رسپینا
مشهدفرودگاه ها

همه چیز در باره فرودگاه مشهد

معرفی فرودگاه مشهد

فرودگاه مشهد یا فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد (کد یاتا MHD) در رتبه سوم پر ترددترین فرودگاه های ایران قرار دارد. این فرودگاه در بخش جنوب شرقی مشهد و بلوار شهید هاشمی نژاد مشهد قرار داشته که حدود 10 کیلومتر با حرم امام رضا (ع) فاصله دارد. مقصد حدود 12 شرکت هواپیمایی داخلی و 7 شرکت هواپیمایی خارجی، فرودگاه مشهد بوده و برخی از آن ها در این فرودگاه نمایندگی رسمی نیز دارند.

تور مشهد از تهران

فرودگاه مشهد کجاست؟

فرودگاه مشهد در انتهای بلوار هاشمی نژاد قرار داشته که از طریق بزرگراه غدیر و بلوار جمهوی می توان به این فرودگاه رفت. فاصله این فرودگاه تا مرکز شهر حدود 8 کیلومتر است که می توان از مترو، اتوبوس و تاکسی برای تردد به این فرودگاه از مرکز شهر استفاده کرد.


View Larger Map

فاصله فرودگاه مشهد تا حرم چقدر است ؟

فاصله فرودگاه شهید هاشمی نژاد تا حرم امام رضا، حدود 10 کیلومتر است. پس از رسیدن به فرودگاه مشهد می توانید علاوه بر تاکسی، با استفاده از اتوبوس و همچنین خط 1 مترو به مرکز شهر و حرم بروید.

فاصله فرودگاه مشهد تا حرم با مترو چقدر است ؟

خط یک مترو از فرودگاه مشهد شروع شده و تا پارک وکیل آباد امتداد دارد. برای تشرف به حرم از فرودگاه می توانید در ایستگاه بسیج پیاده شده و در بلوار امام رضا با تاکسی های این مسیر به حرم بروید. همچنین می توانید در ایستگاه شریعتی وارد خط 2 شده و در ایستگاه میدان شهدا پیاده شوید. در پایانه شهدا در نزدیکی این ایستگاه می توان با اتوبوس خط 50 و یا تاکسی، خود را به حرم برسانید.

هزینه مترو در خرداد 1402 برای هر سفر 1200 تومان است. البته این بها برای استفاده از کارت مترو و اتوبوس تحت عنوان “من کارت” است. در صورتی که از بلیط های تک سفره استفاده کنید باید 1500 تومان برای هر سفر پرداخت کنید.

ایستگاه مترو فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد

فاصله فرودگاه تا حرم با اتوبوس

فاصله فرودگاه مشهد تا حرم حدود 10 کیلومتر است که می توان با اتوبوس خط 77 به حرم رفت. این اتوبوس هر 15 دقیقه حرکت می کند. هزینه اتوبوس های درون شهری مشهد با کارت اتوبوس در خرداد 1402 برابر 1200تومان با کارت اتوبوس است. هزینه پرداخت نقدی اتوبوس به ازای هر نفر، 3000 تومان است.

فاصله فرودگاه تا حرم با تاکسی

تاکسی های مستقر در فرودگاه مشهد شامل انواع خودرو بوده که با توجه به کیفیت آن بهای متفاوتی از مسافر دریافت می شود. در حال حاضر هزینه تاکسی های فرودگاه برای تاکسی برلیانس و سدان برابر 32 هزار تومان، هزینه تاکسی های سمند، پژو و روآ برابر 29 هزار تومان و پراید و تیبا برابر 21 هزار تومان است. این نرخ ها مربوط به خرداد 1402 می باشد.

عکس از تاکسی های فرودگاه مشهد

اطلاعات فرودگاه مشهد

کد یاتاMHD
سال ساخت1330 هجری شمسی
شماره تلفن05133100000
ایرلاین مرکزی (قطب)هواپیمایی ایران ایرتور
هواپیمایی آسمان
(قطب شرق کشور)
وب سایت رسمیhttps://mashhad.airport.ir/

مهم ترین پروازهای فرودگاه مشهد

به دلیل اهمیت فرودگاه مشهد که بزرگترین فرودگاه شرق کشور محسوب شده و به دلیل وجود حرم امام رضا (ع)، پروازهای متعددی از شهرها و کشورهای دیگر به این فرودگاه برگزار می شود. یک ترمینال داخلی و دو ترمینال برای پروازهای خارجی میزبان پروازهای ورودی و خروجی این فرودگاه بوده که در ادامه به تفکیک بررسی شده است.

پروازهای ورودی فرودگاه مشهد

فرودگاه هاشمی نژاد مشهد، پس از فرودگاه مهرآباد، دومین فرودگاه پر تردد از نظر تعداد پروازهای داخلی است. بلیط هواپیما مشهد را می توان از بیشتر شهرهای ایران رزرو کرد که مهم ترین آن ها در ادامه لیست شده اند.

پروازهای خروجی فرودگاه مشهد

لیست مهم ترین و پرفروش ترین بلیط پرواز از مبدا فرودگاه مشهد به مقاصد داخلی کشور بصورت زیر است:

پروازهای خارجی فرودگاه هاشمی نژاد مشهد

فرودگاه مشهد بعد از فرودگاه امام خمینی در تهران، پر ترددترین فرودگاه کشور از نظر پروازهای خارجی بوده است. در گذشته پروازهای خارجی این فرودگاه محدود به مسیرهای عتبات عالیات بود اما در حال حاضر پروازهای بین المللی به بیشتر کشورهای خاورمیانه، آسیای شرقی و اروپا از مبدا شهر مشهد امکان پذیر است. لیست مهم ترین بلیط های پرواز به مقصد شهرهای خارجی در ادامه ذکر شده است:

تابلوهای راهنما در ترمینال های فرودگاه مشهد

تاریخچه فرودگاه مشهد

فرودگاه مشهد با قدمتی 70 ساله، تحولات متعددی را در طول تاریخ پشت سر گذاشته است. این فرودگاه ابتدا در سال 1330 با هدف استفاده نظامی تاسیس شد که با یک باند خاکی میزبان هواپیماهای کوچک نظامی بود. اولین باند مجهز و بتنی این فرودگاه در سال 1346 احداث شد که هواپیمای DC3 اولین میزبان مسافران برای انتقال آن ها به تهران و بالعکس بود. برج مراقبت و پارکینگ این فرودگاه و ساختمان های متعدد دیگر آن در سال 1357 احداث گردید.

عکس قدیمی از فرودگاه مشهد

گمرک فرودگاه مشهد

بطور کلی قوانین گمرکی فرودگاه ها یکسان بوده اما برخی از قوانین مهم برای فرودگاه مشهد را ذکر می کنیم:

 • کلیه مسافران ایرانی و خارجی می توانند لوازم شخصی و کالای ایرانی مشروط بر اینکه جنبه تجاری نداشته باشد را به همراه ببرند.
 • کلیه مسافران پروازهای داخلی و خارجی موظفند که کالاهای همراه را به بخش گمرک فرودگاه نشان دهند. در صورتی که کالاهای مسافر توسط بخش گمرک شناسایی شود، مشمول کالای قاچاق خواهد شد.
 • بر اساس قوانین گمرکی مسافرین ورودی می توانند تا 80 دلار کالا را بدون نیاز به پرداخت عوارض وارد کنند.
 • همچنین ورود ارز خارجی تا میزان 10 هزار دلار و معادل ارزهای خارجی آن به کشور مجاز است و برای مبالغ بیشتر مستلزم اظهار آن ها در گمرک است.

ترمینال های فرودگاه مشهد

فرودگاه مشهد در حال حاضر دارای 3 ترمینال (2 ترمینال اصلی) بوده که هر یک از این ترمینال ها، ویژه پروازهای خاصی است.

نوشته های مشابه
فضای داخلی فرودگاه هاشمی نژاد مشهد

 ترمینال 1 ویژه پروازهای داخلی

ترمینال شماره 1 واقع در ضلع شرقی فرودگاه مختص پروازهای داخلی (ورودی و خروجی) می باشد. امکانات این ترمینال شامل موارد زیر است:

 • دفتر امانات بار
 • غرفه بسته بندی ابر
 • فروشگاه
 • دفاتر رزرو اقامتگاه
 • دستگاه وندینگ (برای خرید خودکار نوشیدنی)
 • غرفه صنایع دستی
 • دستگاه خودپرداز ( در سالن عمومی5 دستگاه و ترانزیت2)
سالن انتظار فرودگاه هاشمی نژاد مشهد

ترمینال 2 برای پروازهای خارجی

ترمینال شماره 2 فرودگاه مشهد، برای تردد پروازهای خارجی (خروجی-به مقصد فرودگاه کشورهای دیگر) می باشد. در این ترمینال امکانات زیر وجود دارد:

 • غرفه مواد غذایی (سالن عمومی)
 • فری شاپ (سالن ترانزیت)
 • غرفه صنایع دستی (سالن ترانزیت)
 • غرفه شیرینی و باقلوا
 • فست فود
 • صندلی ماساژ
 • دستگاه خودپرداز (بانک ملی)
ترمینال 2 پروازهای خارجی فرودگاه هاشمی نژاد مشهد

ترمینال 3 برای پروازهای خارجی ورودی

این ترمینال برای پروازهای خارجی ورودی بوده که به شهر مشهد وارد می شوند. در برخی از مواقع از این ترمینال برای پروازهای خروجی نیز استفاده می شود. در این ترمینال امکانات زیر وجود دارد:‌

 • گل فروشی (سالن عمومی)
 • سوپر مارکت (سالن عمومی)
 • دفتر رزرو اقامتگاه (سالن ترانژیت، قبل از گیت گمرک)
 • کلینیک سلامت (سالن ترانزیت)
 • دستگاه صرافی الکترونیک(برای تبدیل ارز خارجی به ریال ایرانی)

شرکت های هواپیمایی فعال داخلی و خارجی فرودگاه

با توجه به جایگاه فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد، اغلب ایرلاین های مهم داخلی و خارجی در این فرودگاه تردد دارند. از جمله ایرلاین های مهم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شرکت هواپیمایی داخلیشرکت هواپیمایی خارجی
هواپیمایی آسمانهواپیمایی قطر ایرویز
هواپیمایی ماهانهواپیمایی کویت ایرویز
هواپیمایی ایران ایرتورهواپیمایی فلای دبی
هواپیمایی زاگرسهواپیمایی ایرعربیا
هواپیمایی قشم ایرترکیش ایرلاینز
هواپیمایی ایران ایرهواپیمایی سان اکسپرس
هواپیمایی آتاهواپیمایی کام ایر
هواپیمایی کیش ایرهواپیمایی العراقیه
هواپیمایی سپهرانهواپیمایی عمان

امکانات فرودگاه هاشمی نژاد مشهد

علاوه بر امکانات نام برده شده برای ترمینال ها، در این فرودگاه خدمات دیگری نیز برای رفاه مسافران در نظر گرفته شده است که از مهم ترین این امکانات می توان به:

پارکینگ فرودگاه هاشمی نژاد مشهد

نام پارکینگظرفیت (خودرو)هزینه ورودی (تومان)هزینه به ازای هر ساعت (تومان)شبانه روزی
پارکینگ طبقاتی 400 1800100017000
پارکینگ روباز پرواز داخلی2000 130090014000
پارکینگ روباز پرواز خارجی500 1500100016000
هزینه پارکینگ فرودگاه مشهد

توجه داشته باشید در صورتی که پس از ساعت 2 یا 4 بامداد قصد پارک خودرو در پارکینگ را داشته باشید باید هزینه بیشتری را پرداخت کنید.

پارکینگ فرودگاه مشهد

غرفه اشیاء گم شده

بخش اشیا گم شده (Lost and found) فرودگاه برای وسیله هایی است که در قسمت های مختلف فرودگاه مفقود می شوند ایجاد شده است. در این رابطه، توجه داشته باشید که محل تحویل هر وسیله با توجه به اینکه وسیله در کدام بخش گم شود، متفاوت است:

 • در صورت پیدا شدن اشیاء گم شده مربوط به مسافرین در سالن عمومی، وسیله مربوطه به پلیس مستقر در سالن و در صورت پیدا شدن وسیله ای در سالن ترانزیت به دفتر امانات تحویل داده خواهد شد.
 • اشیاء پیدا شده متعلق به مسافر در هواپیما، به امور جامه دان شرکت هواپیمایی مربوط به سفر تحویل داده خواهد شد.

از امکانات دیگر فرودگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • دفتر اجاره خودرو بدون راننده
 • دفاتر فروش بلیط
 • خدمات مربوط به افراد کم توان
 • خدمات اورژانس
ترمینال های فرودگاه مشهد

اطلاعات پرواز فرودگاه مشهد

پروازهای فرودگاه مشهد از شهرهای متعدد داخلی و خارجی صورت می گیرد. این پروازها در تمامی روزهای هفته و به صورت 24 ساعته برقرار است. برای مشاهده این پروازها می توانید وارد این لینک شده تا لیست کلیه پروازهای داخلی و خارجی به مقصد و از مبدا فرودگاه مشهد را مشاهده کنید. برای دسترسی سریع تر به پرواز موردنظر نیز می توانید از کادر “جست و جو” پایین صفحه، نام ایرلاین پرواز خود را وارد کنید.

راه های ارتباطی با فرودگاه مشهد

جهت  ارتباط با بخش اطلاعات پرواز فرودگاه مشهد می توانید با شماره 199 و یا 33400020 تماس حاصل فرمائید. دیگر شماره ضروری فرودگاه عبارت اند از:

 • شماره تماس امانات: 33400543
 • شماره تماس تاکسیرانی فرودگاه مشهد: 33400253
 • شماره تماس بخش گمرکی فرودگاه: 33400221
 • باربری خصوصی پیام کیهان: 33400300
 • باربری خصوصی سپیدبال: 33400305
 • پلیس فرودگاه:33400070

سوالات متداول

آیا از مبدا فرودگاه مشهد، پروازهای خارجی انجام می شود می شود؟

بله. در فرودگاه مشهد ترمینال ویژه پرواز خارجی وجود داشته که میزبان پروازهای خارجی به کشورهای متعدد از جمله ترکیه، امارات، قطر و برخی کشورهای اروپایی و آسیایی است.

از کدام شهرهای داخلی به فرودگاه هاشمی نژاد مشهد پرواز برگزار می شود؟

پروازهای داخلی به فرودگاه مشهد از بیشتر شهرهای داخلی انجام می شود. می توانید در وب سایت رسپینا با جستجوی مسیر مورد نظر از مبدا مشهد، لیست پروازهای آن مسیر را مشاهده کنید.

فاصله فرودگاه مشهد چقدر است؟ چگونه می توان از فرودگاه مشهد به حرم مطهر رفت؟

فاصله فرودگاه تا حرم حدود 10 کیلومتر بوده که با استفاده از خط 1 مترو، در ایستگاه بسیج، اتوبوس خط 77 از فرودگاه و تاکسی به فرودگاه مشهد رفت.

آیا در فرودگاه مشهد می توان خودرو را برای چند روز پارک کرد؟

بله. پارکینگ فرودگاه مشهد دارای چند فرودگاه روباز و طبقاتی بوده که امکان پارک شبانه روزی خودرو را نیز دارد. هزینه پارک خودرو در داخل مقاله بررسی شده است.

حمید شفیعی

به قول بنجامین فرانکلین یا چیزی بنویس که ارزش خواندن داشته باشد یا کاری انجام بده که ارزش نوشتن داشته باشد. از زمانی که عضوی از تیم رسپینا شدم، این جمله رو سرلوحه خودم قرار دادم تا با ذهنیت جویای نوآوری و خلاقیت، همراه با عشق و علاقه به سفر و کشف مقاصد جدید، تجربیات گردشگریم رو با شما به اشتراک بزارم. از شما دعوت می‌کنم در این سفر به دنیای جذاب گردشگری با من همراه شید تا تجربه های جدیدتری رو با هم تجربه کنیم. امیدوارم مث من از خواندن مقاله ها لذت کافی ببرین.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا