جاهای دیدنی بین قم و مشهد

جاهای دیدنی بین قم و مشهد با قطار و اتوبوس

مسیر قطار و اتوبوس بین قم و مشهد از شهرهای گرمسار، سمنان، دامغان، شاهرود، سبزوار و نیشابور عبور کرده و در نهایت به شهر مشهد می رسد. اگر بلیط قطار قم مشهد، یا بلیط اتوبوس قم مشهد را رزرو کنید در طول مسیر از این شهرها نیز عبور خواهید نمود. اما با توجه به اینکه اتوبوس و قطار در شهرهای بین راه توقف ندارد، نمی توانید از مکان های دیدنی شهرها بازدید نمایید.

قطار قم به مشهد

جاهای دیدنی بین قم و مشهد با ماشین شخصی

مناسب ترین گزینه برای سفر از قم به مشهد و همزمان بازدید از مکان های دیدنی شهرهای بین راه، استفاده از ماشین شخصی می باشد. این مسیر حدود 954 کیلومتر بوده و از شهرهای گرمسار، دامغان، شاهرود، میامی، سبزوار و نیشابور عبور می کند.

فاصله قم به مشهد

مکان های دیدنی بین قم و مشهد در گرمسار

گرمسار اولین شهر پس از خروج از قم می باشد. این شهر جاذبه های تاریخی و گردشگری زیادی دارد که مهم­ترین آنها را در زیر بررسی کرده ایم.

روستای پاده گرمسار

این روستای گردشگری در 5 کیلومتری مسیر گرمسار به سمت مشهد واقع شده که مربوط به دوره ساسانیان است. از جاذبه های دیدنی این روستا، غارهای نمکی آن است که به منظور استخراج نمک حفر شده است. همچنین قلعه پاده، آب انبارهای پاده و حمام عمومی تاریخی معروف به حمام کربلایی از بناهای معروف این روستا است. این مکان ها در مجاورت روستا قرار گرفته است و بازدید از آن­ها حدود 3 ساعت زمان می برد. همچنین اقامتگاه بومگردی نورخونه نیز در پشت قلعه پاده واقع شده است که دارای اتاق های مختلفی است که برای اقامت در شب قابل استفاده است.

غار نمکی روستای پاده

کاروانسرای شاه عباسی گرمسار

این کاروانسرا به قصر بهرام و کاروانسرای شکار نیز معروف است که در پارک ملی کویر گرمسار واقع شده است. فاصله این کاروانسرا با شهر گرمسار حدود 30 کیلومتر است. این اقامتگاه حدود 500 سال اقامت دارد و گفته می شود. از جاذبه های این کاروانسرا که هم اکنون به عنوان اقامتگاه توریستی و گردشگری شناخته می شود رصد ستاره ها در شب می باشد. این اقامتگاه دارای 26 اتاق با تعداد تخت های 2 و 3 تخته است که می توانید شب را در آن اقامت داشته باشید.

کاروانسرای شاه عباسی گرمسار

مکان های دیدنی بین قم و مشهد در سمنان

دومین شهر مهمی که در مسیر بین قم و مشهد قرار دارد، شهر سمنان است. سمنان به دلیل اینکه مرکز استان است، امکانات اقامتی و تفریحی مختلفی دارد. در ادامه مهم ترین مکان های دیدنی این شهر بررسی شده است.

شهر شهمیرزاد در سمنان

 فاصله این شهر با سمنان حدود 28 کیلومتر است که حدود نیم ساعت رانندگی نیاز دارد. آب و هوای ییلاقی و بناهای تاریخی این شهر مانند شیرقلعه، قلعه شیخی و درخت گردوی کهن با سن بیش از سیزده قرن که به کمان رستم معروف است، این شهر را مشهور ساخته است. غار دربند نیز در 4 کیلومتری این شهر قرار دارد که غاری آهکی بوده و نسبت به بیرون هوای خنک تری دارد که برای بازدید در تابستان مناسب تر است. در اطراف شهمیرزاد اقامتگاه های بومگردی مختلفی مانند رمونگاه و خانه گل وجود دارند که برای اقامت در شب گزینه مناسبی هستند.

شهر شهمیرزاد

دروازه ارگ سمنان

این دروازه قسمت باقی مانده از ارگ سمنان بوده که مربوط به دوره قاجار است که ارتفاع آن حدود 7 متر می باشد. بازدید از این دروازه زمان زیادی لازم ندارد و در خیابان شیخ فضل الله نوری با عبور از میدان ارگ در شهر سمنان می توانید این بنای تاریخی را مشاهده کنید.

دروازه ارگ سمنان

مکان های دیدنی بین قم و مشهد در شهر دامغان

شهر دامغان سومین شهری است که در مسیر قم به مشهد از آن عبور می کنید و از شهرهای استان سمنان است. تعداد جاذبه های تاریخی و گردشگری این شهر زیاد است که در ادامه مهم ترین این جاذبه ها معرفی می شود.

غار شیربند دامغان

این غار از مسیر قم به مشهد قابل دسترس می باشد. برای بازدید از این غار، پس از عبور از شهر دامغان وارد مسیر روستای جزن شوید که حدود 15 کیلومتر فاصله داشته و 30 دقیقه رانندگی نیاز دارد. طول این غار حدود 800 متر است و ستون های آهکی آویزان از سقف با رنگ های مختلف و خفاش های این غار از جاذبه های آن است.

غار شیربند دامغان

پایگاه نجوم دامغان

این پایگاه در روستای ورکیان قرار دارد. در ورودی شهر دامغان به سمت راست رفته و پس از 13 کیلومتر و 11 دقیقه رانندگی به این روستا خواهید رسید. این پایگاه دارای رصدخانه و آسمان نما بوده و برای بازدید در شب مناسب تر است. از این پایگاه دارای تلسکوپ های متنوع، دوربین های دوچشمی و دوربین های طبیعت گردی آپوکروماتیک بوده که استفاده از آن رایگان است. همچنین محل اقامت در این پایگاه برای خانم ها و آقایان تدارک دیده شده است.

پایگاه نجوم دامغان

مکان های دیدنی بین قم و مشهد در شهر شاهرود

پس از شهر دامغان به شهر شاهرود خواهید رسید. این شهر علاوه بر جاذبه های تاریخی، جاذبه های طبیعی و گردشگری متنوعی مانند آبشار، جنگل و کویر دارد. دو مورد از مهم ترین این جاذبه ها در ادامه بررسی شده است.

جنگل ابر شاهرود

جنگل ابر شاهرود جزء زیباترین جاذبه های استان سمنان است. از آبشارهای آن می توان به آلوچال و آبشار شرشر اشاره کرد که در مسیر ابشار آلوچال، گذرگاهی با نام دالان بهشت قرار دارد. این جنگل در 52 کیلومتری شاهرود بوده و با یک ساعت رانندگی پس از عبور از روستای ابر به این جنگل خواهید رسید.  اقامتگاه بومگردی عارف خرقانی در 20 کیلومتری جنگل ابر قرار دارد.

جنگل ابر شاهرود

چشمه هفت رنگ مُجن

به دلیل عبور آب های این چشمه از مسیرها با مواد معدنی متفاوت، آب این چشمه به رنگ های مختلف دیده می­شود. علاوه بر جاذبه گردشگری این چشمه دارای خاصیت درمانی نیز است. باغ فرحزاد نیز در نزدیکی این چشمه قرار دارد. این چشمه در 25 کیلومتری شمال شاهرود و 5 کیلومتری سه راهی مجن است.

چشمه هفت رنگ مجن

مکان های دیدنی بین قم و مشهد در سبزوار

سبزوار پس از شاهرود به عنوان اولین شهر خراسان رضوی در این مسیر است. از مکان های تاریخی این شهر می توان به مسجد جامع سبزوار، مصلی تاریخی و خانه اسکویی اشاره کرد. همچنین روستای بلاش آباد، روستای افچنگ و  ابشار برغمد نیز از جاذبه های طبیعی این شهر است.

مصلی تاریخی سبزوار

مکان های دیدنی بین قم و مشهد در نیشابور

نیشابور اخرین شهر در مسیر قم به مشهد بوده که دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی گوناگونی است. آرامگاه خیام، عطار، کمال الملک از جاذبه های معروف این شهر است. در ادامه دو جاذبه شهر نیشابور که کمتر شناخته شده است را معرفی میکنیم.

دهکده چوبی نیشابور

دهکده چوبی جزء بناهای نادر ایران است که تماما با چوب ساخته شده است. از شاخص ترین بناهای این دهکده، مسجد آن است. این دهکده دارای امکانات گردشگری مانند رستوران، مراکز اقامتی موزه و کتابخانه است. دهکده چوبی در فاصله 16 کیلومتری نیشابور قرار گرفته و از طریق جاده اسحاق آباد در دسترس است و حدود نیم ساعت رانندگی لازم دارد.

مسجد چوبی نیشابور

آبشار گرینه نیشابور

این آبشار در روستای گرینه واقع شده است. گرینه در بزرگراه نیشابور به سمت مشهد قرار داشته و حدود 14 کیلومتر با بزرگراه فاصله دارد. ابشار گرینه در مجاورت روستا قرار گرفته است و علاوه بر آبشار می توانید از قله قوچ گرد و حمام های موجود در روستای گرینه بازدید کنید.

آبشار گرینه در نیشابور

مطلب پایانی

در این مقاله سعی شد مهم ترین مکان های دیدنی بین قم و مشهد بررسی شود تا ضمن سفر به مشهد از این مکان­های دیدنی نیز بازدید کنید. با توجه به تعداد بالای این مکان­ها بازدید از جاذبه های شاهرود و نیشابور را به شما پیشنهاد می­کنیم. اگر شما تجربه مسافرت و بازدید از این مکان ها را دارید، تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.