رسپینا
کیش

قلعه جنی کیش؛ افسانه یا واقعیت

شاید اگر از افرادی که به جزیره کیش سفر کرده اند در مورد جاهای دیدنی کیش سوال بپرسید، نامی از قلعه جنی کیش به گوش شما نخورد. بلکه برای پیدا کردن این مکان باید کمی تحقیق در مورد این مکان ها انجام داده باشید و سپس به این جزیره سفر کنید. قلعه جنی که یکی از جاذبه های دیدنی و شگفت انگیز جزیره می باشد که زمان پیدایش آن را به دوران تصرف جزایر کشور به دست پرتغالی ها تخمین زده اند. در این مقاله قصد داریم به بیان مهم ترین ویژگی ها، علت پیدایش، دلیل نامگذاری و آدرس و ماجراجویی های جالب در مورد این بنا بپردازیم.

قلعه جنی کیش
عکس های قلعه جنی کیش

قلعه جنی کیش کجاست؟

وقتی که به جزیره کیش سفر می‌کنید، جاذبه‌های بسیاری هستند که در فهرست بازدید برای شما قرار دارند. هریک از این اماکن، زیبایی ‌های مخصوص به خود را دارند اما یکی از مکان ‌هایی که بیشتر از همه در بین جاذبه‌ های گردشگری کیش خود نمایی می‌کند، قلعه جنی است.

قلعه ای مرموز که در حال حاضر به عنوان یک مکان باستانی ثبت شده است. بنای این مکان در اطراف کیش و در نزدیکی کشتی یونانی قرار دارد. جالب است بدانید بسیاری از افراد به خصوص کسانی که برای اولین بار به کیش سفر می‌کنند حتی از وجود این قلعه خبر ندارند و از کنار آن عبور می‌کنند. طراحی خاص و معماری منحصر به فرد این قلعه دلیل تبدیل آن به یک مکان باستانی است.

ادرس قلعه جنی در کیش روی نقشه

دلیل نامگذاری قلعه جنی کیش

در دهه‌ی ۴۰ قلعه جنی یکی از مهم‌ترین پاسگاه‌های مرزی کشور و اصلی‌ترین مرکز مقر ساواک بوده است. انتخاب این بنا برای ژاندارمری فضای مناسب و دید خوب برای دیدبانی مرزی بوده است، اما از زمانی که اتفاقات عجیبی در قلعه اتفاق افتاد و خبر کشته شدن 4 سرباز در آن دلیل نقل شد، سر و صداهای زیادی در این منطقه به پا شد. به گفته برخی‌ افراد، کشته شدن این سربازان نشان دهنده وجود جن و ارواح در آن منطقه است. پس از این موضوع فرماندار جزیره کیش دستور تخلیه پاسگاه را صادر نمود و پس از آن بومیان اسم آن را قلعه جنی تغییر دادند.

قلعه جنی کیش در روز

علت تخلیه پاسگاه مرزی از قلعه جنی کیش چه بوده است؟

در رابطه با علت اصلی تخلیه پاسگاه داستان‌های زیادی وجود دارد که به نقل از بومی‌ها سینه به سینه گشته است. داستان مرگ این سربازها از این قرار بوده که آن‌ ها باید برای مراقبت از قلعه به طور نوبتی شبانه نگهبانی می‌دادند و شب را نیز در همانجا سپری می‌کردند. اما صبح روز بعد مسئولین و درجه داران با صحنه ‌ی مرگ هر چهار سرباز مواجه می‌شوند که با چهره‌هایی وحشت زده، بدنی سرد و صورت‌های غیر عادی بر روی زمین افتاده بودند، چهره آن ‌ها حاکی از افتادن اتفاقی عجیب بود که هیچگاه دلیل آن مشخص نشد.

بعد از اتفاق افتادن این ماجرا شرایط پاسگاه تغییر کرد و دیگر هیچ یک از سربازان حاضر به ماندن در آنجا نبودند. در ابتدای وقوع این ماجرا ماموران مافوق اجازه این کار را نمی دادند و ترس افراد را بی علت می دانستند. اما با گذشت زمان ترس سربازان و برخی نیروها نسبت به ماندن در این قلعه بیشتر شد. اینگونه شد که مسئولان پاسگاه به بهانه قدیمی بودن آن، درخواست جابجایی آن پاسگاه مرزی را دادند. فرماندار آن زمان کیش نیز به همین علت دستور تخیله قلعه را صادر کرد و این پاسگاه مرزی را به مکانی دیگر انتقال داد.

نوشته های مشابه

علاوه بر این موضوع، بیشتر افراد و مسافرانی که در نزدیکی غروب و یا شب در اطراف قلعه بودند داستان‌های این چنینی زیادی را تعریف می‌کنند که بیشتر آن‌ها عقلانی نیستند و قبول آن‌ها سخت است، اما این ماجراها به قدری زیاد شده و در بین مردم رواج پیدا کرده است که به یک باور برای مردم تبدیل شده و چاره‌ای جز قبول آن‌ها نیست.

معماری و طراحی قلعه

در حالت کلی قلعه جنی کیش مکانی تقریبا دور افتاده و کوچک در نزدیکی کشتی یونانی است که به علت داستان های ترسناک در مورد آن کمتر مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. نقشه معماری قلعه متعلق به حدود ۶۰ سال پیش می باشد. طراحی آن به صورت بنایی مستطیل شکل است که در دو طرف آن دو بارو برای دیدبانی قرار دارد.

ساختمان اصلی قلعه که درانتهای بنا واقع گردیده در دو طبقه ساخته شده و زیباترین بخش قلعه مربوط به حیاط آن می‌باشد که در وسط قلعه با باغچه‌ای کوچک تزئین شده است. متاسفانه این قلعه با وجود زیبایی‌هایی که دارد در چند دوره اخیر مورد بی‌توجهی مردم محلی و مسافران قرار گرفته، که بدون شک دلیل اصلی آن ترس از داستان‌های است که درباره قلعه به گوش می‌رسد. معماری قلعه جنی به گونه ای است که با بازدید آن می توان به فرهنگ مردم و بومیان جزیره کیش پی برد.

ورود به قلعه جنی کیش در شب

مسافران در 24 ساعت شبانه روز و به صورت رایگان می توانند از این مکان بازدید کنند. اما به علت وجود داستان های ترسناک در مورد ورود جن، پیشنهاد می شود از ورود به این قلعه در شب هنگام خودداری کنید. با این وجود اگر دلتان ترس می خواهد و مشکلی با جن ها ندارید، می توان با رد شدن از بین بلوکه ها به داخل قلعه جنی کیش وارد شوید.

علت تخلیه قلعه جنی کیش

داستان‌ های قلعه جنی کیش واقعیت است یا زاده توهمات

یکی از داستان هایی که همان ابتدا به زبان فرماندهان و سربازان این قلعه افتاد، وجود صدای خش خش و همهمه های عجیب در طول شب بود. به همین علت از همان ابتدا مردم قلعه جنی کیش را تسخیر شده می دانستند. درمورد جن و ارواح و وجود آن‌ها در برخی از مکان‌ها همیشه حرف و حدیث‌هایی وجود داشته، داستان‌هایی که همیشه بوده و در ذهن ما نیز باقی مانده است.

تا به حال گردشگران زیادی به این مکان رفته‌اند و عکس و فیلم‌های بسیاری را منتشر کرده اند، اما آن‌ها هم منکر وجود جن در قلعه نشده‌اند و می‌گویند که در برخی از زمان‌ها صداهایی همچون صدای خش را از اطراف و یا صدای ناله از داخل چاهی که در نزدیکی قلعه است به گوششان رسیده. با تمام این‌ها نیز نمی‌توان گفت تمام این داستان‌ها واقعیت است یا خرافات!

علاوه بر مواردی که قبل‌تر درباره آن گفته ایم، داستان‌های ترسناک زیادی است که در مورد این قلعه به گوش می‌رسد. افراد بسیاری هستند که معتقد‌ند این بنا توسط جن ‌ها تسخیر شده و حتی نباید به آن نزدیک شد. یکی دیگر از داستان ‌هایی که درباره قلعه جنی کیش وجود دارد مربوط به یک راننده تاکسی است.

این فرد ادعا می کند زمانی که در مسیر قلعه در انتظار مسافر بوده، در حال حرکت به سمت قلعه بوده است. او می گوید که برخی جن‌ ها را اطراف قلعه با لباس‌ های سفید در حال شادی دیده و گویی عروسی یکی از اجنه بوده است. به گفته راننده، او آنقدر از این موضوع ترسیده بوده که خودرو را خاموش کرده تا جن ها متوجه حضور او نشوند. در نتیجه با همین شرایط ساعت ها در آنجا منتظر مانده تا مراسم جن ها تمام شود و بعد از آن به سمت شهر برگردد! اما واقعا مشخص نیست که این ماجرا واقعیت است یا نه؟ زیرا بیشتر شبیه به تخیلات ناشی از ترس بیش از حد است.

معماری قلعه جنی کیش

شرایط قلعه جنی کیش در حال حاضر

در حال حاضر قلعه جنی کیش از نظر ظاهری شرایط خوبی را ندارد و به دلیل عدم رسیدگی و بی‌ توجهی ‌هایی که به آن شده ساختمان بنا تا حدودی رو به تخریب است. بسیاری از محلیان این محل را نفرین شده و مکان زندگی اجنه می‌دانند وحتی حاضر به نزدیک شدن به آن نیستند و شاید همین دلیل اصلی بی‌توجهی به این مکان باستانی باشد.

باورهای خرافاتی درمورد قلعه ی جنی به قدری شدت دارد که اگر شما به عنوان مسافر از یک محلی بخواهید شما را برای رفتن به این مکان همراهی کند هیچکس حاضر به انجام این کار نخواهد شد! قلعه مرموز جنی به دلیل شرایطی که دارد هیچ نگهبانی ندارد و تنها درب ورودی قلعه توسط بلوکه مسدود شده اما این بلوکه ها طوری فرار گرفته اند که می توان از بین آنها رد شد و به داخل ساختمان رفت، بنابراین شما برای بازدید و ورود به قلعه هیچ مانعی ندارید و می توانید به راحتی به گشت و گذار بپردازید.

جاذبه‌های گردشگری نزدیک به قلعه جنی کیش

از آنجایی که جزیره کیش وسعت زیادی ندارد، بیشتر جاذبه‌های آن در فاصله نزدیک به یکدیگر قرار گرفته اند. این موضوع را می‌توان به عنوان یک مزیت برای گردشگران دانست زیرا می‌توان در مدت کوتاه از چند مکان بطور همزمان بازدید کرد. از جمله از معروف ‌ترین مکان‌هایی که در نزدیکی قلعه جنی کیش قرار دارند عبارت اند از:

  1. کشتی یونانی: این مکان که از معروفترین و زیباترین مناطق نزدیک به قلعه جنی کیش است، تقریبا هم دوره با این مکان ساخته شده است.
  2. روستای باغو: این روستا که برگرفته از نام پیرزنی 100 ساله که در زمان تصرف پرتغالی ها در آن منطقه زندگی می کرد گرفته شده و دارای جذابیت هایی مثل مسجد و درخت لور است.
  3. پارک آبی اوشن: این منطقه که از بهترین و جدیدترین پارک های آبی در کشور شناخته می شود، دارای امکانات جذاب و مختلفی است که برای آقایان و بانوان قابل استفاده است.
اماکن نزدیک به قلعه جنی کیش

در این مقاله به طور مفصل همه مسائل مورد نیاز برای رفتن به قلعه جنی کیش را بررسی نمودیم. با این وجود بازدید از این مکان جذاب برای افرادی که با فوبیای روح مواجه هستند و از داستان های این چنینی هراس دارند، هرگز پیشنهاد نمی شود. چراکه ممکن است حتی تصور وجود جن در این مکان نیز برای این افراد دردسر ساز شود. اما اگر قصد بالا بردن آدرنالین خود را دارید روی این مکان حساب باز کنید. در صورتی که در سفر خود به جزیره کیش از این مکان بازدید کرده اید یا افسانه های دیگری در مورد قلعه جنی کیش می شناسید، آن را در پایان همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

قلعه جنی کیش کجاست؟ آیا این مکان از جاذبه های گردشگری و دیدنی جزیره محسوب می شود؟

این قلعه در آدرس جاده جهان، نرسیده به کشتی یونانی و قبل از آخرین میدان قرار دارد. با وجود این که قلعه جنی یکی از بناهای قدیمی جزیره محسوب می شود و در حقیقت از جاهای دیدنی و تاریخی کیش است، اما بسیاری از مردم آن را تنها به عنوان قلعه ای دور افتاده در نزدیکی کشتی یونانی می شناسند.

داستان هایی که در مورد قلعه جنی کیش وجود دارد واقعیت دارد یا تنها زاییده ذهن بومیان جزیره است؟

در حال حاضر هیچ کس برای این سوال پاسخ مناسبی ندارد. اما با توجه به وجود اجنه در دنیای واقعی بعید نیست که داستان های شنیده شده در مورد این بنا مثل داستان 4 سرباز کشته شده، صداهای عجیب و غریب و داستان راننده تاکسی واقعیت داشته باشند. در هر صورت قبل از ورود به این بنا، اطرافیان خود را مطلع کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا