رسپینا
راهنمای سفرحمل و نقل

کدام شهرهای ایران قطار دارند؟

از گذشته تاکنون قطار به علت راحتی، ایمنی بالا، امکان حمل بار بیشتر و حتی خودرو و همچنین بهای پایین بلیط قطار نسبت به سایر وسایل حمل و نقل، وسیله ای پرطرفدار بوده و استقبال خوبی از آن شده است. به گونه ای که داشتن قطار از شاخص های پیشرفت آن منطقه محسوب می شود. در حال حاضر تمامی استان های کشور دارای خطوط ریلی هستند و تنها در یازده استان شما امکان سفر با قطار را ندارد در ادامه به معرفی مقاصد داخلی سفر با قطار خواهیم پرداخت.

اولین لوکوموتیو دنیا در سال ۱۸۲۵ میلادی ساخته شد و پس از آن با سرعت زیاد به عنوان تکنولوژی جدید روز جای خود را در حمل و نقل باز کرد قطارهای برای حمل و نقل مورد استفاده قرار گرفته و پس از آن به جابجایی مسافران پرداختند. سال ساخت راه آهن در ایران به حدود ۱۵۰ سال پیش باز می گردد اما راه آهن سراسری ایران در سال ۱۳۰۶ ساخته شد گور زمان بر حسرت آن افزوده شد در حال حاضر ایران بالغ بر ۱۳ سال کیلومتر شبکه ریلی دارد.

کدام شهرهای ایران قطار دارند؟
کدام شهرهای ایران قطار دارند؟

مزایای سفر با قطار

 • سفر با قطار به غیر از اینکه به عنوان امن ترین وسیله سفری است، در مسیر های طولانی نه تنها اقتصادی تر است، بلکه راحت تر نیز هست و حس ناب سفر را با لذت بیشتری در آن تجربه می کنید.
 • سفر زمینی قطار در مقایسه با پرواز و خودروهای عمومی یا شخصی قیمت بهتری دارد و انتخاب معقولانه تری به نظر می رسد.
 • همچنین اگر خیلی اهل سفر هوایی نیستید، بهترین ابزار سفر شما استفاده از قطار است. در سفر با قطار محدودیت بار مانند هواپیما وجود ندارد، فضای بیشتری در اختیار شماست و می توانید به راحتی در راهروهای قطار قدم بزنید و از کتابخانه استفاده کنید.
 • سفر با قطار محیط دوستانه و خانوادگی تری را به وجود می آورد و در مسیرهای طولانی بهترین فرصت برای دور هم جمع شدن و لذت بردن از سفر است.
مزایای سفر با قطار
مزایای سفر با قطار

کدام شهرهای شمال قطار دارند؟

شمال ایران به واسطه داشتن، جنگل، دریا و آب و هوای لطیف خود از مقاصد گردشگری ایران بوده که در این میان قطارهای مسافربری نقش پر رنگی در این مسیر ایفا نموده اند.
برای سفر به شمال از طریق خطوط ریلی، دو مسیر را پیش رو خواهید داشت. در اولین مسیر، شما از استان های مازندران و گلستان عبور خواهید کرد و از شهرهای گرگان، بندر ترکمن، ساری، قائم شهر و پل سفید عبور می کنید. در صورت نیاز به برگشت باید این مسیر را تا پل سفید و پس از آن گرمسار و تهران دنبال کنید.

اما مسیر دیگری که شما  توانید برای رسیدن به منطقه شمال از آن بهره ببرید، راه آهن رشت است. در این مسیر قطار شمال از تهران به سمت قزوین حرکت کرده و پس از آن به رشت خواهد رسید. برنامه های توسعه این خط تا بندر انزلی در حال اتمام بوده و به زودی شاهد بهره برداری این خط خواهیم بود.

مسیر ریلی شمال کشور
مسیر ریلی شمال کشور

قبرستان قطارهای ایران

قبرستان قطارها بخش جذاب دیگری از ایستگاه راه آهن تهران بوده که در نزدیکی آن واقع شده است. در این مرجع می تواند قطار های مربوط به جنگ جهانی دوم را نیز مشاهده کنید. علت این امر این است که در زمان جنگ جهانی دوم بسیاری از قطارهای آن دوره برای بردن نیرو و تجهیزات، از خطوط حمل و نقل ریلی ایران استفاده کرده تا بتوانند نیروها را هرچه سریعتر به روسیه برسانند.

موضوعی که باعث شد بسیاری از لوکوموتیو در این محل مانده و به علت سرعت بالای حمله وسایل، خطوط راه آهن نوساز ایران به سرعت فرسوده شود. پس از پایان جنگ، کشور روسیه و انگلیس برخی از واگن ها را به ایران فروختند و برخی را نیز در قسمت پشت ایستگاه راه آهن تهران منتقل کردند تا به تعمیر و نگهداری آنها بپردازند. محلی که هم اکنون تحت عنوان  قبرستان لوکوموتیو شناخته می شود. هم اکنون با واگن های سلطنتی که رضا شاه و محمد رضا شاه پهلوی خریداری کردند در سوله ای در راه آهن تهران نگهداری شده که درب های این سوله نیز قفل بوده و به هیچ کس اجازه ورود به آن منطقه داده نمی شود.

نوشته های مشابه
قبرستان قطارها
قبرستان قطارها

انواع قطار در ایران

در این قسمت از مقاله به بررسی انواع قطارهایی که در ایران فعالیت دارند و و رتبه بندی این قطارهای از لحاظ کیفیت و خدماتی که این قطار ها به مشتریان خود ارائه می دهد پرداخته ایم.

رتبه بندی قطارهای ایران

به منظور سهولت دسترسی شما و مقایسه راحت تر شما جدولی از خدمات مربوط به این وسیله نقلیه مسافربری و خدمات و درجه بندی قطار های ایران در زیر آورده شده است.

رتبه بندی قطارهای ایران
رتبه بندی قطارهای ایران
رتبه بندی قطارهای ایران
رتبه بندی قطارهای ایران

لیست قطار در ایران

در حال حاضر و دارای ۲۳ در خطوط ریلی کشور مشغول به فعالیت و جابجایی مسافر در شهرها و استانهای مختلف کشور می باشد. هم اکنون ۱۱ شرکت ریلی در کشور در حال فعالیت و جابجایی مسافر در خطوط راه کشور هستند که هر یک با داشتن قطارهای باری و مسافری بخش از خدمات مورد نیاز مسافران را مرتفع می کند از مهم ترین قطار های موجود در کشور می توانیم موارد زیر را نام ببرید.

لیست قطار در ایران
لیست قطارهای ایران

لوکس ترین و بهترین قطار در ایران

به علت رقابتی که در میان شرکت های ریلی خصوصی برای تصاحب بیشتر مسافران برقرار است، هر شرکت کوشیده که خدمات متنوع تری را به مشتریان خود ارائه دهد که در ادامه لوکس ترین قطار های ایران را معرفی خواهیم کرد.

 لوکس ترین قطارها
لوکس ترین قطار در ایران

قطار لوکس ۶ نفره

شش تخته پارسی که از آن با نام شش تخته اسپانیایی نیز شناخته می شود و تنها مزیتی که باعث محبوبیت این وسیله در بین سایر قطارهای مسیر شده، 6 تخته بودن آن و دادن فضای بیشتر برای مسافران است. کوپه های های این قطار نسبت به سایر کوپه های مسیر تمیز و نوتر محسوب می شوند.

 قطار 6 تخته لوکس
قطار 6 تخته لوکس

قطارهای سبز و سیمرغ

این دو نوع قطار از قدیمی ترین قطار های ایران بوده که که در طول زمان مجهزتر شده اند. امکانات موجود در آنها مناسب تر بوده است و در هر کوپه مبلمان های مناسب و تلویزیون وجود دارد. در صورت تمایل می توانید با هزینه اضافی می توانید پلی استیشن را نیز به امکانات دریافتی خود اضافه کنید. از دیگر امکاناتی که در قطار سبز و سیمرغ می توانید از آن بهره ببرید، کتابخانه، کافی شاپ و آیفون احضار مهماندار می توان نام برد. در نظر داشته باشید که پذیرایی هایی که در این قطار انجام می شود مشمول هزینه هستند.

قطار سبز و سیمرغ
قطار سبز و سیمرغ

قطارهای ۴ تخته

یکی از رایج ترین قطارهای موجود در ناوگان حمل و نقل ریلی کشور قطارهای 4 تخته این مسیر می باشند که به علت فضایی خوب و امکاناتی که این قطارها به مسافران خود ارائه می دهد نه تنها در ایران، بلکه در سطح جهانی نیز از استقبال بسیار خوبی برخوردار شده و وسیله ای مناسب برای سفرهای طولانی محسوب می شود. مشهور ترین قطارهای چهار تخته این مسیر را پلور سبز، سیمرغ، خلیج فارس، فدک و غزال تشکیل می دهند.

قطارهای 4 تخته
قطارهای 4 تخته

قطار ۵ ستاره زندگی

قطار زندگی همان قطار سبز بوده که امکانات و تزئینات بیشتر به آن اضافه شده است. این قطار توانایی جابجایی 250 الی 300 مسافر را دارد. در صورتی که قصد دارید از امکانات یک قطار لوکس بهره برده و از خدمات آن استفاده کنید، قطار زندگی بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. در این وسیله مهمانداران آموزش دیده و با تجربه خانم و آقا به پذیرایی و ارائه خدمات به مسافران می پردازند. خدمات این قطار به حدی بالا است که گویی از سرویس های یک هتل محترک استفاده نموده اید. این قطار از گران ترین قطارهای ایران شناخته می شود.

قطارهای 4 تخته زندگی
قطارهای 5 ستاره زندگی

قطار ۵ ستاره فدک

این قطار نیز به عنوان یکی از لوکس ترین قطارهای ایران محسوب شده که خدمات و امکاناتی منحصر به فردی را به مشتریان خود ارائه می دهد به گونه ای که مسافران این قطارها، حس اقامت در یک هتل 5 ستاره را خواهند داشت. از این رو به آن قطار 5 ستاره می گویند. این وسیله، قطاری 4 تخته بوده که می توانید به حداکثر سرعت 200 کیلومتر بر ساعت برسد، به علت ضعف زیرساخت شبکه راه آهن، تنها  می توان با سرعت 100 کیلومتر با این قطار مسافرت کرد.

قطارهای 5 ستاره فدک
قطارهای 5 ستاره فدک

قطار غزال خدمات و مسیرهای حرکت

قطار غزال که از آن با نام های غزال بنیاد نیز در کشور یاد می شود. در واقع برخی از قطار های تندرو پردیس بوده که امکاناتی نظیر سیستم صوت و تصویر ال سی دی، سیستم تهویه مطبوع، سیستم احضار مهماندار سرویس توالت فرنگی و ایرانی مسافران خود ارائه می دهد. این قطار دارای 9 کوپه به صورت چهار نفره است از اینرو وسعت مناسبی را برای مسافرت خود ایجاد کرده است. قطارهای غزال در مسیرهای تهران به مشهد و بالعکس بندرعباس به مشهد یزد به مشهد و اصفهان به مشهد در حرکت هستند.

غزال از دیگر قطارهای ایران بوده که کیفیت بالایی برای مسافران خود ایجاد نموده و به نوعی از لوکس ترین قطارهای مسافربری ایران محسوب می شود. این قطار کوپه ای و ساخت چین بوده و ظرفیت هر کوپه چهار نفر را است. به علت وسعت بالای کوپه های این قطار، شما مشکلی بابت کمبود جا نخواهید داشت. امکانات اولیه این قطار شام سیستم صوتی و تصویری(دو نمایشگر در طرفین)، تهویه مناسب و سرویس های بهداشتی ایرانی و فرنگی است.

قطار 4 تخته غزال
قطار 4 تخته غزال

قطار چهار تخته البرز

البرز از دیگر قطارهای ایران بوده که متعلق به شرکت رجا، چهار تخته و کوپه ای بوده است. این وسیله در دسته قطارهای لوکس محسوب شده اما نسبت به سایر قطار های هم رده خود نظیر قطارهای 5 ستاره فدک، زندگی و غزال امکانات کمتری را به مسافران ارائه می دهد. طراحی داخلی واگن ها به زیبایی هرچه تمام تر صورت گرفته و بدنه آن رد برابر سرما و گرما عایق بوده و همچنین مسافرین این وسیله امکان استفاده از سیستم تهویه مطبوع، کتابخانه، نشریات و مجلات،پذیرایی مناسب و سیستم ها صوتی و تصویری داخل کوپه را دارند.

قطار 4 تخته البرز
قطار 4 تخته البرز

قطارهای چهار تخته سیمرغ

سیمرغ از دیگر قطارهای 8 واگن بوده که ظرفیت هر کوپه این وسیله 4 نفر است. این قطار امکان رزرو با پذیرایی و بدون پذیرایی را به مسافران خود ارائه می دهد. سیمرغ علاوه بر امکاناتی که قطارهای سبز در اختیار مهمانان خود قرار می دهد، برخی از امکانات نظیر کنسول های بازی را با اخذ هزینه در اختیار مسافران خود قرار می دهد.

 قطار 4 تخته سیمرغ
قطار 4 تخته سیمرغ

قطار ۴ تخته خلیج فارس

خلیج فارس از نظر کیفیتی در درجه سوم قطارهای ایران قرار می گیرد. خلیج فارس نیز قطاری 4 تخته است که حداقل امکانات موجود در قطارهای 4 تخته را به مشتریان خود ارائه می دهد. قطار از نظر رده کیفیتی در درجه سوم از قطارهای ناوگان ریلی ایران قرار می گیرد. این قطار نیز یک قطار ۴ تخته است که از بیشتر امکانات اولیه قطارها برخوردار است و رده کیفیتی قابل قبول این قطارها معمولا از نظر فنی و از نظر کیفیت واگن ها و کوپه هاست. خلیج فارس دارای سیستم صوتی و تصویری، سیستم تهویه و سرویس بهداشتی فرنگی و ایرانی ست.

قطار 4 تخته خلیج فارس
قطار 4 تخته خلیج فارس

قطار ۴ تخته طوس

طوس نیز از قطارهای 9 کوپه ای بوده که ظرفیت حمل 36 مسافر را دارد. در برخی از مدل های این قطار سیستم های صوتی و تصویری به مسافران ارائه می شود و سایر مدل ها فاقد سیستم هستند. مزیت طوس نسبت دیگر قطارها، آرامش و آسایشی است که مسافرت به واسطه وجود عایق های حرارتی و سروصدایست که در واگن ها بکار گرفته شده است.  

قطار 4 تخته توس
قطار ۴ تخته توس

قطار ۴ تخته سبز

سبز دسته دیگر از قطارهای کوپه ای 4 نفره بوده که با امکانات ویژه ای که این قطار ارائه می دهد در بین مسافران شهرت یافته است. سازه قطار از بدنه ای دوجداره به همراه مبلمان زیبا و با کیفیت می باشد. قابلیت احضار مهماندار و پخش برنامه های تلویزیون از دیگر خدماتی هستند که این قطار به مسافران خود ارائه می دهد. قطارهای سبز آغاز کننده فعالیت قطارهای لوکس در ناوگان ریلی هستند.

 قطار 4 تخته سبز
قطار 4 تخته سبز

قطار ۴ تخته پلور سبز

این قطار توسط شرکت ریلی رجا به خطوط ریلی کشور اضافه شد. در مجموع 250 واگن از این نوع قطار در کشور وجود دارد. در نظر داشته باشید که قطا سبز و قطار پلور سبز تنها تشابه اسمی دارند. پلور سبز دارای واگن های 4 تخته است و امکاناتی نظیر 4 عدد تخت، تهویه مطبوع، سیستم صوتی و تصویری و سرویس خواب می باشد.

سرویس های بهداشتی ایرانی و فرنگی این قطار از نوع سپتیک (در ایستگاه بسته نمی شوند و قابل استفاده اند) هستند. از دیگر مواردی که باعث محبوبیت این قطارهای شده است لرزش کم قطار در حین حرکت بوده که باعث می شود مسافران آرامش بیشتری داشته باشند. در برخی از قطارها و در سرعت های نزدیک 90 الی 100 کیلومتر لرزش های قطار بسیار شدید شده و گاهی ممکن است باعث بی خوابی شما شود.

 قطار پلور سبز
قطار پلور سبز

قطار چهار تخته سریر

سریر از جدید ترین قطارهای 4 تخته شرکت رجا بوده که در رده ای بین قطارهای لوکس و معمولی قرار می گیرد. این قطار شاید امکانات قطارهای 5 ستاره زندگی و فدک را ارائه ندهند. اما خدمات قابل قبولی به مسافران خود ارائه می دهند. تهران شیراز مهمترین مسیری که این قطارها فعالیت می کنند. 

سریر جدیدترین قطار شرکت رجا است که در دسته قطارهای نیمه لوکس قرار می گیرد. امکانات و خدمات این قطار شاید در حد و اندازه قطارهای زندگی و فدک نباشد، اما مطمئنا می توانیم سریر را یک قطار بسیار خوب بدانیم. مهمترین مسیری که فعالیت این قطار در آن آغاز شده مسیر قطاری تهران شیراز است. البته قطار سریر به عنوان یک قطار لوکس معرفی شده است، اما با توجه به اطلاعاتی که در مورد امکانات و خدمات آن وجود دارد می توانیم این قطار را نیمه لوکس حساب کنیم.

 قطار 4 تخته سریر
قطار 4 تخته سریر

قطار لوکس ۴ نفره

قطارهای لوکس ۴ نفره در دو مدل موجود هستند. مدل ۹ کوپه ای ۳۶ نفره و مدل ۸ کوپه ای ۳۲ نفره این دو مدل هستند که دارای امکاناتی همچون سیستم تهویه، سیستم صوتی و سرویس خواب هستند. تفاوت اصلی این دو کوپه در فضای کوپه هاست. مدل ۸ کوپه ای فضای بیشتری را در اختیار مسافرین قرار می دهد و از نظر ظاهری نیز کمی بهتر از مدل ۳۶ نفره است. این قطار با توجه به اینکه از فضای خوب و امکانات معقولی برخوردار است، کمی قیمت بالاتری دارد.

قطار 4 تخته سیمرغ
قطار 4 تخته سیمرغ

قطار لوکس ۴ نفری، قطاری در مسیرهای داخلی و بین المللی

این نوع قطارها به دو صورت 32 نفره و 36 نفره وجود داشته و به نام های آلمان غربی و شرقی نیز شناخته می شود. قیمت این قطارها تفاوتی با یکدیگر نداشته و تنها اختلاف بین این دو قطار در تعداد کوپه های آن می باشد به طوریکه آلمان غربی دارای 8 کوپه و آلمان شرقی دارای 9 کوپه بوده و قطارهای 8 کوپه ای فضای بیشتری را به مسافران خود ارائه می دهد. امکانات این قطار را تهویه مطبوع، 4 عدد تخت، سیستم صوتی و سرویس خواب تشکیل می دهند. از این قطار در مسیرهای بین المللی نظیر سوریه و ترکیه نیز استفاده می شود.

 قطار 4 تخته
قطار 4 تخته

قطار دلیجان

دلیجان از دیگر قطارهایی فرانسوی بوده که توسط شرکت رجا وارد ایران و به خطوط ریلی کشور اضافه شد. این وسیله در دسته بندی رده متوسط قطارهای ایران قرار گرفته است. تنها امکاناتی که به مسافران در سفر ارائه می شود، دو عدد LCD  پنج اینچی در کوپه هاست که البته امکان پخش صوت و یا تصویر دلخواه را نیز ندارد.

قطارهای دلیجان
قطارهای دلیجان

قطارهای اتوبوسی

قطارهای اتوبوسی در بین سایر قطارها از قیمت مناسب تری برخوردار بوده و سرعت بیشتری را به مسافران خود ارائه می دهد. این نوع قطارها در اروپا بسیار رایج هستند. هم اکنون این وسیله بیشتر در مسیرهای کوتاه و یا شهرهایی که تردد بسیار بالایی در بین آنها برقرار است، استفاده می شود. بیشترین تردد این قطار در مسیر بین مشهد تهران و برعکس بوده که بیشترین ترافیک مسافر را نیز دارا می باشد.

 قطار اتوبوسی
قطار اتوبوسی

قطار تندروی پردیس

در حال حاضر پردیس لقب سریعترین قطارهای ایران را از آن خود کرده است و امکانات مناسبی را از جمله تهویه مطبوع، سیستم های صوتی و تصویر را در اختیار مسافران خود قرار می دهد. شما در این قطار علاوه بر خدمات اعلام شده، یک وعده پذیرایی رایگان نیز دریافت خواهید کرد. که بسته به زمان سفر، صبحانه، نهار یا شام را شامل می شود. علاوه بر سرعت بالای این قطار، علت محبوبیت بالای پردیس، استفاده از دربهای برقی، دکوراسیون زیبا و عایق صوتی در آن می باشد.

در مجموع 11 عدد از این قطار در خطوط ریلی کشور بوده که اقدام به جابجایی مسافران در مسیرهای مختلف می کنند. این قطارهای با همکاری شرکت های آلمانی و اتریشی تهیه و تجهیز شده اند. اگر به دنبال یک قطار می گردید که به سرعت شما را به مقصد برساند پردیس انتخاب خوبی است. چرا که سرعت این قطار ۱۶۰ کیلومتر است. به گونه ای که این قطارهای قادر هستند در شرایط عادی در کمتر از ۸ ساعت، مسیر تهران تا مشهد را بپیمایند.

 قطار تندروی پردیس
قطار تندروی پردیس

قطار اتوبوسی صبا

صبا از دیگر قطارهای اتوبوسی ایران بوده که در ناوگان حمل و نقل ریلی ایران فعالیت می کند. هرچند این قطار در دسته اتوبوسی قرار گرفته، اما امکانات مناسبی را به مسافران خود ارائه می دهد. صبا ساخت چین بوده و قطاری دوطبقه با قابلیت حمل 108 مسافر است. مهمترین امکانات قطار صبا را سیستم تهیه مجزا برای هر واگن، سیستم صوتی و تصویری، عایق بندی سرو صدا و گرما و سرما تشکیل می دهد. ساختار این قطار به گونه ای طراحی شده که کمترین لرزش و تکان را در حین حرکت داشته باشد.

قطار اتوبوسی صبا
قطار اتوبوسی صبا

قطارهای شش تخته

قطارهای 6 تخته راحتی بین قطارهای 4 تخته و قطارهای اتوبوسی را به مشتریان خود ارائه می دهد. به علت قرار گرفتن تخت های بیشتر داخل، کابین ها فضای بیشتری را به مشتریان خود ارائه می دهند. از مهمترین امکاناتی که این قطارها به مشتریان خود ارائه میدهند می توان به سیستم های صوتی و تصویر داخل کابین اشاره کرد. در صورتی که خانواده پرجمعیتی داشته باشید، قطارهای 6 تخته گزینه مناسبی برای مسافرت شما هستند.

قطارهای شش تخته
قطارهای شش تخته

قطار شش تخته پارسی

پارسی 6 تخته از پر استفاده ترین قطارهای ایران می باشند که در ناوگان ریلی به جابجایی مسافران می پردازند. البته پارسی تنها قطار 6 تخته مکشور نبوده و در ادامه به معرفی سایر قطارهای 6 تخته خواهیم پرداخت.

قطار شش تخته پارسی
قطار شش تخته پارسی

قطار مهتاب – ۶ تخته لوکس

قطار مهتاب از شرکت های زیر مجموعه شرکت قطاری سفیر است. ان قطار 6 تخته امکاناتی نظیر سیستم های سیستم تهویه مطبوع، گرمایشی و سرمایشی، سیستم رسانه ای، خدمات پذیرایی و توزیع نشریات و مجلات از خدمات این قطار بوده که باعث شده با استقبال خوبی در میان مشتریان خود مواجه شود.

قطار شش تخته پارسی از دیگر قطارهای شرکت رجا بوده که به ارائه خدمت به مشتریان خود می پردازد. واگن های این قطار معمولی بوده و خدمات قابل قبولی را ارائه می دهد. هر واگن دارای 10 کوپه که در مجموع ظرفیتی 60 نفرا را شامل می شود. از جمله امکاناتی که تاین قطار می توان به سرویس خواب تمیز و بهداشتی، سرویس بهداشتی فرنگی و ایرانی، سیستم تهویه هوای مطبوع، سیستم های صوت تصویر و پریز برق اشاره کرد.

عکس قطار مهتاب 6 تخته لوکس
عکس قطار مهتاب 6 تخته لوکس

قطارهای ۶ تخته میلاد

قطار میلاد بهترین قطار ۶ تخته شرکت رجا است. کابین های این قطار دارای ۶ تخته درجه ۱ هستند که از واگن های زیبا و تمیز به همراه امکانات کامل بهره می برند. امکانات واگن های قطار را عایق صوت، گرما و سرما، سیستم تهویه مطبوع و ملزومات تمیز و بهداشتی خواب تشکیل می دهد. این قطار در بسیاری از مسیرهای ریلی کشور فعالیت می کند.

قطارهای ۶ تخته میلاد
معرفی قطارهای ۶ تخته میلاد در مقاله کدام شهرهای ایران قطار دارند؟

قطار ۶ تخته کوثر

شرکت ریل سیر کوثر از شرکت های زیر مجموعه سفیر بوده که در ناوگان خود چندین مدل مختلف قطار در اختیار دارد که یکی از  معروف ترین آنها قطار کوثر است. قطار ۶ تخته کوثر یکی از قطارهای ۶ تخته محبوب در این مسیر است. واگن های قطار از نظر صدا و رطوبت کاملا عایق هستند، بنابراین مسافران آرامش بیشتری را در این قطارها تجربه خواهند کرد. کوثر با ارائه پذیرایی و خدمات مهمانداری، صندلی های مناسب، به یک انتخاب خوب برای سفرهای دسته جمعی مبدل شده است.  

قطار ۶ تخته کوثر
معرفی قطار ۶ تخته کوثر در مقاله کدام شهرهای ایران قطار دارند؟

بهترین قطارهای ایران

قطار غزال بنیاد VIP، قطار ۵ ستاره فدک و قطار ۵ ستاره زندگی، از بهترین قطارهای ایران محسوب می شوند. امکاناتی که در این قطارها وجود دارد بیشتر از امکانات اولیه ای است که شما در سایر قطارها تجربه خواهید کرد. برای مثال در قطارهای ۵ ستاره فدک امکاناتی همچون نمایشگر همراه با قابلیت انتخاب رسانه وجود دارد که می توانید فیلم و یا موسیقی مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

در صورتی که هرگونه درخواستی داشته باشید می توانید با یک دکمه مهماندار را احضار کرده و از او کمک بخواهید. قطارهای ۵ ستاره زندگی نیز از دیگر قطارهای لوکس ایران بوده که بواسطه ظاهر کابین بسیار لوکس و زیبای و راحتی کوپه هایش جزو بهترین قطارهای ایران طبقه بندی شده است.

 بهترین قطارها
کدام شهرهای ایران قطار دارند – بهترین قطارها

مسیر قطارهای ایران

با قطار به کدام شهرهای ایران می توان سفر کرد شاید برای شما هم سوال شده باشد. کدام یک از شهرهای ایران ایستگاه قطار دارند و در سفر ریلی می توان با آن شهر مراجعه کرد. همانگونه که پیشتر نیز اشاره شد. قطار از ایمن ترین و در عین حال ارزان ترین وسایل سفر در دنیا محسوب شده که این موضوع از دلایل محبوبیت استفاده از قطار به شمار می رود.

هم اکنون استانهای کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، همدان، کرمانشاه، ایلام، اردبیل کردستان، گیلان، خراسان جنوبی و شمالی فاقد راه آهن بوده و هنوز به شبکه ریلی کشور متصل نشده اند. هرچند مسئولین امر پس احداث راه آهن استان‌های همدان، گیلان، کرمانشاه و اردبیل را در آینده نزدیک در دستور کار قرار داده اند. هم اکنون معروف ترین مسیرهای ریلی کشور را در جدول زیر آورده شده است.

مسیرهای ریلی تهرانمسیرهای ریلی مشهدسایر مسیرها
تهران – مشهدشاهرود – مشهدخرمشهر – اهواز
تهران – شاهرودسمنان – مشهداندیمشک – اهواز
تهران – سمنانطبس – مشهدکرج – تبریز
تهران – نیشابور – تربت حیدریهاصفهان – مشهدشیراز – اصفهان
تهران – خوافتبریز – مشهدیزد – کرمان
تهران – طبسمهاباد – مشهدیزد – بندرعباس
تهران – اراکاهواز – مشهداصفهان – بندرعباس
تهران – اهوازشبستر – مشهدگرگان – پل سفید
تهران – خرمشهرملایر – مشهدتبریز – وان
تهران – مراغهقم – مشهدتبریز – جلفا
تهران – زنجانزنجان – مشهدتبریز – تربیت معلم
تهران – میانهقزوین – مشهداندیمشک – درود
تهران – شیرازکرج – مشهددرود – جمسگر
تهران – تبریزکاشان -مشهددرود – سفید دشت
تهران – یزدیزد – مشهدکارون – بندر ماهشهر
تهران – زاهدانکرمان – مشهد
تهران – بندرعباسبندر‌عباس – مشهد
تهران – ساریساری – مشهد
تهران – گرگانشیراز – مشهد
تهران – فیروزکوهمشهد – سرخس
کدام شهرهای ایران قطار دارند – مسیر های حرکت

راه آهن سراسری شمال به جنوب ایران نواحی مختلفی عبور کرده و ۸۹ ایستگاه انتخابی در این مسیر وجود دارد. موضوعی که باعث گردیده اثر ملی برای فهرست یونسکو قرار می گیرد مسیر ریلی راه سرسری شمال ایران از بندر گز واقع در جنوب دریای خزر آغاز شده و تا بندر امام در کرانه های خلیج فارس امتداد می یابد در طول این مسیر ریلی ایستگاههای می مانند قائمشهر گرمسار تهران اراک درود شهبازان و اندیمشک قرار گرفته است از سوی دیگر مسیر راه آهن سراسری از شهرهای دزفول و اهواز نیز ادامه می یابد و در نهایت به خط ریلی عبور از پل کارون در جهان خرمشهر بندر امام و کله کرانه های خلیج فارس می رسد.

مسیر قطارهای ایران
مسیر قطارهای ایران

راه آهن سراسری قطار در ایران در طول مسیر خود به استان های البرز و گردن های مرتفع فیروزکوه را پشت سر گذاشته و عبور از تونل ها و پروژه های متعدد مسیر خود را دنبال می کند پس از آن بگذرد جوری ورامین به تهران می رسد و این مسیر را به سمت قم و اراک را ادامه خواهد داد راه آهن سراسری ایران به عنوان طولانی ترین خط ریلی ثبت شده فرصت مسکو به شما رفته که شمال و جنوب ایران را به یکدیگر متصل کند.

در این مقاله به بررسی خطوط راه آهن ایران پرداخته و تاریخچه احداث آن را بررسی کرده و پس از آن شهرهایی که ایستگاه راه آهن در آنها وجود داشته را معرفی کرده و نحوه دسترسی به آنها را بیان کردیم چنانچه شما نیست سابقه استفاده از قطار های ایران را دارید تجربیات خود را با ما در میان بگذارید. همانطور که در جدول مشخص شده تعداد بسیار زیادی از مسیرهای ریلی کشور از تهران عبور می کنند و دو شهر تهران و مشهد بیشترین سفرهای ریلی کشور ها به خود اختصاص دادند.

مسیرهای ریلی
مسیرهای ریلی

سرعت قطارهای ایران چقدر است؟

سرعت قطار در ایران نسبت به سایر کشورهای دنیا وضعیت خوبی ندارد هرچند  عدد مشخصی در این زمینه اعلام نشده است. در حال حاضر بیشتر قطار های مسافربری ایران با سرعتی در حدود 100 کیلومتر حرکت کرده و حداکثر سرعت این قطارها به بیش از 120 کیلومتر نمی رسد. هرچند در این میان قطار غدیر توانسته این سرعت را به 120 کیلومتر بر ساعت برساند. اخیرا در برخی از مسیرها این قطار سرعت 140 کیلومتر را نیز تجربه کرده است. اما پرسرعت ترین قطار در ایران متعلق به قطارهای پردیس بوده که با سرعتی بین 160 تا 180 کیلومتر، مسیر تهران را مشهد را می پیماید.

برای درک بهتر این موضوع، در نظر داشته باشید که قطار تهران مشهد طولی 900 کیلومتری داشته که شما با استفاده از این وسیله می توانید این مسیر را در 8 ساعت بپیمایید که نسبت به سایر قطارهای کشور، 4 ساعت زودتر به مقصد خواهید رسید. علت اینکه این پردیس با این سرعت زودتر به مقصد نمی رسد را باید در ایستگاه ها و توقف هایی که در طول مسیر برای موارد مختلف از جمله نماز برگزار می شود، جست و جو کرد.

پرسرعت ترین قطارهای مسیر
پرسرعت ترین قطارهای مسیر

چرا قطار در ایران نسبت به سایر کشورها از سرعت کمتری برخوردار است؟

دلایلی که سرعت قطارهای ایران نسبت به سایر کشورهای دنیا سرعت کمتر است شامل موارد زیر می باشد.

 • استفاده از قطارهای سریع السیر نیازمند زیرساخت مناسب بوده که مسیر ریلی یکی از این موارد است.
 • تهیه قطارهای سریع السیر و ایجاد زیرساخت نیازمند داشتن و تکنولوژی بالایی بوده که متاسفانه در این زمینه فعالیت به خصوصی انجام نشده است.
 • به دلیل عدم صرفه اقتصادی در مسیرهای ریلی کشور، سرمایه گذاری از سوی بخش خصوصی و دولتی صورت نگرفته است.
سرعت قطارهای ایران
سرعت قطار در ایران در مقاله کدام شهرهای ایران قطار دارند؟

سوخت قطارهای ایران چیست؟

سوخت اکثر قطارهای ایرانی که در خطوط ریلی این کشور فعالیت می کنند فسیلی بوده که در کنار قیمت کمتری که به مصرف کنندگان ارائه می دهند آلودگی بسیار زیادی را تولید می کنند. به علت تکنولوژی قدیمی اینگونه قطارها، استفاده از آنها در بسیاری از کشورهای توسعه یافته ممنوع شده است.

ایستگاه های راه آهن شهرهای ایران

فهرست کامل ایستگاه های قطار در ایران به همراه آدرس، شماره تلفن، امکانات و مقاصد خطوط ریلی، دسته بندی 19 گانه ایران و تمامی 381 ایستگاه ریلی فعال ایران تا سال 1394 به همراه 14078 کیلومتر شبکه راه آهن جزو میراث فرهنگی ملموس یونسکو به ثبت رسید.

نواحی  راه ‌آهن (راه ‌آهن  آذربایجان- راه‌ آهن اراک – راه ‌آهن  اصفهان – راه ‌آهن  تهران – راه ‌آهن  جنوب – راه ‌آهن  جنوب شرق – راه ‌آهن  خراسان – راه ‌آهن  لرستان – راه ‌آهن  هرمزگان – راه‌ آهن یزد – راه‌ آهن زاگرس – راه ‌آهن  شرق – راه‌ آهن شمال – راه ‌آهن  شمال شرق ۱ – راه ‌آهن  شمال شرق ۲ – راه ‌آهن  شمال غرب – راه ‌آهن  فارس- راه ‌آهن  قم – راه ‌آهن  کرمان)

ایستگاه ‌های راه‌ آهن
ایستگاه ‌های راه‌ آهن

ایستگاه های راه ‌آهن شمال

ندر امیرآباد – آزادمهر – بن ‌کوه – کبوتر دره – سیمین‌ دشت – زرین‌ دشت ایستگاه مهاباد – فیروزکوه – گدوک – دوگل – ورسک – سرخ‌ آباد – سوادکوه – پل سفید – زیرآب – شیرگاه – قائم‌ شهر – گونی‌ بافی (قائمشهر) – ساری – شهید نوبخت – نکا – رستم‌ کلا – بهشهر – تیرتاش – گلوگاه – بندرگز – بندرترکمن – سبزدشت – گرگان

 ایستگاه های راه آهن شمال
ایستگاه های راه آهن شمال

ایستگاه های راه ‌آهن تهران

رابط ملکی – آپرین  – کویر – کهندژ – زیاران – آبیک – هشتگرد – کردان – کرج – ملکی – لشکری – نیک پسندی – رباط کریم – اسلامشهر – تپه سفید – تهران – ری – بهرام – ورامین – پیشوا – ابردژ – گرمسار

ایستگاه ‌های راه‌ آهن تهران
ایستگاه ‌های راه‌ آهن تهران

ایستگاه های راه ‌آهن قم

جمکران – محمدیه 2 – گارمانوری قم – شورآب – ساقه – قم – پل – نودژ – نجیلاوند – کوه پنگ – شهید خیری‌پور – پرندک – رودشور

 ایستگاه های راه آهن قم
ایستگاه های راه آهن قم

راه ‌آهن اراک

پالایشگاه- سمیه- نورآباد- شازند- سمنگان- اراک- ملک‌آباد- مشک‌آباد- نان گرد- راهگرد- سواریان- باغیک

 ایستگاه راه آهن اراک
ایستگاه راه آهن اراک

ایستگاه های راه ‌آهن لرستان

تنگ ‌هفت کشور – چمسنگر – سپید دشت – بیشه – قارون – دورود – رودک – دربند – ازنا – مومن‌آباد

 ایستگاه راه‌ آهن لرستان
ایستگاه راه‌ آهن لرستان

ایستگاه های راه ‌آهن زاگرس

هفت ‌تپه ایستگاه شوش – سبزآب – اندیمشک – دوکوهه – گل ‌محک – بالارود – مازو – شهبازان – تله‌ زنگ – تنگ‌ پنج

ایستگاه راه‌ آهن زاگرس
ایستگاه راه‌ آهن زاگرس

ایستگاه های قطار جنوب کشور

میان‌ آب – آهودشت – بامدژ – خاورنظامیه – اهواز کارون میاندشت خسروی منصوری گرگر مرغزار – سربندر بندر امام خرمشهر قدس شهید حمید موسوی آهو حسینیهبندر ماهشهر

ایستگاه راه‌ آهن جنوب
ایستگاه راه‌ آهن جنوب

ایستگاه های راه ‌آهن  شمال غرب

مراغه – خواجه نصیر – گل‌ تپه – سهند – خراجو – سراجو – آتش ‌بخ – هشترود – صائب – خراسانک – بابک – شیخ صفی – قرانقو – میانه – پل ‌دختر- سرچم – آذرپی – نیک ‌پی – خرم ‌پی – زنجان – بناب – سلطانیه – پیرزاغه – زرین ‌دژ – خرم‌ دره – قروه- سیاه‌ باغ – تاکستان – سیاه‌ چشمه – قزوین

ایستگاه راه آهن شمال غربی
ایستگاه راه آهن شمال غربی

ایستگاه های راه ‌آهن آذربایجان

رازی – اقبالی – میلادی – بابکان – سلماس – شکریازی – چشمه‌ کنان – تسوج‌ قلعه – شرف‌ خانه – دیزه خلیل – جلفا – گرگر – زال – هرزند – مرند – کندلج – پیام – سیوان – صوفیان – سهلان – تبریز – عباسی – زارعی – آذرشهر – شیرآئین – پرویز بهمن – عجب ‌شیر – دیزه ‌رود – آذربناب

 ایستگاه راه آهن آذربایجان
ایستگاه راه آهن آذربایجان

ایستگاه های راه ‌آهن شمال شرق

مبارکهجوین – سنخواست – آزادوار – جاجرم – ابریشم – بکران جهان ‌آباد – گیلان – شیرین ‌چشمه – بسطام – شاهرود – کلاتخوان – زرین – دامغان – سرخده – امروان – بنوار – لارستان – هفت خوان – گرداب – آبگرم – میاندره – سمنان – بیابانک – لاهورد – سرخ ‌دشت – ده ‌نمک – یاتری

ایستگاه راه آهن شمال غربی
ایستگاه راه آهن شمال غربی

ایستگاه های راه ‌آهن خراسان

سرخسگنبدلی – رباط شرف – مرزداران – مختوم ‌قلی – رباط ماهی – آزادگان – شهید مطهری – مشهد – سلام – فریمان – تربت – ابومسلم – کاشمر – خیام – نیشابور – عطار – فردوس – سبزوار – بیهق – اسفراین – نقاب

ایستگاه های راه ‌آهن خراسان
ایستگاه های راه ‌آهن خراسان

ایستگاه های راه ‌آهن اصفهان

حسن‌ آباد – مجتمع فولاد مبارکه – پولاد – عقدا – اشک – ساسان – هما – شبنم – شیراز کوه – ورزنه – مشک – هرند – خیرآباد – زرین ‌شهر – ریز – دیزیچه – آب‌نیل – ایران‌ کوه – اصفهان – فیروزه – سیستان – ورتون – گرم ‌آب – چاریسه – گل – رنگان – ابیازن – جزن اسپیدان – بادرود – ده‌ آباد – گز سرخ ‌گل – کاشان – مدآباد – دهنار – فیروزآباد

ایستگاه های راه ‌آهن اصفهان
ایستگاه های راه ‌آهن اصفهان

ایستگاه های راه ‌آهن یزد

گندله سازیاضطراری ۲6 – ساغند – چادرملو – خوشومی – دره‌ انجیر – نی‌ باد – ریگ – زرین‌کوه – توت – چغاسرخ – گلدانه – اردکان – بی‌سیم – سرو – دوکوهه سیاه ‌کوه – نوگنبد – سرگز – نایین- ویادوک – سهیل -سنگی – شهرآب – رباط -زواره – سهامیه – موغار – بافق – هرام گور – مهرداد – تبرکوه – چاه خاور – رخش – یزدگرد – یزد – نظرآباد – شمسی – میبد – ارژنگ

ایستگاه های راه آهن یزد
ایستگاه های راه آهن یزد

ایستگاه های راه ‌آهن کرمان

شورگزمیل نادری – فهرج – خودروسازان – خواجه عسکر – دارزین – ده بکری –  تهرود –  حمیدیه  – کاوه – دره ‌ریگ – حسین آباد – راین – بم – کرمان – سلطانی – پورمند – زرند – جلال‌آباد -گل زرد – سنگ – سی‌ریز – مورد – مانی

ایستگاه راه ‌آهن کرمان
ایستگاه راه ‌آهن کرمان

ایستگاه های راه ‌آهن هرمزگان

اضطراری ۱8 –  اضطراری 22 – اضطراری 8 – اضطراری 16 – چوران  – اضطراری ۲۵ – چاه تر – قره ‌تپه – مانوری – بندرعباس – انشعاب – فین – زادمحمود – گل‌گهر – معدن – تزرج – کهه – مس سرچشمه – گل‌ گهر – سیرجان – خاتون‌ آباد – میمند – احمدآباد – بیاض – جنت‌آباد

ایستگاه راه آهن هرمزگان
ایستگاه راه آهن هرمزگان

ایستگاه های راه ‌آهن جنوب شرق

میل ۷۲ – میرجاوه – بوک – خان محمد چاه – چهار صوله – کچه ‌رود – پدگی – زاهدان مسافری قدیم – جیگولی – کنجاک – دومک – وشورو – رود ماهی – کلات – نمکزار زاهدان – مزارآب – رودشور زاهدان

ایستگاه راه آهن جنوب شرق
ایستگاه راه آهن جنوب شرق

نقشه راه آهن ایران ۱۴۰1

نقشه ای که در ادامه مشاهده می کنید با استفاده از اطلاعات و داده های یک  GPS با فاصله حداکثری ۴۰ متر از شبکه ریلی ایران است که توسط گروه GIS (گروه سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی) راه آهن جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است.

نقشه راه آهن ایران ۱۴۰1
نقشه راه آهن ایران ۱۴۰1

سوالات متداول

دلایل کاهش سرعت قطارهای ایران نسبت به سایر کشورها چیست؟

 • استفاده از قطارهای سریع السیر نیازمند زیرساخت مناسب بوده که مسیر ریلی یکی از این موارد است.
 • تهیه قطارهای سریع السیر و ایجاد زیرساخت نیازمند داشتن و تکنولوژی بالایی بوده که متاسفانه در این زمینه فعالیت به خصوصی انجام نشده است.
 • به دلیل عدم صرفه اقتصادی در مسیرهای ریلی کشور، سرمایه گذاری از سوی بخش خصوصی و دولتی صورت نگرفته است.

سوخت قطارهای ایران چیست؟ و سرعت قطارها چقدر است؟

سوخت اکثر قطارهای ایرانی فسیلی است و در کنار قیمت کمتری که به مصرف کنندگان ارائه می دهند، آلودگی بسیار زیادی را تولید می کنند. به علت تکنولوژی قدیمی اینگونه قطارها، استفاده از آنها در بسیار از کشورهای توسعه یافته ممنوع شده است.

بیشتر قطارهای مسافربری ایران با سرعتی حدود 100 کیلومتر است و حداکثر سرعت این قطارها به بیش از 120 کیلومتر نمی رسد. هرچند در این میان قطار غدیر توانسته این سرعت را به 120 کیلومتر بر ساعت برساند. اخیرا در برخی از مسیرها این قطار سرعت 140 کیلومتر را نیز تجربه کرده است. اما پرسرعت ترین قطار در ایران متعلق به قطارهای پردیس بوده که با سرعتی بین 160 تا 180 کیلومتر، مسیر تهران را مشهد را می پیماید. قطارهای پرسرعت پردیس از نوع سالنی (اتوبوسی) است.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام.بوشهر پایتخت انرژی ایران است.یک بندر تجاری صنعتی ونفتی که شرکت های بزرگ نفتی و صادراتی در کنار منبع های بزرگ گاز و پتروشیمی بودجه کشور را تامین می کند.باور می کنید اگر بگویم قطار ندارد ؟ در حالیکه هر استانی نمایندگان قوی تری داشته زودتر صاحب قطار شده اند

  1. سلا دوست عزیز.
   بله حق باشماست. انشالله زودتر شاهد راه اندازی ایستگاه راه آهن در بوشهر باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا