رسپینا
راهنمای سفر

ارز مسافرتی چیست؟ راهنمای دریافت ارز مسافرتی در سال 1402

ارز مسافرتی، به عنوان کمک هزیه سفرهای خارجی در نظر گرفته شده و نرخ آن با بازار آزاد متفاوت است. بسیاری از مسافران با قوانین و نحوه دریافت ارز مسافرتی آشنایی ندارند و در برای دریافت این نوع ارز بسیار سردرگم می شوند. در این مقاله هر آنچه باید درباره این نوع ارز بدانید را توضیح داده ایم. همچنین می توانید روی این لینک کلیک کرده و پی دی اف خلاصه شده این نوشته را دریافت کنید.

ارز مسافرتی

ارز مسافرتی چیست؟

ارز مسافرتی یک هزینه کمکی است که سالی یک بار به تمام افرادی که می خواهند به یک کشور خارجی سفر کنند، تعلق می گیرد. توجه کنید که برای گرفتن ارز مسافرتی ابتدا باید پرواز خارجی خود را رزرو کنید. قیمت این نوع ارز نیز در سال 1402 با توجه به نوسانات بازار ارز مشخص می شد اما به طور کلی از بازار آزاد نرخ کمتری دارد و مسافران می توانند همراه با مدارک خود به از طریق سامانه خرید آنلاین ارز مسافرتی برای دریافت آن اقدام کنند یا برای دریافت حواله به بانک‌های مشخص شده بروند. مدارک مورد نیاز، میزان و بانک های مربوطه را در ادامه مقاله توضیح داده ایم.

مقدار ارز مسافرتی در سال ۱۴۰۲ چقدر است؟

در سال های گذشته افرادی که قصد سفر به کشورهای خارجی داشتند، مبلغ 2200 یورو را به عنوان ارز مسافرتی دریافت می کردند. بدون آنکه مقصد یا هدف سفر اهمیتی داشته باشد. اما از دی ماه 1400 بانک مرکزی، با ارائه بخش نامه هایی سقف فروش این ارز را کاهش داد و هم اکنون نیز افرادی که با ویزای گردشگری یا مسافرتی قصد سفر به یک کشور دیگر داشته باشند می توانند این ارز را دریافت کنند که مقدار آن بشرح زیر است:

 • ارز مسافرتی در سفر هوایی به کشورهای نیازمند دریافت ویزا: ۵۰۰ یورو
 • ارز مسافرتی در سفر هوایی به کشورهای بدون نیاز به دریافت ویزا: ۳۰۰ یورو
 • ارز مسافرتی در سفر زمینی، ریلی و دریایی: ۳۰۰ یورو (در حال حاضر فعال نیست)

متقاضیان و مسافران خارج از کشور همچنین این گزینه را در اختیار دارند که از صرافی‌های مجاز، تا ۲۰۰۰ یورو با نرخ بازار ارز توافقی خریداری کنند. نکته دیگر این است که ارز مسافرتی سهمیه ای مجزا از ارز تواقفی با کارت ملی دارد و شرط اصلی دریافت آن داشتن بلیط سفر است.

دلار به عنوان ارز مسافرتی

مقدار ارز مسافرتی حجاج در سال ۱۴۰۲

بر اساس آخرین مصوبه های اعلام شده، ارز دولتی حجاج بدون محدودیت سنی در سال 1402 برابر با 500 دلار است. در حال حاضر فقط بانک ملی عامل صدور ارز مسافرتی حجاح است. بنابرین برای دریافت ارز باید به شعب این بانک در سامانه حج و زیارت مراجعه کرده و فرآیند ثبت نام را انجام دهید. شیوه پرداخت ارز دولتی حجاج نیز بصورت حواله ارزی است و مسافران این امکان را دارند در زمان آن را به حواله اسکناس تبدیل کنند.

مقدار ارز مسافرتی کربلا در سال ۱۴۰۲

علاوه بر حجاج، امکان دریافت ارز مسافرتی برای زائران کربلا نیز فراهم شده است. مبلغ ارز دولتی مسافران کربلا در سال 1402 بین 300 تا 500 یورو بوده و در تمام طول سال نیز ثابت است. برای دریافت این نوع ارز افراد باید در سامانه سماح (samah.haj.ir) ثبت نام کنند.

سازمان حج و زیارت برای ثبت نام ارز مسافرتی

مقدار ارز مسافرتی برای ترکیه در سال ۱۴۰۲

ارز مسافرتی ترکیه تفاوتی با دیگر سفرهای خارجی ندارد. همانطور که اشاره شد بسته به اینکه با ویزا یا بدون ویزا سفر می کنید، سهیمه مشخصی به شما تعلق می گیرد. در حال حاضر نیز تنها در سفرهای هوایی می توان این نوع ارز را گرفت. بنابراین برای سفر ترکیه بدون ویزا (کمتر از ۹۰ روز) نهایتا ۳۰۰ یورو و برای سفر هوایی طولانی‌تر تا سقف ۵۰۰ یورو ارز تخصیص داده خواهد شد.

قیمت ارز دولتی برای مسافران ۱۴۰۲

نرخ ارز مسافرتی ثابت نبوده و مانند نرخ ارز بازار آزاد روزانه تغییر می کند و باید قیمت آن را روزانه چک کنید. برای این منظور دو گزینه پیش روی شماست. می توانید بصورت حضوری به شعب ارزی منتخب بروید یا از طریق سایت صرافی ملی نرخ به روز را چک کنید. بانک مرکزی نیز بین ساعت 9:30 صبح تا 12:30 ظهر بجز پنجشنبه ها ساعت 11:30، نرخ همان روز را اعلام می کند.

شما می توانید قیمت به روز ارز را در وبگاه صرافی ملی ایران به نشانی mex.co.ir مشاهده کرده و برای دریافت آن، بعد از ساعت ۹:۳۰ صبح، درخواست حواله ارز را بصورت اینترنتی یا از طریق بانک‌های عامل ثبت کنید. توجه کنید که قیمت ارز در روز بعد ممکن است کم یا زیاد شود.

اختلاف قیمت ارز مسافرتی و آزاد چقدر است؟

برای بررسی اختلاف قیمت ارز مسافرتی و آزاد می توانید از همان روش های گفته شده علاوه بر قیمت ارز مسافرتی، قیمت بازار آزاد را هم بررسی کنید تا متوجه تفاوت قابل توجه بین این دو بشوید. نرخ ارز مسافرتی بسیار ارزان تر از ارز آزاد است و به همین دلیل فرصت بسیار مناسبی برای مسافران و گردشگران است تا هزینه سفرهای خود را تا حدودی کاهش دهند.

شرایط و قوانین دریافت ارز مسافرتی چیست؟

پس از بررسی مقدار و قیمت ارز مسافرتی، باید شرایط و قوانین آن را بررسی کنیم. بانک مرکزی اعلام کرده است به تمام مسافران بالای 12 سال یک بار در سال به شرط ارائه بلیط سفر به یک کشور خارجی، این نوع ارز تعلق می گیرد. از دیگر قوانین مهم دریافت این نوع ارز، درج درخواست حداکثر 7 روز پیش از سفر، ثبت درخواست و ارائه مدارک برای هر فرد بصورت مجزا و همچنین حضور فرد هنگام دریافت ارز است.

ارز مسافرتی به چه افرادی تعلق نمی‌گیرد؟

برخی از افراد امکان دریافت ارز مسافرتی را ندارند. چنانچه شما نیز دارای یکی از شرایط زیر باشید، از دریافت این نوع ارز محروم هستید.

 • افرادی که دارای گذرنامه خدماتی یا سیاسی هستند یا دو تابعیتی به‌شمار می‌روند
 • افرادی که کمتر از ۱۲ سال سن دارند
 • مسافران هوایی‌ای که از فرودگاه‌هایی به‌غیر از امام خمینی، اصفهان، شیراز، تبریز، ارومیه و اهواز پرواز می‌کنند، نمی‌توانند ارز مسافرتی دریافت کنند.
 • افرادی که در طول سال یک بار ارز مسافرتی را دریافت کرده اند.

مدارک لازم برای دریافت ارز مسافرتی ۱۴۰۲

برای دریافت این نوع ارز مدارک زیر را باید آماده کنید. داشتن مدارک زیر برای هر فردی که درخواست دریافت ارز دارد، الزامی است. علاوه بر مدارک حضور آن شخص نیز مهم است.

 • اصل و کپی پاسپورت ایرانی با 6 ماه اعتبار ( در صورت داشتن گذرنامه المثنی، باید گذرنامه قبلی هم ارائه شود)
 • ارائه اصل و کپی کارت ملی
 • اصل ویزا (این مورد برای همه کشورها الزامی نیست)
 • ارائه اصل و کپی بلیط با مهر آژانس هواپیمایی (در صورت خرید اینترنتی ارائه کد رهگیری، اطلاعات شرکت صادر کاننده و زمان خرید روی بلیط لازم است)
 • ارائه رسید پرداخت وجه عوارض خروج از کشور
 • تکمیل فرم درخواست ارز (بدون غلط املایی)
 • پرداخت مبلغ ریالی مبادلاتی روز ارز درخواستی و تحویل رسید آن
 • شماره موبایل و حساب بانکی معتبر به نام شخص

از کجا می‌توان ارز مسافرتی گرفت؟

طبق آخرین مصوبات اعلام شده، دیگر نیازی نیست برای دریافت ارز مسافرتی به صرافی ها مراجعه کرد. البته چندین روش جدید پیش پای مسافران گذاشته شده تا با دغدغه کمتری بتوانند ارز خود را دریافت کنند. پیش از لازم بود در سامانه برخط مرکز مبادلات ارز و طلای ایران، برای اخذ ارز مسافرتی اقدام کرد. اما اکنون فقط کافی است با مراجع به شعبه های مختلف بانک های عامل، مدارک لازم برای دریافت حواله ارزی خود را تحویل دهید.

نوشته های مشابه
 • بانک های عامل: بانک‌های ملت، تجارت، سامان، پارسیان و بانک ملی

نکته بسیار مهم این است که زمان درخواست برای دریافت ارز مسافرتی حداکثر 7 روز کاری پیش از زمان سفر است.

نحوه دریافت ارز مسافرتی در فرودگاه

روش دیگر برای اخذ ارز مسافرتی در فرودگاه است که با مراجعه به بانک و پرداخت هزینه ارز، حواله ارزی را دریافت خواهید کرد. همچنین این نکته را هم بگوییم که بنابر قوانین بانک مرکزی، وجه نقد ارزی فقط در فرودگاه و پشت گیت خروجی به مسافران تحویل داده می‌شود. پس بهتر است برای دریافت ارز مسافرتی، پیش از سفر به بانک‌های عامل مراجعه کنید و فقط به ثبت نام در صرافی اکتفا نکنید.

توجه کنید که تنها مسافرانی که از فرودگاه‌ امام خمینی، فرودگاه اصفهان، فرودگاه شیراز، فرودگاه تبریز، فرودگاه ارومیه و فرودگاه اهواز بلیط تهیه کرده باشند، می‌توانند این نوع ارز را در فرودگاه دریافت کنند.

شعبه بانک ملی در فرودگاه امام خمینی

درخواست ارز مسافرتی اینترنتی 1402

در سال گذشته (1401) در راستای کاهش تقاضای کاذب دریافت ارز دولتی سامانه ای طراحی شد و مسافران حتما باید در آن برای ثبت نام می کردد و بعد با بررسی مدارک به آن ها زمان اعلام دریافت ارز اعلام می شد. البته در حال حاضر می توان فقط با مراجعه حضوری به بانک های عامل نسبت به دریافت ارز اقدام کرد اما این سامانه همچنان جهت استعلام قیمت روز حواله ارزی فعال است. با مراجعه به وبسایت ice.ir می‌توانید از سامانه آنلاین خرید ارز مسافرتی بهره‌مند شوید.  

دریافت ارز مسافرتی از اپلیکیشن بله

شاید یکی از آسان ترین روش های دریافت ارز از طریق اپلیکیشن بله باشد. با استفاده “بله” شما می توانید بدون نیاز به مراجعه حضوری تمامی اطلاعات مورد نیاز را ثبت کرده و سپس به باجه بانک ملی ایران در فرودگاه یا دستگاه دریافت ارز مراجعه کرده و شناسه ۱۵ رقمی که اپلیکیشن بله به شما می دهد، ارز مورد نظر خود را دریافت کنید.

6 نکته مهم پیش از دریافت ارز مسافرتی

چندین نکته مهمی که حتما پیش از درخواست و اقدام برای دریافت ارز باید بدانید را در ادامه شرح داده ایم:

 1. بانک هایی که می توانید از آن ها ارز دریافت کنید بانک‌های ملت، تجارت، سامان، پارسیان و بانک ملی هستند اما تمام این بانک ها در تمام طول سال حواله ارزی صادر نمی کنند و بهتر است از چندین بانک پرس و جو کنید.
 2. بانک تجارت معمولا حواله ارزی را در روز درخواست به متقاضی تحویل می‌دهد اما برای دریافت این سهمیه از بانک‌ سامان باید دست‌کم ۱۰ روز قبل از سفر و برای دریافت از بانک ملی دست‌کم ۴ روز قبل از سفر اقدام کنید. البته روال معمول ثبت درخواست 7 روز کاری پیش از سفر است.
 3. شماره تماسی و حساب بانکی که به صرافی دولتی اعلام می‌کنید، باید دقیقا به نام خودتان باشد. بنابراین اگر فرزندی دارید که شماره تماس یا حساب بانکی به نام خود ندارد حتما برای او نیز این مدارک را آماده کنید.
 4. اگر می‌خواهید برای سفر زیارتی این ارز را بخرید، واجب است نام شما در پرتال سازمان حج و زیارت قابل مشاهده باشد.
 5. برای دریافت ارز حتما باید خود متقاضی مراجعه کند، یعنی فقط حضور سرپرست خانواده کافی نیست.
 6. شما باید در ساعات بانکی به صرافی مراجعه کنید تا بتوانید از حسابتان پول را به حساب صرافی جابه‌جا و بعد ارز را نقدی دریافت کنید.

چه مقدار ارز مسافرتی می توان از کشور خارج کرد؟

میزان ارزی که هر مسافر می تواند در مقاصد مختلف همراه خود داشته باشد، متفاوت است. معمولا ورود ارز به داخل کشور محدودیت خاصی ندارد اما در پرواز خارجی که از مبدا کشور انجام می شود با محدودیت همراه است. با توجه به تغییر قوانین، بهتر است این مورد را قبل از پرواز از طریق تماس با دفتر فرودگاه سوال کنید و هماهنگی های لازم را با گمرک انجام دهید. در صورت همراه داشتن ارز بیشتر از حد مجاز باید اظهارنامه ارزی به یکی از شعب بانک ملی در فرودگاه ارائه داده و گواهینامه لازم را دریافت کنید.

سقف مجاز خروج ارز از کشور در سال 1402 در  مرزهای هوایی ۵ هزار یورو و در مرزهای زمینی، ریلی و دریایی، ۲ هزار یورو است. البته برخی از کشورها مانند ترکیه هیچ محدودیتی در مقدار ورود ارز تعیین نکرده است.

تفاوت ارز مسافرتی و دانشجویی چیست؟

ارز مسافرتی و دانشجویی (نیمایی) در مقدار و شرایط دریافت با یک دیگر تفاوت دارند. در سال ۱۴۰۲ سهمیه این ارز برای هر دانشجو تا سقف ۱۳ هزار یورو در سال است و فقط به دانشجویان غیر بورسیه ای ایرانی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا بشرط داشتن شرایط زیر تعلق می گیرد:

 • دانشگاه مورد تحصیل مورد تایید ورزات علوم باشد
 • دانشجو بتواند نمرات حد نصاب ورزات علوم در آزمون را کسب کند.
 • دانشجو کارت پایان خدمت و گواهی اشتغال به تحصیل داشته باشد.

برای دریافت ارز دانشجویی باید در سامانه nesha.msrt.gov.ir ثبت نام کرده و فرم های مورد نظر را پر کنید.

دریافت ارز مسافرتی

این مقاله برای راهنمایی کامل شما مسافران است که بتوانید با آگاهی کامل سفر کنید و مسیر پیش روی خود را با سرعت بیشتری طی کنید. در صورتی که سوای در این زمینه برای شما پیش آمده آن را بخش دیدگاه ها ثبت کرده تا در اولین فرصت پاسخ آن را دریافت کنید.

سوالات متداول ارز مسافرتی

ارز مسافرتی چیست و چه افرادی می توانند آن را دریافت کنند؟

ارز مسافرتی، به عنوان کمک هزیه سفرهای خارجی در نظر گرفته شده و نرخ آن با بازار آزاد متفاوت است و به افراد بالای ۱۲ سال که ۳۶۵ روز از آخرین مرحله دریافت ارز دولتی آنها گذشته باشد، تعلق می گیرد.

مقدار ارز مسافرتی در سال ۱۴۰۲ چقدر است؟

برای کشورهای با ویزا ۵۰۰ یورو و برای کشورهای بدون ویزا ۳۰۰ یورو ارز به شما تعلق می گیرد.

شرایط لازم برای دریافت ارز مسافرتی چیست؟

مسافران بالای 12 سال فقط یک بار در سال و به شرط ارائه بلیط سفر به یک کشور خارجی، می توانند این نوع ارز را دریافت کنند.

کدام بانک‌ها ارز مسافرتی می‌دهند؟

در حال حاضر ۵ بانک ملت، ملی، پارسیان، سامان و تجارت مجاز به ارائه ارز مسافرتی هستند.

سامانه ثبت نام ارز مسافرتی چیست؟

برای ثبت نام ارز مسافرتی و دریافت آن بصورت آنلاین باید وارد وب سایت my.ice.ir شوید.

ارز مسافرتی کربلا در سال ۱۴۰۲ چقدر است؟

مبلغ ارز مسافرتی کربلا در سال 1402 بین 300 تا 500 یورو بوده و در تمام طول سال نیز ثابت است. برای دریافت این ارز مسافرتی افراد باید در سامانه سماح (samah.haj.ir) ثبت نام کنند.

ارز مسافرتی ترکیه در سال ۱۴۰۲ چقدر است؟

برای سفر ترکیه بدون ویزا (کمتر از ۹۰ روز) نهایتا ۳۰۰ یورو و برای سفر هوایی طولانی‌تر تا سقف ۵۰۰ یورو ارز تخصیص داده شده است.

ارز مسافرتی حجاج در سال ۱۴۰۲ چقدر است؟

ارز دولتی حجاج بدون محدودیت سنی در سال 1402 برابر با 500 دلار است و در حال حاضر فقط بانک ملی عامل صدور ارز مسافرتی حجاح است. برای دریافت این ارز باید در سامانه حج و زیارت ثبت نام شود.

چه کسانی نمی‌توانند ارز دولتی۱۴۰۲ دریافت کنند؟

همانطور که اشاره شد، افراد دارای گذرنامه خدماتی یا سیاسی و همچنین افراد مقیم خارج از کشور، نمی‌توانند ارز مسافرتی دریافت کنند.

فائزه رضایی

پس از گذراندن ساعت های متوالی در جاده و جاری شدن شوق در وجودمان به این باور دست خواهیم یافت که سفر خشت به خشت آدمی را از نو خواهد ساخت. پس بار سفر خود را ببندیم و به هر جاده ای که می شود قدم بگذاریم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا