رسپینا
راهنمای سفر

همه چیز درباره ساعت پذیرش هتل

وقتی به دنبال رزرو هتل هستید باید از قوانین آن نیز آگاه شوید تا زمان ورود به هتل مشکلی نداشته باشید. ساعت پذیرش هتل یکی از قوانینی است که در هتل های ایران نیز جریان دارد و باید به آن دقت کنید. در صورت نادیده گرفتن این موضوع، ممکن است مشکلی در ورود به اتاق پیش بیاید که این می تواند باعث کلافگی و اتلاف وقت برای شما شود. رسپینا بزرگترین سیستم رزرو آنلاین هتل را دارد که می توانید اقامتگاه خود را با نازل ترین هزینه از این سایت رزرو کنید. در ادامه ساعت پذیرش هتل ها و ساعات ورود و خروج در هتل ها را بررسی می کنیم.

ساعت پذیرش در هتل
ساعت پذیرش هتل

ساعت ورود و خروج در هتل ها

ساعت پذیرش هتلبه طور معمول ساعت 14
ساعت تخلیه هتلبه طور معمول ساعت 12

در اکثر هتل های دنیا و همچنین ایران ساعت ورود و خروج در هتل یا همان ساعت پذیرش هتل، زمان مشخصی دارد. ساعت 14 زمانی است که معمولا تحویل اتاق هتل در تمامی هتل های ایران پذیرش صورت می گیرد و اتاق را به شما تحویل خواهند داد. همچنین ساعت 12 روز بعد در صورتی که 1 روز اقامت داشته باشید اتاق از شما تحویل گرفته می شود. سپس تا ساعت 14 خدمتکاران موظف اند اتاق را تمیز کرده و به مسافر بعدی تحویل دهند. اگر هم نیاز دارید که زودتر بتوانید در اتاق اقامت خود را شروع کنید، باید هزینه بیشتری را پرداخت نمایید.

ساعت ورود و خروج در هتل

به طور مثال اگر شما در سایت رسپینا یک هتل را در روز پنجشنبه رزرو کنید، ساعت پذیرش هتل برای شما در ساعت 14 روز پنجشنبه خواهد بود و اقامت اتاق به شما در آن زمان داده خواهد شد. سپس موظف هستید پس از گذراندن روزهای مشخص شده در ساعت 12 وسایل خود را جمع کرده و اتاق را به هتل تحویل دهید. اگر پس از اینکه زمان شما برای اقامت در هتل به پایان رسید، در اتاق باشید و هنوز تخلیه را انجام نداده باشید، هزینه 1 روز کامل یا نصف روز از شما کسر خواهد شد.

معمولاً مسئولین پذیرش در جریان همه چیز قرار دارند، از کمک به افراد برای رزرو تا مدیریت اتاق‌های موجود و همچنین ساعت پذیرش هتل، تحویل کلید اتاق و حل مشکلاتی که ممکن است در طول اقامت ایجاد شود. در بیشتر موارد، مسئولین رزرواسیون، اولین کسانی هستند که مهمانان در هتل با آنها ارتباط برقرار می کنند که این نقش را تا حدی مهم می کند.

قوانین ورود و خروج هتل

به طور کلی قوانین در هتل های ایران به چند دسته تقسیم می شوند:

 • قوانین موعد رزرو
 • قوانین تخلیه اتاق هتل
 • خسارت وارد کردن به اتاق ها
 • قوانین افزایش قیمت رزرو اتاق ها

پس از اینکه پذیرش هتل، برای شما اتاقی را در نظر گرفت قوانینی در ورود و خروج شما جریان دارد که باید از آن آگاه باشید. در ادامه برخی از این قوانین در هتل های ایران و همچنین قوانین بین المللی هتل ها را ذکر می کنیم.

قوانین ورود و خروج در هتل
 1. اگر موعد رزرو هتل شما تمام شده است، باید برای تمدید دوباره اتاق خود با پذیرش هتل مراتب هماهنگی را انجام دهید. پذیرش هتل باید در جریان اقامت بعدی شما در آن اتاق قرار گیرد. پس از اطلاع به بخش پذیرش، در صورتی که مقدور باشد و اتاق از قبل رزرو نشده باشد اقامتگاه در اختیار شما گذاشته خواهد شد.
 2. اگر به هر دلیلی از اقامت در هتل خود و رزرو آن منصرف شده اید، باید هزینه یک شب اقامت در این هتل را بپردازید. همچنین در صورت کنسلی پس از ورود به اتاق هتل باید این جریمه را پرداخت کنید. می توانید قوانین کنسلی هتل را در این مطلب مطالعه کنید.
 3. در صورتی که مهمان خسارتی را به اتاق هتل وارد کند، موظف است که تمامی خسارت های وارد شده را در زمان ترک هتل و تخلیه اتاق، پرداخت نماید.
 4. اگر پس از اینکه مسافر پیش پرداختی برای اجاره اتاق هتل داد، هزینه اتاق ها تغییر کند و افزایش داشته باشد، باید هزینه ما به التفاوت اتاق را به هتل پرداخت نماید.

ساعت کاری پذیرش هتل

افرادی که پذیرش هتل را به عهده دارند دارای ساعت کاری مشخص هستند که موظف اند در ساعت پذیرش هتل حضور داشته باشند و به میهمانان خوش آمدگویی کنند و اتاق را به آنها تحویل دهند. در صورتی که هتلی بزرگ باشد و مسافرین زیادی داشته باشد سه نفر با شیفت های 8 ساعته در پذیرش هتل کار می کنند و اگر هم هتلی کوچک تر باشد دو متصدی پذیرش در آن کار می کنند.

نکات پذیرش هتل

 • تمامی نکات را در زمان پذیرش یادداشت کنید! نکاتی همچون موقعیت مکانی هتل، زمان وعده صبحانه، پسورد دسترسی به اینترنت را یادداشت کنید تا با خیال آسوده بتوانید در هتل اقامت کنید.
 • دقت داشته باشید که پس از رزرو اتاق خود، کلیدها را تحویل بگیرید. بر حسب اینکه چه هتلی را انتخاب می کنید، نوع کلید می تواند قدیمی و یا از نوع کارت های الکترونیک باشد. البته دقت داشته باشید اگر از کلید اتاق شما فقط یک عدد در هتل موجود باشد، مجبورید که این کلید را در پذیرش تحویل دهید و نمی توانید آن را با خود به خارج از هتل ببرید.
نکات پذیرش هتل
 • اگر می خواهید که باربر پس از پذیرش، چمدان هایتان را تا درب اتاق برای شما حمل کند انعامی را برای او در نظر داشته باشید. گاهی اوقات با استفاده از آسانسور این بار حمل می شود و گاهی نیز لازم است چمدان ها از پله ها تا اتاق آورده شوند. می توانید اساس انعام خود را بر روی این موضوعات قرار دهید. (توضیحات بیشتر راجع به اینکه انعام دادن در هتل، به چه صورت است؟ در این مقاله آورده شده است.)
 • زمان پذیرش هتل از امکانات رایگان هتل سوال کنید؛ چرا که در آخر امکان دارد پول زیادی بابت هزینه های پنهان از شما گرفته شود. شاید شما فکر کنید هزینه خدمات، اینترنت و روزنامه و چای رایگان است اما هتل ممکن است از شما بابت آنها هزینه دریافت کند.

نیم شارژ چیست؟

نیم شارژ یکی از اصطلاحات رزرو هتل است که با استفاده از آن برای تحویل دادن اتاق یا نرسیدن در وقت مشخص شده توسط پذیرش هتل اضطراب نخواهید داشت. نیم شارژ باعث می شود تا بتوانید با پرداخت هزینه ای برابر با نصف هزینه اقامت یک روز در هتل، زودتر در اتاق خود وارد شوید و دیرتر هم آن را تخلیه کنید.

تخلیه اتاق هتل

البته باید در نظر داشته باشید که این هزینه، بدون تخفیف از شما کسر خواهد شد. به طور مثال اگر هزینه یک شب اقامت در هتل 1 میلیون تومان است و شما با تخفیف تنها 700 هزار تومان پرداخت کرده اید، هزینه نیم شارژ شما برابر با 500 هزار تومان خواهد شد و تخفیفی اعمال نمی شود.

البته به غیر از نیم شارژ می توانید برای ساعت پذیرش هتل و همچنین خروج از اتاق خود با بخش پذیرش مشورتی داشته باشید. امکان دارد برای یک ساعت ورود زودتر یا کمی خروج دیرتر، نیم شارژ را نادیده بگیرند و نیازی به پرداخت هزینه نداشته باشید.

برگه پذیرش هتل چیست؟

فرم پذیرش هتل، یک فرم کاغذی یا به صورت آنلاین است که می توانید در سایت هتل یا در محل پذیرش دریافت کرده و برخی از مشخصات شناسایی لازم را برای پذیرش و تحویل اتاق خود در آن وارد نمایید. در این فرم حتی روش های پرداخت برای رزرو هتل و ساعت پذیرش هتل مشخص شده است و به طور کلی یک فرم کامل برای پذیرش هتل می باشد.

سوالات متداول

ساعت کاری پذیرش هتل چگونه است و در چه ساعتی، کارکنان پذیرش در محل کار خود حضور دارند؟

معمولا در سه شیفت 8 ساعته یا به صورت دو شیفت 12 ساعته خدمت رسانی در پذیرش انجام می شود.

چه زمانی ملزم به انجام نیم شارژ در هتل هستید و باید شارژ دوباره اتاق را انجام دهید؟

زمانی که میخواهید زودتر از موعد ساعت پذیرش هتل، اتاق را تحویل بگیرید یا می خواهید اتاق خود را دیرتر تخلیه کنید.

میزان هزینه ای که باید برای نیم شارژ انجام شود، چقدر است؟

هزینه نیم شارژ نصف هزینه یک روز اقامت در هتل می باشد که به صورت کامل و بدون تخفیف از مسافر کسر می شود.

نوشته های مشابه

ساعت پذیرش هتل در چه زمانی انجام می شود؟

ساعت پذیرش هتل ها به طور معمول ساعت 14 بوده و ساعت 12 اتاق را تخلیه شده تحویل می گیرند.

لیلی عسکری

در سفر، دنیای جدیدی را می‌بینید؛ از مهمان‌نوازی مردم و فرهنگ آنان تا طبیعت بکر و جاذبه‌های تاریخی، سفر به دور از روتین زندگی فرصتی است برای رشد! با مطالعه و تجربیات شخصی، جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری رو معرفی می‌کنم و نکاتی که به مسافران در طی سفر کمک می‌کنه رو ارائه میدم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا