جاهای دیدنی تبریز

جاهای دیدنی تبریز که حتما باید ببینید

هرچند که وصف زیبایی و شگفتی های تبریز، از کلمات بر نمی تابد اما در ادامه ی این مقاله یک به یک جاهای تفریحی تبریز با آدرس را با یکدیگر بررسی می کنیم تا شما هم بیش از پیش مشعوف این سفر رویایی شوید.

جاذبه های طبیعی تبریز

برای اینکه سردرگم نشوید، بیایید گذشته و تاریخ شهر را فراموش کنیم و اول از همه با دیدنی های طبیعی خود شهر که به سبب آب و هوای آن می باشد، سیر و سیاحت مان را شروع کنیم.

پارک ملی کنتال

این پارک زیبا به وسعت 7000 هکتار در مرز بین المللی با ارمنستان واقع شده است و می توانید در آنجا از دیدن انواع پوشش های گیاهی و حیات وحش جانوری و هم چنین آسیاب های سنگی  لذت ببرید. هم چنین رویش لاله های رنگارنگ، این منطقه را به یکی از زیباترین جاهای دیدنی تبریز در بهار تبدیل می کند.

بام و تله کابین عون بن علی

هر تصوری که از تله کابین دارید را کنار بگذارید. تله کابین بزرگ تبریز که بر فزار کوه های عون بن علی مستقر شده است، بدون شک تمام تصورات شما را از یک سیاحت کوهستانی تغییر می دهد. این بام یکی از اصلی ترین مناطق گردشگری اطراف تبریز به حساب می آید. با این تله کابین بر بلندای کوه های قرمز و باشکوه عبور و منظره ی شهر تبریز را نظاره خواهید کرد. در نوک کوه آرامگاه عون بن علی از پسران حضرت علی(ع) قرار گرفته و گردشگران پس از تفریح، راهی آن جا شده و فاتحه ای نثار روحش می کنند. مکان استقرار این منطقه هم در اتوبان پاسداران تبریز، بعد از پل عابر پیاده، مجموعه تفریحی عینالی می باشد.

مکان های دیدنی تبریز

جنگل ارسباران از زیباترین جاهای دیدنی تبریز

«قره داغ»، «قراچه داغ» و «آرازبار» از  سایر نام های این جنگل است که از زیباترین مناطق دیدنی تبریز به حساب می آید. چشم اندازهای این سرزمین بکر و طبیعی، بدون شک هر گردشگری را مبهوت خواهد نمود. هم چنین یونسکو مساحت بیش از 70 درصد این جنگل را تحت عنوان «ذخیره گاه زیست کره» به ثبت رسانیده است.

کویر قوم تپه

درست شنیده اید! علی رغم اقلیم سرسبز و پر آب، شهر تبریز یکی از زیباترین کویر های ایران به نام قوم تپه را در خود جای داده است. وزش بادهای تند و تجمع گرد و غبار، سبب شده تا تپه های شنی زیبایی شکل بگیرد. اگر زمانی به تبریز سفر کرده اید که برف کوه های آن هنوز آب نشده، می توانید از دل این کویر زیبا، دامنه های برفی کوه را نیز به نظاره بشینید.

اماکن تاریخی مهم در جاهای دیدنی تبریز

در کنار همه ی مکان های دیدنی تبریز، گذشته ی تاریخی اصیل و غنی این شهر زیبا را هم اضافه کنید. تاریخی که آثار و ابنیه آن جای جای شهر خودنمایی می کند و همه ساله گردشگران زیادی را روانه تبریز خواهد کرد. هر چند که کثرت این آثار، از حوصله مخاطب خارج است لذا در ادامه به بررسی معروف ترین آثار و ابنیه این شهر تاریخی می پردازیم.

بازار بزرگ تبریز

این بازار به طول یک کیلومتر، بزرگ ترین و مهم ترین بازار سرپوشیده در جهان به حساب می آید و از زمان جاده ابریشم که تبریز محل عبور کاروان های آسیایی، آفریقایی و اروپایی زیادی بوده، مورد توجه فراوانی بوده است. در سال 1193 بر اثر یک زلزله بزرگ، با ویرانی گسترده ای مواجه شد که توسط نجفقلی خان دنبلی، حاکم وقت تبریز مورد بازسازی قرار گرفت. مساجد، مدرسه و کاروانسرایی که در طول آن قرار گرفته، بازار تبریز را به یکی از مهم ترین جاهای گردشگری تبریز تبدیل نموده است. بازار تبریز در سال 1389 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

بازار بزرگ تبریز - مکانهای دیدنی تبریز

ارگ تبریز(علیشاه)

این سازه با قدمت 7000 ساله خود، یکی از بلندترین و قدیمی ترین دیوار های تاریخی کشور می باشد. ارگ تبریز در گذشته مسجد عظیمی بوده که طبق روایات و نقل قول های تاریخی، حتی از فواصل دور نیز، عظمت آن قابل رویت بوده است. بر اثر ویرانی های حاصل از جنگ ها و زلزله، امروزه تنها دیوار مرتفعی از آن به یادگار مانده است که یکی از مهم ترین جاهای دیدنی تبریز می باشد.

ربع رشیدی

این بنای عظیم، از کهن ترین ابنیه ی تاریخی شهر تبریز و اولین و بزرگ ترین دانشگاه بین المللی در جهان می باشد که ثبت گشته است و شامل مسجد زمستانی و تابستانی، دفترکار، حجره های مخصوص مدرسان و طلاب دانشگاه، کتابخانه، تاسیسات رفاهی شامل حمام و آب آشامیدنی و مکان مخصوص پذیرایی از مهمانان رییس دانشگاه(که متولی خوانده می شد)، بیمارستان و دانشکده های علوم پزشکی، مهمانسرا ویژه خدمه و طلاب دانشگاه، اتاق مخصوص مذاکرات محرمانه به نام خلوتگاه و هم چنین دارالمساکین که روزانه صدها نفر از فقرا را به وعده ی غذایی رایگان مهمان می نمود، می باشد.

پیشینه ی این بنای تاریخی به دوران حمله ی مغول ها به ایران باز می گردد. زمانی که غازان خان در سال 694 قمری وزیر اعظم دربار را به قتل می رساند، خواجه رشیدالدین همدانی را به وزرات منصوب می کند که خدمات ارزنده ای در زمان ایشان برای تبریز و آذربایجان به ارمغان می آورد و بناهای ربع رشیدی هم از جمله آن هاست.

جاهای گردشگری تبریز - ربع رشیدی

کاخ شهرداری تبریز

این بنای زیبا از اصلی ترین مکان های دیدنی تبریز است که به عنوان نماد شهر تبریز شناخته می شود و در زمره ی آثار ملی نیز به ثبت رسیده است. ظاهر این کاخ با معماری آلمانی اش، شبیه به عقابی می باشد که بال های خود را باز نموده است. امروزه این کاخ زیبا، علاوه بر آن که نخستین موزه ی شهر و شهرداری کشور است، محل استقرار شورای اسلامی شهر تبریز نیز می باشد که جلسات رسمی شورا در آن برگزار می گردد. هم چنین شهردار تبریز، برخی از مهم ترین ملاقات رسمی و دیپلماتیک را در این کاخ برگزار می نماید. تاریخ احداث آن هم به سال 1314 بر می گردد که مهندسان آلمانی آن را در محل گورستانی متروکه بنا نهادند.

دیدنیهای تبریز - کاخ شهرداری تبریز

باغ صاحب دیوان از بهترین جاهای دیدنی تبریز  

این باغ مصفا بر اثر سیل ویران گری که در سال 1288 به وقوع پیوست، به زمین بایری تبدیل شد که امروزه محل قرارگیری زندان مرکزی شهر تبریز می باشد. صاحب این باغ، میرزا فتحعلی خان صاحب دیوان، فرزند میرزا علی اکبر قوام الملک شیرازی وزیر مالیات آذربایجان و داماد محمدشاه قاجار بوده است. محمد علی شاه در دوره ولیعهدی، ناصرالدین شاه پس از بازگشت از سفر فرنگ، عین الدوله حکمران آذربایجان و هم چنین رحیم خان چلبیانلو از مهم ترین اشخاصی هستند، که در این باغ اقامت داشته اند. باغ صاحب دیوان یکی از زیباترین جاهای گردشگری تبریز است.

مکانهای دیدنی تبریز - باغ صاحب دیوان

برج آتش نشانی تبریز

این سازه ی 23 متری که قدمت آن به دوران قاجار باز می گردد، همانطور که از ظاهرش بر می آید، کاربرد دیدبانی داشته است. نگهبانی که در بالای برج قرار می گرفته است، به محض مشاهده آتش در شهر، زنگی که در بالای برج وجود داشته را مینواخته و ماموران آتش نشانی را با بشکه های آبی که بر روی گاری های خود حمل می نمودند، بلافاصله به محل آتش، فرا میخوانده است. این برج زیبا، که از ابداعات به خصوص ایرانیان در زمینه اطلاع رسانی، مخابره و اطفای حریق می باشد، مورد الهام آتش نشانان انگلیسی نیز واقع شده است.

خانه مشروطه تبریز

این خانه ی تاریخی محل تجمع و جلسات برجسته ترین اشخاص و چهره های مشروطه همانند ستارخان، باقرخان و ثقه الاسلام تبریزی بوده است. بعد ها پس از وقوع جنگ جهانی دوم و اشغال آذربایجان توسط شوروی نیز فرقه دموکرات آذربایجان جلسات مهم خود را در این محل برگزار می نمود. این خانه در محله ای به نام راسته کوچه در غرب بازار بزرگ تبریز و رو به روی مسجد جامع تبریز قرار گرفته است که می توانید هنگام بازدید از این دو محل، سری هم به این خانه بزنید.

معماری این خانه زیبا که به سبک دوران قاجار، به دست حاج ولی معمار طراحی و اجرا شده است، در نوع خود بسیار منحصر به فرد می باشد. تمامی پنجره های این خانه ارسی و بارنگ های قرمز، سفید، آبی و سبز می باشد که هنگام تابش نور، بازتاب زیبایی از طیف های نور بر روی کف و فرش های خانه ایجاد می کند.

شمس العماره تبریز

بنای شمس العماره یا عالی قاپو در زمان حکومت صفویه و به تقلید از پادشاهان عثمانی بنا شده است. این بنای زیبا، از زمان احداث خود تاکنون ویرانی های گسترده ای بر خود دیده است. از آتش سوزی سال 1312 در زمان استانداری ادیب السلطنه گرفته تا سیل ویرانگر 1313 و ساخت و ساز استناندار علی منصور در سال 1326 که تمامی درختان کهنسال و بی نظیر عالی قاپو قطع و باقی مانده عمارت و اتاق های آیینه کاری آن تخریب گردید. بقایای این عمارت زیبا در عین ویرانی گسترده اش طی زمان، هم اکنون به یکی از زیباترین جاهای دیدنی تبریز بدل گشته است.

شمس العماره - جاهای تفریحی تبریز

مقبره الشعرا

این قبرستان تاریخی با نام های حظیره الشعرا، حظیره القضاه و قبرستان سرخاب نیز شناخته می شود و پیدایش آن به سال 740 هجری تخمین زده می شود. این مکان آرامگاه بیش از 400 عارف، شاعر نام دار و مردان سیاست است که از معروف ترین آن ها می توان به حکیم اسدی طوسی و شهریار اشاره نمود. برای احداث بنای یادبود این گورستان در سال 1350 مسابقه ای برگزار شد که فراخوان آن در روزنامه های اطلاعات، کیهان و یغما به چاپ رسید و در نهایت طرح پیشنهادی غلامرضا فرزان مهر مورد قبول واقع شد و از آن زمان تاکنون این یادبود به نماد اصلی مقبره الشعرا و نیز یکی از نماد های شهر تبریز بدل گشته است.

باغ ائل گلی از جاهای دیدنی تبریز در شب

ائل گلی یا شاه گلی به معنای استخر شاه، نام باغی زیبا است که علت نام گذاری آن بدین سبب بوده که استخر بزرگ باغ در زمان آق قویونلوها، بزرگ ترین منبع ذخیره آب برای آبیاری باغ های شرق تبریز بوده است و با معتدل شدن هوا و رویش گیاهان و گل های زیبای باغ، مشتاقان زیادی را در خود می پذیرد و به خصوص به یکی از مکان های دیدنی تبریز  در شب تبدیل می شود.

