رسپینا
دانستنی ها

بوئینگ یا ایرباس کدام یک بهتر است ؟

اگر شما در موارد معدودی برای سفر از هواپیما استفاده می کنید، شاید قیمت بلیط هواپیما از راحتی صندلی برای شما مهم تر باشد. اما برای افراد کثیرالسفر، به ویژه برای افرادی که به دلیل شرایط شغلی مجبور به استفاده مداوم از هواپیما هستند، این موضوع اهمیت خاصی دارد. بوئینگ و ایرباس بیشترین تعداد هواپیما را در پروازهای داخلی به خود اختصاص داده و به دلیل تفاوت کیفیت آن ها‌، انتخاب صندلی های بوئینگ یا ایرباس در راحتی سفر موثر است.

نحوه رزرو هواپیما های بوئینگ و ایرباس برای مسیر های مختلف

برای انتخاب صندلی های بوئینگ یا ایرباس شما ابتدا باید بلیط آن را رزرو کنید. بدین منظور می توانید در سایت رسپینا طبق مراحل زیر اقدام کنید:

  1. در صفحه بلیط هواپیما، مبدا و مقصد را انتخاب کرده و وارد صفحه لیست پروازها شوید.
  2. در این صفحه لیست کاملی از بلیط های موجود را مشاهده می کنید که در هر بلیط مشخصات متفاوتی را می توانید مشاهده کنید. در قسمت پایین اطلاعات بلیط می توانید نوع هواپیما و یا مدل آن را مشاهده کنید.
  3. پس از انتخاب بلیط باید اطلاعات مسافرین و اطلاعات تماس را وارد کنید.
  4. سپس با تایید نهایی می توانید بلیط هواپیما بوئینگ یا ایرباس را رزرو کنید.
خرید بلیط هواپیمایی بوئینگ و ایرباس
خرید بلیط هواپیمایی بوئینگ و ایرباس

البته امکان انتخاب صندلی هنگام رزرو بلیط وجود ندارد. ولی می توانید با مراجعه به ایرلاین ارائه دهنده بلیط، صندلی خود را در 72 ساعت قبل از پرواز رزرو کنید.

تفاوت بلیط هواپیما بوئینگ و ایرباس از نظر قیمت

قیمت بلیط هواپیما بوئینگ یا ایرباس، بسته به مسیر و تاریخ سفر، متفاوت است. اما در کل، هواپیماهای بوئینگ دارای هزینه کمتری برای تولید و نگهداری هستند و به همین دلیل، بلیط‌ های هواپیما بوئینگ معمولاً ارزان‌تر از هواپیمایی‌های ایرباس هستند.

بوئینگ یا ایرباس ، امنیت کدام یک بیشتر است؟

هواپیماهای بوئینگ و ایرباس هر دو برای حفظ ایمنی سفرهای هوایی بسیار تلاش می‌ کنند اما در گذشته، برخی حوادث ناشی از مشکلات فنی در هواپیماهای بوئینگ مشاهده شده است. اما هر دو شرکت در حال حاضر با توجه به اصلاحات و بهبود هایی که در فناوری هواپیماهای خود ایجاد کرده‌ اند، سطح ایمنی بسیار بالایی دارند و تفاوت چندانی در این زمینه بین آن‌ ها وجود ندارد.

در خطوط هوایی جهان بیشتر از ایرباس استفاده میشود یا بوئینگ؟

هواپیماهای بوئینگ در خطوط هوایی بیشتری نسبت به هواپیماهای ایرباس استفاده می‌ شوند، اما هواپیماهای ایرباس نیز در بسیاری از خطوط هوایی در سراسر جهان به کار گرفته می‌ شوند.

بوئینگ یا ایرباس صندلی کدام یک راحت تر است؟

هواپیمای بوئینگ مربوط به شرکت آمریکایی بوده که در واشنگتن قرار دارد. اما ایرباس به شرکتی اروپایی در هلند متعلق است و کارخانه های مختلفی در سراسر اروپا دارد. در مقایسه فضای داخلی این دو هواپیما می توان گفت که هواپیمای ایرباس فضای بیشتری نسبت به بوئینگ دارد. به طور مثال می توان به خانواده هواپیماهای A320 اشاره کرد که صندلی های آن حدود 1 اینچ از صندلی های بوئینگ 757 بزرگتر بوده و فضای بیشتری برای آرنج دارد.

صندلی های بوئینگ و ایرباس با توجه به مدل آن ها با یکدیگر متفاوت هستند. هواپیمای بوئینگ 767 صندلی های راحتی دارد که پروازی راحت را در پروازهای اکونومی ایجاد کرده است. بوئینگ 777 صندلی های بزرگی داشته که طرح 3-3-3 داشته ولی در بعضی ایرلاین های داخلی تعداد این صندلی ها افزایش یافته است.

صندلی بوئینگ بهتر است یا ایرباس

برای مسیرهای داخلی بوئینگ بهتر است یا ایرباس؟

ایرلاین های مختلف مانند ایران ایر و ماهان از هواپیماهای ایرباس و بوئینگ در مسیرهای پرترد مانند تهران، تبریز، مشهد و شهرهای دیگر استفاده می­ کنند. جزئیات این مسیرها در ادامه توضیح داده شده است.

صندلی های ایرباس در مسیرهای داخلی

از بهترین هواپیماهای ایران، A330 و A340 بوده که توسط ایرلاین ماهان خریداری شده است. این هواپیما دارای ردیف هایی با 8 صندلی  بوده که عرض آن حدود 46 سانتی متر است ولی برخی از آنها در ایران دارای ردیف­های 9 تای است. در رتبه بعدی، هواپیمای A320 و A310  قرار داشته که ایرلاین ایران ایر این هواپیماها را در اختیار دارد.

عرض صندلی های A320، 45 سانتی متر و عرض صندلی A310، 41 سانتی متری است. همچنین از مهم ترین ایرلاین های دارای هواپیمای ایرباس می توان به ایرلاین های ایرلاین ایران ایر با 22 فروند ایرباس، ماهان ایر با 52 فروند ایرباس و ایرلاین معراج با 5 فروند ایرباس اشاره کرد.

صندلی ایرباس
صندلی ایرباس

صندلی های بوئینگ در مسیرهای داخلی

این خانواده شامل چندین نوع هواپیما می باشد که از مهم ترین آن ها می توان به بوئینگ MAX737 اشاره کرد. این هواپیما که ظرفیتی برابر 172 نفر را دارد، فاصله صندلی های آن در ردیف های فشرده 74 سانتی متر، در نوع اکونومی 81 سانتی متر است. همچنین بوئینگ 747 از هواپیماهای پهن پیکر بوده و ظرفیتی حدود 550 نفر دارد و عرض صندلی های آن از 45 سانتی متر است که ایرلاین ماهان و ایران ایر این هواپیما را در اختیار دارند.

مهم ترین ایرلاین های دارای هواپیمای بوئینگ شامل ایرلاین ایران ایر با 5 فروند بوئینگ 747 و ماهان ایر با دو فروند بوئینگ 747-300 و ایرلاین آسمان با 6 فروند بوئینگ 727-200 و 2 فروند بوئینگ 737-400 می باشند.

صندلی بوئینگ 747
صندلی بوئینگ 747

وضعیت هواپیماهای ایرباس و بوئینگ در شرایط تحریم

ناوگان هواپیمایی در ایران به دلیل وجود شرایط تحریم توانایی رقابت با ایرلاین های خارجی را ندارد. صندلی های بوئینگ یا ایرباس موجود در ایران به دلیل فرسوده شدن برخی هواپیماها کیفیت خود را از دست داده اند. هواپیماهای موجود در ایران مربوط به چندین سال گذشته است که قرار بود بعد از معاهده برجام تعدادی هواپیما به ایران ارسال شود که این اتفاق رخ نداد. به همین دلیل کیفیت هواپیماها و صندلی ها در سفرهای داخلی با یکدیگر تفاوت زیادی ندارد اما در بعضی موارد با توجه به نوع پرواز می توان صندلی های راحت تری را انتخاب کرد.

برای مسیرهای خارجی صندلی های بوئینگ رزرو کنیم یا ایرباس ؟

با توجه به اینکه در بلیط هواپیما خارجی بحث تحریم معنایی ندارد، هواپیماهای روز دنیا در این ایرلاین ها تردد دارند. ترکیش ایرلاینز با داشتن 335 فروند هواپیما جزء بزرگترین ایرلاین ها است. این ایرلاین مقصدهای مختلفی از تهران به سمت شهرهای مهم در کشورهای مختلف دارد که مهم ترین پرواز ها با هواپیماهای ایرباس A350 و هواپیمای بوئینگ 787 صورت می گیرد. صندلی های ایرباس A350 برابر 43 سانتی متر و صندلی های 787 برابر 42 سانتی متر است، در نتیجه صندلی های A350 نسبتا بهتر می باشد.

صندلی بوئینگ 777
صندلی بوئینگ 777

قطر ایرویز نیز با داشتن هواپیمای A380  و بوئینگ 787 جزء با کیفیت ترین ایرلاین ها است. مهم ترین مسیر این ایرلاین در ایران از تهران و مشهد به دوحه قطر و سایر شهرها در کشورهای دیگر است. صندلی های A380 برابر 45 سانتی متر است و صندلی بزرگتر از بوئینگ 787 است. و امارات ایرلاینز نیز با داشتن 300 فروند، بزرگترین ایرلاین خاورمیانه است که از هواپیماهای A380 و بوئینگ 777 بهره می برد. عرض صندلی های بوئینگ 777 برابر 43 سانتی متر است و از صندلی های A380 کوچکتر است. پس مسافرت با A380 گزینه مناسب تری است.

چگونه بفهمیم پرواز ما با چه هواپیمایی انجام می شود؟

بهترین هواپیماهای استفاده شده در مسیرهای داخلی، بیشتر در مسیرهای پرتردد مانند پرواز تهران مشهد، تهران کیش و غیره استفاده می شود. همچنین نوع هواپیما در مسیرهای خارجی مختلف متفاوت بوده و متغیر است. نوع هواپیمایی که رزرو کرده اید در قسمت اطلاعات پرواز ثبت شده است که می­ توانید هنگام رزرو بلیط نیز آن را مشاهده کنید. شما می توانید در سایت رسپینا جزئیات مربوط به پرواز مانند نوع هواپیما را مشاهده کنید. پس از وارد کردن مبدا، مقصد و تاریخ پرواز، در صفحه باز شده مشخصات مربوط به بلیط نشان داده خواهد شد. 

پیشنهاد رسپینا برای انتخاب هواپیما بوئینگ یا ایرباس

در کل، هر دو شرکت بوئینگ و ایرباس هواپیماهای خوبی برای سفرهای هوایی ارائه می‌دهند و انتخاب بین آن‌ها بسته به نیازهای شما و مسافران است. برای مسافرانی که قیمت بلیط برایشان مهم است، هواپیمایی بوئینگ می‌تواند انتخاب مناسبی باشد، در حالی که برای کسانی که راحتی سفر برایشان اولویت دارد، هواپیمایی ایرباس می‌تواند انتخاب بهتری باشد.

همچنین، قبل از خرید بلیط، می‌توانید نظرات و تجربیات مسافران دیگر را در مورد هر دو شرکت بوئینگ و ایرباس بررسی کنید تا انتخاب بهتری داشته باشید.
همچنین پیشنهاد میکنیم برای دریافت اطلاهات هواپیما بوئینگ به وبسایت رسمی این شرکت که در زیر قرار داده ایم مراجعه کنید.
وبسایت رسمی شرکت بوئینگ

سوالات متداول

برای مسیرهای داخلی بوئینگ بهتر است یا ایرباس؟

از نظر راحتی، سایز صندلی های هر دو هواپیما تقریبا در یک رنج قرار دارد، اما بطور کلی در ناوگان هوایی حال حاضر ایران، هواپیماهای ایرباس کیفیت صندلی بالاتری دارند.

ایرباس برای راحتی سفر بهتر است یا بوئینگ؟

ا توجه به اینکه هر دو شرکت بوئینگ و ایرباس هواپیماهای خوبی برای سفرهای ارائه می‌دهند، تفاوت‌هایی در زمینه راحتی سفر نیز وجود دارد. به عنوان مثال، صندلی‌های هواپیمای ایرباس از پشتیبانی بیشتری برخوردار هستند و برای مسافران به راحتی قابل تنظیم هستند. اما برخی مشتریان می‌توانند به دلیل مشکلاتی مانند قد کوتاه، صندلی‌های هواپیمای بوئینگ را بهتر برای راحتی سفر بدانند.

بلیط هواپیمای ایرباس ارزان تر است یا بوئینگ؟

هواپیما های بوئینگ هزینه تولید و نگهداری کم تری دارد به همین دلیل، بلیط‌های هواپیمایی بوئینگ نسبت به ایرباس معمولاً ارزان‌تر هستند.

از نظر طراحی و ساخت هواپیمای بوئینگ و ایرباس چه تفاوت هایی دارند؟

هواپیماهای بوئینگ و ایرباس از دیدگاه طراحی و فناوری متفاوت هستند. در حالی که هواپیماهای بوئینگ از فناوری ساختاری بسیار پیشرفته‌ای برخوردارند، هواپیماهای ایرباس از فناوری کامپوزیتی استفاده می‌کنند که سبب کاهش وزن و افزایش بازدهی سوخت می‌شود

حمید شفیعی

به قول بنجامین فرانکلین یا چیزی بنویس که ارزش خواندن داشته باشد یا کاری انجام بده که ارزش نوشتن داشته باشد. از زمانی که عضوی از تیم رسپینا شدم، این جمله رو سرلوحه خودم قرار دادم تا با ذهنیت جویای نوآوری و خلاقیت، همراه با عشق و علاقه به سفر و کشف مقاصد جدید، تجربیات گردشگریم رو با شما به اشتراک بزارم. از شما دعوت می‌کنم در این سفر به دنیای جذاب گردشگری با من همراه شید تا تجربه های جدیدتری رو با هم تجربه کنیم. امیدوارم مث من از خواندن مقاله ها لذت کافی ببرین.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا