مشهد

باغ پونه مشهد؛ پارکی در کمربند سبز طرقبه

به علت اقلیم گرم شهر مشهد، مناطق ییلاقی اطراف این شهر همانند طرقبه و شاندیز همواره مورد توجه بوده، به گونه ای که اغلب مشهد نشینان طرقبه را به عنوان پناهگاهی برای دور از گرما و هوای آلوده شهری یافته و در صورت داشتن فرصت به این منطقه ییلاقی می روند. در میان، مراجعات مردم برای تفریح، باغ ها و پارک های آن منطقه از اهمیت بیشتری بوده اند. پارک ها نیز به علت رایگان بودن و یا هزینه بسیار پایین تر نسبت به باغ ها از اقبال عمومی بیشتری برخوردار هستند. هرچند باغ های طرقبه خصوصی بوده، اما این باغ در دسترس عموم قرار داشته و هزینه ورودی آن رایگان می باشد.

در این مقاله به بررسی باغ پونه طرقبه پرداخته، آدرس، نحوه دسترسی و امکانات این پارک را معرفی می کنیم. پس در ادامه با رسپینا همراه باشید.

باغ پونه مشهد گردشی به یاد ماندنی

درباره باغ پونه طرقبه

باغ پونه از باغ های خوش آب و هوای مشهد بوده که در مسیر جاده مشهد طرقبه قرار دارد. این باغ از درختان بلند و سر به فلک کشیده و تنوع پوشش گیاهی بسیار خوبی برخوردار است. این باغ به مساحتی بیش از 1.3 هکتار در بهترین منطقه شهر طرقبه ایجاد گردیده تا خانواده ها بتوانند از محیط این باغ استفاده لازم را ببرند. قرار گیری پارک پونه طرقبه در حاشیه جاده اصلی سبب جذب بیشتر گردشگران این باغ شده است.

پونه به علت نزدیکی در منطقه خوش آب و هوای طرقبه و قرار گیری این باغ در نزدیکی رستوران ها به پونه سبب گردیده که مکان بسیار خوبی برای استراحت پس از صرف غذا در رستوران های نزدیک باشد.

محوطه داخل باغ پونه
محوطه داخل باغ پونه

آدرس باغ پونه طرقبه مشهد کجاست؟

آدرس باغ پونه طرقبه در جاده طرقبه مشهد واقع شده است. از نظر موقعیت این باغ در نزدیکی بستنی سرای هفت چنار، لمکده اب و اتش، کباب سرای باران و شورای حل اختلاف طرقبه قرار دارد. در صورتی که تور مشهد رسینا را تهیه کرده باشید، می توانید از گشت های رایگان درون شهری آن استفاده کرده و با آسودگی به مقصد مورد نظر خود برسید.

در ادامه به بررسی مسیردسترسی به باغ پونه از حرم مطهر و میدان آب می پردازیم. علت انتخاب حرم وجود اماکن اقاکتی گسترده و حضور بالای زائران در این محل می باشند.

باغ پونه کجاست
عکس باغ پونه مشهد

مسیر دسترسی به باغ پونه حمل و نقل عمومی

مسیر شماره 1: با خطوط BRT  حرم به میدان برق(میدان بسیج) رفته و پس از آن به ایستگاه مترو خط 1 میدان بسیج رفته و در ایستگاه مترو پایانه وکیل آباد مراجعه پیاده شوید. اکنون به پایانه اتوبوس رانی وکیل آباد مراجعه و سوار خط 2 جاغرق شوید. از ایستگاه اتوبوس باغ پونه تا خود باغ فاصله 2 دقیقه ای در پیش خواهید داشت که می توانید پیاده و یا از ماشین های مسیر استفاده نمایید.

مسیر شماره 2: به ایستگاه خط 12 حرم مطهر (میدان بیت المقدس- وکیل آباد)  شده و در پایانه وکیل آباد از اتوبوس پیاده شوید اکنون به پایانه اتوبوس رانی وکیل آباد مراجعه و سوار خط 2 جاغرق شوید. از ایستگاه اتوبوس باغ پونه تا خود باغ فاصله 2 دقیقه ای در پیش خواهید داشت که می توانید پیاده و یا از ماشین های مسیر استفاده نمایید.

حمل و نقل عمومی
ادرس باغ پونه طرقبه مشهد

مسیر دسترسی به باغ پونه خودرو شخصی

میدان بیت المقدس(فلکه آب) به سمت خیابان امام رضا و پس از آن به میدان بسیج (فلکه برق)، میدان امام خمینی، بلوار امام خمینی، بزرگراه (صدمتری) میدان تلویزیون، بلوار منتظری، میدان فلسطین(میدان ملک آباد)، بلوار ملک آباد، میدان آزادی، بلوار وکیل آباد بروید. اکنون مسیر بلوار وکیل آباد را تا دوراهی طرقبه شاندیز ادامه داده و وارد جاده طرقبه مشهد شوید، اکنون بلوار امام رضا به مدت 5 دقیقه تا رسیدن به این باغ ادامه دهید.

امکانات پارک پونه

امکانات باغ پونه را وسایل بازی کودکان، آلاچیق ها، برکه آب، سرویس بهداشتی تشکیل می دهد. به علت عدم وجود پارکینگ در کنار این باغ، بایستی خودروی خود را خیابان های طرقبه پارک نمایید. به علت شلوغی خیابان و باغ پونه ممکن جای پارک مناسبی برای خودرو شما پیدا نشود. پیشنهاد می کنیم در ساعت های خلوتی و یا روز های غیر تعطیل به این پارک مراجعه نمایید.

باغ پونه امکانات

وسایل بازی باغ پونه طرقبه

جهت بهره گیری هرچه بیشتر افراد، در کنار امکانات این پارک، وسایل بازی برای کودکان در این پارک تدارک داده شده تا خانواده ها با خیالی آسوده تر فرزندان خود را به باغ برده و از فضای آن استفاده نمایند.

وسایل بازی باغ پونه

آلاچیق باغ پونه طرقبه

در بیشتر رستوران های طرقبه به شما اجازه استفاده از غذای خود را درون رستوران و استفاده از تخت ها نمی دهند و در برخی از رستوران ها با گرفتن هزینه اجازه استفاده از تخت های رستوران را به شما می دهند، در سرتاسر باغ پونه  آلاچیق هایی به صورت پراکنده قرار داده شده تا مسافران و گردشگران بتوانند با همراه داشتن زیلو و زیرانداز در این محل اطراق کرده همزمان که از طبیعت زیبا و دلنشین پارک و هوای خنک طرقبه لذت ببرند و پس از ساعتی استراحت، نهار وشام همراه خود را میل نمایند.

استفاده از آلاچیق های رایگان پارک برای اشخاص که تمایلی به پرداخت هزینه برای تخت رستوران ندارند ایده آل می باشد. جهت بهره مندی هرچه بهتر و بیشتر از آلاچیق های پارک در شب ها ساعت 18 الی 19 مراجعه کرده تا آلاچیق ها را از دست ندهید.

آلاچیق باغ پونه

آب نما باغ پونه

باغ چون با داشتن سه عدد آب نما زیبا در درون خود که آب را درون حوضچه های کناری خود را پمپاژ کرده و ضمن  خنکی هوا منطقه می گردد. قرارگیری آب نما ها در کنار انبوه درختان پارک باعث طراوت محیط شده و تصویری منحصر به فرد را به نمایش می گذارد.

آب نما باغ پونه

باغ پونه مناسب برای چه سنی

قرار گیری وسایل بازی و زیمن بازی کودکان این پارک را برای کودکان تا بزرگسالان مناسب کرده است. باغ پونه به صورت پلکانی طراحی که در قسمت های بسیاری از باغ وجود این پله ها را می توانید مشاهده نمایید. هرچند وجود پله های سنگی باعث زیبایی باغ شده اما ممکن است دسترسی برای سالمندان و افرادی که از درد های زانو و حرکتی رنج می برند را با مشکل و سختی همراه کند.

بازی سنی استفاده باغ پونه

سرویس بهداشتی باغ پونه

به علت قرار گیری باغ پونه در جاده طرقبه در صورتی که در طول مسیر نیاز به سرویس بهداشتی پیدا نمودید، از سرویس های بهداشتی این باغ استفاده کنید. زیرا در طول جاده طرقبه مسیر سرویس بهداشتی مناسبی نخواهید یافت، همچنین مساجد موجود در مسیر نیز فقط در زمان های نزدیک اذان باز می باشند.

باغ پونه

مکان های اطراف باغ پونه طرقبه

مکان های دیدنی اطراف باغ پونه را بند گلستان، روستای عنبران، امامزاده یاسر و ناصر و منطقه چالیدره بوده که در ادامه نحوه دسترسی به این مکان ها را خواهیم گفت. 

بند گلستان طرقبه

باغ پونه در فاصله 6 دقیقه ای با خودرو از بند گلستان قرار گرفته است و جهت دسترسی به بند گلستان بایستی مسیر جاده طرقبه مشهد را به سمت خیابان امام رضا، امام رضا 28 را طی ننموده و این خیابان را تا رسیدن به مقصد خود بپیمایید.

ساخت این بند به زمان تیموریان بازگشته و از مناطق توریستی طرقبه است. علیرغم گذشت بیش از 500 سال همچنان این سد پابرجا بوده و برای تامین آب استفاده می شود. به علت وجود سیلاب ها این منطقه بیشتر در فصل های زمستان و بهار آب وارد این بند می شود.

بند گلستان
بند گلستان طرقبه

روستای عنبران طرقبه در نزدیکی باغ پونه

باغ پونه در مسافت 11 دقیقه ای از روستای عنبران قرار داشته و جهت مراجعه به این روستای دیدنی باید مسیر ابتدا از جاده طرقبه مشهد رفته و سپس در اولین دور برگردان دور بزنید، اکنون جاده طرقبه را به سمت جاغرق و برخلاف مشهد در جاده صاحب الزمان به مدت 6 دقیقه تا رسیدن به روستای عنبران برانید.  روستای عنبران از دیگر مناطق ییلاقی نزدیک مشهد بوده که به دلیل داشتن آب و هوای خنک آن میزبان فصل های گرم و تعطیلات مشهدی ها می باشد.

امامزاده یاسر و ناصر

باغ پونه در فاصله 36 دقیقه ای به صورت پیاده و 4 دقیقه ای از امام زاده یاسر و ناصر قرار گرفته است. و برای رسیدن به این لقای متبرکه باید مسیر جاده طرقبه مشهد را به سمت خیابان امام رضا، امام رضا 34 را طی نموده و این خیابان را تا رسیدن به امام زاده بپیمایید. این امام زاده پس از حرم مطهر دومین زیارتگاه مورد استقبال مسافرین و زائران شهرستان مشهد به شمار رفته و سالانه چند میلیون زائر دارد. جهت اطلاعات بیشتر مقاله امامزاده یاسر و ناصر را مطالعه نمایید.

امام زاده یاسر و ناصر
امام زاده یاسر و ناصر

مجموعه گردشگری چالیدره طرقبه در نزدیکی باغ پونه

باغ پونه طرقبه در فاصله 16 دقیقه ای با خودرو از چالیدره قرار گرفته و جهت دسترسی به این مجموعه بایستی مسیر جاده طرقبه به مشهد را به مدت 5 دقیقه ادامه و در سه راهی به سمت بلوار امام خمینی بروید، بلوار امام خمینی را تا میدان شهدا رفته و پس از آن وارد جاده عنبران گردید، جاده عنبران را از اولین خروجی خارج شده و به سمت راست بپیچید، اکنون مسیر 7 دقیقه تا رسیدن به مجموعه گردشگری چالیدره بیمایید.

چالیدره
مجموعه گردشگری چالیدره

سخن آخر: در این نوشته سعی شده باغ پونه طرقبه را به طور کامل معرفی کنیم. در صورتی که قصد گردش در طرقبه را دارید پیشنهاد می کنیم بازدید از باغ پونه طرقبه را در برنامه سفر خود قرار داده و از امکانات این پارک بهره ببرید. امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید، لطفا نظرات و تجربیات خود را در مورد سفر به باغ پونه طرقبه با ما درمیان بگذارید.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا