رسپینا
استانبولفرودگاه ها

فرودگاه صبیحا گوکچن در منطقه آسیایی استانبول

فرودگاه صبیحا گوکچن (Istanbul Sabiha Gökçen International Airport) یکی از ۲ فرودگاه بین المللی مستقر در استانبول است که همه روزه پروازهای بین المللی و داخلی ورودی و خروجی از این شهر را میزبانی می کند. در ایران نیز این فرودگاه بسیار شناخته شده است و مقصد ترانزیت و یا مستقیم بسیاری از پروازهای بین المللی است که بلیط هواپیما خارجی آن از مبدا کشورمان خریداری می گردد. با ما همراه باشید تا با امکانات، نحوه دسترسی به مرکز شهر، اطلاعات پرواز و سایر جزئیات این فرودگاه بیشتر آشنا شوید.

فرودگاه صبیحا

درباره فرودگاه صبیحا

فرودگاه بین المللی صبیحا گوکچن با کد یاتا SAW، دومین فرودگاه ساخته شده در استانبول است که پس از فرودگاه آتاتورک، در ۸ ژانویه 2001 افتتاح شد. علت ساخت این فرودگاه نیز به دلیل کوچک بودن فرودگاه آتاتورک بود که نمی توانست تمامی پروازهای ورودی و خروجی استانبول را پوشش دهی کند. جالب است بدانید صبیحا گوگچن، اولین خلبان زن هواپیماهای جنگی در جهان و دختر خوانده مصطفی کمال آتاتورک بوده که نام خودش را به این فرودگاه بخشیده است.

بعدها با افزایش صنعت توریست و گردشگری کشور ترکیه، بخش اعظمی از پروازهای استانبول به فرودگاه جدید استانبول انتقال یافت که پیش تر راهنمای کاملی از این فرودگاه در مجله گردشگری رسپینا منتشر شده است. لذا برای آشنایی بیشتر دعوت می کنیم مقاله فرودگاه جدید را نیز حتما مطالعه بفرمائید. اطلاعات کلی فرودگاه صابیحا نیز در جدول زیر بررسی شده است.

کشورترکیه
نزدیکترین شهر به فرودگاهاستانبول
نام کامل فرودگاهفرودگاه صبیحا گوکچن
کد یاتاSAW
سال تاسیس2001
فعالیتشبانه روزی
قطب ایرلاین هایترکیش ایرلاینز، آنادولو جت

فرودگاه صبیحا گوکچن کجاست؟

فرودگاه سابیها گوکچن در 32 کیلومتری جنوب شرقی مرکز استانبول، در بخش آسیایی این شهر قرار گرفته است و به عنوان مرکز خطوط هوایی آنادولوجت و ترکیش ایرلاینز فعالیت می کند. با اینکه میزبانی اکثر پروازهای استانبول به فرودگاه جدید منتقل شده است اما صابیحا هنوز هم از بزرگ ترین فرودگاه های ترکیه به شمار می رود. با خرید بلیط هواپیما استانبول بیشتر ایرلاین ها، این فرودگاه در مقصد میزبان شما خواهد بود. دسترسی از این فرودگاه با خطوط تاکسی، مترو و اتوبوس براحتی امکان پذیر است که در ادامه راهنمای هر یک را بصورت مفصل تر بررسی کرده ایم.

فرودگاه صبیحا گوکچن کجاست؟

مهم ترین پروازهای فرودگاه صبیحا از مبدا ایران

معمولا اکثر مسافرانی که بلیط های استانبول را خریداری می کنند، سردرگم می مانند که فرودگاه مقصد آن ها صابیحا است یا فرودگاه جدید استانبول؟ در پاسخ به این سوال می بایست درنظر داشته باشید که هنگام خرید بلیط در سایت رسپینا، فرودگاه مقصد نیز ذکر می شود (هم نام فرودگاه و هم کد یاتا فرودگاه). پس از صدور بلیط نیز بر روی قسمت اطلاعات پرواز آن، نام و کد یاتا فرودگاه ذکر می شود که اگر SAW بود، پرواز شما در فرودگاه صابیحا و اگر IST بود، پرواز در فروگاه جدید فرود خواهد آمد.

پروازهای این فرودگاه نیز از مبدا شهرهای مختلف ایران از قبیل تهران، مشهد، شیراز و … برگزار می گردد. پروازهای تهران به استانبول مهم ترین پروازی است که از مبدا ایران به فرودگاه صابیحا انجام می شود و هواپیمایی های مختلف داخلی و خارجی، بلیط هواپیما تهران استانبول را به مقصد صابیحا ارائه می دهند. بلیط سایر مسیرهای پرفروشی که با مقصد فرودگاه صبیحا ارائه می شوند، از لینک های کادر زیر قابل دسترس اند.

پروازهای فرودگاه صبیحا

فاصله فرودگاه استانبول تا فرودگاه صبیحا

در بعضی از پروازهای ترانزیت یا همان پرواز کانکشن مشاهده می شود که فرودگاه در شهر ترانزیت تغییر می کند. مثلا اگر مقصد اول پرواز، شهر استانبول باشد، پرواز در فرودگاه صابیحا فرود می آید و سپس از مبدا فرودگاه جدید به مسیر خود ادامه می دهد. به همین دلیل نیز نحوه دسترسی این دو فرودگاه به یکدیگر برای بسیاری از مسافران مهم است.

بطورکلی فاصله فرودگاه جدید تا فرودگاه صابیها گوکچن (SAW) تقریباً 84 کیلومتر است. یعنی اگر شرایط ترافیکی عادی باشد، با تاکسی حدود 60-70 دقیقه را در راه خواهید بود. اما در صورت تمایل نیز می توانید این مسیر را با خطوط حمل و نقل عمومی استانبول طی کنید.

نحوه دسترسی فرودگاه صابیحا به فرودگاه جدید با اتوبوس

اگر می خواهید از حمل و نقل عمومی برای جابجایی خود استفاده کنید، در حال حاضر اتوبوس های فرودگاه، تنها گزینه شما هستند. اتوبوس Havaist iST-13 هر 45-90 دقیقه از فرودگاه بین‌المللی استانبول حرکت می‌ کند و در حدود 110 دقیقه به فرودگاه صابیها گوکچن می ‌رسند. اتوبوس های Havaist وسایل نقلیه ای زیبا هستند که با امکانات رفاهی زیادی مجهز شده اند و به صورت شبانه روزی حرکت می کنند و هزینه بلیط آن ها نیز 85 لیر است.

دسترسی فرودگاه صابیحا به فرودگاه جدید با اتوبوس

نحوه دسترسی فرودگاه صابیحا به فرودگاه جدید با مترو

در حال حاضر، هیچ خط متروی مستقیمی مابین این دو فرودگاه تردد نمی کند اما در سال های آینده، یک قطار سریع السیر جدید این دو فرودگاه را به هم متصل خواهد کرد. اما می توانید با خط مترو از صابیحا به سمت میدان تکسیم رفته و از آنجا با اتوبوس یا تاکسی راهی فرودگاه جدید شوید.

فاصله فرودگاه صبیحا تا میدان تکسیم

دسترسی فرودگاه صبیحا تا میدان تکسیم با خطوط مترو، اتوبوس و تاکسی براحتی امکان پذیر است که راهنمای هر یک بصورت زیر می باشد:

ترانسفر از فرودگاه صبیحا چگونه است؟

3 راه اصلی برای رسیدن از فرودگاه صبیحه گوکچن به میدان تکسیم وجود دارد. معمولا حمل و نقل با تاکسی در ترکیه گران قیمت است و خصوصا اگر بصورت گروهی با تعداد بالا سفر می کنید، به صرفه نخواهد بود. بهتر است از اتوبوس های فرودگاه استفاده کنید که هم مجهز و راحت هستند و هم هزینه زیادی برای مسافر ندارند.

ترانسفر از فرودگاه صبیحا

اتوبوس های فرودگاه صبیحا

ارزان ترین راه برای رسیدن از فرودگاه سابیها به تکسیم، استفاده از اتوبوس های Havatas یا  Havabus است. کافیست پس از رسیدن به فرودگاه و  درب های ورودی ترمینال ها، از تابلوهای راهنما و یا پرسنل فرودگاه کمک بگیرید تا تابلوی ایستگاه اتوبوس Havabus را پیدا کنید. هنگام سوار شدن به اتوبوس از فرودگاه صبیها به تکسیم، حتما مطمئن شوید که مقصد آن میدان تکسیم است، چراکه از این ایستگاه ها، 2 خط اتوبوس وجود دارد. یک خط اتوبوس به محله تکسیم تکسیم و یکی به کادیکوی می رود.

نکته ی مهم دیگر این است که شما هزینه بلیط خود را در اتوبوس می بایست پرداخت کنید. هنگامی که ظرفیت اتوبوس تکمیل شد و حرکت کرد، مامور دریافت بلیط به سمت مسافران می آید و شما فقط می توانید پول نقد پرداخت کنید. به همین دلیل، اگر تا پیش از رفتن به استانبول، وجه نقد لیر تهیه نکرده اید، حتما از خودپردازهای فرودگاه، برای این کار اقدام کنید. هزینه این اتوبوس ها فقط 18 لیر است که نسبت به هزینه تاکسی واقعا ناچیز است!

نوشته های مشابه

فاصله فرودگاه صبیها تا میدان تکسیم حدود 44 کیلومتر است که با اتوبوس در تقریبا 40 طی می شود، اما اگر در ساعات شلوغی شهر مثل اوایل عصر و یا ظهر (بین ۱۱ تا ۱۴) با این اتوبوس سفر کنید، ممکن است حتی تا ۲ ساعت هم در مسیر باشید. اما خوشبختانه این اتوبوس ها، بسیار راحت هستند.

تکسیم آخرین ایستگاه اتوبوس است، بنابراین نیازی نیست نگران از دست دادن ایستگاه باشید. هنگامی که در ایستگاه میدان تکسیم توقف کردید، رانندگان تاکسی زیادی را مشاهده خواهید کرد که در تمام ساعات روز آماده جا به جایی شما تا هتل خواهند بود. البته اگر هتل شما در منطقه تکسیم قرار دارد، که بیش از ۳۰ دقیقه پیاده روی نخواهید داشت و در طول راه می توانید از مسیر زیبای پیش رو لذت ببرید.

دسترسی به تکسیم با تاکسی های فرودگاه صبیحا گوکچن

گزینه بعدی که کمی هزینه بر است، گرفتن تاکسی از فرودگاه صبیها به سمت میدان تکسیم است! اگر مسافر سالمند یا کودک همراه دارید، تاکسی علی رغم هزینه ی بالاتری که دارد اما گزینه ی بهتری است. ولی اگر شرایط خاصی ندارید، پیشنهاد ما برای استفاده از اتوبوس های زیبا Havabus را از دست ندهید.

هزینه تاکسی از فرودگاه سابیها به تکسیم حدود 130-180 لیر است که البته این قیمت به ساعتی از روز که از صبیها به تکسیم می روید و همچنین نوع راننده تاکسی شما بستگی دارد، اما واقعاً قیمت آن خیلی بد نیست. البته درنظر بگیرید که تاکسی های استانبول متری هستند و با افزایش ترافیک مسیر، ممکن کرایه بیشتر شود. با بعضی از راننده ها نیز می توا برای کرایه مسیر توافق کرد که برای این کار بهتر است به مسیر و کرایه ی آن کاملا آشنا باشید تا هزینه اضافه تری پرداخت نکنید.

تاکسی های فرودگاه صبیحا گوکچن

دسترسی فرودگاه صبیحا به محله سلطان احمد

اگر هتل محل اقامت شما در منطقه احمد سلطان قرار دارد، متاسفانه خط اتوبوس مستقیمی برای جا به جایی شما وجود ندارد و می بایست تاکسی بگیرید. اما اگر از فرودگاه به سمت میدا تکسیم بروید، می توانید با تاکسی، مترو یا تراموا با سمت منطقه احمد سلطان حرکت کنید. البته برای این کار باید یک استانبول کارت بخرید و آن را شارژ کنید.

دسترسی فرودگاه صبیحا به محله سلطان احمد

آیا فرودگاه صبیحا مترو دارد؟

در نظر داشته باشید که هنوز خط مترویی برای اتصال مستقیم فرودگاه صبیحا گوگچن به میدان تکسیم وجود ندارد و برای پیمودن این مسیر می بایست چند خط مترو را عوض کنید. لذا توصیه ما استفاده از خطوط اتوبوس Havabus است تا با کمترین قیمت بتوانید به هتل محل اقامت خود برسید.

ترمینال های فرودگاه صبیحا گوکچن

فرودگاه صبیحه گوکچن دارای دو ترمینال داخلی A و B و یک ترمینال بین المللی است. این ترمینال ها شامل سالن های CIP، فری شاپ، رستوران ها، بانک و … است که در ادامه به امکانات آن ها بیشتر پرداخته ایم.

ترمینال های فرودگاه صبیحا گوکچن

اطلاعات پرواز فرودگاه صبیحا

شما می توانید اطلاعات پرواز خود به مقصد فرودگاه صابیحا را بصورت آنلاین چک کنید تا از تاخیرهای احتمالی و یا ساعت رسیدن به فرودگاه مطلع شوید. کافیست وارد صفحه تابلو اطلاعات پرواز سایت فرودگاه صبیحا گوکچن شوید و از قسمت تابلو پروازهای ورودی و خروجی، اطلاعات موردنیاز خود را چک کنید.

پروازهای ورودی فرودگاه صبیحا

اگر مقصد سفر شما این فرودگاه است، کافیست وارد لینک بالا شده و مطابق عکس زیر، بر روی گزینه ARRIVAL کلیک کنید. اگر پرواز شما، داخلی است وارد تب domestic و اگر بین المللی است وارد تب international  شوید. با جست و جو کردن شماره پرواز در کادر بالای صفحه، مستقیما با اطلاعات پرواز خود هدایت خواهید شد.

پروازهای ورودی فرودگاه صبیحا

پروازهای خروجی فرودگاه صبیحا

اگر مبدا سفر شما، صابیحا است، از همان لینک و مطابق عکس زیر، بر روی گزینه DEPARTURE کلیک کنید. اگر پرواز شما، داخلی است وارد تب domestic و اگر بین المللی است وارد تب international  شوید. با جست و جو کردن شماره پرواز در کادر بالای صفحه، مستقیما به اطلاعات پرواز خود هدایت خواهید شد.

پروازهای خروجی فرودگاه صبیحا

نقشه فرودگاه صبیحا

با توجه به وسعت فرودگاه، ممکن است مسیر را گم کنید و یا نتوانید سر وقت به گیت یا ورودی موردنظر خود در فرودگاه برسید. برای این منظور می توانید از نقشه ی زیر استفاده و بصورت آنلاین، مقاصد دلخواه خود در فرودگاه را جست و جو کنید. البته پرسنل داخل فرودگاه نیز می توانند به شما کمک کنند که در این صورت نیاز است حتما از کتاب انگلیسی در سفر، چند جمله کاربردی برای پیدا کردن مسیر و سوال کردن در فرودگاه را تمرین کنید!

امکانات فرودگاه صبیحا گوکچن

با توجه به تعدد مسافران و پروازهای این فرودگاه، امکانات متعددی نیز قرار داده شده که مهم ترین آن ها که در فرودگاه برایتان کاربردی خواهد بود، بصورت زیر است:

کافی شاپ ها و رستوران های فرودگاه سابیها گوکچن استانبول

کافی شاپ ها و رستوران های مستقر در فرودگاه صابیحا شامل رستوران های ایتالیایی، رستوران های ترکی، فست فود ها و کافی شاپ های متعدد می باشد. در مقابل ورودی های هر ترمینال (پروازهای ورودی و خروجی)، درب های ورودی و پارکینگ های روباز، هر کدام از این کافی شاپ ها و غذاخوری ها مستقر شده اند که در میان آن ها برخی از نام های معروف مانند استارباکس، مک دونالد، KFC و  Burger King به چشم می خورد.

رستوران های فرودگاه سابیها گوکچن استانبول

فروشگاه ها و فری شاپ های فرودگاه صبیحا

فروشگاه ها و فری شاپ های فرودگاه صابیحا از معروف ترین و البته محبوب ترین بخش های آن برای مسافران بشمار می رود. برخی از این فروشگاه ها، کالاهای ارزان قیمت بدون عوارض گمرکی ارائه می دهند و برخی از فروشگاه ها نیز مرجعی از کالاهای برند های لوکس هستند. حتی برخی از فروشگاه ها نیز امکان پیش خرید محصولات بصورت آنلاین را از طریق وب سایت رسمی خود ارائه داده اند. بدین صورت که قبل از رفتن به فرودگاه می توانید از طریق کاتالوگ، محصولات دلخواه خود را انتخاب و خریداری کرده و پس از رسیدن به فرودگاه، سفارش خود را تحویل بگیرید.

فری شاپ های فرودگاه صبیحا

هتل فرودگاه صبیحه

از دیگر امکانات فرودگاه صابیحا می توان به هتل های آن اشاره کرد که ویژه مسافران پروازهای بین الملل ترانزیتی ارائه شده است. لذا اگر به دلیل پرواز خود ناچار به توقف چند ساعتی و حتی چند روزه در فرودگاه صابیحا هستید، می توانید در هتل این فرودگاه اقامت کنید.

ایرلاین های فعال در فرودگاه صابیحا

خطوط هواپیمایی زیادی همه روزه پروازهای منظم سیستمی و یا چارتری به فرودگاه بین المللی صابیحا برگزار می کنند که در میان آن ها ایرلاین های ایرانی از جمله ایران ایر، ماهان و معراج نیز به چشم می خورد. هم چنین این فرودگاه، قطب اصلی پروازهای دو شرکت هواپیمایی ترکیش ایرلاین و آنادولوجت می باشد.

ایرلاین های فعال در فرودگاه صابیحا

سخن پایانی

در این مطلب سعی شد راهنمای جامع و کاملی از فرودگاه صابیحا گوگچن ارائه شود که امیدواریم پاسخ سوالاتتان را دریافت کرده باشید. اگر در خصوص رزرو پرواز به مقصد صابیحا به راهنمایی نیاز دارید، تیم کارشناسان پرواز خارجی رسپینا بصورت شبانه روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما خواهند بود. سفر خوبی را برای شما آرزومندیم.

سوالات متداول

چگونه مطلع شویم که پروازمان به استانبول در فرودگاه صابیحا فرود می آید یا فرودگاه جدید استانبول؟

در سایت رسپینا، هنگام خرید بلیط، اطلاعات کامل آن که شامل فرودگاه مقصد نیز می شود، قید می گردد.  پس از صدور بلیط نیز بر روی قسمت اطلاعات پرواز آن، نام و کد یاتا فرودگاه ذکر می شود که اگر SAW بود، پرواز شما در فرودگاه صابیحا و اگر IST بود، پرواز در فروگاه جدید فرود خواهد آمد.

چگونه می توان از فرودگاه صابیحا به سمت فرودگاه استانبول رفت؟

اگر می خواهید از حمل و نقل عمومی برای جابجایی خود استفاده کنید، در حال حاضر اتوبوس های فرودگاه، تنها گزینه شما هستند. اتوبوس Havaist iST-13 هر 45-90 دقیقه از فرودگاه بین‌المللی استانبول حرکت می‌ کند و در حدود 110 دقیقه به فرودگاه صابیها گوکچن می ‌رسند. تاکسی های فرودگاه نیز همین مسیر را با هزینه بیشتر و در حدود 60-70 دقیقه طی خواهند کرد.

آیا می توان با اتوبوس یا مترو از فرودگاه صابیحا به سمت فرودگاه صابیحا حرکت کرد؟

هیچ خط مترویی از این فرودگاه به سمت میدان تکسیم وجود ندارد. اما با استفاده از اتوبوس های Havabus می توانید مستقیما از فرودگاه صابیحا به سمت میدان تکسیم بروید. هزینه این اتوبوس ها فقط 18 لیر است.

آیا اجناس و کالای موجود در فری شاپ های فرودگاه صابیحا نسبت به سایر بازارهای استانبول ارزانتر هستند؟

برخی از این فروشگاه ها، کالاهای ارزان قیمت بدون عوارض گمرکی ارائه می دهند که قیمت آن ها نسبت به سایر بازارها به صرفه تر است اما برخی از فروشگاه نیز کالاهای برند ارائه می دهند که هزینه آن با سایر بازارهای استانبول تفاوتی ندارد.

حمید شفیعی

به قول بنجامین فرانکلین یا چیزی بنویس که ارزش خواندن داشته باشد یا کاری انجام بده که ارزش نوشتن داشته باشد. از زمانی که عضوی از تیم رسپینا شدم، این جمله رو سرلوحه خودم قرار دادم تا با ذهنیت جویای نوآوری و خلاقیت، همراه با عشق و علاقه به سفر و کشف مقاصد جدید، تجربیات گردشگریم رو با شما به اشتراک بزارم. از شما دعوت می‌کنم در این سفر به دنیای جذاب گردشگری با من همراه شید تا تجربه های جدیدتری رو با هم تجربه کنیم. امیدوارم مث من از خواندن مقاله ها لذت کافی ببرین.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا