رسپینا
دانستنی ها

8 نکته برای استفاده مفید از زمان در پروازهای طولانی

احتمالا اگر یک بار به سفرهای خارجی رفته باشید، با پروازهای طولانی و طاقت فرسا مواجه شده اید. گاهی مدت زمان پرواز که بر روی بلیط هواپیما درج می شود، مسافران را شوکه می کند؛ چراکه گاهی حتی تا بیش از 24 ساعت نیز ممکن است به طول بینجامد. معمولا مسافران پروازهای مختلف ابتدای سوار شدن به هواپیما، در صورت نداشتن فوبیا ارتفاع، سریعا در نزدیکی پنجره هواپیما نشسته و بخشی از زمان اولیه خود را به عکس سلفی گرفتن از خودشان و پنجره اختصاص می دهند. این کار می تواند از زمانی که در هواپیما اقدام به حرکت روی باند فرودگاه و پرواز نمود، مناسب باشد.

اگر بدانیم در پروازهای طولانی چه کنیم، در مدتی که داخل گیت پرواز هستید و قصد رفتن علاوه بر کاهش خستگی و سر رفتن حوصله خود، می توانید از زمانی که داخل کابین هواپیما هستید، نهایت استفاده را ببرید. در این مقاله قصد داریم 10 روش برای گذراندن زمان را به شما معرفی کنیم که با استفاده از آن، پرواز به یاد ماندنی را تجربه کنید. تصمیم با شماست که دقایقی به صرف مطالعه مقاله نکاتی برای پروازهای طولانی بپردازید یا چند ساعت در هواپیما به این طرف و آن طرف نگاه کنید.

پروازهای طولانی به چه سفرهایی تعلق گرفته می شود؟

اگر کمی به اصطلاحات هواپیمایی آشنا باشید، حتما می دانید که پروازهای به سه دسته کوتاه متوسط و طولانی دسته بندی می شوند. بر اساس این دسته بندی، پروازهای دوربرد یا Long-haul flight ، به پروازهایی که مدت زمان آن بیشتر از 6 ساعت باشد تعلق می گیرد. همچنین به پروازهایی که مدت زمان آن بین 30 دقیقه تا 3 ساعت باشد، برد کوتاه یا short haul و پروازهای بین 3 تا 6 ساعت به پروازهای برد متوسط (Medium-haul) معروف هستند.

در نتیجه منظور ما از پروازهای طولانی در این مقاله، پروازهای است که مدت زمان پیمایش هواپیما در آنها بیشتر از 3 ساعت است. البته شاید برایتان جالب باشد که رکورددار طولانی ترین پرواز دنیا به صورت مستقیم مسیر هوایی سنگاپور به نیویورک است که فاصله بیشتر از 15 هزار کیلومتری این مسیر توسط سنگاپور ایرلاین در مدت زمان 18 ساعت و 40 دقیقه پیمایش می شود.

نکته اول حفظ سلامتی در پرواز؛ آب بنوشید!

بله شما در طول پرواز مدت زمان زیادی را صرف نشستن روی صندلی های هواپیما می کنید. در این صورت پس از مدتی به علت عدم تحرک کافی، احساس تشنگی نخواهید کرد. همچنین به علت داشتن رطوبت نسبی در فضای کابین هواپیما، بینی و گلوی شما دچار گرفتگی شده و به تدریج سیستم ایمنی شما ضعیف می شود. به همین علت سعی کنید، آب و نوشیدنی های بدون گاز را در طول پرواز مصرف کنید. البته میزان آبی که در داخل هر بطری می توانید همراه داشته باشید، 100 میلی لیتر است و همراه داشتن مایعات بیشتر از این مقدار در پرواز مجاز نیست.

اگر می خواهید پرواز خوشمزه ای را برای خود رقم بزنید، پیشنهاد می کنیم در مدت زمان پرواز، آب گوجه فرنگی بنوشید. چرا که فشار خون مسافران هنگام پرواز، کاهش پیدا کرده و به علت این تغییرات، حساسیت بدن نسبت به طعم و بو کمتر می شود. آب گوجه فرنگی به علت داشتن طعم خاصی شبیه به اومامی دارد، بیشتر مورد توجه مسافران قرار گرفته و این طعم در پرواز طرفداران بسیاری دارد. جالب است بدانید اومامی پنجمین طعم غذا پس از شوری، تلخی، ترشی و شیرینی است که مزه آن شبیه به عصاره گوشت پخته و پنیر نگهداری شده است.

بر اساس توصیه پزشکان، نوشیدن آب از مهم ترین نکات ضروری در طول سفر هوایی است. البته در تمام پروازها به شما آب معدنی ارائه می شود و شما باید از پلمپ بودن و سلامت آن مطمئن شوید. این افراد توصیه می کنند تا جایی که امکان دارد، از سفارش چای و قهوه در پروازهای خود اجتناب کرده و به جای آن، آب بنوشید تا از سلامت بدن خود در طول پرواز مطمئن شوید.

نوشیدن آب در پروازهای طولانی

در پروازهای طولانی مدت تحرک کافی داشته باشید.

اگر شما در یک مکان به صورت دائم و در یک حالت نشسته باشید پس از گذشت چند ساعت بدون شما با کاهش جریان خون مواجه شده و منجر به آسیب دیدگی می شود. این نکته خصوصا برای ورزشکارانی که انجام حرکات بدنسازی را در دستور کار قرار می دهند، از مهم ترین نکات است. چرا که در حالت عادی بدن این ورزشکاران پس از ورزش دچار گرفتگی می شود. چه برسد که در پروازهای طولانی مدت، در یک مکان برای چندین ساعت بی حرکت نشسته باشند.

توصیه می شود بدون آن که برای مهمانداران هواپیما مزاحمت ایجاد کنید، از روی صندلی خود برخیزید و در سالن هواپیما راه بروید. در این صورت می توانید از بروز مشکلاتی مثل واریس یا ورم پا در امان باشید. پوشیدن جوراب های مخصوص فارغ التحصیلی در پرواز پیشنهاد می شود. به این علت که در این قسمت به برخی ورزش ها که می توانید در سفر هوایی آنها را انجام دهید می پردازیم.

تحرک در پرواز

چرخش گردن در پرواز های طولانی

 این ورزش نیازی به بلند شدن و تحرک خاصی ندارد اما می تواند شما را از گرفتگی گردن نجات دهد. به این صورت که در همان حالتی که روی صندلی نشسته اید، سر خود را به طرف پایین آورده و فک خود را به سینه نزدیک کنید. در این شرایط سرتان را 5 مرتبه در جهت عقربه های ساعت و 5 بار در خلاف جهت آن بچرخانید.

همچنین می توانید برای کشش بیشتر بدن، دست خود را روی سر قرار دهید و سر خود را آرام به همان سمت بکشید. این حرکت را بهتر است با هر دو دست خود انجام دهید تا علاوه بر جلوگیری از گرفتگی گردن، سردرد خود را در طول سفر هوایی کاهش دهید.

چرخش گردن در پرواز

چرخش شانه در پروازهای طولانی

برای این منظور باید کتف خود را به آرامی جلو برده و مجددا با حالت اولیه برگردانید. این کار را در هر ساعت 5 مرتبه تکرار کنید. به همین راحتی می توانید از گرفتگی کتف پس از پرواز چند ساعته در امان باشید.

کشش شانه: ابتدا حالت خود را به ایستاده تغییر دهید. دست های خود را پشت کمر قلاب کرده و تا آن جا که می توانید رو به جلو خم شوید. همزمان با انجام این کار، دست خود را تا جایی که می توانید بالا بیاورید.

چرخش شانه

کشش ساق پا در پروازهای طولانی چگونه انجام می شود؟

 در همان حالتی که روی صندلی نشسته اید، پاهای خود را به حالت 90 درجه قرار دهید و پاشنه پا را از زمین بلند کرده تا تنها نوک انگشت شما روی زمین قرار داشته باشد. برای کشش بیشتر می توانید این عمل را در سالن هواپیما و به حالت ابستاده نیز انجام دهید. همچنین خلاف این حرکت را می توانید انجام دهید.

نوشته های مشابه

به طوری که پاشنه پای خود را روی زمین قرار داده و انگشت پای خود را تا حد امکان بالا ببرید. برای بهتر انجام دادن این حرکت نیز می توانید کفش های خود را اگر موجب اذیت بقیه نمی شود، در بیاورید. انجام یک ست 10 مرتبه ای این حرکت برای پروازهای طولانی 3 تا 6 ساعته توصیه می شود.

کشش ساق پا برای جلوگیری از گرفتگی عضلات

سایر حرکات ورزشی توصیه شده در پروازهای طولانی

شما می توانید علاوه بر حرکاتی که به آن پرداخته شد حرکات کششی زیر نیز توصیه می شوند.

کشش در 4 جهت: دست خود را به صندلی تکیه داده و با دست چپ، پای راست خود را بگیرید. این حرکت را با دست مخالف نیز انجام دهید.

چرخش مچ پا: به صندلی تکیه داده و ضمن بلند کردن پاهای خود از روی زمین آنها را 10 مرتبه در جهات مختلف بچرخانید.

اسکات در هواپیما: شاید این حرکت در راهروی هواپیما کمی عجیب باشد اما انجام آن به جلوگیری از گرفتگی عضلات به شدن پیشنهاد می شود.

حرکت اسکات در پرواز

در پروازهای طولانی خوراکی های سبک همراه داشته باشید

هم برای اینکه حوصله مسافران همراه شما در پرواز سر نرود و هم به این علت که در طول پرواز به جای استفاده از کترینگ هواپیما، از غذاهای خودتان استفاده کنید، می توانید کمی غذا همراه خود در پرواز داشته باشید. البته باید به میزان وزن آن نیز توجه داشته باشید برای اطلاع از حداکثر وزنی که می توانید در پرواز همراه داشته باشید، مطالعه مقاله میزان بار مجاز ایرلاین ها به شما پیشنهاد می شود.

به طور مثال همراه داشتن مقداری آجیل، کیک یا بیسکوییت برای جلوگیری از گرسنگی و افتادگی قند می تواند توصیه مناسبی برای شما باشد. توجه داشته باشید بر اساس قانون شرکت های هواپیمایی، حمل مواد غذایی از جمله سس، مربا، ژله، شربت، سس مایونز، کچاپ و از این قبیل با وزن بیشتر از 96 گرم در پرواز ممنوع می باشد.

خوردن غذا در پرواز

اکثر کشورها همراه داشتن مواد غذایی مانند گوشت، میوه، سبزی و سایر محصولات کشاورزی را در پروازهای خود ممنوع کرده اند. اگر از داخل کشور قصد رزرو انجام پروازهای دور برد را دارید، می توانید کله پاچه و انواع ساندویچ مغز را به صور پخته شده و در داخل ظرف سر بسته همراه داشته باشید. اما حمل این مواد به صورت خام ممنوع است. برخی خوراکی ها مانند گوشت تازه و منجمد، میوه، سبزیجات و. . . را نمی توان در پروازهای مسافری همراه داشت. شرایط حمل این مواد در مقاله حمل بار فاسد شدنی به طور مفصل پرداخته شده است.

علاوه بر موارد بالا، زمان خوردن از مسائل مهم در پروازهای طولانی است. سعی کنید غذای خود را زمانی میل کنید که مهماندار، آن را به مسافرین ارائه می دهد. هم به این علت که به سرعت غذای شما جمع می شود و هم مزاحمتی برای سایر مسافران مخصوصا مسافر بغل دستی شما ایجاد نمی کند.

معمولا ایرلاین های داخلی زمان صبحانه را در ساعت 04:00 الی 09:00 در نظر می گیرند. زمان میان وعده بین ساعت 9 تا 11، تایم ناهار بین 11 تا 14:45، عصرانه در ساعت 14:45 تا 18، شام از ساعت 18 الی 24 و از ساعت 00 تا 04:00 نیز به میان وعده اختصاص داده می شود.

به طور خلاصه همراه داشتن خوراکی های سبک در پروازهای طولانی می تواند بهترین پیشنهاد برای افرادی باشد که قصد پرواز بدون دغدغه و سالمی را دارند. با این وجود در پروازهای طولانی، چندین بار پذیرایی انجام می شود و در صورت عدم داشتن خوراکی همراه خود، می توانید به غذاهای داخل هواپیما اعتماد کنید.

خوردن ناهار در پرواز

پوشیدن لباس های راحت در پروازهای طولانی را فراموش نکنید

ممکن است شما فضای هواپیما را محیطی رسمی تلقی کنید و برای سوار شدن به آن از لباس هایی مثل شلوار لی، کتان و پارچه ای استفاده کنید. اما این کار اشتباه است. زیرا مدت زمان پروازهای طولانی به تنهایی شما را دچار خستگی و درد استخوان می کند، اگر هم لباس های سخت بپوشید که دیگر بدتر! شما باید لباسی را برای نشستن در هواپیما مخصوصا پروازهای طولانی مدت بپوشید که در آوردن و پوشیدن آن کار سختی نباشد و زمان خاصی برای آن صرف نکنید.

شما قرار است برای مدت زمان زیادی روی یک صندلی سفت و سخت بنشینید پس به خودتان رحم کنید. پوشیدن لباس های تنگ و سفت و سخت علاوه بر اینکه خستگی شما را در پروازهای طولانی بیشتر می کند، فرصت استفاده از زمان به نحو احسنت را نیز از شما می گیرد. بهتر است لباس هایی که زیپ و دکمه کمتری دارند بپوشید و از کفش های بند دار تا حد امکان استفاده نکنید. پوشیدن کفش صندل و لباس های نخی به دلیل راحتی بهترین انتخاب هستند. البته این پوشش نیز بستگی به مقصد شما خواهد داشت.

استفاده از لباس راحت در پرواز
استفاده از لباس راحت در پرواز

مثلا اگر شما بلیط هواپیما تهران تبریز را خریداری کرده اید بهتر است لباس خود را با توجه به سردتر بودن آب و هوای تبریز نسبت به تهران، انتخاب کنید. لازم نیست از ابتدا با لباس های گرم وارد سالن هواپیما شوید، اما سویشرت گرمتان را همراه داشته باشید. همچنین به علت این که در اکثر پروازها تنها 5 کیلوگرم بار می توانید همراه داشته باشید، می توانید برای جاسازی اشیاء کوچک از لباس های جیب دار استفاده کنید.

در پروازهای طولانی زیاد به ساعت خود نگاه نکرده و سعی کنید بخوابید.

بهتر است در اسرع وقت ساعت خود را روی زمان شهر مقصد تنظیم نموده تا نگران کارهایی که قصد انجام دادن آنها را دارید نباشید. اما پس از این دیگر در زمان حضور در هواپیما، به ساعت خود نگاه نکنید. چراکه شما را با کلافگی مواجه می کند. به جای این کار پیشنهاد می شود خود را سرگرم لذت بردن از پرواز و خوابیدن کنید تا زمان برای شما به سرعت سپری شود. برای خواب و استراحت کافی در پروازهای طولانی نیز چند راهکار پیشنهاد می دهیم که با استفاده از آنها حداقل نصف زمان پرواز را در خواب سپری کنید.

خوابیدن در پرواز
خوابیدن در پرواز

کتاب خواندن در پروازهای طولانی

 شاید شما هم شنیده باشید که برخی افراد با مطالعه کتاب، بلافاصله به خواب عمیق می روند. این موضوع مخصوصا برای دانشجویان کاملا صدق می کند. اما به دور از شوخی همراه داشتن کتاب در طول سفر علاوه بر اینکه به علم شما افزوده و پرواز شما را به امری مفید تبدیل می کند، باعث خستگی چشمان و خوابی راحت می شود. به این علت که با خواندن کتاب، چشم شما خسته شده و نیاز به استراحت پیدا می کند.

کتاب خواندن در پرواز
کتاب خواندن در پرواز

انتخاب صندلی های عقب هواپیما

جالب است بدانید بر خلاف پروازهای داخلی، در پروازهای خارجی، شما حق انتخاب صندلی مورد نظر داخل هواپیما را دارید. اگر تاکنون در قسمت های عقب هواپیما نشسته باشید به این موضوع پی برده اید که سر و صدای این قسمت به علت آن که در نزدیکی موتور هواپیما قرار دارد، به شدت آزار دهنده است و مسافران اغلب از آن دوری می کنند. اما اگر این نکته برای شما زیاد آزار دهنده نباشد، می توانید از آن به عنوان بهترین جای خواب در هواپیما استفاده کنید.

به علت کم بودن تردد در قسمت عقب هواپیما، مسافران معمولا آن صندلی را رزرو نکرده و اکثرا آن صندلی ها خالی می مانند. حال با انتخاب هوشمندانه یکی از آنها می توانید راحت روی هر 2 صندلی دراز بکشید. برای در امان ماندن از صدای موتور هم می توانید از هندزفری استفاده کنید. با استفاده از هندزفری و گوش دادن به آهنگ های ملایم، علاوه بر دور ماندن از صدای موتور، از سایر سر و صداها نیز در امان خواهید ماند.

خوابیدن در پروازهای طولانی

پتو و بالش همراه خود ببرید.

چنانچه پرواز شما شبانه است، شما باید دقیقا همان کارهایی که در منزل برای خواب خود انجام می دهید را در هواپیما تداعی کنید. مثلا قبل از پرواز مسواک بزنید تا بدن شما خود را برای استراحت آماده کند. پتو و بالش کوچکی به اندازه کوسن مبل همراه داشته باشید تا هم گردنتان درد نگیرد و هم سر شما با بخش های سفت صندلی برخورد نکند. یکی از مهم ترین دلایل استفاده از پتو و بالشت در پرواز نیز آماده کردن ذهن شما برای خواب است.

سایر توصیه های برای خوابی راحت در هواپیما

تلویزیون نگاه نکنید.
لباس های گشاد و راحت بپوشید.
همراه خود چشم بند داشته باشید.
گر از جوراب واریس استفاده می کنید می توانید قرص خواب بخورید.
فکر نوشیدن چای، قهوه و سایر مواد کافئین دار را از سر خود بیرون کنید.
برای جلوگیری از این که روی بغل دستی خود نیفتید، قبل از این که به خواب عمیق فرو بروید، کمربند ایمنی ببندید.

خواب راحت در هواپیما
خواب راحت در هواپیما

پوست خود را آبرسانی کنید.

همانطور که گفته شد هواپیما دارای کمی رطوبت است که می تواند باعث ایجاد آکنه در پوست شما شده و باعث تشدید آکنه و بیماری های پوستی در بدن شما شود. برای جلوگیری از این عوارض اقدامات زیر را انجام دهید.

آب زیاد بنوشید: هم قبل و بعد از پرواز و هم در حین پرواز به علت رطوبت پایین کابین هواپیما، آب بنوشید.

نوشیدن آب در پرواز برای آبرسانی پوست

همراه خود دستمال مرطوب داشته باشید: در سفرهایی که به شب می خورند، باید قبل از خواب حتما پوست خود را تمیز کنید تا سنگینی سرب و مواد آرایشی دیگر پوست شما را خراب نکند. تا حد امکان از آب حمام هواپیما استفاده نکنید. چرا که به علت داشتن مقدار زیادی املاح می تواند پوست شما را در معرض خطر قرار دهد.

از مایع شستشوی بینی استفاده کنید: به علت رطوبت کم داخل هواپیمای پروازهای طولانی، ممکن است در زمان نفس کشیدن از ناحیه سوراخ های بینی احساس ناراحتی کنید. در این صورت می توانید از مهماندار هواپیما درخواست مایع شستشوی بینی کنید. علاوه بر این استفاده از پنبه مرطوب برای راحتی تنفس و جلوگیری از خشکی و درد بینی موثر است.

استفاده از مایع شستشوی بینی در پرواز
استفاده از مایع شستشوی بینی در پرواز

مرطوب کننده مسافرتی را با خود داخل هواپیما بیاورید: برای جلوگیری از بروز آکنه بهتر است مرطوب کننده شما حاوی ویتامین E باشد.

ضد آفتاب را فراموش نکنید: پنجره های هواپیما از شما در مقابل اشعه فرابنفش محافظت نکرده و ارتفاع زیاد هواپیما به شما در مقابل اشعه های مضر خورشید آسیب زیادی می رساند. جالب است بدنید طبق تحقیقات انجام شده، خلبان ها به میزان 25 درصد بیشتر از سایر افراد دچار سرطان پوست می شوند. لذا داشتن ضد آفتاب بهترین دوست شما در برابر اشعه های مضر خورشید می باشد باشد.

زیاد به صورت خود دست نزنید: به طور کلی، یک فرد در هر ساعت حدود 20 بار صورت خود را لمس می کند. این میزان با توجه به میزان باکتری موجود در هواپیما، می تواند به صورت شما آسیب برساند. برای جلوگیری از این مشکل می توانید هر چند دقیقه یک بار دست خود را با الکل و سایر مواد شوینده ضد عفونی کنید.

کرم دست و مرطوب کننده لب را با لوازم آرایشی دیگر همراه کنید: علاوه بر صورت باید به سایر منافذ پوست خود رسیدگی کنید. در نتیجه بهتر است برای جلوگیری از خشکی و ترک پوستی، یک مرطوب کننده لب همراه خود داشته باشید.

استفاده از ضد آفتاب در پروازهای طولانی

می توانید از پروازهای غیر مستقیم استفاده کنید.

خرید بلیط پروازهایی که دارای مقصد میانی هستند، در اکثر مواقع با نرخ بالاتری نسبت به پروازهای مستقیم صورت می گیرد. اما در این پروازها، پس از چند ساعت سفر هوایی، در شهرهای بین راهی توقف خواهید داشت و می توانید به راحتی این زمان را به استراحت بپردازید. همچنین برخی فرودگاه های بین راهی می تواند مکان مناسبی برای سرگرم شدن باشد. به طور مثال پرواز تهران نیویورک که طولانی ترین خط هوایی مستقیم در دنیا است، به صورت پرواز غیر مستقیم نیز انجام می شود و قادر خواهید بود در بین پروازها مدتی را برای استراحت خود صرف کنید.

در پروازهای طولانی خود را با تفریحات و بازی های مختلف سرگرم کنید.

همیشه انتخاب و رزرو پرواز اکونومی کلاس به علت ارزان بودن، راه حل مناسبی خصوصا در پروازهای طولانی نیست. به علت این که در این کلاس پروازی، حداکثر می توانید فیلم های پخش شده در صندلی جلوی خود را مشاهده کنید. با اطلاع از تفاوت کلاس های پروازی می توانید بلیط خود را هوشمندانه رزرو کنید.

هواپیمای پروازهای طولانی بهتر است برخی سرگرمی ها و تفریحات را در خود جای داده باشد. خصوصا وقتی که با فرزند خود به مسافرت می پردازید، برخی از شرکت های هواپیمایی امکان ایجاد سرگرمی در طول پرواز را برای کودکان شما فراهم می کنند و شما لازم نیست بخشی از زمان خود را برای سر و کله زدن با کودکتان صرف کنید.

پروازهای بیزینس کلاس، سرگرمی های متفاوت و جذابی را برای مسافران فراهم می کند. مثلا با خرید بلیط هواپیما ماهان اخیرا می توانید از سرگرمی های متنوع و بازی های مختلف استفاده کنید.

انواع سرگرمی در پروازهای طولانی

پرواز شما حداقل 4 ساعت طول کشیده و این موضوع می تواند برای شما در طول پرواز خسته کننده باشد. به همین علت به نحوی مجبور خواهید بود خود را سرگرم بازی ها، کتاب ها و تفریحات مختلف کنید. اگر پروازهای طولانی را با دوستان خود انجام می دهید که حتما آنقدر حرف برای گفتن دارید، که احتمالش نزدیک به صفر است حوصله شما سر برود.

همچنین در صورت انجام پروازهای طولانی با همسر یا خانواده نیز، می توانید سرگرمی های مختلفی برای خود ایجاد کنید. اما اگر به صورت فردی مسافرت می کنید، احتمالا حوصله شما در طول پروازهای طولانی زودتر سر رفته و نیاز بیشتری به سرگرمی پیدا می کنید.

بازی کردن با گوشی در پروازهای طولانی

با نصب بازی های مختلف در موبایل خود می توانید برای چند ساعت خود را سرگرم کنید. البته به این نکته توجه داشته باشید که در پروازهای اکونومی و بیزینس کلاس، بازی های آنلاین نصب مثل کلش آف کلنز نصب نکنید. در نتیجه بهتر است با بازی های جذاب زمان خود را سپری کنید. علاوه بر این اگر دستگاه واقعیت مجازی دارید می توانید زمان پروازهای طولانی خود را در دنیای موازی سیر کنید. جالب است بدانید برخی پروازهای فرست کلاس به اینترنت مجهز بوده و می توانید به کارهای اینترنتی خود بپردازید.

در هواپیما فیلم ببینید.

می توانید قبل از سوار شدن به هواپیما، فیلم های مورد علاقه خود را دانلود کرده و در مدت زمان پروازهای طولانی با تماشای آن ها خود را سرگرم کنید. پیشنهاد می شود برای حفظ روحیه خود، فیلم های طنز را تماشا کنید.

مشاهده فیلم در پرواز

توصیه هایی در پروازهای طولانی

در این مقاله سعی شد به تمام مواردی که در استفاده بهینه از زمان می توانید در پروازهای طولانی به کار ببرید پرداخته شود. در مجموع انجام سفرهای هوایی طولانی مدت با خستگی و مشکلات خاص خود همراه است. می توانید در طول پروازهای طولانی، برای مدت زمان اقامت در شهر مقصد برنامه ریزی کنید و از سفر خود بیشترین استفاده را داشته باشید. چنانچه راهکار دیگری برای استفاده مفید از زمان پروازهای طولانی می شناسید در پایان همین مقاله به ما معرفی کنید.

سوالات متداول

برای خواب راحت در پروازهای طولانی چه راه کارهایی وجود دارد؟

ابتدا باید هواپیما را مانند منزل خود در نظر بگیرید. یعنی مسواک بزنید، لباس های گشاد و راحت بپوشید.کافئین مصرف نکنید، همراه خود چشم بند داشته باشید و تلویزیون نگاه نکنید. اگر این راه حل ها پاسخگو نبود می توانید در صورت عدم ممانعت پزشک، قرص خواب بخورید. بهترین مکان برای خوابیدن در هواپیما صندلی های انتهایی آن است.

چرا باید در پروازهای طولانی به مقدار زیادی آب بنوشیم؟

در پروازهای طولانی مدت زمان زیادی را صرف نشستن روی صندلی های هواپیما می کنید. در این صورت پس از مدتی به علت عدم تحرک کافی، داشتن رطوبت نسبی در فضای کابین هواپیما، بینی و گلوی شما دچار گرفتگی شده و به تدریج سیستم ایمنی شما ضعیف می شود. به همین علت سعی کنید، آب و نوشیدنی های بدون گاز را در طول پرواز مصرف کنید.

چه کار کنیم حوصله مان در پروازهای طولانی سر نرود؟

برای خود سرگرمی ایجاد کنید، غذاهای سبک مثل کیک و بیسکوئیت، چیپس و پفک همراه داشته باشید و با آنها خود را سرگرم کنید. همچنین می توانید قبل از سفر برای خود بازی های جذابی در موبایل خود نصب کنید. اگر اهل فیلم هستید، فیلم های ژانر مورد علاقه خود را دانلود کرده و در صورتی که به کتاب علاقه دارید، در پرواز همراه خود داشته باشید.

لیلی عسکری

در سفر، دنیای جدیدی را می‌بینید؛ از مهمان‌نوازی مردم و فرهنگ آنان تا طبیعت بکر و جاذبه‌های تاریخی، سفر به دور از روتین زندگی فرصتی است برای رشد! با مطالعه و تجربیات شخصی، جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری رو معرفی می‌کنم و نکاتی که به مسافران در طی سفر کمک می‌کنه رو ارائه میدم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا