رسپینا
مشهد

چشم اندازی از شهر در پارک کوهسنگی مشهد

پارک کوهسنگی مشهد یکی دیگر از جاهای دیدنی مشهد، دارای فضای مناسب برای کودکان و محیطی آرامش بخش برای خانواده ها است که با ارائه خدمات و امکانات رفاهی خوب به یک مکان توریستی تبدیل شده و در تمام فصل ها پذیرای گردشگران و مجاورین شهر مشهد می باشد. در ادامه به معرفی بیشتر این منطقه توریستی می پردازیم.

پارک کوهسنگی
پارک کوهسنگی مشهد در شب

درباره پارک کوهسنگی مشهد خراسان رضوی

یکی از تفریحات رایگان مشهد محسوب می شود.
دومین پارک بعد از پارک ملت مشهد محسوب می شود.
مساحت پارک کوهسنگی مشهد به طور تقریبی برابر با 200 هکتار است.
در این پارک انواع امکانات رفاهی و تفریحی در دسترس گردشگران قرار می گیرد.
پارکی زیبا که به همراه خانواده و کودکان خود می توانید در آن جا لحظات خوشی را سپری کنید.
بعد از حرم مطهر امام رضا و آرامگاه فردوسی در مقام سوم اهمیت برای بازدید گردشگران قرار دارد.
مکانی که تلفیق از پارک و کوه می باشد و بعد از صعود به کوه، چشم اندازی از سطح شهر مشهد را خواهید دید.
تلفیقی از طراحی زیبا، معماری هوشمندانه آب، نور، سرسبزی و گیاهان، فضایی زیبا در این پارک ایجاد کرده است.

کوهسنگی مشهد
کوهسنگی مشهد

راه های دسترسی به کوهسنگی

گردشگران از طریق مترو، تاکسی و اتوبوس های درون شهری می توانند به بوستان کوهسنگی بروند و به صورت رایگان از این مکان بازدید کنند. همچنین می توانید برای دسترسی آسان به پارک کوهسنگی مشهد روی نقشه زیر کلیک کنید.

مترو: در صورت استفاده از خط مترو 2 باید در ایستگاه کوهسنگی پیاده شوید ولی در صورت استفاده از خط مترو 1 در هر ایستگاهی که سوار مترو شدید باید در ایتسگاه شریعتی پیاده شده و سوار خط مترو 2 شده تا به ایستگاه کوهسنگی برسید.

اتوبوس: در صورتی که از حرم قصد رفتم به پارک کوهسنگی مشهد را دارید، می توانید با سوار شدن اتوبوس های خط 62 ، 82 یا BRT پایانه امام رضا سپس 4 پایانه الهیه، در انتهای خیابان کوهسنگی پیاده شده و مسیر کمی را تا پارک پیاده روی کنید.

ساعت کار پارک کوهسنگی مشهد

ممکن است برای مسافرانی که از ساعت کار این پارک اطلاعی ندارند، سوال باشد که به صورت شبانه روزی پارک کوهسنگی مشهد باز است یا نه؟ بوستان کوهسنگی مشهد همه روزه در طول هفته به صورت 24 ساعته باز است، اما برای استفاده از امکانات تفریحی در این پارک می توانید از ساعت 9 صبح الی 2 بامداد مراجعه نمایید.

نوشته های مشابه

ادرس پارک کوهسنگی مشهد

پارک کوهسنگی مشهد واقع در بلوار کلانتری است که دارای سه ورودی (ابوذرغفاری 37، خیابان کوهسنگی و بزرگراه کلانتری) است.

امکانات پارک کوهسنگی مشهد

این پارک از امکانات تفریحی و رفاهی مختلفی برای افراد مسافر و گردشگر برخوردار است که از جمله آنها می توان به کافه، زمین ورزشی، رستوران، آمفی تئاتر، شهربازی سرپوشیده و روباز تابستانی، موزه و درشکه سواری اشاره کرد. همچنین این مجموعه دارای انواع باغ همچون باغ پذیرایی، باغ موزه طبیعی، باغ فرهنگی و باغ فرهنگی می باشد. البته امکانات رفاهی کوهسنگی مشهد فقط به کافه و رستوران محدود نشده و مکان های دیگری مثل کتابخانه موزه خراسان، فروشگاه صنایع دستی گنجینه، زمین بازی کودکان، فرهنگ سرای کودک و آینده وجود دارند.

درشکه سواری در کوهسنگی مشهد
درشکه سواری در کوهسنگی مشهد

تاریخچه بوستان کوهسنگی مشهد

مهم ترین بیشینه تاریخی کوهسنگی مشهد به تاج گذاری شاه عباس در سن 16 سالگی و در سال 995 هجری قمری توسط مرشد قلی استاجلو باز می گردد. این پارک تا سال 1310 هجری شمسی با ساختار طبیعی و به صورت باغ بکر و سرسبز که مشهور به قله سهل الصعود است مورد استفاده عموم مردم و گردشگران قرار گرفته و هم اکنون بعد از ایجاد استخر ها، ساختمان های مدرن و ایجاد المان هایی، به صورت پارک تفریحی و گردشگری درآمده است که همه گردشگران و عموم مردم تمایل دارند برای تفریح و لذت بردن از این پارک دیدن کنند.

فضای پارک کوهسنگی
پارک کوهسنگی مشهد در شب

علت نامگذاری کوهسنگی مشهد چیست؟

شکل هندسی کوهسنگی مشهد به صورت مثلث بوده و دو کوه در این پارک قرار دارد که این کوهها دلیل نامگذاری این پارک هستند. چشم انداز این پارک از بالای کوهها، حرم مطهر و اطراف مشهد می باشد. آدرس این پارک در بزرگراه کلانتری است و امکان رفتن به این پارک از طریق مترو ، اتوبوس و. . . میسر است.

کوهسنگی
کوهسنگی مشهد

جاهای دیدنی پارک کوهسنگی مشهد

داخل مجموعه کوهسنگی مشهد اماکن تفریحی دیگری نیز قرار دارد از جمله:

موزه بزرگ خراسان

بزرگترین موزه مشهد در این پارک قراردارد و به موزه بزرگ خراسان مشهور است که به سبک معماری کاخ کلات (کاخ خورشید) نادرشاه در 12 طبقه احداث شده است. این موزه علاوه بر اینکه تاریخچه ای از مشهد  و اشیای تاریخی و مردم‌شناسی دارد ابزارهای سنگی، اشیای سفالی، شیشه‌ ای، فلزی، قطعات گچبری، نسخ خطی و چرم را در خود جای داده است.

موزه بزرگ خراسان کوهسنگی
موزه بزرگ خراسان کوهسنگی

چشم انداز شهر و کوه های سنگی

در ارتفاعات این دو قله به سهولت می توان چشم اندازی از شهر مقدس مشهد را ملاحظه کرد و برای صعود به کوهها می توان از پلکان کوهی که احداث گردیده استفاده نمود. این پلکان  ها در قسمت شرقی قراردارد و دارای 1300 متر طول است که کمک می کند نمایی دیگری از شهر مشهد را تجربه کنید.

چشم انداز شهر از کوهسنگی
چشم انداز شهر از پارک کوهسنگی

آبشار و دریاچه کوهسنگی

در قسمت جنوبی کوهسنگی مشهد دریاچه ای مصنوعی به چشم می خورد که دارای امکاناتی مانند قایق سواری می باشد. در دل این دریاچه فواره آبی قراردارد که تا ارتفاع قابل توجهی آب را به بالا می فرستد. همین طور در دل این کوهها آبشار و جویبار مصنوعی نیز دیده می شود.

دریاچه کوهسنگی
پارک کوهسنگی مشهد دریاچه

مجسمه ی شیرهای سنگی و سماور

در بدو ورود به بوستان کوهسنگی دو مجسمه شیر که نماد این پارک هستند دیده می شود که اغلب گردشگران کودک را تشویق می کند تا بر روی این شیرها سوار شوند و عکسی با این شیرها بگیرند. مجسمه ای از سماور در قسمت کافه ها و رستوران ها قرار دارد که سوژه ای جذاب برای ثبت خاطره از طریق دوربین عکاسی یا موبایل است.

کوهسنگی مشهد خراسان رضوی
کوهسنگی مشهد خراسان رضوی

بازار هنر مشهد

در گوشه ای از بوستان کوهسنگی بازاری از آثار سنتی و صنایع دستی خراسان رضوی وجود دارد که در سال 1384 احداث شده است و به بازار هنر خراسان رضوی شهرت دارد. این بازار 54 فروشگاه دارد و 13 گروه هنری در آن فعالیت می کنند و تولیدات خودشان را به فروش می رسانند.

معرفی مکان های دیدنی نزدیک به بوستان کوهسنگی 

معرفی جاذبه های گردشگری که بعد از بازدید  کوهسنگی مشهد می توانید به دیدار آنها بروید به شرح زیر است.

حرم مطهر رضوی 

فاصله کوهسنگی تا حرم امام رضا 7 کیلومتر است که زمانی در حدود  17 دقیقه نیاز دارد.

خانه ملک

اگر از خانه ملک بازدید نکرده اید می توانید به این مکان تاریخی نیز سری بزنید. فاصله خانه تاریخی ملک از کوهسنگی 3.653 متر است. همین طور تا موزه ی علوم و تاریخ نیز 3.318متر فاصله دارد.

خانه ملک مشهد
خانه ملک مشهد

فاصله کوهسنگی تا سایر مکان های گردشگری

فاصله کوهسنگی بر حسب متر تا جاذبه های گردشگری دیگر به شرح زیر می باشد:

مجتمع تفریحی کوه سر: 6.099 متر

شهربازی پارک ملت: 4.922 متر

باغ ملی: 3.789 متر

 تونل باد صبا: 7.788

پارک کوهسنگی خراسان رضوی
پارک کوهسنگی مشهد دریاچه

خدمات رسپینا و سفر به مشهد

اکنون با پارک کوهسنگی مشهد آشنا شدید امیدواریم که این پارک را در برنامه بازدید سفرتان قرار دهید. سامانه رسپینا به صورت آنلاین آماده ارائه خدمات سفر می باشد و شما می توانید بلیط انواع وسایل نقلیه مثل هواپیما و قطار یا اتوبوس را به تنهایی و یا همراه با هتل از این مجموعه خریداری نمایید. همچنین در نظر داشته باشید که رسپینا با پشتیبانی 24 ساعته در صورت بروز هرگونه مشکل در رزرو می تواند به صورت کامل شما را راهنمایی نماید.

سوالات متداول

علت نامگذاری این مکان به بوستان کوهسنگی چیست؟

شکل هندسی بوستان کوهسنگی به صورت مثلث بوده و دو کوه کم ارتفاع در این پارک قرار دارد که این کوهها دلیل نامگذاری این پارک هستند.

راه های دسترسی به بوستان کوهسنگی مشهد چیست؟

گردشگران از طریق مترو، تاکسی و اتوبوس های درون شهری می توانند به پارک کوهسنگی بروید. اگر از طریق خرید تور مسافرتی سفر به مشهد مقدس را انجام می دهید، می توانید از تورهایی که تور شهر رایگان را در پکیج شان دارند انتخاب کنید.

بعد از دیدار از بوستان کوهسنگی از چه مکان هایی می توانیم دیدن کنیم؟

حرم مطهر امام رضا، بولینگ پروما، خانه ملک، مجتمع تفریحی کوهسر، شهربازی پارک ملت، باغ ملی و تونل باد صبا.

مهم ترین پیشینه تاریخی پارک کوهسنگی چیست؟

مهم ترین پیشینه تاریخی پارک کوهسنگی به تاجگذاری شاه عباس در سن 16 سالگی در سال 995 هجری قمری توسط مرشد قلی استاجلو بر می گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا