استانبول

فرودگاه استانبول؛ بزرگترین فرودگاه بین المللی ترکیه

فرودگاه استانبول یکی از بزرگ ترین و مجهزترین فرودگاه های ترکیه است که مقصد بسیاری از مسیرهای بلیط هواپیما خارجی از مبدا ایران نیز می باشد. این فرودگاه که در منطقه Arnavutköy در بخش اروپایی شهر واقع شده، از آوریل 2019 آغاز به فعالیت نموده است. با ما همراه باشید تا در ادامه با امکانات آن بیشتر آشنا شوید.

عکس فرودگاه جدید استانبول
عکس فرودگاه جدید استانبول

تاسیس فرودگاه جدید استانبول

این فرودگاه، سومین فرودگاه در استانبول محسوب می شود که بعد از آتاتورک و صبیحه ساخته شده و به عنوان مهم ترین فرودگاه بین المللی در ترکیه معرفی شده است. پروازهای انجام شده در فرودگاه آتاتورک از تاریخ 6 آوریل 2019 و در ساعت 2 بامداد به طور کامل متوقف گردید و از تاریخ 6 آوریل 2019 ساعت 14 در فرودگاه استانبول جدید انجام شد و رسما فعالیت آن آغاز گردید. در نهایت تجهیزات فرودگاه قدیمی آتاتورک طی 45 ساعت همگی به این فرودگاه جدید منتقل گردید. جالب است بدانید که لقب بزرگترین اثاث کشی در دنیا را به خودش اختصاص داد.

بعد از اینکه فرودگاه آتاتورک به عنوان یکی از شلوغ ترین فرودگاه های اروپایی انتخاب شد و از آنجا که فضا برای ساخت باند جدید در آن وجود نداشت، در نتیجه طرح تاسیس فرودگاه جدید استانبول مطرح گردید. همچنین در سالهای 2015 و 2016 دو فرودگاه آتاتورک و فرودگاه صبیحه بیش از 100 میلیون مسافر را جا به جا کرده اند و به همین دلیل وجود فرودگاه بزرگتر با امکانات بیشتر مورد نیاز بود.

تاسیس فرودگاه جدید استانبول
عکس فرودگاه استانبول

نام فرودگاه استانبول جدید چیست؟

تعداد زیادی اعتقاد داشتند که فرودگاه جدید استانبول به عنوان جایگزین فرودگاه آتاتورک باید با همین نام ثبت شود اما در نهایت اردوغان، رئیس جمهور وقت، نام Istanbul Airport را به انگلیسی و İstanbul Havalimani را به ترکی برای این فرودگاه انتخاب کرد.

فرودگاه استانبول کجاست؟

فرودگاه استانبول ترکیه واقع در بخش شمال و قسمت اروپایی استانبول واقع شده است که در نزدیکی دریای سیاه و منطقه آرناووت کوی قرار دارد. فاصله فرودگاه استانبول تا میدان تکسیم حدوداً 40 کیلومتر فاصله دارد که با ماشین تقریبا 30 دقیقه زمان می برد.

فرودگاه استانبول مترو دارد؟

در حال حاضر رفتن به فرودگاه استانبول با مترو امکان پذیر نیست اما خطوط ویژه ای برا حمل و نقل آسان مسافرین در نظر گرفته شده است.

فرآیند ساخت فرودگاه استانبول

طبق برنامه ریزی های اولیه، پروژه ساخت فرودگاه استانبول از سال 2013 تا 2030 زمان نیاز دارد و در حالت کلی شامل چهار مرحله است. بعد از تکمیل تمام فاز و مراحل، در نهایت ظرفیت آن به 150 میلیون مسافر خواهد رسید.

فاز اول ساخت فرودگاه ترکیه استانبول

فاز اول ساخت فرودگاه 42 ماه به طول کشید و شامل ساخت ترمینال اصلی با ظرفیت 90 میلیون مسافر در مساحت 1,440,000 مترمربع بود. دو باند موازی متصل به هشت مسیر در غرب ترمینال اصلی نیز در این فاز راه اندازی شدند. علاوه براین، این فرودگاه شامل سه بلوک فنی برای تعمیرات، نگهداری و سوخت رسانی، یک برج مراقبت هواپیما و هشت برج کنترل رمپ و همچنین انبار برای هواپیماهای حمل و نقل و بار می باشد. سرویس های دیگری از قبیل بیمارستان، سالن استراحت و نمازخانه، سالن کنفرانس و هتل  نیز در این فرودگاه برنامه ریزی شده اند.

نوشته های مشابه

فاز دوم ساخت فرودگاه جدید استانبول

در فاز دوم سومین باند مستقل به شرق ترمینال اصلی متصل خواهد شد و برنامه ریزی برای ساخت ترمینال دوم انجام خواهد شد. ترمینال دوم این فرودگاه 60 میلیون ظرفیت داشته و مساحت آن 960 هزار مترمربع می باشد. انتظار می رود که در سال 2027 ساخت این فرودگاه به طور کامل به اتمام برسد و در نهایت شامل 6 باند، پارکینگ با ظرفیت 500 هواپیما، سالن های vip، پارکینگ با ظرفیت 70 هزار اتومبیل، مرکز درمان و پزشکی، 4 ترمینال، ایستگاه های آتش نشانی، هتل و غیره باشد.

تاسیس فرودگاه جدید استانبول
فرودگاه ترکیه استانبول

ترمینال و کانترهای فرودگاه استانبول ترکیه

در حال حاضر فرودگاه جدید استانبول دارای 1 ترمینال با دو گیت ورود و خروج است. همچنین دارای 7 درب ورودی است که ورودی 1 و 2 ویژه پروازهای داخلی و باقی ورودی ها مخصوص پروازهای بین المللی می باشد. نا گفت هنماند که درب ورودی 5 فقط برای مسافرین کلاس تجاری اختصاص یافته است.

در پروازهای داخلی کانترهای E و D برای پذیرش یا Check-in و در پروازهای خارجی کانتر های F، G، H و ل برای پذیرش مسافرین تعیین شده است. به علاوه کانتر G ویژه مسافرینی است که به صورت گروهی سفر کرده اند و مسافران خانواده ای و مسافرین کشورهای ایالات متحده، انگلستان و کانادا برای انجام مراحل چک-این باید به کانتر K  و مسافرین با کلاس تجاری برای عبور از مرحله پذیرش باید به کانتر L مراجعه کنند.

ترمینال و کانتر فرودگاه استانبول
ترمینال و کانترهای فرودگاه استانبول

امکانات فرودگاه استانبول

برای تامین امنیت در این فرودگاه 3500 پرسنل امنیتی در نظر گرفته شده است و 750 افسر مهاجرت و امنیت و 1100 پلیس دیگر در بخش های مختلف آن فعالیت می کنند. دوربین های مدار بسته و رادارهای زمینی، دوربین های ثابت CCTV به ارتفاع 60 متر، دوربین های حرارتی و سنسورهای فیبرنوری از جمله تجهیزات امنیتی در این فرودگاه می باشند.

تحویل و حمل چمدان

مسافران در فرودگاه استانبول می توانند با پرداخت بیعانه از چرخ های ویژه حمل بار استفاده کنند. به علاوه می توانند چمدان خود را برای چند ساعت در بخش های مختلف به امانت بگذارند. در صورت نیاز می توانند چمدان و وسایل خود را به طور ایمن بسته بندی کنند.

تحویل و حمل چمدان در فرودگاه
تحویل و حمل چمدان در فرودگاه

فرودگاه استانبول اینترنت دارد؟

برای استفاده از اینترنت در فرودگاه استانبول می توانید از کیوسک های مخصوص، رمز اینترنت رایگان دریافت کنید. لازم به ذکر که مدت زمان استفاده از آن 1 ساعت تعیین شده است. کیوسک های دریافت اینترنت در جاهای مختلفی از سان فرودگاه قرار داده شده اند و با مسافرین با وارد کردن شماره تلفن یا شماره پاسپورت خود، رمز اینترنت رایگان 1 ساعته دریافت می کنند.

دریافت رمز اینترنت رایگان در فرودگاه از طریق پاسپورت

در صورتی که می خواهید از طریق پاسپورت خود از اینترنت رایگان فرودگاه استانبول استفاده کنید، باید پاسپورت را از قسمت تعیین شده برای خواندن اطلاعات روی آن رد کنید سپس دستگاه برگه ای با شما تحویل می دهد که حاوی رمز وی فای می باشد. در آخر برای استفاده باید شماره پاسپورت خود را به عنوان یوزر و پسورد در قسمت اطلاعات وای فای وارد کنید.

دریافت رمز اینترنت رایگان در فرودگاه از طریق پاسپورت
دریافت رمز اینترنت رایگان در فرودگاه از طریق پاسپورت

دریافت رمز اینترنت در فرودگاه از طریق شماره تلفن

برای دریافت اینترنت از این روش باید در قسمت وای فای تلفن همراه خود Istanbul Airport TurkTelekom Free را پیدا کرده و بعد در قسمت Mobil Giriş به جای کد کشور، پرچم مربوطه را انتخاب کرده و شماره تلفن خود را بدون کد وارد می کنید. در نهایت کدی برای شما ارسال خواهد شد که با وارد کردن آن می توانید از اینترنت رایگان 1 ساعته در فرودگاه جدید استانبول استفاده کنید.

دریافت رمز اینترنت در فرودگاه از طریق شماره تلفن
دریافت رمز اینترنت در فرودگاه از طریق شماره تلفن

کابین و صندلی های ویژه استراحت

در مکان های مختلفی از فرودگاه صندلی هایی به منظور دراز کشیدن به صورت رایگان در اختیار مسافران قرار گرفته است. اما کابین های نرم و راحتی مخصوص خواب مسافران در فرودگاه وجود دارد که باید برای استفاده از آن هزینه پرداخت کنید. در این کابین ها پریز شارژ، باکسی برای نگهداری چمدان وجود دارد و با داشتن درب مانند یک اتاق تاریک برای داشتن یک خواب آرام مورد استفاده قرار می گیرد.

کابین و صندلی های ویژه استراحت
کابین و صندلی های ویژه استراحت در فرودگاه

مکان مخصوص نگهداری حیوان خانگی

در این فرودگاه محلی برای توالت و اتاق ویژه برای نگهداری حیوانات وجود دارد که به صورت رایگان برای کلیه مسافرین قابل استفاده است.

امکانات ویژه کودک و نوجوان

  • دارای زمین بازی در بخش پرواز خارجی
  • دارای توالت کودک و اتاق تعویض پوشک نوزاد
  • دارای ترن های ویژه حمل به صورت رایگان برای خانواده های بچه دار
  • دارای توالت های خانوادگی ویژه خانواده های بچه دار و توالت بزرگسال
  • دارای زمین ویژه بازی همراه با 4 ساعت اینترنت رایگان مخصوص سنین 15 تا 30 سال
امکانات ویژه کودک و نوجوان در فرودگاه
امکانات ویژه کودک و نوجوان در فرودگاه

امکانات ویژه افراد 65 سال به بالا

افراد با سن 65 سال به بالا در صورت نیاز به ویلچر بهتر است 48 ساعت پیش از پرواز یا لحظه خرید بلیط هواپیما، درخواست خود را با ایرلاین مربوطه مطرح کنند و زمان پرواز در فرودگاه از مامورین مرتبط ویلچر را دریافت کنند. در صورتی که قبل از پرواز رزرو نکرده اید، می توانید از طریق تلفن های ویژه که نزدیک گیت ورودی قرار دارند، اعلام کنید که باید 15 تا 45 دقیقه منتظر تحویل ویلچر بمانید. همچنین توالت های مخصوص و اتاق تعویض پوشک بزرگسالان از سایر امکانات مخصوص افراد سالمند می باشند.

امکانات ویژه افراد دارای اوتیسم یا بیماری خاص

افرادی خودشان یا همراهشان دارای بیماری های خاص مانند زوال عقل، سندروم داون، اوتیسم، فلج مغزی و. . . هستند که نیاز به همراه ویژه دارند، می توانند کارت مهمان را دریافت کنند. با استفاده از این کارت می توانند به طور رایگان از خدماتی همچون اتاق استراحت و حمل و نقل در فضای فرودگاه بهره مند شوند. همچنین با دریافت کارت آفتابگردان و نصب آن بر روی لباس هایشان، مسئولین فرودگاه متوجه می شوند که باید با صبوری بیشتری پاسخگوی این افراد باشند.

امکانات ویژه افراد 65 سال به بالا
امکانات ویژه افراد 65 سال به بالا

سخن پایانی

در این متن سعی کردیم فرودگاه جدید استانبول را به طور کامل معرفی کنیم و کلیه خدمات و مشخصات آن را بیان کرده ایم. از سایر خدمات در این فرودگاه می توان به وجود محوطه ویژه کشیدن سیگار، غرفه های تهیه ماسک، بخش امور پزشکی، کتابخانه، دفتر صرافی، پست، خودپرداز، رستوران و. . . نیز اشاره کرد.

آیا فرودگاه استانبول مترو دارد؟

در حال حاضر رفتن به فرودگاه استانبول با مترو امکان پذیر نیست اما خطوط ویژه ای برا حمل و نقل آسان مسافرین در نظر گرفته شده است.

فرودگاه استانبول کجاست؟

فرودگاه جدید استانبول ترکیه واقع در بخش شمال و قسمت اروپایی استانبول واقع شده است که در نزدیکی دریای سیاه و منطقه آرناووت کوی قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا