رسپینا
استانبول

ماه رمضان در استانبول؛ مهمانی خدا در جوار ترک ها

ماه رمضان در استانبول حال و هوای خاصی دارد و مراسم های ویژه ای مانند موسیقی صوفیانه، شعرخوانی نمایش‌های تئاتر و نمایشگاه های مختلف در سرتاسر شهر برگزار می شود. با سفر به استانبول در ماه رمضان می توانید از این مراسم ها بازدید نمایید. استانبول در ماه رمضان دارای قوانین خاصی می باشد که لازم است هنگام سفر به آن ها توجه داشته باشید. با رسپینا همراه باشید.

رمضان در استانبول

ماه رمضان در استانبول چگونه است؟

علی رغم تصور بسیاری از افراد، ماه رمضان در استانبول، یکی از بهترین زمان ها برای سفر به این شهر می باشد. سفر به استانبول در این زمان به ویژه برای ما ایرانی ها که با آداب و رسوم ماه رمضان آشنایی داریم راحت تر می باشد. در این ایام، نقاط مختلف شهر نورپردازی شده و مراسم های ویژه ای برگزار می شود. نمایشگاه‌ها و رویدادهای فرهنگی متنوعی مانند نمایشگاه‌های کتاب، نمایشگاه‌ها، شب‌های شعر، رویدادهای هنری سنتی، رویدادهای خوشنویسان، نمایش‌های دراویش، موسیقی صوفیانه و کنسرت‌ها در ماه رمضان در استانبول توسط شهرداری استانبول برگزار می‌شود.

علاوه بر این، شهرداری استانبول وعده افطاری را در فضای باز و همچنین در چادرها و بسیاری از نقاط شهر ترتیب می دهد. جشن‌های سنتی ماه مبارک رمضان که بعد از افطار شروع می‌شود نیز ویژه بوده و به بازدیدکنندگان اجازه می‌دهد شب خاطره انگیزی را تا سحر سپری کنند.

رمضان در استانبول

افطار در استانبول

لحظاتی قبل از شروع افطار، چادرهای متعددی را خواهید دید که تقریباً در میدان های معروف شهر برپا می شوند. این سفره ها تجربه ای هیجان انگیز بوده که همه را گرد هم جمع کرده و تقریباً همه رستوران ها در افطار برای میهمانان خود غذای ویژه ای فراهم می کنند. پید (نان تختی که با مواد رویه‌ای در تنور سنگی پخته می‌شود) و گولاک (دسری که با ورقه‌های گولاک، شیر، شکر، گلاب و گردو درست می‌شود) از خوراکی های مخصوص ماه رمضان هستند که در بیشتر شهرهای ترکیه و استانبول سرو می شود.

بسیاری از استانبولی ها روزه خود را در پارک ها، در فضای سبز روی چمن در میادین معروف اطراف اماکن مقدس، مساجد و غیره مانند میدان سلطان احمد، ایوپ، فشانه، ینیکاپی، اوسکودار و پارک شهر مالتپه افطار می کنند.

افطار در استانبول
افطار در استانبول

قوانین ماه رمضان در استانبول

اگر در طول سفر در استانبول حضور داشتید باید قوانینی که در شهر وضع می شود را رعایت کنید. در طول ساعات روز در مکان های عمومی باید از خوردن، آشامیدن و حتی سیگار کشیدن اجتناب کنید. با این وجود رستوران ها در این ایام فعالیت دارند زیرا گردشگرهای زیادی از نقاط مختلف دنیا به این شهر سفر می کنند. در ماه رمضان در استانبول مصرف مشروبات الکلی ممنوع بوده و رستوران ها و بارها مجاز به فروش این مشروبات نمی باشند.

رستوران های استانبول در ماه رمضان

ماه رمضان در استانبول فرصت مناسبی برای گردشگران خارجی برای سفر به این شهر می باشد. به همین دلیل رستوران های استانبول در طول روز نیز فعال بوده و می توانید با خیال راحت از سرو غذا در این رستوران ها لذت ببرید. تقریباً هر رستورانی در شهر منوهای ویژه ای برای وعده افطار تهیه می کند، که شامل غذاهای متنوعی سنتی می باشد. باید به این نکته توجه داشته باشید که رستوران ها برای سرو افطار شلوغ می شوند و باید از قبل برای وعده شام خود برنامه ریزی کنید تا با مشکلی مواجه نشوید.

رستوران های استانبول در ماه رمضان

ساعات کاری استانبول در ماه رمضان

ساعت کار اداری در ماه رمضان در استانبول تغییر کرده و اگر می خواهید به بانک مراجعه کنید باید به تغییر ساعت توجه کنید. ساعت کار مراکز دولتی در ماه رمضان از ساعت 9 صبح الی 12:30 ظهر بوده و پس از اقامه نماز مجدد از ساعت 13 الی 16:30 می باشد. موزه ها و بناهای تاریخی در ماه رمضان نیز فعال بوده و همه روزه به جز دوشنبه از ساعت 9 الی 16:30 پذیرای گردشگران است.

حمل و نقل عمومی در ماه رمضان در استانبول

حمل و نقل عمومی در ماه رمضان در استانبول مانند همیشه فعالیت دارد. در ساعات قبل از افطار، متروها، اتوبوس ها و سایر وسایل حمل و نقل عمومی در استانبول شلوغ می باشد. همچنین در سال های مختلف، استفاده از حمل و نقل عمومی در روز عید فطر رایگان بوده است.  

فونیکولار استانبول

مراکز تفریحی استانبول در ماه رمضان

در طول روز با خلوت شدن شهر می‌توان گفت که بازدید از جاذبه‌های گردشگری استانبول می‌تواند بسیار مفرح باشد. اگر روزهای کمی در استانبول خواهید بود و نمی توانید روزه بگیرید، پیشنهاد ما این است که از پارک های آبی و مراکز تفریحی بازدید کنید.

پارک های آبی در ماه رمضان در استانبول

به این دلیل که شنا کردن در هنگام روزه داری ممنوع است؛ در طول روز مردم محلی به پارک ها آبی مراجعه نکرده و می توانید با قیمتی پایین تر نسبت به روزهای معمولی از این پارک ها استفاده کنید. همچنین شنا در سواحل نیز به دلیل خلوت بودن در این ایام پیشنهاد می شود. این مورد برای پارک های بازی نیز به همین صورت است و در هنگام روز، بیشتر بازدید کنندگان پارک ها و مراکز تفریحی را گردشگران تشکیل می دهند.

پارک های آبی استانبول

مراکز خرید در ماه رمضان در استانبول

در ایام ماه رمضان در استانبول، مراکز خرید فعالیت بیشتری در ساعت عصر و بعد از افطار داشته و تا نیمه های شب پذیرای گردشگران می باشد. مراکز خرید و بازارها در ماه رمضان در استانبول رنگارنگ تر از همیشه می شوند. همه مراکز خرید و سوپرمارکت ها، اکثر بوتیک‌ها و فروشگاه‌های بزرگ تا نیمه‌شب باز هستند. به ویژه مراکز خریدی که در مناطق توریستی مانند سلطان احمد، سیرکچی، امینونو و تقسیم قرار دارند. بسیاری از این مراکز خرید به مناسبت ماه رمضان دارای تخفیفات ویژه ای هستند که می توانید با قیمتی نسبتا کمتر اقلام مورد نیاز خود را تهیه کنید. مراکز خرید بعد از افطار شلوغ شده و سعی کنید خرید خود را قبل از افطار انجام دهید.

مرکز خرید استانبول

بهترین مناطق برای تفریح در ماه رمضان در استانبول

علاوه بر پارک های آبی، سواحل و مراکز تفریحی و خرید، می توانید از جشنواره ها و مراسم های مختلفی که در نقاط مختلف شهر برپا می شود بازدید کنید. این مراسم ها تنها در ایام ماه رمضان در استانبول و برخی شهرهای بزرگ اجرا می شود. پس اگر در ماه رمضان در استانبول بودید حتما از این مراسم و جشنواره ها بازدید نمایید.

میدان سلطان احمد در ماه رمضان

میدان سلطان احمد استانبول، میدانی تاریخی بوده و به مناظر تاریخی مهم استانبول که شامل مسجد سلطان احمد و موزه‌هایی مانند موزه کاخ توپکاپی و موزه ایاصوفیه، مکان‌های تاریخی و کاخ‌ها می باشد، منتهی می‌شود. این منطقه در طول روز نسبتاً بدون ترافیک بوده که گشت و گذار با پای پیاده و لذت از جاذبه های اطراف را هیجان انگیز می سازد.

میدان سلطان احمد در ماه رمضان بسیار پر جنب و جوش شده به طوری که هزاران نفر برای افطار در باغ ها و چادرها به اینجا می آیند و لحظات معنوی را با دیگران به اشتراک می گذارند. در این میدان غرفه هایی با غذاهای عثمانی و ترکی، نمایشگاه های کتاب، سوغات، آثار هنری مانند سنگ مرمر، هنر خوشنویسی و زیور آلات را خواهید دید. همچنین در هنگام افطار مراسم ویژه ای در مسجد سلطان احمد برپا می شود که بازدید از آن خالی از لطف نیست.

میدان سلطان احمد

میدان بیازیت در ماه رمضان

میدان بیازیت (Beyazit) فضای معنوی ویژه ای را برای بازدیدکنندگان خود فراهم می‌کند و محل برگزاری فعالیت‌های مختلف مانند نمایشگاه کتاب، کنسرت، موسیقی صوفیانه، شعرخوانی، نمایش‌های تئاتر، اجرای هنرهای سنتی و غیره است. بازدیدکنندگان همچنین می توانند در بازار بزرگ نزدیک به میدان بیازیت به خرید مشغول شوند.

میدان بیازیت استانبول

مرکز فشانه در ماه رمضان در استانبول

فشانه مکانی با امکانات مختلف و یک باغ بزرگ بوده که میزبان جشنواره ها و رویدادهای متعدد در طول سال در ماه رمضان در استانبول می باشد. این مرکز در ساحل شاخ طلایی، در نزدیکی منطقه ایوپ واقع شده است. جشن های هیجان انگیز متنوعی از کنسرت های صوفیانه گرفته تا اجراهای چرخان دراویش را می توانید در این مرکز مشاهده کنید. بازدیدکنندگان ترجیح می‌دهند که زمان افطار را در اینجا بگذرانند و از مسجد مقدس ایوب سلطان (Eyup Sultan) برای نماز شب بازدید کنند.

مرکز فشانه استانبول

مرکز ینیکاپی در ماه رمضان در استانبول

ینیکاپی (Yenikapi) نیز یکی از نقاط مهم جشن های ماه رمضان در استانبول است. ینیکاپی شامل فضای باز با چادرهای بزرگ و شامل انواع خدمات برای بازدیدکنندگان است. در این مرکز غرفه هایی با غذاهای ترکی، دسرها، شیرینی ها، و همچنین آثار هنری سنتی، نمایشگاه های کتاب، سوغاتی و غیره را مشاهده خواهید کرد. همچنین فعالیت هایی مانند نمایش عروسکی برای کودکان، کنسرت ها، نمایش های چرخان دراویش و غیره را نیز برگزار می شود.

منطقه مال تپه در ماه رمضان در استانبول

مال تپه (Maltepe) یکی از مراکز اصلی برای فعالیت های ماه رمضان در سمت آسیایی استانبول است. جشن های مختلفی در کنار سواحل و در یک منطقه بسیار بزرگ (بزرگترین منطقه در سمت آسیایی) با بازاری که غذاهای سنتی ترکی، آثار هنری، نمایشگاه های کتاب، سوغات و غیره را ارائه می دهد برگزار می شود. همچنین رویدادها و فعالیت‌هایی مانند نمایش‌های عروسکی و نمایش‌های تئاتر، موسیقی و کنسرت‌های صوفیانه، نمایش‌های چرخان دراویش و غیره را خواهید دید.

مال تپه استانبول

منطقه اوسکودار در ماه رمضان در استانبول

همچنین اوسکودار (Uskudar) یک منطقه بزرگ در سمت آسیایی بوده که در ماه رمضان با غرفه‌های مختلف میزبان جشن‌های بزرگ می باشد. این منطقه در کنار ساحل قرار داشته و بازدیدکنندگان ترجیح می دهند شب را در کافه ها و رستوران های موجود در این منطقه بگذرانند.

اوسکودار استانبول

آیا ماه رمضان زمان مناسبی برای سفر به استانبول می باشد؟

ماه رمضان در استانبول یکی از جشن های مذهبی بزرگ در این شهر است که مراسم ها و جشن های ویژه ای به این مناسبت برگزار می شود. از این مراسم ها می توان به کنسرت، موسیقی صوفیانه، شعرخوانی، نمایش‌های تئاتر و اجرای هنرهای سنتی و نمایشگاه های مختلف غذا و کتاب اشاره کرد. با توجه به اینکه این مراسم تنها در ایام ماه رمضان برگزار می شود، می توانید با تهیه تور استانبول در ماه رمضان از این مراسم های ویژه بازدید نمایید. اگر در ایام ماه رمضان به این شهر سفر کرده اید، تجربه ها و خاطرات خود را با ما در میان بگذارید.

آیا رستوران ها در ماه رمضان در استانبول باز است؟

بله. رستوران های استانبول در ماه رمضان فعال می باشد اما برای احترام به روزه داران، در پنجره ها و درب ورودی پرده قرار می دهند تا از بیرون قابل مشاهده نباشد.

چه برنامه هایی در ماه رمضان در استانبول اجرا می شود؟

در این ایام جشن های مختلف مانند ، کنسرت، موسیقی صوفیانه، شعرخوانی، نمایش‌های تئاتر و اجرای هنرهای سنتی و نمایشگاه های مختلف اجرا می شود.

حمید شفیعی

به قول بنجامین فرانکلین یا چیزی بنویس که ارزش خواندن داشته باشد یا کاری انجام بده که ارزش نوشتن داشته باشد. از زمانی که عضوی از تیم رسپینا شدم، این جمله رو سرلوحه خودم قرار دادم تا با ذهنیت جویای نوآوری و خلاقیت، همراه با عشق و علاقه به سفر و کشف مقاصد جدید، تجربیات گردشگریم رو با شما به اشتراک بزارم. از شما دعوت می‌کنم در این سفر به دنیای جذاب گردشگری با من همراه شید تا تجربه های جدیدتری رو با هم تجربه کنیم. امیدوارم مث من از خواندن مقاله ها لذت کافی ببرین.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا