رسپینا
قشم

غار خربس قشم، ردپایی از تاریخ مادها

غار خربس قشم یکی از پدیده های شگفت انگیز این جزیره بوده که حدود 15 کیلومتر با شهر قشم فاصله دارد. غار خربس در جزیره قشم جزء آثار طبیعی با امکانات مختلف بوده و این غار نیز یکی از جاهای دیدنی قشم به شمار می رود. در ادامه به بررسی امکانات و مسیرهای دسترسی به این غار می پردازیم.

غار خربس قشم
عکس غار خربس قشم

تاریخچه غار خربس قشم

طبق مطالعات باستان شناسان، قدمت این غار به دوره مادها باز می گردد که در کوه های مشرف به ساحل جنوبی در جزیره قشم واقع شده است. این غارها در اثر گرداب ها ایجاد شده و به مرور زمان، ماسه ها از آن خارج شده و حفره هایی به شکل غار ایجاد شده است.

هتل های قشم

غار خربس قشم به شکل کنونی نبوده و بعد از کشف، توسط انسان ها تغییر یافته و دالان های متعددی در آن ایجاد شده است. با توجه به کنده کاری های آن، این غار در گذشته به عنوان نیایشگاه آناهیتا مورد استفاده قرار می گرفت. همچنین در زمان زرتشتیان به عنوان استودان یا استخوان دان استفاده می شد که پیکر درگذشتگان در آن جا دفن می شده است.

تاریخچه غار خربس قشم
غار های قشم

درباره غار خربس قشم

پس از مرور تاریخچه غار خربس و آنچه که بر این غار گذشته است، نوبت به بررسی موقعیت و ویژگی های آن است. غار خربس جزیره قشم در دل صخره های کوه در قسمت جنوبی جزیره قرار داشته که ارتفاع صخره ها در آن حدود 20 الی 30 متر است. این غار دارای 9 حفره بوده که به تالار اصلی غار ادامه دارند. تالار اصلی غار 25 متر مربع مساح داشته که دارای طاقچه های متعدد به همراه شمع هایی روی آن ها می باشد. از ویژگی های جالب این مجموعه وجود آب انبارهای متعدد می باشد که آب باران در آن ها جمع آوری می شود.

 غار خربس قشم

غار خربس کجاست؟

این غار در 15 کیلومتری شهر قشم و در نزدیکی روستای خربس و روستای رمچاه واقع شده است. اگر در شهر قشم قرار دارید، برای بازدید از این غار می توانید از بزرگراه خلیج فارس و یا جاده دفاری عبور کنید. این مسیرها در ادامه مشخص شده است.


View Larger Map

دسترسی به غار از جاده دفاری

نزدیکترین مسیر برای رفتن به غار خربس از قشم، جاده دفاری می باشد که حدود 15 کیلومتر است. پس از عبور از روستای دفاری وارد جاده قشم می شوید. پس از طی مسیری 5 کیلومتری، وارد خیابان غار خربس در سمت راست خود شده و به این غارها خواهید رسید. شما می توانید با رزرو تور قشم به این جزیره سفر کنید و بازدید از این غار را در برنامه های خود قرار دهید.

دسترسی به غار خربس در جزیره قشم از بزرگراه خلیج فارس

این مسیر طولانی تر بوده و حدود 19 کیلومتر است، اما در طول مسیر می توانید از جاذبه ها طبیعی و مراکز خرید دیگر نیز استفاده کنید. در این مسیر ابتدا وارد بزرگراه خلیج فارس شده و به سمت میدان آزادی بروید. در ادامه مسیر از بلوار آزادگان و جاده قشم عبور کرده و به غار خربس خواهید رسید.

امکانات غار خربس در جزیره قشم

به دلیل مراجعه گردشگران زیاد به این غار، امکانات رفاهی متعددی در اطراف آن وجود دارد. این امکانات شامل پارکینگ، غرفه های فروشگاهی، سرویس های بهداشتی، فضای سبز و مکان های برپایی چادر وجود دارد. همچنین برای بازدید از این غارها و بالا رفتن از کوه، پله به همراه نرده تعبیه شده است.

امکانات  غار خربس قشم
غارهای خربس قشم

در چه ساعتی می توان از غار خربس قشم بازدید کرد.

غار خربس در جزیره قشم معمولا در بیشتر روزهای هفته فعال می باشد. ساعت بازدید از این غار از ساعت 6 صبح الی 5 عصر می باشد. مدت زمان مورد نیاز برای بازدید از غار خربس جزیره قشم حدود 2 ساعت می باشد.

زمان بازدید از  غار خربس قشم
غارهای خربس در قشم

قیمت بلیط غار خربس قشم چقدر است؟

برای بازدید از غار خربس جزیره قشم باید برای هر نفر بلیط جداگانه تهیه کنید. قیمت این بلیط ها به ازای هر نفر، 5 هزار تومان می باشد که مربوط به سال 1400 است. این بلیط ها را می توانید در ورودی مجموعه از باجه های تعبیه شده خریداری نمایید.

قیمت بلیط  غار خربس قشم
عکس غار خربس قشم

توصیه هایی برای بازدید از غار خربس قشم

بازدید از غار خربس قشم، تجربه ای متفاوت خواهد بود به همین دلیل چندین توصیه به منظور تجربه بهتر این سفر برای شما ذکر کرده ایم:

– به دلیل فاصله نسبتا طولانی این غار نسبت به قشم و زمان مورد نیاز کم برای بازدید از این غار توصیه می کنیم برای بازدید از مکان های دیدنی اطراف غار خربس نیز برنامه ریزی کنید.

– برای  بازدید از غارها و تالار اصلی باید از پله ها بالا بروید. اگر همراه شما افراد سالمند وجود دارد و یا مشکل حرکتی دارید، این نکته را در نظر داشته باشید.

– موقعیت این غار در نزدیکی ساحل بوده و با توجه به اینکه بازدید از آن تنها در طول روز امکان پذیر می باشد، توصیه می کنیم از کلاه و عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

نوشته های مشابه

– در داخل این غار، کنده کاری های تاریخی متنوعی وجود دارد که نشان دهنده هویت غار می باشد، لذا از مخدوش کردن آن ها خودداری نمایید.

توصیه هایی برای بازدید از  غار خربس قشم
غار خربس جزیره قشم

مراکز مهم اطراف غار خربس جزیره قشم

اگر قصد بازدید از غار خربس قشم را دارید توصیه می کنیم از مکان های دیدنی دیگر در این جزیره نیز بازدید کنید. می توانید با رزرو یک محل اقامت مناسب در موقعیتی مناسب در نزدیکی این مکان ها، بازدید از مکان های دیدنی مختلف را در برنامه خود قرار دهید.

مکان های مهم اطراف  غار خربس قشم

چه مکان های دیدنی در اطراف غار خربس وجود دارد؟

جاذبه های گردشگری مختلفی در اطراف غار خربس قشم وجود دارد که می توان به دره ستارگان قشم، جنگل های حرا، ژئوپارک قشم، پارک کروکودیل و سواحل مختلف اشاره کرد. برخی از این مکان های دیدنی در ادامه بررسی شده است.

جنگل های حرا: این جنگل ها که به نام جنگل های دریایی شناخته می شود، شامل درختان سرسبزی در دریا بوده که با تبدیل آب شور دریا به آب شیرین پابرجا مانده اند. برای بازدید از این جنگل باید از طریق دریا و با استفاده از قایق در آبراهه های باریک و متنوع آن تردد کنید. این جنگل در فاصله 52 کیلومتری غار خربس قشم قرار دارد. برای بازدید از این جنگل باید به اسکله روستای طبل، بندر لافت و یا اسکله سهلی رفته و از آنجا سوار قایق شوید.

جنگل های حرا

پارک کروکودیل قشم: این پارک، جزء پارک های منحصر به فرد جزیره قشم بوده که در سال 1390 تاسیس شد. در این مجموعه کروکودیل ها پرورش یافته که مسن ترین آن 27 سال سن دارد. بزرگترین کروکودیل در این پارک، حدود 4 متر طول دارد. علاوه بر کروکودیل با جثه های کوچک و بزرگ، حیوانات دیگر مانند طاووس، میمون، کبک، بز تالی، ایگوآنا، جوجه تیغی و شترمرغ آفریقایی نیز در این مجموعه وجود دارد. این پارک در فاصله 20 کیلومتری غار خربس قشم قرار داشته که از طریق بزرگراه خلیج فارس می توان به این پارک رفت.

پارک کروکودیل مشهد

ژئوپارک قشم: این ژئوپارک جهانی در سال 1385 به ثبت رسید که جزء نخستین ژئوپارک های جهانی محسوب می شود. این ژئوپارک دارای ژئوسایت های مختلف می باشد که مساحتی حدود 300 کیلومتر مربع را دربر می گیرد. از ژئوسایت های این ژئوپارک می توان به کورکوراکوه یا بدبوم شامل دره ها و تنگه های متعدد، دره مجسمه ها، تنگه چاهکوه در روستای چاهوی شرقی، غار نمکی قشم، دره ستارگان، بام قشم، دره شور و جنگل حرا اشاره کرد. این پارک در 12 کیلومتری غار خربس قشم قرار داشته که از طریق جاده جهان می توان از این مجموعه و موزه واقع در آن بازدید کرد.

ژئوپارک قشم
مجموعه تفریحی قشم

هتل های اطراف غار خربس در جزیره قشم

با توجه به تعدد مکان های گردشگری در اطراف غار خربس، رزرو یک محل اقامت مناسب در نزدیکی غار خربس گزینه مناسبی برای بازدید از سایر مکان های دیدنی است. مجموعه تفریحی ساحل ناز قشم در فاصله 11 کیلومتری این غار قرار داشته که دارای هتل های مختلف مانند هتل ساحل طلایی، هتل بوتیک فولتون و هتل بوتیک ایرمان می باشد.

هتل طلایی قشم

 هتل خونه رمچا: این اقامتگاه در روستای رمچاه قرار داشته که حدود 5 کیلومتر با غار خربس قشم فاصله دارد. با رزرو این اقامتگاه می توانید از مکان های دیدنی این روستا مانند مسجد جامع نیز بازدید نمایید.

اقامتگاه رمچا

بهترین زمان بازدید از غار خربس

آب و هوای جزیره قشم، گرم و شرجی بوده که در فصل تابستان و بهار گرمای طاقت فرسایی دارد. با توجه به موقعیت این غار و پله های متعدد آن این فصل برای بازدید از غار خربس توصیه نمی شود. فصل پاییز و به ویژه زمستان دارای هوای مطلوب تری جهت سفر به جزیره قشم و بازدید از این غار است.

بهترین زمان بازدید از  غار خربس قشم
عکسهای غار خربس قشم

مطلب پایانی

در این مقاله، راهنمای بازدید از غار خربس جزیره قشم و امکانات مختلف آن بررسی شد. این غار قدمتی طولانی داشته که باستان شناسان زمان آن را به دوره مادها نسبت می دهند و درون آن کنده کاری های مختلف وجود داشته که نشان می دهند در طول زمان کاربردهای مختلفی داشته است. این مجموعه دارای امکانات رفاهی مناسبی بوده و در اطراف آن جاذبه های گردشگری متنوعی وجود دارد که پیش تر ذکر شده است. اگر در سفر به جزیره قشم از این غار تاریخی بازدید کرده اید، تجربیات خود را در این رابطه با ما در میان بگذارید.

غار خربس کجاست؟

این غار در 15 کیلومتری قشم و در نزدیکی روستای خربس واقع شده است.

چه امکاناتی در غار خربس قشم قرار دارد؟

از امکانات این مجموعه می توان به پارکینگ و غرفه های فروشگاهی اشاره کرد.

حمید شفیعی

به قول بنجامین فرانکلین یا چیزی بنویس که ارزش خواندن داشته باشد یا کاری انجام بده که ارزش نوشتن داشته باشد. از زمانی که عضوی از تیم رسپینا شدم، این جمله رو سرلوحه خودم قرار دادم تا با ذهنیت جویای نوآوری و خلاقیت، همراه با عشق و علاقه به سفر و کشف مقاصد جدید، تجربیات گردشگریم رو با شما به اشتراک بزارم. از شما دعوت می‌کنم در این سفر به دنیای جذاب گردشگری با من همراه شید تا تجربه های جدیدتری رو با هم تجربه کنیم. امیدوارم مث من از خواندن مقاله ها لذت کافی ببرین.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا