رسپینا
قشم

ساحل نقره ای قشم؛ آینه ای نقره فام در آب های سرخ

ساحل نقره ای قشم که در جزیره هنگام در نزدیکی قشم قرار دارد، جزء منحصر به فردترین ویژگی های این جزیره می باشد. این ساحل که از جاهای دیدنی قشم به شماره می رود، به دلیل وجود ذرات معدنی خاص، در طول روز و شب می درخشد و صحنه ای زیبا از ذرات نورانی ایجاد می کند. توصیه می کنیم مطالعه این مقاله را از ادامه دهید تا اطلاعات جالب تری در مورد این ساحل به دست آورید. با رسپینا همراه باشید.

ساحل نقره ای قشم

ساحل نقره ای کجاست؟

در واقع ساحل نقره ای، تنها در جزیره قشم وجود ندارد. یکی از این سواحل در جزیره هرمز و در قسمت جنوبی جزیره قرار دارد که ویژگی های مشابهی با ساحل نقره ای قشم دارد. شما می توانید با مطالعه مقاله راهنمای سفر به هرمز اطلاعات بیشتری را کسب کنید. این سواحل را در ادامه بررسی کرده ایم.

هتل های قشم
ساحل نقره ای کجاست؟

ساحل نقره ای هرمز کجاست؟

این ساحل در قسمت جنوبی جزیره هرمز واقع شده است. برای بازدید از این ساحل ابتدا باید وارد جزیره قشم شده و سپس با استفاده از قایق های موجود در اسکله شهید ذاکری وارد جزیره هرمز شوید. علاوه بر این می توانید از شناورهای موجود در اسکله های بندرعباس نیز جهت ورود به هرمز استفاده کنید.

ساحل نقره ای هرمز کجاست؟

آدرس ساحل نقره ای قشم

ساحل نقره ای قشم در واقع در جزیره هنگام و در دو کیلومتری آن قرار دارد. این ساحل در قسمت شمالی جزیره هنگام واقع شده است که برای بازدید از آن ابتدا باید وارد جزیره قشم شوید. برای دسترسی به ساحل نقره ای قشم باید از قایق های موجود در بندر شیب دراز استفاده کنید. این قایق ها تنها برای حمل افراد مناسب می باشد و نمی توانید خودروی خود را به جزیره هنگام حمل کنید.

آدرس ساحل نقره ای قشم

معرفی ساحل نقره ای قشم

جزیره هنگام یکی از جزایر کوچک ایران است که در ساحل جنوبی جزیره قشم واقع شده و دارای مواد معدنی مانند نمک و کانی های دیگر است. در میان ماسه‌های ساحل نقره ای، ذرات براقی وجود دارد که کانی‌های براق بوده و نور را منعکس می کند که به همین دلیل به آن ساحل شنی نقره‌ای می‌گویند. با برخورد نور خورشید به این ذرات، نور زیبایی منعکس شده که بسیار خیره کننده است و یکی از ویژگی های منحصر به فرد این جزیره به حساب می آید.

ساحل نقره ای قشم

چرا ساحل نقره ای قشم می درخشد؟

این ساحل هم در روز و هم در شب می تواند بسیار دلپذیر و خیره کننده باشد. هنگامی که امواج به ساحل می رسند و با ذرات نور مخلوط می شوند، درخشش خاصی ایجاد می کنند که بسیار خیره کننده است. این درخشش مدتی روی شن ها باقی می ماند و به تدریج از بین می رود تا اینکه مجددا موج دیگری به ساحل می رسد. مطالعات دانشمندان نشان داده است که این درخشش ناشی از موجودات بسیار ریز دریایی به نام فیتوپلانکتون های دریایی است. تماشای این ساحل نقره ای در شب بسیار خیره کننده بوده و اگر نور چراغ قوه را روی شن های ساحل بگیرید، ذرات درخشان ماسه، صحنه خاصی را نشان خواهند داد.  

ساحل نقره ای در جزیره قشم

امکانات لازم برای بازدید از ساحل نقره ای جزیره قشم

برای بازدید از ساحل نقره ای در جزیره هنگام پیشنهاد می کنیم که شب را در این محل حضور داشته باشید، زیرا منظره آن در شب نسبت به روز بهتر است. در صورتی که تمایل داشتید شب را در نزدیکی این ساحل سپری کنید، تجهیزات کمپینگ مانند کیسه خواب، چادر مسافرتی، وسایل پخت و پز و چراغ قوه و مواد غذایی لازم را همراه خود داشته باشید. اما اگر هدف شما سفری یک روزه به جزیره هنگام در طول روز است حتما کلاه و عینک آفتابی، لباس نخی و راحت، کفش پیاده روی و دوربین عکاسی همراه خود داشته باشید.

امکانات لازم برای بازدید از ساحل نقره ای

چه زمانی برای بازدید از ساحل نقره ای مناسب است؟

آب و هوای جنوب کشور و به ویژه جزیره هنگام در طول تابستان و بهار، گرم و شرجی بوده و بازدید از این ساحل را دشوار می سازد. برای سفر به جزیره قشم و هنگام، می توانید در اواخر پاییز و فصل زمستان از شهرهای مختلف به این جزیره سفر و از آب و هوای مطبوع آن استفاده کنید. توجه داشته باشید، این ساحل در شرایط طوفانی مناسب بازدید نمی باشد و قبل از سفر به جزیره هنگام از آب و هوای آن مطمئن شوید.

بهترین زمان بازدید از ساحل نقره ای

چرا ساحل نقره ای قشم برای گردشگران جذاب است؟

ساحل نقره ای قشم، جزء جاذبه های طبیعی نادر بوده که تنها در جنوب کشور و در جزیره هنگام و هرمز وجود دارد که به دلیل کانی ها و مواد موجود در خاک آن درخشان می باشد. به همین دلیل بازدید از این ساحل نقره ای در برنامه سفر بیشتر مسافران این جزیره قرار دارد.  همچنین آب دریا در این ساحل، سرخ می باشد که زیبایی این ساحل را دو چندان کرده است. در این ساحل غرفه های فروش لباس محلی و صنایع دستی نیز وجود دارد که جذابیت بازدید از این ساحل را دو چندان ساخته است.

ساحل نقره ای در قشم

توصیه هایی برای بازدید از ساحل نقره ای قشم

– بعضی از گردشگران شن های این ساحل را با خود از جزیره خارج می کنند که باعث آسیب به این اکوسیستم شده است. پیشنهاد می کنیم از انجام این کار خوددرای کرده و به جای آن شیشه های کوچک حاوی خاک که در غرفه های کنار ساحل به فروش می رسد را خریداری کنید.

-امکانات تفریحی و رفاهی مناسبی در جزیره هنگام وجود ندارد و توصیه ما این است که سفر به این جزیره را به یک روز محدود کنید.

– امکان حمل خودرو به جزیره هنگام وجود ندارد، زیرا در این مسیر لندیگراف فعالیت ندارد. بهتر است قبل از سفر به هنگام، نسبت به مناسب بودن پارکینگ خودروی خود مطمئن شوید.

بازدید از ساحل نقره ای قشم هنگام

مکان های مهمی که در اطراف ساحل نقره ای وجود دارد

مکان های مهم موجود در جزیره هنگام به ساحل نقره ای محدود نمی شود. در این جزیره، سواحل بکر و اقامتگاه های بومگردی، رستوران ها و کافه های سنتی نیز وجود دارند. برخی از این مکان های دیدنی در ادامه بررسی شده است. اطلاعات بیشتر در مقاله ای تحت عنوان راهنمای سفر به جزیره هنگام ذکر شده است.

مکان های مهم اطراف ساحل نقره ای

مکان های دیدنی اطراف ساحل نقره ای قشم

ساحل کله خماسی: این ساحل که در قسمت جنوبی ساحل هنگام قرار دارد جزء سواحل بکر این جزیره است. ساحل کله خماسی که کلخماسی نیز نام دارد دارای صخره های متعددی است که برای عکاسی و شیرجه در آب مناسب می باشد. فاصله این ساحل با ساحل نقره ای حدود 5 کیلومتر است و با پیاده روی در امتداد دریا می توانید به این ساحل برسید. آب های این ساحل نیز درخشان بوده اما میزان آن از ساحل نقره ای کم تر است.

ساحل کله خماسی

ساحل خنیزی: این ساحل در قسمت شرقی جزیره هنگام واقع شده است که حدود 6 کیلومتر با ساحل نقره ای قشم فاصله دارد. این ساحل جزء سواحل بکر جزیره هنگام است که معمولا گردشگران کمتری به این ساحل می روند. با بازدید از این ساحل، حس و حال سفر به سرزمینی ناشناخته در شما ایجاد می شود. در این ساحل صخره های سنگی و لاک پشت های متعدد وجود داشته که در دریا و ساحل تردد دارند.

ساحل خنیزی قشم

تماشای دلفین های جزیره هنگام: یکی دیگر از جاذبه های گردشگری جزیره هنگام، حضور دلفین ها در نزدیکی سواحل است. این اتفاق در بازه زمانی خاصی و از پاییز تا اواسط اردیبهشت صورت می گیرد که برای تخم گذاری به ساحل نزدیک می شوند. می توانید از قایق های محلی استفاده کرده و به این دلفین ها نزدیک شوید و حرکات آن ها را از نزدیک تماشا کنید.

دلفین های جزیره هنگام

اقامتگاه های نزدیک به ساحل نقره ای در قشم

اگر سفر شما از قشم به جزیره هنگام به گونه ای بود که مجبور شوید شب را در این جزیره بمانید، علاوه بر کمپینگ می توانید از اقامتگاه های بومگردی نیز استفاده کنید که در ادامه دو مورد را بررسی کرده ایم.

 خانه بادگیر سفید: بادگیر سفید در جزیره هنگام، خانه ای دوطبقه با نمای سفید رنگ می باشد که در طراحی آن از نمادهای بومی استفاده شده و امکانات مناسبی جهت اقامت در جزیره هنگام دارد. در طبقه دوم تراسی رو به دریا وجود دارد که منظره زیبایی ایجاد کرده است. در این اقامتگاه، رستوران و کافه وجود ندارد. از امکانات آن می توان به سرویس بهداشتی فرنگی، مبلمان، تخت خواب، اتو، قهوه جوش و کولر گازی اشاره کرد.

خانه بادگیر سفید هنگام

اقامتگاه اربابی: اقامتگاه اربابی در نزدیکی اسکله هنگام قرار داشته و حدود 3 کیلومتر با ساحل نقره ای فاصله دارد. این اقامتگاه موقعیت مناسبی داشته که در نزدیکی بازارچه ساحلی، قلب تپنده هنگام، قرار دارد. رستوران های سنتی متنوعی مانند رستوران ناخدا خورشید و رستوران خاله اعظم در نزدیکی این اقامتگاه واقع شده است.

اقامتگاه اربابی

مطلب پایانی

در این مقاله به بررسی ساحل نقره ای قشم در جزیره هنگام پرداختیم. وجود کانی های مختلف و همچنین موجودات ریز آبزی در این قسمت، باعث شده است که این ساحل جزء جاذبه های گردشگری بکر در جزیره هنگام به شمار بیاید. به همین دلیل بیشتر مسافران برای بازدید از این ساحل به هنگام سفر می کنند. اگر در سفر به جزیره هنگام از این ساحل زیبا بازدید کرده اید، اطلاعات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

ساحل نقره ای قشم کجاست؟

این ساحل در جزیره هنگام و در قسمت شمالی هنگام قرار دارد.

چگونه می توان به ساحل نقره ای قشم رفت؟

برای بازدید از این ساحل ابتدا باید وارد قشم شده و از طریق قایق های موجود در بندر شیب دراز به جزیره هنگام بروید.

حمید شفیعی

به قول بنجامین فرانکلین یا چیزی بنویس که ارزش خواندن داشته باشد یا کاری انجام بده که ارزش نوشتن داشته باشد. از زمانی که عضوی از تیم رسپینا شدم، این جمله رو سرلوحه خودم قرار دادم تا با ذهنیت جویای نوآوری و خلاقیت، همراه با عشق و علاقه به سفر و کشف مقاصد جدید، تجربیات گردشگریم رو با شما به اشتراک بزارم. از شما دعوت می‌کنم در این سفر به دنیای جذاب گردشگری با من همراه شید تا تجربه های جدیدتری رو با هم تجربه کنیم. امیدوارم مث من از خواندن مقاله ها لذت کافی ببرین.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا