رسپینا
دانستنی ها

مناطق آزاد ایران؛ بهشت دوستداران کالای برند

در مناطق آزاد نسبت به دیگر مناطق، صادرات و واردات بسیار راحت تر انجام می شود. چرا که این مناطق از هزینه های گمرک و مالیات آزاد می باشند. همچنین در این مناطق، معمولا اجناس نسبت به دیگر شهرها، با قیمت مناسب تری به فروش می رسند که همین امر باعث شده تا مورد توجه افراد بسیاری قرار بگیرند و سالانه گردشگران بسیاری این منطقه ها را به عنوان مقصد خود انتخاب کنند. هدف از تشکیل این مناطق، بیشتر رونق صنعت گردشگری و رشد تولید کالا می باشد. در این مطلب، به معرفی لیست مناطق آزاد ایران خواهیم پرداخت. همراه ما باشید.

مناطق آزاد ایران؛ بهشت دوستداران کالای برند

لیست بهترین مناطق آزاد ایران برای خرید

منطقه آزاد کیش، اولین مناطق آزاد ایران

موقعیت قرار گیری خوب و همچنین امکانات و خدمات موجود در کیش، سبب شده است تا این جزیره اولین منطقه آزاد تجاری در ایران معرفی شود. همچنین جزیره کیش یکی از مناطق هفتگانه آزاد ایران به شمار می رود که از سال 1348 فعالیت خود را آغاز کرده و شامل جزایر کیش، هندورابی، فارور بزرگ و کوچک می شود. کیش از نظر تاریخی، دارای سوابق بازرگانی متعددی است و مرکز ارتباط بین کشور های بین النهرین، هندوستان و ایران محسوب می شود.

در گذشته عمده تجارت این جزیره، مروارید بوده است که امروزه صید آن همچنان ادامه دارد. از مهمترین صنایعی که در این جزیره به فروش می رسد می توان به تجهیزات برقی و الکترونیکی، مواد غذایی و دارویی، شیمیایی، انواع پوشاک و یک واحد تولید خودرو نیز اشاره کرد.
اگر به کیش سفر کرده باشید، شاهد خودرو های خارجی در آن بوده اید که می توان گفت تنها در این مناطق آزاد ایران وجود دارند. همچنین در برخی از مراکز خرید کیش می توانید کالاهایی را با بهترین برند های جهان را خریداری کنید.

منطقه آزاد کیش ، اولین مناطق آزاد ایران

منطقه آزاد قشم

از دیگر مناطق آزاد ایران می توان به منطقه آزاد قشم اشاره کرد که در 37 کیلومتری از بندرعباس و در شمال تنگه هرمز قرار گرفته است. جزیره قشم با قدمتی حدود 500 سال، دارای بنادر بسیار زیادی چون بندر بهمن، بندر شهید ذاکری، بندر هامون، اسکله فجر و. . . می باشد. این جزیره از موقعیت مکانی ویژه برخوردار است، چرا که در مسیر راه های دریایی خلیج فارس، دریای عمان و اقیانوس هند قرار گرفته است. منطقه آزاد قشم در سال 1369 حدود 300 کیلومتر جزیره قشم را به خود اختصاص داده و در زمینه های مختلفی چون خدمات، تجارت، نفت، گاز و انرژی سرمایه گذاری کرده است.

منطقه آزاد قشم

از منطقه آزاد قشم چی بخریم؟

منطقه آزاد قشم، یکی از مکان های مناسب برای تولید مواد غذایی، دارویی و آرایشی به شمار می رود. همچنین می توانید در این منطقه انواع کالا ها همچون پوشاک، کیف و کفش و همچنین انواع خوراکی ایرانی و خارجی را، با برند های معروف دنیا را با قیمت های مناسب خریداری کنید. از بهترین مراکز خریدی که می توانید در قشم برای خرید کالا های برند به آن مراجعه کنید، می توان به بازار بزرگ خلیج فارس، مرکز خرید سیتی سنتر 1 و 2 اشاره کرد.

از منطقه آزاد قشم چی بخریم؟

ویژگی های منطقه آزاد قشم

منطقه آزاد قشم دارای ویژگی های بسیاری است که عبارتند از:

  • دارای تعداد 17 میدان نفت و گاز
  • قوانین و مقررات آسان برای استخدام نیرو
  • تولید و پرورش آبزیان در خلیج فارس
ویژگی های منطقه آزاد قشم

منطقه آزاد چابهار

منطقه آزاد چابهار یکی از مناطق آزاد ایران است که در سال 1370 با مساحتی حدود 140 کیلومتر در نزدیکی کرانه دریای مکران و اقیانوس هند قرار گرفته است. این منطقه از شمال به افغانستان، از شرق به پاکستان و همچنین از جنوب به اقیانوس هند دسترسی دارد. چابهار یکی از مهم ترین کریدور ترانزیتی شمال و جنوب و همچنین راه های کریدور شرق و غرب محسوب می شود. چرا که این کریدور از دروازه ابریشم چین آغاز شده و از میان مهم ترین شهر های اقتصادی چون کلکته، حصیر آباد و… عبور و در نهایت به چابهار می رسد.

از دیگر مزیت های این منطقه می توان به موقعیت قرار گیری آن اشاره کرد که باعث شده است جزء اولین بنادری باشد که به دریای عمان راه پیدا می کند. منطقه آزاد چابهار یکی از مناطق مناسب برای خرید به شمار می رود. در این منطقه می توانید به خرید انواع لوازم خانگی، لوازم برقی، لوازم آرایشی و… نیز بپردازید.

منطقه آزاد چابهار

منطقه آزاد ارس، مهمترین مناطق آزاد تجاری

منطقه آزاد ارس در جلفا، با قرار گیری در مرز آذربایجان، ارمنستان و ترکیه از مهم ترین مناطق آزاد ایران برای تجارت و ترانزیت جهانی به شمار می رود. این منطقه از سال 1384 فعالیت خود را بر روی زمینی به مساحت 97 کیلومتر مربع آغاز کرده است. گسترش تجارت و خدمات تجاری، رونق کشاورزی و داپروری، تولید صنایع پاک، رونق فعالیت های گردشگری و… از جمله اهداف منطقه آزاد تجاری ارس بوده است.

از مزایای این منطقه می توان به نزدیکی آن به تبریز که از قطب های صنعتی کشور است، اشاره کرد. همچنین منطقه آزاد ارس از نظر تاریخی و مبادلات فرهنگی با بسیار نزدیک به کشور های همسایه است. در منطقه آزاد ارس می توان انواع لوازم بهداشتی و آرایشی، انواع پوشاک، کالای خواب، انواع مواد غذایی و خوراکی های خارجی، انواع لوازم خانگی و… را خریداری کنید.

منطقه آزاد ارس، مهمترین مناطق آزاد تجاری

منطقه آزاد انزلی

منطقه آزاد انزلی شامل سه شهرستان رشت، انزلی و آستانه اشرفیه می شود که در سال 1384 تاسیس و فعالیت خود را آغاز کرده است. در این منطقه 10 اسکله مکانیزه وجود دارد که ظرفیتی حدود 50 هزار تن را دارند. این منطقه در جهت توسعه و گسترش صنعت حمل و نقل، تجارت و خدمات تجاری، صنعت گردشگری و همچنین کشاورزی و صنایع پاک ایجاد شده است. در منطقه آزاد انزلی، همانند دیگر مناطق نیازی به پرداخت مالیات و عوارض نمی باشد.

در این منطقه استفاده از وسایل لوکس و گران قیمت همچون خودرو تنها یک بار امکان پذیر است. این منطقه برای افرادی مناسب است که می خواهند به صورت عمده خرید کنند. اما لازم است بدانید که اگر در شهر های دیگری غیر از بندر انزلی، کالایی به صورت عمده به فروش برسد، آن کالا قاچاق بوده و مشمول هزینه خواهد شد.  

منطقه آزاد انزلی

منطقه آزاد اروند، از مهمترین مناطق آزاد ایران

یکی دیگر از مناطق آزاد ایران است که با قرار گیری در شمال غربی خلیج فارس و هم مرز شدن با کشور هایی چون عراق و کویت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. همچنین این منطقه دارای 3 بخش اصلی همچون شهرک های سنتی خرمشهر و آبادان، شلمچه و جزیره مینو نیز می شود. به همین سبب با مساحتی حدود ۳۷،۴۰۰ هکتار، یکی از پر رونق ترین مناطق آزاد ایران به شمار می رود.

در این منطقه سه نوع حمل و نقل جاده ای، راه آهن و مسیر های هوایی انجام می شود. در منطقه آزاد قشم حدود 100 کارخانه تولیدی مختلف همچون کشتی سازی، مواد غذایی و… و همچنین واردات مواد اولیه و ماشین آلات بدون پرداخت گمرک نیز وجود دارد. بهینه سازی ظرفیت های منطقه اروند، یکی از اهداف آن به شمار می رود که از زمان تاسیس آن در سال 1383 تاکنون نیز به آن پرداخته شده است. عمران و آبادانی، رشد و توسعه اقتصادی، تولید و صادرات کالا های صنعتی، ایجاد اشتغال سالم و افزایش درآمد عمومی از دیگر اهداف منطقه اروند به شمار می روند.

نوشته های مشابه
منطقه آزاد اروند، از مهمترین مناطق آزاد ایران

در منطقه آزاد اروند چی بخریم؟

در این منطقه می توانید انواع کالا ها همچون لوازم برقی، انواع پوشاک و وسایل آرایشی و بهداشتی با برند های مختلف و همچنین انواع خوراکی های خارجی را خریداری کنید.

در منطقه آزاد اروند چی بخریم؟

منطقه آزاد ماکو

شهر ماکو که از بزرگترین مناطق آزاد ایران است، در شمال آذربایجان غربی واقع شده است. این منطقه با قرارگیری در مسیر کریدور های مهم تجاری جهان، و همچنین نزدیکی به کشور های ترکیه و آذربایجان، یکی از بزرگترین و مهم ترین مناطق بازرگانی در ایران به شمار می رود. این منطقه با کشور آذربایجان مرز مشترک آبی با 140 کیلومتر فاصله دارد. همچنین با کشور ترکیه دارای دو مرز آبی و خشکی به اندازه 130 کیلومتر دارد. گمرک بازگانان که مرز بین ایران و ترکیه می باشد، به عنوان دروازه عبور کالا از اروپا مورد استفاده قرار می گیرد.

ماکو به دلیل دسترسی آسان به بازار های کشور های آسیای مرکزی و همچنین طبیعت سرسبز، پتانسیل گردشگری را دارد. به همین دلیل یکی از مناطقی است که بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. بازار بزرگ منطقه آزاد ماکو، یکی از بزرگترین بازار هایی که می توانید انواع و اقسام اجناس ایرانی و ترکی همچون پوشاک، انواع تنقلات و وسایل برقی را خریداری کنید.

منطقه آزاد ماکو

از کدام مناطق آزاد ایران خرید کنیم؟

همانطور که گفته شد قیمت اجناس در مناطق آزاد ایران بسیار مناسب تر از دیگر مناطق است. اگر قصد خرید لوازم خانگی دارید، بهترین انتخاب منطقه آزاد چابهار می باشد. همچنین اگر به دنبال کالاهایی با برند های مختلف خارجی هستید، می توانید به مناطق آزاد کیش و قشم سفر کنید.
در این مطلب سعی کردیم تا شما را با مناطق آزاد ایران آشنا کنیم. اگر شما تاکنون به این مناطق آزاد ایران سفر کرده اید، می توانید تجربه سفر خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. از اینکه تا انتهای مطلب با ما بودید، سپاسگزارم.

منطقه آزاد قشم چه ویژگی هایی دارد؟

دارای 17 میدان نفت و گاز
تولید و پرورش آبزیان در خلیج فارس
قوانین و مقررات آسان برای استخدام نیرو


بهترین مناطق آزاد تجاری ایران برای خرید کدام منطقه است؟

قیمت اجناس در مناطق آزاد ایران بسیار مناسب تر از دیگر مناطق است، اگر قصد خرید لوازم خانگی دارید، بهترین انتخاب منطقه آزاد چابهار می باشد. همچنین اگر به دنبال کالاهایی با برند های مختلف خارجی هستید، می توانید از مناطق آزاد کیش و قشم خرید کنید.

میترا عزیزی

به رقص درآوردن واژگان، دنیایی است که من در آن زندگی می کنم. صفحه سفید، نمایشگاهی از احساسات و عواطف درونی یک نویسنده است که با نوشتن دنیا را از دید خود به خوانندگان انتقال می دهد. پس بیایید از دیدگاه من با دنیا آشنا شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا