برای کودکان تدارک دیده و اگر دختر خردسال دارید، بازدید از این مجموعه را پیشنهاد می کنیم.

زمین لرزه پارک علمی پروفسور بازیما مشهد

شبیه ساز زمین لرزه پارک دارای بخش های مختلفی می باشد. در اولین بخش لوگوهایی مختلف را در اختیار کودکان قرار می دهند. تا با آنها سازه های مورد نظر خود را ایجاد نمایید. پس از آن نوبت تست استحکام بنا ایجاد شده توسط کودکان می رسد. آزمایش ها توسط دستگاه های شبیه ساز زلزله انجام شده  و در این بخش علاوه بر آشنایی کودکان با درجه قدرت زلزله های مختلف آنها را نحوه مقاوم سازی سازه های خود نیز آشنا می کنند. در قسمت دیگر اینم پارک آموزش های لازم به کودکان داده می شود تا در هنگام زلزله چه کارهایی را باید انجام دهند و چگونه جان خود را در هنگام زلزله نجات دهند.

بازی های تعاملی

بازی های تعاملی بازی های گفته می شود که حواس افراد را درگیر خود درگیر می کنند. در این بخش از پارک شما می توانید از بازی هایی که برای شما تدارک دیده شده استفاده نمایید که بیشتر بازهای این بخش را، مبارزه و ورزشی تشکیل می دهد و هدف آن ایجاد هماهنگی بین ذهن و بدن می باشد. همچنین در این بخش می توانید بازی ها را به صورت تیمی و یا انفرادی با اعضای خانواده و دوستان خود تجربه نمایید.

بازی های تعاملی پارک پروفسور بازیما
بازی های تعاملی

با پروفسور بازیما پرواز کنید.

شبیه سازی پرواز بخش دیگری است پروفسور بازیما برای عاشقان خلبانی تدارک دیده است در این قسم از پارک کودکان در نقش یک خلبان با تجربه ظاهر شده و کنترل یک هواپیما را برعهده خواهند گرفت. شبیه ساز بازیما اختلاف بسیار کمی با هواپیماهای تولید شرکت آمریکایی بیچ کرافت دارد و در آن کودکان بایستی هواپیمای خود را از فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد تیک آف (بلند شده) کرده و در مسیر دلخواه خود پرواز کنند.

شبیه ساز پرواز پارک علمی پروفسور بازیما مشهد
شبیه ساز پرواز پارک علمی پروفسور بازیما مشهد

اعصاب خود را به پروفسور بازیما بسپارید.

عصب سنج پروفسور بازیما بخش دیگری از بازیهای تفریحی پارک بوده که همانند بازی های تعاملی محدودیت سنی نداشته و اعضای خانواده می توانند با مراجعه به این قسمت از آن لذت ببرند. در این بازی شما باید حلقه کوچک کوچکی را از درون مداری فلزی عبور داده و از برخورد آن با مدار جلوگیری نمایید. در صورت برخورد حلقه با مدار فلزی اتصال برقی ایجاد شده و دستگاه هشدار روشن شده و بایستی مسیر را از ابتدا شروع کنید. در این بخش می توانید میزان هماهنگی بین اعصاب و عضلات خود را به چالش بکشید.

قسمت جانوران بخش پارک پروفسور بازیما
قسمت جانوران بخش پارک پروفسور بازیما

از لیزرهای امنیتی فرار کنید.

در این بخش از پارک علمی پروفسور بازیما شما در نقش یک مامور امنیتی ظاهر شده که بایستی از تله های اتاق و لیزرهای آن فرار کنید تا به هدف خود برسید. برای عبور از این بخش بایستی سرعت تصمیم گیری و اقدام بالایی داشته باشید. این اتاق دارای بخش خیلی سخت، دشوار و مبتدی دارد که بازیکنان با توجه به توانایی خود می توانند یک بخش را انتخاب نمایند. اگر قصد دارید آدرنالین خون خود را بالا ببرید بازدید از این مجموعه را به شما پیشنهاد می کنیم.

فرار از اتاق لیزرهای امنیتی پارک پروفسور بازیما
فرار از اتاق لیزرهای امنیتی

واقعیت مجازی پارک پروفسور بازیما مشهد

واقعیت مجازی یا VR، تجربه ای شبیه سازی شده از دنیای واقعی است که با دستگاه های پیشرفته صورت می گیرد. علت استفاده از شبیه سازها سختی انجام فعالیت مورد نظر در شرایط واقعی می باشد. اتاق واقعیت مجازی با اتصال دستگاه های مختلف به افراد تجربه سقوط آزاد از آسمان خراش ها و هواپیما را به مخاطبان خود ارزانی می کنند. تگر به انجام فعالیت های هیجان انگیز علاقه دارید و می خواهید آدرنالین خون خود را بالا ببرید، قسمت واقعیت مجازی پارک پروفسور بازیما را از دست ندهید.

مسابقات رالی واقعیت مجازی
مسابقات رالی واقعیت مجازی

نکات لازم پیش از بازدید پروفسور بازیما

تلاش کنید 15 دقیقه پیش از شروع هر سانس در این مجموعه حضور داشته باشید.
علاوه بر هزینه ورودی در این پارک، قیمت بلیط برای هر قسمت جداگانه محاسبه می شود.
ساعت کاری این مجموعه همه روز 9:30 الی 23:00 می باشد.
مدت زمان هر سانس در حدود 90 دقیقه است.

در گردش در این پارک می توانید عکس و فیلم بگیرید. هرچند در طول مسیر نیز توسط کارکنان مجموعه از شما فیلم و عکس گرفته می شود که می توانید با پرداخت هزینه در اختیار شما قرار می دهند.

طی تماس تلفنی گرفته شده با کارشناسان پارک پروفسور بازیما اعلام گردید که این مجموعه به علت جابجایی تعطیل بوده و مکان جدید این پارک در بلوار توس، شاهنامه واقع شده است. که بزودی از طریق شبکه های اجتماعی این پارک اطلاع رسانی خواهد شد.

عکس پارک پروفسور بازیما در مشهد
عکس پارک پروفسور بازیما در مشهد

سخن آخر

پروفسور بازیما از پارک های جذاب ایران بوده که تلاش می کند ضمن آموزش به بازدید کنندگان خود آموزش را چاشنی کار خود نماید. اگر به این پارک رفتید خوشحال می شویم که تجربیات شنیدنی خود را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

پارک پروفسور بازیما در مشهد کجاست؟

آدرس پارک علمی پروفسور بازیما مشهد: بلوار خیام – میدان سپاد – خیابان بهارستان – بهارستان 4 – مجتمع خرید وصال – طبقه چهارم

پارک علمی پروفسور بازیما از چه بخش هایی تشکیل می شود؟

ماشین زمان، نجوم، دیرینه شناسی، زمین شناسی، جانورشناسی،سفر به درون بدن، اتاق روبان صورتی، زلزله شناسی، بازی های تعاملی، اتاق لیزر، شبیه ساز پرواز و عصب سنج بخش های مختلف پروفسور بازیما را تشکیل می دهند.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا