رسپینا
مشهد

آرامگاه استاد شجریان، خاک پای مردم ایران

آرامگاه استاد شجریان، استاد آواز و سخن، در آرامگاه فردوسی یکی از جاهای دیدنی مشهد قرار دارد. هیچ سازه خاصی برای آرامگاه شجریان بنا نشده است و آرامگاه این استاد در پیاده رو یکی از معابر منتهی به آرامگاه فردوسی قرار گرفته تا به معنای واقعی کلمه، خاک پای مردم ایران باشد.

آدرسانتهای بلوار شاهنامه – آرامگاه فردوسی
ساعت بازدید8 الی 18
تلفن05132663825
آرامگاه شجریان

آرامگاه شجریان کجاست

آدرس آرامگاه شجریان در انتهای بلوار شاهنامه، شهر توس و در آرامگاه فردوسی مشهد قرار دارد. پس از ورود به محوطه باید به سمت چپ رفته و در پیاده روی منتهی به سالن اجتماعات می توانید آرامگاه استاد شجریان را در پیاده رو مشاهده نمایید.

آدرس آرامگاه شجریان روی نقشه

تور مشهد از تهران

فاصله مشهد تا آرامگاه شجریان

فاصله مشهد تا آرامگاه شجریان حدود 16 کیلومتر است که می توانید با خودرو و یا اتوبوس به سمت آرامگاه بروید. فاصله زمانی تا آرامگاه استاد شجریان حدود 21 دقیقه است. علاوه بر این می توانید با خط 202 نیز از پایانه فردوسی مشهد به آرامگاه استاد محمدرضا شجریان بروید.

آرامگاه شجریان در یپاده رو آرامگاه فردوسی

ساعت بازدید از آرامگاه شجریان در طوس

به این دلیل که آرامگاه استاد شجریان در محوطه آرامگاه فردوسی قرار دارد، ساعت بازدید هر دو یکسان است. شما می توانید از ساعت 8 الی 18 هر روز، از آرامگاه استاد محمدرضا شجریان بازدید کنید.

آیا بازدید از آرامگاه شجریان هزینه ورودی دارد؟

در حقیقت بازدید مستقیم از آرامگاه استاد محمدرضا شجریان هزینه ندارد اما برای ورود به مجموعه آرامگاه باید هزینه ورودی پرداخت کنید که برابر 5 هزار تومان برای هر فرد است.

معرفی استاد محمدرضا شجریان

استاد محمدرضا شجریان که از افتخارات به نام مشهد و ایران است در سال 1319 به دنیا آمد. خسرو آواز ایران در کودکی با تشویق پدر به قرائت قرآن روی آورد و حتی مقام نخست مسابقات کشوری را نیز کسب کرده است. این استاد به نام و مشهور علاوه بر موسیقی در خوش نویسی نیز فعالیت داشتند که دست نوشته روی آرامگاه شجریان با نام خاک پای مردم ایران، توسط ایشان نگارش شده است.

محمدرضا شجریان

استاد محمدرضا شجریان، با استاد اسماعیل مهرتاش همکاری خود را آغاز کردند که ثمره تلاش های استاد شجریان، تربیت شاگردانی همچون ایرج بسطامی، حسام الدین سراج، علی جهاندار و همایون جهاندار است. ایشان طی همکاری با  محمدرضا لطفی از آهنگسازان ایرانی، ساز راست پنجگاه را ابداع کردند که برگرفته از تار است. نعمت وجود استاد شجریان در تاریخ 17 مهر 1397 پس از تحمل دوره سخت بیماری از مردم ایران گرفته شد که هم اکنون آرامگاه استاد شجریان در همجواری فردوسی قرار دارد.

بهترین زمان بازدید از آرامگاه استاد شجریان

برای بازدید از آرامگاه شجریان زمان مشخصی وجود ندارد و می توانید در همه روزهای سال از این آرامگاه بازدید کنید. اما در سالگرد این استاد، هنرمندان و طرفداران زیادی در آرامگاه وی حضور می یابند که با پخش آواز و مراسم خاص همراه است. در این صورت می توانید در دی ماه هر سال از آرامگاه استاد شجریان بازدید کنید.

قبر استاد شجریان به همراه عکس

امکانات اطراف آرامگاه شجریان

در صورتی که از آرامگاه استاد محمدرضا شجریان بازدید کنید می توانید از امکانات زیر استفاده نمایید:

  • مهمان خانه فردوسی در انتهای آرامگاه
  • رستوران هفت خان
  • موزه
  • فروشگاه صنایع دستی
  • کتابخانه

مکان های مهم نزدیک آرامگاه شجریان

  • پمپ بنزین: 4 دقیقه با خودرو
  • پایگاه سلامت شهری: 7 دقیقه پیاده روی
  • پارکینگ: 3 دقیقه با خودرو
قبر استاد شجریان به همراه عکس

رستوران های نزدیک آرامگاه شجریان

نام رستوران یا کافهآدرسفاصله تا آرامگاه شجریان
رستوران هفت خانمحوطه آرامگاه فردوسی5 دقیقه پیاده روی
رستوران شقایقبین بلوار فردوسی و بوعلی سینا6 دقیقه پیاده روی
پیتزا پونهبلوار بهارستان4 دقیقه با خودرو

جاهای دیدنی نزدیک آرامگاه استاد شجریان

آرامگاه استاد شجریان در شهر طوس قرار دارد که شهری تاریخی است. این شهر دارای آرامگاه ها و بناهای تاریخی متعددی است که دو مورد از آن ها در ادامه بررسی شده است.

آرامگاه فردوسی مشهد

در حقیقت برای بازدید از آرامگاه شجریان باید وارد محوطه آرامگاه فردوسی مشهد شوید. در آرامگاه فردوسی مشهد می توانید علاوه بر بازدید از ساختمان با شکوه آرامگاه، از موزه آن نیز بازدید نمایید. در این مکان دیدنی و تاریخی می توانید از آرامگاه مهدی اخوان ثالث نیز بازدید کنید که در ضلع غربی آرامگاه قرار دارد.

آرامگاه فردوسی مشهد در نزدیکی قبر شجریان

بقعه هارونیه مشهد

بقعه هارونیه مشهد در بلوار شاهنامه و در فاصله 1 کیلومتری آرامگاه شجریان قرار گرفته است. روایات متعددی از این بنای مربوط به قرن هفتم و هشتم هجری عنوان شده است. برخی گفته ها نشان می دهد که هارون الرشید از این بنا برای زندانی کردن مجرمان استفاده می کرده است. همچنین به عنون شکنجه گاه امام موسی کاظم نیز شناخته می شود که البته سند محکمی برای اثبات آن ها وجود ندارد.

بقعه هارونیه در نزدیکی آرامگاه شجریان

سخن پایانی

نوشته های مشابه

آرامگاه استاد محمدرضا شجریان، خواننده و آهنگساز ایرانی که در سال 2010 جزء 50 صدای برتر جهان انتخاب شدند، در همجواری فردوسی قرار گرفته است. بازدید از آرامگاه استاد شجریان را به ویژه در 17 مهر، سالگرد آسمانی شدن این شاعر بزرگ به شما توصیه می کنیم. در صورتی که تجربه ای از بازدید آرامگاه استاد شجریان را دارید در قسمت کامنت ها با مخاطبان دیگر در میان بگذارید.

سوالات متداول

آرامگاه استاد شجریان کجاست؟ چگونه می توان از آرامگاه استاد شجریان بازدید کرد؟

آرامگاه استاد شجریان در انتهای بلوار شاهنامه و محوطه آرامگاه فردوسی قرار دارد. می توانید با تاکسی و اتوبوس خط 202 از پایانه فردوسی – بلوار آزادی و بلوار شاهنامه به این آرامگاه بروید.

آیا برای بازدید از آرامگاه شجریان باید هزینه ورودی پرداخت کرد؟

برای ورود به آرامگاه فردوسی باید هزینه ورودی پرداخت کنید که شامل تمامی بخش های آرامگاه می شود. بازدید از آرامگاه استاد شجریان هزینه جدایی  ندارد.

فاصله مشهد تا آرامگاه استاد شجریان چند کیلومتر است؟

فاصله مشهد تا آرامگاه استاد شجریان از بلوار هاشمی رفسنجانی، حدود 16 کیلومتر است.

در چه ساعتی از شبانه روز می توان از آرامگاه استاد شجریان بازدید کرد؟

برای بازدید از آرامگاه استاد شجریان می توانید همه روزه از ساعت 8 الی 18 به آرامگاه فردوسی بروید.

حمید شفیعی

به قول بنجامین فرانکلین یا چیزی بنویس که ارزش خواندن داشته باشد یا کاری انجام بده که ارزش نوشتن داشته باشد. از زمانی که عضوی از تیم رسپینا شدم، این جمله رو سرلوحه خودم قرار دادم تا با ذهنیت جویای نوآوری و خلاقیت، همراه با عشق و علاقه به سفر و کشف مقاصد جدید، تجربیات گردشگریم رو با شما به اشتراک بزارم. از شما دعوت می‌کنم در این سفر به دنیای جذاب گردشگری با من همراه شید تا تجربه های جدیدتری رو با هم تجربه کنیم. امیدوارم مث من از خواندن مقاله ها لذت کافی ببرین.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا