رسپینا
تهران

بهترین جاهای دیدنی اطراف تهران برای پیک نیک

از تهران به عنوان شلوغی و آلودگی در کشور معروف می باشد، اما تهران فقط آلودگی و ترافیک نیست، در این مقاله به بررسی مناطق دیدنی اطراف تهران، جاهای دیدنی اطراف تهران در نوروز، فصول مختلف، در شب و سفر یک روزه خواهیم پرداخت. پس در ادامه با رسپینا همراه باشید.

بهترین جاهای دیدنی اطراف تهران برای پیک نیک
بهترین جاهای دیدنی اطراف تهران

جاهای دیدنی اطراف تهران کجاست؟

در مطالب گذشته جاهای دیدنی تهران را بررسی کردیم اکنون به خارج از این شهر رفته و مکان های دیدنی اطراف پایتخت که محبوبیت بالایی را در بین تهران نیشنان دارد را بررسی خواهیم کرد. اطراف این شهر جاذبه های بسیار زیادی وجود داشته که بسته به زمان و علاقه شما، کوه، جنگل، آب و تفریحات انتخابی، منطقه پیشنهادی به شما متفاوت خواهد بود. در صورتی که جاهای دیدنی اطراف تهران در کرونا مراجعه نمودید، سعی کنید پروتکل های بهداشتی را رعایت نموده و کمترین آسیب را به محیط زیست برسانید.

جاهای دیدنی اطراف تهران کجاست؟

جاهای دیدنی اطراف تهران در فصول مختلف

در نزدیکی و اطراف تهران جاهای دیدنی بسیار زیادی وجود دارد که هرکدام در فصلی، زیبایی خاصی خواهد داشت، پس در ادامه ما همراه باشید تا مکان های دیدنی اطراف پایتخت و بهترین زمان بازدید از آن را معرفی نماییم.

جاهای دیدنی اطراف تهران در فصول مختلف
جاهای دیدنی اطراف تهران در فصول مختلف

جاهای دیدنی اطراف تهران در پاییز

اگر قصد سفر و تفریح خارج از پایتخت را در فصل خزان دارید بازدید جاهای دیدنی اطراف تهران در پاییز شامل شهرستانک، برگه جهان، روستای ایگل، آبشار سنگان و روستای زیرین دشت را از دست ندهید.

جاهای دیدنی اطراف تهران در پاییز
جاهای دیدنی اطراف تهران در پاییز

شهرستانک: این منطقه در فاصله 74 دقیقه ای از مرکز شهر تهران قرار داشته و از دیدنی های این روستا می توان به طبیعت پائیزی، کاخ ییلاقی مربوط به دوران قاجار، قلعه دزدبند و تپه باستانی روستا اشاره کرد.

شهرستانک از جاهای دیدنی اطراف تهران در پاییز

برگ جهان: این روستا در فاصله 68 دقیقه ای از مرکز پایتخت و بر روی دامنه جنوبی کوه البرز قرار دارد.

نوشته های مشابه

رودخانه درگهان از میان این روستا عبور کرده که باعث جذابیت روستا برگه جهان شده است. همچنین از دیدنی این روستا می توان به آبشار روستا، بقعه امامزاده اسماعیل، قلعه دختر یا قلعه بند و تپه تنگل خانه اشاره کرد. قرار گیری روستا در مسیر کوه های  قله‌های سرسیاه غار یا سیاه چال‌ها باعث توجه کوهنوردان به این منطقه می باشد. غار خمیره از دیگر جاذبه های روستا بوده که در گذشته به عنوان زندان از آن بهره برداری شده است.

برگ جهان را در پاییز

ایگل: از دیگر روستای خوش آب و هوای تهران بوده که در فاصله 60 دقیقه ای مرکز پایتخت قرار دارد. باغ های گیلاس، آلبالو و سیب این روستا شهرت بسیار زیادی داشته و در مسیر صعود به قله توچال قرار گرفته است. از دیگر جذابیت های این روستای ایگل می توان قلعه کیقباد و آبشار ایگل اشاره کرد.

ایگل جاهای دیدنی اطراف تهران در پاییز

آبشار سنگان: این آبشار در فاصله 64 دقیقه ای از مرکز شهر تهران قرار دارد. آبشار در نزدیکی روستای سنگان و دامنه های قله پهنه حصار واقع شده است جهت دسترسی به این روستای کوهستانی بایستی مقداری کوهنوردی و دره نوردی انجام دهید.

آبشار سنگان در پاییز

روستای زرین دشت: این روستا در فاصله 124 دقیقه ای از دانشگاه تهران واقع شده است. دیدنی های روستا را رودخانه حبله رود، چشمه‌های معدنی خُمِده و دریابک تشکیل می دهد. از دیگر جاذبه های های روستا می توان به استخر آب معدنی خمبو به اشاره کرد.

روستای زیرن دشت جاهای دیدنی اطراف تهران زمستان

جاهای دیدنی اطراف تهران زمستان

غار رودافشان، روستاهای وردیج و واریش، غار یخ مراد، حوض سلطان و پیست های اسکی جاهای دیدنی اطراف تهران در زمستان را تشکیل می دهند.

جاهای دیدنی اطراف تهران زمستان

غار رودافشان: این غار در فاصله 107 دقیقه ای از مرکز تهران و در دامنه کوه های البرز قرار دارد. طول این غار 800 متر بوده و در اثر عبور جریان آب های زیر زمینی بوجود آمده است. غار رودافشان برای علاقه مندان به غارنوردی فرصت بسیار مغتنمی را ایجاد می کند.  

غار رودافشان جاهای دیدنی اطراف تهران زمستان

وردیج و واریش: این روستا در فاصله 40 دقیقه ای از مرکز تهران قرار گرفته است. وردیج به داشتن صخره های بسیار زیبا و عجیب آن مشهور می باشد. اما جاذبه های روستا به صخره های آن محدود نبوده و از دیگر دیدنی های وردیج می توان به آبشار لت مال و باغ های میوه خوش آب و رنگ آن اشاره کرد.

وردیج و واریش جاهای دیدنی اطراف تهران زمستان

غار یخ مراد: این غار در فاصله 98 دقیقه ای از مرکز شهر تهران قرار داشته و به دلیل داشتن قندیل های تماشایی یخ آن مشهور می باشد. قدمت غار مراد به 50 الی 230 میلیون سال پیش تخمین زده شده است. این غار در تمامی ایام سال قابل بازدید بوده اما بهترین زمان بازدید این غار اوایل اسفند تا آخر فروردین ماه می باشد.

غار یخ مراد جاهای دیدنی اطراف تهران زمستان

حوض سلطان: این منطقه در فاصله 99 دقیقه ای از مرکز شهر تهران قرار گرفته است. دریاچه حوض 37 هکتار وسعت داشته به علت کفه نمکی و حاشیه باتلاقی دریاچه، به یکی از بزرگترین دریاچه طبیعی ایران تبدیل شده است.

حوض سلطان جاهای دیدنی اطراف تهران زمستان

پیست های اسکی تهران: اگر از دوستداران به ورزش پرهیجان اسکی هستید، در تهران پیست های متعددی را خواهید یافت که شامل پیست توچال تهران، دیزی، آبعلی، دربندسر و شمشک می باشند.

پیست های اسکی تهران جاهای دیدنی اطراف تهران زمستان

جاهای دیدنی اطراف تهران در بهار

اگر می خواهد در فصل بهار به خارج از تهران بروید از جاهای دیدنی اطراف تهران در عید غافل نشوید که از جمله آن می توان به دشت لار، روستای افجه، سدلتیان، برغان و آبشار هریجان اشاره کرد.

جاهای دیدنی اطراف تهران در بهار

دشت لار از مناطق دیدنی اطراف تهران بوده که در دامنه کوه دماوند و در فاصله 50 دقیقه ای از تهران قرار دارد. دشت لار به عنوان پارک ملی و از مناطق حفاظت شده وشکار ممنوع است. لار به دلیل رشد شقایق های وحشی آن مشهور می باشد. به گونه ای که اگر اواخر بهار به این منطقه مراجعه کنید زیبایی وصف نشدنی این منطقه را با چشمان خود مشاهده خواهید کرد.

داشتن رودهای و چشمه های دماوند در این منطقه کوهستانی، شاهد پوشش گیاهی و جانوری متنوعی خواهید بود. به همین علت این منطقه از گذشته مورد توجه پادشاهان و شکارگاه آنها بوده است. اما در حال حاضر شکار در این منطقه ممنوع می باشد.

زیبایی دشت لار در بهار

روستای افجه: از روستاهای اطراف تهران بوده که به علت داشتن جاذبه های تاریخی و طبیعی متعددی که دارد می تواند به راحتی پاسخگوی طیف وسیعی از سلیقه ها باشد. این روستا در شمیرانات و در فاصله 59 دقیقه ای از مرکز شهر تهران واقع شده است.

از معروف ترین جاذبه های لاین روستا می توان به دشت هویج، قله های آتشکده، ساکا، یخچال و مهرچال در نزدیکی این روستا سبب شده که تبدیل به یکی از مکان های مورد علاقه کوهنوردان شده باشد.

از دیگر مناطق که در روستای افجه می توانید دیدن نمایید می توان به باغ‌های گیلاس، حمام تاریخی، کوچه ‌پس‌کوچه‌های و خانه‌های قدیمی، سقاخانه، درخت چنار ۴۰۰ ساله و قلعه ساکا اشاره کرد.

روستای افجه را در بهار

سد لتیان: از دیگر مناطق دیدنی اطراف تهران بوده که دلیل معروفیت این منطقه می توان به امکان، ماهیگیری، قایق‌سواری و اسکی روی آب سد لتیان اشاره کرد. همچنین به علت نزدیکی به جنگل های لتیان و تلو می توانید از جنگل گردی در این منطقه نیز لذت ببرید. این سد در فاصله 39 دقیقه ای شهر تهران قرار دارد. سد لتیان از جاهای دیدنی اطراف تهران برای پیک نیک بوده که می تواند یک گردش خاطره انگیز برای شما ایجاد نماید.  

سد لتیان جاهای نزیدیک تهران در بهار

برغان: این روستا در فاصله 87 دقیقه ای از مرکز تهران قرار گرفته است. به علت قرار گیری در محل تلاقی دو رودخانه شاهرود و سنج، آب و هوا و مناظری بی نظیری در بازدید از این روستا تجربه خواهید کرد. از دیدنی های این روستا می توان به مسجد و حسینیه تاریخی، درخت چنار با قدمت بیش از هزار سال، تپه باستانی کش کلا، پل تاریخی و حمام قدیمی برغان اشاره کرد.

برغان از جاهای نزدیک تهران در فصل بهار

آبشار هریجان: این روستا از مرکز تهران دارای فاصله 100 دقیقه ای می باشد. برای بازدید از آبشار هریجان نیاز به گرفتن مجوز خواهید داشت. این آبشار به علت ارتفاع 9 متری و برخورد آن به صخره های کوه در مسیر محیط جذابی را پیش چشم شما ایجاد می کند. همچنین پس از بازدید از آبشار می توانید به روستای هریجان نیز مراجعه نمایید.

فصل بهار آبشار هریجان در نزدیکی تهران

جاهای دیدنی اطراف تهران در تابستان

فصل تابستانی و تعطیلی مدارس فرصت بسیار خوبی را برای بازدید از جاهای دیدنی اطراف تهران ایجاد خواهد کرد.

آبشار شاهاندشت: در فاصله 118 کیلومتری و 133 دقیقه با خودرو از مرکز تهران قرار گرفته است. شاهاندشت، دومین آبشار بلند ایران و از تلاقی سه آبشار تشکیل شده که مجموع ارتفاع آن به 180 متر می رسد.

آبشار شاهاندشت از جاهای دیدنی اطراف تهران در تابستان

آهار و شکراب: مسیر پیاده روی آهار به شکراب بسیار زیبا بوده به گونه ای که سراسر این مسیر را رودخانه های  زلال، کوه‌های مرتفع، درختان سرسبز، باغ‌های گیلاس و آلبالو  پوشانده است. این منطقه در فاصله 72 دقیقه ای از مرکز تهران قرار دارد. جهت بهره مندی از گیلاس و آلبالو های آهار، ابتدای تیر تا مرداد به این روستا مراجعه نمایید. شکراب به علت داشتن قنات و چشمه سار های آن معروف می باشد.

آهار و شکراب از جاهای دیدنی اطراف تهران در تابستان

لالون: این روستا در فاصله 74 دقیقه ای مرکز شهر تهران قرار دارد. لالون به علت داشتن رودخانه ها و چشمه های جوشان آن معروف می باشد. همچنین به علت قرار گرفتن در نزدیکی کوه های خُلِه نو یا خلنو و همچنین غار های ارهای اسکول، لی یا لو و غار اسپول، باعث حضور غارنوردان و کوهنوردان منطقه گردیده است.

لالون را در تابستان بروید

جاهای دیدنی اطراف تهران در شب

اگر علاقمند به گذراندن وقت خود و تفریح در جاهای دیدنی اطراف تهران در شب هستید، بازدید از مکان های زیر را به شما پیشنهاد می کنیم.

جاهای دیدنی اطراف تهران در شب
جاهای دیدنی اطراف تهران در شب

دربند، شبی خوش از جاهای دیدنی اطراف تهران

از دیرباز منطقه دربند یکی از ییلاقات و مکان های دیدنی اطراف تهران در شب بوده که هر ساله در فصول مختلف سال توریست های ایرانی و خارجی متعددی از این منطقه خوش آب و هوا دیدن می کنند. این منطقه ییلاقی در هرفصل حال و هوای خاص خود را دارد، در فصول سرد شما شاهد گاری ها و چرخ دستی های لبو و باقالی هستید و در فصول گرم سال هم بساط بلال، چاقاله بادام و. . . نیز به راه است.

همچنین می توان به بازدید از امامزاده ابراهیم، آبشار سوتک، آبشار دوقلو رفته و از رستوران های سنتی آن منطقه لذت برد. این منطقه شامل رستوران هایی مانند کوهپایه، باغ بهشت، پای کوه، باغ ایرانی، سفره خانه آبشار و. . . می شود.

دربند، شبی خوش از جاهای دیدنی اطراف تهران

راه های ورودی به دربند تهران

برای رفتن به دربند می توانید از ماشین شخصی، اتوبوس و مترو استفاده کنید. شما می توانید از طریق خطوط مترو منتهی به ایستگاه مترو کهریزک تجریش رفته و پس از رسیدن به میدان تجریش از طریق تاکسی های آن محدوده به دربند تهران برسید. اگر با ماشین شخصی عازم دربند هستید، باید به میدان تجریش بروید و سپس ماشین خود را در میدان سربند خیابان دربند پارک کرده و باقی مسیر را پیاده به دربند بروید.

آیا امکان اقامت شبانه در دربند وجود دارد؟

بله شما می توانید از اقامتگاه ها و هتل های اطراف و داخل دربند برای اقامت استفاده کنید و شب خوشی را در آن سپری کنید.

حرم شاه عبدالعظیم حسنی، جاهای دیدنی اطراف تهران

حرم شاه عبدالعظیم حسنی یکی از معروفترین مکان های دیدنی اطراف تهران بوده که در در شهر ری واقع شده است. از مکان های دیدنی حرم می توان به رواق ها و صحن ها متعدد، مدرسه امین السلطان، مدرسه برهان، موزه شاه عبدالعظیم حسنی، باغ جیران، بازار عبدالعظیم و. . . نیز اشاره کرد.

عکس از حرم شاه عبدالعظیم حسنی در شب
عکس از حرم شاه عبدالعظیم حسنی در شب

مسیرهای دسترسی به حرم شاه عبدالعظیم حسنی

اگر قصد بازدید از این مکان دیدنی تهران در شب با ماشین را دارید باید از چهار مسیر به حرم برسید که مسیرها به ترتیب زیر است:

•  وارد بزرگراه آزادگان جنوب شوید و از خیابان شهید رجایی به پل فتح رسیده و سپس با قرارگیری در بلوار شهید دستواره از درب جنوبی حرم وارد حرم شوید.

•  از محور جنوبی نواب صفوی وارد بزرگراه شهید تندگویان شده و از بزرگراه آزادگان به خیابان شهید رجایی، پل فتح، بلوار شهید دستواره بروید.

•  خیابان وحدت را به خیابان شوش رفته سپس خیابان شهید رجایی و پل فتح طی کنید و وارد بلوار شهید دستواره شوید.
•  به خیابان دماوند رفته و از سی متری نیرو هوایی به بزرگراه بسیج، آزادگان و و به سمت کمربندی شهر ری بروید و از درب شرقی وارد حرم شوید.

ساعات بازدید از حرم شاه عبدالعظیم حسنی شهر ری

حرم شاه عبدالعظیم حسنی تهران 24 ساعت شبانه روز پذیرای زائران و مجاوران شاه عبدالعظیم حسنی هستند.

جاهای دیدنی اطراف کرج و تهران

اگر قصد مراجعه به شهر کرج را دارید، بازدید از مناطق وشته، غار یخ مراد و روستای طالقان را از دست ندهید.

جاهای دیدنی اطراف تهران نزدیک کرج

جاهای دیدنی اطراف تهران برای سفر یک روزه

تنگه واشی، فیلبند، آبشار هریجان، دشت آزو، شورمست، طالقان، دریاچه اوانا، الموت، پل ورسک و آبگرم لاریجان از جمله جاهای دیدنی تهران روز جمعه و یا تعطیل می باشند.

جاهای دیدنی اطراف تهران برای سفر یک روزه

سخن آخر

امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید. لطفا پیشنهادات و تجربیات سفر خود به این مناطق را با ما در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا