رسپینا
کیش

درخت سبز کیش؛ ریشه هایی 500 ساله

درخت سبز کیش یا انجیر معابد نام درختی کهن با قدمت 500 ساله است که در شمال جزیره و در دره پرتغالی ها قرار دارد. این درخت کهن در کنار جاهای دیدنی و تفریحات مدرن کیش، نمادی از تاریخ و اعتقادات این دیار است که در گویش محلی مردم لور بیان می شود. پیشنهاد می شود در طول سفر خود، بازدید از این مکان های تاریخی کیش را در فهرست خود قرار دهید. در ادامه نوشته به معرفی کامل مجموعه درخت سبز، راه های دسترسی و ساعات بازدید می پردازیم.

آدرسبلوار میرمهنا، میدان المپیک، بلوار المپیک، میدان حریره، خیابان درخت سبز، پارک درخت سبز
ساعت بازدیدهمه روزه 24 ساعته
هزینه ورودیرایگان است
مدت زمان پیشنهادی بازدید1 الی 2 ساعت
جدول اطلاعات درخت سبز کیش
عکس درخت سبز در کیش

درخت سبز کیش کجاست؟

درخت سبز یکی از جاهای دیدنی کیش و نام پارکی است که در بخش شمالی جزیره قرار دارد. درخت انجیر معابد یا لور در این مجموعه واقع شده است. ورودی اول به شهر باستانی حریره و ورودی دوم به آب انبار کیش نزدیک است. برای بازدید از این مجموعه باید خودتان را به بلوار میرمهنا برسانید و سپس به بلوار المیپک بروید. از آنجا نیز به سمت خیابانی به نام درخت سبز حرکت کنید. درخت انجیر معابد یا لور در مجموعه درخت سبز قرار گرفته است.

هتل های کیش

View Larger Map

مسیر دسترسی به پارک درخت سبز کیش

برای رفتن به پارک درخت سبز کیش می توانید از هر مکانی که در آن اقامت دارید، تاکسی بگیرید و خود را به بلوار میرمهنا و سپس بلوار المپیک برسانید. علاوه بر تاکسی امکان استفاده از ون های حمل و نقل عمومی کیش برای شما فراهم است. با توجه به مکانی که هستید سوار خط 1 یا 2 مینی بوس های کیش شوید و در نزدیک ترین ایستگاه به پارک درخت سبز پیاده شوید.

امکانات مجموعه درخت سبز کیش

اگر شما نیز به تماشای درخت سبز کیش علاقه مند هستید، خوب است بدانید که مجموعه ای که این درخت در آن قرار دارد دارای امکانات رفاهی زیادی است تا بازدیدکنندگان چند ساعتی به گردش و تفریح در این پارک بگذرانند. امکاناتی مانند رستوران، بوفه، آلاچیق، نمازخانه و ..، مجموعه درخت سبز به یک مکان مناسب و رایگان برای گذراندن اوقات شما تبدیل کرده است.

مجموعه درخت سبز کیش

پس برای بازدید از این پارک بساط پیک نیک خود را فراهم کنید تا ساعات دلپذیری در این مجموعه تفریحی داشته باشید. می توانید در جایگاه های مخصوص بساط کباب به پا کنید. اگر وسایل پیک نیک ندارید به رستوران ها و غذاخوری های نزدیک بروید. در این محوطه مسیرهای پیاده روی زییایی با نورپردازی ایجاد شده است که لذت گردش برای مسافران را بیشتر میکند.

  • برای بازدید از این مجموعه نیازی به تهیه بلیط ندارید.
  • مراجعه به این پارک زمان یا ساعت مشخصی وجود ندارد و هر وقت تمایل داشتید می توانید سری به پارک درخت سبز کیش بزنید.
عکس از مجموعه درخت سبز کیش

بهترین زمان بازدید از درخت سبز کیش

بهترین زمان برای گردش در مجموعه درخت سبز کیش و بازدید از درخت لور در بهار است که درخت سرسبزتر است و تمام زیبایی خود را نشان می دهد. البته با توجه به اینکه در فصل بهار جزیره کیش شلوغ است شاید فصل پاییز و زمستان شرایط بهتری برای گردش و تفریح فراهم باشد.

پارک درخت سبز کیش

داستان درخت سبز کیش؛ لور مقدس

درخت سبز جزیره کیش، درختی کهنسال است که نمایانگر تاریخ جزیره کیش است. افسانه ها و داستان های زیادی درباره ی این درخت بر زبان ها جاری است که همچنان پس از گذشت سال ها بر سر زبان ها میچرخد و باورهای مردمان گذشته را نشان می دهد. درخت لور، درختی تنومند و زیبا است که گیاهی با قدرت پنهان شناخته می شود.

مردمان بومی این جزیره باور دارند با گره زدن پارچه به شاخه های این درخت، خوش یمنی و شگون را به زندگی خود وارد می کنند و رسیدن به آرزوهای خود را با دعا و نیایش در مجاورت درخت لور، طلب می کنند. حتی طبق یکی دیگر از باورهای مردم خوردن میوه های این درخت باعث گشایش بخت می شود. اما در حال حاضر برای حفاظت از این درخت پیز و قدیمی، ‌این نخ‌ها و پارچه‌ها باز شده و دورتادور درخت را حصار کشیده‌اند تا احتمال آسیب به آن کاهش یابد.

درخت لور کیش

اطلاعات دقیقی درباره ی تاریخچه درخت سبز کیش وجود ندارد اما قدمت و عمر آن را به دوره ایلخانان و پادشاهی تیمور مرتبط دانسته اند. میتوان گفت عمر درخت سبز کیش حدودا 500 یا 600 سال است. طبق داستان ها و بررسی های انجام شده این درختان سرسبز از جنوب شرقی آسیا و کشورهایی مانند هند و چین به ایران آورده شده اند. در برخی از مناطق ایران مانند بندر چابهار، بندرعباس، جزیره قشم و کیش این درخت ها کاشته شده اند و به مرور برای مردم بومی جلوه ای معنوی پیدا کرده اند.

درخت انجیر معابد در جزیره کیش

بنا بر حکایت های شنیده شده «سیذارتا گواتاما»، بودایی در زیر درختی به نام بودی پس از مراقبه به روشنایی دست یافت و دین مقدس خود را کشف کرد. به همین دلیل این درخت نزد هندوها بسیار مقدس است و حتی پس از آن که به ایران آورده شده است، قداست خود را حفظ نموده است. در فرهنگ مردم بومی جنوب ایران این درخت حرمت زیادی دارد و به خواسته های آنان پاسخ می دهد. همیشه سبز بودن درخت انجیر معابد نیز آن را به درخت سبز معروف کرده است.

درخت کهنسال کیش

5 ویژگی شگفت انگیز درخت سبز کیش

درخت انجیر معابد بنا به خاستگاه خود یک سری ویژگی های شگفت انگیز دارد که دانستن آن ها ضمن بازدید از این مجموعه به شما لذت دوچندانی می دهد. درخت انجیر معابد یکی از قدیمی ترین درختان کره زمین شناخته می شود و جنگل‌های بارانی مناطق شرجی نمونه هایی از آن را می توان دید.

درخت انجیر معابد کیش
  • این درخت می تواند تا 30 متر رشد کند و جرو درخت های پر شاخ و برگ محسوب می شود.
  • برگ های آن همیشه سبز هستند و در فصل های مختلف جلوه سرسبزی از آن را می توان مشاهده کرد.
  • راز اصلی قدمت درخت انجیر معابد مقاومت فوق العاده آن در برابر آفات و آسیب های احتمالی است.
  • میوه و محصول درخت سبز در اندازه ی فندق است که خواص بسیاری دارد و جنوبیان به آن رطب لور می گویند.
  • چرخه غیرعادی زندگی این درخت یکی دیگر از عجایب آن می باشد. میوه های این درخت، غذای محبوبی برای پرندگان است و دانه های آن درون فضله پرندگان روی درختان دیگر سقوط می‌کند. این دانه‌ها باعث جوانه هایی می شوند که ریشه های خود را به پایین به سمت زمین می‌فرستد. شاخه‌های گیاه تنه درخت میزبان را احاطه و به تدریج آن را خفه می‌کنند، سپس درخت انجیر معابد به عنوان درخت اصلی خود را نشان می دهد.
درخت سبز جزیره کیش

مکان های دیدنی نزدیک درخت سبز کیش

پس از بازدید از این مکان شگفت انگیز اگر هنوز زمان برای گردش داشه باشید به شما توصیه می کنیم حتما از دیگر جاذبه های گردشگری متنوع و جذابی که در نزدیکی درخت سبز جزیره کیش واقع شده اند، دیدن نمایید. در جدول زیر مکان های دیدنی اطراف کیش و آدرس آن ها آوره شده است اما برای دریافت اطلاعات بیشتر به توضیحات مربوط به هر کدام مراجعه نمایید.

نام مکان دیدنیآدرسفاصله تا درخت سبز کیش به صورت پیاده
شهر باستانی حریرهکیش، بلوار میرمهنا، بلوار المپیک، میدان حریره، خیابان کرانه5 دقیقه
آب انبار کیشبلوار المپک، مجاور مجموعه درخت سبز6 دقیقه
پایاب کیشبلوار المپیک، نرسیده به میدان المپیک15 دقیقه
شهر زیر زمینی کاریز کیشبلوار میرمهنا، حد فاصل میدان المپیک و میدان فارور  22 دقیقه
باشگاه سواری کاری کیشحد فاصل بلوار المپیک و بلوار حریره  18 دقیقه
مکان های دیدنی نزدیک درخت سبز کیش

شهر باستانی حریره

شهر باستانی حریره با کمترین فاصله از درخت سبز کیش، به عنوان یکی از زیباترین مکان های تاریخی کیش به شمار می رود و از بخش های مختلفی مانند خانه اعیانی ها، تاسیسات آبی، مسجد و بندرگاه تشکیل شده است. برای بازدید از تمام مناطق دیدنی و جذاب شهر حریره بهتر است 3 الی 4 ساعت زمان بگذارید.

که شهر حریره کیش در حکومت ایلخانی ها بازسازی شده و فعالیت و رونق خود را دوباره آغاز نموده است. اما بر اساس بررسی ها، در این شهر یکی از تمدن های کهن ایرانی شکل گرفته است. در این شهر تاریخی یک ساختمان بزرگ خشتی آجری نیز وجود دارد که تماشای آن به تمام گردشگران توصیه می شود. خانه اعیانی روایتگر زندگی مردمان بومی این منطقه است و شما را به بازدید از تاریخ این منطقه فرا می خواند.

نوشته های مشابه
شهر باستانی حریره از جاهای دیدنی نزدیک درخت سبز کیش

آب انبار کیش

آب انبار کیش یکی دیگر از مکان های دیدنی و بناهای تاریخی کیش است که به نام های آب انبار دوقلو و آب انبار پنج بادگیر نیز شناخته می شود. این آب انبار سنتی جلوه ای از معماری ایرانی است و بازدید از آن خالی از لطف نیست. این مکان دیدنی هزینه ورودی ندارد و بازدید از آن کمتر از یک ساعت زمان می برد. با توجه به نورپردازی زیبای این بنا و جلوه زیبای آن شب، آب انبار کیش را جزو مناطق دیدنی کیش در شب نیز می توان به شمار آورد.

آب انبار دوقلو از جاهای دیدنی نزدیک درخت سبز کیش

پایاب کیش

پایاب کیش از مکان های شگفت انگیزی است که بازدید از آن برای آشنایی بیشتر با معماری و سبک زندگی مردمان بومی این جزیره، توصیه می شود. دما و رطوبت بالای هوا در جزیره کیش باعث شده تا شرایط زندگی در این منطقه با دشواری همراه باشد. به همین دلیل پایاب ها ساخته می شدند. احداث ساخت پایاب کیش با تجهیزات بدوی 2000 سال پیش و محاسبات دقیق در حین ساخت این سازه، وجه تمایز آن با دیگر مکان های کیش است.

پایاب از جاهای دیدنی نزدیک درخت سبز کیش

شهر زیر زمینی کاریز کیش

شهر زیر زمینی کاریز در واقع یک شهر تاریخی که محل زندگی مردم باشد نیست، بلکه یک قنات ساله است که اکنون به یک مجموعه تفریحی و گردشگری تبدیل شده است. قنات کاریز حداکثر ارتفاع چهل و پنج متری دارد و این موضوع با توجه به قدمت و حفر آن در لایه گل مارن نشان دهنده مهارت و تبحر منحصر به فرد ایرانیان است. می توانید از شهر زیر زمینی کاریز کیش در 2 الی 3 ساعت بازدید و از امکانات رفاهی آن مانند رستوران، کافی شاپ و..استفاده نمایید.

شهر زیر زمینی کاریز از جاهای دیدنی نزدیک درخت سبز کیش

باشگاه سوارکاری کیش

باشگاه سوار کیش یکی از بهترین مکان های برای علاقه مندان به اسب سواری و آشنایی با این ورزش پرطرفدار است. این باشگاه بین المللی و میزبان بسیاری از مسابقات جهانی بوده است. ساعت کاری این مجموعه همه روزه از ساعت 8 تا 18 می باشد. این ساعت ها در تمام فصول و حتی در زمان های تعطیل قابل رزرو بوده و درب این مجموعه به روی تمام علاقه مندان به اسب سواری باز است.

باشگاه سوارکاری از جاهای دیدنی نزدیک درخت سبز کیش

رستوران ها و کافی شاپ های نزدیک مجموعه درخت سبز کیش

نام رستورانآدرسفاصله با مجموعه درخت سبز کیش به صورت پیاده
رستوران مامان بزرگورودی پارک درخت سبز و شهر تاریخی حریره5 دقیقه
رستوران پایابمیدان المپیک، خیابان المپیک، داخل مجموعه پایاب کیش15 دقیقه
کافه رستوران کاریزبلوار میرمهنا، داخل مجموعه شهر زیرزمینی کاریز22 دقیقه
کافه دامونشهرک دیدنی ها، میدان وصال، خیابان وصال شمالی30 دقیقه
کافه حریرهبلوار المپیک، جاده کرانه2 دقیقه

مراکز خرید نزدیک مجموعه درخت سبز کیش

نام مرکز خریدآدرسفاصله با مجموعه درخت سبز کیش به صورت پیاده
مرکز خرید دامونخیابان وصال ، مرکز خرید دامون       30 دقیقه
مرکز خرید پادناخیابان بلوار ایران بین میدان هرمز و خلیج فارس  39 دقیقه
مرکز خرید بهنانبلوار المپیک،خیابان درخت سبز، خیابان صنعت یکم16 دقیقه
فروشگاه افق کوروششهرک صنعتی ۱،خیابان صنعت  15 دقیقه

هتل های نزدیک مجموعه درخت سبز کیش

نام هتلآدرسفاصله با مجموعه درخت سبز کیش به صورت پیاده
هتل امیرکبیربلوار میرمهنا، شهریار، بین شمس و خیابان اقبال لاهوری36 دقیقه
هتل گلدیس کیشبلوار ایران، جنب پمپ بنزین30 دقیقه
هتل فانوس کیشخیابان میر مهنا، ضلع جنوبی بازار پارس خلیج33 دقیقه
عکس از درخت سبز کیش

شما نیز چنانچه بازدیدی از درخت سبز جزیره کیش داشتید یا اطلاعاتی درباره آن دارید که در این مطلب ذکر نشده است، لطفا تجربه بازدید و نقطه نظرات خود را با ما و سایر افراد به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

درخت سبز کیش کجا واقع شده است؟

درخت انجیر معابد در مجموعه و پارک درخت سبز قرار دارد و آدرس دقیق آن نیز بلوار میرمهنا، میدان المپیک، بلوار المپیک، میدان حریره، خیابان درخت سبز، پارک درخت سبز است.

ساعت کار پارک درخت سبز کیش چگونه است؟

بازدید از مجموعه درخت سیز و درخت انجیر معابد همه روزه و 24 ساعته امکان پذیر است و گردش در آن 1 الی 2 ساعت از زمان شما را خواهد گرفت.

هزینه ورودی و بازدید از درخت سبز کیش چه مقدار است؟

برای ورود به این مجموعه و بازدید از درخت سبز نیازی به پرداخت هزینه نیست و کاملا رایگان می باشد.

سن و قدمت درخت سبز کیش چقدر است؟

قدمت درخت سبز کیش به دوره ایلخانان بر می گردد و سن آن نیز 500 تا 600 سال تخمین زده شده است.

فائزه رضایی

پس از گذراندن ساعت های متوالی در جاده و جاری شدن شوق در وجودمان به این باور دست خواهیم یافت که سفر خشت به خشت آدمی را از نو خواهد ساخت. پس بار سفر خود را ببندیم و به هر جاده ای که می شود قدم بگذاریم.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا