رسپینا
مشهد

موزه بزرگ خراسان تکه ای از تاریخ کهن ایران

موزه بزرگ خراسان به عنوان اولین موزه استاندار ایران بعد از انقلاب بوده که در پارک کوهسنگی در مشهد قرار دارد. این موزه با داشتن آثار تاریخی متعدد پیش از اسلام و پس از اسلام، مجموعه های بی نظیری را گرد هم آورده است. معماری زیبا، موقعیت مناسب و آثار تاریخی متعدد، این موزه را به یکی از بهترین جاهای دیدنی مشهد مبدل کرده است که زائران متعددی از این موزه بازدید می کنند.

تور یک روزه از مشهد
آدرسبزرگراه کلانتری – پارک کوهسنگی مشهد
ساعت کارینیمه اول سال 8 الی 20 و نیمه دوم 8 الی 17
هزینه ورودی5 هزار تومان
شماره تلفن05137269070
وب سایتkhgm.razavichto.ir
آثار تاریخی موزه بزرگ خراسان

آدرس موزه بزرگ خراسان

موزه بزرگ خراسان در پارک کوهسنگی مشهد قرار دارد. برای بازدید از این موزه می توانید از دو مسیر مختلف بروید:

 • ابتدا از طریق بلوار احمد آباد و میدان دکتر شریعتی وارد بلوار کوهسنگی شوید. در انتهای بلوار به پارک کوهسنگی و سپس موزه خواهید رسید.
 • همچنین می توانید از طریق بزرگراه شهید کلانتری و ورودی پارک کوهسنگی در نزدیکی بلوار پیروزی وارد پارک شده و سپس به سمت موزه بزرگ خراسان بروید.

آدرس موزه بزرگ خراسان روی نقشه

هتل های مشهد

دسترسی به موزه با حمل و نقل عمومی

موقعیت موزه بزرگ خراسان به گونه ای است که با استفاده از حمل و نقل عمومی به راحتی می توانید از آن بازدید کنید.

 • در صورت استفاده از مترو می توانید در ایستگاه کوهسنگی خط 2 مترو پیاده شده و پس از 5 دقیقه پیاده روی به موزه خراسان برسید.
 • علاوه بر این می توانید با خط 86 از میدان بیت المقدس در نزدیکی حرم در نزدیکی پارک کوهسنگی پیاده شوید. با استفاده از خطوط 8 و 9 امکان دسترسی از موزه از طریق ورودی های بزرگراه شهید کلانتری وجود دارد.

ساعت کار موزه بزرگ خراسان

موزه بزرگ خراسان در تمامی روزهای هفته پذیرای مسافران و گردشگران است. در نیمه اول سال می توانید از ساعت 8 الی 20 از این موزه بزرگ بازدید کنید. در نیمه دوم سال نیز امکان بازدید از موزه بزرگ خراسان از ساعت 8 الی 17 وجود دارد.

مجسمه فردوسی موزه بزرگ خراسان

قیمت بلیط موزه بزرگ خراسان

هزینه بازدید از موزه بزرگ خراسان برای شهروندان ایرانی تنها 5 هزار تومان می باشد. اما این هزینه برای شهروندان کشورهای دیگر، 50 هزار تومان تعیین شده است.

معرفی موزه بزرگ خراسان

موزه بزرگ خراسان یا موزه پارک کوهسنگی به عنوان اولین موزه استاندارد کشور بعد از انقلاب بوده که با مساحت 18 هزار متر مربع در 12 طبقه احداث شده است. معماری موزه بزرگ خراسان از کاخ نادری در کلات الهام گرفته است و در طراحی داخلی از سبک هنر ایرانی و اسلامی استفاده شده، که زیبایی این موزه را دو چندان ساخته است. این موزه دارای چهار بخش اصلی مخزن نگهداری اشیا تاریخی، بخش آزمایشگاه و پژوهش، سالن اجتماعات و کتابخانه تخصصی است. سالن های این موزه شامل دو بخش زیر است:

 • سالن نمایشگاهی و موزه ای: این سالن با مساحتی حدود 2700 متر مربع برای برگذاری نمایشگاه های موقت آثار تاریخی و هنری است.
 • سالن موزه ای: این سالن شامل سه طبقه همکف، اول و دوم، با مساحت 4 هزار متر مربع بوده که بخش اصلی موزه بزرگ خراسان است.
فضای داخلی موزه پارک کوهسنگی مشهد

اثار موزه بزرگ خراسان

آثار موزه خراسان شامل آثار مختلفی از دوران مختلف تاریخی است. این آثار در سه دوره تاریخی دیرینه سنگی، دوره تاریخی قبل از اسلام، و دوره تاریخی بعد از اسلام تا اوایل دوران قاجار است. منسوجات مختلف، ابزارهای جنگی و سلاح های متعدد، سفال های قدیمی، زیورآلات و کتاب های قدیمی است.

آثار موزه بزرگ خراسان دوره دیرینه سنگی

دوران پارینه سنگی در ایران شامل دوره آغازین، میانی و پایانی است. فرهنگ مربوط به این دوران شامل فرهنگ ساطور ابزار الدوان و فرهنگ تبر دستی آشوری می باشند. در این دوران آثار تاریخی متعددی در رودخانه کشف رود در شرق مشهد یافت شده است. این یافته ها شامل ابزارهای سنگی مختلف، پیکرک های سنگی، پیکرک الهه مادر، ریتون سفالی و سازهای سفالی است.

آثار سنگی موزه بزرگ خراسان

آثار دوره تاریخی قبل از اسلام در موزه بزرگ خراسان

آثار مربوط به این قسمت مربوط به آثار متعدد سلسله سلوکی، هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان است. از جمله آثاری که در این بخش از موزه وجود دارد می توان به بشقاب های برنزی دوران ساسانی، ظرف نقره مربوط به دوران ساسانی با نقش برجسته حیوانات و ظروف سفالی مربوط به قرن دوم و سوم میلادی اشاره کرد.

سفال های موزه بزرگ خراسان

آثار دوره تاریخی بعد از اسلام

یکی از بخش های مهم موزه بزرگ خراسان، بخش آثار تاریخی مربوط به دوران پس از اسلام است. از مهم ترین آثار تاریخی در دوران پس از اسلام شامل موارد زیر است:

 • بخش نگارگری کتاب: کتاب های خطی شامل دیوان اشعار، دعاها، نجوم و مرقع و همچنین نگارگری های روی چوب و جلدهای چرمی مختلف
 • بخش قرآن های نفیس: قرآن های مربوط به قرن اول هجری قمری تا قرن 13 که به امام علی و امام حسین منسوب هستند. همچنین قرآن های دیگر به خط کوفی نیز در این مجموعه وجود دارد. همچنین قرآن کریم با مهر عباس میرزا در دوره قاجار، قرآن کریم مربوط به قرن 11 و قرآن با مقدمه شیخ صفی الدین مربوط به قرن هفتم از دیگر آثار قدیمی این موزه محسوب می شود.
 • بخش سفال و شیشه: در این بخش از موزه بزرگ خراسان، سفال هایی با پوشش گلی و لعاب های رنگارنگ به سبک هنر نیشابور و سفال های مربوط به قرت 4 و 7 هجری قمری وجود دارد. سفال های مینایی، زرین فام و نقاشی زیر لعاب و آثار شیشه ای متعدد از دیگر اشیاء قدیمی این بخش است.
آثار فلزی تاریخی موزه خراسان
 • بخش فرش و منسوجات: موزه بزرگ خراسان، یکی از مراجع مهم فرش های قدیمی و قالیچه های دست باف است. در این قسمت، قالی هایی با طرح های مربوط به خراسان رضوی، منسوجات نادری، دوره صفوی و قاجار وجود دارد. از معروف ترین منسوجات این موزه، پیراهن طلسم در دوره صفوی و پارچه زربافت متعلق به دوره پهلوی است.
پیراهن طلسم در موزه بزرگ خراسان
 • بخش فلز: انواع ظروف و اشیاء فلزی همچون سینی، تنگ، شمعدان، اسطرلاب و کره فلکی، شمشیرها، زره و کلاه خودهای مختلف از اشیاء این بخش مهم موزه هستند. از دیگر آثار تاریخی معروف این بخش می توان به شمشیر فولادی و غلاف چرمی نادرشاه، سکه لاری به شکل مفتول مربوط به دوران صفوی، گردنبند طلا، خمیر شیشه و سنگ با وزن 10 گرم، انگشتر مربوط به دوران سلجوقیان و عودسوزی است.
 • بخش چوب: در بخش چوب موزه بزرگ خراسان، آثار چوبی مختلف همانند درهای منبت کاری شده، جعبه هایی با تزئینات منبت و عاج و همچنین قلم دان های چوبی است. این آثار مربوط به دوران تیموریان، دوره قاجار (جعبه چوبی با پایه پنجه شیر)، قلمدان با نقاشی (دوره قاجار) و صندق قبر منبت کاری شده مربوط به امامزاده 72 تن ساروق می باشد.
درب چوبی تاریخی در موزه بزرگ خراسان

امکانات موزه بزرگ خراسان

موزه بزرگ خراسان در پارک کوهسنگی قرار دارد که امکانات متعددی در اطراف آن وجود دارد. سرویس بهداشتی، پارکینگ، راهنمایان گردشگری موزه، کتابخانه، سالن نمایشگاه موقت، فروشگاه صنایع دستی، مخزن نگهداری اشیاء، سالن اجتماعات و فضای سبز است.

مکان های دیدنی مهم نزدیک موزه بزرگ خراسان

 • بیمارستان 17 شهریور: 8 دقیقه با خودرو
 • بیمارستان مهر: 10 دقیقه با خودرو
 • بیمارستان قائم: 12 دقیقه با خودرو
 • پمپ بنزین کامران فر: 4 دقیقه با خودرو

هتل های نزدیک موزه بزرگ خراسان

نام هتلآدرسفاصله از موزه خراسان
هتل لاله مشهدنبش کوهسنگی 2417 دقیقه پیاده روی
هتل پردیسان مشهدجنب پارک صدا و سیما10 دقیقه با خودرو
هتل میلاد مشهدکوهسنگی 188 دقیقه با خودرو
هتل پارسیان مشهدکوهسنگی 138 دقیقه با خودرو

رستوران ها و کافه های نزدیک به موزه خراسان

نام رستوران و کافهآدرسفاصله تا موزه بزرگ
فست فود کپلی برگرپارک کوهسنگی1 دقیقه پیاده روی
کافه رستوران گلچینبلوار پیروزی6 دقیقه با خودرو
کافه حسپرسوصنایع 56 دقیقه پیاده روی
رستوران قصر درویشبین کوهسنگی 3 و 513 دقیقه با خودرو

جاهای دیدنی نزدیک موزه بزرگ خراسان

جای دیدنیآدرسفاصله از موزه بزرگ
پارک کوهسنگی مشهدبلوار کوهسنگییک دقیقه پیاده روی
مرکز خرید زیست خاورمیدان دکتر شریعتی10 دقیقه با خودرو

سوالات متداول

موزه بزرگ خراسان کجاست؟ چگونه می توانیم به موزه خراسان برویم؟

موزه بزرگ خراسان در پارک کوهسنگی قرار دارد. شما می توانید از طریق بلوار کوهسنگی و بزرگراه شهید کلانتری به این موزه بروید.

 موزه بزرگ خراسان در چه ساعتی فعالیتی دارد؟

این موزه در نیمه اول سال از ساعت 8 الی 20 و در نیمه دوم از ساعت 8 الی 17 فعالیت دارد.

هزینه بازدید از موزه بزرگ خراسان چقدر است؟

هزینه ورودی موزه خراسان برای هر نفر، 5 هزار تومان است.

حمید شفیعی

به قول بنجامین فرانکلین یا چیزی بنویس که ارزش خواندن داشته باشد یا کاری انجام بده که ارزش نوشتن داشته باشد. از زمانی که عضوی از تیم رسپینا شدم، این جمله رو سرلوحه خودم قرار دادم تا با ذهنیت جویای نوآوری و خلاقیت، همراه با عشق و علاقه به سفر و کشف مقاصد جدید، تجربیات گردشگریم رو با شما به اشتراک بزارم. از شما دعوت می‌کنم در این سفر به دنیای جذاب گردشگری با من همراه شید تا تجربه های جدیدتری رو با هم تجربه کنیم. امیدوارم مث من از خواندن مقاله ها لذت کافی ببرین.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا