کویر کاراکال یزد

کویر کاراکال یزد کجاست؟

کویر کاراکال در اطراف شهر بافق بوده که مسیر آن از روستای باقرآباد می گذرد که پس از حدود نیم ساعت رانندگی در مسیری به طول 23 کیلومتر از شهر بافق به این کویر خواهید رسید.

فاصله یزد تا کویر کاراکال

این کویر در 140 کیلومتری شهر یزد قرار دارد. ابتدا باید از یزد به شهر بافق بروید که حدود 126 کیلومتر با یزد فاصله دارد. در اوایل ورود به شهر بافق مسیری فرعی وجود داشته که شما را به سمت کویر کاراکال یزد هدایت می کند.

فاصله تهران تا کویر کاراکال یزد

برای بازدید از کویر کاراکال ابتدا باید مسیری حدود 620 کیلومتر را به سمت یزد طی کنید و بعد از آن به شهر بافق در 126 کیلومتری یزد بروید. این کویر در 23 کیلومتری شهر بافق واقع شده است.

تفریحات کویر کاراکال یزد

از تفریحات این کویر می توان به پیاده روی در کویر و نخلستان ها، عکاسی، آفرود سواری، سافاری، موتورسورای و شترسواری اشاره کرد.

آفرود سواری در کویر کاراکال یزد

از تفریح های هیجان انگیز در کویر کاراکال، می توان به آفرودسواری اشاره کرد. این ماشین های آفرود توسط کمپ های کویری فراهم شده و با پرداخت هزینه می توانید برای مدت زمان مشخصی کرایه کنید. همچنین ماشین های باگی نیز در کویر کاراکال وجود دارد. استفاده از این ماشین ها به گواهینامه خاصی نیاز ندارد. تورهای یک روزه آفرودسواری نیز وجود دارند که علاوه بر ترانسفر شما به کویر، امکانات دیگری را نیز فراهم می کنند.

آفرود سواری در کویر کاراکال یزد

شترسواری در کویر کاراکال یزد

علاوه بر آفرود و ماشین های باگی شما می توانید شترسواری را نیز تجربه کنید. کمپ شهید برزگری در کویر کاراکال امکانات مختلفی مانند شترسواری دارد که با پرداخت هزینه می توانید شترسواری را تجربه کنید.

شترسواری در کویر کاراکال یزد

عکاسی در کویر کاراکال یزد

یکی از تفریحاتی که در کویر کاراکال یزد وجود دارد، عکاسی است. مناظر زیبای مختلفی در روز و شب پدید می آیند که سوژه مناسبی برای  عکاسی می باشد. تعدادی از منظره های مناسب در زیر توضیح داده شده است.

تپه های شنی و نخلستان های کویر کاراکال

از منظره های زیبای کویر کاراکال، تپه های شنی بوده که ارتفاع آن ها تا 50 متر نیز می رسد. همچنین نخلستان های متعددی در اطراف روستاها وجود دارد که به همراه این تپه ها گزینه مناسبی برای عکاسی در روز می باشند. از نکات قابل توجه در کویر وجود حیوانات سمی مانند عقرب می باشد. اگر در اطراف خود در محل عکاسی و یا استراحت، گازوئیل بریزید این حیوانات از آن منطقه دور می شوند.

تپه های شنی کویر کاراکال یزد

عکاسی در شب در کویر کاراکال

عدم وجود آلودگی نوری در کویر کاراکال، این کویر را گزینه مناسبی برای رصد ستاره ها و همچنین عکاسی در شب کرده است. شما می توانید در کمپ های کویری و اقامتگاه ها، عکاسی در شب را تجربه کنید.

اقامتگاه برزگری

جاذبه های گردشگری کویر کاراکال یزد

جاذبه های گردشگری متعددی در این کویر وجود دارد که می توان به قلعه باقرآباد، خانه وحشی بافقی، کاروانسرای خان، روستای تاریخی فهرج و حمام و آب انبار کاکامیر اشاره کرد. آدرس و مشخصات تعدادی این مکان ها در ادامه مشخص شده است.

قلعه باقرآباد کویر کاراکال یزد

این قلعه در روستای باقرآباد و در 11 کیلومتری شهر بافق واقع شده است. قلعه باقرآباد بخش های متفاوتی داشته که طی سالیان مختلف هر کدام از این بخش ها بنا شده است. قدمت این دژ تاریخی به دوران قاجار مربوط است.  این قلعه دارای 45 اتاق، سه جایگاه ویژه سنگ اندازی، دو برج نگهبانی و 10 جایگاه برای تیرانداری می باشد.

قلعه باقرآباد یزد

خانه وحشی بافقی در کویر کاراکال یزد

این خانه در شهر بافق و در نزدیکی مسجد جامع یزد واقع شده است. قدمت خانه وحشی بافقی مربوط به دوره قاجار می باشد. از ویژگی های این خانه می توان به معماری خاص و ظروف و ابزاری که در آن قرار دارد، اشاره کرد. مدت زمان بازدید از این خانه حدود نیم ساعت است.

خانه وحشی بافقی در یزد

حمام و آب انبار کاکامیر

این مجموعه در شهر بافق و خیابان شیخ محمدتقی بافقی واقع شده است. این حمام در زیر زمین بنا شده و پشت بام آن با کوچه هم سطح می باشد. حمام کاکامیر به همراه آب انباری که در مجاورت آن قرار گرفته در عهد قاجار بنا شده است. آب انبار کاکامیر بزرگترین آب انبار در بافق بوده که برای برداشت آب از آن باید حدود 20 پله به زیر زمین بروید. بازدید از این مجموعه رایگان بوده و حدود 1 ساعت زمان نیاز دارد.

حمام کاکامیر یزد

پوشش جانوری و گیاهی کویر کاراکال یزد

پوشش گیاهی خاصی در این بیابان وجود ندارد و فقط می توان به گیاهان ماسه ای مانند درختچه گز و اسکنبیل اشاره کرد. همچنین نخلستان و باغ پسته نیز در بعضی روستاها به چشم می خورد. نام این کویر از گربه وحشی کاراکال گرفته شده که به آن سیاه گوش بیابانی نیز می گویند. در این کویر علاوه بر گربه می توانید گله شترها را نیز مشاهده کنید.

گربه کاراکال

اقامت در کویر کاراکال یزد

در سفر به کویر کاراکال یزد شما می توانید در این کویر اقامت داشته باشید تا از طبیعت آن در شب نیز استفاده کنید. اقامتگاه بوم گردی بو قلعه آریز و کمپ کویری کاراکال با نام شهید برزگری از مکان های مناسب برای اقامت در شب می باشد.

کمپ شهید برزگری در کویر کاراکال یزد

این کمپ کویرنوردی در حوالی شهر بافق و روستای صادق آباد قرار دارد. این مجموعه دارای امکانات رفاهی مختلف مانند سرویس بهداشتی، سوئیت، رستوران، کافه، آلاچیق و باربیکیو می باشد. همچنین خدمات گوناگونی مانند شترسواری، رصد ستارگان، سافاری و موتورسواری نیز برای گردشگران ارائه می دهد.  

کمپ شهید برزگری

اقامتگاه بوم قلعه آریز در کویر کاراکال یزد

این اقامتگاه حدود 11 کیلومتر با شهر بافق و 7 کیلومتر با کویر کاراکال فاصله دارد و در سال 1398 افتتاح شده است که زندگی در خانه ای به سبک قدیم در یزد را تجربه می کنید. از امکانات آن می توان به اتاق های متعدد و همچنین اتاق های ویژه در پشت بام جهت رصد ستارگان اشاره کرد. امکانات دیگر در این اقامتگاه مانند سرویس بهداشتی و آشپزخانه به صورت عمومی می باشد. اتاق های این اقامتگاه فاقد پنجره بوده و سیستم گرمایشی آن به صورت شومینه هیزمی و گرمایش از کف است.

اقامتگاه قلعه ریز

آب و هوای کویر کاراکال یزد

به دلیل شرایط جوی خاص در کویرها، باید در زمان مناسب اقدام به بازدید از کویر کاراکال کنید. در تابستان هوای کویر بسیار گرم و در زمستان بسیار سرد شده، طوریکه اختلاف دمای روز و شب زیاد می شود. لذا بهترین زمان برای سفر به کویر کاراکال در فصل پاییز و به ویژه آبان ماه می باشد. اوایل فصل بهار نیز می توانید به کویر کاراکال یزد سفر کنید.

تجهیزات لازم برای سفر به کویر کاراکال یزد

به دلیل آفتاب گرمی که در این کویر وجود دارد حتما از کرم های ضد آفتاب، کلاه، شال و عینک استفاده کنید. اگر سفر شما در دل کویر طولانی خواهد بود، آب آشامیدنی و لوازم خوراکی، لباس مناسب، قطب نما و جی پی اس نیز همراه خود داشته باشید.

مطلب پایانی

در این راهنما توضیح کاملی از کویر کاراکال یزد، مکان های گردشگری و موقعیت جغرافیایی آن ارائه دادیم. برای بازدید از این کویر حدود دو روز زمان نیاز دارید تا اقامت در شب را نیز تجربه کنید. شما می توانید برای سفر به این کویر از تور یزد استفاده کنید. اگر شما به کویر کاراکال سفر کرده اید، تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.