رسپینا
تهران

باغ پرندگان تهران؛ لذت قدم زدن در بهشت پرنده ها

معرفی صفر تا صد باغ پرندگان تهران با ساعت بازدید

باغ پرندگان تهران که در پارک جنگلی لویزان قرار دارد، یکی از کامل ترین و بزرگ ترین باغ های پرندگان در ایران می باشد که گونه های مختلفی از پرندگان در آن وجود دارد. در این باغ علاوه بر بازدید از پرندگان در قفس می توانید در فاز دیگر آن از قدم زدن در میان پرندگان آزاد لذت ببرید. در ادامه مقاله، جزئیات بیشتری در این رابطه ذکر شده است. با رسپینا همراه باشید.  

باغ پرندگان تهران
باغ پرندگان تهران

آدرس باغ پرندگان تهران کجاست؟

این باغ در شمال شرقی تهران و در مجاورت بزرگراه بابایی و بلوار کوهستان واقع شده است. برای رسیدن به باغ پرندگان تهران اتوبان بابایی می توانید از خودروی شخصی و یا اتوبوس و مترو استفاده نمایید.


View Larger Map

با استفاده از خودرو چگونه به باغ پرندگان برویم؟

اگر با خودروی شخصی به این باغ می روید ابتدا باید وارد بزرگراه بابایی شده و از آنجا وارد خیابان کوهستان شوید. همچنین می توانید وارد بزرگراه زین الدین شده و سپس به خیابان هنگام و خیابان کوهستان وارد شوید. برای رسیدن به این باغ می توانید از بزرگراه آزادگان نیز عبور کنید. باغ پرندگان تهران آزادگان در ادامه مسیر بزرگراه بسیج قرار داشته که در ادامه وارد بزرگراه باقری و باغ پرندگان می شوید.

دسترسی به باغ پرندگان تهران با مترو و اتوبوس

برای دسترسی به باغ پرندگان می توانید از مترو استفاده کنید که نزدیک ترین ایستگاه ها به این باغ شامل ایستگاه سرسبز و نوبنیاد می باشد. در ادامه مسیر باید از تاکسی های مستقر در این ایستگاه ها و یا اتوبوس استفاده کنید. همچنین BRT های علم و صنعت و میدان رسالت نیز به این میدان رسیده و با استفاده از تاکسی می توانید به خیابان هنگام برسید.

باغ پرندگان تهران با مترو
ایستگاه نو بنیاد مترو تهران

آشنایی با باغ پرندگان تهران

باغ پرندگان که در شمال شرقی تهران و پارک جنگلی لویزان قرار داشته، در مساحتی حدود 20 هکتار، 20 هزار پرنده شامل 250 گونه از پرندگان مختلف دارد. این باغ در دو فاز طراحی شده است که فاز اول آن در سال 1392 افتتاح شد که دشتچر نام دارد. فاز دوم آن نیز آبچر نام دارد که مساحتی کمتر از فاز اول دارد. فاز اول شامل پرندگانی است که توانایی پرواز ندارند و در قفس نگهداری می شوند. اما در فاز دوم پرنده هایی که توانایی پرواز دارند نگهداری می شوند که سقف آن با تور و فنس پوشیده شده تا از خروج آن ها جلوگیری کند.

تصاویر باغ پرندگان تهران
باغ پرندگان

طراحی باغ پرندگان

اگر از قسمت شمالی وارد این مجموعه شوید، ابتدا وارد فاز دشتچر شده و با پرندگان مختلفی که در قفس نگهداری می شوند روبه رو خواهید شد. در این قفس ها پرندگان متعددی مانند پرندگان شکاری و طوطی سانان زندگی می کنند. در ادامه به بزرگ ترین قفس باغ یعنی قفس مربوط به عقاب و لاشخورها می رسید که در کنار یکدیگر زندگی می کنند. در ادامه وارد فاز آبچر می شوید که در آن پرنده های زیادی مانند اردک ها، قرقاول، پلیکان، طاووس و انواع قو وجود دارد. جالب است بدانید در قسمت برکه های این باغ، توری برای ممانعت از خروج پرندگان وجود ندارد.

علاوه بر موارد بالا، کبوترخانه ای نیز در قسمت شمال غربی باغ وجود دارد که مساحتی حدود 140 متر مربع دارد. همچنین روی درختان این باغ لانه های متعددی برای کبوتران و یاکریم ها ساخته شده که زیبایی مجموعه را دو چندان ساخته است. در این باغ، علاوه بر  پرندگان زیبا می توانید شاهد فضای سرسبز، کلبه ها، آبشار و برکه های متعددی باشید که مکان مناسبی جهت عکاسی فراهم کرده است.  

باغ پرندگان استان تهران
آبشار باغ پرندگان

حیوانات باغ پرندگان تهران

پرندگان باغ پرندگان شامل گونه های متنوعی از پرندگان گرمسیری، ماکیان، پرندگان شکاری، کبوترها و گنجشک سانان می باشد. پرنده های زیادی مانند شاهین، جغد، طاووس، عقاب، حواصیل خاکستری، طاووس، پلیکان، فلامینگو، غاز نوک فسفری، شترمرغ های مختلف، انواع طوطی و پرنده های ریز و درشت دیگر در این مجموعه قرار دارد. علاوه بر این، پنگون در باغ پرندگان تهران وجود دارد که جزء پرندگان ویژه این باغ به شمار می آید.

حیوانات باغ پرندگان تهران
پرنده های باغ پرندگان

چه امکاناتی در باغ پرندگان وجود دارد؟

این باغ در مجموعه پارک لویزان قرار گرفته و دارای امکانات متعدد و جاذبه های گردشگری طبیعی می باشد. در این مجموعه، رستوران ها و کافی شاپ های مختلفی وجود دارد. پارکینگ باغ پرندگان تهران در قسمت شمالی و ورودی باغ پرندگان از سمت اتوبان بابایی قرار دارد. پس از پارک خودروی خود می توانید از ون و اتوبوس های موجود در باغ برای رسیدن به باغ پرندگان استفاده کنید. همچنین در این باغ، اتوبوس های دو طبقه برای گشت در محوطه وجود داد. علاوه بر این، بخش های ویژه ای به نام تاچ برد (touch bird) وجود دارد که می توانید با دستکش های مخصوص، طوطی ها و عقاب های آموزش دیده را در دست بگیرید.

رستوران باغ پرندگان تهران
رستوران در باغ پرندگان

باغ پرندگان ورودی دارد؟

بله. قیمت ورودی باغ پرندگان تهران از افراد بالای دو سال نیز گرفته می شود. به منظور رزرو بلیط باغ پرندگان تهران می توانید از ساعت 10 الی 16:30 به این مجموعه بروید.

قیمت باغ پرندگان تهران 1401
ورودی باغ پرندگان

باغ پرندگان تهران باز است یا نه؟

در دو سال گذشته دلیل تعطیلی باغ پرندگان تهران کرونا بود که در بهمن سال 1400 و با تلاش شهرداری تهران، امکان بازدید از این مجموعه فراهم شد. با توجه به اینکه در پارکینگ باغ پرندگان تهران واکسیناسیون خودرویی انجام می شد، افراد برای بازدید از باغ از ورودی های دیگر وارد می شدند. شماره تلفن باغ پرندگان تهران، 7707524 می باشد که می توانید با تماس با باغ و یا مراجعه به سایت رسمی باغ پرندگان تهران از جزئیات مربوط به ساعت کاری آن جویا شوید.

باغ پرندگان تهران امروز بازه؟
باغ پرندگان تهران

ساعت کاری باغ پرندگان تهران

باغ پرندگان تهران ساعت کاری آن از 10 الی 16:30 می باشد. حتی در روزهای تعطیل نیز باغ پرندگان تهران باز است و می توانید از این باغ بازدید نمایید. ساعت کار باغ پرندگان تهران در روز جمعه نیز مانند روزهای دیگر از ساعت 10 می باشد.

باغ پرندگان تهران چه روزهایی باز است
باغ پرندگان تهران

آیا امکان تحویل پرنده به باغ پرندگان تهران وجود دارد؟

امکان اهدای پرنده به باغ پرندگان تهران وجود دارد که پس از اهدا، پرنده شما به مدت 30 روز در قرنطینه نگهداری می شود تا مواردی همچون تغذیه و سلامت آن ها بررسی شود. پس از اینکه سلامت پرنده ها توسط دامپزشک تایید شد، در بین گونه های آن پرنده رها سازی می شود. شما نمی توانید پرنده خود را به صورت امانت در این باغ نگهداری کنید زیرا پس از ورود پرنده، به سازمان محیط زیست اعلام شده و امکان بازپس گیری آن وجود ندارد. اما با اهدای پرنده می توانید هنگام مراجعه به باغ، از پرنده مورد نظر خود را دیدن کنید.

اهدای پرنده به باغ پرندگان تهران
باغ پرندگان تهران

نکاتی در هنگام بازدید از باغ پرندگان

در ادامه نکاتی در مورد بازدید و اهدای پرنده به باغ پرندگان را ذکر می کنیم:

نوشته های مشابه

– در هنگام بازدید، از غذا دادن به پرندگان خودداری فرمائید، زیرا این پرندگان دارای برنامه غذایی ویژه ای می باشند.

– با توجه به مسیر سنگفرش که در باغ ایجاد شده است، توصیه می کنیم از کفش و لباس های راحت استفاده کنید.

– از به همراه داشتن وسایل کمپینگ مانند چادر، زیرانداز و وسایل پیک نیک در محوطه باغ پرندگان خودداری کنید.

– از کشیدن سیگار و رها کردن فیلتر آن در محیط باغ پرندگان خودداری نمایید.

– امکان خرید پرنده از باغ پرندگان تهران وجود ندارد.

-باغ پرندگان تهران پرنده قبول میکند اما امکان اهدای پرنده های شکاری مانند عقاب، شاهین و جغد به باغ پرندگان وجود ندارد و باید آن ها را به سازمان محیط زیست تحویل دهید.

آیا باغ پرندگان تهران جمعه ها باز است
باغ پرندگان تهران

مکان های اطراف باغ پرندگان تهران

باغ پرندگان در پارک لویزان قرار داشته که دارای پارک ها و رستوران های مختلفی می باشد. برای بازدید از این مکان ها می توانید از ون موجود در مجموعه باغ استفاده کنید. این مکان های مهم در ادامه بررسی شده است.

باغ پرندگان تهران اتوبان بابایی
باغ پرندگان در تهران

رستوران در باغ پرندگان تهران

رستوران های مختلفی در اطراف باغ وجود دارد که شامل رستوران ملل بهار تاتا و رستوران سنتی هزار و یک شب می باشد. رستوران ملل باغ پرندگان تهران که در ورودی شماره 2 آن قرار دارد در وعده های صبحانه، ناهار و شام پذیرای گردشگران می باشد. این رستوران از ساعت 9 صبح الی 23 فعال می باشد که از ساعت 20 الی 22 موزیک زنده در آن پخش می شود. رستوران ملل تاتا شامل دو شعبه در باغ پرندگان است که منوی غذای آن شامل غذاهای ایرانی و فرنگی، سالاد و نوشیدنی های سرد و گرم می باشد.

رستوران ملل باغ پرندگان تهران
رستوران ملل بهار تاتا باغ پرندگان تهران

مکان های دیدنی اطراف باغ پرندگان تهران

از مکان های دیدنی اطراف این باغ می توان به پارک جنگلی شیان لویزان، پارک بانوان حدیدچی (دباغ)، بوستان ارغوان، بوستان یاس فاطمه و باشگاه سوارکاری پرش اسب اشاره کرد. همچنین کاخ نیاوران که یکی از کاخ های تهران می باشد در فاصله 16 کیلومتر مجموعه قرار دارد که می توانید از آن بازدید نمایید.

پارک لویزان تهران
پارک لویزان تهران

مطلب پایانی

در این مقاله، توضیحات کاملی از باغ پرندگان تهران و تاریخچه ای اجمالی از آن را بازگو کردیم. در این باغ، گونه های متعددی از پرندگان مختلف مانند پرندگان گرمسیری، پرندگان شکاری و انواع دیگر وجود دارد که در دو فاز قرار گرفته اند. اگر در سفر به تهران از این باغ و یا مجموعه های اطراف بازدید کرده اید، تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

باغ پرندگان تهران کجاست؟

این باغ در شمال شرقی تهران و در مسیر اتوبان بابایی و بلوار کوهستان قرار دارد.

حمید شفیعی

به قول بنجامین فرانکلین یا چیزی بنویس که ارزش خواندن داشته باشد یا کاری انجام بده که ارزش نوشتن داشته باشد. از زمانی که عضوی از تیم رسپینا شدم، این جمله رو سرلوحه خودم قرار دادم تا با ذهنیت جویای نوآوری و خلاقیت، همراه با عشق و علاقه به سفر و کشف مقاصد جدید، تجربیات گردشگریم رو با شما به اشتراک بزارم. از شما دعوت می‌کنم در این سفر به دنیای جذاب گردشگری با من همراه شید تا تجربه های جدیدتری رو با هم تجربه کنیم. امیدوارم مث من از خواندن مقاله ها لذت کافی ببرین.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا