tglCty
مسافران : 1
همه

سوالات متداول پروازهای خارجی

questions در صورتیکه پرواز خارجی بصورت کانشکن یا غیرمستقیم برگزار شود، آیا توقف در فرودگاه کشورهای ترانزیت نیاز به اخذ ویزا فرودگاهی مجزا دارد؟
arrow down icon

برخی از کشورها از مسافران ویزای فرودگاهی درخواست می کنند که مسافر می بایست پس از رزرو بلیط هواپیما خارجی، حتما نسبت به اخذ آن اقدام کند. اما برخی از کشورها نیز، نیازی به ویزای فرودگاهی ندارند و چنانچه مسافر از فرودگاه خارج نشود می تواند بدون نیاز به ویزا، مدت زمان توقف پرواز را داخل فرودگاه بماند.

questions مسافرانی که بصورت توریستی به کشوری سفر می کنند، آیا می بایست بلیط پرواز خارجی را بصورت رفت و برگشت رزرو کنند یا امکان رزرو یک طرفه وجود دارد؟
arrow down icon

خرید بلیط پرواز خارجی یک طرفه، تنها زمانی امکان پذیر خواهد بود که مسافر اقامت دائم یا موقت کشور مقصد را داشته باشد یا بلیط ادامه ی مسیر تهیه کرده باشد.

questions چگونه مطمئن شویم پرواز خارجی که رزرو کرده ایم بصورت مستقیم برگزار می شود یا ترانزیت و چه تعداد توقف دارد؟
arrow down icon

در جدول بلیط های سایت، تعداد توقف، کشور و فرودگاه های ترانزیت و ایرلاینی که در هر کدام از پروازها را برگزار می کند، مشخص شده است که می توانید قبل از رزرو پرواز خارجی، به آن توجه کنید.

questions آیا حضور با ویزای ترانزیت بیشتر از زمان مجاز محدودیتی داد؟
arrow down icon

با توجه به اینکه مدت زمان توقف ترانزیتی در هر فرودگاه متفاوت می باشد، در نتیجه لازم است مسافر قبل از خرید یا رزرو بلیط خارجی هواپیما، مدت زمان توقف را کاملا بررسی کند. در صورت جا ماندن از پرواز، حضور با ویزای ترانزیت بیشتر از زمان مجاز، غیرقانونی می باشد.

questions در صورت ورود اطلاعات اشتباه در زمان خرید بلیط خارجی امکان اصلاح آنها وجود دارد؟
arrow down icon

خیر. در اینصورت بر اساس قوانین ایرلاین مربوطه، لازم است بلیط کنسل شده و مجدد خریداری شود.

questions از سایت رسپینا، بلیط پرواز خارجی چه ایرلاین هایی را می توان خرید؟
arrow down icon

توان خرید؟ امکان رزرو آنلاین پرواز خارجی بیش از 400 ایرلاین داخلی و خارجی از سایت رسپینا امکان پذیر است و با جستجو مسیر پروازی موردنظر می توانید به تمامی پرواز های خارجی موجود طی بازه ی زمانی دلخواه خود دسترسی داشته باشید.

questions دلیل اختلاف قیمت پروازهای خارجی متعدد در یک تاریخ و یک مسیر مشخص چیست؟
arrow down icon

داخلی یا خارجی بودن ایرلاین پرواز، مسیر پروازی و تعداد نقاط توقف و نوع کابین پروازی بر قیمت بلیط ها اثرگذار است.

questions آیا امکان خرید بلیط خارجی هواپیما برای کودکان با پاسپورت والدین وجود دارد؟
arrow down icon

خیر. برای کودکان نیز می بایست بصورت جداگانه برای دریافت پاسپورت و خرید بلیط اقدام کرد.

 • support24 پشتیبانی 24 ساعته
  پشتیبانی رسپینا در تمام طول سفر همراه شماست
 • bestPrice تضمین بهترین قیمت
  بهترین نرخ ها و کد های تخفیف را دریافت کنید
 • reserveOnline رزرو کاملا آنلاین
  رزرو آنی و بدون درد سر را، با رسپینا تجربه کنید
 • allLicense کلیه مجوزها
  دارای کلیه مجوزهای رسمی در حوزه گردشگری

بلیط هواپیما خارجی را بدون نیاز به مراجعه حضوری به مراکز خدمات مسافرتی، با چند کلیک ساده می توانید از سایت رسپینا رزرو کنید. در رسپینا، امکان رزرو بلیط هواپیما از تمامی خطوط هوایی با هر مبدا و مقصدی در جهان امکان پذیر است. حتی اگر مبدا سفر شما کشور ایران نباشد، می توانید پرواز موردنظر خود را با پشتیبانی ۲۴ ساعته کارشناسان رسپینا براحتی و بدون داشتن کارت های بانکی خارجی رزرو نمائید. با این حال، رزرو پرواز خارجی به ویژه برای کسانی که تجربه کافی در این زمینه ندارند ممکن است چالش ‌برانگیز باشد. بنابراین توصیه می کنیم راهنمایی های این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

خرید آنلاین بلیط هواپیما خارجی

خرید پرواز خارجی هواپیما با کارت شتاب

با توجه به محدودیت هایی که برای ایرانیان در دریافت کارت های بانکی بین المللی وجود دارد، سیستم رزرو بلیط خارجی هواپیما رسپینا به گونه ای طراحی شده است که بتوانید هزینه ارزی بلیط را به صورت ریالی پرداخت کنید. به عبارت دیگر، با هر یک از کارت های بانکی عضو شتاب می توانید بلیط پرواز خارجی در هر یک از مسیرهای مورد نظرتان را خریداری نمائید.
برای رزرو بلیط هواپیما خارجی اطلاعات مبدا، مقصد و تاریخ سفر خود را در کادرهای جست و جو بالای صفحه وارد کنید. در مرحله بعد، رسپینا لیست کامل تمامی پروازهای موجود در مسیر موردنظرتان را به همراه اطلاعات ایرلاین برگزار کننده، ساعت رفت و ساعت رسیدن به فرودگاه مقصد، تعداد نقاط توقف (در صورتی که پرواز ترانزیت باشد)، قوانین استرداد و ... نمایش می دهد. پس از انتخاب بلیط موردنظر، با وارد کردن اطلاعات مسافر به درگاه پرداخت اینترنتی هدایت خواهید شد.

خرید بلیط خارجی با کارت شتاب

مدارک موردنیاز برای رزرو پرواز خارجی

برای خرید اینترنتی بلیط های پرواز خارجی از سایت رسپینا به اطلاعاتی هم چون مشخصات کارت ملی و پاسپورت نیاز دارید. در فرودگاه مبدا نیز برای دریافت کارت پرواز می بایست کارت شناسایی معتبر، اصل پاسپورت و قبض پرداخت عوارض خروج از کشور را همراه داشته باشید. در کشور مقصد علاوه بر این مدارک ممکن است اطلاعاتی از قبیل ویزا و یا کارت واکسن از شما درخواست شود.

برنامه ریزی های مهم سفر قبل از رزرو پرواز خارجی

با توجه به قوانین و مقررات به خصوصی که در رزرو پرواز خارجی وجود دارد، لازم است قبل از خرید بلیط، برنامه ریزی های لازم برای کنترل اعتبار ویزا و پاسپورت، اطلاع از شرایط ویزا در کشورهای ترانزیت، مقررات ورود به برخی کشورها و... را انجام دهید. چند راهنمایی کلی در ادامه بیان شده است اما برای کسب اطلاعات دقیق تر می توانید با تیم کارشناسان رسپینا تماس حاصل نمائید. شماره تلفن های درج شده در پایین همین صفحه، بصورت ۲۴ ساعته آماده پاسخگویی با شما خواهند بود.

چک کردن اعتبار ویزا و مدارک سفر

ابتدا باید درنظر بگیرید که برنامه سفر شما چیست؟ اگر راهی سفر توریستی می شوید و ویزای اقامتی کشور مقصد را ندارید، داشتن پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار الزامیست. علاوه بر آن سفر به برخی از کشورها، نیازمند تهیه ویزای توریستی مجزا است که می بایست برای آن اقدام کنید. اگر ویزای اقامت، کاری یا تحصیلی کشور مقصد را در اختیار دارید، می بایست از اعتبار آن قبل از سفر مطمئن شوید؛ بدیهی است در صورت عدم داشتن اعتبار کافی ویزا، تغییر سیاست های مهاجرتی کشور مقصد و یا هر مورد دیگری که سبب ابطال بلیط شود، مسئولیت آن بر عهده شما خواهد بود. لذا بهتر است قبل از رزرو بلیط، مدارک را به درستی چک و از اعتبار آن ها مطمئن شوید.

بررسی قوانین ترانزیت در پرواز خارجی کانکشن

در پروازهای خارجی بین قاره ای، پروازها اکثرا بصورتی انجام می شوند که دارای چند نقطه توقف اند. براساس مسیری که ایرلاین برای انجام پرواز انتخاب می کند، نقاط توقف متفاوت است و در این کشورها، می بایست حداقل چندساعت در فرودگاه بمانید تا ادامه پرواز انجام شود. ورود به کشورهای ترانزیت دارای قوانین و مقرراتی است که باید قبل از رزرو بلیط از آن مطلع شوید. بعضی از کشورها نیاز به ویزای فرودگاهی (یا ویزای ترانزیت) دارند که پس از رزرو بلیط باید برای تهیه آن اقدام کنید. اما برخی از کشورها در صورتیکه در مدت توقف پرواز از فرودگاه خارج نشوید، نیازی به تهیه ویزا ندارند. برای اطلاع دقیق تر، توصیه می کنیم با تیم کارشناسان پرواز خارجی رسپینا در ارتباط باشید.

خرید ارز و پول نقد

یکی دیگر از برنامه ریزی های مهم قبل از سفرهای خارجی، خرید ارز کشور مقصد است. اگر مطمئن هستید برنامه سفر شما تغییری نمی کند، توصیه می کنیم حداقل ۳ هفته قبل از پرواز، نسبت به تهیه ارز اقدام کنید. برخی از فرودگاه های داخلی دارای شعب صرافی هستند که می توانید تا قبل از پرواز ارز موردنیاز خود را خریداری کنید. در بعضی فرودگاه های هاب که نقطه ترانزیت بسیاری از پروازهای خارجی هستند (مثل فرودگاه استانبول، فرودگاه حمد قطر و ...) نیز دفاتر صرافی فعالیت دارند که تهیه ارز موردنیازتان با استفاده از دلار قابل انجام است. 
میزان ارز مجاز همراه مسافر در مقاصد مختلف، متفاوت است. معمولا ورود ارز به داخل کشور محدودیت خاصی ندارد اما در پرواز خارجی که از مبدا کشور انجام می شود با محدودیت همراه است. با توجه به تغییر قوانین، بهتر است این مورد را قبل از پرواز از طریق تماس با دفتر فرودگاه سوال کنید. در صورت همراه داشتن ارز بیشتر از حد مجاز باید اظهارنامه ارزی به یکی از شعب بانک ملی در فرودگاه ارائه داده و گواهینامه لازم را دریافت کنید.

اطلاع از فرودگاه مقصد پرواز خارجی

برخی از شهرها دارای چند فرودگاه هستند که لازم است به آن توجه کنید. هنگام خرید بلیط خارجی هواپیما، نام شهر مقصد را که در فیلدهای بالای صفحه وارد کنید، تمام فرودگاه های موجود نمایش داده می شود. بهتر است از بین گزینه های پیشنهادی، گزینه (تمام فرودگاه ها) را انتخاب کنید که بتوانید پروازهای مختلفی که به شهر مقصد انجام می شود را مشاهده و با یکدیگر مقایسه نمائید.
دقت فرمائید که در برخی از پروازهای کانکشن، ممکن است در یکی از نقاط توقف، فرودگاه تغییر کند. دراینصورت حتی اگر کشور ترانزیت نیازی به تهیه ویزا فرودگاهی نداشته باشد اما به دلیل اینکه نیاز به خروج از فرودگاه و ورود به شهر را دارید، می بایست ویزا کوتاه مدت شهر ترانزیت را تهیه کنید. بنابراین هنگام رزرو بلیط خارجی حتما به فرودگاه و کد یاتا آن توجه نمائید.

بررسی وضعیت سیاسی و امنیتی کشور مقصد

قبل از رزرو پرواز خارجی، وضعیت سیاسی و امنیتی کشور مقصد را حتما چک کنید. برگزاری برخی از مناسبت های خاص مانند انتخابات، بروز بعضی ناامنی ها و ... سبب می شود کشور مقصد دارای جو سیاسی و امنیتی شود که طی آن پروازهای داخلی به آن کشور، با محدودیت و کنترل های شدیدی صورت گیرد. بنابراین حتی در صورت خرید بلیط، ممکن است پروازها به دلایل امنیتی لغو شود و برنامه سفر شما به تعویق بیفتد. حتی ممکن است این شرایط در کشورهای ترانزیت پیش بیاید که طی آن از ادامه سفر شما در پرواز ممانعت به عمل می آید. بنابراین بهتر است قبل از خرید بلیط، نسبت به این مورد دقت فرمائید.

بررسی قوانین کرونا در پروازهای خارجی

بعد از اپیدمی ویروس کرونا، کشورهای مختلف قوانین کرونایی متفاوتی را برای ورود مسافران وضع کرده اند. با اینکه شیوع این ویروس تا حد زیادی کنترل شده است اما برخی از قوانین هنوز به قوت خود پابرجاست، بطوریکه مسافران را ملزم به ارائه تست کرونا و گواهی واکسن می کنند. قبل از پرواز، باید بررسی کنید کشور مقصد چه قوانینی برای کرونا وضع کرده است. مثلا چه واکسن هایی موردتایید است یا اینکه آزمایشگاه های موردتایید ایرلاین چیست؟ مدارک شما در فرودگاه مقصد چک می شود و در صورت ناقص بودن ممکن است از ورود شما به شهر جلوگیری شود یا اینکه مجبور شوید حداقل برای چند ساعتی در قرنطینه به سر ببرید.

پشتیبانی ۲۴ ساعته پرواز خارجی رسپینا

جستجو ارزانترین بلیط پرواز خارجی

در جدول پروازهای خارجی سایت رسپینا، از طریق تقویم قیمتی بالای صفحه می توانید ارزانترین قیمت بلیط مربوط به هر روز طی یک ماه آینده را مشاهده کنید. این عدد در کنار لوگو ایرلاین درج شده که نشان می دهد ارزانترین پرواز موجود توسط کدام ایرلاین ارائه شده است. بنابراین برای پیدا کردن بلیط ارزان خارجی می توانید از تقویم قیمتی رسپینا کمک بگیرید و یا با کارشناسان شرکت تماس حاصل نمائید.

قیمت بلیط پروازهای خارجی به چه عواملی بستگی دارد؟

در قیمت گذاری بلیط هواپیما خارجی عوامل متعددی تاثیرگذار هستند. به همین سبب نیز پس از مراجعه به جدول بلیط های سایت، نرخ های متفاوتی را برای پرواز یک مسیر مشخص مشاهده خواهید کرد. در این خصوص، مهم ترین عواملی که به شما در انتخاب بلیط ارزان خارجی کمک می کند، عبارتند از:

داخلی یا خارجی بودن ایرلاین پرواز

پروازهایی که توسط ایرلاین های داخلی انجام می شوند، نسبت به ایرلاین های خارجی از هزینه پایین تری برخوردارند. دلیل آن نیز به نوع ناوگان بکاربرده شده، میزان و کیفیت ارائه خدمات پروازی در ایرلاین های خارجی و هم چنین اختلاف قیمت ارز بر می گردد. البته ایرلاین های داخلی در تمامی مسیرهای بین المللی فعالیت ندارند اما به مقاصد پرترددی مثل استانبول، دبی و نجف بصورت روزانه و منظم پرواز برگزار می کنند.

قیمت بلیط هواپیما خارجی در پروازهای چند مسیره

علی رغم پروازهای داخلی که صرفا به صورت مستقیم برگزار می گردند، در مقاصد خارجی، پرواز ها بر اساس برنامه کاری ایرلاین به صورت غیرمستقیم نیز انجام می شوند. با افزایش طول مسیر پرواز و هم چنین تعداد نقاط توقف، قیمت پرواز خارجی افزایش خواهد یافت. از طرفی، هر کدام از پرواز خارجی چند مسیره نیز با یکدیگر اختلاف قیمت حتی در مواردی بسیار قابل توجه دارند. بهتر است هنگام خرید بلیط، قیمت هر کدام از بلیط ها را در مسیرهای مختلف پروازی چک و با یکدیگر مقایسه کنید.

زمان رزرو پرواز خارجی

با افزایش ترافیک سفر در یک مسیر هوایی، قیمت بلیط پرواز خارجی نیز تغییر خواهد کرد. به عنوان مثال، همزمان با برگزاری رویدادهای بین المللی در دبی، قیمت پروازهای آن نیز از سرتاسر جهان افزایش خواهد یافت. البته نواسانات قیمت بلیط پرواز خارجی در این مورد نسبت به پروازهای داخلی چشمگیر نیست اما با این حال در بازه های زمانی high season بعضی مقاصد خاص، قابل توجه است.

تاثیر برند ایرلاین بر قیمت پرواز خارجی

برند ایرلاین نیز بر قیمت بلیط خارجی تاثیر گذار است. قیمت بلیط بعضی از ایرلاین ها که به دلیل ارائه خدمات باکیفیت و متنوع، استفاده از ناوگان مجهز روز دنیا، میانگین پایین تاخیر پرواز و میزان رضایت بالای مسافران موفق به کسب جوایز بین المللی شده اند، نسبت به سایرین گران تر خواهد بود. به عنوان مثال، هواپیمایی امارات یکی از بهترین ایرلاین هایی است که از مبدا خاورمیانه، پروازهای بین المللی برگزار می کند و به عنوان یک هواپیمایی لوکس شناخته می شود. اما فلای دبی که ایرلاین دوم کشور امارات است، از نظر قیمت بلیط اقتصادی تر و ارزانتر است. 

قیمت بلیط خارجی در هر کلاس پروازی

از آنجائی که در پروازهای خارجی علاوه بر کابین اکونومی، بلیط های بیزینس و فرست کلاس نیز ارائه می شود لذا یک علت اختلاف قیمت بلیط های متعدد به این مورد مربوط می شود. در ادامه مقاله، تفاوت هرکدام از کابین های اکونومی، بیزینس و فرست کلاس بررسی شده است.

انواع کلاس های پروازی در پرواز های خارجی

از آنجائیکه در پروازهای خارجی، مسافر مدت زمان طولانی را در کابین هواپیما می گذارند بنابراین تنوع خدمات و کابین های هواپیما نسبت به پروازهای کوتاه مدت داخلی بیشتر است. خصوصا در ایرلاین های خارجی که از تکنولوژی های هوایی بروزتری استفاده می کنند، تجربه سفر لذت بخش تر خواهد بود. در ادامه، خدمات کلاس پروازهای مختلف در پروازهای خارجی با یکدیگر مقایسه شده است. 

خدمات اکونومی کلاس در پرواز خارجی

انتخاب بلیط پرواز خارجی اکونومی کلاس، یکی از گزینه‌های محبوب برای مسافرانی است که به دنبال پروازهای قیمت مناسب هستند. این کابین در اکثر هواپیماها در قسمت پشتی هواپیما قرار دارد و خدمات محدودتری نسبت به بیزینس و فرست کلاس ارائه می دهد. با این حال برخی ایرلاین های خارجی مثل هواپیمایی امارات یا قطرایرویز در سال های اخیر، کیفیت خدمات این کابین را بهینه سازی کرده اند. 
ارائه نوشیدنی‌هایی شامل آب، قهوه، چای یا آبمیوه، یک وعده دسر و غذای گرم رایگان از جمله خدمات مشترک کابین اکونومی در تمامی ایرلاین ها است. البته برخی شرکت‌های هواپیمایی برای افزایش رضایت مندی مسافران خدمات اضافه تری هم چون پوشک و شیرخشک (ویژه نوزادان)، بستنی، میان وعده، بسته‌های مختلف خوراکی شامل وعده‌های گیاهی، حلال و غیر حلال و اینترنت رایگان ارائه می دهند. 

خدمات بیزینس کلاس در پروازهای خارجی

خدماتی که با خرید بیزینس کلاس در پروازهای خارجی ارائه می شود تنها محدود به داخل کابین هواپیما نیست بلکه مسافر می تواند قبل از پرواز از خدمات سالن انتظار (مثل پذیرایی رایگان با نوشیدنی و میان وعده)، امکان تغییر تاریخ سفر و یا مشخصات بلیط (در برخی از ایرلاین های خاص)، امکان انتخاب صندلی، خدمات ترانسفر و ... بهره مند شود.
سیستم های صوتی و تصویری پیشرفته موجود در این کابین به شما این امکان را می دهد تا به صدها برنامه و شبکه تلویزیونی دسترسی داشته باشید. اینترنت رایگان پرسرعت نیز در تمام طول پرواز در اختیار شماست. از طرف دیگر، صندلی‌های بسیار راحت با فضای بزرگ این امکان را اختیار شما قرار می دهند تا بتوانید داخل کابین استراحت کنید و از خوابی آرامش بخش لذت ببرید. 

خدمات فرست کلاس در پروازهای خارجی

انتخاب بلیط هواپیما خارجی فرست کلاس مانند تجربه ی سفر با یک جت شخصی لوکس است. یکی از مهم ترین وجه تمایزهای این کابین با بیزینس کلاس، ارائه کابین شخصی با امکاناتی از قبیل حمام، سونا و پذیرایی مجلل با بهترین کیفیت است. هواپیمایی امارات و هواپیمایی اتحاد، بهترین ایرلاین هایی ارائه دهنده خدمات فرست کلاس هستند که به دلیل امکانات بی نظیری که ارائه می دهند موفق به کسب جوایز بین المللی متعدد شده اند.

میزان بار مجاز در پروازهای خارجی

میزان بار براساس قوانین هر ایرلاین و نوع کابین پرواز (اکونومی، بیزینس یا فرست کلاس) متفاوت خواهد بود. اما بطور معمولی بصورت زیر محاسبه می شود:

 • میزان بار مجاز کابین اکونومی کلاس: 30 کیلوگرم
 • میزان بار مجاز کابین بیزینس کلاس: 40 کیلوگرم
 • میزان بار مجاز کابین فرست کلاس: 50 کیلوگرم

میزان بار دستی مجاز (قابل حمل به درون کابین هواپیما) نیز حداقل ۷ کیلوگرم است که مقدار دقیق آن برای هر ایرلاین، مسیر پروازی و کابین هواپیما متفاوت خواهد بود. در هنگام خرید آنلاین بلیط خارجی هواپیما از سایت رسپینا، قوانین بار مجاز در کنار هر بلیط قید شده است که می توانید قبل از رزرو، بصورت کامل ملاحظه نمائید.

شرایط کنسلی بلیط هواپیما خارجی

با کنسل کردن بلیط از طرف مسافر، بازگشت وجه با کسر جریمه ایرلاین همراه خواهد بود. در پرواز خارجی ترانزیت که دارای نقطه توقف در یک یا چندین کشور متعدد است، کنسلی براساس سگمنت صورت می گیرد. منظور از سگمنت، هر مسیر پروازی است که طی آن شماره پرواز، ساعت بلند شدن پرواز، ساعت رسیدن به فرودگاه مقصد و ... تغییر می کند. به عنوان مثال، پرواز تهران فرانکفورت هواپیمایی قطرایرویز که یک توقف در دوحه دارد، دارای ۲ سگمنت است (تهران دوحه – دوحه فرانکفورت) که در کنسلی بلیط، جریمه هر سگمنت بصورت جداگانه اعمال می شود. در رابطه به کنسلی پرواز خارجی، توصیه می کنیم چند مورد را مدنظر بگیرید:

 • در سایت رسپینا، کنار هر بلیط، قوانین کنسلی آن درج شده است که می توانید قبل از رزرو، آن را بصورت کامل مطالعه کنید.
 • در صورت درخواست مسافر برای ویرایش اطلاعات، بلیط باید کنسل و مجدد صادر شود. این مورد نیز مستلزم پرداخت جریمه است اما ممکن است در شرایطی خاص، ایرلاین جریمه ای لحاظ نکند.
 • هزینه های مربوط به کنسلی، تغییر تاریخ و عدم حضور مسافر در گیت پرواز (no show)، متناسب با قوانین ایرلاین محاسبه می شود.
 • طبق قوانین سازمان هواپیمایی کشوری، هزینه ی کنسلی یا no show بعد از 72 ساعت برگردانده خواهد شد.
 • برای انجام هرگونه تغییر یا درخواست کنسلی بهتر است با کارشناسان رسپینا تماس بگیرید.

نرخ عوارض خروج از کشور (به‌روزرسانی: 1402 - 2023)

یکی از اقدامات موردنیاز در سفرهای بین المللی که از مبدا ایران انجام می شود، پرداخت عوارض خروج از کشور است که ارائه فیش آن در فرودگاه مبدا برای دریافت کارت پرواز الزامیست. میزان عوارض براساس عواملی هم چون نوع مسافر، مرتبه سفر و نوع مرز متفاوت است که اطلاعات بیشتر آن برای تمامی مرزهای هوایی بصورت جدول زیر است:

نوع سفر مرتبه اول مرتبه دوم مرتبه سوم به بعد
سفرهای عادی 400 هزار تومان 600 هزار تومان 800 هزار تومان
زائر حج تمتع و عمره 132 هزار تومان 198 هزارتومان 264 هزار تومان
عتبات عالیات 37500 تومان 45 هزار تومان 45 هزار تومان
مسافر مرزنشین 75 هزار تومان 600 هزارتومان 800 هزار تومان
ورزشکاران تیم‌ های ملی (دارای مجوز وزارت ورزش و جوانان) 264 هزار تومان 264 هزار تومان 264 هزار تومان

وسایل غیرمجاز در پرواز خارجی

در پروازهای خارجی نیز مشابه پروازهای داخلی امکان همراه بردن برخی از وسایل به داخل کابین و یا تحویل به قسمت بار هواپیما وجود ندارد. اسلحه، دینامیت، باروت، بمب، ترقه، گاز اشک‌آور، گاز مایع، وسایل رادیواکتیو، سرکه و ترشیجات، الکل و مشروبات الکلی، مواد مخدر و سم از جمله این وسایل هستند. علاوه بر آن، برخی از کشورها قوانین سخت گیرانه تری برای ورود بعضی کالاها و داروها اعمال می کنند که در صورت ناآگاهی مسافر، می تواند در فرودگاه مقصد یا ترانزیت سبب دردسر شود. 
اگر تمایل دارید وسایل و اقلام خاصی از قبیل وسایل ورزشی، سازهای موسیقی و حتی حیوانات خانگی همراه داشته باشید، با رعایت قوانین ایرلاین می توانید بصورت جداگانه درخواست دهید. برای اطلاعات بیشتر در این خصوص توصیه می کنیم با کارشناسان پرواز رسپینا در ارتباط باشید.

نکات مهم قبل از رزرو بلیط های پرواز خارجی

با توجه به هزینه های رزرو پرواز خارجی، برای جلوگیری از هرگونه خسارت احتمالی توصیه می کنیم قبل از اقدام به رزرو حتما چند نکته مهم را مدنظر داشته باشید:

 • قبل از قطعی کردن رزرو، حتما از اعتبار ویزای خود مطمئن شوید (برخی از کشورها برای اقامت توریستی کوتاه مدت نیازی به اخذ ویزا ندارند).
 • خرید بلیط خارجی یک طرفه، تنها زمانی امکان پذیر خواهد بود که اقامت دائم یا موقت کشور مقصد را داشته باشید یا اینکه بلیط ادامه ی مسیر تهیه کرده باشید.
 • اگر می خواهید بلیط ادامه ی مسیر را تهیه کنید، لازم است قبل از خرید بلیط، تاریخ بلیط را با تاریخ ویزای خود مطابقت دهید. در صورت عدم تطابق در تاریخ بلیط و ویزا، تمامی مسئولیت بر عهده ی شما خواهد بود.
 • در برنامه ریزی برای خرید بلیط و محاسبه ی زمان برای جلوگیری از جا ماندن از پرواز، فاصله ی بین فرودگاه و ترمینال های ورودی و خروجی را مد نظر قرار دهید.
 • با توجه به اینکه مدت زمان توقف ترانزیتی در هر فرودگاه متفاوت است، در نتیجه قبل از خرید یا رزرو پرواز، مدت زمان توقف را کاملا بررسی کنید. در صورت جا ماندن از پرواز، حضور با ویزای ترانزیت بیشتر از زمان مجاز، غیرقانونی است.