حمل و نقل

قوانین و شرایط حمل خودرو با قطار

حمل خودرو با قطار یکی از مزایایی است که اخیر شرکت های ریلی برای راحت تر کردن سفرهای مردم و عدم پرداخت کرایه تاکسی و وسایل نقلیه عمومی در شهر مقصد، برای مسافرین در نظر گرفته اند. رسپینا یکی از بزرگترین ارائه دهندگان بلیط قطار در کشور نیز، این خدمت را با رزرو اینترنتی و تلفنی بلیط آن، به مسافرین خود ارائه می دهد. با استفاده از این ویژگی می توانید خودرو خود را همزمان با رزرو قطار، در سفرهای مختلف همراه داشته باشید. در این وبلاگ رسپینا به چگونگی خرید بلیط حمل خودرو با قطار، شرایط و قوانین آن می پردازیم.

حمل ماشین با قطار 
حمل خودرو با قطار 

مزایای خرید بلیط حمل خودرو با قطار

ممکن است به علت دوری سفر یا امنیت و دور ماندن از مشکلات سفر جاده ای، سفرهای مختلف خود را با قطار انجام دهید. در این صورت معمولا زمانی که به مقصد خود می رسید و اولین کرایه تاکسی را پرداخت می کنید، به یاد خودروی شخصی و راحتی استفاده از آن خواهید افتاد. در صورت استفاده از این سرویس، خودروی شما از سوانح جاده ای دور بوده و با امنیت بیشتری به مقصد رسیده و برای شما قابل استفاده است. بنابراین همانطور که بلیط های این وسیله نقلیه را برای خود و خانواده رزرو می کنید، می توانید برای خودروی خود نیز، اقدام به رزرو قطار نمائید.

مزایای حمل خودرو با قطار
مزایای حمل خودرو با قطار

شرایط رزرو بلیط حمل خودرو با قطار

برای استفاده از این سرویس، حداقل 10 روز قبل باید به فکر رزرو این بلیط باشید تا با تکمیل ظرفیت در زمان های نزدیک سفر مواجه نشوید. شما می توانید این قابلیت را در مسیرهای مهم از جمله بلیط قطار تهران بندرعباس فعال کنید. اما ایستگاه راه آهن شهرهایی از جمله گرگان، شاهرود، کاشان، اراک و دورود، فاقد سرویس حمل اتومبیل بوده و نمی توانید بلیط های حمل خودرو را به مقصد این شهر ها خریداری کنید. . توجه داشته باشید در صورت خرید این بلیط، می بایست علاوه بر مبلغ بلیط، هزینه ای به عنوان حق بیمه در هنگام تحویل خودرو در راه آهن مبدا، به شرکت ریلی ارائه دهنده پرداخت کنید.

رزرو بلیط حمل خودرو با قطار
رزرو بلیط حمل خودرو با قطار

کنسلی بلیط حمل خودرو با قطار

اگر به هر دلیل از انتقال خودروی خود، منصرف شدید، به راحتی و در سریع ترین زمان، می توانید این بلیط را از رسپینا استرداد نمائید. کنسلی این بلیط مشابه استرداد بلیط های مسیر ریلی است. به این صورت که تا ساعت 12 روز قبل از حرکت قطار، جریمه 10 درصدی شمال شما می شود. از ساعت 12 روز قبل تا 3 ساعت مانده به حرکت، 30 درصد جریمه و از 3 ساعت مانده به حرکت تا 1 ساعت قبل از حرکت قطار، 50 درصد وجه شما کسر می شود.

کنسلی بلیط حمل خودرو با قطار
کنسلی بلیط حمل خودرو با قطار

بایدها و نبایدهای حمل خودرو با قطار

بهتر است برخی شرایط را در هنگام تحویل خودرو در مبدا و مقصد در نظر بگیریم که در این قسمت به صورت جداگانه به آنها اشاره می کنیم.

شرایط حمل خودرو در راه آهن مبدا

موارد زیر را حتما قبل از تحویل ماشین خود در راه آهن مبدا لحاظ نمایید.

 • زمان تحویل، مشخصات فرد تحویل گیرنده اتومبیل در مقصد را اعلام کنید تا در بارنامه قید شود. در این صورت خودرو تنها به همان شخص تحویل داده می شود؛ در غیر این صورت تا زمان مراجعه شخص نام برده، خودرو در پارکینگ مقصد نگهداری می شود.
 • هنگام تحویل خودرو، مدارک شناسایی و کارت سبز خودرو را به همراه داشته باشید.
 • حداکثر 1 ساعت قبل از حرکت قطار، خودرو را تحویل داده باشید.
 • در صورتی که قطار در ساعات اولیه صبح، به سمت مقصد حرکت داشت، باید از روز قبل، اتومبیل خود را تحویل قطار باربر دهید.
 • امکان حمل وسایل نقلیه با قطار، تنها برای خودروهایی امکان پذیر است که حداکثر ارتفاع آن ها، 158 سانتی متر و حداکثر عرض آن ها، 180 سانتی متر باشند. اگر ماشین شما بزرگتر از موارد اعلام شده بود، (خودروهای شاسی بلند) از خرید این نوع بلیط، خودداری کنید. چراکه در صورت خرید این بلیط، جریمه استرداد شامل هزینه های شما خواهد شد.
 • اگر اتومبیل شما قطعات جانبی مثل باربند همراه خود دارد، قبل از تحویل، آن ها را جدا کنید؛ هم به این دلیل که شرکت ریلی، هزینه خرابی این قطعات را به عهده نگرفته و هم این که ممکن است ارتفاع ماشین شما بیشتر از حد نساب شود.
 • قبل از تحویل خودرو از بنزین زدن خودداری نموده و توجه کنید هنگام تحویل خودرو، بنزین موجود در باک نباید بیشتر از یک چهارم حجم باک باشد.
 • شرکت حمل و نقل ریلی، هیچ گونه مسئولیتی در قبال اشیاء درون خودرو (به غیر از جک و زاپاس) را به عهده نخواهد داشت. لذا قبل از تحویل، از خالی بودن خودرو از اجناس قیمتی مطمئن شوید.
 • اگر خودروی شما دارای نقص فنی یا آسیب دیدگی است، حتما هنگام تحویل آن را به مامورین تحویل گیرنده ماشین، اطلاع رسانی کنید.
 • چنانچه خودروی شما گذر موقت باشد، تنها تا مهلت اعتبار آن، زمان پذیرش می شود.
 • در صورت سازمانی بودن خودرو، هنگام تحویل علاوه بر ارائه مدارک، معرفی نامه سازمانی نیز الزامی است.
 • به علت رعایت موارد ایمنی خودرو، سر باتری خودروها باید در مبدا از خودرو جدا شده و سپس در مقصد مجددا نصب گردد. همچنین باید باتری خودرو کاملا سالم باشد تا زمان تخلیه مشکلی برای آن پیش نیاید.
 • تحویل خودروهای صفر کیلومتر و پلاک گذاری نشده با ارائه برگ فروش در هنگام تحویل خودرو امکان پذیر است. در این شرایط، 6 رقم آخر شماره شاسی به جای پلاک در بارنامه قید می شود.
 • تحویل خودروهای پلاک سیاسی یا دیپلمات (D) تنها با داشتن معرفی نامه از سفارت انجام پذیر است.
 • برای پذیرش خودروهای خارجی نیز، ارائه اصل برگ سبز گمرک الزامی است.
شرایط حمل خودرو در راه آهن مبدا
شرایط حمل خودرو در راه آهن مبدا

شرایط تحویل خودرو در مقصد

همیشه بر روی بلیط های قطار حمل خودرو، زمان رسیدن به ایستگاه مقصد نیز ذکر می شود. با توجه به مشکلاتی که در انتقال خودرو از واگن به خارج و هدایت به سمت پارکینگ دارد، تحویل خودرو معمولا با تاخیر مواجه می شود. برای کسب اطلاعات بیش تر، پیشنهاد می شود با ایستگاه مقصد تماس بگیرید و با اعلام مشخصات بلیط خود، از زمان دقیق تحویل مطلع شوید. مثلا شما بلیط قطار مشهد بندرعباس برای ماشین خود خریداری نموده اید و این قطار در ساعت 19:00 به مقصد می رسد؛ در این صورت حدودا شما در ساعت 20:00 می توانید خودرو را تحویل بگیرید. در ادامه به اطلاعات کامل تحویل ماشین در مقصد می پردازیم.

 • تحویل خودرو در مقصد، تنها با ارائه مدارک شناسایی از سوی تحویل گیرنده امکان پذیر خواهد بود.
 • اگر شخص تحویل گیرنده خودرو به هر دلیل قادر به تحویل خودرو نبود، می توان با ارائه وکالتنامه، تحویل خودرو را به فرد دیگری بسپارد.
 • ·         نگهداری خودرو از زمان انتقال به پارکینگ تا 24 ساعت پس از رسیدن قطار، رایگان است. در صورت عدم تحویل اتومبیل، پس از این تاریخ به ازای هر شب باید مبلغی به عنوان حق پارکینگ پرداخت نمائید.
 • اگر تحویل اتومبیل شما در شهر مقصد با تاخیر بیشتر از 24 ساعت همراه شود، می توانید پرداختی معادل 50% مبلغ بلیط را از طریق مراجعه به شرکت ریلی دریافت کنید. همچنین در صورت عدم تحویل خودرو نیز کل مبلغ بلیط عودت می گردد.
 • برای دریافت خسارت و جریمه تاخیر نیز می توانید ظرف مدت حداکثر 1 ماه، با شماره تلفن 1539 تماس بگیرید و یا اینکه به صورت حضوری و با همراه داشتن پرینت بلیط، به یکی از مراکز مجاز فروش بلیط مراجعه نمائید.
 • در صورت عدم همخوانی مشخصات خودرو یا تحویل گیرنده، عواقب آن بر عهده مسافر خواهد بود. لذا هنگام خرید بلیط، حتما از صحت اطلاعات خودرو و فرد تحویل گیرنده در بارنامه، اطمینان پیدا کنید.
شرایط تحویل خودرو در مقصد
شرایط تحویل خودرو در مقصد

حمل موتور سیکلت با قطار

مشکلات سفر با موتورسیکلت اعم از کمبود امکانات، خستگی طول مسیر، آب و هوا و بسیاری شرایط دیگر باعث شده اکثر موتور سیکلت سواران برای سفرهای خانوادگی خود از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند. اگر شما هم نگران پیشامدهای احتمالی سفر با موتور سیکلت خود هستید، می توانید موتور خود را نیز همانند خودرو با قطار به سایر شهرهای کشور حمل کنید. حمل موتور با قطار نیز همانند حمل ماشین است. مشتریان برای حمل موتور سیکلت خود نیز باید بلیط حمل خودرو خریداری نموده و در راه آهن مبدا، در زمان اداری اقدام به تحویل موتور خود نمایند.

نوشته های مشابه
حمل موتور سیکلت با قطار
حمل موتور سیکلت با قطار

رزرو تلفنی بلیط حمل خودرو با قطار

در صورت عدم دسترسی به رمز دوم کارت می توانید با شماره تلفن های (05191012900 – 05131402 – 02191012900) تماس گرفته و ضمن مشخص نمودن بلیط خود، مبلغ بلیط را به شماره حساب ارسالی واریز کنید. با خرید این بلیط از رسپینا، تیمی از کارشناسان این مجموعه به صورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به سوالات و ابهامات احتمالی مسافرین خواهند بود. شما می توانید از قسمت “نیاز به راهنمایی” در پایین همین صفحه ضمن اعلام درخواست خود، منتظر تماس مشاورین این مجموعه بمانید.

رزرو تلفنی بلیط حمل خودرو با قطار
رزرو تلفنی بلیط حمل خودرو با قطار

خرید بلیط حمل خودرو با قطار از رسپینا

شما می توانید به 2 روش اینترنتی و تلفنی اقدام به خرید این بلیط از رسپینا کنید.

رزرو اینترنتی بلیط حمل خودرو با قطار در رسپینا

در این برای این منظور کافیست مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید.

 1. در قسمت مسافران عادی صفحه قطار، گزینه “حمل خودرو” و سپس جستجو را انتخاب نمائید.
 2. با توجه به قوانین صدور بلیط و قیمت های ارائه شده، قطار مورد نظر را انتخاب کنید.
 3. در صفحه اطلاعات خودرو و تعداد خودروها را مشخص کنید. سپس مشخصات مالک و شماره پلاک یا شماره شاسی (برای خودروهای بدون پلاک) را به صورت اعلام شده وارد نموده و اطلاعات تماس خود را قید نمائید.
 4. در صورت تایید اطلاعات وارد شده با انتخاب پرداخت آنلاین وارد صفحه پرداخت اینترنتی خواهید شد.
 5. پس از پرداخت وجه، بلیط حمل خودرو شما صادر شده و می توانید آن را دانلود نمائید.

توجه داشته باشید این هزینه شامل حق بیمه نخواهد شد.

رزرو اینترنتی بلیط حمل خودرو همراه قطار
رزرو اینترنتی بلیط حمل خودرو با قطار

رزرو تلفنی بلیط حمل خودرو با قطار در رسپینا

در صورت عدم دسترسی به رمز دوم کارت می توانید با شماره تلفن های های (05191012900 – 05131402 – 02191012900) تماس گرفته و ضمن مشخص نمودن بلیط خود، مبلغ بلیط را به شماره حساب ارسالی واریز کنید. با خرید این بلیط از رسپینا، تیمی از کارشناسان این مجموعه به صورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به سوالات و ابهامات احتمالی مسافرین خواهند بود. شما می توانید از قسمت “نیاز به راهنمایی” در پایین همین صفحه ضمن اعلام درخواست خود، منتظر تماس مشاورین این مجموعه بمانید. با رسپینا روی زمین نمی مانید. . .

رزرو تلفنی بلیط حمل خودرو با قطار
رزرو تلفنی بلیط حمل خودرو با قطار در رسپینا

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم به تمامی نکات مهم حمل خودرو با قطار اشاره کنیم و شما را از قوانین و شرایط آن مطلع کنیم. چنانچه سوالی در رابطه با حمل خودرو با هر کدام از وسایل نقلیه اعم از هواپیما و قطار دارید، می توانید از طریق تماس با تیم پشتیبانی رسپینا، پاسخ خود را دریافت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا