شاهچراغ شیراز

شاه چراغ شیراز

شاهچراغ شیراز کیست؟

نام آرامگاهی در شیراز است که مرقد مطهر دو تن به نام های احمد بن موسی، فرزند امام موسی کاظم و محمد بن موسی، یکی از برادران امام ضا (ع) و حضرت معصومه (س) در آن جا قرار دارد. محمد بن موسی در راه خراسان، توسط خلیفه عباسی در شهر شیراز کشته شده است. شاهچراغ پس از حرم مطهر امام رضا (ع) در مشهد و حرم حضرت معصومه (س) در قم، سومین حرم ارزشمند در جهان به شمار می رود.

شاهچراغ در کجای شیراز قرار دارد؟

آرامگاه شاهچراغ در بافت تاریخی و قدیمی شیراز و در خیابان احمدی قرار گرفته است و دسترسی به آن بسیار آسان است. مسیر های دسترسی به شاهچراغ به صورت زیر می باشد:

دسترسی به شاهچراغ با خودروی شخصی

اگر در مرکز شهر قرار دارید و قصد دارید با خودروی شخصی به شاهچراغ بروید، بایستی از سمت غرب، به سمت بلوار باران حرکت کنید. سپس بعد از 1 کیلومتر در آزادگان به سوی بلوار مدرس بپیچید. بعد از 400 متر به سمت چپ پیچیده و مستقیم حرکت کنید تا به بلوار مدرس برسید. مسیر را مستقیم تا خیابان زند ادامه داده و سپس به طرف بلوار زند بروید. با رسیدن به بازار زندیه به طرف بلوار کریم خان زند بپیچید و با رسیدن به میدان، از اولین خروجی به سمت خیابان پیروزی حرکت کنید. مسیر را ادامه داده و با رسیدن به پارکینگ عمومی استقلال، به سمت چپ و 120 متر جلوتر به سمت راست بروید. بعد از گذشت از فروشگاه هیپکو تجهیز، به سمت راست حرکت کنید. در نهایت با ادامه دادن مسیر، رو به روی شاهچراغ قرار خواهید گرفت.

دسترسی به شاهچراغ با مترو

ایستگاه های مترو ولیعصر و زندیه، از ایستگاه های نزدیک شاهچراغ به شمار می روند که در 3 کیلومتری از شاهچراغ قرار گرفته اند.

آیا حرم شاهچراغ  پارکینگ دارد؟

در مجاورت حرم حضرت شاهچراغ، دو پارکینگ با ظرفیت بیش از هزار اتومبیل به منظور رفاه حال زائران قرار داده شده است. در ضلع جنوبی این حرم، پارکینگ روباز غربی و در ضلع شرقی آن، پارکینگ عمومی بین الحرمین وجود دارد.

بهترین زمان بازدید از شاهچراغ

یکی از دلایلی که باعث شده است که شهر شیراز جزء شهر های پرمسافر در ایران قرار بگیرد، آب و هوای معتدل آن است. به همین دلیل این شهر، شهری چهار فصل نام گرفته و مسافران می توانند در همه فصول به آن سفر کنند.

فصل بهار، بهترین زمان سفر به شیراز

از آن جایی که شهر شیراز، به شهر بهار نارنج ایران معروف است، بهترین زمان سفر به شیراز، فصل بهار و اواسط اردیبهشت ماه می باشد. چرا که این ماه، فصل بهارنارنج گیری در این شهر بوده و در هر نقطه از آن شور و شوقی وصف نشدنی به راه خواهد بود. اگر چه در این ایام این شهر شلوغ است، اما نسبت به ایام عید، کمتر با ازدحام جمعیت رو به می باشد. علاوه بر این در تقویم 15 اردیبهشت به نام روز شیراز ثبت شده است که با سفر به آن در این زمان، می توانید بازدید از نمایشگاه های مختلفی چون نمایشگاه خوشنویسی، نمایش آثار هنرمندان، نمایشگاه عکس های شیراز قدیم و... را در برنامه خود قرار دهید.  

اما باید بدانید که شاهچراغ به دلیل ارزش بسیار بالایی که دارد، در هیچ موقع از سال خلوت نیست و معمولا درهر موقع از سال پذیرای جمع کثیری از مردم نقاط مختلف می باشد. اگر جزء افرادی می باشید که به بوی بهارنارنج حساس هستند، بهترین زمان سفر به شیراز،  فصل های پاییز و زمستان می باشند.

بازدید شاهچراغ شیراز در شب

بازدید از حرم شاهچراغ در شب، زیبایی خاصی دارد. پیشنهاد ما این است اگر در این شهر ساکن هستید و یا قصد رفتن به این شهر را دارید، بازدید از شاهچراغ در شب را فراموش نکنید.  

راهنمای ورود به شاهچراغ

این آرامگاه دارای چندین ورودی می باشد که دو ورودی اصلی در شما و جنوب دارد. ورودی قسمت شمالی حرم، به خانم ها و ورودی قسمت جنوبی به آقایان اختصاص داده شده است. همچنین در میان این ورودی ها، دری از جنس طلا وجود دارد که بر روی آن با اشعار منبت کاری، کار شده است. علاوه بر ورودی های اصلی، دو ورودی فرعی هم دارد که به بازار های حاجی و مسجد جامع عتیق راه پیدا می کند.  

برای دسترسی به حیاط حرم، بایستی در قسمت شمالی حرم از زیر سر در بزرگ کاشی کاری شده، وارد شوید. با ادامه دادن مسیر به حیاط خواهید رسید که در آن درخت و اتاق های دو طبقه ای وجود دارد. سرویس بهداشتی، پاسگاه انتظامی، پست، مخابرات و کتابخانه و... از جمله امکاناتی می باشند که در آن قرار دارند.

قسمت های مختلف حرم شاهچراغ

آرامگاه شاهچراغ، حرمی بسیار بزرگ است که به قسمت های مختلفی تقسیم شده است که عبارتند از:

ضریح مطهر شاهچراغ (ع)

ایوان شاهچراغ (ع): در قسمت شرقی حرم واقع شده که دارای دو راهرو است که به حرم دسترسی پیدا می کند.

صحن حرم مطهر

گلدسته ها: در صحن حرم دو گلدسته وجود دارد که از گلدسته جنوبی آن برای پخش اذان و قرآن استفاده می شود.

گنبد حرم حضرت شاهچراغ

کتابخانه تخصصی و موزه حرم: کتابخانه و موزه آستان مقدس حرم در طبقه دوم ظلع جنوبی حرم قرار گرفته است.

امام زاده سید میر محمد (ع): این امام زاده در قسمت شرقی حرم واقع شده است

سردر های حرم مطهر

در صحن حرم، حدود 6 سردر ورودی وجود دارد و هر کدام از آن ها دسترسی های متفاوتی را برای زائران فراهم می کنند که عبارتند از:

سردر شمالی: با استفاده از این سردر می توانید به بازار شاهچراغ و خیابان احمدی راه پیدا کنید.

سردر جنوبی: با این سردر می توانید به دارالشفا و کوچه بین الحرمین دسترسی پیدا کنید.

سردر شرقی: این سردر نیز دسترسی به مسجد عتیق را برای زائران فراهم می کند.

سردر غربی: این سردر نیز خود دارای دو سردر شمال غربی به نام موسی بن جعفر و سردر جنوبی به نام سردر باب الرضا می باشد که هر دو آن ها به صحن جمهوری اسلامی متصل می شوند.

هتل های نزدیک به شاهچراغ شیراز

در نزدیکی شاهچراغ هتل هایی وجود دارند که با اقامت در آن ها می توانید در کمترین زمان ممکن به این حرم دسترسی پیدا کنید. در این قسمت به معرفی برخی از هتل ها به همراه آدرس آن ها می پردازیم.

هتل پنج دری شیراز: این هتل در خیابان 9 دی قرار گرفته و تا حرم شاهچراغ حدود 3 دقیقه فاصله دارد.

هتل ریتون شیراز: هتل ریتون، هتلی 2 ستاره است که در فاصله 2 دقیقه ای و در کوچه ششم دستغیب واقع شده است.

هتل بین الحرمین شیراز: در میدان آستانه واقع شده که در کمتر از 8 دقیقه می توان به آن دسترسی پیدا کرد.

هتل سنتی درباری شیراز: این هتل در خیابان دستغیب قرار گرفته و با شاهچراغ تنها 6 دقیقه فاصله دارد.

در این مطلب به طور کلی با حرم شاهچراغ شیراز آشنا شدیم. می توانید پس از زیارت برای خرید سوغات، به بزرگترین بازار شهر شیراز، یعنی بازار وکیل که در فاصله 3 کیلومتری از حرم شاهچراغ قرار گرفته است، بروید.