رسپینا
مشهد

مکان های تاریخی مشهد؛ کتابچه ای از رویدادهای گذشته

مکان های تاریخی مشهد و گشت و گذار در خم تاریخ این شهر را را پس از زیارت امام رضا (ع)، در فهرست مشهد گردی خود قرار دهید. علاوه بر جاهای دیدنی مشهد، تعداد زیادی از آثار و بناهای تاریخی در گوشه و کنار این شهر وجود داشته که از گذشته به یادگار رسیده است و برای علاقه مندان به مکان های تاریخی جلوه تازه ای خواهد داشت. در ادامه فهرست کاملی از مکان های تاریخی مشهد را همراه آدرس، ساعت بازدید و سایر اطلاعات مورد نیاز، مشاهده می نمایید. پس با رسپینا همراه باشید.

مکان های تاریخی مشهد در حرم امام رضا

بسیاری از مکان های تاریخی شهر مشهد در حرم امام رضا قرار گرفته و اغلب افراد از وجود آن ها بی اطلاع هستند. برای آشنایی بیشتر با این موضوع می توانید ابتدا مقاله جاهای دیدنی حرم امام رضا و در ادامه نیز فهرست مکان های تاریخی زیر را مطالعه نمایید.

تور مشهد از تهران

مسجد گوهرشاد؛ استوار از دوره تیموری

مسجد گوهرشاد در مشهد و در حرم امام امام رضا قرار دارد. این مسجد یکی از شاهکارهای معماری و نشان دهنده ی هنر ایرانیان است. داستان های زیادی درباره مسجد گوهرشاد وجود داشته و در روایت های تاریخی نام این مسجد را زیاد می شنویم. با تمام این تفاسیر مسجد گوهرشاد از مهم ترین و پربازدیدترین مکان های تاریخی مشهد به شمار می رود و اگر تمایل به بازدید از این مسجد را دارید، در مقاله مسجد گوهرشاد مشهد اطلاعات کامل بازدید و راه های دسترسی به آن را مطالعه نمایید.

مدرسه پریزاد؛ هدیه ندیمه گوهرشاد به طلاب

مدرسه پریزاد یکی از مکان های تاریخی مشهد بوده که کمتر بین مسافران و اهالی مشهد شناخته شده است. این مدرسه ابتدا خارج از حرم بود، اما با گسترش حرم این مدرسه نیز در نزدیکی مسجد گوهرشاد قرار گرفته است. اگر به مکان های تاریخی مشهد علاقه دارید، بازدید از مدرسه پریزاد را از دست ندهید.

تاریخچه مدرسه پریزاد

این مدرسه توسط پریزاد، ندیمه ندیمه گوهرشاد خاتون، همسر پسر چهارم تیمور گورکانی (تیمور لنگ) و با باقی مانده مصالح مسجد گوهرشاد ساخته شده است. طبق برخی از روایات پریزاد از همان ابتدا مدرسه را برای آموزش طلاب وقف کرد. این مدرسه قدمت مسجد گوهرشاد را دارد و در دوران حکومت تیموریان ساخته شده‌ است و بازدید از آن شما را با هنر ایرانیان در زمان تیموری بیشتر آشنا خواهد کرد.

مدرسه پریزاد از جاهای تاریخی مشهد

مدرسه پریزاد کجاست؟

باز هم مانند مسجد گوهرشاد برای بازدید از مدرسه پریزاد باید خودتان را به حرم برسانید. در جنوب غربی حرم، بست شیخ بها‌الدین و شمال غربی مسجد گوهرشاد می توانید ورودی این مکان تاریخی مشهد را مشاهده نمایید. در حال حاضر فقط آقایان می توانند وارد این مسجد شوند.

اطلاعات بازدید از مدرسه پریزاد

برای ورود به مدرسه پریزاد نیاز به پرداخت هزینه ندارید و همچنین بدون محدودیت زمانی نیز می توانید از مکان بازدید کنید. در حال حاضر از مدرسه پریزاد به عنوان مکانی برای پاسخ به سوالات شرعی، عرفی و اعتقادی استفاده می شود.

مدرسه پریزاد از مکان های دیدنی و تاریخی مشهد

مدرسه دو در مشهد؛ یوسفیه ی قدیم و دارالقرآن جدید

مدرسه دو در یکی از مدارس معتبر و مشهور در شهر بوده که قدمت آن به دوران تیموری باز می گردد و به همین جهت جزو مکان ها تاریخی مشهد به شمار می رود. مدرسه دو در نیز ابتدا در خارج از حرم بوده اما به تدریج و با پیشروی های حرم، این مدرسه جزو نزدیکترین اماکن به مضجع امام شده است.

تاریخچه مدرسه دو در

نام اصلی این مدرسه مدتی با نام بانی اولیه خود (یوسفیه) شناخته می شده و سپس به «دو دَر» مشهور شده است. مدرسه دو، در دوران تیموریان و توسط یوسف خواجه ( یکی از فرماندهان تیموری در دوران سلطنت شاهرخ) احداث شده است. معماری این بسیار مدرسه شگفت انگیز است و به نحوی ساخته شده که دو درب آن به مراکز مهم شهر راه داشته باشد. این بنا توسط مادر شاه سلیمان صفوی نیز بازسازی شده و اکنون نیز آثار کمی از بنای اولیه به جا مانده است.

مدرسه دو در از مکان های تاریخی در مشهد

مدرسه دو در کجاست؟

مدرسه دو در، در حرم امام رضا و مقابل مدرسه پریزاد واقع شده است. یک درب این مدرسه از سمت صحن جمهوری و درب دیگر مقابل مدرسه پریزاد قرار دارد. برای بازدید از آن باید به جنوب غربی حرم مطهر امام رضا و ضلع شرقی صحن جمهوری اسلامی بروید. هم اکنون مدرسه دو در به مرکز دارالقرآن الکریم شناخته می شود.

اطلاعات بازدید مدرسه دو در

برای بازدید از از مدرسه دو در نیازی به پرداخت هزینه ورودی ندارید و همچنین در تمام ساعات روز می توانید وارد مدرسه شوید. در حال حاضر از مدرسه دو در به عنوان مرکز دارالقرآن الکریم آستان قدس رضوی و برگزاری جلسات قرآنی استفاده می شود.

مدرسه دو در از مکان های تاریخی مشهد

مسجد بالا سر؛ قدیمی ترین بنا در حرم امام رضا

مسجد بالاسر بعد از روضه منوره از لحاظ قدمت، قدیمی ترین بنای حوزه حرم مطهر رضوی بوده و یکی دیگر از مکان های تاریخی مشهد محسوب می شود. این مسجد تاریخی در فاصله کمی از مقبره اصلی امام رضا قرار دارد و پس از بازسازی های صورت گرفته یکی از دیوارهای این مسجد برداشته شده تا برای زیارت کننده ها فضای بیشتری وجود داشته باشد.

تاریخچه مسجد بالاسر

مسجد بالاسر در قرن پنجم و در دوره غزنویان ساخته شده است. ابوالحسن عراقی بانی ساخت مسجد بالا سر یکی از اعضای دیوان غزنویان بوده و این مسجد را در حرم امام رضا احداث نموده است. در ضلع جنوبی مسجد بالاسر، محرابی از كاشی معرق دیده می‌شود. در كنار این محراب، تاریخ 1363 هـ.ق و در طرف دیگر آن، نام كاشی‌ساز و نقاش محراب ثبت شده است. همین موضوع نشانی از قدمت طولانی این مسجد است.

مسجد بالاسر از مکان های تاریخی مشهد

مسجد بالاسر کجاست؟

مسجد بالا سر در غرب بقعه منوره امام رضا، بین حرم و رواق دارالسیاده واقع شده است. صفه شرقی به حرم مطهر رضوی متصل شده که زائران پس از طواف و زیارت از طریق آن به مسجد بالاسر وارد می‌شوند. برای بازدید از مکان به قسمت غربی ضریح امام رضا بروید و برای پیدا کردن محل دقیق این مسجد از خادمان کمک بگیرید.

نوشته های مشابه

اطلاعات بازدید مسجد بالاسر

مسجد بالاسر یکی از مکان های تاریخی مشهد است که محدودیتی برای بازدید ندارد. شما می توانید علاوه بر زیارت و مناجات در جوار ضریح امام رضا از این مسجد بازدید کنید و از هنر معماری آن لذت ببرید. 

مسجد بالاسر از جاهای تاریخی مشهد

مدرسه میرزا جعفر؛ بنایی ارزشمند در حرم

مدرسه میرزا جعفر نیز یکی از مدرسه های علوم دینی بوده و جزو مکان های تاریخی مشهد در حرم امام رضا محسوب می شود. این مدرسه با مدرسه خیرات خان ادغام شده و پس از افزایش ساختمان‌های جدید به آن، در حال حاضر به عنوان دانشگاه علوم اسلامی رضوی فعالیت می کند.

تاریخچه مدرسه میرزا جعفر

 این مدرسه تاریخی از بناهای به جا مانده از عهد صفوی بوده که با تلاش دو برادر به نام‌های میرزا محمدطاهر مشهور به وزیرخان و میرزا محمدجعفر مشهور به سروقد، در ضلع شرقی صحن انقلاب کنونی ساخته شده است. از شگفتی های این مکان دیدنی می توان به گچ ‌بری‌های زیبای در ورودی مدرسه و ایوان شمالی مدرسه اشاره نمود. همچنین در این مدرسه علمای بزرگی مانند شیخ محمد نهاوندی و محمدتقی ادیب نیشابور به تدریس علوم دینی پرداخته اند.

مدرسه میرزا جعفر از مکان های دیدنی و تاریخی مشهد

مدرسه میرزا جعفر کجاست؟

این مدرسه از مکان های تاریخی مشهد داخل حرم امام رضا (ع) بوده که در صحن انقلاب (ضلع شمالی حرم) واقع شده‌ است. موقعیت آن به گونه ای است که از جنوب به صحن انقلاب اسلامی و از غرب به بست شیخ طبرسی محدود می شود. برای بازدید از آن کافی است به صحن انقلاب بروید و سراغ مدرسه میرزا جعفر را بگیرید و با کمک خادم ها محل دقیق آن را پیدا کنید.

اطلاعات بازدید مدرسه میرزا جعفر

بازدید از این مدرسه علوم دینی در ساعات آموزشی و اداری امکان پذیر است. برای ورود به آن هزینه ای از شما دریافت نخواهد شد اما رعایت پوشش کامل از قوانین این مدرسه است.

مدرسه میرزا جعفر از مکان های تاریخی در مشهد

آرامگاه شیخ بهایی؛ بزرگ مرد تاریخ

آرامگاه شیخ بهایی، عالم و دانشمند ایرانی، داخل حرم و در جوار امام رضا قرار داشته و از مکان های تاریخی مشهد به شمار می رود. رواق آرامگاه شیخ بهایی قبل از مرگش محل تدریس او بوده که با آینه‌کاری های کم نظیر و کتیبه‌های خوشنویسی شده آراسته شده است.

تاریخچه آرامگاه شیخ بهایی

تاریخ دقیق فوت شیخ بهایی دقیق مشخص نیست اما به پاس خدمات شیخ بهایی آرامگاهی شایسته و درخور و طبق وصیت ایشان در حرم احداث شده است. مزار این دانشمند ایرانی با پوششی سنگی و آینه کاری های بسیار زیبا در محل تدریس او قرار دارد. کتیبه‌هایی نصب شده روی دیوار آرامگاه شیخ بهایی نیز تاریخ مرگ و تولد او را نمایش می دهد.

آرامگاه شیخ بهایی از مکان های تاریخی مشهد مقدس

آرامگاه شیخ بهایی کجاست؟

آرامگاه شیخ بهایی، یکی از مکان های تاریخی مشهد؛ در حرم و بعد از رواق امام خمینی قرار دارد. رواق شیخ بهایی از سمت شمال به صحن آزادی، از جنوب به رواق امام خمینی، از سمت شرق به رواق دارالعباده و از سمت مغرب به رواق دارالزهد، راه پیدا می‌کند. و درهای ورود و خروج به آن، بیشتر از یکی است. به همین دلیل از درهای مختلفی که در فاصله کمی از یکدیگر قرار داشته برای بازدید از این مقبره استفاده نمایید.

اطلاعات بازدید از آرامگاه شیخ بهایی

برای بازدید از این آرامگاه نیازی به هزینه ورودی یا مراجعه در زمان خاصی نیست و فقط کافی است به محل قرارگیری آن بروید. البته ممکن است در هنگام بازدید، با ازدحام جمعیت مواجه شده و شاهد حضور تعداد افرادی باشید که آن‌ها نیز برای خواندن فاتحه به این آرامگاه، مراجعه کرده‌اند.

آرامگاه شیخ بهایی از مکان های تاریخی مشهد

مکان های تاریخی مشهد؛ نزدیک حرم امام رضا

بدون شک بسیاری از مکان های تاریخی مشهد در نزدیکی حرم امام رضا و محله های اطراف آن قرار دارند. به همین جهت برای بازدید از این اماکن قدیمی کافی است مدت زمان کوتاهی پیاده روی کنید. حتی برخی این بناهای قدیمی تنها چند کوچه با یکدیگر فاصله دارند و امکان بازدید از آن ها در چندین ساعت امکان پذیر است.

آرامگاه نادر شاه افشار 

آرامگاه نادر شاه افشار به عنوان یکی از معروف ترین مکان های تاریخی مشهد، شناخته می شود و علاوه بر معماری شگفت انگیز، موزه تاریخی و باغ زیبایی دارد که برای گردشگران بسیار جذاب خواهد بود. باغ موزه نادری نزدیک حرم است و به راحتی می توانید به آن دسترسی داشته باشید. اگر به این مکان تاریخی در مشهد علاقه دارید، اطلاعات کامل بازدید از آن را در مقاله آرامگاه نادرشاه افشار مطالعه نمایید.

باغ موزه نادری از مکان های تاریخی مشهد

آرامگاه پیر پالاندوز؛ مقبره عارف نامدار در همسایگی امام رضا

پیر پالاندوز یکی از عرفای شیعه مذهب ذهبیه بوده که با وجود مقام بالا و پیروان زیاد پالان دوزی می کرده است. آرامگاه وی به عنوان یکی از مکان های تاریخی مشهد شناخته می شود. در آرامگاه پیر پالاندوز، علاوه بر زیارت، مراسمات دینی و صوفیانه برگزار شده و گردشگران و زائران متعددی برای بازدید به این مکان مراجعه می کنند. با حضور در این مکان علاوه بر تماشای یک معماری شگفت انگیز می توانید آرامش در یک فضای معنوی را تجربه نمایید.

تاریخچه آرامگاه پیر پالاندوز

بنای اولیه این آرامگاه در زمان شاه محمد خدابنده صفوی (پدر شاه عباس صفوی، فردی نابینا بود) با همت قنبر علی بن خواجه حسین در سال ۹۸۵ قمری ساخته شده است. این آرامگاه طی سال های اخیر به‌طور کامل بازسازی شده و هم اکنون دارای درگاه ورودی با معماری تماشایی، چندین رواق، صحن و فضای اصلی است که با کاشی کاری و نقاشی های بسیار زیبا طراحی شده اند. پیر پالاندوز را می توان در خط ثلث فردی بی همتا دانست و هفت سوره از قرآن، به خط زیبای این شیخ نوشته شده که در این آرامگاه قرار دارد.

آرامگاه پیر پالاندوز ار مکان های دیدنی و تاریخی مشهد

آرامگاه پیر پالاندوز کجاست؟

برای دسترسی به این مقبره باید به نزدیکی حرم رفته و از سمت چپ ورودی نواب صفوی خارج شوید. بعد از دو دقیقه پیاده روی به بازارچه های اطراف حرم رسیده و تابلویی خواهید دید که بسیار راحت و سر راست شما را به مقبره می رساند. از آنجایی که خیابان‌های اطراف حرم امام رضا (ع) در بیشتر روزهای سال شلوغ است، برای رسیدن به این خیابان‌ بهتر است ساعت‌های کم‌ترافیک را انتخاب کنید.

اطلاعات بازدید از آرامگاه پیر پالاندوز

بازدید از این مقبره کاملا رایگان است و درهای آن ساعت ۶ صبح تا ۲۴ به روی تمام افراد باز است. بازدید از آرامگاه پیرپالاندوز بیشتر از یک ساعت زمان نمی برد و حتی تعدادی صندلی چرخدار برای رفاه بیشتر بازدیدکنندگان قرار داده شده است.

آرامگاه پیر پالاندوز از جاهای تاریخی مشهد

گنبد سبز؛ بنایی با قدمت 4 قرن

گنبد سبز یکی دیگر از مکان های تاریخی مشهد بوده که از دوران صفوی به جا مانده است. علت نام گذاری این بنا به کاشی کاری های سبز رنگ آن بر می گردد. همچنین عارف بزرگ، شیخ محمد مومن استرآبادی در این مکان دفن شده است. گنبد سبز در سال 1356 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده و از اهمیت بالایی برخوردار است. اطلاعات کامل مانند تاریخچه، ساعات بازدید و راه های دسترسی را در مقاله گنبد سبز مشهد مطالعه نمایید.

گنبد سبز از مکان های تاریخی در مشهد

گنبد خشتی مشهد؛ آرامگاهی تاریخی

گنبد خشتی یکی از مکان های تاریخی مشهد بوده که در نزدیکی حرم واقع شده است. این گنبد در واقع به عنوان آرامگاه سلطان محمد از نوه های امام موسی بن جعفر (ع) قلمداد شده است. بازدید از این بنا برای علاقه مندان به مکان های تاریخی بسیار جذاب خواهد بود.

تاریخچه گنبد خشتی مشهد

قدمت این مکان تاریخی به زمان شاه شاهرخ تیموری باز میگردد و همانطور که ذکر شد محل دفن امیرسلطان غیاث الدین محمد بن امر طاهرالموسی است. البته بنا شدن گنبد خشتی با قدمتی بیش از 500 سال، به دستور شاه عباس اول ساخته شده است و با توجه به جایگاه والای امامزاده سلطان محمد این بنا به عنوان آرامگاهی برای ایشان در تاریخ ثبت شده است.

گنبد خشتی از مکان های تاریخی مشهد مقدس

گنبد خشتی مشهد کجاست؟

گنبد خشتی فاصله زیادی با حرم امام رضا ندارد و تنها با 10 دقیقه پیاده روی می توانید گنبد آن را مشاهده کنید. وارد خیابان طبرسی و سپس کوچه نوغان شده و در نزدیکی میدان طبرسی به راحتی گنبد خشتی را پیدا خواهید کرد.

اطلاعات بازدید گنبد خشتی

برای بازدید از این مکان تاریخی ساعت و زمان مشخصی وجود ندارد اما می توانید در روز و ساعات متعارف از آن بازدید کنید. همچنین ورود و بازدید از گنبد خشتی، از مکان های دیدنی و تاریخی مشهد، کاملا رایگان است.

آدرس گنبد خشتی روی نقشه

گنبد خشتی از مکان های تاریخی مشهد

مسجد 72 تن؛ مقبره ملک شاه

این مسجد از مکان های تاریخی مشهد است و از بناهای دوره میرزا شاهرخ تیموری محسوب می شود. مسجد 72 تن را با عنوان مسجد شاه نیز می شناسند. این بنا شامل بقعه‌ای با گنبد دوپوش، دو مناره و یک ایوان می‌شود و به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. با بازدید از این مسجد می توانید از شگفتی های معماری دوره تیموریان لذت ببرید.

تاریخچه مسجد 72 تن

امیر غیاث الدین ملک شاه از امرای مشهور دربار تیمور گورکانی بود که پنج سال بعد از فوتش بنایی بر قبر او احداث کرده‌اند. در ابتدای ساخت این بنا، زیر بقعه امیر ملکشاه، سردابی ساخته شده است ولی کسی از وجود چنین سردابی اطلاع نداشت به وجود سردابی در زیر بقعه پی برده‌اند. سردابی که صورت قبری در وسط آن دیده می‌شد که به احتمال زیاد، قبر امیر ملکشاه بوده و سپس بنای اصلی روی این قبر ایجاد شده است.

مسجد 72 تن از مکان های تاریخی مشهد
مسجد 72 تن از مکان های تاریخی مشهد

مسجد 72 تن کجاست؟

مسجد 72 تن نیز فاصله کمی با حرم امام رضا داشته و به راحتی می توانید پس از زیارت، به بازدید مسجد 72 تن بروید. این مسجد در در مجاورت ضلع جنوب غربی حرم  و در محله سرشور دارد. با ورود به خیابان خسروی و ابتدای بازار بزرگ مناره های این مسجد، از مکان های تاریخی مشهد، به راحتی قابل مشاهده است.

اطلاعات بازدید مسجد 72 تن

بازدید از این مسجد کاملا رایگان بوده و محدودیت زمانی مشخصی نیز ندارد. اما بهتر است در روز و ساعات متعارف از آن بازدید کنید. مراجعه کنندگان برای بازدید از مسجد 72 تن ملزم به رعایت حجاب اسلامی هستند.

آدرس مسجد 72 تن روی نقشه

مسجد 72 تن از مکان های تاریخی و دیدنی مشهد

بازار عباس قلی خان؛ قدیمی ترین بازار شهر

بازار عباس قلی خان یکی از بازارهای قدیمی و مکان های تاریخی مشهد است که طبق برخی از روایت ها بیش از نیم قرن قدمت دارد. در واقع این بازار در گذشته به کاروان سرای عزیزالله اف شهرت داشته است. این مکان تاریخی نیز بازسازی شده و هم اکنون نیز به عنوان بازار فروش کالاهای دست دوم فعالیت دارد. با توجه به اینکه بازار عباس قلی خان در کوچه های اطراف حرم قرار داشته، دسترسی به آن با خودرو بسیار سخت است و بهتر است مسیر خود را به صورت پیاده دنبال نمایید. اطلاعات بیشتر درباره ساعات کاری و قدمت تاریخی آن را در مقاله بازار عباس قلی خان مشهد مطالعه نمایید.

ورودی بازار عباسقلی خان شاملو

مدرسه عباس قلی خان؛ یادگار حاکمی مهربان

عباس قلی خان علاوه بر بازار، یک مدرسه نیز از خود به یادگار گذاشته است. این مدرسه جزو مکان های تاریخی در مشهد بوده که کمتر شناخته شده است. مدرسه عباس قلی خان در حال حاضر جزو مدارس حوزه علمیه مشهد محسوب می شود و علاقه مندان به بناهای تاریخی می توانند از آن بازدید کنند. معماری آجری و کاشی کاری های زیبای مدرسه عباس قلی خان بدون شک برای گردشگران جذابیت زیادی خواهد داشت.

تاریخچه مدرسه عباس قلی خان

عباس قلی خان یکی از حاکمان خراسان در زمان پادشاهی سلطان سلیمان صفوی بوده است. او علاقه بسیاری به آبادی مکان های تحت سلطه خود داشته و در زمان فرمانروایی وی بناهای زیادی ساخته شده است. مدرسه عباس قلی خان یکی از قدیمی ترین مدارس حوزه علمیه مشهد بوده و معماری شگفت انگیزی دارد. علمای زیادی مانند حاج فاضل خراسانی، آیت الله میرزا حسن صالحی، آیت الله میرزا موسی سبزواری و سید اسماعیل بلخی در مدرسه عباس قلی خان به یادگیری علوم دینی پرداخته اند.

داخل مدرسه عباس قلی خان مشهد

مدرسه عباس قلی خان کجاست؟

مانند بسیاری دیگر از مکان های تاریخی مشهد، این مدرسه نیز در نزدیکی حرم قرار دارد با این تفاوت که در حاشیه زیر گذر از سمت بست نواب صفوی می توانید این مدرسه قدیمی را مشاهده نمایید. برای بازدید از این مدرسه کافی ست از حرم به سمت خیابان نواب صفوی چند دقیقه پیاده روی نمایید.

اطلاعات بازدید مدرسه عباس قلی خان

بازدید از این مدرسه تاریخی رایگان بوده و در ساعات اداری و آموزشی امکان پذیر است. توجه نمایید که این مدرسه یکی از مدارس دینی مشهد است و ورود به آن نیازمند رعایت پوشش اسلامی است.

آدرس مدرسه علمیه عباس قلی خان روی نقشه

ورودی مدرسه علمیه عباس قلی خان

مصلای مشهد؛ بنایی مقتدر در برابر هجوم بیگانگان

مصلای مشهد یکی از مکان های تاریخی مشهد بود که کمتر مورد توجه گردشگران و اهالی مشهد واقع شده است. قدمت این بنا به دوران حکومت شاه سلیمان صفوی می رسد. در حال حاضر کاربری جدیدی برای بنا در نظر گرفته شده و به یک مجموعه فرهنگی تبدیل شده است. این بنای تاریخی به عنوان یک اثر تاریخی و هنری ارزشمند در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسید.

تاریخچه مصلای مشهد

بنای تاریخی مصلا در سال 1087 ق نزدیک به 350 سال پیش در زمان شاه سلیمان از پادشاه های صفوی ساخته شده است. طبق برخی از روایت ها، در اوایل حکومت صفوی لشکری از ازبک ها به خراسان هجوم اورده و باعث نا امنی برخی از مناطق شده بودند. مصلی دیگری که در زمان تیموری ساخته شده بود از مرکز شهر فاصله داشت و به همین جهت توسط میرزا صالح از خیرین به نام آن زمان ساخت مصلای دیگری در شهر آغاز شد.

بنای مصلا از مکان های تاریخی مشهد مقدس

مصلای مشهد کجاست؟

بنای مصلا، از مکان های تاریخی مشهد، در بلوار مصلی و بین مصلی 4 و 6 قرار دارد. فاصله این مکان تا حرم به صورت پیاده 34 دقیقه و با خودرو 8 دقیقه است. البته شما می توانید از مبدا حرم با اتوبوس های BRT به بلوار مصلی بروید و از این مکان بازدید کنید.

اطلاعات بازدید از مصلی مشهد

این مکان تاریخی هزینه ورودی ندارد و درب های آن از ساعت 8 الی 13:30 به روی گردشگران باز است. برخی از مواقع در محوطه اطراف این مکان تاریخی نمایشگاه های صنایع دستی برگزار شده که برای بازدیدکنندگان جذاب خواهد بود.

مصلا از مکان های تاریخی در مشهد

محله چهار باغ؛ از قدیمی ترین محلات مشهد

در شهری می توان یک محله قدیمی پیدا کرد اما محله چهارباغ یکی از مکان های تاریخی مشهد بوده که قدمت آن به دوره تیموری باز می گردد. با گشت و گذار در کوچه های این محله بناهای تاریخی متعددی را دیده و از تاریخ و فرهنگ غنی مشهد لذت خواهید برد.

تاریخچه محله چهارباغ مشهد

مجله چهارباغ به حرم بسیار نزدیک است و جزو محله های اعیان نشین محسوب می شود. در این محله بسیار قدیمی منازلی با اتاق ها و حیاط بزرگ که برای برگزاری عروسی، مجالس عمومی و روضه‌خوانی قرار داشته اند. منازل محله دارای درختان فراوان با حوض و حوض‌خانه، درشکه‌خانه و اصطبل بودند. طرح ساخت چهارباغ در دوره تیموری ریخته شده و حدود ۶۰۴ سال گذشته شاهرخ پسر تیمورلنگ دستور داد که یک باغ زیبا را در محدوده شرقی محله سرشور ساخته شود. پس از آن در تاریخ این محله تبدیل به تفرجگاه حاکم های دوره های مختلف و اطرافیان آن ها می شود.

محله چهارباغ از مکان های تاریخی مشهد

محله چهارباغ مشهد کجاست؟

محله چهارباغ مشهد، از غرب به خیابان آزادی، ضلع شرقی مجموعه تجاری بازار مرکزی آستان قدس و کوچه تلفن‌خانه و از شمال به بالاخیابان، کوچه چهارباغ و کاروان‌سرای ملک محدود است. قسمت شرقی آن نیز تا کوچه ملک و بازار سنگ‌تراش‌ها و قسمت جنوبی آن تا بازار بزرگ، مسجد ازبک‌ها (۷۲تن)، کوچه ارگ، کوچه شوکت‌الدوله و کوچه پنجه (خیابان خسروی‌نو) امتداد دارد. بین خیابان شیرازی و شهید اندرزگو می توانید محله چهارباغ افسانه ای را پیدا کنید.

محله چهارباغ از مکان های دیدنی و تاریخی مشهد

باغ ملی؛ اولین پارک مشهد

این باغ زیبا جزو قدیمی ترین مکان های تاریخی مشهد مقدس به شمار رفته و در مرکز شهر قرار دارد. می توان گفت باغ ملی اولین پارک مشهد بوده  و در حال حاضر نیز در این باغ  امکاناتی مانند وسایل بازی برای کودکان و تجهیزات ورزشی برای استفاده همه افراد قرار داده شده است.

تاریخچه باغ ملی مشهد

نزدیکی این باغ به ارگ حکومتی حاکم شهر و دسترسی راحت به دیگر مکان های مهم، باعث شده بود تا این مکان محل برگزاری مراسم‌های مختلفی در گذشته باشد. طبق برخی از روایت ها باغ ملی یک تفرجگاه شخصی بوده که در سال ۱۲۸۰ شمسی، توسط مظفرالدین شاه قاجار به حاج کاظم ملک‌التجار اهدا شده است. پس از حاج کاظم، این ملک به فرزند ارشد وی یعنی حاج حسین ملک رسیده و وی به عنوان یکی از شناخته شده ترین نیکوکاران خراسان این باغ را برای استفاده عموم مردم، به شهرداری مشهد واگذار می کند.

فضای سبز باغ ملی از مکان های دیدنی مشهد

باغ ملی مشهد کجاست؟

باغ ملی مشهد در خیابان امام خمینی 25 و مجاور بازار جنت قرار دارد. فاصله این باغ تا حرم به صورت پیاده تنها 30 دقیقه و با خودرو 10 دقیقه است. اگر می خواهید از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید، در نزدیکی حرم سوار اتوبوس خط میدان بیت المقدس/ دکتر بهشتی شوید و پس از 2 ایستگاه مقابل باغ ملی پیاده شوید.

اطلاعات بازدید باغ ملی مشهد

باغ ملی مشهد، از جمله پارک‌های عمومی به شمار می‌رود و نیازی به پرداخت ورودی برای آن نیست. همچنین در تمامی ساعات روز می توانید به این پارک بروید و از امکانات آن استفاده کنید. باغ ملی فضایی سرسبز و دلپذیر داشته و برای گردشی کوتاه مناسب است.

آدرس باغ ملی روی نقشه

باغ ملی مشهد

هتل تاریخی پارس

هتل پارس یکی از مکان های تاریخی مشهد به شمار می رود اما این هتل هنوز با کاربری سابق خود فعالیت می کند و میزبان مسافران است. بازدید از این هتل به صورت گردشگری ممکن نیست اما اگر به تماشای فضای داخلی آن علاقه دارید به چایی خانه آن رفته و ساعات دلپذیری را در این هتل تاریخی تجربه کنید.

تاریخچه هتل تاریخی پارس

پس از شروع ساخت هتل های مدرن در شهرهای ایران، در مشهد نیز هتل پارس توسط یک معمار روس و به سبک هتل‌های مدرن غربی آن زمان ساخته شد. اولین مالک این هتل یک فرد یهودی به اسم «امین اُف» بود و چند سال پس از راه اندازی هتل، آن را به مالکان فعلی هتل واگذار کرد. در نهایت فردی به نام مجاور توسی مالکیت هتل را بر عهده گرفت و هم اکنون نیز فرزند وی مدیریت این بنای تاریخی را برعهده دارد.

هتل تاریخی پارس کجاست؟

هتل تاریخی پارس را می توانید رو به روی باغ ملی و در خیابان امام خمینی 26 پیدا کنید. فاصله این هتل، از مکان های تاریخی مشهد، تا حرم به صورت پیاده 33 دقیقه و با خودرو تنها 7 دقیقه است.

آدرس هتل تاریخی پارس روی نقشه

هتل پارس از مکان های تاریخی مشهد

خانه های تاریخی مشهد

خانه های تاریخی و به جا مانده از گذشته مانند سند هویت هر شهر بوده و نشان دهنده ی قدمت آن هستند. در میان مکان های تاریخی مشهد تعدادی خانه و بنای قدیمی می توان یافت که علارغم تمامی نوسازی ها هنوز بافت کهن خود را حفظ کرده اند و آثار هنر معماری دوره ی خود را به نمایش می کشند. خانه داروغه، خانه ملک، خانه توکلی و بی شمار خانه شگفت انگیز دیگر در کوچه های مشهد وجود داشته که درب های آنان به روی گردشگران باز است. برای آشنایی بیشتر با جلوه کهنسال مشهد و اطلاعات بازدید از این بناهای قدیمی مقاله خانه های تاریخی مشهد را مطالعه نمایید.  

زیارتگاه های تاریخی مشهد

تعدادی از زیارتگاه های مشهد دارای قدمتی طولانی در تاریخ هستند و ساخت آن ها به گذشته باز می گردد. گرچه ممکن است بازسازی های زیادی در بنای این آرامگاه صورت گرفته باشد اما هنوز می توان آثاری از گذر تاریخ را در آن ها به چشم دید. در ادامه به معرفی این زیارتگاه ها می پردازیم.

آرامگاه خواجه ربیع؛ آرامگاهی از عهد صفوی

زیارتگاه خواجه ربیع میان اهالی مشهد معروف است اما کمتر کسی شنیده که قدمت آن به دوره صفوی باز می گردد و در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است. آرامگاه و زیارتگاه خواجه ربیع را می توان جزو مکان های تاریخی مشهد به شمار آورد و بازدید از آن به علاقه مندان مکان های تاریخی نیز توصیه می شود.

تاریخچه آرامگاه خواجه ربیع

این آرامگاه محل دفن ربیع بن خُثَیم کوفی، ملقب به خواجه ربیع است که به عنوان یکی از هشت زاهد مشهور صدر اسلام و یار امیر مؤمنان (ع) به یاد آورده می شود. بنای باشکوهی که به نام خواجه ربیع و روی قبر او ساخته شده حدود ۴۰۰ سال پیش به دستور شاه عباس صفوی و با همراهی شیخ بهایی پایه گذاری شده است. همچنین دو کتیبه به خط علیرضا عباسی، خوش‌نویس بزرگ دوره شاه عباس و در داخل و خارج گنبد قرار داده شده است. این آرامگاه یکی از آرامستان های معروف مشهد بود و تعداد زیادی از افراد شناخته شده نیز در این مکان دفن شده اند.

آرامگاه خواجه ربیع از مکان های تاریخی مشهد
آرامگاه خواجه ربیع از مکان های تاریخی مشهد

آرامگاه خواجه ربیع کجاست؟

آرامگاه خواجه ربیع در انتهای بلواری به همین نام قرار دارد. دسترسی به این آرامگاه، از مکان های تاریخی مشهد، بسیار راحت است و فاصله زیادی با مرکز شهر هم ندارد. از اطرف حرم یا میدان شهدا می توانید با استفاده از اتوبوس یا تاکسی خودتان را به آرامگاه خواجه ربیع مشهد برسانید.

اطلاعات بازدید آرامگاه خواجه ربیع

بازدید از این آرامگاه محدودیت زمانی نداشته و درب های آن به صورت 24 ساعته به روی مراجعه کنندگان باز است. توجه نمایید که آخر هفته ها و روزهای تعطیل در این آرامگاه و حتی خیابان منتهی به آن ممکن است با ازحام جمعیت مواجه شوید و به همین جهت بهتر است ساعات رفت و برگشت خود را بر این اساس برنامه ریزی نمایید.

آدرس خواجه ربیع روی نقشه

آرامگاه خواجه ربیع از جاهای تاریخی مشهد

آرامگاه خواجه اباصلت؛ تفرجگاه تاریخی

این آرامگاه، از مکان های تاریخی مشهد، منتسب به جناب عبدالسلام بن صالح معروف به اباصلت خادم افتخاری و صحابی امین امام رضا علیه السلام بوده که روایات و وقایع مهم زندگی حضرت را بیان می کرده است. آرامگاه او با بکاربردن معماری ایرانی اسلامی و بهره مندی از نقوش برجسته منحصر به فرد و استفاده از رنگ های متنوع فضایی زیبا ، آرام و دلنشین ایجاد نموده است.

تاریخچه آرامگاه خواجه اباصلت

این آرامگاه منسوب به عبدالسلام بن صالح بن سلیمان، ملقب به خواجه اباصلت بوده که از دانشمندان زمان خود شناخته می شود. علت شهرت وی به خواجه اباصلت هروی این است که جد بزگوار ایشان در زمان خود در هرات خراسان بوده‌ است. آرامگاه خواجه اباصلت در گذشته دارای بنایی نیمه‌مخروبه بود که به کمک محمد علی درویش در سده هشتم هجری با نمایی چهارضلعی بنا شد. این بنا چندین بار بازسازی شده و اکنون یک زیارتگاه بسیار مجهز است.

آرامگاه خواجه اباصلت از مکان های دیدنی و تاریخی در مشهد
آرامگاه خواجه اباصلت از مکان های تاریخی مشهد

آرامگاه خواجه اباصلت کجاست؟

این آرامگاه در جاده مشهد به فریمان در ۱۲ کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع شده‌ است. در واقع نرسیده به بهشت رضا و در ۳ کیلومتری خواجه مراد می توانید آرامگاه خواجه اباصلت را پیدا کنید. فاصله این مکان از حرم با خودرو تنها 30 دقیقه است اما اگر می خواهید با اتوبوس به این آرامگاه بروید باید خودتان را به بلوار شهید رستمی برسانید و سوار خط 702.3 شوید.

اطلاعات بازدید آرامگاه خواجه اباصلت

آرامگاه خواجه اباصلت، یکی از مکان های تاریخی مشهد، هزینه ورودی ندارد و بازدید از آن نیز همه روزه امکان پذیر است. همچنین اطراف خواجه اباصلت امکاناتی مانند همچون رستوران، چایخانه، خدمات رفاهی، … وجود دارد که شرایط مناسبی را برای مراجعه کنندگان فراهم می‌کند.

آدرس آرامگاه خواجه اباصلت روی نقشه

آستانه خواجه اباصلت هروی از مکان های تاریخی مشهد

آرامگاه امام زاده سید یحیی

در نزدیکی روستای میامی مشهد، بارگاه امام زاده سید یحیی یکی از نوادگان امام رضا قرار دارد. علاوه بر این زیارتگاه و قدمت طولانی آن، در روستای میامی نیز می توان آثار تاریخی زیادی را مشاهده کرد. گفته می شود که قدمت بنای امامزاده به قرن دهم هجری می رسد، اما تا کنون بازسازی های زیادی صورت گرفته و امکانات رفاهی زیادی برای مسافران فراهم شده است. اگر می خواهید بازدید از این مکان تاریخی را از دست ندهید و اطلاعات بیشتری درباره آن کسب کنید، مقاله میامی مشهد را مطالعه کنید.

آرامگاه امامزاده یحیی از مکان های تاریخی در مشهد
آرامگاه امام زاده یحیی از مکان های تاریخی مشهد

مکان های تاریخی اطراف مشهد 

برخی از مکان های تاریخی شهر مشهد با فاصله کمی تا مرکز شهر قرار دارند. با این حال بازدید از آن ها برای علاقه مندان به بناهای قدیمی خالی از لطف نیست. در ادامه با مکان های تاریخی اطراف مشهد بیشتر آشنا خواهیم شد.

آرامگاه فردوسی

آرامگاه فردوسی از آن دسته مکان های تاریخی مشهد بوده که به شما فرصت بازدید از یک بنا با معماری جذاب، موزه ای با اشیا شگفت انگیز را داده و در عین حال نیز می توانید از فضای سبز آن استفاده کنید. با فاصله کمی از آرامگاه فردوسی مقبره اخوان ثالث و استاد شجریان نیز قرار دارند. آرامگاه فردوسی در 20 کیلومتری شمال مشهد واقع شده و اطراف آن امکانات مناسبی مانند رستوران، نمازخانه و ..برای رفاه گردشگران فراهم شده است. تمامی اطلاعات مورد نیاز شما برای بازدید از این مکان و راه های دسترسی در مقاله آرامگاه فردوسی مشهد گردآوری شده است.

آرامگاه فردوسی از مکان های دیدنی اطراف مشهد

بقعه هارونیه، بنایی اسرار آمیز در مشهد

بقعه هارونیه یکی دیگر از مکان های تاریخی مشهد بوده که در نزدیکی آرامگاه فردوسی قرار دارد. روایت های زیادی درباره این بنای اسرارآمیز وجود داشته که باعث شگفت انگیزتر شدن آن می شود. بقعه یا گنبد هارونیه از مکان هایی است که بازدید از آن را نمی توان به راحتی از دست داد.

تاریخچه بقعه هارونیه

بسیاری از سفرنامه ها و نوشته های مختلف بررسی شده است و در هیچ کدام دلیل مشخصی برای ساخت این مکان تاریخی پیدا نشده است. آنچه میان مردم گفته می شود این است که این مکان تاریخی اطراف مشهد زندان هارون بوده است. احتمال بعدی مربوط به دوره پیش از اسلام است که می گفتند زمانی این بنا آتشکده بوده است، همچنین در جای دیگر آمده که این بقعه محل شکنه امام موسی کاظم بوده است. نقاره خانه و مامونیه از دیگر داستان های این بنای تاریخی است اما هیچگونه مدرک مستندی بر زمان یا دلیل ساخت این بنا وجود ندارد.

بقعه هارونیه از مکان های تاریخی و دیدنی اطراف مشهد
بقعه هارونیه از مکان های تاریخی مشهد

بقعه هارونیه کجاست؟

این بنای تاریخی در فاصله 1 کیلومتری آرامگاه فردوسی قرار داشته و تنها با کمتر از 5 دقیقه پیاده روی می توانید از آن بازدید کنید.

اطلاعات بازدید بقعه هارونیه

بازدید از بقعه هارونیه، از مکان های تاریخی مشهد، فقط در ساعات 8 الی 18 امکان پذیر بوده و هزینه ورودی آن هم طبق آخرین اطلاعات 5،000 تومان است. بازدید از این بنا کمتر از یک ساعت زمان میبرد و حتی میتوانید در فضای باز دلپذیر قدم بزنید و گردش کنید.

آدرس گنبد هارونیه روی نقشه

فضای داخلی بقعه هارونیه از مکان های تاریخی مشهد

برج رادکان؛ بنای خواجه نصیرالدین طوسی یا خانه یک بانو دیلمی

برج رادکان یکی از مکان های تاریخی مشهد است که برخی قدمت آن را مربوط به دوره ایلخانان و قرن هفتم هجری دانسته‌اند. برج رادکان معماری شگفت انگیزی دارد و از آجر و گچ ساخته شده و بازدید از آن بدون شک جذابیت زیادی خواهد داشت.

تاریخچه برج رادکان

این برج نیز از داستان ها و روایت های گوناگون بی نصیب نمانده است و هنوز پس از گذشت سال ها کاربری اصلی یا تاریخ دقیق ساخت آن اعلام نشده است.  اعتمادالسلطنه، تاریخ‌نگار ایرانی این بنا را آرامگاهی برای یکی از سلاطین مغول می‌داند و هرتسفلد، مشرق‌شناس آلمانی این برج را با عنوان مدفن ارغون خان ثبت کرده است. گدار، پژوهشگر فرانسوی این برج را آرامگاهی برای یک بانوی اشراف‌زاده و کتاب مطلع‌الشمس آن را متعلق به دوران دیلمی‌ها دانسته‌ و برخی دیگر از شواهد علمی طرح نشان می دهند ساخت این بنا به دست خواجه نصیرالدین طوسی، نابغه علم نجوم ایران رقم خورده است.

برج رادکان از مکان های تاریخی اطراف مشهد
برج رادکان از مکان های تاریخی مشهد

برج رادکان کجاست؟

فاصله برج رادکان، از مکان های تاریخی مشهد، از مرکز شهر زیاد است و در مسیر جاده چناران به مشهد، ۲۴کیلومتری شمال غربی شهر چناران قرار دارد.

اطلاعات بازید برج رادکان

 شما می توانید در طول روز و قبل از غروب خورشید از برج رادکان بازدید نمایید و محوطه اطراف آن نیز برای کمپینگ مناسب است. البته امکانات رفاهی و مجموعه گردشگری اطراف آن وجود ندارد. توصیه می شود هنگام عبور از جاده مشهد چناران برای یک استراحت کوتاه بین جاده ای از این مکان بازدید کنید.

برج رادکان از مکان های تاریخی اطراف مشهد مقدس

برج اخنگان؛ گور گوهرتاج خاتون

این برج یکی دیگر از مکان های تاریخی مشهد بوده که در اطراف شهر واقع شده و ماجرای ساخت و کاربرد آن مانند معمایی حل نشده در ذهن گردشگران و بازدیدکنندگان باقی مانده است.  این اثر تاریخی فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است و بازدید از آن نیز خالی از لطف نیست.

تاریخچه برج اخنگان

طبق برخی از روایت ها برج اخنگان یادگاری از نبرد بین حاکمان قبلی خراسان و سلطان محمود غزنوی است. البته مردم محلی آن را گور دختری هندی از ارادتمندان امام رضا می دانند و برای آن ارزش زیادی قائل اند. با توجه به تابلو راهنمای میراث فرهنگی خراسان  که این برج را گور گوهرتاج خاتون خواهر ناشناخته‌ای از بانو گوهرشاد تیموری معرفی کرده است می توان گفت، با احتمال بالایی میل اخنگان، مقبره یک بانو بوده است. متاسفانه ، زمان دقیق احداث این برج مشخص نیست اما برخی از تاریخ دانان قدمت ساخت آن را به دوره‌ تیموریان نسبت می‌دهند.

برج اخنگان از مکان های تاریخی و دیدنی اطراف مشهد
برج اخنگان از مکان های تاریخی مشهد

برج اخنگان کجاست؟

این برج در 22 کیلومتری شمال شهر مشهد و ۹ کیلومتری شرق تابران توس قرار دارد. این بنای آجری در روستایی به نام اخنگان واقع شده است.

اطلاعات بازدید برج اخنگان

بازدید از برج اخنگان کمتر از نیم ساعت زمان می برد و نیاز به پرداخت هزینه هم ندارد. در فضای اطراف این برج امکانات خاصی وجود ندارد و بهتر است تنها برای یک ساعت استراحت بین جاده ای یا گردش در فضای آزاد بازدید از این برج را در برنامه خود قرار دهید.

آدرس برج رادکان روی نقشه

برج اخنگان از مکان های تاریخی اطراف شهر مشهد

چهارطاقی بازه هور

چهار طاقی بازه هور یک بنای بسیار قدیمی مربوط به گذشته‌ای بسیار دور در ایران باستان بوده که از مکان های تاریخی مشهد نیز به شمار می رود. این بنای تاریخی در 70 کیلومتری شهر مشهد قرار دارد و در در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده‌ است.

تاریخچه چهارطاقی بازه هور

بنای چهار طاقی بازه‌هور دارای سه ورودی و یک گنبد مرتفع بوده و طبق برخی از روایت ها از ایران باستان و دوره ساسانیان به جا مانده است. این بنا در کنار دره‌ای به نام بازه هور به معنای لغوی دره خورشید قرار دارد و از این رو همین نام را بر خود گرفته است. بسیاری از پژوهشگران این بنا را یک آتشکده و مکانی به عنوان نیایشگاه در دوران ساسانی می‌دانند و برخی دیگر معتقدند که این بنا هسته مرکزی از یک قلعه و مجموعه برای حفاظت در مقابل راهزنان بوده است. طبق آخرین خبرها چهار طاقی بازه هوره مربوط به اختر شناسی بوده که برای تنظیم تقویم خورشیدی و تعیین فصول از آن استفاده می کرده است.

چهارطاقی بازه هور از مکان های تاریخی اطراف مشهد مقدس
چهارطاقی بازه هور از مکان های تاریخی مشهد

چهارطاقی بازه هور کجاست؟

چهار طاقی، از مکان های تاریخی مشهد، در فاصله 85 کیلومتری از جنوب غربی مشهد، در روستایی به نام بازه هور قرار دارد که برای دسترسی به آن باید وارد بزرگراه شهید سلیمانی شده و پس از رسیدن به پلیس‌راه مشهد – نیشابور، وارد آزاد راه شهید شوشتری شوید. سپس وارد جاده مشهد – تربت حیدریه شده و مسیر خود را تا روستای چهارطاقی ادامه دهید.  

اطلاعات بازدید چهارطاقی بازه هور

اگر قصد بازدید از این مکان را دارید، توجه نمایید که امکانات رفاهی زیادی اطراف این مکان تاریخی نیست و بهتر است قبل از تاریک شدن هوا باز گردید. همچنین هزینه ورودی یا محدودیت زمانی برای بازدید از چهار طاقی وجود ندارد.

بنای چهارطاقی بازه هور از مکان های تاریخی اطراف شهر مشهد

کاخ خورشید؛ مقبره ناتمام نادرشاه

این عمارت با معماری شگفت انگیز و روایت کم نظیر خود از مهم ترین جاهای دیدنی اطراف مشهد محسوب می شود. کاخ خورشید به دستور نادر شاه افشار ساخته شده و در دوره قاجار نیز باسازی شده است. هنوز در مورد این بنا اطلاعات کاملی وجود ندارد اما پیشنهاد می شود حتما این عمارت را از نزدیک ببینید.

تاریخچه کاخ خورشید

پس از فتح هند توسط نادر شاه، کوله باری از غنائم جنگی بدون مکان امنی برای نگه داری آن ها همراه او به ایران آورده شدند. شهر کلات که مانند یک دژ طبیعی در میان کوه های هزار مسجد قرار داشته به عنوان مکان ساخت عمارت نادر شاه برای حفظ گنجینه او انتخاب شد. نامی که برای این کاخ انتخاب شده، نام یکی از همسران نادر شاه بوده است. در نهایت ساخت این بنای تاریخی کامل نشد و آرزوی نادر شاه برای آن ناتمام باقی ماند.

کاخ خورشید از جاهای دیدنی و تاریخی اطراف مشهد
کاخ خورشید از مکان های تاریخی مشهد

کاخ خورشید کجاست؟

کاخ خورشید در شهرستان کلات و داخل شهر قرار دارد. برای بازدید آن باید خود را به شهر کلات نادری برسانید. این شهر در فاصله ۱۶۰ کیلومتری مشهد قرار گرفته است و در حدود ۲ ساعت و نیم با آن فاصله دارد. داخل شهر کلات نادری که شدید، سراغ خیابان اصلی شهر، خیابان کلات نادری بروید و در مرکز شهر به این بنای تاریخی دسترسی پیدا خواهید کرد.

اطلاعات بازدید از کاخ خورشید

بازدید از کاخ خورشید تنها از ساعت 8 الی 18:30 امکان پذیر است. هزینه ورودی آن برای گردشگران ایرانی 4000 تومان و گردشگران خارجی 50000 تومان است. بازدید از این مکان نهایتا 1 الی 2 ساعت زمان خواهد برد.

آدرس کاخ خورشید روی نقشه

نمای بیرونی کاخ خورشید یکی از مکان های تاریخی اطراف مشهد

روستای پاژ؛ خانه فردوسی نامدار

روستای پاژ به عنوان زادگاه حکیم فردوسی و یکی از مکان های تاریخی مشهد شناخته می شود. خانه ای در این روستا وجود دارد که به خانه فردوسی نسبت داده می شود. بازدید از این روستا به علاقه مندان به فردوسی و ابنیه تاریخی توصیه می شود.

تاریخچه روستای پاژ

آثار تاریخی در این روستا و اطلاعات به دست آمده نشان می دهد قدمت این روستا به دوران نخست اسلام باز می‌گردد. البته درباره اینکه این روستا واقعا محل زندگی فردوسی بوده است یا نه هنوز شک و تردید های فراوانی وجود دارد اما تپه تاریخی و سفال‌های رنگارنگ و لعاب‌دار پراکنده روی این بلندی، نشانه ای از قدمت طولانی این مکان است.

روستای پاژ محل زندگی فردوسی از مکان های تاریخی نزدیک مشهد
روستای پاژ از مکان های تاریخی اطراف مشهد

روستای پاژ و خانه فردوسی کجاست؟

روستای پاژ یا همان زادگاه ابوالقاسم فردوسی در 15 کیلومتری شمال مشهد در تقاطع جاده کارده قرار دارد. برای دسترسی به روستای پاژ، از مشهد به بلوار ۲۲ بهمن رفته و سپس به سمت کلات نادری بروید. بعد از حدود 20 کیلومتر روستای پاژ را در سمت چپ جاده مشاهده خواهید کرد.

اطلاعات بازدید از روستای پاژ

بازدید از روستای پاژ رایگان است و در هر زمان می توانید به این مکان تاریخی بروید. فاصله این روستا تا مشهد تقریبا 30 دقیقه است اما بهتر است برنامه بازدید از روستا را محدود به روز کنید تا مشکلی برای مسیر برگشت نداشته باشید. هچنین در این روستا امکانات خاص اقامتی یا خدماتی وجود ندارد و بهتر است وسایل مورد نیاز خود را همراه داشته باشید.

خانه فردوسی از مکان های تاریخی اطراف مشهد

روستای ازغد؛ مکان تاریخی در طرقبه

روستای ازغد روستایی در ییلاقات طرقبه است که عمری چند هزار ساله دارد. در این روستا علاوه بر طبیعت زیبا، آثار تاریخی متنوعی وجود دارد یکی از آنها مسجد ازغد است. مسجد تاریخی ازغد که در زمان تیموریان بنا شده که قدمت حدود ۱۲۶۰ سال دارد. همچنین حمام تاریخی و گورستان چند صد ساله آن از دیگر مکان های دیدنی آن محسوب می شود. علاوه بر گشت و گذار در طرقبه توصیه می شود از این روستا نیز بازدید کنید.

تاریخچه روستای ازغد

از تاریخ این روستا اطلاعات دقیقی وجود ندارد و تنها می توان از آثار باقی مانده مانند مسجد یا گورستان آن به نتایجی رسید. مسجد جامع ازغد در سال ۸۳۳ (ه.ق) توسط فرد نیکوکاری به نام خواجه علی ازقدی بنا گردیده است. این بنا که از مکان های تاریخی مشهد به شمار می رود، در ابتدا مقبره ای بوده که با گذشت زمان به مسجد تبدیل گردیده است.

روستای تاریخی ازغند از مکان های تاریخی نزدیک مشهد

آخرین کتیبه که در ایوان این مسجد قرار دارد مربوط به دورۀ فتحعلی شاه قاجار بوده و نشان دهنده مرمّت مسجد در این دوره است. بجز مسجد قدمت مشخصی برای دیگر آثار تاریخی این منطقه نمی توان مشخص نمود و تنها می توان به نوشته های عبری روی گورهای این منطقه اشاره کرد.

روستای ازغد کجاست؟

روستای ازغد مشهد در فاصله 25 کیلومتری غرب مشهد و در 20 کیلومتری طرقبه قرار دارد. برای پیدا کردن محل دقیق آن می توانید از اپیلیکشن های مسیریابی یا افراد بومی طرقبه کمک بگیرید.

اطلاعات بازدید روستای ازغد

همه روزه و به صورت رایگان می توانید از روستای ازغد، از مکان های تاریخی مشهد، بازدید کنید اما توجه فرمایید که ممکن است امکانات اقامتی در این روستا وجود نداشته باشد و بهتر است ساعات بازدید خود را به روز محدود کنید.

مسجد جامع ازغند از مکان های تاریخی مشهد
مسجد ازغند از مکان های تاریخی مشهد

قلعه های تاریخی مشهد

قلعه های تاریخی سرزمین خراسان هر یک نماد و قطعه ای از تاریخ این دیار کهن و الهام بخش هنرمندانی است که به قصد صفای دل و تسلی درون به این مکان ها قدم می گذارند، در حال حاضر گذر گردشگران و تماشای این قلعه ها، چشمان آنان را مسحور ساخته و قلبشان را به پیشینه تمدن اسلامی و ایرانی گره می زند. این قلعه های تاریخی ممکن است فاصله ی زیادی با مرکز شهر داشته باشند و بازدید از آن تنها با خودرو شخصی میسر است اما برای آشنایی بیشتر با آن ها می توانید نوشته زیر را مطالعه کنید.  

قلعه بزنگان

قلعه بزنگان در روستایی به همین نام قرار داشته و از مکان های تاریخی اطراف مشهد نیز محسوب می شود. این روستا جزو مکان های مهم برای پادشاهان دوره های مختلف بوده است. قلعه بزنگان از دوره افشاریان به یادگار رسیده و در فهرست آثار تاریخی ایران نیز ثبت شده است.

  • آدرس: استان خراسان رضوی، شهرستان سرخس، بخش مرزداران، کیلومتر ۱۱۵ جاده مشهد-سرخس

آقا باشتین

قلعه آقا باشتین مربوط به  دوره ایلخانی تا دوره صفوی–دوره قاجار بوده است. این بنا دارای پلانی مستطیل شکل است و در چهار طرف بنا برج های مدوری دیده می شود که زمانی برای دیده بانی از آنها استفاده می شده است. در ساخت این بنا به طور کامل از خشت و گل شده و با گذر زمان آسیب های زیادی دیده است.

آدرس: شهرستان سبزوار، بخش داورزن، دهستان باشتین، مرکز روستای باشتین

دختر خوشاب

قلعه دختر خوشاب با حدود 700 سال قدمت مربوط به سدهٔ 6 تا 8 قمری است. این قلعه در روی قسمت سنگلاخی ساخته شده و تا ساکنان آن از حمله دشمنان در امان بمانند. علاوه بر قلعه دختر، قلعه دیگری با نام پسر در بالای روستا قرار دارد باعث حفاظت بیشتر از روستا بوده است.

  • آدرس: شهرستان بردسکن، بخش مرکزی، دهستان گوهپایه، ۶کیلومتری شرق روستای خوشاب
قلعه درخت خوشاب از مکان های تاریخی اطراف مشهد

قلعه‌ی اسماعیلیان

قلعه اسماعیلیان یکی از قلعه‌های معروف فرقه اسماعیلیان و مکان های تاریخی مشهد به ‌شمار می‌رود. در زمان سلجوقیان که اسماعیلیان بر طبس مسلط شدند، قلعه‌های محکمی در کوه‌های پیرامون آن بنا کردند. قلعه‌ اسماعیلیان طبس که از بازمانده های این دوره است در بالای کوه بنا شده و بازدید از آن را کمی دشوار کرده است. پس اگر قصد بازدید از آن را دارید تجهیزات کامل را فراموش نکنید.   

  • آدرس: جاده خرو، 27 کیلومتری شهر طبس
قلعه اسماعیلیان از مکان های تاریخی اطراف مشهد

تعداد مکان های تاریخی مشهد بدون شک زیاد است و شاید تمام آن ها در یک مقاله گنجانده نشود. چناچه از مکان های تاریخی و دیدنی مشهد بازدید کرده یا اطلاعاتی درباره آن ها دارید که در این مطلب ذکر نشده است، لطفا تجربه بازدید و نقطه نظرات خود را با ما و سایر افراد به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

بهترین مکان های تاریخی مشهد کدام است و چگونه می توان از آن ها بازدید کرد؟

در شهر مشهد مکان های تاریخی زیادی را می توان پیدا کرد که اطلاعات کامل بازدید، آدرس و نحوه دسترسی به آن ها در این مقاله گردآوری شده است.

بازدید از کدام مکان های تاریخی مشهد رایگان است؟

بازدید از برخی از مکان های تاریخی داخل حرم امام رضا مانند مدرسه پریزاد، مدرسه دو در، مسجد بالاسر، آرامگاه شیخ بهایی و مسجد گوهرشاد کاملا رایگان است. تعدادی دیگر از خانه های قدیمی یا مکان های تاریخی اطراف شهر نیز نیازی به پرداخت هزینه ورودی ندارند که در این مقاله با آن ها آشنا خواهید شد.

مکان های تاریخی اطراف مشهد کدام است؟

آرامگاه فردوسی، بقعه هارونیه، برج رادکان، کاخ خورشید، روستای پاژ و روستای ازغند از مکان های تاریخی اطراف مشهد محسوب می شوند.

فائزه رضایی

پس از گذراندن ساعت های متوالی در جاده و جاری شدن شوق در وجودمان به این باور دست خواهیم یافت که سفر خشت به خشت آدمی را از نو خواهد ساخت. پس بار سفر خود را ببندیم و به هر جاده ای که می شود قدم بگذاریم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا