رسپینا
مشهد

15 تا از بهترین جاهای دیدنی اطراف مشهد

جاهای دیدنی اطراف مشهد به دلیل وجود رشته کوه­ های بینالود و هزار مسجد از تنوع بالایی برخوردار است. وجود رستوران ­ها، مکان ­های تاریخی و دره ­های زیبا محیط مناسبی برای عکاسی، کوهنوردی و تفریحات خانوادگی وجود دارد. جاذبه های دیدنی اطراف مشهد تنها بخشی از جاهای دیدنی مشهد بوده که تنوع بالایی از ییلاقات تا مکان های تاریخی، فرهنگی و مذهبی دارد و در فواصل مختلف در اطراف مشهد قرار دارند. از بهترین گزینه های سفر به مشهد وجود شهرها و روستاهای اطراف آن است که در ادامه بررسی شده است.

روستای کنگ جاذبه های مشهد
جاهای دیدنی اطراف مشهد

شهرهای دیدنی اطراف مشهد

علاوه بر جاهای دیدنی مشهد، شهرهای کوچک و سرسبز دیگری نیز در اطراف مشهد وجود دارد که هیجان سفر به مشهد را بیشتر می­کند.

تور مشهد از تهران

شاندیز از جاهای دیدنی اطراف مشهد

شاندیز مشهد منطقه ای خوش آب و هوا و ییلاقی است که به دلیل این آب و هوای مطبوع و دسترسی آسان و سریع به مشهد رونق زیادی گرفته و دارای رستوران های بزرگ و معروف می­ باشد. از جاذبه های شاندیز می توان به پیست اسکی ابرده، پارک جنگلی شاندیز، رصدخانه نجوم، خیابان آبشار و پیست موتورسواری اشاره کرد.

شاندیز از جاهای دیدنی اطراف مشهد
شاندیز از جاذبه های اطراف مشهد

آدرس شاندیز مشهد: شاندیز در 37 کیلومتری شمال غرب مشهد قرار گرفته که پس از عبور از پارک وکیل آباد می­توانید وارد این شهرستان شوید.

طرقبه و دشت های اطراف مشهد

طرقبه مشهد که جزو شهرستان طرقبه شاندیز می ­باشد در 16 کیلومتری مشهد قرار گرفته است. شهرت طرقبه به دلیل درختان گردو، بافت طبیعی و رستوران های آن می ­باشد. از دیدنی های جالب طرقبه می توان به بلندی های کمر مقبولا اشاره کرد که قبل از ورودی طرقبه قرار گرفته است.

طرقبه مشهد
جاهای دیدنی اطراف مشهد در پاییز

آدرس طرقبه مشهد: پس از وارد شدن به بلوار وکیل آباد و عبور از پارک وکیل­ آباد با طی مسیری 15 کیلومتری در جهت شمال غربی مشهد به طرقبه خواهید رسید.

شهر گلمکان یکی دیگر جاهای دیدنی اطراف مشهد

شهر گلمکان که در امتداد رشته کوه بینالود واقع شده است در فاصله 65 کیلومتری مشهد می­ باشد. این شهر از جاذبه ­های طبیعی و گردشگری از جمله آبشار و باغ­ های مختلف برخوردار است و به دلیل قرار گرفتن آن در کوهپایه، پستی بلندی های شهر جلوه ای زیبا به این مکان داده است. از جاذبه های آن می­ توان به دریاچه طبیعی چشمه سبز که چشمه های اطراف مشهد است نیز اشاره کرد که وسعتی در حدود 25 هکتار دارد و تا گلمکان حدود 17 کیلومتر فاصله دارد. همچنین این شهر از بقایای تاریخی نیز برخوردار می ­باشد.

شهر گلمکان اطراف مشهد
شهر گلمکان یکی دیگر جاهای دیدنی اطراف مشهد

آدرس شهر گلمکان: مسیر ورودی به این شهر در 50 کیلومتری جاده مشهد قوچان قرار دارد. پس از ورود به جاده گلمکان حدود 15 کیلومتر مسافت جهت رسیدن به شهر گلمکان وجود دارد.

روستاهای دیدنی اطراف مشهد

به دلیل موقعیت جغرافیایی مشهد که در ناحیه کوهستانی واقع شده است، اطراف آن روستاهای سرسبز و پرآبی وجود دارند. از جمله این روستاها، می توان به روستای زشک، روستای خادر، شاندیز، روستای ابرده، روستای جاغرق، کنگ، گلستان، روستای کوهستانی اندرخ، روستای نغندر مشهد نیز اشاره کرد. در ادامه به شرح موقعیت و ویژگی های هر کدام از جاذبه های روستاهای اطراف مشهد می پردازیم.

روستای زشک در مشهد

روستای زشک مشهد از زیباترین روستاها و یکی دیگر از جاهای دیدنی اطراف مشهد می باشد که در امتداد رشته کوه بینالود و در قسمت جنوب شرقی مشهد واقع شده است. این روستا در فصل های بهار و تابستان به دلیل هجوم مسافران و گردشگران جمعیت زیادی را به خود می بیند. از جاذبه های گردشگری آن می توان به چشمه قلقلی از جاذبه های طبیعی اطراف مشهد، قله شیرباد، دره نهل و قله چمن اشاره کرد.

روستای زشک اطراف مشهد
روستای زشک یکی دیگر از جاهای دیدنی اطراف مشهد

آدرس روستای زشک در مشهد: این روستای زیبا در شهرستان طرقبه شاندیز قرار دارد. پس از عبور از پارک وکیل آباد به سمت شاندیز رفته و 15 کیلومتر دیگر به روستای زشک خواهید رسید.

روستای خادر از دیدنی ها و جاهای دیدنی اطراف مشهد

این روستای ییلاقی که در دل دره قرار گرفته است دارای گل های وحشی و گیاهان خاصی بوده که این روستا را منحصر به فرد می ­سازد. علاوه بر این، خادر یک روستای تاریخی بوده حدود 1000 سال قدمت دارد و آن را به یک روستای تاریخی نیز تبدیل کرده است. از جاذبه های گردشگری این روستا می توان به آتشکده روستا، سرچشمه، دخمه غارنشینان، آغل سرفه و غیره اشاره نمود.

روستای خادر اطراف مشهد
روستای خادر از جاهای دیدنی اطراف مشهد

آدرس روستای خادر مشهد: این روستا در حوالی شاندیز قرار دارد. پس از عبور از پارک وکیل آباد به سمت شاندیز رفته و حدود 20 کیلومتر بعد به روستای خادر خواهید رسید.

روستای ابرده از دیگر جاذبه ها و جاهای دیدنی اطراف مشهد

این روستا از زیباترین روستاهای اطراف مشهد بوده که از آن به عنوان بهشت مشهد نیز یاد می شود. روستا ابرده در مجاورت کوه کنگ بوده و دارای رودخانه، باغ های متنوع و رستوران های مختلف است که مجموعه نادری را ایجاد کرده است. در کنار این روستا پارک جنگلی ارگ نیز قرار گرفته است که زیبایی دوچندانی به این روستا بخشیده است. همچنین در اطراف روستا، هتل هایی از جمله هتل میثاق، هتل سحاب، هتل پارس و هتل ثامن قرار دارد.

نوشته های مشابه
روستای ابرده از دیگر دیدنی های مشهد
روستای ابرده از دیگر جاذبه ها و جاهای دیدنی اطراف مشهد

آدرس روستای ابرده مشهد: مسیر رسیدن به این روستا از پارک وکیل آباد می گذرد و پس از رسیدن به شاندیز مسیری حدود 4 کیلومتر برای رسیدن به روستای ابرده در پیش دارید.

 روستای کنگ از جاذبه های تفریحی اطراف مشهد

کنگ مشهد علاوه بر جاذبه های طبیعی مثل رودخانه و طبیعت سرسبز دارای جاذبه های تاریخی نیز می باشد و جزو روستاهای تاریخی محسوب می گردد. از جاذبه های آن می توان به تکیه ای تاریخی در روستا، کاروانسرای شاه ­عباسی، گورستان تاریخی با قدمت پیش از اسلام اشاره کرد. میوه های متنوع این روستا شامل زرشک، آلو، بادام، توت و گردو است. در این روستا دره­ای زیبا به نام ارغوان دارد که در اردیبهشت ماه شکوفه هایی به رنگ ارغوان، این دره را در بر می­ گیرد.

روستای کنگ مشهد
 روستای کنگ از جاهای دیدنی اطراف مشهد

آدرس روستای کنگ: برای رسیدن به این روستا باید از طرقبه حدود 19 کیلومتر عبور کنید. این روستا در فاصله 29 کیلومتری مشهد قرار دارد.

روستای جاغرق در مشهد

روستای جاغرق مشهد یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری روستاهای اطراف مشهد و حتی خراسان رضوی می ­باشد که در دره­ های حاصل از رشته کوه بینالود قرار گرفته است. به دلیل طبیعت کوهستانی و وجود رودخانه و طبیعت سرسبز، این روستا رونق بالایی گرفته و شاهد رستوران­ ها با غذاهای سنتی و همچنین هتل­ های مختلف در آن هستیم. از جاذبه های آن می توان به غار قنبرکوه در سمت شرقی روستا اشاره کرد.

روستای جاغرق مشهد
روستای جاغرق مشهد از جاهای دیدنی اطراف مشهد

آدرس روستای جاغرق مشهد: این روستا در 7 کیلومتری طرقبه قرار دارد که با شهر مشهد حدود 21 کیلومتر فاصله دارد.

روستای اخلمد در مشهد

روستای اخلمد از جاذبه های دیدنی اطراف مشهد بوده که به دلیل قرار گرفتن در دل کوه­ های بینالود آب و هوای بی­ نظیری دارد. وجود 7 عدد آبشار در فواصل مختلف و دره ای موسوم به دره اجنه، باغ ­های متنوع، رستوران ­ها، کافی ­شاپ و فروشگاه ­های صنایع دستی، گردشگران زیادی را به سمت خود کشانده است. مسیر ابتدای روستا تا آبشار اصلی حدود دو کیلومتر بوده و دو کیلومتر دیگر با دره اجنه  فاصله دارد که این مسیر را باید پیاده طی کرد. البته برخی از روستاییان با کرایه دادن الاغ به شما در پیمودن مسیر کمک می­ کنند.

روستای اخلمد مشهد
روستای اخلمد از دیگر جاهای دیدنی اطراف مشهد

آدرس روستای اخلمد: برای رسیدن به این روستای زیبا باید از شهرستان چناران واقع در 45 کیلومتری مشهد عبور کرده و پس از آن وارد جاده ای به سمت روستا می شوید که حدود 24 کیلومتر از شهرستان چناران فاصله دارد.

دیدنی های نزدیک به مشهد

از جاذبه های طبیعت گردی اطراف مشهد می ­توان به رودخانه­ ها و پارک ­های اطراف آن اشاره کرد. در زیر تعدادی از این مکان های دیدنی عنوان شده است.

پارک جنگلی وکیل ­آباد

پارک وکیل آباد مشهد مکان به عنوان یکی از جنگل های اطراف شهر که در گذشته باغ شخصی بوده است، وقف عام شده و اکنون در اختیار عموم قرار دارد. از ویژگی های پارک وکیل آباد مشهد می ­توان به رودخانه، پیاده ­روهای سنگفرش، کافه، تخت های مخصوص استفاده خانواده­ها، آبشار و دریاچه مصنوعی و کتابخانه اشاره کرد. همچنین در مجاورت این پارک، شهربازی کوهستان پارک، باغ وحش و رستوران نیز وجود دارد.

پارک جنگلی وکیل ­آباد مشهد
پارک جنگلی وکیل ­آباد از جاهای دیدنی اطراف مشهد

آدرس پارک جنگلی وکیل ­آباد: این پارک در انتهای بلوار وکیل آباد قرار دارد که با استفاده از مترو می ­توانید به راحتی به این پارک دسترسی داشته باشید.

چالیدره مشهد

چالیدره مشهد یکی دیگر از جاذبه های گردشگری اطراف مشهد، منطقه ­ای تفریحی و گردشگری در غرب مشهد می­ باشد. چالیدره در ییلاق های طرقبه و 2 کیلومتری آن واقع شده است. وجود یک دریاچه در این منطقه تفریحی، زیبایی آن را دو چندان نموده است. در این منطقه تفریح ­های متعددی از جمله ماهیگیری، غواصی، قایق سواری، لنج سواری، ترن، تله سیژ، تله کابین، بانجی جامپینگ، زیپ لاین، کارتینگ، سافاری و همچنین رستوران های متنوع از جمله برج گردان می ­باشد که تا ارتفاع 40 متری بالا می ­رود. وجود هتل های مختلف، اقامت در این مکان را آسوده نموده است.

چالیدره مشهد
چالیدره از جاذبه های اطراف مشهد

آدرس چالیدره مشهد: این منطقه در طرقبه و 2 کیلومتری روستای نغندر قرار دارد.

آبشار دره آل در اطراف مشهد

آبشار دره آل در فاصله 45 کیلومتری شمال شرقی مشهد قرار گرفته است. سرچشمه این آبشار از کوه ­های هزارمسجد می­ باشد. از جاذبه های زیبای آن وجود درختان انجیر فراوان در این دره می ­باشد. همچنین در این دره غارهای طولانی وجود دارد که طول آن بیش از 100 متر بوده و عرض ورودی غار، 3 متر است. وجود 5 عدد آبشار در این دره زیبایی آن را دوچندان نموده است.

آبشار دره آل مشهد
آبشار دره آل از جاهای دیدنی اطراف مشهد

آدرس آبشار دره آل: این آبشار در نزدیکی دره و روستای آل و در مسیر مشهد به کلات می ­باشد. فاصله تقریبی از مشهد تا دره آل حدود 45 کیلومتر می­ باشد.

روستای مغان ، بهترین طبیعت اطراف مشهد  

قطعا نام غار مغان به عنوان یکی از جاهای دیدنی اطراف مشهد به گوشتان خورده است. اما این غار در نزدیکی روستای سرسبز و زیبا به همین نام است. این روستا از جمله روستاهای کوهستانی و پلکانی بوده که ویژگی های منحصر به فردی دارد و برای سفر یک روزه اطراف مشهد، گزینه مناسبی است. در روستای مغان کوه‌های مرتفع و سر به آسمان کشیده‌ای وجود داشته که در فصل بهار و تابستان پر از گل‌ و گیاه می‌شوند.

روستای مغان دارای باغ‌های میوه فراوانی از جمله گیلاس، آلبالو، گردو، سیب و … است. در اطراف روستای مغان ارتفاع‌های بسیار مرتفعی وجود دارند که به روستا و اطراف آن متصل می‌گردند. از قله‌های معروف روستای مغان مشهد می‌توان به قله سنگ گیه، چل غار و غله مشهور کوه سیاه اشاره کرد.

یکی از زیباترین و جذاب‌ترین جاذبه های این روستا غار مغان است. این جاذبه طبیعی در جنوب روستای مغان و تقریباً در ۲ کیلومتری این روستا قرار گرفت. در میان تمامی غارهای موجود در استان خراسان، این غار یکی از طویل‌ترین و زیباترین غارها به‌حساب می‌آید. طول غار مغان را ۴۲۰ متر تخمین زده اند و قدمت آن نیز به دوره دوم زمین‌شناسی برمی‌گردد. نکته جالب درباره غار مغان این است که در سال 1324 توسط ۷۰ نفر کوهنورد مشهدی کشف و پیدا شد.

در روستای مغان اقامتگاه‌هایی وجود دارند که این امکان را به شما می‌دهند تا در این روستا اقامت داشته باشید. اقامتگاه‌های این روستا به صورت سنتی طراحی شده اند اما امکانات قابل قبولی ارائه می دهند. اگر به این روستا می روید نگران وجود سرویس بهداشتی نباشید؛ زیرا امکانات و خدمات بهداشتی کاملی در این روستا تعبیه شده‌اند.

روستای ازغد ، از روستاهای دیدنی اطراف مشهد

روستای ازغد از دیگر جاذبه های اطراف مشهد در ییلاقات طرقبه است که عمری چند هزار ساله دارد. در این روستا علاوه بر طبیعت زیبا، آثار تاریخی متنوعی وجود دارد. مسجد ازغد با قدمتی 1260 ساله، حمام و گورستان تاریخی تنها گوشه ای از جاذبه های این روستا است.

از تاریخ این روستا اطلاعات دقیقی وجود ندارد و تنها می توان از آثار باقی مانده مانند مسجد یا گورستان آن به نتایجی رسید. مسجد جامع ازغد در سال ۸۳۳ (ه.ق) توسط فرد نیکوکاری به نام خواجه علی ازقدی بنا گردیده است. این بنا در ابتدا مقبره ای بوده که با گذشت زمان به مسجد تبدیل گردیده است. همه روزه و به صورت رایگان می توانید از روستای ازغد، بازدید کنید اما توجه فرمایید که ممکن است امکانات اقامتی در این روستا وجود نداشته باشد و بهتر است ساعات بازدید خود را به روز محدود کنید.

آدرس روستای ازغد مشهد در فاصله 25 کیلومتری غرب مشهد و در 20 کیلومتری طرقبه قرار دارد. برای پیدا کردن محل دقیق آن می توانید از اپیلیکشن های مسیریابی یا افراد بومی طرقبه کمک بگیرید.

روستای پاژ ، از جاهای دیدنی اطراف مشهد

روستای پاژ به عنوان زادگاه حکیم فردوسی شناخته می شود و یکی از جاذبه های اصلی آن وجود این خانه شگفت انگیز است. علاوه بر آن آثار تاریخی در این روستا و اطلاعات به دست آمده نشان می دهد قدمت این روستا به دوران نخست اسلام باز می‌گردد. البته درباره اینکه این روستا واقعا محل زندگی فردوسی بوده است یا نه هنوز شک و تردید های فراوانی وجود دارد اما تپه تاریخی و سفال‌های رنگارنگ و لعاب‌دار پراکنده روی این بلندی، نشانه ای از قدمت طولانی این مکان است.

این روستا از جاذبه های اطراف مشهد در 15 کیلومتری شمال شهر در تقاطع جاده کارده قرار دارد. برای دسترسی به روستای پاژ، از مشهد به بلوار 22 بهمن رفته و سپس به سمت کلات نادری بروید. بعد از حدود 20 کیلومتر روستای پاژ را در سمت چپ جاده مشاهده خواهید کرد.

بازدید از روستای پاژ رایگان است و در هر زمان می توانید از این مکان تاریخی مشهد بازدید کنید. فاصله این روستا تا مشهد تقریبا 30 دقیقه است اما بهتر است برنامه بازدید از روستا را محدود به روز کنید تا مشکلی برای مسیر برگشت نداشته باشید. هچنین در این روستا امکانات خاص اقامتی یا خدماتی وجود ندارد و بهتر است وسایل مورد نیاز خود را همراه داشته باشید.

ییلاقات چناران ، از پر طرفدارترین جاهای دیدنی اطراف مشهد

ییلاقات چناران از پر طرفدارترین جاهای دیدنی اطراف مشهد است. از جاذبه های این مکان می توان به آبشار اخلمد، آبشار آبقد، دره اجنه، روستاهای اسجیل، گلمکان، دولت آباد، گهواره گر، کاهو و…اشاره کرد. جاهای دیدنی چناران در میان مشهدی ها و مسافران مشهد طرفداران زیادی دارد.

آثار تاریخی اطراف مشهد

یکی از مکان های تفریحی در اطراف مشهد، آثار تاریخی و آرامگاه­های اطراف آن می ­باشد. آرامگاه ­های مردان بزرگی مانند فردوسی، خیام، عطار، کمال­الملک و همچنین شهرهای تاریخی مانند کلات نادری در اطراف مشهد قرار دارند.

آرامگاه فردوسی در مشهد

همه ما با این شاعر بزرگ آشنا هستیم. کتاب شاهنامه فردوسی بزرگ از آثار معروف در جهان می ­باشد. مقبره این شاعر بزرگ در مشهد قرار دارد که در سال 1343 احداث گردید. در دیواره های داخل آرامگاه، نقش برجسته­ های از هفت خان رستم به تصویر کشیده شده است که زیبایی آرامگاه را دو چندان کرده است. در محوطه آرامگاه فردوسی مشهد، موزه، باغ، یادبود فردوسی، کتابخانه و آرامگاه استاد شجریان و همچنین مهدی اخوان ثالث نیز قرار دارد. بقعه هارونیه در مسیر آرامگاه فردوسی قرار دارد که می توانید به بازدید از آن نیز بپردازید.

آرامگاه فردوسی در مشهد
آرامگاه فردوسی از جاذبه های اطراف مشهد

آدرس آرامگاه فردوسی: برای بازدید از آرامگاه باید از بلوار پیامبر اعظم وارد بلوار شاهنامه شویم. از ابتدای بلوار شاهنامه تا ارامگاه فردوسی حدود 11 کیلومتر مسافت وجود دارد.

آرامگاه خیام از بهترین جاهای دیدنی اطراف مشهد

عمر خیام؛ شاعر، منجم و ریاضیدان قرن پنجم بود. ساخت ارامگاه خیام در سال 1338 شروع شد و در سال 1341 به اتمام رسید. این آرامگاه در باغی به مساحت 20 هزار مترمربع قرار گرفته است. از نکات قابل توجه این بنا، ساخت آن بر اساس اصول ریاضی و مثلثاتی خیام طراحی شده است. همچنین در این باغ موزه ه­ای وجود دارد که آثار مربوط به نجوم، ظروف مختلف و نسخ خطی در آن نگهداری می­شود. علاوه بر این آرامگاه عطار نیز در این باغ قرار دارد.

آرامگاه خیام
آرامگاه خیام از جاذبه های اطراف مشهد

آدرس آرامگاه خیام: این ارامگاه در شهرستان نیشابور و در 130 کیلومتری مشهد قرار دارد. پس از ورود به نیشابور وارد شهرک خیام و سپس بلوار خیام شوید.

آرامگاه شیخ احمد جامی در تربت جام

یکی از مهم ترین جاذبه های اطراف مشهد که کمتر بین گردشگران شناخته شده است، آرامگاه شیخ احمد جامی است. شیخ احمد جامی از عارفان، شعرا و نامداران ادبیات فارسی است. بقعه ایشان، مجموعه از بخش های مختلف است که شامل، مقبره شیخ احمد، ایوان، گنبدخانه، مسجد کرمانی و .. است. علاوه بر این بازدیدکنندگان می توانند در محوطه این آرامگاه از فضای سبز لذت ببرند. آرامگاه شیخ احمد جامی در حاشیه شمال غربی تربت جام قرار داشته و بازدید از آن کاملا رایگان است.

آدرس: استان خراسان رضوی، تربت جام، خیابان جامی، خیابان آرامگاه، مجاور پارک شیخ جام

کلات نادری در نزدیکی مشهد

کلات نادری مشهد ، از جاذبه های اطراف مشهد، مقر فرماندهی نادرشاه افشار بود که به همین دلیل از شهرت بالایی برخوردار است. این شهرستان علاوه بر جاذبه ­های تاریخی دارای جاذبه های طبیعی نیز می ­باشد. این شهرستان در شمال شرقی استان خراسان رضوی و در رشته کوه­ های هزارمسجد واقع شده است.

کلات نادری مشهد
کلات نادری مشهد

آثار تاریخی کلات نادری مشهد

کاخ خورشید: از مهم ترین آثار تاریخی کلات نادری می توان به باغ و کاخ خورشید اشاره کرد. این عمارت از اجر و مصالح همان منطقه ساخته شده و به نام همسر نادرشاه که خورشید نام داشت نامگذاری شده است. این عمارت در سه طبقه بنا گردید که طبقه فوقانی آن تخریب شده و ارتفاع 20 متری دارد.

کتیبه نادری: این کتیبه در ورودی قدیمی شهر کلات قرار گرفته است. این کتیبه منتسب  به نادرشاه افشار بوده و در دل کوه جای گرفته است.

آبشارهای اطراف کلات نادری مشهد

از جاذبه های طبیعی کلات نادری می توان به آبشارهای آن اشاره کرد. به دلیل موقعیت جغرافیایی کلات نادری، آبشارهای متعددی از جمله آبشار بابا رمضان، آبشار ارتکند، ابشار قره­ سو و آبشار چرم اشاره کرد.

کاخ خورشیدی از آثار تاریخی کلات نادری
کاخ خورشیدی از آثار تاریخی کلات نادری

مکان های مناسب عکاسی در اطراف مشهد

از بهترین مکان­های مناسب عکاسی در اطراف مشهد می ­توان به دره ارغوان نزدیک به روستای کنگ اشاره کرد. به ویژه در اردیبهشت ماه و وجود شکوفه هایی به رنگ ارغوان صحنه های زیبایی برای عکاسی و کوهنوردی به وجود آورده است. هفت حوض مشهد، روستای جاغرق، روستای کنگ، طرقبه، شاندیز و پارک وکیل آباد در شمال غرب مشهد واقع شده ­اند که مکان های مناسبی برای عکسی می ­باشد.

همچنین آبشارهای دره آل، بابا رمضان، آبشارهای اخلمد، دره اجنه، آبشار ارتکند و دریاچه چشمه سبز برای کوهنوردی و عکاسی مناسب می­ باشند.

مکان های مناسب عکاسی در اطراف مشهد
مکان های مناسب عکاسی در اطراف مشهد

مطلب پایانی

ما در این مقاله سعی کردیم جاهای دیدنی اطراف مشهد که گردشگران زیادی دارد را به شما معرفی کنیم. با توجه به تعداد زیاد این مکان ­های دیدنی استفاده از تور گزینه مناسبی جهت دسترسی سریع­ تر و آسان تر به این مکان­های دیدنی است. اگر شما نیز از این مکان ­های دیدنی بازدید کرده ­اید، تجربیات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. هم چنین در اینستاگرام رسپینا نیز هر شب کدهای تخفیف شگفت انگیزی ویژه رزرو خدمات سایت اعلام می شود که می توانید از آن بهره مند شوید. تیم پشتیبانی ۲۴ ساعته رسپینا نیز در تمامی مراحل سفر، آماده پاسخگویی به شما هستند تا سفر خاطره انگیزی را تجربه کنید.

سوالات متداول

نزدیک ترین جاهای دیدنی مشهد با فاصله کمتر از یک ساعت کجاست؟

پارک جنگلی وکیل ­آباد – چالیدره – آرامگاه فردوسی.

چه مناطق ییلاقی و خوش آب و هوایی اطراف مشهد قرار گرفته است؟

ییلاقات طرقبه و شاندیز و روستاهای کنگ، ابرده و زشک.

اماکن تاریخی اطراف مشهد در کجا قرار گرفته اند؟

آرامگاه فردوسی- آرامگاه خیام – کاخ خورشید کلات نادری مشهد.

لیلی عسکری

در سفر، دنیای جدیدی را می‌بینید؛ از مهمان‌نوازی مردم و فرهنگ آنان تا طبیعت بکر و جاذبه‌های تاریخی، سفر به دور از روتین زندگی فرصتی است برای رشد! با مطالعه و تجربیات شخصی، جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری رو معرفی می‌کنم و نکاتی که به مسافران در طی سفر کمک می‌کنه رو ارائه میدم.

نوشته های مشابه

‫48 دیدگاه ها

 1. روستای زیبای فریزی. در دامنه بینالود رو از قلم انداختین
  و بیشتر به روستاهای طرقبه و شاندیز اشاره کردین

  طول رودخانه فریزی 35 کیلومتر است که دوطرف رودخانه مملو از درختان میوه است و تا امتداد رشته کوه هزار مسجد می باشد.. و مناظر زیبا و بکری دارد

 2. نیشابور برای خودش یه قطب گردشگریه مقبره ی خیام،مقبره ی عطار،مقبره ی کمال الملک،مقبره یغما،شهر تاریخی شادیاخ ،کاروانسرای شاه عباسی،کاروانسرای قدمگاه،بازار سرپوش،آب انبار،مسجد جامع،مسجد چوبی،روستای بوژان،بوژمهران،درود،خرو،قدمگاه،بار،دهنه ی حیدری با حیات وحش فوق العاده،کلیدر،بقیع،بجنو و…..
  اینها تنها بخشی از جاذبه های نیشابوره که الان به ذهنم اومد…

  1. قطعا در شهر نیشابور جاذبه های بسیار زیادی هست که بهتره در یک مقاله دیگه بهشون بپردازیم
   ممنون از اینکه نظرتونو با ما درمیون گذاشتین 🙂

   1. ضمن تشکر از این عزیز محترم. بنده بعنوان یه طبیعت گرد، از شهرها و مردم جدا شده و بیشتر به آغوش طبیعت میرم.
    بزرگترین جاذبه طبیعی استان خراسان، دره شمخال به درونگر است با طول 18 کیلومتر. آبشارهای رودمعجن تربت، اخلمد، اُرتکند و آبگرم در مسیر کلات می‌باشند. غار هزار دالان دره آل، قلل زیبا و مرتفع شیرباد، بینالود، هزار مسجد با چشمه سارهای متعدد و بسیار زیبا هستن. روستاهای ژرف، فریزی، دره گویه امرودک، تلقور و… هستن که هر کدوم فراخور حال قابل توصیفند.

  2. سلام حتما به روستای دیزباد بالا در نیشابور اشاره کنید،روستایی زیبا و تنها روستای بدون بی سواد در ایران در رشته کوهای بینالود.

 3. سلام ، روستای تاریخی ۱۵۰۰ ساله ارغند با مسجدی بسیار قدیمی که در گذشته محل اجتماع زرتشتیان بوده و بعد از اسلام به مسجد در آمده داری دو درخت سرو ۱۵۰۰ ساله می‌باشد در مسیر روستا روستاهای ، حصار گلستان ، مایون بالا و پایین ، زیارتگاه امامزادگان یاسر و ناصر برادران امام رضا علیه السلام هستند آدرس دقیق: روبروی پمپ بنزین قبل از طرقبه تابلو داره

   1. سلام دوست عزیز
    ممنون از اینکه این نکته مهم رو با درمیون گذاشتین
    اگر از روستای ازغد بازدید داشتید خوشحال میشم راجبش بیشتر به ما بگین 😀

 4. متاسفم که از روستای ازغد که مسجد زیبا ی تاریخی وقبرستان و حمام مربوط به دوره تیموریان داردهیچ سخنی نگفتید روستایی بیش از چهل شهید تقدیم انقلاب کرده و زادگاه استاد رحیم پور ازغدی ، پهلوانان امیررضا خادم ، رسول خادم ، پهلوان علیزاده مهدی زاده است .

  1. سلام دوست عزیز
   بله روستای ازغد طبیعی زیبا و قدمتی طولانی داره
   ما در مقاله ای با عنوان مکان های تاریخی مشهد با لینک https://respina24.ir/mag/mashhad-historical-attractions/ به صورت کامل درباره ی این روستا توضیح دادیم. اگر با این روستا آشنایی دارید می تونید زیر این مقاله برای ما از تجربه ها و اطلاعاتتون بنویسید.
   ممنون از اینکه توجه کردید 🙂

 5. سلام خسته نباشید
  شهرستان چناران با 17 جاذبه گردشگری ازجمله
  میل رادکان. امام زاده عبدالله. چشمه گیلاس. رودخانه ابقد وجمعاب. رادکان وگروه. حمام ومسجد حاجی نصیر و…..

  1. سلام دوست عزیز بدون شک هیچ گردشگری نباید فرصت تفریح و گردش در ییلاقات چناران رو نباید از دست بده.
   در اپدیت بعدی یا به صورت یک مقاله جدا حتما راجب شهرستان چناران بیشتر توضیح میدیم.

 6. باسلام خدمت همه ایران دوستان و ایران پرستان زادگاه حکیم حضرت فردوسی کبیرواقع درکیلومتر16جاده کلات بین دوراهی کلات وسدکارده روستای فرهنگی و تاریخی پاز یاپاژ ساله اسم کتابی الان فاز رابه همه ایران دوستان توصیه میکنم وازمنزل شخصی فردوسی کبیردیدن کنید.

  1. سلام دوست عزیز ممنون از توجه شما و بیان نظرتون🙂
   ما در مقاله مکان های تاریخی مشهد با لینک https://respina24.ir/mag/mashhad-historical-attractions/ درباره روستای تاریخی پاژ و اطلاعات بازدید از آن بیشتر توضیح دادیم. اگر به این روستا رفتید، خوشحال میشیم تجربه هاتون رو با ما به اشتراک بزارید.

 7. آرامگاه شیخ احمد جامی در تربت جام هم مکان خوبی واسه گردشگری هست.هر چند همون اطراف کله مل و ارزنه خیلی خیلی جاهای باصفایی هست

  1. سلام دوست عزیز ما قسمت آدرس توضیح دادیم که خیام در نیشابور هست
   ولی نکته شما هم درست بود و اصلاح میشه 🙂🙂
   ممنون از بیان نظرتون

  1. سلام دوست عزیز
   ممنون از اینکه روستای کردینه رو به لیستمون اضافه کردید
   اگر از این روستا بازدید کردید خوشحال میشیم راجبش بدونیم 😊

    1. سلام دوست عزیز
     در آپدیت بعدی حتما این روستا به طور کامل معرفی میشه اما در دو مقاله دیگه از مجله گردشگری ما میتونید راجب روستای ازغد بیشتر بخونید.😊
     مکان های تاریخی مشهد: https://respina24.ir/mag/mashhad-historical-attractions/
     جاهای دیدنی مشهد: https://respina24.ir/mag/mashhad-attractions/

 8. سلام وقت بخیر
  روستای مغان هم یکی از روستاهای بکر و زیبای مشهد محسوب میشه که از طبیعت سر سبز و آب و هوای خوب و همچنین غار برخورداره …
  خوشحال میشم در مورد این روستا هم اشاره کوچکی کنید

  1. سلام دوست عزیز
   حتما در آپدیت بعدی درباره روستای مغان توضیحات کاملی داده میشه
   ممنونیم از اینکه به این نکته اشاره کردید 😀

 9. من به عنوان یه مشهدی میگم اولا آبی که تو تصاویر هست یا خشک شده یا یه هزارم اون اب هم نیست دوما مکان ها خیلی دور از مشهد هست مشهد مکان های نزدیک تر هم داره سوما مکان های منتشر شده اکثرا مال مشخد نیست

  1. سلام دوست عزیز
   ما تلاش کردیم مکان هایی که معروف تر هستند رو معرفی کنیم
   اگر شما با مکان های جذابی آشنایی دارید برای ما بنویسید تا در آپدیت بعدی دربارشون بیشتر بنویسیم 🙂

  2. سلام
   دیروز ۴/۴/۱۴۰۲رفتم گلمکان
   انتهای رودخانه یک بند سیمانی هست
   تا نزدیکش ماشین هم می ره
   آب خوبی داشت
   حتما یک سری بزنید

  3. سلام دوست عزیز ما شهر مشهد داریم و شهرستان که مد نظر نویسنده شهرستان مسهد بوده که تمام این مکانها در ان جای میگیرد

 10. با سلام تو جاده کلات بعد از تونل اول روستای نخرنج .بعد از ۳یا ۴ کیلومتر خاکی از جاده اصلی، دره قشنگی هست که کوهنوردان زیادی رفت و آمد دارن بنظرم ارزش دیدن داره درختان گردوی کهنسال آبشارهای کوتاه چشم نواز هستند

  1. سلام دوست عزیز
   ممنون از اینکه به این روستا اشاره کردید
   حتما در آپدیت بعدی به طور کامل این روستا رو معرفی میکنیم 😀

 11. سلام روستای کوهستانی مارشک فراموش کردین . در75کیلومتری مشهد بعد از سدکارده قراردارد . فوق العاده سرسبزو باصفا . با رودخانه های زیباست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا