موزه هنرهای مدرن استانبول

بیشتر درباره ی موزه هنرهای مدرن استانبول بدانیم

استانبول که از شهرهای محبوب جهان محسوب می شود علاوه بر امتیاز برخورداری از مکان های تاریخی، طبیعی و مراکز تجاری-تفریحی همچنین از گنجینه ای کامل از موزه های جذاب مانند موزه هنر مدرن برخوردار است. این موزه که در سال 2004 تاسیس شد دارای دو بخش گذشته و آینده هنر در ترکیه است و به نمایش کار هنرمندان محلی و بین المللی می پردازد. ساخت موزه هنر مدرن که توسط رجب طیب اردوغان، نخست وزیر وقت، به تصویب رسید با 8 هزار مترمربع مساحت آثار هنری جذاب زیادی را در خود جای داده است.  این موزه با رویکرد مدرن خود برای هر سلیقه ای جذابیت داشته و هیچکس را ناامید نمی کند. مسافران همچنین می توانند در داخل موزه از سوغاتی های سنتی و مدرن خریداری نمایند.

بخش های موزه

موزه هنر مدرن یکی از بهترین جاهای دیدنی استانبول و نماینده ی هنر معاصر ترکیه محسوب می شود و سالانه تعداد زیادی از مسافران علاقمند را به سمت خود روانه می کند. بخش تاریخی این موزه سرگذشت کارهای هنری از زمان تأسیس جمهوری تا به حال و بخش هنرهای معاصر شهر استانبول امروزی را به نمایش گذاشته است. در کنار نمایشگاه دائمی، این موزه هرساله نمایشگاه‌ های عکاسی، جشنواره‌ های فیلم و دیگر نمایش ‌های انفرادی و گروهی را میزبانی می کند. علاوه بر این کتابخانه ی جذاب موزه هنر مدرن از دیدنی های خاص این موزه است که علاقمندان به کتاب را ذوق زده می کند.

موقعیت مکانی موزه هنرهای مدرن استانبول

موزه مدرن درحال حاضر در محله بی اغلو Beyoğlu استانبول قرار دارد ولی در آینده ای نزدیک به ساختمان دائمی خود در کاراکوی استانبول نقل مکان خواهد کرد. این موزه که در کنار پل بسفر قرار دارد جاذبه های جذاب زیادی را از سراسر تنگه به نمایش می گذارد. همچنین اطراف موزه تعداد زیادی کافه و رستوران متنوع و سنتی قرار دارد که مسافران می توانند از خدمات خوشمزه ی آن ها بهرمند شوند.

ساعت کار و هزینه بلیط ورودی موزه

علاقمندان می توانند از این موزه در روزهای هفته در بازه ی زمانی 10 صبح الی 6 عصر بازدید نمایند. هزینه ی بلیط برای بزرگسالان 35 لیر است که در صورتی که بازدیدکننده دانش آموز، معلم، بازنشسته و بالای 65 سال باشد به 20 لیر کاهش می یابد. اما بازدیدکنندگان بین المللی بلیط بزرگسال 68 لیر است که در صورت دانشجو بودن یا بالای 65 سال بودن بازدیدکننده به 51 لیر کاهش می یابد.

موزه هنر مدرن استانبول

دسترسی به موزه هنرهای مدرن استانبول

اگر می خواهید از موزه هنرهای مدرن بازدید کنید باید ابتدا خود را به میدان گالاتاسرای استانبول رسانده و سپس به سمت پایین خیابان حرکت کنید تا به موزه که در کنار مسیر اصلی قرار گرفته است برسید. اگر می خواهید از مترو استفاده نمایید در ایستگاه شیش خانه Şişhane پیاده شده و پس از 5 دقیقه پیاده روی به موزه می رسید. هتل های برستول، تولیپ سیتی، مونوپل، پرا تولیپ، مروانو، پلازو دونیزتی، پرا رز، سیلویا و بسیاری از هتل های دیگر استانبول در نزدیکی این موزه قرار دارند. به طوری که مسافران در کمتر از 5 دقیقه به موزه می رسند. 

کتابخانه موزه

این کتابخانه با بیش از یازده هزار کتاب در مورد هنر معاصر در زبان های ترکی و خارجی که مدام در حال گسترش است از بزرگترین مجموعه های کشور محسوب می شود. تمرکز موضوعی کتاب های این مجموعه بیشتر روی تاریخ هنر معاصر، سینما، موزه داری و مدیریت هنری، عکاسی، معماری، هنرهای تجسمی، ویدئو، رسانه جدید و هنرهای نمایشی معطوف شده است.

سینما موزه

در این موزه هر ماه یک یا دو فیلم مستقل با همکاری فیلم سازان ترک و غیر ترک پخش می شود. این فیلم ها شنبه، یکشنبه و پنجشنبه ها پخش می شوند. همچنین موزه هر سال در ماه ژانویه منتخبی از فیلم های خارجی که در آن سال نامزد اسکار شده اند را پخش می کند. برای شرکت در اکران فیلم، شما باید بلیط 20 لیری خود را از درب ورودی موزه خریداری کنید. این بلیط ها فقط در روز اکران ارائه می شوند و مختص یک فیلم هستند.

اطلاعات موردنیاز پیش از بازدید از موزه

لازم به ذکر است که پنج شنبه هزینه بلیط گردشگران خارجی مجانی محسوب می شود و علاوه بر این بازدید از موزه در سه شنبه ها برای گسترش فرهنگ و آشنایی جوانان ۱۸-۲۵ ساله با هنر معاصر رایگان است. بنابراین گردشگران جوان ترکی و خارجی از ساعت ۱۴-۱۶ می توانند از موزه بازدید به صورت رایگان داشته باشند.

حرف آخر

در این متن به معرفی موزه هنرهای مدرن استانبول پرداختیم. در صورتی که قصد سفر به استانبول را دارید و آشنایی با هنرهای مدرن را دوست دارید به شما توصیه می شود که حتما از این موزه، کتابخانه و سینما دیدن نمایید.