غذاهای سنتی تبریز

غذاهای سنتی تبریزمخصوص افطار

 غذاهای سنتی تبریز که معمولا در سفره های افطار مردم تبریز دیده می شود، قیقاناخ ، دلمه برگه مو، کوکو لوبیا سبز و بعضی قارنی می باشد.

قیقاناخ یا خاگینه سنتی تبریز    

خاگینه از غذاهای بسیار معروف و مشترک بین ایرانیان بوده و تفاوت در طرز تهیه و مواداولیه این غذا، متفاوت می باشند. در نوع تبریزی از گردو، هل و زعفران در تهیه این غذا استفاده می شود.

بهترین رستوران :  رستوران ته دیگ واقع در انتهای خیابان شهریار شمالی

دلمه برگ مو (یپراخ دلماسی) غذای سنتی تبریز    

دلمه از دیگر غذاهای معروف بین خانواده های ایرانی بوده که تهیه آن در هر منطقه با دیگر نقاط تفاوت دارد. اما واژه دلمه خود اصالتی ترکی دارد. به دلمه برگ بو در تبریز یپراخ دلماسی نیز می گویند. مواد تشکیل دهنده این غذا به جز  برگ انگور، فلفل دلمه، کدو و گوجه فرنگی می باشد.

کوکوی لوبیا سبز سنتی تبریز

کوکو از جمله معروف ترین غذاها بین ایرانیان بوده و ماده ی اصلی آن تخم مرغ می باشد که در انواع مختلف و در شهرهای گوناگون براساس مواد استفاده شده نام آن تغییر می کند. مواد اصلی  کوکوی لوبیا سبز  را گوشت چرخ‌کرده، پیاز، هویج، زعفران، لوبیا سبز و تخم‌مرغ تشکیل می دهد. این کوکو که بیشتر در افطارهای ماه رمضان استفاده می شود.

رستوران های معروف: رستوران نظامی واقع در محله ی ابوریحان و خیابان زبردست

قارنی یاریخ غذای سنتی تبریز   

بادمجان شکم پر، قارنی یاریخ از دیر غذاهای سنتی تبریز بوده که در بین مردم این شهر بسیار محبوب می باشد و مواد اولیه آنرا بادمجان، سیر، گوشت چرخ کرده، جعفری، رب گوجه فرنگی و ادویه های تشکیل داده و با نان، ماست، سبزی‌خوردن و ترشی سرو می شود.

رستوران های معروف: رستوران نظامی واقع در محله ی ابوریحان و خیابان زبردست

انواع آش های سنتی تبریز

انواع آش های محلی تبریز را آش ماست، آش میوه،آش گوجه فرنگی، آش کلم قمری، آش شورباشی،آش شیله و گوشواره تشکیل می دهد.

آش ماست سنتی تبریز

آش ماست تبریز یا سوپ ماست تبریز از غذاهای سنتی تبریز بوده که خوردن آن درفصل زمستان طرفداران زیادی دارد و زمان پخت نسبتا کمتری نسبت به سایر آش ها دارد. مواد اصلی این آن آش شامل ماست، برنج و سبزی بوده اما در نقاط مختلف با شیوه های گوناگون پخته می شود اما در نوع  تبریزی آن از گوشت گردن، برنج، لپه، ماست ترش، شوید و ترخون، پیاز خام، پیاز داغ، نمک استفاده می شود.

بهترین محل های تهیه آش ماست: حلیم معنوی تبریز - سرای سنتی امیر خیام – رستوران ایمانی سردرود، میدان امام حسین

آش میوه سنتی تبریز   

از دیگر آش های معروف تبریز می توان به آش میوه تبریز اشاره کرد و علت نام گذاری نیز استفاده از انواع میوه های خشک در تهیه این غذا می باشد. این غذا برای پاکسازی دستکاه گوارش بسیار مناسب است. مواد تشکیل دهنده ی این آش  ردآلو، آلو خورشتی و آلو قیسی می باشند. در برخی مناطق تبریز این آش را با سبزی خوردن نیز تهیه می کنند.  

بهترین محل های تهیه آش ماست: حلیم معنوی تبریز - سرای سنتی امیر خیام

آش گوجه ‌فرنگی تبریز

 از دیگر آش های تبریز بوده که رنگ و طعمی بسیار عالی دارد و برای درست کردن این آش به  سبزی آش (تره و جعفری)، حبوبات (لوبیا چیتی یا لوبیا چشم ‌بلبلی) پیاز داغ ، بلغور، برنج و گوجه نیاز خواهید داشت. و همانوطر که از نام این آش نیز مشخص است به گوجه فرنگی زیادی نیاز خواهید داشت.

بهترین محل های تهیه:  حلیم معنوی تبریز - سرای سنتی امیر خیام

داش کلم آشی یا آش کلم قمری

از دیگر غذاهای منحصر به فرد تبریز که در کمتر شهر وجود دارد می توان به آش کلم قمری اشاره کرد. مواد تشکیل دهنده این  این آش لذیذ را کلم قمری، پیاز، لپه، بلغور، برنج، تره، جعفری، سبزی دیگری به نام کروز، گوجه‌فرنگی، رب گوجه‌فرنگی و فلفل  تشکیل داده و معمولا برای تزئین آن از کشک و نعناع خشک استفاده می کنند.

بهترین محل های تهیه:  حلیم معنوی تبریز - سرای سنتی امیر خیام

 تره شورباسی سنتی تبریز   

این غذای در بین مردم تبریز در عین سادگی بسیار محبوب می باشد. و مواد تشکیل دهنده ی آن پیاز، گوشت، لیمو عمانی، زعفران، لپه، زردچوبه و نمک و فلفل را تشکیل می دهد. توصیه می شود این غذا را با سبزی خوردن و ترشی میل بفرمائید.

از  بهترین محل های تهیه تره شورباشی می توان به آبگوشت محمدی در خیابان معروف اشاره کرد.

بهترین محل های تهیه:  حلیم معنوی تبریز - سرای سنتی امیر خیام

آش شیله عدس سنتی تبریز

 این آش از عدس، بلغور و برنج تهیه شده به به تدریج و گوجه رنده شده و تره خرد شده افزوده می گردد. با توجه به اینکه این غذا با حرارت کم پخته می شود برای طبخ آن به زمان بیشتری نسبت به سایر آش ها دارید.

بهترین محل های تهیه:  حلیم معنوی تبریز - سرای سنتی امیر خیام

آش گوشواره سنتی تبریز

از دیگر غذاهای سنتی و بومی شهرستان تبریز بوده و به دلیل گلوله های خمیر درآن به آش گوشواره شهرت یافته است. و مواد مورد نیاز برای این آش خوشمزه، رب گوجه‌فرنگی، کره، آب، نخود، جعفری، گشنیز، نعناع، سرکه، پیاز، تخم‌مرغ، نمک، آرد، گوشت چرخ‌کرده، زردچوبه و فلفل می باشد.

بهترین محل های تهیه:  حلیم معنوی تبریز - سرای سنتی امیر خیام

آش اوماج سنتی تبریز

 آش اوماج که به آن  اوماج آشی نیز می گویند و در تهیه آن از اوماج(خمیرهای کوچکی به  اندازه ماش یا عدس)، پیاز، عدس، سبزی آش و رب گوجه‌فرنگی  استفاه می شود. این غذا معمولا در روزهای سرد سال وروزهای برفی می تواند یک غذای عالی باشد.

بهترین محل های تهیه آش اوماج: حلیم معنوی تبریز - سرای سنتی امیر خیام

غذاهای مجلسی سنتی تبریز

غذاهای سنتی تبریز را خورش هویج، شیر پلو و کباب بناب تشکیل می دهد.

خورش هویج سنتی تبریز

خورش هویج یکی از غذاهای بسیار پرطرفدار بین تبریزی‌ها است. برای تهیه‌ی این خورش، از هویج‌ مرغ یا گوشت، پیاز ، رب گوجه‌فرنگی و زعفران استفاده می‌کنند و از آب لیمو ترش استفاده می‌کنند تا طعم شیرین نداشته باشد. معمولا برای خوش رنگی این غذا از آب گوجه هم استفاده می شود پیشنهاد می شود برای تهیه این غذا به رستوران گازماخ نبش ۱۰ متری مقدم میدان بهارستان مراجعه نمائید.

رستوران گازماخ : ضلع شمالی میدان بهارستان، نبش ۱۰ متری مقدم

شیر پلو یا سوت پلو: شیر پلوی تبریزی از غذاهای سنتی تبریز که ماده اصلی آن فیله مرغ بوده و مردم تبریز آن را سوتی پولو و در قارس به نام شیرپلو می شناسند.

کباب بناب سنتی تبریز   

کباب بناب تبریز از معروف ترین غذاهای تبریز بوده که حتی در تهران و سایر شهر ها نیز دستوران و کبابی هایی با ذاین نام به چشم شما خورده است. تفاوت کباب بناب با سایر کباب ها در نحوه سرو آن می باشد به گونه ای به جای پلو، کباب بناب با نان عرضه می شود. همچنین مواد تشکیل دهنده  این کباب را گوشت گوسفندی تازه، پیاز نگینی و ساطوری شده، نمک و فلفل تشکیل می دهد. سابقه ی طبخ این غذا به زمان قاجار باز می گردد.

بهترین رستوران ها: چلوکبابی قرآنی تبریز خیابان جمهوری - طبقه دوم پاساژ کیان، کباب سرای ریحان تبریز - خیابان ولی عصر، میدان بهارستان

دیگرغذاهای سنتی تبریز

کوفته تبریزی، دویماج، قورماشورباسی و جغور بغور از دیگر غذاهای معروف تبریز است.

دویماج غذای سنتی تبریز یک میان وعده خوب:

از دویماج معمولا تحت عنوان میان وعده، پیش غذا و صبحانه استفاده می شود و مواد تشکیل دهنده ی آنرا نان، دوغ، پنیر تبریز، کره، گردو و سبزی خوردن تشکیل می دهد.

کوفته تبریزی سنتی تبریز

کوفته تبریزی از معروف ترین غذای سنتی تبریزبوده و شهرت جهانی دارد. در نقاط مختلف ایران کوفته به شیوه های مختلف تهیه شده که تفاوت در طرز تهیه و نحوه استفاده از مواد می باشد. در کوفته تبریزی از انواع سبزی های معطر استفده شده و در شیوه ی سنتی آن گوشت را در یک هاون سنگی با دسته چوبی کوبیده و در انتها سبزی و لپه اضافه می شود.  مواد اصلی کوفته تبریزی، گوشت و لپه و سبزیجات مخصوص است که به شکل گرد در می آیند و در سس مخصوص پخته می شوند. در برخی از دستور پخت ها یک تخم مرغ پخته و زرشک و آلو در وسط کوفته می گذارند. 

رستوران های معروف :  رستوران دلستان واقع در بلوار ۲۹ -رستوران حسینی واقع بازار تبریز، تیمچه مظفریه

قورماشورباسی سنتی تبریز

قورماشی نوعی آبگوشت است که رد تهیه آن از گوشت قورمه شده استفاده شده و به همین دلیل شهرت یافته است. مواد تشکیل دهنده ی این آبگوشت را گوشت قورمه شده‌ گوسفند، پیاز، دنبه و چربی گوسفند، تخم‌مرغ، سیب‌زمینی، فلفل قرمز، لپه، زعفران، نمک، رب گوجه‌فرنگی و برخی ادویه های بومی تشکیل می دهد.

جَغور بَغور سنتی تبریز   

جغور بغور از غذاهای خوشمزه تبریزی  بوده که در طبخ آن از جگر سفید چرخ شده، روده گوسفند، ادویه و گوجه خرد تشکیل شده که در روغن به همراه پیاز تف خورده و طعمی بسیار لذیذ دارد . بعلت ایجاد مشکلات گوارشی و مسمومیت ها  پیشنهاد می شود این غذا را در تابستان استفاده نکنید.

بهترین غذاخوری ها :  غذاخوری و رستوران های واقع در رسته ی بازار تبریز، تکیه حیدر، محله 42 متری می باشد.

 رستوران های سنتی تبریز

رستوران حاج علی : بیشتر منوهای این رستوران را غذاهای کبابی تشکیل می دهد.  

آدرس: بازار تبریز، بازار کلاهدوزان، چلوپزی حاج علی

رستوران گازماخ : این رستوران معروف در آدرس  .... و منوی آن را چلو کوبیده، چلو جوجه، کباب تابه‌ای، باقالی پلو ماهیچه با گازماخ، چلو ماهیچه با گازماخ، کباب تابه‌ای با گازماخ، ته چین مرغ، خورشت قرمه سبزی، فسنجان مرغ، خورشت قیمه بادمجان، خورشت هویج، کشک بادمجان، کوفته تبریزی، چلو سلطانی، چلو شیشلیک، چلو برگ، چلو بختیاری، چلو ماهی قزل آلا  تشکیل می دهد.

آدرس این رستوران در کوی ولیعصر، انتهای خیابان شریعتی شمالی، ضلع شمالی میدان بهارستان، نبش ۱۰ متری مقدم می باشد.

حلیم معنوی تبریز: این مجموعه با داشتن انواع آش ها، حلیم و ... یکی از بهترین غذاخوری های تبریز بوده و برای کسانیکه به آش علاقه دارند مورد جذابی می باشد.

 آدرس : خیابان علامه طباطبایی، چای کنار، جنب بیمه تامین اجتماعی شعبه ۱، حلیم معنوی تبریز

رستوران ایمانی: در این رستوران انواع غذاهای ایرانی و سنتی ارائه می دهد.

آدرس : سردرود میدان امام حسین

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده و سفر لذت بخشی در تبریز داشته باشید، لطفا تجربیات خود را با ما در میان گذاشته و چنانچه موردی در این متن از قلم افتاده اعلام بفرمائید