رسپینا
قشم

جزایر ناز قشم؛ تماشای آتلانتیس در خلیج فارس

در این مقاله به بررسی جزایر ناز قشم هرمزگان می پردازیم، جزایری که هنگام جزر دریا، می توانید به اندازه یک کیلومتر بر روی آب راه رفته بدون آنکه لباس های شما خیس شود. این پدیده ی کم نظیر را فقط در جزایر ناز خواهید یافت. همچنین مشاهده مناظر زیبای خلیج فارس، تنگه ی هرمز، جزیره لارک و سواحل قشم از سکوهای صخره ای جزیره بسیار لذت بخش خواهد بود. به همین علت نیز از جاهای دیدنی قشم به شمار می رود. تفریحات این جزیره را، بیشتر تفریحات آبی تشکیل می دهد.

جزایر ناز قشم
جزایر ناز هرمزگان

جزایر ناز قشم کجاست؟

جزایر ناز قشم، در واقع دو جزیره بوده که در فاصله 48 دقیقه ای با خودرو از قشم بوده و در ساحل جنوب شرقی قشم، نزدیکی اسکله روستای سوزا و جاده ساحلی آن قرار گرفته است. این جزایر سه هکتار مساحت داشته و اطراف آنرا به جای ساحل ماسه ای، سطح سنگی جزیره می پوشاند.

هتل های قشم

هنگام جزر به مدت کوتاهی این جزیره توسط باریکه ای از ساحل به قشم متصل می شود. حتی در همان زمان نیز بخشی از هر دو جزیره در زیر آب است. این جزایر خالی السکنه بوده و فقط چند کلبه ی ماهیگیری در آن قرار دارد. اما در فصل های توریستی چادر های مخصوص آموزش پاراگلایدر و سایر تفریحات در این جزیره برپا می شود.

سختی های سفر به جزایر ناز قشم

موقعیت جغرافیای جزایر ناز  به گونه ای بوده که شما نمی توانید در تمامی اوقات به این جزیره سفر کنید، علت این موضوع نیز جزر و مد خلیج فارس است. این جزیره فقط در زمانی که سطح آب پایین بوده در دسترس می باشد.

بطور کلی برای رفتن به این جزیره باید 3 ساعت از زمان شروع جزر رفته و یک ساعت بعد از آغاز مد نیز بازگردید، در غیر این صورت باید تا پایین آمدن آب صبر کنید(فاصله ی حدودی 6 ساعت بین جزر و مد ) که در مجموعه شما 4 ساعت زمان برای بازدید از ناز را خواهید داشت. زمان جزر و مد به صورت دقیق مشخص نبوده اما جهت اطلاع از زمان آن می توانید موضوع را از لیدر تور، مسئول پذیرش هتل و یا از مردم محلی این جزیره قشم جویا شوید. زیرا در زمان مد و بالا آمدن آب اگر وسیله ی شخصی با خود داشته باشید نمی توانید وارد جزیره شوید.

رفتن به جزایر ناز
یافتن زمان جزر و مد برای رفتن به جزایر ناز

تفریحات جزایر ناز قشم

 تفریحات جزایر ناز قشم را تفریحات پیاده روی بر روی آب، آفرود سواری، کرایه اسب و شتر، تفریحات هوایی و تفریحات آبی جزایر ناز تشکیل می دهد.

پیاده‌ روی در آب دریا جزایر ناز قشم

یکی از بهترین تفریحات بدون هزینه در این مکان، پیاده روی بر روی ساحل ناز قشم می باشد. در حین راه رفتن بر روی شن های نرم و خیس جزیره باعث آرامش و تمدد اعصاب می شود. آب این قسمت از جزیره حداکثر تا مچ پایتان خواهید رسید. اگر دوربین مناسبی همراه خودتان داشته باشید می توانید تصاویر بسیار زیبایی از این جزایر تهیه کنید.

آفرود سواری جزایر ناز قشم

آفرود سواری یکی از تفریحات جزیره قشم بوده که بعلت قرار گرفتن این جزیره به عنوان منطقه آزاد تجاری و ورود خودروهای لوکس و پتانسیل زمین های این جزیره بالخصوص جزایر ناز باعث گردیده که آفرود سواری به تفریحی جذاب در جزیره تبدیل شود. شما می توانید با مراجعه به محل های تعیین شده جدیدترین خودروهای جزیره را کرایه و باز تجربه ی رانندگی، لذت ببرید. مسیر های مشخص شده به رانندگی با این خودرو های لوکس بپردازید. پیشنهاد می شود که در صورت نا آشنایی با مسیر حتما از راهنمایی افراد بومی استفاده نمایید.

جاهای دیدنی جزیره قشم
جاهای دیدنی جزیره قشم

کرایه اسب و شتر در جزایر ناز قشم

از دیگر تفریحات این جزیره می توان به اسب و شتر سواری در کنار سواحل زیبای جزایر ناز قشم و برخورد نسیم خنک دریا و پاشش آب بر روی صورتتان، تجربه ای است که شاید کمتر بدان دست آورید. می با همراه داشتن یک دوربین مناسب، از خود و همراهانتان بر روی زین عکس های زیبایی را تهیه نمائید.

شترسواری در جزایر ناز قشم
ساحل ناز در قشم

تفریحات هوایی در جزایر ناز قشم

تفریحات هوایی جزایر ناز قشم را پاراگلایدر، کایت بورد، پاراموتور، چتربازی و بادسواری تشکیل می دهد. مشاهده جزایر از فراز آسمان تجربه بسیار لذت بخشی است که می توانید در جزایر ناز بدست آورید. در بخش هایی از این جزیره، چادرهایی قراردارد که به اجاره وسایل و تجهیزات تفریحی می باشد.

همچنین در این قسمت مربیان این رشته حضور داشته که به آموزش و نکات ایمنی را برای علاقه مندان اعلام می کنند. همچنین شما می توانید پیش از مراجعه به این محل ها رزرو اینترنتی مربوط به پاراگلایدر و یا سایر تفریحات هوایی را انجام دهید.

پاراگلایدر جزیره ناز: در یک مرحله پرواز، بمدت 5 الی 10 دقیقه، بسته به سرعت باد بر فراز آب های نیلگون خلیج فارس خواهید بود. در صورت نامساعد بودن هوا، اجازه استفاده از این وسیله را نداشته و در صورت رزرو، برنامه ی شما کنسل و هزینه به شما عودت خواهد شد.

جزیره ناز قشم عکس
جزیره ناز قشم عکس

تفریحات آبی در جزایر ناز قشم

معروف ترین تفریحات آبی جزایر ناز را جت اسکی، قایق سواری، و غواصی تشکیل می دهد. وجود این این طیف از تفریحات باعث جذب تمامی سلیقه ها، از دوستداران تفریح و هیجان بوده و می خواهید از تفریحاتی مانند جت اسکی استفاده نموده اما اگر دوست دار آرامش و سکوت هستید به شما غواصی را پیشنهاد می کنیم.

تفریحات آبی در جزایر ناز قشم
تفریحات آبی در جزایر ناز قشم

بهترین زمان سفر به جزایر ناز قشم

با توجه به گرمی هوا و رطوبت بالای آن، سفر در فصل تابستان توصیه نمی شود و پیشنهاد می شود در فصل های سرد سال به این جزیره سفر کنید. البته در بهار  نیز شرایط مساعدی برای سفر این جزیره فراهم می باشد.

راه های دسترسی به جزایر ناز قشم

اگر از طریق پرواز به فرودگاه بین المللی قشم وارد شوید جهت مراجعه به جزیره ناز فاصله 30 دقیقه ای با خودرو را در پیش خواهید داشت. برای مسافرت زمینی (قطار و اتوبوس) به جزیره ناز قشم بایستی ابتدا به به بندرعباس رفته و پس از آن با وسیله نقلیه، تاکسی و یا اتوبوس به بندر چارک بروید، در بندر چارک سوار شناور شده و ادامه مسیر را تا قشم طی نمایید. زمان تقریبی سفر تهران بندرعباس 20 ساعت می باشد.

با توجه به نامشخص بودن هزینه ی بلیط قطار بندرعباس در ساعات مختلف، هزینه ی سفر مقاصد تهران، مشهد، اصفهان و شیراز تا قشم را بررسی می نماییم. هزینه رفتن قشم با احتساب هزینه ی شناور و اتوبوس تا بندر چارک به شرح ذیل می باشد. هزینه سفر به قشم برای چهار شهر پرجمعیت ایران در نظر گرفته شده است.

 مسیر تهران – قشممشهد – قشمشیراز – قشماصفهان – قشم
هزینه940 هزار تومان754 هزارتومان690 هزارتومان782 هزارتومان
قیمت های اعلامی تا پایان سال 1400 معتبر می باشند.

به علت مشکلات زیرساختی در سامانه حمل و نقل قشم از تاکسی ها و یا کرایه خودرو در قشم برای جزیره ناز باید استفاده شود که نرخ ثابتی نداشته و بسته به فصل مسافرتی متغیر می باشد.

جهت مراجعه با خودرو شخصی از تهران به بندرعباس دو مسیر را پیش رو داشته که به شرح هر کدام خواهیم پرداخت.

عکس های جزیره ناز قشم
شناور جزایر ناز قشم

مسیر شماره 1: فاصله این مسیر از تهران به بندرعباس 1280 کیلومتر و مسافتی 15 ساعته در پیش خواهید داشت. و جهت مراجعه به بندرعباس باید از اتوبان خلیج فارس و آزادراه تهران رفته و شهر های قم، کاشان، نطنز، یزد و سیرجان را تا پیش از رسیدن به بندرعباس در پیش خواهد داشت. در صورتی که قصد بردن خودروی شخصی خود را به قشم دارید باید مسافتی 85 دقیقه ای تا بندر لافت را طی نمائید. فاصله ی میان بندر لافت و جزیره ی قشم 50 دقیقه بوده که با شناورهای طی می شود.

مسیر دسترسی به جزایر ناز از تهران به بندرعباس
مسیر دسترسی به جزایر ناز از تهران به بندرعباس

مسیر شماره 2: فاصله این مسیر تهران تا بندر پل 1350 کیلومتر بوده و مسافتی 15 ساعتی در پیش رو خواهید داشت. در مسیر رفتن به بندر پل، بایستی از شهرهای قم، کاشان، اصفهان، شیراز، جهرم و لار عبور کرده تا در نهایت به بندر پل برسید. همچنین می توانید خودرو های خود را اسکله شهید حقانی بندرعباس برده و با اتوبوس های دریایی ساعت 6 الی 23 ماشین خود را به قشم ببرید. مدت زمان سفر با اتوبوس دریایی تا قشم 50 دقیقه می باشد.

راه دسترسی به جزایر ناز از مسیر تهران تا بندر پل
راه دسترسی به جزایر ناز از مسیر تهران تا بندر پل

جاذبه های و مکان های دیدنی نزدیک به جزایر ناز قشم

پس از جزایر ناز قشم می توانید از دره ستارگان و غار خربس نیز دیدن نمایید.

دره ستارگان

دره ستارگان از پرطرفدارترین سایت های بازدید قشم بوده که مردم محلی به آن به شمار می آید. این دره با داشتن صخره های باشکوه و زیبای خود و همچنین بعلت دوری از مناطق مسکونی، سکوت و آرامشی فوق العاده در خود دارد، علاوه براین در پرتو مهتاب شب های دره ستارگان می توانید آسمان بسیار زیبای دره ستارگان را ببینید. جزایر ناز  در فاصله 14 دقیقه با خودرو از جزایر ناز قرار دارد.

دره ستارگان قشم
دره ستارگان قشم

غار خاربس

غار خربس قشم قشم در فاصله 13 دقیقه ای از بندر ناز قرار گرفته و می تواند مقصد بعدی شما بعد از دیدن این جزایر زیبا باشد. قدمت این غار به دوران مادها باز می گردد. ساعت بازدید از این غار 8 صبح الی 17 و دارای هزینه  ورودی هست. مدت زمان بازدید از این غار بین 1 الی 2 ساعت است.

غار خاربس قشم
غار خاربس قشم

سخن آخر

در این مقاله جزایر ناز قشم را به طور کامل معرفی کرده و محدودیت های سفر به این جزیره زیبا را بیان نمودیم.امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید، لطفا پیشنهادات و تجربیات سفر خود را از این جزایر دیدنی با ما به اشتراک بگذارید.

در رفتن به جزایر ناز قشم چه محدودیت هایی خواهید داشت؟

به علت اینکه این جزیره در زمان مد به طور کامل به زیر آب می رود، مدت زمان بازدید شما از این جزایر 4 ساعت خواهد بود(مدت زمان از شروع جزر تا مد )

تفریحات جزایر ناز قشم چیست؟

 تفریحات جزایر ناز قشم را تفریحات پیاده روی بر روی آب، آفرود سواری، کرایه اسب و شتر، تفریحات هوایی و تفریحات آبی جزایر ناز تشکیل می دهد.

جزایر ناز قشم کجاست؟

در ساحل جنوب شرقی قشم، نزدیکی اسکله روستای سوزا و جاده ساحلی آن قرار گرفته است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا