رسپینا
استانبولفرودگاه ها

فرودگاه استانبول؛ بزرگترین فرودگاه بین المللی ترکیه

فرودگاه استانبول یکی از بزرگ ترین و مجهزترین فرودگاه های ترکیه است که مقصد بسیاری از مسیرهای پروازهای خارجی از مبدا ایران نیز می باشد. این فرودگاه که در منطقه Arnavutköy در بخش اروپایی شهر واقع شده، از آوریل 2019 آغاز به فعالیت نموده است. پروازهای متعددی از تهران، مشهد، شیراز، اصفهان و تبریز و همچنین برخی شهرهای دیگر به استانبول انجام می شود که البته مقصد بیشتر آن ها فرودگاه جدید است. در صورتی که در سفر به استانبول به این فرودگاه رفته اید، تجربیات و اطلاعات خود را در قسمت کامنت ها در انتهای صفحه با مخاطبان به اشتراک بگذارید.

برنامه پروازهای فرودگاه استانبول

فرودگاه استانبول ترکیه به عنوان بزرگترین فرودگاه این شهر که در قسمت اروپایی آن قرار دارد، میزبان پروازهای متعددی از کشورهای مختلف جهان است. مسافران ایرانی با خرید بلیط هواپیما استانبول از ایران عمدتا در این فرودگاه فرود می آیند. فرودگاه دیگر این شهر صبیحا است که برخی پروازها به این فرودگاه انجام می شود. پروازهای ورودی و خروجی این فرودگاه در ترمینال های متعدد ویژه هر شرکت هواپیمایی انجام می شود. برای مشاهده برنامه پروازهای فرودگاه استانبول می توانید در سایت رسپینا پس از جستجوی مبدا و مقصد، با استفاده از تقویم پروازی، می توانید پروازهای 30 روز آینده را مشاهده کنید.

مهم ترین پروازهای فرودگاه جدید استانبول از مبدا ایران

در حال حاضر، اکثر پروازهای استانبول که از مبدا شهرهای مختلف ایران برگزار می گردد، در فرودگاه جدید فرود خواهند آمد و پروازهای فرودگاه صابیحا بسیار محدود برگزار می شود. بلیط هواپیما تهران استانبول که با هواپیمایی های مختلف از قبیل ماهان، آتا، ایران ایر و حتی ایرلاین های خارجی مانند ترکیش ارائه می شود، پرواز همگی در فرودگاه جدید استانبول توقف خواهد داشت. همچنین بلیط سایر مسیرهای پرفروشی که با مقصد فرودگاه جدید استانبول ارائه می شوند، از لینک های کادر پایین صفحه قابل دسترس خواهند بود.

البته در مواقعی نیز ممکن است فرودگاه مقصد، صابیحا باشد که در این صورت در جدول بلیط های سایت و از کادر مقابل آن قابل مشاهده خواهد بود. از طرف دیگر، در پروازهای غیرمستقیمی که مقصد اول آن استانبول است نیز گاهی دیده می شود که پرواز دوم با تغییر فرودگاه همراه می گردد. مثلا مقصد اول در فرودگاه صابیحا و ادامه پرواز از فرودگاه جدید استانبول ادامه می یابد.

کدام فرودگاه استانبول بهتر است

یکی از اصلی ترین سوالاتی که همیشه مسافران پس از خرید بلیط های پرواز استانبول می پرسند، فرودگاه مقصد آن ها است. چراکه اغلب سردرگم می شوند آیا پرواز آن ها در فرودگاه صابیحا فرود می آید یا در فرودگاه جدید استانبول؟ فرودگاه صبیحا در سمت شرقی و آسیایی استانبول قرار داشته و فرودگاه جدید در قسمت اروپایی واقع شده است. امکانات فرودگاه جدید و فروشگاه های آن بیشتر است اما انتخاب نوع فرودگاه به موقعیت هتل شما بستگی دارد.

فرودگاه استانبول کجاست؟

فرودگاه استانبول در منطقه Arnavutköy، در سمت اروپایی شهر قرار داشته که 40 کیلومتر از تکسیم و 52 کیلومتر از Kadıköy فاصله دارد. در پایین نقشه فرودگاه استانبول و فاصله آن تا مرکز این شهر نشان داده شده است.

راهنمای دسترسی به فرودگاه جدید استانبول

از آنجائیکه هزینه های تاکسی یا ترانسفر فرودگاهی در ترکیه گران است، دسترسی آسان از طریق خطوط حمل و نقل عمومی نیز یکی دیگر از سوالات رایج مسافران درباره فرودگاه استانبول است. اما قبل اطلاع از نحوه دسترسی فرودگاه جدید استانبول، حتما چند نکته مهم را به خاطر بسپارید:

  • واحد پول ترکیه لیر ترکیه است. اگر قبل از رسیدن به استانبول، برای تهیه لیر اقدام نکرده اید، می توانید از دستگاه های خودپرداز در فرودگاه برای تهیه پول نقد استفاده کنید (تاکسی کارت اعتباری را قبول نمی کند).
  • برای تهیه لیر بهتر است از صرافی های موجود در شهر مبدا خود اقدام کنید، چراکه معمولا نرخ‌ کارمزد خودپردازهای فرودگاه نسبت به سایرین گران تر است.
  • بهتر است که آدرس دقیق هتل خود و همچنین شماره تلفن آن را پرینت بگیرید و یا اسکرین شات آن را حتما در گوشی تلفن همراه خود داشته باشید.
  • در ادامه تمامی دسترسی های ممکن از این فرودگاه به مرکز شهر و بالعکس بررسی شده است که می توانید از آن کمک بگیرید.

دسترسی به فرودگاه استانبول با تاکسی

تاکسی ها راحت ترین و امن ترین گزینه برای سفر از فرودگاه جدید استانبول به سمت مرکز شهر هستند که مسیر را حدودا در 45 دقیقه تا 1 ساعت می پیمایند. هزینه ها نیز بر اساس نوع تاکسی و مسافت متفاوت است. مثلا اگر مقصد شما تکسیم باشد، هزینه سفر از حدود 135 لیر شروع خواهد شد.

از آنجائیکه فرودگاه جدید استانبول از مرکز شهر دور است، بنابراین کرایه تاکسی تا ۲ منطقه معروف تکسیم یا سلطان احمد ممکن است کمی گران باشد و حتی تا حدود 350 لیر نیز تمام شود. اما با این حال برای پیدا کردن تاکسی، کافیست از سالن ترمینال فرودگاه خارج شوید تا به تاکسی های فرودگاه دسترسی داشته باشید. هم چنین توجه داشته باشید که حداکثر تعداد مسافر برای سوار شدن در تاکسی های استانبول 4 نفر است.

تاکسی فرودگاه استانبول
تاکسی فرودگاه استانبول

مترو فرودگاه جدید استانبول

خط مترو فرودگاه استانبول هنوز در حال ساخت و توسعه است و طبق اخبار، خط جدیدی در راه است که فرودگاه جدید استانبول را به مرکز شهر متصل می کند. لذا در حال حاضر، متاسفانه گزینه ای برای جابجایی از فرودگاه تا شهر با خطوط مترو در دسترس نیست.

اتوبوس فرودگاه استانبول

اتوبوس یکی از بهترین گزینه ها برای رفتن به مرکز شهر از فرودگاه استانبول است. در این فرودگاه، اتوبوس های Havaist و اتوبوس های عمومی IETT فعالیت دارند. اتوبوس‌های IETT عمدتاً به بخش‌هایی از استانبول دسترسی دارد که معروف و شناخته شده نیست. اما اتوبوس های Havaist ارتباط های مستقیمی را به مناطق محبوب ویژه گردشگران مثل منطقه سلطان احمد را برقرار می کند.

کافیست از اتوبوس‌های IETT H-2 یا H-9 استفاده کنید. هم چنین اتوبوس های لوکس Havaist iSt-12 شما را در حدود 90 دقیقه (بسته به ازدحام ترافیک) در ایستگاه اتوبوس Aksaray – Beyazit Meydan پیاده می کند که از این نقطه تا میدان سلطان احمد تنها 10 دقیقه پیاده روی فاصله دارد.اتوبوس های Havaist تقریبا هر 20 تا 25 دقیقه در ایستگاه مترو فرودگاه استانبول توقف دارند و قیمت بلیط آن ها نیز 67 لیر می باشد.

اتوبوس فرودگاه استانبول
اتوبوس فرودگاه استانبول

چگونه از میدان تکسیم به فرودگاه جدید استانبول برویم؟

در ادامه راهنمای فرودگاه استانبول به یکی از میدان های مهم یعنی تکسیم میرسیم. تکسیم مهم ترین منطقه در استانبول است که اکثر هتل ها و مراکز اقامتی در آن قرار گرفته است. برای دسترسی به منطقه تکسیم از فرودگاه استانبول، چند راه پیش روی شماست که راهنمای کامل تر هر یک بصورت زیر است:

دسترسی فرودگاه جدید استانبول به تکسیم با تاکسی

راحت ترین و البته پرهزینه ترین راه، استفاده از تاکسی های فرودگاه استانبول است. تاکسی های استانبول که در صف تاکسی های رسمی مقابل درهای خروجی هر ترمینال قرار دارند، ۲۴ ساعت شبانه روز و در تمامی روزهای هفته آماده انتقال شما به تکسیم در حدود 80 دقیقه با میانگین کرایه 16 دلار (حدودا 300 لیر) هستند. با این حال، از آنجایی که تاکسی ها در استانبول متری هستند، هزینه نهایی به ترافیک جاده بستگی دارد که معمولاً زیاد است.

نوشته های مشابه

در استانبول، هزینه جابه جایی با تاکسی‌های زرد، نسبت به بقیه تاکسی ها مقرون به صرفه ‌تر است است. اما اگر ترانسفر راحت‌ تری را ترجیح می‌دهید، می‌توانید بین خودروهای آبی (15 درصد گران ‌تر) و خودروهای مشکی لوکس (دوبرابر هزینه معمولی) یکی را انتخاب کنید.

تاسیس فرودگاه جدید استانبول
عکس فرودگاه استانبول

دسترسی فرودگاه استانبول به تکسیم با اتوبوس

اگر ترجیح می دهید از اتوبوس فرودگاه برای ترانسفر خود استفاده کنید، می توانید از اتوبوس که Havaist iSt-16  که مستقیما  از فرودگاه استانبول به منطقه تکسیم می رود، استفاده کنید. اتوبوس iST-16  هر 20 دقیقه از فرودگاه حرکت می کند و بسته به سطح ترافیک، مسافت 40 کیلومتری تا تکسیم را در حدود 90 دقیقه طی می کند. هزینه بلیط اتوبوس نیز 67 لیر است.

جایگزین آن، اتوبوس های ارزانتر IETT H-2 است. با این حال، مسیر مستقیم تا میدان تکسیم ندارد و می بایست چند اتوبوس عوض کنید که ما این گزینه را توصیه نمی کنیم.

دسترسی فرودگاه استانبول به تکسیم با مترو

همانطور که قبلا نیز گفتیم، متأسفانه خط جدید مترو M11 که فرودگاه بین المللی جدید استانبول را به مرکز شهر متصل می کند هنوز در دست ساخت است. اما مسیر آن پس از بهره برداری بدین صورت است که با خط مترو M11، به سرعت به ایستگاه Gayrettepe در مرکز شهر خواهید رسید و از آنجا با خط M2 می توانید در ایستگاه مترو تکسیم پیاده شوید.

تاسیس فرودگاه جدید استانبول

این فرودگاه، سومین فرودگاه در استانبول محسوب می شود که بعد از آتاتورک و صابیحا ساخته شده است. پروازهای انجام شده در فرودگاه آتاتورک از تاریخ 6 آوریل 2019 و در ساعت 2 بامداد به طور کامل متوقف گردید و از تاریخ 6 آوریل 2019 ساعت 14 در فرودگاه استانبول جدید انجام شد و رسما فعالیت آن آغاز گردید. در نهایت تجهیزات فرودگاه قدیمی آتاتورک طی 45 ساعت همگی به این فرودگاه جدید منتقل گردید. جالب است بدانید که فرودگاه جدید استانبول لقب بزرگترین اثاث کشی در دنیا را به خودش اختصاص داد.

بعد از اینکه فرودگاه آتاتورک به عنوان یکی از شلوغ ترین فرودگاه های اروپایی انتخاب شد و از آنجا که فضا برای ساخت باند جدید در آن وجود نداشت، در نتیجه طرح تاسیس فرودگاه جدید استانبول مطرح گردید. همچنین در سالهای 2015 و 2016 دو فرودگاه آتاتورک و فرودگاه صبیحه بیش از 100 میلیون مسافر را جا به جا کرده اند و به همین دلیل وجود فرودگاه بزرگتر با امکانات بیشتر مورد نیاز بود.

عکس فرودگاه جدید استانبول
عکس فرودگاه جدید استانبول

ترمینال و کانترهای فرودگاه استانبول ترکیه

در حال حاضر فرودگاه جدید استانبول دارای 1 ترمینال با دو گیت ورود و خروج است. همچنین دارای 7 درب ورودی است که ورودی 1 و 2 ویژه پروازهای داخلی و باقی ورودی ها مخصوص پروازهای بین المللی می باشد. ناگفته نماند که درب ورودی 5 فقط برای مسافرین کلاس تجاری اختصاص یافته است.

در پروازهای داخلی کانترهای E و D برای پذیرش یا Check-in و در پروازهای خارجی کانتر های F، G، H و ل برای پذیرش مسافرین تعیین شده است. به علاوه کانتر G ویژه مسافرینی است که به صورت گروهی سفر کرده اند و مسافران خانواده ای و مسافرین کشورهای ایالات متحده، انگلستان و کانادا برای انجام مراحل چک-این باید به کانتر K  و مسافرین با کلاس تجاری برای عبور از مرحله پذیرش باید به کانتر L مراجعه کنند.

ترمینال و کانتر فرودگاه استانبول
ترمینال و کانترهای فرودگاه استانبول

اطلاعات پرواز فرودگاه استانبول

وب سایت رسمی فرودگاه استانبول، امکانی را برای مسافران فراهم نموده است تا بتوانند بصورت آنلاین، اطلاعات پرواز خود دریافت کنند. کافیست وارد این لینک شده و طبق راهنمای زیر، عمل کنید.

پروازهای ورودی فرودگاه استانبول

پس از ورود به لینک، بر روی قسمت Arriving Flights (سمت راست صفحه) کلیک کرده و در باکس های مشخص شده در عکس، شماره پرواز و شهر مبدا خود را وارد کنید. با کلیک بر روی دکمه ی آبی رنگ filter، اطلاعات پرواز از قبیل ساعت رسیدن به فرودگاه (ساعت برنامه ریزی شده و ساعت تخمین زده شده)، شماره گیت، ایرلاین برگزارکننده و … نمایش خواهد یافت.

پروازهای خروجی فرودگاه استانبول

اگر فرودگاه مبدا شما، فرودگاه جدید استانبول است و قصد دارید از اطلاعات پرواز خود مطلع شوید، از همان لینک و سمت راست صفحه، بر روی گزینه Departing Flights کلیک کنید. مانند توضیحات بالا عمل کنید تا اطلاعات موردنیاز برای شما نمایش یابد.

مراحل خروج از فرودگاه استانبول

نحوه خروج از فرودگاه استانبول همانند فرودگاه های دیگر بوده و کافیست تابلوهای مستقر در فرودگاه را دنبال کنید. پس از عبور از گیت های فرودگاه استانبول و چک کردن مدارک، باید به قسمت نقاله چمدان رفته و چمدان خود را بردارید. با تایید مدارک و پاسپورت توسط ماموران امنیت می توانید از فرودگاه خارج شوید.

امکانات فرودگاه استانبول

برای تامین امنیت در این فرودگاه 3500 پرسنل امنیتی در نظر گرفته شده است و 750 افسر مهاجرت و امنیت و 1100 پلیس دیگر در بخش های مختلف آن فعالیت می کنند. دوربین های مدار بسته و رادارهای زمینی، دوربین های ثابت CCTV به ارتفاع 60 متر، دوربین های حرارتی و سنسورهای فیبرنوری از جمله تجهیزات امنیتی در این فرودگاه می باشند.

سالن ترانزیت فرودگاه جدید استانبول

سالن ترانزیت در فرودگاه استانبول ویژه پروازهای ترانزیت بوده که مسافران پروازهای غیرمستقیم وارد این سالن می شوند. با ورود به این سالن ضمن بررسی وضعیت چمدان ها و بلیط سفر بعدی شما در صورتی که قرار است مدت زمان زیادی در فرودگاه باشید، از شما تقاضا می شود که ویزای ترانزیت دریافت کنید. ویزای ترانزیت را می توانید از باجه های مشخص شده در سالن دریافت کنید.

تحویل و حمل چمدان

مسافران در فرودگاه استانبول می توانند با پرداخت بیعانه از چرخ های ویژه حمل بار استفاده کنند. به علاوه می توانند چمدان خود را برای چند ساعت در بخش های مختلف به امانت بگذارند. در صورت نیاز می توانند چمدان و وسایل خود را به طور ایمن بسته بندی کنند.

تحویل و حمل چمدان در فرودگاه
تحویل و حمل چمدان در فرودگاه

اینترنت فرودگاه استانبول

برای استفاده از اینترنت فرودگاه استانبول می توانید از کیوسک های مخصوص، رمز اینترنت رایگان دریافت کنید. لازم به ذکر که مدت زمان استفاده از آن 1 ساعت تعیین شده است. کیوسک های دریافت اینترنت در جاهای مختلفی از سان فرودگاه قرار داده شده اند و با مسافرین با وارد کردن شماره تلفن یا شماره پاسپورت خود، رمز اینترنت رایگان 1 ساعته دریافت می کنند.

دریافت رمز اینترنت رایگان در فرودگاه از طریق پاسپورت

در صورتی که می خواهید از طریق پاسپورت خود از اینترنت رایگان فرودگاه استانبول استفاده کنید، باید پاسپورت را از قسمت تعیین شده برای خواندن اطلاعات روی آن رد کنید سپس دستگاه برگه ای با شما تحویل می دهد که حاوی رمز وی فای می باشد. در آخر برای استفاده باید شماره پاسپورت خود را به عنوان یوزر و پسورد در قسمت اطلاعات وای فای وارد کنید.

دریافت رمز اینترنت رایگان در فرودگاه از طریق پاسپورت
دریافت رمز اینترنت رایگان در فرودگاه از طریق پاسپورت

دریافت رمز اینترنت در فرودگاه از طریق شماره تلفن

برای دریافت اینترنت از این روش باید در قسمت وای فای تلفن همراه خود Istanbul Airport TurkTelekom Free را پیدا کرده و بعد در قسمت Mobil Giriş به جای کد کشور، پرچم مربوطه را انتخاب کرده و شماره تلفن خود را بدون کد وارد می کنید. در نهایت کدی برای شما ارسال خواهد شد که با وارد کردن آن می توانید از اینترنت رایگان 1 ساعته در فرودگاه جدید استانبول استفاده کنید.

دریافت رمز اینترنت در فرودگاه از طریق شماره تلفن
دریافت رمز اینترنت در فرودگاه از طریق شماره تلفن

کابین و صندلی های ویژه استراحت

در مکان های مختلفی از فرودگاه صندلی هایی به منظور دراز کشیدن به صورت رایگان در اختیار مسافران قرار گرفته است. اما کابین های نرم و راحتی مخصوص خواب مسافران در فرودگاه وجود دارد که باید برای استفاده از آن هزینه پرداخت کنید. در این کابین ها پریز شارژ، باکسی برای نگهداری چمدان وجود دارد و با داشتن درب مانند یک اتاق تاریک برای داشتن یک خواب آرام مورد استفاده قرار می گیرد.

کابین و صندلی های ویژه استراحت
کابین و صندلی های ویژه استراحت در فرودگاه

مکان مخصوص نگهداری حیوان خانگی

در این فرودگاه محلی برای توالت و اتاق ویژه برای نگهداری حیوانات وجود دارد که به صورت رایگان برای کلیه مسافرین قابل استفاده است.

امکانات ویژه کودک و نوجوان

  • دارای زمین بازی در بخش پرواز خارجی
  • دارای توالت کودک و اتاق تعویض پوشک نوزاد
  • دارای ترن های ویژه حمل به صورت رایگان برای خانواده های بچه دار
  • دارای توالت های خانوادگی ویژه خانواده های بچه دار و توالت بزرگسال
  • دارای زمین ویژه بازی همراه با 4 ساعت اینترنت رایگان مخصوص سنین 15 تا 30 سال
امکانات ویژه کودک و نوجوان در فرودگاه
امکانات ویژه کودک و نوجوان در فرودگاه

امکانات ویژه افراد 65 سال به بالا

افراد با سن 65 سال به بالا در صورت نیاز به ویلچر بهتر است 48 ساعت پیش از پرواز یا لحظه خرید بلیط، درخواست خود را با ایرلاین مربوطه مطرح کنند و زمان پرواز در فرودگاه از مامورین مرتبط ویلچر را دریافت کنند. در صورتی که قبل از پرواز رزرو نکرده اید، می توانید از طریق تلفن های ویژه که نزدیک گیت ورودی قرار دارند، اعلام کنید که باید 15 تا 45 دقیقه منتظر تحویل ویلچر بمانید. همچنین توالت های مخصوص و اتاق تعویض پوشک بزرگسالان از سایر امکانات مخصوص افراد سالمند می باشند.

امکانات ویژه افراد دارای اوتیسم یا بیماری خاص

افرادی خودشان یا همراهشان دارای بیماری های خاص مانند زوال عقل، سندروم داون، اوتیسم، فلج مغزی و. . . هستند که نیاز به همراه ویژه دارند، می توانند کارت مهمان را دریافت کنند. با استفاده از این کارت می توانند به طور رایگان از خدماتی همچون اتاق استراحت و حمل و نقل در فضای فرودگاه بهره مند شوند. همچنین با دریافت کارت آفتابگردان و نصب آن بر روی لباس هایشان، مسئولین فرودگاه متوجه می شوند که باید با صبوری بیشتری پاسخگوی این افراد باشند.

امکانات ویژه افراد 65 سال به بالا
امکانات ویژه افراد 65 سال به بالا

فرآیند ساخت فرودگاه استانبول

طبق برنامه ریزی های اولیه، پروژه ساخت فرودگاه استانبول از سال 2013 تا 2030 زمان نیاز دارد و در حالت کلی شامل چهار مرحله است. بعد از تکمیل تمام فاز و مراحل، در نهایت ظرفیت آن به 150 میلیون مسافر خواهد رسید.

فاز اول ساخت فرودگاه ترکیه استانبول

فاز اول ساخت فرودگاه 42 ماه به طول کشید و شامل ساخت ترمینال اصلی با ظرفیت 90 میلیون مسافر در مساحت 1,440,000 مترمربع بود. دو باند موازی متصل به هشت مسیر در غرب ترمینال اصلی نیز در این فاز راه اندازی شدند. علاوه براین، این فرودگاه شامل سه بلوک فنی برای تعمیرات، نگهداری و سوخت رسانی، یک برج مراقبت هواپیما و هشت برج کنترل رمپ و همچنین انبار برای هواپیماهای حمل و نقل و بار می باشد. سرویس های دیگری از قبیل بیمارستان، سالن استراحت و نمازخانه، سالن کنفرانس و هتل  نیز در این فرودگاه برنامه ریزی شده اند.

فاز دوم ساخت فرودگاه جدید استانبول

در فاز دوم سومین باند مستقل به شرق ترمینال اصلی متصل خواهد شد و برنامه ریزی برای ساخت ترمینال دوم انجام خواهد شد. ترمینال دوم این فرودگاه 60 میلیون ظرفیت داشته و مساحت آن 960 هزار مترمربع می باشد. انتظار می رود که در سال 2027 ساخت این فرودگاه به طور کامل به اتمام برسد و در نهایت شامل 6 باند، پارکینگ با ظرفیت 500 هواپیما، سالن های vip، پارکینگ با ظرفیت 70 هزار اتومبیل، مرکز درمان و پزشکی، 4 ترمینال، ایستگاه های آتش نشانی، هتل و غیره باشد.

تاسیس فرودگاه جدید استانبول
فرودگاه ترکیه استانبول

سخن پایانی

در این متن سعی کردیم فرودگاه جدید استانبول را به طور کامل معرفی کنیم و کلیه خدمات و مشخصات آن را بیان کرده ایم. اگر در رابطه با اطلاعات پرواز خود به مقصد استانبول و هم چنین فرودگاه خود به راهنمایی نیاز دارید، تیم کارشناسان خبره رسپینا، آماده پاسخگویی به شما خواهند بود. امیدواریم اطلاعات مفیدی را در این مقاله به شما ارائه داده باشیم. سفر خوبی داشته باشید.

سوالات متداول

آیا از فرودگاه جدید استانبول به سمت مرکز شهر، خط مترویی برای جا به جایی و تردد وجود دارد؟

خط مترو فرودگاه استانبول هنوز در حال ساخت و توسعه است و طبق اخبار، خط جدیدی در راه است که فرودگاه جدید استانبول را به مرکز شهر متصل می کند. لذا در حال حاضر، متاسفانه گزینه ای برای جابجایی از فرودگاه تا شهر با خطوط مترو در دسترس نیست.

چگونه می توانیم با اتوبوس از فرودگاه جدید استانبول به میدان تکسیم برویم؟

می توانید از اتوبوس که Havaist iSt-16  که مستقیما  از فرودگاه استانبول به منطقه تکسیم می رود، استفاده کنید. اتوبوس iST-16  هر 20 دقیقه از فرودگاه حرکت می کند و بسته به سطح ترافیک، مسافت 40 کیلومتری تا تکسیم را در حدود 90 دقیقه طی می کند. هزینه بلیط اتوبوس نیز 67 لیر است.

چگونه مطلع شویم که پروازمان به استانبول در فرودگاه جدید توقف دارد یا در فرودگاه صابیحا؟

در سایت رسپینا، هنگام خرید بلیط، اطلاعات کامل آن که شامل فرودگاه مقصد نیز می شود، قید می گردد. هم چنین می توانید از طریق تماس با کارشناسان پرواز خارجی، از فرودگاه مقصد خود مطلع گردید.

هزینه تاکسی های فرودگاه استانبول برای تردد به مرکز شهر یا میدان تکسیم چقدر است؟

تاکسی ها در استانبول متری هستند و هزینه نهایی به ترافیک جاده بستگی دارد. اما معمولا هزینه جابه جایی با تاکسی‌های زرد حدودا 300 لیر است. کرایه خودروهای آبی 15 درصد گران ‌تر می باشد و خودروهای مشکی لوکس هم دو برابر هزینه معمولی، از مسافر کرایه دریافت می کنند.

نام فرودگاه جدید استانبول چیست؟

این فرودگاه با نام Istanbul Airport به انگلیسی و İstanbul Havalimani به ترکی خوانده می شود و در ایران نیز با نام فرودگاه جدید استانبول شناخته شده است.

لیلی عسکری

در سفر، دنیای جدیدی را می‌بینید؛ از مهمان‌نوازی مردم و فرهنگ آنان تا طبیعت بکر و جاذبه‌های تاریخی، سفر به دور از روتین زندگی فرصتی است برای رشد! با مطالعه و تجربیات شخصی، جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری رو معرفی می‌کنم و نکاتی که به مسافران در طی سفر کمک می‌کنه رو ارائه میدم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا