رسپینا
کیش

شهر باستانی حریره؛ یادگار هزار ساله جزیره کیش

شهر باستانی حریره با قدمتی بیشتر از 800 سال یکی از زیباترین مکان های تاریخی کیش است و از بخش های مختلفی همچون خانه اعیانی، تاسیسات آبی، حمام، قسمت های صنعتی و کارگاهی، مسجد، بندرگاه و. . . تشکیل شده است که هر کدام از آن بخش ها خود از جاذبه های دیدنی نیز محسوب می شود. اگر قصد بازدید از این جاذبه تاریخی را دارید، پیشنهاد می کنیم پیش از سفر این مطلب را مطالعه کنید تا اطلاعات بیشتری راجع به آدرس، نحوه دسترسی و امکانات شهر باستانی حریره کیش داشته باشید. با وبلاگ رسپینا همراه باشید.

آدرس:شمال جزیره کیش
ساعت بازدید:10 صبح تا 10 شب
رزوهای بازدید:هر روز حتی تعطیلات
هزینه ورودی:رایگان

شهر حریره کیش کجاست؟

شهر باستانی حریره واقع در استان هرمزگان و از توابع شهرستان بندر لنگه است و در شمال جزیره به عنوان یکی از جاهای دیدنی کیش جنب مجموعه ورزشی المپیک قرار دارد. جاده کرانه نزدیکترین جاده به این مکان تاریخی است و در فاصله کمی از بندر و ساحل حریره قرار گرفته است که اغلب بعد از حریره کیش برای استراحت به لب ساحل می روند. در زیر شهر حریره کیش را بر روی نقشه آورده ایم.

هتل های کیش

View Larger Map

چه ساعتی و چه روزهایی می توان از حریره کیش بازدید کرد؟

ساعت بازدید شهر باستانی حریره همه روزه حتی در ایام تعطیل از 10صبح الی 22 شب است و هزینه ورودی ندارد. همچنین برای تماشای این مکان تاریخی بین 3 الی 4 ساعت باید وقت بگذارید.

شهر باستانی حریره کیش چه بخش هایی دارد؟

در بخش هایی از تاریخ آمده است که شهر حریره کیش در دوران حکومت ایلخانی ها بسیار مورد توجه بوده و در آن زمان مورد بازسازی قرار گرفته است. فعالیت و رونق این شهر حدود 500 سال پیش بوده که بعدها در اثر کاوش باستان شناسان چندین سکه قدیمی و آثار سفالین و چینی در آن کشف شده است و بناهای این شهر بیشتر از سنگ های آهکی، مرجانی، ملات، ساروج و گچ ساخته شده است.

عکس شهر باستانی حریره

موزه شهر تاریخی حریره کیش

جزیره کیش در طول سال های متمادی به عنوان مرکز تجارت های بین المللی شناخته شده و در پی آن اشیا متنوعی از تمام دنیا مثل چین و هند در کیش به جا مانده است که بعضی از آنها بین هشتصد تا هزار سال قدمت دارند.

در سال های 1372 تا 1390 تعداد بسیار زیادی اشیا قدیمی (400 الی 450) در شهر تاریخی حریره کشف شد که شامل کوزه، ابریق، گچبری، خمره های سفالی با نقش های برجسته کوفی، سرستون و انواع ظرف از دوران سلجوقی، ایلخانی و تیموری می شود. به همین جهت موزه شهر حریره با هدف جمع آوری و معرفی بهتر اشیاء تاریخی و قدیمی راه اندازی شد.
ساعت بازدید از موزه تاریخی شهر حریره کیش همه روزه از ساعت 9:00 الی 17:00 است.

موزه شهر تاریخی حریره کیش

خانه اعیانی در شهر حریره کیش

خانه اعیانی شهر حریره دارای یک خانه بزرگ و یک خانه کوچک است که به دلیل وسعتش با نام خانه اعیانی از آن یاد می شود. این بنا همانند بناهای اعیانی شهرهای کویری ایران مثل یزد و کاشان ساخته شده و در زمان خودش محل زندگی چندین خانوار بوده است.

امروزه برخی از آثار این خانه مانند سکوهای جلوی درب ورودی، اتاق شاه نشین بزرگ در کنار ورودی و راهروی متصل به حیاط مرکزی کاملا مشخص است. یکی دیگر از مواردی که باعث شده این خانه مشهور باشد کشف چند تکه  از کاشی ستاره فام و دلیل اهمیت  کاربرد این کاشی ها، استفاده در معماری گنبد سلمانیه است. با توجه به اینکه این نوع کاشی ها در جزیره موجود نبوده بیانگر این نکته است که این مصالح وارداتی بوده و توان مالی صاحب خانه را نشان می دهد.

خانه اعیانی در شهر حریره کیش

آب انبارها و قنات های شهر باستانی حریره

آب شیرین جزیره در خلیج فارس از دلایل رونق بندر حریره بوده است و مرجان های جزیره کیش فیلترهایی برای تصفیه آب محسوب می شوند. آب انبارها در کنار کانال ها و قنات های آب، کیش را به لحاظ منابع آبی تامین می کند و از این طریق کشتی های پهلو گرفته نیز از این منابع بهره مند می شوند.

آب انبارها و قنات های شهر حریره کیش

مسجد شهر حریره کیش

از بناهای مهم شهر حریره در کیش مسجدی است که به دوران سلجوقیان بر می گردد و بارها مورد بازسازی قرار گرفته است. دلیل جذابیت این بنا سقف آن است. همچنین این مسجد چهار محراب دارد که در گذشته تجار و بازرگانان در آن استراحت می کردند.

مسجد شهر حریره کیش

حمام شهر باستانی حریره در جزیره کیش

منحصر به فردترین معماری ایرانی که نشانی از نظافت و آراستگی در میان اقوام ایرانی است، در این حمام دیده می شود. حمام شهر حریره در کیش از قدیمی ترین حمام ها است که در دوران مختلف مورد بازسازی و گسترش قرار گرفته است.  این حمام دارای دو خزینه، اتاق دلاک ها، خدمه، سربینه و یک انبار است.

کارگاه های صنعتی شهر تاریخی حریره در کیش

کارگاه های شهر حریره از جذاب ترین قسمت های این شهر باستانی هستند که در آن نبوغ و استعداد ایرانیان به چشم می خورد. در این بخش انواع کارگاه ها وجود دارد که از جالب ترین آنها می توان به کارگاه تولید شیشه اشاره کرد. این کارگاه نشان می دهد که شیشه گری و تولید شیشه در شهر باستانی حریره  از متداول ترین مشاغل بوده و بازار شهر حریره در تولید شیشه داغ بوده است.

علاوه بر شیشه گری، تجارت و کشت خرما و صید مروارید بخش اعظمی از اقتصاد فعال بومیان شهر حریره را تشکیل می داده است. همچنین بعد از تحقیقاتی که بر روی این اثر تاریخی، مشخص شده است که برخی از اتاق های این کارگاه که کف آنها شیب دار است، به منظور تهیه شیره خرما مورد استفاده قرار می گرفته است.

کارگاه های صنعتی شهر حریره

بندرگاه شهر باستانی حریره جزیره کیش

با اندکی فاصله از شهر باستانی حریره در کنار ساحل راهروی هایی را خواهید دید که اسکله عظیم شهر حریره بر روی آن قرار داشته و هم اکنون به صورت ویرانه در آمده است. با این حال هنوز هم ویرانه های ورودی و خروجی این اسکله مشخص است.

تاریخچه حریره کیش

قدمت شهر باستانی حریره کیش به سده پنجم تا دهم هجری قمری باز می گردد و در تاریخ یکم شهریور 1376 به ثبت آثار ملی ایران رسیده است. دوران طلایی شهر باستانی حریره در جزیره کیش به قرن چهارم تا اوایل قرن دهم می رسد. در دهه چهارم هجری قمری بندرسیراف که به بندر تجاری – اقتصادی شهرت داشته دستخوش ویرانی هایی گردیده و این باعث شد تا بازرگانان و تجار در پی مکانی امن جهت فعالیت های اقتصادی شان به شهر باستانی حریره بیایند و فعالیت های تجاری و اقتصادی خود را در این منطقه گسترش دهند.

شهر باستانی حریره یکی از اصلی ترین مناطق مورد توجه در ایران است و با قدمتی در حدود هشتصد سال در زمان حکوت قیسی ها و ساسانیان ساخته شده است. علت نامگذاری آن به حریره، لطافت و سرسبزی این شهر است و در روایتی دیگر این گونه آمده که نام بانویی بوده که مدتی بر این شهر حکومت کرده است.

عکس قدیمی از شهر حریره کیش

اماکن گردشگری اطراف شهر تاریخی حریره کیش

شهر زیرزمینی کاریز

کاریز با مسافتی حدود 2 و نیم کیلومتر از شهر قدیمی حریره کیش در فاصله 4 دقیقه ای با خودرو قرار دارد و در صورت پیاده روی تقریبا 25 دقیقه در راه هستید. شهر کاریز شبکه ای از آب های زیرزمینی با عمق 16 متری است و با اسم قنات کیش شناخته شده است.

شهر زیرزمینی کاریز در کیش

آب انبار دوقلو

آب انبار سنتی جزیره در فاصله حدودا 3 1 وینم کیلومتری روستای حریره کیش قرار دارد که در صورت طی کردن این مسیر با خودرو تقریبا 3 دقیقه و به صورت پیاده کمتر از 10 دقیق هدر راه هستید. آب انبار دو قلو برای جمع آوری آب های سطحی ساخته شد و دارای 2 گنبد و 5 بادگیر است. همچنین این آب انبار به سبک معماری سنتی یزد ساخته شده است.

آب انبار دوقلو کیش

کلوپ دریایی آکواریوس

از جمله مناطق تفریحی نزدیک به شهر حریره کیش، کلوپ دریایی آکواریوس است که در فاصله تقریبا 1 و نیم کیلومتر آن قرار دارد. در صورت استفاده از خودروی شخصی یا تاکسی 3 دقیقه و در صورت پیاده روی تقریبا 20 الی 25 دقیقه تا مقصد فاصله دارد. مسافران می توانند بعد بازدید شهر باستانی حریره در آن از تفریحات آبی مثل شاتل، غواصی، پاراسل، قایق سواری، بنانا و. . . لذت ببرند.

کلوپ دریایی آکواریوس در کیش

فاصله سایر مکان های گردشگری نزدیک به شهر حریره

 • باشگاه بانجی جامپینگ جاذبه: با تقریبا 600 متر مسافت تا شهر حریره، 2 دقیقه با خودرو و کمتر از 10 دقیقه پیاده فاصله دارد.
 • درخت سبز: با تقریبا 2 کیلومتر مسافت تا شهر حریره، 3 دقیقه با خودرو و یک ربع پیاده فاصله دارد.
 • پایاب کیش: با تقریبا 1 و نیم کیلومتر مسافت تا شهر حریره، 2 دقیقه با خودرو و 18 دقیقه پیاده فاصله دارد.
 • کلوپ سی من: با تقریبا 2 کیلومتر مسافت تا شهر حریره، 4 دقیقه با خودرو و 20 الی 25 دقیقه پیاده فاصله دارد.
 • دهکده المپیک: با تقریبا 2 کیلومتر مسافت تا شهر حریره، 4 دقیقه با خودرو و 25 دقیقه پیاده فاصله دارد.

مراکز خرید اطراف شهر حریره کیش

 1. مرکز خرید دامون: این پاساژ علاوه بر فروشگاه های متنوع با امکاناتی همچون پیست اسکیت روی یخ و یک طبقه مخصوص رستوران و فود کورت در 2 کیلومتری شهر باستانی حریره واقع شده است و 5 دقیقه با خودرو و 25 دقیقه به صورت پیاده فاصله دارد.
 2. مرکز خرید پادنا: در کنار فروشگاه های مختلف و رستوران هایی با انواع غذاهای دریایی و ایرانی در 3 کیلومتری شهر باستانی حریره واقع شده است و 5 دقیقه با خودرو و 35 دقیقه به صورت پیاده فاصله دارد.
 3. هایپر مارکت پاندا: واقع در 3 کیلومتری شهر باستانی حریره، 5 دقیقه با خودرو و 30 دقیقه پیاده فاصله دارد.
 4. فروشگاه افق کوروش: واقع در 7/2 کیلومتری شهر باستانی حریره، 5 دقیقه با خودرو و 25 دقیقه پیاده فاصله دارد.
 5. فروشگاه بهنان کیش: واقع در 4/2 کیلومتری شهر باستانی حریره، 5 دقیقه با خودرو و 20 دقیقه پیاده فاصله دارد.

هتل های نزدیک به شهر حریره کیش

در صورتی که نزدیک بودن محل اقامتتان به شهر حریه کیش مهم است،‌می توانید از لیست هتل های زیر محل اقامت خود را انتخاب کنید. همچنین با کلیک بر روی تام هر هتل می توانید تمام مشخصات هر کدام را مشاهده و با یکدیگر مقایسه نمایید.

نام هتلدرجه کیفیفاصله تا شهر باستانی حریره کیش
هتل پانوراما کیش5 ستارهدر فاصله 7 کیلومتری با خودرو 10 دقیقه
هتل لیلیوم کیش4 ستارهدر فاصله 8 کیلومتری با خودرو 11 دقیقه
هتل صدف کیش4 ستارهدر فاصله 7 کیلومتری با خودرو 9 دقیقه
هتل گامبرون کیش3 ستارهدر فاصله 7 کیلومتری با خودرو 10 دقیقه
هتل آرامش کیش3 ستارهدر فاصله 7 کیلومتری با خودرو 10 دقیقه
هتل لوتوس کیش3 ستارهدر فاصله 7 کیلومتری با خودرو 10 دقیقه
هتل گراند کیش3 ستارهدر فاصله 6 و نیم کیلومتری با خودرو 10 دقیقه
هتل گلدیس کیش3 ستارهدر فاصله 4 کیلومتری با خودرو 6 دقیقه،‌ پیاده نیم ساعت
هتل آفتاب شرق کیش 3 ستارهدر فاصله 5 کیلومتری با خودرو 8 دقیقه
هتل فانوس کیش2 ستارهدر فاصله 4 کیلومتری با خودرو 7 دقیقه، پیاده نیم ساعت

سوالات متداول

شهر باستانی حریره کجاست؟

شهر باستانی حریره واقع در شمال جزیره کیش و نزدیک به مجموعه المپیک در کناره جاده کرانه قرار دارد.

زمان بازید از شهر باستانی حریره کیش چه ساعتی است؟ هزینه ورودی دارد؟

بازدید از این مجموعه تاریخی همه روزه و حتی در ایام تعطیل از 10 صبح تا 10 شب است. ورود به این مکان تاریخی برای عموم آزاد و رایگان است.

شهر باستانی حریره کیش از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

خانه اعیانی، مسجد شهر حریره، حمام شهر حریره، آب انبارها، قنات ها و کارگاه های صنعتی از بخش های تشکیل دهنده این شهر تاریخی هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا