رسپینا
مشهد

ماه رمضان در مشهد؛ مهمانی خدا در جوار امام رضا

ماه رمضان در مشهد یکی از ماه های ویژه می باشد که در آن مراسم های متنوعی در سطح شهر و حرم امام رضا اجرا می شود. رزرو تور مشهد ماه رمضان می تواند ارزانترین گزینه برای سفر به مشهد باشد زیرا به دلیل تقاضای بالا برای سفر به این شهر در ماه رمضان هزینه های سفر افزایش می یابد. در این در ادامه راهنمای جامعی شامل ساعت کار رستوران ها و مراکز مهم شهر و مراسم ویژه این ماه در مشهد را عنوان کرده ایم. با رسپینا همراه باشید.

تور یک روزه از مشهد
ماه رمضان در مشهد

ماه رمضان در مشهد چگونه است؟

ماه رمضان در مشهد، چن روز قبل از شروع رسمی آن آغاز می شود. پیش از آغاز ماه رمضان در مشهد، شهرداری مشهد با نصب اِلمان و بنرهای مختلف به استقبال ماه رمضان می رود. یکی از برنامه ها، نمایشگاه ماه رمضان در مشهد می باشد که شامل نمایشگاه های کتاب در قسمت های مختلف شهر می باشد.

ماه رمضان در مشهد
هتل های مشهد

آداب و رسوم ماه رمضان در مشهد

یکی از آداب و رسوم مردم مشهد در زمان های گذشته آیین شب خوانی می باشد که در این آیین حدود 2 ساعت قبل از اذان با صدای شیپور و طبل، فرار رسیدن زمان سحری را خبر می دهند. همچنین در مردم در مسجدهای مختلف به خواندن قرآن می پردازند که در روز آخر ماه رمضان خواند سوره توحید به هرکدام از آن ها برسد باید بعد از ماه رمضان سایر نفرات را به سرو آش دعوت کند. این مراسم تحت عنوان آش قل هوالله نام دارد. شب نشینی در حرم نیز یکی دیگر از رسوم مردم مشهد می باشد که در آن به ترتیل قرآن و شرکت در مراسم مذهبی حرم اقدام می کنند.

شب نشینی در مشهد

اوقات شرعی ماه رمضان در مشهد

ماه رمضان در مشهد در سال 1401 بعد از ایام تعطیلات نوروز آغاز می شود. اوقات شرعی ماه رمضان در مشهد 1401 در دهه اول ماه رمضان در شکل زیر مشخص شده است.  

اوقات شرعی ماه رمضان 1401 در مشهد
اوقات شرعی ماه رمضان 1401 در مشهد

پیشنهاد ویژه رسپینا: رزرو تور مشهد با قطار از تمام شهرها با گارانتی قیمت

برنامه های حرم در ماه رمضان در مشهد

آستان قدس رضوی به مناسبت فرا رسیدن ماه رمضان، برنامه های مختلفی را برگزار می کند. این برنامه های ویژه روزهای عادی و مراسم ویژه شب قدر و عید فطر می باشد. در ماه رمضان برنامه های ترتیل قرآن در سه نوبت صبح، ظهر و عصر برگزار شده که در شبکه های تلویزیونی نیز پخش می شود. علاوه بر این مناجات خوانی نیز در ایوان مقصوره مسجد گوهرشاد یکی از برنامه های حرم است. همچنین ویژه برنامه های سحر و افطاری شامل ترتیل قرآن، نماز و پذیرایی نیز در صحن های مختلف حرم برگزار می شود.

حرم در ماه رمضان

برنامه های حرم در شب های قدر ماه رمضان

مراسم ویژه شب های قدر در سال های مختلف در شب های 19، 21 و 23 ماه رمضان برگزار می شود. در شب نوزدهم ماه رمضان در مشهد از ساعت حدود 20 الی 1 بامداد شروع شده که به ترتیل قرآن و سخنرانی می پردازند. همچنین در شب بیست و یکم ماه رمضان در مشهد، دعای جوشن کبیر خوانده شده که از حدود ساعت 20 و شب بیست و سوم نیز ترتیل قرآن کریم و دعای جوشن کبیر برگزار می شود. کتاب دعا و ماسک نیز در اختیار زائران قرار می گیرد.

برنامه حرم در ماه رمضان

برنامه های حرم در عید فطر در مشهد

با فرا رسیدن عید فطر حال و هوای حرم نیز تغییر کرده و مراسم ویژه ای برای روز عید فطر تدارک دیده می شود. مراسم عید فطر از چندین ساعت قبل از عید شروع می شود. در سال های گذشته، بسته های بهداشتی به همراه بسته صبحانه شامل کیک، شیر، پنیر و نان در ورودی های حرم بین زائران تقسیم شد. پس از ترتیل قرآن، با فرا رسیدن زمان نماز عید فطر همگی به اقامه نماز به صورت جماعت می پردازند. این مراسم با سخنرانی و جشن به اتمام می رسد.

برنامه های حرم در عید فطر مشهد

ساعت کاری مراکز در ماه رمضان در مشهد

با فرا رسیدن ماه رمضان، ساعت کاری مراکز مختلف تغییر می کند. اگر به مشهد سفر کردید برای رسیدگی به امور اداری و مراجعه به رستوران ها، هتل ها و سایر مراکز باید از قبل نسبت به ساعت کاری آن ها آگاه باشید.

هتل های مشهد در ماه رمضان چگونه فعالیت می کنند.

با سفر در ماه رمضان اگر رزرو هتل در مشهد در اماکن اقامتی نزدیک حرم صورت پذیرد سبب می شود تا به راحتی بتوانید از مراسم ویژه حرم در زمان افطار و سحر بهره مند شوید. ساعت پذیرش هتل های مشهد در ماه رمضان با ایام دیگر تفاوتی ندارد. اگر می خواهید در زمان حضور در مشهد روزه بگیرید باید به مدت 10 روز در مشهد اقامت داشته باشید. با توجه به اینکه بیشترین زمان رزرو هتل، 9 روز می باشد لازم است قبل از رزرو آن نسبت به رزرو 10 روزه یا بیشتر با هتل موردنظر و یا کارشناس آن هماهنگی های لازم را داشته باشید.

هتل های مشهد در ماه رمضان

رستوران های فعال در ماه رمضان مشهد

رستوران باز در ماه رمضان مشهد تنها در ساعات بعد از افطار خدمات دارند. در ماه رمضان در مشهد به منظور احترام به روزه داران، در طول روز رستوران ها و کترینگ ها فعالیت نمی کنند. رستوران های سطح شهر از حدود دو ساعت قبل از افطار به صورت بیرون بر فعالیت می کنند. اما اگر در هتل اقامت دارید می توانید از رستوران ها و کافی شاپ های هتل استفاده کنید. این هتل ها در طول ماه رمضان فعالیت دارند و علاوه بر وعده های اصلی، وعده های سحری و افطار را نیز ارائه می دهند.

رستوران های مشهد در رمضان

ساعت کار نانوایی در ماه رمضان در مشهد

معمولا در ماه رمضان، نانوایی ها تا نیم ساعت قبل از افطار فعالیت می کنند. شیفت کاری نانوایی ها به صورت شیفت صبح از ساعت 9 الی 13 بوده و شیفت بعدازظهر تا نیم ساعت قبل از اذان می باشد. این ساعت کاری اجباری بود و ممکن است در ساعات دیگر نیز فعالیت کنند.

نانوایی های مشهد

ساعت کاری اداری در مشهد در ماه رمضان

ساعت کاری ادارات مختلف مانند بانک در ماه رمضان در مشهد تغییر کرده و در ساعات صبح با تاخیر شروع شده و زودتر نیز به اتمام می رسد. ساعت کاری از ساعت حدود 8 شروع شده و در ساعت حدود 13 به اتمام می رسد. معمولا ساعت کاری ادارات دیگر، نیم ساعت دیرتر شروع می شود.

جاهای دیدنی مشهد در ماه رمضان باز است؟

یکی از گزینه های جذاب سفر به مشهد در ماه رمضان، بازدید از مکان های دیدنی در بعد از ساعات افطار و یا در طول روز می باشد. از مکان های دیدنی مشهد در ماه رمضان می توان به پارک های آبی و ییلاقات مشهد اشاره کرد که در ادامه بررسی شده است.

کوه سنگی مشهد

پارک های آبی در ماه رمضان در مشهد باز است؟

ساعت پارک های آبی در ایام ماه رمضان با ایام دیگر سال متفاوت است. پارک های آبی مشهد شامل سرزمین موج های آبی، سرزمین خروشان، پارک ساحلی آفتاب و پارک آبی ایرانیان است. ساعت کاری این پارک ها در ماه رمضان، از ساعت 19 الی 3 صبح بوده و می توانید با رزرو اینترنتی بلیط آن ها از تخفیفات اینترنتی استفاده کنید.   

پارک های آبی مشهد

ساعت کاری جاذبه های گردشگری

پارک های موجود در سطح شهر مانند کوهسنگی، ملت و وکیل آباد ساعت بازدید خاصی ندارد. اما بعضی از مکان ها مانند موزه ها، شهربازی ها و سینماها دارای ساعت کاری مشخصی هستند.

موزه های مشهد در ماه رمضان باز است؟

موزه های مختلفی مانند موزه بزرگ خراسان در پارک کوهسنگی و موزه آب، موزه های آستان قدس رضوی و مجموعه نادری در مشهد وجود دارند. ساعت کاری این موزه ها مانند ایام دیگر سال می باشد.

موزه های مشهد

ساعت کاری چالیدره در ماه رمضان در مشهد

چالیدره یکی از مکان های تفریحی در نزدیکی طرقبه می باشد که دارای امکانات مختلف تفریحی می باشد. در این مجموعه رستوران و کافی شاپ نیز موجود است که تنها بعد از افطار فعالیت دارند. چالیدره از ساعاتی قبل از افطار فعالیت بیشتری داشته و تا ساعات انتهایی شب پذیرای گردشگران است.

چالیدره مشهد

حمل و نقل عمومی در مشهد در ماه رمضان

ساعت کاری مترو در ماه رمضان در مشهد

یکی از موارد مهم در سفر به مشهد استفاده از حمل و نقل عمومی مشهد می باشد. ساعت کاری این وسایل نقلیه در ماه رمضان متفاوت می باشد. بدین صورت که در ماه رمضان ساعت کاری مترو از ساعت 7 الی 22:30 می باشد. این ساعت کاری در شب های قدر تا ساعات 2 صبح نیز ادامه دارد.

متروی مشهد

ساعت کاری اتوبوس در ماه رمضان در مشهد

سرویس دهی اتوبوس در ماه رمضان مانند سایر ایام تا ساعت 21:30 می باشد. اما در ساعات قبل از افطار تعداد اتوبوس ها افزایش می یابد تا مسافران مشکلی در تردد نداشته باشند. علاوه بر این در از زمان اذان مغرب به منظور سرو افطار و نماز، سرویس دهی به مدت نیم ساعت متوقف می شود.

اتوبوس های مشهد

مطلب پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا تمامی مواردی که نیازمند یک گردشگر و زائر در ماه مبارک رمضان در مشهد است را بیان کنیم. توجه داشته باشید که شما با رزرو تور مشهد از رسپینا در این ماه مبارک می توانید از گشت های رایگان و برنامه های گردشگری ویژه بهره مند گردید تا در سفرتان دغدغه ساعت کاری و بازدید از جاذبه های شهر مشهد را نداشته باشید. اگر در شهر شما نیز در ماه رمضان، مراسم و آیین خاصی وجود دارد با ما به اشتراک بگذارید.

حمید شفیعی

به قول بنجامین فرانکلین یا چیزی بنویس که ارزش خواندن داشته باشد یا کاری انجام بده که ارزش نوشتن داشته باشد. از زمانی که عضوی از تیم رسپینا شدم، این جمله رو سرلوحه خودم قرار دادم تا با ذهنیت جویای نوآوری و خلاقیت، همراه با عشق و علاقه به سفر و کشف مقاصد جدید، تجربیات گردشگریم رو با شما به اشتراک بزارم. از شما دعوت می‌کنم در این سفر به دنیای جذاب گردشگری با من همراه شید تا تجربه های جدیدتری رو با هم تجربه کنیم. امیدوارم مث من از خواندن مقاله ها لذت کافی ببرین.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا