رسپینا
مشهدفرودگاه ها

آشنایی با فرودگاه مشهد

فرودگاه مشهد، با نام فرودگاه هاشمی نژاد در رتبه سوم پر ترددترین فرودگاه های ایران قرار دارد. در صورتی که بلیط هواپیما مشهد از شهرهای مختلف را رزرو کنید در این فرودگاه فرود خواهید آمد. این آشیانه میزبان پروازهای متعدد داخلی و خارجی بوده که امکانات ویژه ای برای مسافران در آن تدارک دیده شده است.

فرودگاه مشهد کجاست؟

فرودگاه مشهد در انتهای بلوار هاشمی نژاد قرار داشته که از طریق بزرگراه غدیر و بلوار جمهوی می توان به این فرودگاه رفت. فرودگاه شهید هاشمی نژاد در جنوب شرقی مشهد قرار داشته که فاصله آن تا مرکز شهر حدود 8 کیلومتر است.

تخفیف بلیط هواپیما

فاصله فرودگاه مشهد تا حرم

پس از رسیدن به فرودگاه مشهد می توانید علاوه بر تاکسی، با استفاده از اتوبوس و همچنین خط 1 مترو به مرکز شهر و حرم بروید که راهنمای هر یک بصورت زیر است:

هتل های مشهد

فاصله فرودگاه تا حرم با مترو

خط یک مترو از فرودگاه مشهد شروع شده و تا پارک وکیل آباد امتداد دارد. برای تشرف به حرم از فرودگاه می توانید در ایستگاه بسیج پیاده شده و در بلوار امام رضا با تاکسی های این مسیر به حرم بروید. همچنین می توانید در ایستگاه شریعتی وارد خط 2 شده و در ایستگاه میدان شهدا پیاده شوید. در پایانه شهدا در نزدیکی این ایستگاه می توان با اتوبوس خط 50 و یا تاکسی به حرم مشرف شوید.

هزینه مترو برای هر سفر 1200 تومان و بهای اتوبوس نیز هزار تومان است. البته این بها برای استفاده از کارت مترو و اتوبوس تحت عنوان “من کارت” است. در صورتی که از بلیط های تک سفره استفاده کنید باید 1500 تومان برای هر سفر پرداخت کنید.

ایستگاه مترو فرودگاه مشهد

فاصله فرودگاه تا حرم با اتوبوس

فاصله فرودگاه مشهد تا حرم حدود 10 کیلومتر است که می توان با اتوبوس خط 77 به حرم رفت. این اتوبوس هر 15 دقیقه حرکت می کند. هزینه اتوبوس های درون شهری مشهد با کارت اتوبوس برابر 1000 تومان است. در صورتی که این کارت را نداشته باشید باید 3000 تومان نقدی به راننده پرداخت کنید.

فاصله فرودگاه تا حرم با تاکسی

تاکسی های مستقر در فرودگاه مشهد شامل انواع خودرو بوده که با توجه به کیفیت آن بهای متفاوتی از مسافر دریافت می شود. در حال حاضر هزینه تاکسی های فرودگاه برای برلیانس و سدان برابر 32 هزار تومان، هزینه تاکسی های سمند، پژو و روآ برابر 29 هزار تومان و پراید و تیبا برابر 21 هزار تومان است.

تاکسی فرودگاه مشهد

فاصله فرودگاه تا حرم با تاکسی ون

علاوه بر تاکسی می توانید از تاکسی ون های مستفر در فرودگاه مشهد استفاده کنید که ظرفیت بیشتری داشته و برای سفرهای خانوادگی مناسب است. ظرفیت این تاکسی ون ها 12 نفر بوده و با توجه به مسیر و زمان اجاره، هزینه متفاوتی دارد. برای اجاره این تاکسی ون ها می توانید به باجه مستقر در فرودگاه مراجعه کنید.

اطلاعات فرودگاه مشهد

کد یاتاMHD
سال ساخت1330
شماره تلفن33100000-051
ایرلاین مرکزی (قطب)هواپیمایی ایران ایرتور
هواپیمایی آسمان
(قطب شرق کشور)
وب سایت رسمیhttps://mashhad.airport.ir/

مهم ترین پروازهای فرودگاه مشهد

به دلیل اهمیت فرودگاه مشهد و مسافران متعددی که در تمامی روزهای هفته وارد مشهد می شوند، تقریبا از تمامی شهرهای کشور، پروازهای متعددی به این فرودگاه انجام می شود. در ادامه لیست مهم ترین و پرفروش ترین بلیط های پرواز از مبدا و یا به مقصد فرودگاه هاشمی نژاد مشهد را مشاهده می نمائید:

پروازهای ورودی فرودگاه مشهد

مهم ترین پروازی که هر روز در این فرودگاه میزبانی می شود، پرواز تهران مشهد که طی ساعات مختلف شبانه روز انجام می گردد. برای مشاهده برنامه بروز پروازهای این مسیر می توانید وارد صفحه بلیط هواپیما تهران مشهد شده و بلیط موردنظر خود را خریداری نمائید. لیست سایر بلیط های پرفروشی که به مقصد مشهد انجام می شود نیز بصورت زیر است:

پروازهای خروجی فرودگاه مشهد

لیست مهم ترین و پرفروش ترین بلیط پرواز از مبدا فرودگاه مشهد به مقاصد داخلی کشور بصورت زیر است:

پروازهای خارجی فرودگاه هاشمی نژاد مشهد

فرودگاه های مشهد بعد از فرودگاه امام خمینی تهران، مهم ترین پایانه هوایی کشور به حساب می آید که همه روزه به اقصی نقاط جهان پرواز بین المللی برگزار می کند. در گذشته پروازهای خارجی این فرودگاه محدود به مسیرهای عتبات عالیات بود اما در حال حاضر امکان خرید بلیط هواپیما خارجی به مقاصد بی شماری از مبدا شهر مشهد امکان پذیر است که لیست مهم ترین و پرفروش ترین آن ها بصورت زیر می باشد:

ترمینال های فرودگاه مشهد

تاریخچه فرودگاه مشهد

فرودگاه مشهد با قدمتی حدود 70 سال، تحولات متعددی را در طول تاریخ پشت سر گذاشته است. این فرودگاه ابتدا در سال 1330 با هدف استفاده نظامی تاسیس شد که با یک باند خاکی میزبان هواپیماهای کوچک نظامی بود. اولین باند مجهز و بتنی این فرودگاه در سال 1346 احداث شد که هواپیمای DC3 اولین میزبان مسافران برای انتقال آن ها به تهران و بالعکس بود. برج مراقبت و پارکینگ این فرودگاه و ساختمان های متعدد دیگر آن در سال 1357 احداث گردید.

تاریخچه فرودگاه مشهد

گمرک فرودگاه مشهد

بطور کلی قوانین گمرکی فرودگاه ها یکسان بوده اما برخی از قوانین مهم برای فرودگاه مشهد را ذکر می کنیم:

 • کلیه مسافران ایرانی و خارجی می توانند لوازم شخصی و کالای ایرانی مشروط بر اینکه جنبه تجاری نداشته باشد را به همراه ببرند.
 • کلیه مسافران پروازهای داخلی و خارجی موظفند که کالاهای همراه را به بخش گمرک فرودگاه نشان دهند. در صورتی که کالاهای مسافر توسط بخش گمرک شناسایی شود، مشمول کالای قاچاق خواهد شد.
 • بر اساس قوانین گمرکی مسافرین ورودی می توانند تا 80 دلار کالا را بدون نیاز به پرداخت عوارض وارد کنند.
 • همچنین ورود ارز خارجی تا میزان 10 هزار دلار و معادل ارزهای خارجی آن به کشور مجاز است و برای مبالغ بیشتر مستلزم اظهار آن ها در گمرک است.

ترمینال های فرودگاه مشهد

فرودگاه مشهد در حال حاضر دارای 3 ترمینال (2 ترمینال اصلی) برای پروازهای خود می باشد. هر یک از این ترمینال ها مختص به پرواز خاصی هستند و هواپیما طبق برنامه ریزی دقیقی در آن ها تردد دارد.

فرودگاه هاشمی نژاد مشهد

 ترمینال 1 برای پروازهای داخلی

ترمینال شماره 1 واقع در ضلع شرقی فرودگاه مختص به پروازهای داخلی (ورودی و خروجی) می باشد که پروازهای متعددی از شهرهای مختلف به این فرودگاه صورت می گیرد. امکانات این ترمینال شامل موارد زیر است:

 • دفتر امانات بار
 • غرفه بسته بندی ابر
 • فروشگاه
 • دفاتر رزرو اقامتگاه
 • دستگاه وندینگ (برای خرید خودکار نوشیدنی)
 • غرفه صنایع دستی
 • دستگاه خودپرداز ( در سالن عمومی5 دستگاه و ترانزیت2)
فرودگاه هاشمی نژاد

ترمینال2 برای پروازهای خارجی

ترمینال شماره 2 فرودگاه مشهد، برای تردد پروازهای خارجی (خروجی-به مقصد فرودگاه کشورهای دیگر) می باشد. امکانات این فرودگاه شامل موارد زیر است:

 • غرفه مواد غذایی (سالن عمومی)
 • فری شاپ (سالن ترانزیت)
 • غرفه صنایع دستی (سالن ترانزیت)
 • غرفه شیرینی و باقلوا
 • فست فود
 • صندلی ماساژ
 • دستگاه خودپرداز (بانک ملی)
پروازهای خارجی فرودگاه هاشمی نژاد مشهد

ترمینال 3 برای پروازهای خارجی ورودی

این ترمینال برای پروازهای خارجی است که به شهر مشهد وارد می شوند. در برخی از مواقع از این ترمینال برای پروازهای خروجی نیز استفاده می شود. در این ترمینال امکانات زیر وجود دارد:‌

 • گل فروشی (سالن عمومی)
 • سوپر مارکت (سالن عمومی)
 • دفتر رزرو اقامتگاه (سالن ترانژیت، قبل از گیت گمرک)
 • کلینیک سلامت (سالن ترانزیت)
 • دستگاه صرافی الکترونیک(برای تبدیل ارز خارجی به ریال ایرانی)

شرکت های هواپیمایی فعال داخلی و خارجی فرودگاه

با توجه به جایگاه فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد، اغلب ایرلاین های مهم داخلی و خارجی در این فرودگاه تردد دارند. از جمله ایرلاین های مهم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شرکت هواپیمایی داخلیشرکت هواپیمایی خارجی
هواپیمایی آسمانهواپیمایی قطر ایرویز
هواپیمایی ماهانهواپیمایی کویت ایرویز
هواپیمایی ایران ایرتورهواپیمایی فلای دبی
هواپیمایی زاگرسهواپیمایی ایرعربیا
هواپیمایی قشم ایرترکیش ایرلاینز
هواپیمایی ایران ایرهواپیمایی سان اکسپرس
هواپیمایی آتاهواپیمایی کام ایر
هواپیمایی کیش ایرهواپیمایی العراقیه
هواپیمایی سپهرانهواپیمایی عمان

فرودگاه هایی که بیشترین پرواز را به فرودگاه مشهد دارند

امکانات فرودگاه هاشمی نژاد مشهد

علاوه بر امکانات نام برده شده برای ترمینال ها، در این فرودگاه خدمات دیگری نیز برای رفاه مسافران در نظر گرفته شده است که از مهم ترین این امکانات می توان به:

پارکینگ فرودگاه هاشمی نژاد مشهد

نام پارکینگظرفیت (خودرو)هزینه ورودی (تومان)هزینه به ازای هر ساعت (تومان)شبانه روزی
پارکینگ طبقاتی 400 1800100017000
پارکینگ روباز پرواز داخلی2000 130090014000
پارکینگ روباز پرواز خارجی500 1500100016000
هزینه پارکینگ فرودگاه مشهد

توجه داشته باشید در صورتی که پس از ساعت 2 یا 4 بامداد قصد پارک خودرو در پارکینگ را داشته باشید باید هزینه بیشتری را پرداخت کنید.

پارکینگ فرودگاه مشهد

غرفه اشیاء گم شده

بخش اشیا گم شده (Lost and found) فرودگاه برای وسیله هایی است که در قسمت های مختلف فرودگاه مفقود می شوند ایجاد شده است. در این رابطه، توجه داشته باشید که محل تحویل هر وسیله با توجه به اینکه وسیله در کدام بخش گم شود، متفاوت است:

 • در صورت پیدا شدن اشیاء گم شده مربوط به مسافرین در سالن عمومی، وسیله مربوطه به پلیس مستقر در سالن و در صورت پیدا شدن وسیله ای در سالن ترانزیت به دفتر امانات تحویل داده خواهد شد.
 • اشیاء پیدا شده متعلق به مسافر در هواپیما، به امور جامه دان شرکت هواپیمایی مربوط به سفر تحویل داده خواهد شد.

از امکانات دیگر فرودگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • دفتر اجاره خودرو بدون راننده
 • دفاتر فروش بلیط
 • خدمات مربوط به افراد کم توان
 • خدمات اورژانس
ترمینال های فرودگاه مشهد

اطلاعات پرواز فرودگاه مشهد

پروازهای فرودگاه مشهد از شهرهای متعدد داخلی و خارجی صورت می گیرد. این پروازها در تمامی روزهای هفته و به صورت 24 ساعته برقرار است. برای مشاهده این پروازها می توانید وارد این لینک شده تا به لیست کلیه ی پروازهای داخلی یا بین الملل به مقصد و از مبدا فرودگاه مشهد هدایت شوید. برای دسترسی سریع تر به پرواز موردنظر نیز می توانید از کادر “جست و جو” پایین صفحه، نام ایرلاین پرواز خود را وارد کنید.

راه های ارتباطی با فرودگاه مشهد

جهت  ارتباط با بخش اطلاعات پرواز فرودگاه مشهد می توانید با شماره 199 و یا 33400020 تماس حاصل فرمائید. دیگر شماره ضروری فرودگاه عبارت اند از:

 • شماره تماس امانات: 33400543
 • شماره تماس تاکسیرانی فرودگاه مشهد: 33400253
 • شماره تماس بخش گمرکی فرودگاه: 33400221
 • باربری خصوصی پیام کیهان: 33400300
 • باربری خصوصی سپیدبال: 33400305
 • پلیس فرودگاه:33400070

سوالات متداول

آیا از مبدا فرودگاه مشهد، پروازهای بین الملل به مقاصد اروپا و آمریکا نیز برگزار می شود؟

بله. اگر قصد رزرو پروازهای بین الملل را دارید و مبدا شما شهر مشهد است، نیازی است به تهران سفر کنید. کافیست پرواز خود را در سایت رسپینا جست و جو کرده و در کمتر از چند دقیقه بلیط موردنظر را خریداری کنید. کارشناسان شرکت نیز بصورت 24 ساعته آماده راهنمایی شما خواهند بود.

از کدام شهرهای داخلی به فرودگاه هاشمی نژاد مشهد پرواز برگزار می شود؟

به دلیل اهمیت مذهبی شهر مشهد و تعدد زائران داخلی و خارجی، از مبدا تمامی مراکز استان های کشور که فرودگاه دارند، به مقصد مشهد پرواز برگزار می شود.

چگونه می توان بعد از رسیدن به فرودگاه مشهد، به حرم مطهر عزیمت کرد؟

 • با استفاده از مترو: سوار خط 1 مترو شده و در ایستگاه بسیج پیاده شوید. فاصله ایستگاه مترو تا درب ورودی محوطه فرودگاه کمتر از 5 دقیقه است.
 • با استفاده از اتوبوس: خط اتوبوس 77 هر 5 دقیقه یک بار از فرودگاه به سمت حرم مطهر حرکت می کند. ایستگاه آن نیز مقابل درب ورودی محوطه فرودگاه قرار گرفته است.
 • با استفاده از ون و تاکسی: تاکسی های فرودگاه در مقابل درب ورودی هر ترمینال قرار گرفته اند و آماده جا به جایی شما تا مقصد دلخواه تان خواهند بود. اگر بصورت گروهی سفر کرده اید نیز می توانید یک ون کرایه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا