رسپینا
مشهد

15 تا از بهترین جاذبه های اطراف مشهد

جاذبه های اطراف مشهد به دلیل وجود رشته کوه­های بینالود و هزار مسجد از تنوع بالایی برخوردار است. وجود رستوران ­ها، مکان ­های تاریخی و دره ­های زیبا محیط مناسبی برای عکاسی، کوهنوردی و تفریحات خانوادگی وجود دارد. اگر به عکاسی یا کوهنوردی علاقه دارید تا انتهای مطلب با رسپینا همراه باشید تا با این مکان­ ها آشنا شوید.
جاذبه های دیدنی اطراف مشهد تنوع بالایی از ییلاقات تا مکان های تاریخی، فرهنگی و مذهبی دارد که در فواصل مختلف در اطراف مشهد قرار دارند. از بهترین گزینه های سفر به مشهد وجود شهرها و روستاهای اطراف آن است که در ادامه بررسی شده است. شما میتوانید برای بازدید از این مکان ها بلیط سفر به مشهد خود را از شهری که هستید از رسپینا خریداری نمایید.

جاذبه های مشهد
جاذبه های اطراف مشهد

شهرهای دیدنی اطراف مشهد

علاوه بر جاهای دیدنی مشهد، شهرهای کوچک و سرسبز دیگری نیز در اطراف مشهد وجود دارد که هیجان سفر به مشهد را بیشتر می­کند.

شاندیز از جاذبه های اطراف مشهد

شاندیز مشهد منطقه ای خوش آب و هوا و ییلاقی است که به دلیل این آب و هوای مطبوع و دسترسی آسان و سریع به مشهد رونق زیادی گرفته و دارای رستوران های بزرگ و معروف می­ باشد. از جاذبه های شاندیز می توان به پیست اسکی ابرده، پارک جنگلی شاندیز، رصدخانه نجوم، خیابان آبشار و پیست موتورسواری اشاره کرد.

شاندیز مشهد
شاندیز از جاذبه های اطراف مشهد

آدرس شاندیز مشهد: شاندیز در 37 کیلومتری شمال غرب مشهد قرار گرفته که پس از عبور از پارک وکیل آباد می­توانید وارد این شهرستان شوید.

طرقبه و دشت های اطراف مشهد

طرقبه که جزو شهرستان طرقبه شاندیز می ­باشد در 16 کیلومتری مشهد قرار گرفته است. شهرت طرقبه به دلیل درختان گردو، بافت طبیعی و رستوران های آن می ­باشد. از دیدنی های جالب طرقبه می توان به بلندی های کمر مقبولا اشاره کرد که قبل از ورودی طرقبه قرار گرفته است.

طرقبه مشهد
جاهای دیدنی اطراف مشهد در پاییز

آدرس طرقبه مشهد: پس از وارد شدن به بلوار وکیل آباد و عبور از پارک وکیل­ آباد با طی مسیری 15 کیلومتری در جهت شمال غربی مشهد به طرقبه خواهید رسید.

نوشته های مشابه

شهر گلمکان یکی دیگر جاذبه های اطراف مشهد

شهر گلمکان که در امتداد رشته کوه بینالود واقع شده است در فاصله 65 کیلومتری مشهد می­ باشد. این شهر از جاذبه ­های طبیعی و گردشگری از جمله آبشار و باغ­ های مختلف برخوردار است و به دلیل قرار گرفتن آن در کوهپایه، پستی بلندی های شهر جلوه ای زیبا به این مکان داده است. از جاذبه های آن می­ توان به دریاچه طبیعی چشمه سبز که چشمه های اطراف مشهد است نیز اشاره کرد که وسعتی در حدود 25 هکتار دارد و تا گلمکان حدود 17 کیلومتر فاصله دارد. همچنین این شهر از بقایای تاریخی نیز برخوردار می ­باشد.

شهر گلمکان اطراف مشهد
شهر گلمکان یکی دیگر جاذبه های اطراف مشهد

آدرس شهر گلمکان: مسیر ورودی به این شهر در 50 کیلومتری جاده مشهد قوچان قرار دارد. پس از ورود به جاده گلمکان حدود 15 کیلومتر مسافت جهت رسیدن به شهر گلمکان وجود دارد.

روستاهای دیدنی اطراف مشهد

به دلیل موقعیت جغرافیایی مشهد که در ناحیه کوهستانی واقع شده است، اطراف آن روستاهای سرسبز و پرآبی وجود دارند. از جمله این روستاها، می توان به روستای زشک، روستای خادر، شاندیز، روستای ابرده، روستای جاغرق، کنگ، گلستان، روستای کوهستانی اندرخ، روستای نغندر نیز اشاره کرد. در ادامه به شرح موقعیت و ویژگی های هر کدام از جاذبه های روستاهای اطراف مشهد می پردازیم.

روستای زشک در مشهد

روستای زشک از زیباترین روستاها و یکی دیگر از جاذبه های اطراف مشهد می باشد که در امتداد رشته کوه بینالود و در قسمت جنوب شرقی مشهد واقع شده است. این روستا در فصل های بهار و تابستان به دلیل هجوم مسافران و گردشگران جمعیت زیادی را به خود می بیند. از جاذبه های گردشگری آن می توان به چشمه قلقلی از جاذبه های طبیعی اطراف مشهد، قله شیرباد، دره نهل و قله چمن اشاره کرد.

روستای زشک اطراف مشهد
روستای زشک یکی دیگر از جاذبه های اطراف مشهد

آدرس روستای زشک در مشهد: این روستای زیبا در شهرستان طرقبه شاندیز قرار دارد. پس از عبور از پارک وکیل آباد به سمت شاندیز رفته و 15 کیلومتر دیگر به روستای زشک خواهید رسید.

روستای خادر از دیدنی ها و جاذبه های اطراف مشهد

این روستای ییلاقی که در دل دره قرار گرفته است دارای گل های وحشی و گیاهان خاصی بوده که این روستا را منحصر به فرد می ­سازد. علاوه بر این، خادر یک روستای تاریخی بوده حدود 1000 سال قدمت دارد و آن را به یک روستای تاریخی نیز تبدیل کرده است. از جاذبه های گردشگری این روستا می توان به آتشکده روستا، سرچشمه، دخمه غارنشینان، آغل سرفه و غیره اشاره نمود.

روستای خادر اطراف مشهد
روستای خادر از جاذبه های اطراف مشهد

آدرس روستای خادر مشهد: این روستا در حوالی شاندیز قرار دارد. پس از عبور از پارک وکیل آباد به سمت شاندیز رفته و حدود 20 کیلومتر بعد به روستای خادر خواهید رسید.

روستای ابرده از دیگر دیدنی ها و جاذبه های اطراف مشهد

این روستا از زیباترین روستاهای اطراف مشهد بوده که از آن به عنوان بهشت مشهد نیز یاد می شود. این روستا در مجاورت کوه کنگ بوده و دارای رودخانه، باغ های متنوع و رستوران های مختلف است که مجموعه نادری را ایجاد کرده است. در کنار این روستا پارک جنگلی ارگ نیز قرار گرفته است که زیبایی دوچندانی به این روستا بخشیده است. همچنین در اطراف روستا، هتل هایی از جمله هتل میثاق، هتل سحاب، هتل پارس و هتل ثامن قرار دارد.

روستای ابرده از دیگر دیدنی های مشهد
روستای ابرده از دیگر دیدنی ها و جاذبه های اطراف مشهد

آدرس روستای ابرده مشهد: مسیر رسیدن به این روستا از پارک وکیل آباد می گذرد و پس از رسیدن به شاندیز مسیری حدود 4 کیلومتر برای رسیدن به روستای ابرده در پیش دارید.

 روستای کنگ از جاذبه های تفریحی اطراف مشهد

روستای کنگ علاوه بر جاذبه های طبیعی مثل رودخانه و طبیعت سرسبز دارای جاذبه های تاریخی نیز می باشد و جزو روستاهای تاریخی محسوب می گردد. از جاذبه های آن می توان به تکیه ای تاریخی در روستا، کاروانسرای شاه ­عباسی، گورستان تاریخی با قدمت پیش از اسلام اشاره کرد. میوه های متنوع این روستا شامل زرشک، آلو، بادام، توت و گردو است. در این روستا دره­ای زیبا به نام ارغوان دارد که در اردیبهشت ماه شکوفه هایی به رنگ ارغوان، این دره را در بر می­ گیرد.

روستای کنگ مشهد
 روستای کنگ از جاذبه های اطراف مشهد

آدرس روستای کنگ: برای رسیدن به این روستا باید از طرقبه حدود 19 کیلومتر عبور کنید. این روستا در فاصله 29 کیلومتری مشهد قرار دارد.

روستای جاغرق در مشهد

روستای جاغرق مشهد یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری روستاهای اطراف مشهد و حتی خراسان رضوی می ­باشد که در دره­ های حاصل از رشته کوه بینالود قرار گرفته است. به دلیل طبیعت کوهستانی و وجود رودخانه و طبیعت سرسبز، این روستا رونق بالایی گرفته و شاهد رستوران­ ها با غذاهای سنتی و همچنین هتل­ های مختلف در آن هستیم. از جاذبه های آن می توان به غار قنبرکوه در سمت شرقی روستا اشاره کرد.

روستای جاغرق مشهد
روستای جاغرق مشهد از جاذبه های اطراف مشهد

آدرس روستای جاغرق مشهد: این روستا در 7 کیلومتری طرقبه قرار دارد که با شهر مشهد حدود 21 کیلومتر فاصله دارد.

روستای اخلمد در مشهد

روستای اخلمد از جاذبه های دیدنی اطراف مشهد بوده که به دلیل قرار گرفتن در دل کوه­ های بینالود آب و هوای بی­ نظیری دارد. وجود 7 عدد آبشار در فواصل مختلف و دره ای موسوم به دره اجنه، باغ ­های متنوع، رستوران ­ها، کافی ­شاپ و فروشگاه ­های صنایع دستی، گردشگران زیادی را به سمت خود کشانده است. مسیر ابتدای روستا تا آبشار اصلی حدود دو کیلومتر بوده و دو کیلومتر دیگر با دره اجنه  فاصله دارد که این مسیر را باید پیاده طی کرد. البته برخی از روستاییان با کرایه دادن الاغ به شما در پیمودن مسیر کمک می­ کنند.

روستای اخلمد مشهد
روستای اخلمد از دیگر جاذبه های اطراف مشهد

آدرس روستای اخلمد: برای رسیدن به این روستای زیبا باید از شهرستان چناران واقع در 45 کیلومتری مشهد عبور کرده و پس از آن وارد جاده ای به سمت روستا می شوید که حدود 24 کیلومتر از شهرستان چناران فاصله دارد.

دیدنی های نزدیک به مشهد

از جاذبه های طبیعت گردی اطراف مشهد می ­توان به رودخانه­ ها و پارک ­های اطراف آن اشاره کرد. در زیر تعدادی از این مکان های دیدنی عنوان شده است.

پارک جنگلی وکیل ­آباد

این مکان به عنوان یکی از جنگل های اطراف مشهد که در گذشته باغ شخصی بوده است، وقف عام شده و اکنون در اختیار عموم قرار دارد. از ویژگی های پارک وکیل آباد می ­توان به رودخانه، پیاده ­روهای سنگفرش، کافه، تخت های مخصوص استفاده خانواده­ها، آبشار و دریاچه مصنوعی و کتابخانه اشاره کرد. همچنین در مجاورت این پارک، شهربازی کوهستان پارک، باغ وحش و رستوران نیز وجود دارد.

پارک جنگلی وکیل ­آباد مشهد
پارک جنگلی وکیل ­آباد از جاذبه های اطراف مشهد

آدرس پارک جنگلی وکیل ­آباد: این پارک در انتهای بلوار وکیل آباد قرار دارد که با استفاده از مترو می ­توانید به راحتی به این پارک دسترسی داشته باشید.

چالیدره مشهد

چالیدره مشهد یکی دیگر از جاذبه های گردشگری اطراف مشهد، منطقه ­ای تفریحی و گردشگری در غرب مشهد می­ باشد. چالیدره در ییلاق های طرقبه و 2 کیلومتری آن واقع شده است. وجود یک دریاچه در این منطقه تفریحی، زیبایی آن را دو چندان نموده است. در این منطقه تفریح ­های متعددی از جمله ماهیگیری، غواصی، قایق سواری، لنج سواری، ترن، تله سیژ، تله کابین، بانجی جامپینگ، زیپ لاین، کارتینگ، سافاری و همچنین رستوران های متنوع از جمله برج گردان می ­باشد که تا ارتفاع 40 متری بالا می ­رود. وجود هتل های مختلف، اقامت در این مکان را آسوده نموده است.

چالیدره مشهد
چالیدره از جاذبه های اطراف مشهد

آدرس چالیدره مشهد: این منطقه در طرقبه و 2 کیلومتری روستای نغندر قرار دارد.

آبشار دره آل در مشهد

آبشار دره آل در فاصله 45 کیلومتری شمال شرقی مشهد قرار گرفته است. سرچشمه این آبشار از کوه ­های هزارمسجد می­ باشد. از جاذبه های زیبای آن وجود درختان انجیر فراوان در این دره می ­باشد. همچنین در این دره غارهای طولانی وجود دارد که طول آن بیش از 100 متر بوده و عرض ورودی غار، 3 متر است. وجود 5 عدد آبشار در این دره زیبایی آن را دوچندان نموده است.

آبشار دره آل مشهد
آبشار دره آل از جاذبه های اطراف مشهد

آدرس آبشار دره آل: این آبشار در نزدیکی دره و روستای آل و در مسیر مشهد به کلات می ­باشد. فاصله تقریبی از مشهد تا دره آل حدود 45 کیلومتر می­ باشد.

آثار تاریخی اطراف مشهد

یکی از مکان های تفریحی در اطراف مشهد، آثار تاریخی و آرامگاه­های اطراف آن می ­باشد. آرامگاه ­های مردان بزرگی مانند فردوسی، خیام، عطار، کمال­الملک و همچنین شهرهای تاریخی مانند کلات نادری در اطراف مشهد قرار دارند.

آرامگاه فردوسی در مشهد

همه ما با این شاعر بزرگ آشنا هستیم. کتاب شاهنامه فردوسی بزرگ از آثار معروف در جهان می ­باشد. مقبره این شاعر بزرگ در مشهد قرار دارد که در سال 1343 احداث گردید. در دیواره های داخل آرامگاه، نقش برجسته­ های از هفت خان رستم به تصویر کشیده شده است که زیبایی آرامگاه را دو چندان کرده است. در محوطه آرامگاه فردوسی، موزه، باغ، یادبود فردوسی، کتابخانه و آرامگاه مهدی اخوان ثالث و همچنین استاد محمدرضا شجریان نیز قرار دارد. بقعه هارونیه در مسیر آرامگاه فردوسی قرار دارد که می توانید به بازدید از آن نیز بپردازید.

آرامگاه فردوسی در مشهد
آرامگاه فردوسی از جاذبه های اطراف مشهد

آدرس آرامگاه فردوسی: برای بازدید از آرامگاه باید از بلوار پیامبر اعظم وارد بلوار شاهنامه شویم. از ابتدای بلوار شاهنامه تا ارامگاه فردوسی حدود 11 کیلومتر مسافت وجود دارد.

آرامگاه خیام در مشهد

عمر خیام؛ شاعر، منجم و ریاضیدان قرن پنجم بود. ساخت ارامگاه خیام در سال 1338 شروع شد و در سال 1341 به اتمام رسید. این آرامگاه در باغی به مساحت 20 هزار مترمربع قرار گرفته است. از نکات قابل توجه این بنا، ساخت آن بر اساس اصول ریاضی و مثلثاتی خیام طراحی شده است. همچنین در این باغ موزه ه­ای وجود دارد که آثار مربوط به نجوم، ظروف مختلف و نسخ خطی در آن نگهداری می­شود. علاوه بر این آرامگاه عطار نیز در این باغ قرار دارد.

آرامگاه خیام
آرامگاه خیام از جاذبه های اطراف مشهد

آدرس آرامگاه خیام: این ارامگاه در شهرستان نیشابور و در 130 کیلومتری مشهد قرار دارد. پس از ورود به نیشابور وارد شهرک خیام و سپس بلوار خیام شوید.

کلات نادری در مشهد

کلات نادری مشهد مقر فرماندهی نادرشاه افشار بود که به همین دلیل از شهرت بالایی برخوردار است. این شهرستان علاوه بر جاذبه ­های تاریخی دارای جاذبه های طبیعی نیز می ­باشد. این شهرستان در شمال شرقی استان خراسان رضوی و در رشته کوه­ های هزارمسجد واقع شده است.

کلات نادری مشهد
کلات نادری مشهد

آثار تاریخی کلات نادری مشهد

کاخ خورشید: از مهم ترین آثار تاریخی کلات نادری می توان به باغ و کاخ خورشید اشاره کرد. این عمارت از اجر و مصالح همان منطقه ساخته شده و به نام همسر نادرشاه که خورشید نام داشت نامگذاری شده است. این عمارت در سه طبقه بنا گردید که طبقه فوقانی آن تخریب شده و ارتفاع 20 متری دارد.

کتیبه نادری: این کتیبه در ورودی قدیمی شهر کلات قرار گرفته است. این کتیبه منتسب  به نادرشاه افشار بوده و در دل کوه جای گرفته است.

آبشارهای اطراف کلات نادری مشهد

از جاذبه های طبیعی کلات نادری می توان به آبشارهای آن اشاره کرد. به دلیل موقعیت جغرافیایی کلات نادری، آبشارهای متعددی از جمله آبشار بابا رمضان، آبشار ارتکند، ابشار قره­ سو و آبشار چرم اشاره کرد.

کاخ خورشیدی از آثار تاریخی کلات نادری
کاخ خورشیدی از آثار تاریخی کلات نادری

مکان های مناسب عکاسی در اطراف مشهد

از بهترین مکان­های مناسب عکاسی در اطراف مشهد می ­توان به دره ارغوان نزدیک به روستای کنگ اشاره کرد. به ویژه در اردیبهشت ماه و وجود شکوفه هایی به رنگ ارغوان صحنه های زیبایی برای عکاسی و کوهنوردی به وجود آورده است. روستای جاغرق، روستای کنگ، طرقبه، شاندیز و پارک وکیل آباد در شمال غرب مشهد واقع شده ­اند که مکان های مناسبی برای عکسی می ­باشد.

همچنین آبشارهای دره آل، بابا رمضان، آبشارهای اخلمد، دره اجنه، آبشار ارتکند و دریاچه چشمه سبز برای کوهنوردی و عکاسی مناسب می­ باشند.

مکان های مناسب عکاسی در اطراف مشهد
مکان های مناسب عکاسی در اطراف مشهد

مطلب پایانی

ما در این مقاله سعی کردیم جاذبه های اطراف مشهد که گردشگران زیادی دارد را به شما معرفی کنیم. با توجه به تعداد زیاد این مکان ­های دیدنی استفاده از تور گزینه مناسبی جهت دسترسی سریع­ تر و آسان تر به این مکان­های دیدنی است. اگر شما نیز از این مکان ­های دیدنی بازدید کرده ­اید، تجربیات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

نزدیک ترین جاهای دیدنی مشهد با فاصله کمتر از یک ساعت کجاست؟

پارک جنگلی وکیل ­آباد – چالیدره – آرامگاه فردوسی.

چه مناطق ییلاقی و خوش آب و هوایی اطراف مشهد قرار گرفته است؟

ییلاقات طرقبه و شاندیز و روستاهای کنگ، ابرده و زشک.

اماکن تاریخی اطراف مشهد در کجا قرار گرفته اند؟

آرامگاه فردوسی- آرامگاه خیام – کاخ خورشید کلات نادری مشهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا