رسپینا
تهران

پارک جمشیدیه تهران؛ باغ وحش سنگی پایتخت

پارک جمشیدیه از گذشته جزو زیباترین جاهای دیدنی تهران و جزو 5 پارک منتخب های پایتخت نشینان است. دیدن این پارک سنگی به همراه مناظر بی بدیل آن تجربه ی منحصر به فرد برای شما ایجاد خواهد نمود.

بوستان جمشیدیه تهران
پارک جمشیدیه تهران

درباره پارک جمشیدیه تهران

پارک جمشیدیه از زمان ساخت خود تاکنون دوبار بازسازی شده است. در سال 1374، 16 هکتار به آن اضافه شده که این قسمت جدید را به پاس خدمات فردوسی شاعر پر آوازه ایران به نام وی نام گذاری شد. پارک فردوسی به سبب جذابیت معماری و ابتکاراتی که در ساخت آن شده در زمینه جذب گردشگر بسیار موفق عمل کرده و گاهی پارک اصلی را نیز پشت سر گذاشته است.

پارک جمشیدیه تهران
تصاویر پارک جمشیدیه

تاریخچه پارک جمشیدیه تهران

بوستان جمشیدیه در منطقه ی 1 تهران و در اراضی باغ های خاندان دلو قاجار، که زمانی متعلق به آنها بوده ایجاد گردید. زمین این باغ ها در زمان جمشید خان دلو به فرح پهلوی اهدا گردید. ابتدا قرار بر ساخت سرای سالمندان در این محل بود، اما بعدها و در سال 1356 این پارک جهت استفاده عمومی ساخته شد. معمار این پارک کامران دیبا نقاش، معمار و شهرساز مدرنیست که بسیاری از پروژه های شهری از قبیل موزه هنرهای معاصر تهران، فرهنگ‌سرای نیاوران و فرهنگسرای دانشجو، پارک شفق را در کارنامه ی خود دارد. وی پس از انقلاب به اسپانیا رفته و تاکنون به ایران مراجعت نکرده است.

پارک جمشیدیه تهران
پارک جمشیدیه در شب

آدرس پارک جمشیدیه تهران کجاست؟

بوستان جمشیدیه از چهار طرف قابل دسترس است به طوری که کچال در شمال، باغ های دلو در جنوب، بلوار جمشیدیه  در شرق و از طریق جاده کلکچال در غرب می باشد.

ایستگاه مترو پارک جمشیدیه

جهت دسترسی به این پارک، از خط 1 مترو تهران در ایستگاه تجریش پیاده شده و ادامه مسیر 69 دقیقه ای تا این پارک را پیاده و یا با تاکسی های مسیر تا بوستان را طی نمایید.

ایستگاه مترو پارک جمشیدیه
پارک جمشیدیه با مترو

چگونه با اتوبوس به پارک جمشیدیه برویم؟

جهت مراجعه به این پارک سوار اتوبوس خط (میدان رسالت- میدان قدس) شده و در ایستگاه سه راه سراج پیاده شوید. فاصله 30 دقیقه ای تا بوستان جمشیدیه تهران را پیاده و یا با تاکسی های مسیر تا پارک طی نمایید.

مسیر دسترسی به پارک جمشیدیه با خودور شخصی

جهت رفتن به این پارک کافی است از سه راه اقدسیه به میدان نیاوران رفته، سپس بلوار باهنر به سمت فیضیه تا پارک را ادامه دهید.

بخش‌ها و امکانات مختلف بوستان جمشیدیه

امکانات بوستان جمشیدیه را آلاچیق های پارک، آبشار، کافه های گوناگون، آبنما، سرویس های بهداشتی، رستوران، فضای نگهداری پرندگان، نگارستان و آمفی تئاتر پارک شامل می شود.

مجسمه های فلزی و تندیس های پارک جمشیدیه: در جای جای پارک می توانید مجمسه و تندیس های فلزی را دیده که با طرح های مفهمومی خود بر جذابیت پارک  افزوده اند.

رستوران پارک جمشیدیه: در کنار دریاچه و آبشار چندین رستوران و غرفه های فروش غذا با معمای سنتی خود در پیش روی شما خواهد بود که برای افرادی که به تفریح شکم گردی علاقه داشته، فرصت خوبی ایجاد خواهد کرد.

دریاچه پارک جمشیدیه

در داخل پارک دریاچه و آبنما های فراوان داشته که موجب ایجاد طراوات، دلپذیری و زیبایی به محیط می شود. علاوه بر آن دیدن جست و خیز ماهی ها و مرغابی در دریاچه منظره ای بسیار جذابی ایجاد می کند.

دریاچه پارک جمشیدیه

نگارستان و آمفی تئاتر پارک جمشیدیه

قرار گرفتن نگارستان و آمفی تئاتر در این پارک باعث شده علاقه مندان به این هنرها نیز بتوانند علاوه بر بهره گیری از فضای پارک از فعالیت های فرهنگی نیز لذت ببرند.

نگارستان و آمفی تئاتر پارک جمشیدیه

بوستان سنگی، پارک جمشیدیه

پس از عبور از پله ها به فضایی باز رسیده که از آن با نام پارک موزه سنگی یاد می شود. در این قسمت از پارک به علت تغییر شکل سنگ ها در آن، باغ وحشی با عناصر سنگی را در دیدگان شما به نمایش خواهد گذاشت. این بخش پارک از زیباترین و پر بازدید ترین نقاط پارک بوده که میزبان بسیار خوبی برای گردشگران و عکاسان می باشد.

بوستان سنگی، پارک جمشیدیه

پوشش گیاهی و جانوری پارک جمشیدیه

پوشش گیاهی این پارک شامل درختان نارون، چنار، سرو، بلوط، زبان گنجشک، افرای سیاه و درختان میوه چون بادام، سیب، زردآلو و گلابی بوده که به پاکسازی هوای آلوده تهران پرداخته و موجب طراوت محیط می شوند.

تاکنون بیش از 60 نوع انواع پرنده در بوستان جمشیدیه تهران شناسایی شده که در میان شاخ و برگ درختان زندگی می کنند. پیشنهاد می شود اگر جزو علاقه مندان به پرنده نگاری هستید، هنگام مراجعه به این پارک دوربین چشمی و اگر جزو علاقه مندان به عکاسی بوده دوربین مناسب همراه خود داشته باشید.

پوشش گیاهی و جانوری پارک جمشیدیه
پوشش گیاهی و جانوری جمشیدیه

پارکینگ پارک جمشیدیه

پارکینگ این پارک، در انتهای خیابان فیضیه و در کنار بوستان، پارکینگ بزرگی وجود دارد که می توانید با پرداخت وجه از آن استفاده نمایید. البته در روز های جمعه به دلیل ترافیک زیاد ممکن است در صف پارکینگ وقت شما تلف شود بنابراین می توانید خودرو خود را در ابتدای خیابان فیضیه پارک نمایید.

پارکینگ پارک جمشیدیه
ورودی پارک جمشیدیه

نمایشگاه‌های موقت پارک جمشیدیه

در برخی از ایام سال در پارک جمشیدیه نمایشگاه های موقت و دوره ای برگزار می شود که این فرصت را به گردشگران می دهد که افزون بر بازدید و لذت بردن از فضای پارک، از دیدن صنایع دستی هنرمندان لذت برده و یادگاری ارزشمندی برای خود تهیه نمایید.

نمایشگاه‌های موقت پارک جمشیدیه

بهترین زمان بازدید از پارک جمشیدیه تهران

برای بازدید از این پارک نمی توان فصل مشخصی را اعلام کرد، زیرا هر فصل جلوه خاص خود را داشته، اما بازدید پارک جمشیدیه در پاییز، رنگ آمیزی بر قامت بوم بوستان جمشیدیه با رنگ های سرخ، زرد و نارنجی می تواند منظره ای ایجاد کند که تا مدت ها از به یاد آوری آن لذت ببرید. همچنین موسم شکوفه زدن گیاهان پارک جمشیدیه در بهار را نیز از دست ندهید، صحنه ای بسیار زیبا از طراوت و سرسبزی گیاهان که هوش از سر هر بیننده ای را بدر خواهد کرد.

بهترین زمان بازدید از پارک جمشیدیه تهران

منظره تهران از پارک جمشیدیه: مشاهده تهران از فراز پارک جمشیدیه با ساختمان ها، پل ها و دیگر بناهای این شهر که در کنار یکدیگر قرار گرفته اند تصویر بسیار زیبایی در پیش چشمان شما ایجاد می کند و اگر در شب به این مکان بروید، نور خانه های تهران بر جلوه گری آن  افزوده و فرصت خوبی برای علاقه مندان به عکاسی ایجاد خواهد کرد.

منظره این شهر بزرگ با انبوه ساختمان‌های گوناگون که در کنار هم قد برافراشته‌اند، می‌تواند تصویر زیبایی باشد که تماشای آن را از ارتفاعات بوستان جمشیدیه به شما پیشنهاد می‌کنیم. در نزدیکی پارک موزه ی سنگی و به علت ارتفاع و اشراف پارک بر در دشت های کناری آن می توانید منظره ی چرای دام چوپانان را ببینید، صحنه ای که در تهران کمتر دیده و از دیدن آن لذت ببرید.

پیاده روی پارک جمشیدیه تهران

پیاده روی در پارک جمشیدیه تهران

پیاده روی بر روی پله های سنگی این باغ، استفاده از هوای خنک و پاکیزه، دوری از دود، ماشین و سرو صدای شهر فرصتی بزرگی است که بوستان جمشیدیه تهران در اختیار شما قرار می دهد.  قرارگیری در مسیر رودخانه، آبشار، و پوشش گیاهی پارک، جمشیدیه را به پارکی شبه جنگلی شبیه کرده است. به طوری که شما می توانید از پرواز پرندگان شنیدن الحان دلنواز آن و از صدای برخورد آب به سنگ لذت ببرید. قرار گرفتن پارک در مسیر ارتفاعات کلکچال باعث شده تا بسیاری از کوهنوردان، برای صعود  این مسیر را انتخاب کنند.

قرارگیری کوه، رودخانه و آبشار در فضایی جنگلی مجموعه زیبایی را به وجود آورده است؛ به ‌طوری که کوهنوردان بسیاری از این مسیر برای صعود به کلکچال استفاده کنند. وجود پله‌ها و عبور از کفپوش‌های ناهموار سنگی که تداعی‌کننده جاده ‌های جنگلی است، تجربه‌ای دلچسب و فراموش‌نشدنی را رقم می‌‌‌زند.

پارک جمشیدیه که علت داشتن پله و ناهمواری ها در این مسیر برای سالمندان و افرادی که مشکلات زانو و حرکتی هستند، به تمام پارک دسترسی نخواهند داشت و ممکن است خسته شوند.

پیاده روی در پارک جمشیدیه

مکان ها اطراف پارک جمشیدیه

مکان های اطراف پارک را کاخ نیاوران، رستوران ها و هتل ها تشکیل داده که در ادامه به شرح آن می پردازیم.

کاخ نیاوران: مقصد بعدی که به شما پس از بازدید از پارک جمشیدیه تهران پیشنهاد می کنیم، مجموعه کاخ نیاوران و موزه های آن می باشد که در فاصله  35 دقیقه ای پیاده و 13 دقیقه ای با خودرو از این پارک قرار گرفته است. برای دسترسی به این پارک کافیست از خروجی پارکینگ وارد بلوار امیدوار شده و ادامه ی مسیر را تا کاخ نیاوران طی نمایید.

کاخ نیاوران

رستوران های نزدیک بوستان جمشیدیه تهران

رستوران کردستان: این رستوران در فاصله ی 4 دقیقه ای پیاده و  1 دقیقه ی با خودرو از پارک قرار داشته و برای دسترسی به آن می بایستی از جاده کلکچال استفاده نمایید. در صورتی که قصد استفاده از رستوران پارک را ندارید می تواند از رستوران کردستان که در نزدیکی پارک قرار گرفته، استفاده نمایید.

رستوران زاگرس: رستوران زاگرس در فاصله ی 6 دقیقه بصورت پیاده از بوستان جمشیدیه قرار گرفته است.

رستوران پارک جمش

نزدیک ترین هتل های بوستان جمشیدیه تهران

نزدیک ترین هتل به پارک جمشیدیه، هتل ویستریا می باشد.

هتل ویستریا: این هتل در فاصله ی 19 دقیقه ای با خودرو از بوستان جمشیدیه قرار گرفته و جهت دسترسی به آن بایستی خود را از خروجی به بلوار امیدوار رسانده و ادامه ی مسیر را تا هتل طی نمایید. هتل ویستریا دارای فضای پارکینگ رایگان برای مسافران می باشد.

هتل ویستریا
هتل ویستریا

سخن آخر:  

به علت ماهیت سنگی پارک و پله های آن پیشنهاد می شود در گردش به این پارک، کفش مناسب پیاده روی همراه خود داشته باشید.
در این مقاله، کلیه ی مواردی که در بازدید از پارک جمشیدیه تهران بدان نیاز خواهید داشت را بررسی نمودیم. از اینکه تا اینجای مقاله همراه ما بودید از شما سپاسگزاریم. لطفا نظرات و تجربیات ارزشمند خود را با ما به اشتراک بگذارید.

آدرس پارک جمشیدیه کجاست؟

بوستان جمشیدیه از چهار طرف قابل دسترس است به طوری که کچال در شمال، باغ های دلو در جنوب، بلوار جمشیدیه  در شرق و از طریق جاده کلکچال در غرب می باشد.

پارکینگ پارک جمشیدیه کجاست؟

پارکینگ این پارک، در انتهای خیابان فیضیه و در کنار بوستان، پارکینگ بزرگی وجود دارد که می توانید با پرداخت وجه از آن استفاده نمایید. البته در روز های جمعه به دلیل ترافیک زیاد ممکن است در صف پارکینگ وقت شما تلف شود بنابراین می توانید خودرو خود را در ابتدای خیابان فیضیه پارک نمایید.

لیلی عسکری

در سفر، دنیای جدیدی را می‌بینید؛ از مهمان‌نوازی مردم و فرهنگ آنان تا طبیعت بکر و جاذبه‌های تاریخی، سفر به دور از روتین زندگی فرصتی است برای رشد! با مطالعه و تجربیات شخصی، جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری رو معرفی می‌کنم و نکاتی که به مسافران در طی سفر کمک می‌کنه رو ارائه میدم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا