رسپینا
راهنمای سفر

فاصله تهران تا استانبول با هواپیما، قطار، اتوبوس و ماشین شخصی

طبق آمار منتشر شده از وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه در سال 2022، تنها از کشور ایران، 1 میلیون و 98 هزار نفر گردشگر ایرانی از استانبول بازدید کردند که بخش زیادی از آن ها مسافران تهران بوده اند. پرفروش ترین بلیط هواپیما خارجی از مبدا ایران نیز، مربوط به پروازهای استانبول است. از طرف دیگر، خیلی از مسافران هیجان سفر زمینی را به سفرهای هوایی ترجیح می دهند.

در این مقاله، کامل ترین اطلاعات مربوط به فاصله تهران تا استانبول با هواپیما، قطار، اتوبوس و خودرو شخصی را همراه نقشه هر کدام ارائه داده ایم تا تمام گزینه های سفر فراموش نشدنی تان از تهران به استانبول را ببینید و با خیال راحت برنامه ریزی کنید. با ما همراه باشید.

فاصله تهران تا استانبول با هواپیما

 فاصله هوایی تهران تا استانبول حدود 2041 کیلومتر است که مدت زمان پیمودن آن براساس مسیر هوایی که ایرلاین انتخاب می کند و شرایط جوی متفاوت است. از طرف دیگر، اینکه مقصد پرواز، فرودگاه صبیحا باشد یا فرودگاه جدید استانبول، بر فاصله تهران تا استانبول با هواپیما تاثیرگذار است. اگر تمایل دارید بدانید مدت زمان پرواز شما چقدر است تا کوتاه ترین پرواز ممکن را انتخاب کنید، رسپینا ضمن نشان دادن تمامی بلیط ها، جزئیات مربوط به هر پرواز مانند مدت زمان پرواز را نشان می دهد.

پس از ورود به صفحه خرید بلیط هواپیما تهران استانبول، تاریخ سفر را وارد کنید. در صفحه بعدی، بالای هر بلیط، کل مدت زمان پرواز قید شده است. اگر هم بلیط را خریده اید، ساعت پرواز و ساعت لندینگ در فرودگاه مقصد روی آن درج شده است.

مسیر هوایی مستقیم تهران به استانبول

اکثر شرکت های هواپیمایی فعال در مسیر به خصوص ایرلاین های داخلی، پرواز تهران استانبول را به صورت مستقیم انجام می دهند. فاصله تهران تا استانبول در پروازهای مستقیم بدون درنظر گرفتن شرایط جوی عادی، به صورت زیر است:

نام شرکت هواپیماییمدت زمان پرواز
هواپیمایی ایران ایرتور3h 30m
هواپیمایی پگاسوس3h 15m
هواپیمایی قشم ایر2h 30m
هواپیمایی آتا2h 50m
هواپیمایی ماهان2h 45m
هواپیمایی آسمان2h 30m

مسیر هوایی غیرمستقیم تهران استانبول

با اینکه این فاصله هوایی طولانی چندان طولانی نیست اما برخی از ایرلاین های خارجی، پرواز تهران استانبول را به صورت غیرمستقیم با توقف در یک فرودگاه دیگر انجام می دهند که اصطلاحا پرواز کانکشن نامیده می شود. نقطه توقف نیز به ملیت ایرلاین برگزارکننده بستگی دارد. مثلا پروازهای هواپیمایی ترکیش، در شهر آنکارا و پروازهای قطرایرویز در شهر دوحه توقف دارد. در عکس های زیر می توانید مسیر پروازی غیرمستقیم موجود را مشاهده کنید.

نام شرکت هواپیماییمدت زمان پروازنقطه توقفمدت زمان توقف
هواپیمایی پگاسوس5h 30mآنکارا2h 35m
هواپیمایی ترکیش3h 45mآنکارا3h 15m
هواپیمایی امارات2h 30mدبی7h 0m
قطرایرویز6h 35mدوحه7h 20m
هواپیمایی سلام ایر7h 35mمسقط13h 45m
هواپیمایی فلای دبی7h 0mدبی14h

اگر قصد به صورت توریستی به استانبول سفر کنید بهتر است پرواز کانشکن رزرو نکنید؛ چون هم مدت زمان بیشتری را در مسیر راه خواهید بود و هم اینکه پروازهای غیرمستقیم از پروازهای مستقیم گران تر هستند.

فاصله تهران تا استانبول با قطار

تاکنون خط راه آهن مستقیمی میان تهران و استانبول وجود نداشته و تنها تا قبل از سال 99، مسیر ریلی تهران به آنکارا فعالیت داشته است. بعد از شیوع کرونا، خط ریلی میان ایران و ترکیه بسته شد و تاکنون نیز بدون فعالیت بوده است. با اینکه مسیر سفر شما طولانی می شود و این کار را توصیه نمی کنیم اما می توانید ابتدا بلیط قطار تهران تبریز را خریداری کنید و از تبریز با اتوبوس یا خودروی شخصی راهی وان و سپس از آن جا راهی استانبول شوید. مدت زمان هر کدام از بخش های سفر نیز به صورت زیر است:

  • فاصله تهران تا تبریز با قطار: 13 ساعت
  • فاصله تبریز تا وان با اتوبوس یا ون: حدودا 5 ساعت + 1 الی 3 ساعت معطلی در مرز
  • فاصله وان تا استانبول با اتوبوس یا ون: حدودا 20 ساعت

فاصله تهران تا استانبول با اتوبوس

اگر قصد سفر زمینی به استانبول را دارید، راحت ترین و بهترین گزینه خرید بلیط اتوبوس تهران استانبول است. با توجه به مرزی که انتخاب می کنید، مدت زمان سفر و فاصله تهران تا استانبول هم متفاوت است اما مرز بازرگان، محبوب ترین مسیری است که شرکت های اتوبوسرانی و مسافران انتخاب می کنند و اگر از این مسیر بخواهید راهی شوید، حدود 2457 کیلومتر مسافت جاده ای پیش رو دارید. با احتساب زمان معطلی در مرز برای کنترل مدارک و بار، فاصله تهران تا استانبول با اتوبوس حدودا 40 ساعت خواهد بود.

فاصله تهران تا استانبول با ماشین شخصی

در سفر با ماشین شخصی، گزینه های متنوع تری برای انتخاب کوتاه ترین مسیر و یا مرز دلخواه دارید. البته فراموش نکنید چندین مرحله اداری وجود دارد که باید قبل از رسیدن به مرز انجام دهید تا بتوانید با خودرو وارد کشور ترکیه شوید. در مقاله سفر زمینی به استانبول تمامی اقدامات اداری را مفصل توصیح داده ایم که برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به آن مراجعه کنید. بین کشور ایران و ترکیه، 3 مرز زمینی وجود دارد که با انتخاب هر کدام، مسیر متفاوتی را پشت سر خواهید گذاشت. فاصله تهران تا استانبول هم برای هر کدام متفاوت است که جزئیات بیشتر را در ادامه توضیح داده ایم.

فاصله تهران تا استانبول از مرز بازرگان

پایانه مرزی بازرگان از مرزهای پرتردد نزدیک به تبریز بوده که میان شهر بازرگان ایران و شهر گوربولاغ ترکیه واقع شده است. فاصله تهران تا پایانه مرزی بازرگان حدود 900 کیلومتر است که با خودرو شخصی در مدت زمان حدودا 11 ساعت پیموده می شود. پس از عبور از این مرز وارد شهر گوربولاغ می شوید که فاصله آن تا استانبول حدودا 19 ساعت رانندگی است.

فاصله تهران تا استانبول از مرز بازرگان

فاصله تهران تا استانبول از مرز رازی

پایانه مرزی رازی در شهرستان خوی قرار دارد که با شهر وان ترکیه هم مرز است. فاصله تهران تا این پایانه مرزی حدود 856 کیلومتر است. پس از عبور از این مرز وارد شهر وان خواهید شد که حدود 100 کیلومتر با این پایانه مرزی فاصله دارد. فاصله شهر وان تا استانبول حدود 1520 کیلومتر است که با خودروی شخصی در مدت زمان حدودا 21 ساعت پیموده می شود.

فاصله تهران تا استانبول از مرز رازی

فاصله تهران تا استانبول از مرز سرو (Sero)

پایانه مرزی سرو در شهری به همین نام و در استان آذربایجان غربی و 60 کیلومتری شهر ارومیه قرار دارد. این مرز با شهر یوکسک آوا در ترکیه هم مرز است. پایانه مرزی سرو همه روزه فعالیت دارد و ورودی آن به سمت ترکیه در زمان بعدظهر خلوت است. از تهران تا ارومیه حدود 830 کیلومتر مسیر زمینی پیش رو دارید و فاصله پایانه مرزی سرو تا استانبول نیز حدودا 1900 کیلومتر (22 ساعت) است.

فاصله تهران تا استانبول از مرز سرو

فاصله تهران تا استانبول از کدام مرز زمینی کوتاه تر است؟

با توجه به مواردی که در بالا ذکر شد، مسیری که از هر کدام مرزهای سه گانه ایران و ترکیه می گذرد به صورت زیر است:

نوشته های مشابه
  • فاصله مرز بازرگان تا استانبول: حدود 1600 کیلومتر – 19 ساعت رانندگی
  • فاصله مرز رازی تا استانبول: حدود 1520 کیلومتر – حدودا 20 ساعت رانندگی
  • فاصله مرز سرو تا استانبول: حدود 1900 کیلومتر – 22 ساعت رانندگی

بنابراین عبور از پایانه مرزی بازرگان پیشنهاد می شود.

کلام پایانی

کلام پایانی را بر عهده شما می گذاریم. آیا اطلاعات یا تجربه ای در مورد سفر هوایی یا زمینی به استانبول از تهران دارید؟ آیا به غیر از مواردی که در مورد فاصله تهران تا استانبول بررسی کردیم، نکته ای هست که باقی مانده باشد؟ آیا اطلاعات این مقاله برای شما مفید بود؟ یا … . در هر صورت مشتاقانه منتظر پاسخ شما در قسمت نظرات خواهیم بود. 😊 راستی، مقاله هنوز تمام نشده است؛ بعضی سوالات متداولی که مسافران از ما میپرسند را در قسمت پایین برایتان گذاشته ایم. امیدواریم به برنامه ریزی سفر شما کمک کند.

سوالات متداول

من میخواهم به صورت زمینی با خودروی شخصی از تهران به استانبول بروم؛ انتخاب کدام مرز زمینی از نظر مدت زمان سفر بهتر است؟

از مرز بازرگان تا استانبول حدودا 19 ساعت رانندگی پیش رو دارید که نسبت به فاصله مرز رازی و مرز سرو تا استانبول کوتاه تر است.

فاصله تهران تا استانبول زمینی چند کیلومتر است؟

بین کشور ایران و ترکیه، 3 مرز زمینی وجود دارد که با انتخاب هر کدام، مسیر متفاوتی را پشت سر خواهید گذاشت.

فاصله تهران تا مرز بازرگان حدود 900 کیلومتر (حدودا 11 ساعت رانندگی) است. از مرز تا استانبول هم 19 ساعت رانندگی فاصله وجود دارد.

فاصله تهران تا مرز رازی حدود 856  کیلومتر (حدودا 10 ساعت رانندگی) است. از مرز تا استانبول هم 21 ساعت رانندگی فاصله وجود دارد.

فاصله تهران تا مرز سرو حدود 830  کیلومتر (حدودا 10 ساعت رانندگی) است. از مرز تا استانبول هم 22 ساعت رانندگی فاصله وجود دارد.

فاصله تهران تا استانبول با اتوبوس چند ساعت است؟

با احتساب زمان معطلی در مرز برای کنترل مدارک و بار، فاصله تهران تا استانبول با اتوبوس حدودا 40 ساعت خواهد بود.

آیا می توان برای خرید از شهر مرزی وان، در کمتر از یک روز بدون نیاز به اقامت در شب سفر کرد؟ یا اینکه سفر بیشتر از یک روز طول خواهد کشید؟

بله. می توانید به مرز رازی مراجعه کنید. پس از عبور از این مرز وارد شهر وان خواهید شد که حدود 100 کیلومتر (تقریبا 2 ساعت رانندگی) با این پایانه مرزی فاصله دارد. اگر مشکلی در مرز پیش نیاید و معطل نشوید، می توانید در کمتر از 1 روز به وان سفر کرده و خرید کنید.

من میخواهم با قطار از تهران تا استانبول بروم، آیا این امکان پذیر است؟

به صورت مستقیم خیر. یعنی هیچ خط راه آهن مستقیمی میان این دو شهر وجود ندارد. اما می توانید ابتدا با قطار از تهران به تبریز رفته، از تبریز با اتوبوس یا خودروی شخصی راهی وان و سپس از آن جا راهی استانبول شوید. البته از آنجائی که در طول مسیر باید چند بار وسیله نقلیه را عوضی کنید، این کار توصیه شده نیست.

آیا در هر پروازی که رزرو می کنم، فاصله تهران تا استانبول و مدت زمان پرواز متفاوت است؟

با توجه به مسیر پروازی که ایرلاین انتخاب می کند، مدت زمان پرواز هم متغیر است. مثلا اگر پرواز غیرمستقیم باشد، حدودا چند ساعت یا حتی بیشتر از 1 روز در شهر دیگری علاوه بر مقصد توقف خواهید داشت. اگر تمایل دارید زمان کمتری در راه باشید، بهتر است پروازهای مستقیم را انتخاب کنید.

از تهران تا استانبول با هواپیما چند ساعت است؟

بستگی به ایرلاین برگزارکننده پرواز دارد اما معمولا فاصله تهران استانبول با هواپیما در پروازهای مستقیم بین 2 ساعت و نیم تا 3 سه ساعت و نیم است.

فائزه رضایی

پس از گذراندن ساعت های متوالی در جاده و جاری شدن شوق در وجودمان به این باور دست خواهیم یافت که سفر خشت به خشت آدمی را از نو خواهد ساخت. پس بار سفر خود را ببندیم و به هر جاده ای که می شود قدم بگذاریم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا