آرامگاه های تاریخی شیراز

آرامگاه های تاریخی داخل شهر شیراز

شیراز از آن دسته شهر هایی است که آرامگاه های تاریخی بسیاری را در خود جای داده است. حافظیه، سعدیه، شاهچراغ، آرامگاه شاه شجاع، آرامگاه بابا کوهی و... از جمله آرامگاه هایی می باشند که در داخل شهر واقع شده اند. در ادامه به بررسی هر یک از این مکان های تاریخی می پردازیم.

آرامگاه حافظیه شیراز

آرامگاه حافظ شیرازی، که یکی از شاعران نامدار ایران است در حدفاصل چهارراه ادبیات و چهارراه حافظیه قرار گرفته است. حافظه دارای دو صحن جنوبی و شمالی است که آرامگاه در صحن شمالی آن واقع شده است. علاوه بر این صحن، طی سال های اخیر، بخش های شرقی و غربی جهت بازدید عموم به آن اضافه شده اند. ساعت بازدید این آرامگاه، از 8 صبح تا 9 شب می باشد.

ایستگاه مترو نزدیک آرامگاه حافظ، ایستگاه زندیه است. همچنین در صورت استفاده از اتوبوس، ایستگاه حافظیه نزدیک ترین ایستگاه اتوبوس است و می توان با اتوبوس های پایانه خط شهید دستغیب به بلوار نارنجستان به آن رسید. اگر می خواهید با اتومبیل خود به حافظیه بروید، بایستی از دروازه قرآن، ابتدا وارد بلوار هفت تنان شده و وارد خیابان چهل مقام شوید. سپس مسیر خود را تا چهارراه ادبیات ادامه دهید. با رسیدن به چهارراه ادبیات، در سمت راست خود، حافظیه را خواهید دید.

آرامگاه حافظیه شیراز

آرامگاه سعدیه شیراز

سعدی از شاعران برجسته ایران است که آرامگاه وی در دامنه های کوه های شمال شرق شیراز و در انتهای خیابان بوستان واقع شده است. از بخش های این آرامگاه می توان به حیاط، حوض سکه، حوض ماهی، ایوان، کتابخانه و... اشاره کرد. برای بازدید از این جاذبه تاریخی می توانید همه روزه از ساعت 8 تا 21 بروید. لازم به ذکر است که آرامگاه سعدی در برخی از مناسبت ها چون تاسوعا و عاشورا، شهادت امامی علی (ع) و... تعطیل می باشد.

راه دسترسی به آرامگاه سعدی بسیار آسان است، به طوری که می توانید با اتوبوس های شهید دستغیب – بلوار نارنجستان خود را به ایستگاه سعدی برسانید. همچنین در صورت استفاده از مترو، بایستی در ایستگاه ولیعصر که در چند کیلومتری از آرامگاه قرار گرفته است، پیاده شوید.

آرامگاه سعدیه شیراز

آرامگاه شاهچراغ شیراز

این آرامگاه در خیابان لطفعلی خان زند و خیابان احمدی قرار گرفته و از ارزشمند ترین مکان های تاریخی و زیارتی شهر شیراز است. موزه، کتابخانه، دفتر پست، مخابرات و پست از امکاناتی هستند که در این حرم وجود دارند. پیشنهاد می کنیم شب را برای بازدید از این آرامگاه انتخاب کنید. آرامگاه شاهچراغ دارای دو ورودی شمالی مخصوص خانم ها و جنوبی مخصوص آقایان می باشد. این مکان تاریخی همه روزه و به صورت 24 ساعته باز می باشد.

 اگر می خواهید با خودروی شخصی به این مکان بروید، بایستی ابتدا به بلوار باران رفته و با عبور از بلوار آزادگان، به بلوار مدرس برسید. سپس به بلوار زند رفته و از بازار زندیه به طرف بلوار کریم خان زند بپیچید. با ادامه دادن مسیر و عبور از خیابان پیروزی، به پارکینگ عمومی می رسید. مسیر را ادامه داده و از فروشگاه هپکو عبور کنید. در نهایت با ظی کردن مسیر مستقیم، در مقابل شاهچراغ قرار خواهید گرفت. همچنین اگر با مترو می روید، نزدیک ترین ایستگاه ها به شاهچراغ، ایستگاه مترو ولیعصر و زندیه می باشند که در 3 کیلومتری آن واقع شده اند.

آرامگاه شاهچراغ شیراز

آرامگاه شاه شجاع شیراز

این آرامگاه در بلوار هفت تن، نزدیکی هفت تنان و در شمال غربی حافظیه قرار گرفته است. بوفه، رستوران و اقامتگاه از جمله امکاناتی می باشند که در این هتل ارائه شده اند. برای ورود و بازدید از این نیازی به پرداخت ورودی نمی باشد. لازم به ذکر است که آرامگاه شاه شجاع در نزدیکی دروازه قرآن قرار گرفته که سبب شده است، هر دو مکان مورد توجه گردشگران قرار بگیرند.

اگر با خودروی شخصی قصد دارید به آرامگاه شاه شجاع بروید و در داخل شهر قرار دارید، ابتدا باید خود را به بلوار هفت خوان برسانید. همچنین اگر در خارج از شهر شیراز قرار دارید و می خواهید به این آرامگاه بروید، بایستی از دروازه قرآن عبور کرده و به انتهای بلوار بروید و سپس مقصد در مقابل خود خواهید دید. اگر با مترو می خواهید به این جاذبه بروید، باید در نزدیک ترین ایستگاه که ایستگاه مترو ولی عصر است پیاده شوید و ادامه مسیر را با تاکسی طی کنید. همچنین می توانید با کمک اتوبوس های بلوار هفت تن، در ایستگاه مسجد پیاده شوید.

آرامگاه شاه شجاع شیراز

آرامگاه بابا کوهی شیراز

آرامگاه بابا کوهی در سمت چپ دروازه قرآن و در دامنه رشته کوه های شمالی شیراز واقع شده است. اگر دچار بیماری هایی چون مشکلات تنفسی، قلبی و... هستید، از رفتن به این آرامگاه جلوگیری کنید. چرا که برای رسیدن به آرامگاه بابا کوهی باید مسیری حدود 2 کیلومتر را به صورت سربالایی بالا بروید که حدود 45 دقیقه طول می کشد. پارکینگ، کافی شاپ، فروشگاه و... از جمله امکاناتی می باشند که در این آرامگاه ارائه شده اند. آرامگاه بابا کوهی همه روزه و در ساعات مختلف باز می باشد و می توانید به صورت رایگان از آن بازدید کنید. از بهترین روز هایی که می توانید برای رفتن به این آرامگاه انتخاب کنید، جمعه ها و روز های تعطیل می باشد.

اگر با خودرو به آرامگاه بابا کوهی می روید، ابتدا از دروازه قرآن به سمت بلوار جمهوری رفته و سپس با عبور از آب نما ها، در کنار پل هوایی تابلوی پارک کوهستانی را خواهید دید که با پیچیدن داخل کوچه، این آرامگاه در سمت راست شما قرار می گیرد. علاوه بر خودروی شخصی، بهترین راه دسترسی به آرامگاه باباکوهی، استفاده از تاکسی است که می توانید در کمترین زمان به مقصد نیز برسید.

آرامگاه بابا کوهی شیراز

آرامگاه های تاریخی بیرون شهر شیراز

این شهر علاوه بر آرامگاه هایی که در داخل خود دارد، تعدادی آرامگاه همچون کوروش کبیر، آرامگاه خواجوی کرمانی را هم دارد که در فاصله کمی از آن قرار گرفته اند. در این قسمت به معرفی و چگونگی دسترسی به آن ها را بیان می کنیم.  

آرامگاه کوروش کبیر شیراز

از مهم ترین سازه های پاسارگاد است که در 137 کیلومتری از شهر شیراز قرار گرفته است و می توان این فاصله را در زمانی حدود 1 و ساعت و 40 دقیقه طی کرد. از دیگر بخش ها و آثار دیگر این مجموعه می توان به تل تخت، برج سنگی، کاخ دروازه، تالار عمومی، قصر مسکونی، کاخ بارعام و باغ سلطنتی اشاره کرد که آرامگاه کوروش در میان باغ سلطنتی قرار گرفته است. بازدید از آرامگاه کوروش کبیر در فصل های سال مختلف است. برای بازدید از این آرامگاه در فصل بهار و تابستان می توانید از ساعت 8 صبح تا 19 عصر به آن مراجعه کنید. همچنین در فصل پاییز و زمستان بازدید از آرامگاه از ساعت 8 صبح تا 17 عصر امکان پذیر خواهد بود.

برای دسترسی به این آرامگاه، می توانید فاصله بین شیراز تا پاسارگاد را که حدود 134 کیلومتر است را با اتومبیل شخصی یا اتوبوس های بین شهری طی کنید. همچنین می توانید با قطار خود را از شیراز به سعادت آباد رسانده و سپس با تاکسی های موجود در ایستگاه، به آرامگاه دسترسی پیدا کنید.

آرامگاه خواجوی کرمانی شیراز

آرامگاه خواجوی کرمانی از دیگر اماکن تاریخی در شیراز است که در ابتدای جاده شیراز و در دامنه کوه صبوی قرار گرفته است. بازدید از این جاذبه چه در روز و چه در شب زیبایی های خاص خود را دارد. اما بیشتر افراد روز را برای بازدید از آن انتخاب می کنند. این آرامگاه همه روزه از ساعت 8 صبح تا 12 شب باز می باشد.

اگر داخل شهر هستید، برای دسترسی به آرامگاه خواجوی کرمانی، می توانید به بلوار هفت تنان یا بلوار آیت الله ربانی شوید. همچنین اگر در خارج از شهر قرار دارید، می بایست به به بزرگراه مرودشت رفته و خود را به ورودی شهر برسانید.

در این مطلب سعی شد تا شما را با آرامگاه های تاریخی موجود در شیراز آشنا کنیم. می توانید با رزرو تور شیراز از آرامگاه های تاریخی بازدید کنید. همچنین اگر شما آرامگاه های تاریخی می شناسید که در این مطلب نام نبرده شده اند، می توانید آرامگاه مورد نظر را در قسمت نظرات ثبت کنید.