مشهد

لذت گردشگری در منطقه ییلاقی شاندیز مشهد

شاندیز مشهد یکی از زیباترین جاهای دیدنی مشهد است و روزانه گردشگران بی شماری برای گذراندن اوقات فراغت به این منطقه ییلاقی عزیمت خواهند کرد. علاوه بر مسافران، شهروندان مشهدی نیز اکثرا تعطیلات آخر هفته خود را در این منطقه بکر و طبیعی سپری می کنند. در ادامه با رسپینا همراه باشید تا با این جاذبه گردشگری و تفریحی بیشتر آشنا شوید.

منطقه شاندیز مشهد
عکس شاندیز مشهد

آشنایی با منطقه ییلاقی شاندیز مشهد

قدمت تاریخی منطقه ییلاقی شاندیز مشهد به دوران قبل از ورود دین اسلام به خراسان باز می گردد. جالب است بدانید از وقایع تاریخی این منطقه از جمله به توپ بسته شدن قلعه تاریخی، در کتاب روضه الصفای ناصری صحبت شده است. در ابتدا مردمان و شاهان برای پناه گرفتن از دشمنان و راهزنان در دژهای این شهر اقامت می کردند اما با سپری شدن زمان به مرور این منطقه به محلی برای زندگی آنها تبدیل شد و در آنجا ساکن شدند.

به همین خاطر شاندیز در گذشته با نام های شاه دژ و یا شاه دیز مشهور بوده است. شاندیز محلی برای عبور از مسیر مشهد به نیشابور بوده است و به همین منظور با رشد جمعیت، این منطقه نیز مورد توجه عموم قرار گرفته است.

منطقه ییلاقی شاندیز مشهد
منطقه ییلاقی شاندیز مشهد

تجربه آب و هوایی ناب در شاندیز

منطقه ییلاقی شاندیز با قرار گرفتن در 15 کیلومتری شمال غربی مشهد در موقعیت سردسیری واقع شده و دارای آب و هوای معتدلی است. این منطقه بکر و تفریحی زمستان های سرد و تابستان های خنکی دارد؛ به همین خاطر بازدید از این مکان برای گردشگران و مسافران ساعات خاطره انگیزی را رقم خواهد زد که می توانند به دور از شلوغی و آلودگی شهر ساعتی را با تنفس هوایی بی نظیر و سالم در روستاهای شاندیز مشهد بگذرانند.

روستاهای شاندیز مشهد
روستاهای شاندیز مشهد

شاندیز مشهد کجاست؟

برای رسیدن به شاندیز شما چند حالت پیش رو دارید، در ابتدا می توانید با وسیله شخصی خود راهی این منطقه گردشگری توریستی شوید. در غیر این صورت برای رسیدن به این منطقه بکر می توانید از دیگر وسایل نقلیه استفاده نمایید. در کل کافی است از بزرگراه وکیل آباد به انتهای آن وارد شوید و در دو راهی طرقبه و شاندیز، به سمت شاندیز بروید. همچنین برای دسترسی راحت تر می توانید از نقشه شاندیز زیر استفاده کنید.

بررسی فاصله تقریبی برخی از اماکن تا شهرستان شاندیز

فاصله شاندیز تا طرقبه: 24 کیلومتر
فاصله شاندیز تا پارک ملت: 27 کیلومتر
فاصله شاندیز تا شهر مشهد: 36 کیلومتر
فاصله شاندیز تا سرزمین موج های خروشان: 15 کیلومتر

جاهای دیدنی شاندیز مشهد

شهرستان ییلاقی شاندیز مشهد با داشتن آب و هوای بی نظیر، درختان انبوه و رودخانه هایی خروشان همیشه مورد توجه گردشگران بوده است. در این منطقه جاذبه های تاریخی و تفریحی بسیاری قرار دارد که می تواند ساعت ارزشمندی را برای شما رقم بزند. شما میتوانید برای بازدید از این مناطق از سایر شهرها، بلیط اتوبوس، قطار و یا بلیط هواپیما به شهر مشهد را از رسپینا خریداری نمایید. در ادامه به معرفی برخی از این جاذبه ها خواهیم پرداخت.

شهر شاندیز مشهد
عکس از شاندیز

جاذبه های تاریخی شاندیز مشهد

همانطور که ذکر کردیم شاندیز مشهد پیشینه تاریخی در دل خود نهفته دارد که شاید حتی بومیان مشهدی نیز از این جاذبه های تاریخی اطلاع کامل و جامعی نداشته باشند. ما در ادامه به معرفی برخی از آن ها می پردازیم:

سنگ نگاره شتر سنگ در شاندیز

این سنگ نگاره های عجیب که در 800 متری جاده شاندیز- مشهد قرار گرفته اند، سنگ های بزرگ همچون جثه شتر هستند که بر روی آن ها نقش هایی از شتر، بزکوهی و. . . حک شده است. این نقش نگاره ها از درایت مردمان در 11 هزار سال پیش سخن می گوید، زیرا سبک طراحی و زاویه ای از سنگ که این طرح ها کشیده شده است نشان از موقعیت جغرافیایی، مسیرهای رفت و آمد دارد.

سنگ نگاره شتر سنگ شاندیز
سنگ نگاره شتر سنگ شاندیز

قلعه تاریخی شاهان دژ در شاندیز

این قلعه تاریخی که قدمتی از دوره قاجاریان دارد، طی حمله حسام السلطنه به این شهرستان به توپ بسته شد. هر چند که در آن دوران  سردار یوزباشی حسن خان شاهان دژ به همراه مردم بومی به مقابله با این شاه قاجاری ایستادند، اما در نهایت حکومت قاجار پیروز میدان و این سردار نیز کشته شد. آنچه امروز از این قلعه تاریخی باقی مانده است تنها سازه های اندکی است که می تواند شما را با تاریخ منطقه آشنا کند و دیدن آن خالی از لطف نیست.

قلعه تاریخی شاهان دژ
قلعه تاریخی شاهان دژ

 آرامگاه شیخ حافظ ابردهی در شاندیز

از دیگر گزیده های تاریخی، می توان به آرامگاه شیخ حافظ ابردهی حد فاصل شاندیز به ابرده اشاره کرد. حافظ بهاءالدین عمر ابردهی که در این بارگاه دفن گردیده از جایگاه عرفانی مذهبی بالایی در عصر خویش بهره مند بوده است.

آرامگاه شیخ حافظ ابردهی
آرامگاه شیخ حافظ ابردهی

 جاذبه های تفریحی شاندیز

از مهم ترین اهدافی که همه به سمت این منطقه کهن رهسپار می شوند، لذت بردن از منطقه ییلاقی و انجام تفریحاتی است که در این منطقه حاکم است. از جمله آنها عبارت اند از:

درخت چنار در شاندیز

درخت چنار این منطقه دارای عمر 2700 ساله ای است که در سالیان طولانی نماد این شهرستان می باشد. ضخامت تنه این درخت به اندازه ای قطور و قدرتمند است که در کنار آن رستوران ها و مغازه های متعددی دایر شده است. دیدن این نماد طبیعی در کنار طبیعت بی مثال و سر سبزش خالی از لطف نیست.

درخت چنار در شاندیز
درخت چنار در شاندیز

خیابان آبشار در شاندیز

خیابان زیبایی که آسمانش با درخت های در هم پیچیده باعث شده تا گردشگران حداقل یک بار به پیاده روی در این مسیر بپردازند و تصاویر بی نظیری را ثبت خاطرات خود کنند. در این خیابان همچنین کافه ها و رستوران هایی نیز وجود دارد که می تواند لحظات خاطره انگیزی را برای شما به ارمغان بیاورد.

خیابان آبشار در شاندیز
خیابان آبشار در شاندیز

مجموعه گردشگری و مرکز خرید پدیده شاندیز

این مکان به عنوان یک از بزرگ ترین مراکز خرید با هدف تفریحات و گذراندن اوقات فراغت ساخته شد و آماده خدمت رسانی به انبوهی از بازدیدکنندگان است. از جمله امکانات آن می توان به مجتمع اداری، هتل پنج ستاره، مرکز خرید بزرگ، مجتمع فرهنگی، شهربازی سر پوشیده، مجتمع سرویس آپارتمان، مجتمع تفریحات و پارک آبی و باغ گل و نمایشگاه دائمی گل و گیاه نیز اشاره کرد.

پدیده شاندیز
پدیده شاندیز

پارک آبی سرزمین موج های خروشان

از تفریحات فوق العاده هیجان انگیزی که در این منطقه قرار دارد وجود پارک آبی خروشان است که می تواند برای شما لحظات بی نظیری از لمس هیجان و آدرنالین را به ارمغان بیاورد. در این مجموعه آبی از وسایلی چون، سرسره های آبی، استخر موج و. . . استفاده شده است. همچنین در کنار تفریحات آبی دارای رستوران، کافی شاپ و مغازه هایی برای خرید ملزومات مورد نیاز نیز موجود می باشد. حضور در این مجموعه به همه مجاورین و مسافرین از شهرهای مختلف مخصوصا شهرهایی که دارای پارک های آبی با امکانات کمتر می باشند، مانند اصفهان، پیشنهاد می گردد. برای این منظور شما میتوانید از طریق هواپیما از اصفهان به مشهد آمده و در هتل های نزدیک حرم و یا نزدیک به مراکز تفریحی اقامت داشته باشید و با استفاده از وسایل نقلیه عمومی به این مکان تفریحی بیایید. لازم به ذکر است که اغلب هتل ها در مشهد دارای سرویس رفت و برگشت به این مجموعه می باشند.

پارک آبی سرزمین موج های خروشان
پارک آبی سرزمین موج های خروشان

دهکده شاندیز مشهد

دهکده شاندیز مشهد یکی دیگر از جاهای دیدنی شهر می باشد که دارای امکانات ویژه ای از جمله: رستوران داخل آن، سفره خانه سنتی، باغ گل ها، باغ پرندگان، عکاسخانه سنتی، دریاچه ماهیگیری، قایق سواری و. . . می باشد.

تجربه طعمی متفاوت از غذا در رستوران های شاندیز مشهد

حتما در سفر به شهر مشهد بارها به گوشتان خورده که شاندیز به غذاهای بی نظیر خود معروف است. از جمله معروف ترین غذا شاندیز می توان به شیشلیک و غذاهای کبابی بی نظیر آن اشاره کرد. شهرت این غذا چنان است که امروز در سراسر جهان به همین نام مشهور و معرف حضور دیگران می باشد. پس در سفر به مشهد حتما برای اوقات فراغت خود به شاندیز مشهد بیایید و لذت یک وعده غذای بی نظیر را در بهترین رستوران شاندیز مشهد تجربه نمایید.

رستوران های شاندیز مشهد
رستوران های شاندیز مشهد

سوغات شاندیز مشهد

با حضور در مجموعه های تفریحی شاندیز مشهد، زمانی را نیز برای تهیه سوغات از این منطقه صرف کنید و از بازارهای سنتی و صنایع دستی بومیان نیز دیدن کنید. از جمله موارد به یاد ماندنی که می توانید از شاندیز تهیه نمایید می توان به: محصولات پوستی حیوانات مثل کت، کلاه، پوستین ها، کیف های جاجیم و گلیم و. . . اشاره نمود. همچنین در این منطقه می توانید در هر فصل از محصولات ارگانیک باغداران نیز تهیه نماید؛ به عنوان مثال گیلاس این منطقه زبانزد می باشد.

سوغات شاندیز مشهد
سوغات طرقبه شاندیز مشهد

بازدید از شاندیز مشهد با خرید تور از رسپینا 

اگر علاقمند سفر به شهر مشهد مقدس و بازدید از منطقه ییلاقی و زیبای شاندیز شده اید، می توانید به راحتی تور مشهد و یا بلیط خود را از سایت معتبر رسپینا خریداری نمایید و اوقات خوشی را برای خود و خانواده و هم سفرانتان رقم بزنید.

نحوه دسترسی به شاندیز چگونه است؟

برای رسیدن به شاندیز شما چند حالت پیش رو دارید، در ابتدا می توانید با وسیله شخصی خود راهی این منطقه گردشگری توریستی شوید. در غیر این صورت برای رسیدن به این منطقه بکر می توانید از دیگر وسایل نقلیه استفاده نمایید. در کل کافی است از بزرگراه وکیل آباد به انتهای آن وارد شوید و در دو راهی طرقبه و شاندیز، به سمت شاندیز بروید.


بهترین جاذبه های تفریحی شاندیز کدام است؟

پیشنهاد می شود حتما از درخت چنار و خیابان آبشار این منطقه دیدن کنید و رفتن به مجموعه آبی موج های آبی خروشان را از دست ندهید.


جاذبه های تاریخی شاندیز کدامند؟

سنگ‌ نگاره شتر سنگ، قلعه تاریخی شاهان دژ، آرامگاه شیخ حافظ ابردهی در شاندیز مشهد و. . .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا