رسپینا
تهران

کاخ گلستان تهران؛ میراث سلطنتی شاه عباس

کاخ گلستان تهران، از جمله جاهای دیدنی تهران است که نمونه ای منحصر به فرد از معماری ایرانی و اروپایی را به نمایش می گذارد. این مجموعه با قرار گیری در بافت قدیم، حال و هوای تهران را در سال های گذشته به گردشگران القا می کند و امروزه از زیباترین جاهای دیدنی تهران در نزد گردشگران ایرانی و خارجی به شمار می رود. در این مطلب قصد داریم تا به معرفی این کاخ کهن و بخش های مختلف آن بپردازیم. همراه ما باشید.

کاخ گلستان تهران

آدرس کاخ گلستان تهران کجاست؟

کاخ گلستان از معروف ترین جاهای دیدنی شهر تهران است که در خیابان 15 خرداد، میدان ارگ قرار گرفته است. این مجموعه از بناهای تاریخی است که بخش های مختلفی را در خود قرار داده است. برای رسیدن به این مجموعه می توانید از وسایل نقلیه مختلف مانند اتوبوس، مترو، تاکسی و یا خودروی شخصی استفاده کنید که در ادامه راه دسترسی هر کدام را بیان می کنیم.


View Larger Map
کاخ گلستان تهران کجاست؟

دسترسی به کاخ گلستان تهران با مترو

اگر قصد دارید با استفاده از مترو به کاخ گلستان بروید، در هر کجا که سوار مترو خط 1 می شوید، بایستی در ایستگاه مترو 15 خرداد که نزدیک ترین ایستگاه به این کاخ است، پیاده شوید. سپس ادامه مسیر را به صورت پیاده تا میدان پانزده خرداد طی کرده و با رسیدن به خیابان داور، به کاخ گلستان خواهید رسید.

دسترسی به کاخ گلستان تهران با مترو

دسترسی به کاخ گلستان با اتوبوس

از دیگر وسایل نقلیه ای که می توانید برای دسترسی به این بنای تاریخی استفاده کنید، اتوبوس است. شما می توانید با سوار شدن به اتوبوس هایی که در چهارراه گلوبندک توقف دارند، به این کاخ دسترسی پیدا کنید.

دسترسی به کاخ گلستان با اتوبوس

دسترسی به کاخ گلستان تهران با خودروی شخصی

در صورتی که می خواهید با استفاده از خودروی شخصی به کاخ گلستان بروید، لازم است بدانید برخی از خیابان های منتهی به این کاخ، همچون باب همایون، صور اسرافیل، داور سنگ فرش شده و امکان عبور هیچگونه وسیله نقلیه ای، وجود ندارد. به همین دلیل از هر خیابانی که برای رسیدن به کاخ گلستان استفاده کنید، بایستی خودروی خود را در این خیابان ها پارک نموده و مسیر باقی مانده را با پیاده روی طی کنید.

دسترسی به کاخ گلستان تهران با خودروی شخصی

ساعت بازدید کاخ گلستان تهران

کاخ گلستان ساعت بازدید متفاوتی در فصول مختلف سال، دارد. به طوری که در فصل های بهار و تابستان، این مجموعه از ساعت 9:30 صبح تا حدود ساعت 18:30 باز می باشد. همچنین در فصل های پاییز و زمستان اگر بخواهید برای بازدید از این مجموعه بروید، می توانید از ساعت 9 تا 18:30 به آن مراجعه کنید. لازم است بدانید کاخ گلستان در روز 13 فروردین عید و روزهای تعطیلی رسمی نیز، تعطیل می باشد.

هزینه ورودی کاخ گلستان برای گردشگران ایرانی و خارجی متفاوت است. همچنین بازدید از قسمت ها و بخش های مختلف کاخ گلستان نیز شامل هزینه می باشد که در هنگام ورود می توانید هر بخشی را که می خواهید در کاخ گلستان از آن بازدید کنید را انتخاب و هزینه آن را پرداخت کنید. با پرداخت هزینه، بلیط اختصاصی هر بخش به شما داده می شود که می توانید با تحویل آن در درب ورودی هر قسمت، به بازدید از آن بپردازید. خوب است بدانید بازدید از خلوت کریمخانی، تالار برلیان و تالار ظروف برای عموم افراد رایگان بوده و نیازی به پرداخت ورودی ندارد.   

ساعت بازدید کاخ گلستان تهران

بخش های مختلف کاخ گلستان در تهران

همانطور که گفته شد، کاخ گلستان دارای بخش ها و قسمت های مختلفی است که تعداد زیادی کاخ، تالار سلطنتی، موزه و… را در خود جای داده است. این بخش ها همه دارای نما و تزئینات حیرت انگیز است که با استفاده از ورق فلزی ساخته شده اند. از دیگر زیبایی های این مجموعه می توان به طلاکاری های استفاده شده در آن اشاره کرد که سبب شده است، این مجموعه از ارزش بسیار زیادی در بین مردم برخوردار شود. در ادامه بخش های مختلف کاخ گلستان را معرفی می کنیم.

بخش های مختلف کاخ گلستان در تهران

شمس العماره کاخ گلستان تهران

از مهمترین جاذبه هایی که در کاخ گلستان وجود دارد، می توان به شمس العماره اشاره کرد. شمس العماره در گذشته، به عنوان نماد تهران معروف بوده که توسط ناصرالدین شاه بنا شده است. این بخش در 5 طبقه در سال 1284 با استفاده از فلز ساخته شده است. شمس العماره علاوه بر چشم اندازی بی نظیر رو به تهران، در داخل خود نیز نمای بسیار زیبایی از آینه کاری ها و گچ بری ها نیز به نمایش گذاشته است. برای بازدید از شمس العماره، بایستی در درب ورودی مبلغی را به عنوان ورودی پرداخت کنید.

شمس العماره کاخ گلستان تهران

ایوان تخت مرمر کاخ گلستان تهران

می توان گفت ایوان تخت مرمر از قدیمی ترین بناهای کاخ گلستان است. تخت مرمری که در این ایوان وجود دارد، با استفاده از زیباترین و مرغوب ترین سنگ های مرمر از معدن های یزد ساخته شده است. ایوان تخت مرمر نیز دارای با خاتم کاری، سنگ تراشی، منبت کاری، آینه کاری و… تزئین شده است که این بنا را به یک بنای دیدنی و بسیار زیبا تبدیل کرده است. بازدید از این بنا نیز شامل هزینه می شود.

ایوان تخت مرمر کاخ گلستان

خلوت کریمخانی کاخ گلستان تهران

خلوت کریمخانی از بناهای سرپوشیده در کاخ گلستان است که بازدید از آن برای عموم گردشگران رایگان است. این بنا در قسمت شمال غربی کاخ گلستان با یک ایوان و ستون قرار گرفته است. این بنا از آن جایی که سنگ قبر ناصرالدین شاه و همچنین تخت مرمرین فتحعلی شاه را در خود جای داده است، دارای ارزش بسیاری است.

خلوت کریمخانی کاخ گلستان تهران

عمارت بادگیر در کاخ گلستان تهران

از دیگر بخش های کاخ گلستان، می توان به عمارت بادگیر اشاره کرد که در دوران فتحعلی شاه ساخته شده است. این بنا با قرار گیری در ضلع جنوبی کاخ، دارای ستون، گوشواره، دهلیز، ارسی و بالاخانه هایی است که زیبایی آن را دو چندان کرده است. این بنا نیز خود شامل بخش های مختلفی چون تالار شاه نشین، آزاره های مرمری، تعدادی ستون، آینه کاری، کفپوش معرق و… می باشد که آن را به یکی از دیدنی ترین جاذبه های کاخ گلستان تبدیل کرده است. برای ورود به این بخش از کاخ گلستان نیز باید هزینه ای پرداخت کنید.

عمارت بادگیر در کاخ گلستان تهران

تالار الماس کاخ گلستان تهران

تالار الماس که توسط فتحعلی شاه ساخته شده است دارای بالاخانه ها، دهلیز ها و پستو های زیادی است. این بنا به دلیل آینه کاری هایی که درون آن انجام شده است، به این نام معروف شده است. از دیگر بخش های تالار الماس می توان به حوضخانه بزرگی اشاره کرد که در زیر تالار قرار گرفته است. بازدید از این بخش نیز، شامل هزینه ای به عنوان ورودی می شود.

تالار الماس کاخ گلستان تهران

کاخ ابیض در کاخ گلستان تهران

یکی از کاخ های موجود در کاخ گلستان که به دستور ناصرالدین شاه ساخته شده است، کاخ ابیض می باشد. در آن زمان پادشاه عثمانی، به عنوان هدیه برای ناصرالدین شاه، تعدادی وسایل ارزشمند و گران همچون پرده های مخملی، مبل، آینه، مجسمه برنزی و… را فرستاد. اما از آنجایی که در این کاخ همه وسایل از بهترین ها بودند، نیازی به آن ها نبود، به همین دلیل کاخ ابیض ساخته شد. این مکان در طول تاریخ ابتدا به تالار عبدالحمید و سپس به محل نمایشگاه های موقت تغییر نام داد. امروزه نیز یکی از غنی ترین و پربازدیدترین موزه های مردم شناسی ایران به شمار می رود. ورود به این کاخ، مشمول هزینه می باشد.

نوشته های مشابه
کاخ ابیض در کاخ گلستان تهران

کاخ اختصاصی در کاخ گلستان تهران

از دیگر کاخ های موجود در کاخ گلستان است که دارای قسمت های مختلفی چون تالار سلام، تالار عاج، برلیان، تالار آینه کاخ گلستان تهران، موزه مخصوص و موزه نگارخانه می شود. برای بازدید از تالارها و موزه های موجود در کاخ اختصاصی، بایستی هزینه ای به عنوان ورودی پرداخت کنید.

کاخ اختصاصی در کاخ گلستان تهران

محوطه کاخ گلستان تهران

اگر در محوطه کاخ گلستان قرار بگیرید، می توانید استخر و درختان بسیاری را ببینید که خود فضای بسیار زیبایی را برای عکاسی و قدم زدن به وجود آورده اند.

محوطه کاخ گلستان تهران

کتابخانه کاخ گلستان در تهران

بنای تاریخی کاخ گلستان در خود کتابخانه ای قرار داده است که به دو بخش نسخ خطی و کتابخانه چاپی تبدیل می شود. در این کتابخانه بیش از 7000 هزار کتاب فرهنگی، تاریخی و چاپ سنگی قرار داده است که حدود 2500 کتاب نیز تاریخی هستند. همچنین در کتابخانه چاپی نیز می توانید کتاب هایی چون هزار و یک شب، مرقع گلشن، قرآن های ارزشمند دوره فتحعلی شاه، نسخه شاهنامه بایسنقری و. . . همچنین کتاب طوفان البکاء که از قدیمی ترین کتاب های دوره قاجار است را مشاهده کنید. استفاده از کتابخانه کاخ گلستان تهران تنها برای دانشجویان، استادان، نویسندگان و محققان با ارائه معرفی نامه، مجاز می باشد.

کتابخانه کاخ گلستان

امکانات کاخ گلستان تهران

کاخ گلستان تهران در کنار بخش های مختلفی که ارائه کرده است، امکانات و خدمات بسیاری قرار داده است. گردشگران می توانند پس از ساعاتی گشت و گذار در کاخ، برای استراحت به چایخانه موجود در آن مراجعه کنند و برای رفع خستگی خود از دمنوش ها و نوشیدنی های آن سفارش دهند. همچنین غرفه عکاسی نیز به شما این امکان را می دهد تا با پوشیدن لباس های قاجاری، از خود عکس های بیادماندنی را خود ثبت کنید. سرویس بهداشتی، نمازخانه و… از دیگر امکانات موجود در کاخ گلستان تهران می باشند.

امکانات کاخ گلستان تهران

نکاتی که باید قبل از رفتن به کاخ گلستان تهران بدانید

  • از معروف ترین کاخ های تهران است که با مساحت 4.5 هکتاری، حدود 440 سال قدمت دارد.
  • این کاخ در سال 1392 میلادی به عنوان میراث تاریخی و فرهنگی ایران، در فهرست جهانی یونسکو و همچنین در سال 1334 نیز در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
  • کاخ گلستان در کنار بناهای تاریخی بسیار، در محوطه خود هر ساله نمایشگاه های برگزار می کند که در آن انواع صنایع دستی به فروش می رسد.
  • عکاسخانه موجود در کاخ گلستان تهران، از مهمترین عکاسخانه های دنیا و همچنین دومین آلبوم خانه عکس و فیلم پس از موزه بریتانیا معرفی شده است.
  • کاخ گلستان تهران در سال 1336 در کاخ ابیض خود، اولین نمایشگاه پوشاک زنان ایران را برگزار کرد.
  • بازدید از این مکان به افراد ناتوان و سالمندان پیشنهاد نمی شد. چرا که ممکن است در بالا رفتن از پله های کاخ با مشکل مواجه شوند.
  • خرید اینترنتی بلیط کاخ گلستان، یکی از روش های تهیه بلیط است که می توانید به صورت غیر حضوری در سایت کاخ گلستان، قبل از مراجعه برای خرید آن اقدام کنید.
کاخ گلستان تهران

در این مطلب سعی شد تا شما را با کاخ گلستان تهران به طور کامل آشنا کنیم. اگر قصد دارید به تهران سفر کنید و یا از ساکنان آن هستید، پیشنهاد می کنیم بازدید از این مجموعه را در برنامه خود قرار دهید. همچنین اگر تاکنون از این مجموعه دیدن کرده اید، می توانید در قسمت نظرات، تجربه خود را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

ساعت بازدید کاخ گلستان تهران چگونه است؟

ساعت کاری کاخ گلستان در فصول مختلف سال، متفاوت است. به طوری که در فصل های بهار و تابستان، این مجموعه از ساعت 9:30 صبح تا حدود ساعت 18:30 باز می باشد. همچنین در فصل های پاییز و زمستان اگر بخواهید برای بازدید از این مجموعه بروید، می توانید از ساعت 9 تا 18:30 به آن مراجعه کنید.

کاخ گلستان تهران کجاست؟

این کاخ در خیابان پانزده خرداد و در نزدیکی میدان پانزده خرداد واقع شده است.

میترا عزیزی

به رقص درآوردن واژگان، دنیایی است که من در آن زندگی می کنم. صفحه سفید، نمایشگاهی از احساسات و عواطف درونی یک نویسنده است که با نوشتن دنیا را از دید خود به خوانندگان انتقال می دهد. پس بیایید از دیدگاه من با دنیا آشنا شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا