دشت لار مازندران

دشت لار مازندران کجاست؟

دشت لار که از سال 1354 به عنوان پارک ملی ثبت شده، در کوهپایه قله دماوند قرار گرفته است که از شمال به که از شمال به شهرستان آمل و از جنوب به شهرستان شمیرانات استان تهران ارتباط دارد. برای رسیدن به این دشت چندین مسیر دسترسی پیش رو دارید که عبارتند از:

راه های دسترسی به دشت لار

مهم تر از هرچیز دیگری راه های دسترسی به این دشت زیبا  می­باشد. مسیرهای مختلفی برای رفتن به پارک ملی لار وجود دارد که در ادامه بررسی شده است. برخی از آفرهای تور ساری نیز دارای خدمات گردشگری و بازدید از این دشت می باشد که می تواند کار بازدید را برای افراد ناآشنا به منطقه راحت تر کند.

مسیر لواسان به دشت لار

این مسیر زیبا از منطقه لواسان عبور می کند و از روستای زیبای ایرا شروع شده و تا پاسگاه محیط‌ بانی قوشخانه که در ورودی ضلع جنوبی پارک ملی لار قرار دارد، ادامه می‌یابد. پس از خروج از لواسان وارد روستای ایرا شده و سپس از برگ‌ جهان و نیکنام ده عبور می کنید.  این مسیر حدودا 97 کیلومتر طول دارد.  مسیر دیگر برای رسیدن به دشت لار از طریق لواسان، کوه چهل بره و منطقه کمر دشت است که مسیر مالرو و مورد استفاده کوهنوردان بوده و ماشین رو نمی باشد.

مسیر ابعلی به دشت لار

این مسیر از جاده آبعلی و بعد از رودهن شروع می‌شود و پس از عبور از شهر پلور از سه راهی پلور تا پاسگاه محیط‌بانی دلیچای ادامه می‌یابد که در ورودی ضلع شرقی دشت لار قرار دارد. این مسیر زیبا تا ورودی دشت لار مسیری آسفالت شده دارد. طول این مسیر حدود 50 کیلومتر است که از پل سنگی قدیمی عبور کرده و زیبایی مسیر را دوچندان می کند.

مسیر فشم به دشت لار

این مسیر از روستای گرمابدر در نزدیکی فشم شروع شده و پس از عبور از آن به غرب دشت لار می رسید. این مسیر بیشتر مورد استفاده دامداران بومی و عشایر قرار می‌گیرد. استفاده از این مسیر نیاز به مجوز از پاسگاه شکاربانی گرمابدر دارد. این روستا از توابع شهرستان شمیرانات می باشد.

مسیرهای دسترسی به دشت لار

جاذبه های گردشگری دشت لار

دشت لار که اکنون پارک ملی قلمداد می شود یکی از جاذبه های زیبای گردشگری استان مازندران می باشد. در این قسمت با جاذبه های گردشگری دشت لارو آشنا خواهیم شد.

پوشش متنوع گیاهی دشت لار

گیاهان دشت لار و کوه های اطراف آن دارای تنوع گونه ای فراوانی می باشد. برخی از این گیاهان، خوراکی و دارویی است که در اردیبهشت هر سال، سیل عظیمی از دوستداران طبیعت را به سمت خود می کشاند. گون و خرگوشک و آویشن (اوشم) و شنگ، لواش، سیرک (تلم)، پیازک، قارچ وحشی، کاسنی، گلپر (الرگ)، شیرین بیان، باریجه، چای کوهی، بارهنگ و والک نمونه‌هایی از گیاهان این دشت زیبا می باشد. همچنین گل­های زنبق وحشی بنفش و ارغوانی و مرغک و گل زرد، و شقایق، زیبایی دوچندانی به دشت لار می بخشد.

دشت شقایق واقع در نزدیکی دشت لار

این دشت زیبا که در جنوب شرقی دشت لار و در جاده پلور قرار دارد که در اردیبهشت ماه فضای دل انگیزی را ایجاد می کند. فاصله این دشت با دشت لار حدود 20 کیلومتر می باشد.

دشت هویج واقع در مسیر دشت لار

یکی از مسیرهای منتهی به دشت لار از دشت هویج می گذرد که نام دیگر ان دشت گرچال می باشد. این نام به دلیل تاریخچه این دشت می باشد که در گذشته در آن هویج کاشته میشد. فاصله این دشت با قوشخانه دشت لار حدود 46 کیلومتر می باشد.

تنوع جانوری دشت لار مازندران

یکی از زیباترین ابزیان در دشت لار، ماهی قزل آلای خال قرمز می باشد که این ماهی بومی کشور کانادا بوده که در دوران پهلوی به منظور تکثیر به این دشت منتقل شده است. افعی البرزی، افعی دماوندی، بزمجه، مارمولک، روباه، گرگ، خرس قهوه‌ای، پلنگ، گراز، کل و بزکوهی، قوچ و میش، آهو، موش صحرایی، قورباغه، لاک‌پشت، واشه، شهباز، عقاب، کبک، کبک دری و خفاش از دیگر حیوانات این دشت می باشد.

کوه های دشت لار

به سبب انکه این دشت دل انگیز در کوه پایه رشت کوه های البرز واقع شده است، لذا کوه های زیادی این دشت را در بر می گیرد. از جمله این کوه ها می توان به کوه دماوند، کوه دیو آسیاب، کوه یخ کمر، کوه گل زرد، کوه پهنک، کوه زرشکی، کوه کمردشت، کوه اسب کلک، کوه کافر راه، کوه کبود، کوه نمک کوسر کوه سیاه چال و کوه آرو برارو  اشاره کرد.

دشت شقایق پارک لار

رودهای دشت لار

از دیگر جاذبه های گردشگری دشت لار که گردشگران زیادی را به سمت خود کشانده است رودهای موجود در این دشت می باشد. این رودها شامل رود لار، رود دیو آسیاب، رودخانه سفیدآب، رود ورارود، رود الرم، چهل بره، آب امام پهنک، آب سیاه چال می باشد.

رودخانه سفید آب در دشت لار

این رودخانه زیبا که به نام ابشار قو نیز معروف است از جاذبه های  دشت لار است که می تواند یکی از گزینه های اصلی شما برای بازدید از ان باشد. این ابشار با دشت لار حدود 3.5 کیلومتر فاصله دارد.

سد لار واقع در دشت لار

رودخانه لار از کوه های مرتفع و زیبای کلون بستک سرازیر شده و به سد لار می ریزد. در اطراف این رود مراتع مختلفی وجود دارد که فرصت مناسبی برای برپایی چادر می باشد.  فاصله این سد با محیط بانی دلچانی حدود 6 کیلومتر می باشد. زمین­های اطراف رود و سد لار فاقد پوشش درختی می باشد بنابراین برای جلوگیری از آفتاب سوختگی استفاده از پیراهن آستین بلند را فراموش نکنید.

تفریحات دشت لار مازندران

پس از ورود به دشت لار، افراد مختلف با توجه به توانایی و علاقه خود می توانند تفریح های متنوعی را در دشت لار تجربه کنند. در این قسمت برخی از این تفریح ها ذکر می شود.

طبیعت گردی و کوهنوردی در دشت لار

با توجه به جاذبه های گردشگری متنوعی که در پارک ملی لار وجود دارد افراد می توانند به بازدید از این دشت زیبا بپردازند و به چیدن گیاهان خوراکی و دارویی و تماشای رودها بپردازند. همچنین وجود کوه های متنوع و مرتفع و مسیرهای ویژه کوهنوردی نیز فرصت جذابی برای علاقه مندان به کوهنوردی می باشد. توجه داشته باشید که کوهنوردی در کوه دماوند در بعضی از ایام سال ممنوع می باشد که لازم است از قبل با محیط بانی هماهنگ شود.

تور دوچرخه سواری دشت لار

ماهی گیری در دشت لار

اگر به ماهی گیری علاقه داشته باشد، دشت لار گزینه کم نظری برای ماهی گیری می باشد. وجود ماهی قزل آلای خال قرمز و رودهای متنوع فرصت مناسبی را برای ماهیگیری به وجود اورده است. توجه داشته باشید که در دشت لار هیچ گونه فروشگاهی وجود ندارد و لازم است تجهیزات لازم را از قبل خریداری نمایید.

عکاسی از مناظر در دشت لار

گل های زیبا و کوه های مرتفع و همچنین رودهای پر آب، این دشت را به مکانی زیبا و مناسب برای علاقه مندان به عکاسی تبدیل نموده است. چه با دوربین حرفه ای و چه با گوشی های هوشمند می توانید عکاسی در دشت لار را تجربه کنید.

دوچرخه سواری در دشت لار

هوای سالم، پوشش  گیاهی متنوع و رودهای زیبای آن، همه ساله علاقه مندان به دوچرخه سواری را به سمت خود می کشاند تا ضمن تفریح از ورزش در این دشت زیبا برخوردار شوند. در داخل دشت مسیرهای مشخصی جهت عبور و مرور افراد و دوچرخه ها وجود دارد. به منظور دوچرخه سواری ایمن تر، می توانید از تورهای دوچرخه سواری استفاده کنید.

اماکن دیدنی دشت لار

از مهم ترین نکات هر منطقه گردشگری وجود امکانات رفاهی  از قبیل کمپ، امامزاده و سایر امکانات می باشد.

امامزاده های واقع در دشت لار

علاوه بر مناظر طبیعی در دشت لار، امامزاده اسماعیل پلور نیز در این دشت قرار دارد که از محیط بانی دلچانی حدود 8 کیلومتر فاصله دارد. وجود این امامزاده فرصت خوبی برای استراحت گردشگران می باشد.

همچنین امامزاده پنج تن نیز در این اطراف دشت قرار دارد که با محیط بانی دشت لار که در این دشت قرار دارد حدود 12 کیلومتر فاصله دارد.

علاوه بر این در مسیر رودهن به دشت لار امامزاده هاشم نیز قرار دارد که حدود 40 کیلومتر با یکدیگر فاصله دارند.

رودخانه سفیداب دشت لار

اقامتگاه عشایر در دشت لار

یکی از نکات جالب توجه وجود مردم مهمان نواز عشایر در دشت لار می باشد. تعداد خانواده های عشایر در این دشت حدود 550 خانواده می باشد. وجود عشایر می تواند گزینه مناسبی برای اقامت و استفاده از اقامتگاه انان و همچنین هم نشینی با این مردم مهمان نواز می باشد.

کمپ های تفریحی دشت لار

در دهانه رودخانه لار، سدی به نام سد لار احداث شده است که از جاذبه های دیدنی دشت لار می باشد. همچنین به منظور استراحت بازدیدکنندگان، کمپ سد لار نیز در نزدیکی این سد احداث شده است. فاصله این کمپ تا محیط بانی دلچانی حدود 4 کیلومتر است. علاوه بر این شما می توانید با برپایی چادر در نقط مختلف دشت لار از تفریح در این دشت لذت ببرید.

هتل های نزدیک دشت لار

یکی از نزدیک ترین هتل ها که در مسیر رودهن به سمت دشت  لار است، مجموعه اقامتی و پذیرایی ابعلی می باشد که حدود 50 کیلومتر با دشت لار فاصله دارد. اقامتگاه بوم گردی سی سن نیز در جاده هراز و 35 کیلومتری دشت لار قرار دارد.

زمان مناسب برای سفر به دشت لار

به دلیل وجود کوه های مختلف در اطراف دشت لار، اب و هوای دشت لار از نوع ییلاقی می باشد که زمستانی سرد و پر برف، و بهار و تابستانی دلپذیر دارد. بهترین زمان مناسب سفر به دشت لار اواسط خرداد ماه تا اواخر تابستان می باشد. در بقیه ماه های سال استفاده از ماشین مجاز نمی باشد و باید در محیط بانی ها پارک شوند.

نکات اقامتی در سفر به دشت لار

استفاده از لباس و کفش مناسب و همچنین به همراه داشتن غذا و اب اشامیدنی از نکات مهم می باشد. به دلیل کمبود پوشش درختی استفاده از لباس استین بلند و کرم ضد افتاب و کلاه از موارد ضروری می باشد. همچنین توجه داشته باشید که انتن دهی  تلفن همراه در دشت ضعیف می باشد. در صورت اینکه تمایل دارید شب هنگام در دشت لار اقامت کنید، حتما با هماهنگی با عوامل محیط بانی صورت گیرد. به همراه داشتن کیسه خواب، چادر مناسب، تجهیزات شارژ گوشی از نکات ضروری می باشد.

سفر به دشت لار

سخن اخر

ما در این مقاله سعی داشتیم که مکان های گردشگری موجود در دشت لار، مسیرهای منتهی، تفریحات موجود در دشت لار و سایر نکات را توضیح دهیم تا سفری مطمئن و راحتی را در داشته  باشید. اگر به این منطقه زیبا سفر کرده­اید  یا قصد سفر به آن را دارید، تجربیات و احساس خود را با ما در میان بگذارید.