در میان این باغ، یک بنای زیبای هشت ضلعی که به کاخ ائل گلی معروف است واقع گردیده. این بنا را قهرمان میرزا یکی از پسران عباس میرزا گسترش داده و آن را به یکی از تفرج گاه های اصلی دربار قاجار تبدیل نموده است که البته امروزه به شکل رستوران مورد استفاده قرار می گیرد.

اماکن مذهبی تبریز

بخشی از مهم ترین ابنیه تاریخی و جاهای گردشگری تبریز را، اماکن و بقاع مذهبی آن تشکیل می دهد که بر دیدنی های این شهر افزوده است و در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

مسجد جامع تبریز

این مسجد تاریخی که به «مسجد جمعه» و «مسجد جامع کبیری» نیز مشهور است، از اصلی ترین جاهای تاریخی تبریز به حساب می آید و قدمت آن به زمان پادشاهی سلجوقیان باز میگردد که بعدا بازار بزرگ تبریز پیرامون آن ساخته شد. زلزله ی بزرگی که درسال 1193 شهر تبریز را مورد ویرانی عظیم قرار داد، این مسجد را هم بی نصیب نگذاشت و سبب فروریختن بخش هایی از چندین طاق آن شد که به دستور حاکم وقت نجفقلی خان دنبلی مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت. مسجد جامع تبریز در 15 دی 1310 هجری شمسی به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسید.

مسجد کبود یا مسجد جهانشاه

عمارت مظفر که به مسجد کبود( یا مسجد عالیشاه) معروف است یکی از معروف ترین جاهای دیدنی تبریز است که در زمان حکومت سلطان جهانشاه، یکی از قدرتمند ترین حاکمان قراقویونلو و به دستور دخترش صالحه خانم ساخته شده است. زلزله ویران گر سال 1193 تبریز، بخش های اصلی این مسجد را نیز تخریب نموده است که البته بعد ها مورد بازسازی قرار گرفت. کلمه کبود نام مسجد از کاشی های آبی رنگ ایوان آن گرفته شده است.

جاهاي ديدني تبريز - مسجد کبود تبریز

کلیسای استفانوس مقدس

این کلیسای تاریخی که در میان طبیعت زیبای منطقه ی مرزی میان جلفا و جمهوری آذربایجان قرار گرفته است، از حیث اهمیت، دومین کلیسای مهم ارامنه در ایران و از مناطق گردشگری اطراف تبریز تلقی می گردد. نام بنا نیز از شخصیت تاریخی سنت استفانوس برگرفته شده که اولین شهید راه مسیحیت است. از مهم ترین فاکتورهای شناخته شده این کلیسا، می توان به برج ناقوس که به شکل گنبد هرمی هشت ضلعی بر روی هشت ستون استوانه ای از جنس سنگ سرخ استوار گردیده و نیز اجاق دانیال که تالاری به طول 20 متر  و عرض 6 متر می باشد، اشاره کرد. همچنین نمازخانه این کلیسا با منبت کاری منحصر به فرد، نحوه حجاری پایه ها، مقرنس کاری ها و طاق نماهای زیبا، جلوه ی خاصی به ضلع غربی کلیسا داده است.

بقعه عون بن علی

این بنای مقدس که آرامگاه عون بن علی فزرند حضرت علی(ع) می باشد با نام های عینالی و عینال – زینال نیز شناخته می شود و برفراز کوهی با همین نام قرار گرفته است. البته گویا پیشینه ی این بنای مقدس به قبل از ورود اسلام باز می گردد. ژان باتیست تاورنیه، جهانگرد فرانسوی درباره آن در کتاب خود این گونه نوشته است که این بنا سابقا یک آتشکده بوده است که بعدها و با ورود اسلام به یکی از مساجد مردم منطقه تبدیل شده است. هم چنین پیکر پاک 8 تن از شهدای گمنام جنگ ایران و عراق نیز در این مکان آرامیده است که بنای یادمان آن در 30 شهریور 1385 مورد بهره برداری قرار گرفت.

موزه ها از بهترین جاهای دیدنی تبریز

شهری با این همه قدمت و تاریخ که از دیرباز، حوادث تاریخی فراوانی به خود دیده است و مشاهیر سیاسی، علمی و ادبی فراوانی را پرورش داده است، قاعدتا موزه های فراوانی را نیز دارا می باشد که یادگارهایی از تمدن های دور تا تاریخ معاصر را نگه داری می کند. در ادامه به معرفی مهم ترین موزه های شهر تبریز می پردازیم که توصیه می کنیم در تور از آن بازدید نمایید.

موزه سنجش

این موزه همان گونه از نامش پیداست، محل نگه داری اشیا و ابزار باستانی مربوط به اندازه گیری می باشد. ترازوهای زرگری، پیمانه های اندازه گیری نفت، قطب نما ها و ساعت های قدیمی، اسطرلاب، قپان های بزرگ مربوط به میادین بار و سنگ وزنه ها، از اشیاء اندازه گیری باستانی می باشند که در موزه سنجش تبریز نگه داری می شود و نمونه ی چنین کلکسیونی در هیج کجای دنیای یافت نمی شود.

موزه آذربایجان

یکی از مهم ترین موزه های ایران و دومین موزه ی باستان شناسی ایران پس از موزه ملی ایران، موزه ی آذربایجان شهر تبریز می باشد که در جوار مسجد کبود قرار گرفته است. قدمت آثار آن از تمدن های دور پیش از اسلام تا دوران اسلامی را دربر می گیرد. موزه آذربایجان یکی از معروف ترین مکان های دیدنی تبریز می باشد

مناطق گردشگری تبریز - موزه آذربایجان

موزه سنگی تبریز

این موزه حیرت انگیز و زیبا، تمدن های دوره ساسانی، ایلخانی و صفوی را با زبان سنگ ها برای شما بازگو می کند. این موزه که در جوار موزه ی آذربایجان و مسجد کبود، بنا شده است، یادگاری از آثار تمدن های چند هزارساله تبریز می باشد که توصیه می شود حتما از این موزه که یکی از جاهای دیدنی تبریز است دیدن فرمائید.

موزه تاریخ طبیعی یزد

این موزه برای دوستداران حیات وحش، پیکرهای تاکسیدرمی شده ای از جاندران گوناگون آذربایجان و سرتاسر ایران را به نمایش گذاشته است و شامل کلکسیونی از پیکر پرندگان، چرندگان، خزندگان و حشرات می باشد که برخی از آن در گونه ی خود نادر می باشد.

موزه ی استاد بهتونی

این موزه نخستین موزه ی شخصی کشور و مربوط به استاد حاج محمد حسن بهتونی می باشد و مجسمه های زیبا و حیرت انگیزی از خوراکی ها نظیر میوه ها، خشکبار، حبوبات، شیرینی ها، غذاهای ایرانی و خارجی، موضوعات ضرب المثل ها و آداب و رسوم و ... را به نمایش گذاشته است.

جاهای دیدنی تبریز - موزه بهتونی

موزه سفال تبریز از جذاب ترین جاهای دیدنی تبریز

این موزه در سال 1374 به عنوان اولین موزه زنده سفال ایران در خانه علوی تبریز تاسیس شد. خانه ی علوی یا صرافلار، یکی از بناهای به جای مانده از دوران قاجار و پهلوی است و نام های آن هم برگرفته از نام مالکین این بنا است. صرافلار اولین مالک و علوی آخرین آن بوده است. در این موزه آثار سفالگران برجسته به نمایش درآمده است و بازدیدکنندگان ضمن بازدید از اثار می توانند بصورت زنده شاهد مراحل گوناگون سفالگری نیز باشند.

موزه استاد شهریار

عاشقان شعر و ادبیات، حتما هنگام بازدید از تبریز، سراغی هم از خانه استاد شهریار که امروزه به عنوان موزه درب خود را به سوی علاقه مندان و طرفداران گشوده است، می گیرند. پس از فوت استاد شهریار درسال 1367، شهرداری تبریز این بنا را خریداری کرد و به عنوان موزه مورد بهره برداری قرار داد. موزه استاد شهریار، در سال 1386 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

مکان های دیدنی تبریز - موزه شهریار

بهترین هتل های تبریز

اگر قصد دارید راهی سفر تبریز شوید، خوب است از قبل ضمن آشنایی با جاهای دیدنی تبریز، با اقامتگاه ها و هتل های این شهر نیز آشنا شوید و مطابق بودجه ای که برای سفرتان در نظر گرفته اید، بهترین اقامتگاه را انتخاب کنید.

هتل های لوکس تبریز

اگر برای بودجه سفر خود محدودیتی ندارید، با انتخاب هتل های پنج ستاره و لوکس، سفری راحت و پر از آسایشی را تجربه کنید که در ادامه بصورت مختصر به معرفی تعدادی از معروف ترین آن ها می پردازیم.

هتل بین المللی تبریز

قدیمی ترین هتل تبریز که از سال 1351 بنا شده و مسافر می پذیرد، هتل بین المللی تبریز می باشد. این هتل در مرکز شهر و در خیابان امام خمینی قرار گرفته است و امکانات کاملی را نظیر روم سرویس 24 ساعته، اینترنت رایگان لابی، تاکسی سرویس و خدمات بیدارباش و پارکینگ روباز ارائه می دهد.

هتل لاله پارک کایا

این هتل که زیر مجموعه هتل کایا ترکیه می باشد از لوکس ترین هتل های کشور به حساب می آید و یکی از زیباترین مکان های دیدنی تبریز می باشد. دور بودن از مرکز شهر نیز، برای آن دسته از مسافرانی که قصد دوری از شلوغی و هیاهو را دارند، بر امتیازات آن افزوده است.

هتل لاله پارک تبریز

هتل بین المللی استاد شهریار

این هتل 5 ستاره و لوکس، سعی نموده است با فراهم نمودن امکانات رفاهی کامل، آسایش را برای مسافران همراه داشته باشد. مکان آن هم ابتدای خیابان ائل گلی می باشد.

هتل صخره ای لاله کندوان

این هتل لوکس که در دل کوه قرار گرفته است، در نوع خود کم نظیر به حساب می آید و چشم اندازی رویایی بر فراز کوه و رودخانه دارد. البته این هتل در خارج از شهر تبریز و در نزدیکی روستای کندوان قرار گرفته است و برای رسیدن به اتاق هایش باید از پله های فراوانی بالا بروید، لذا توصیه می کنیم مسافرانی که زیاد علاقه ای به پیاده روی و پله نوردی ندارند و یا سالمندان محترم، از سایر هتل های معرفی شده استفاده نمایند.

دیدنیهای تبریز - هتل صخره ای کندوان

مراکز خرید تبریز از مهم ترین جاهای دیدنی تبریز در سفر

خرید کردن یکی از قشنگ ترین قسمت های هر سفری است. شهر تبریز نیز با دارا بودن مراکز خرید متعدد، گردشگران فراوانی را با چمدان های پر از خرید و سوغاتی، روانه شهرهای خود می کند. برخی از مراکز خرید این شهر از دیدنیهای تبریز نیز محسوب می شود.

مراکز خرید لوکس تبریز

اگر از خرج کردن و خریدهای گران قیمت واهمه ای ندارید، مراکز خریدی که در ادامه معرفی می کنیم با عرضه ی برندهای اصل به شما در یک خرید لاکچری کمک خواهد نمود.

مرکز خرید لاله پارک تبریز

مدرن ترین مرکز خرید شمال غرب کشور که معدن عرضه ی برندهای ترک و معروفی هم چون ال سی واکیکی، کوتون، ماوی و ... می باشد. این مرکز خرید در جوار هتل لوکس لاله پارک قرار گرفته و فودکورتی که در بالاترین طبقه آن قرار گرفته، بیش از 20 رستوران با انواع غذاهای سنتی، ایرانی، فرنگی و فست و فود را در خود جای داده است.

مرکز خرید لاله پارک تبریز

مرکز خرید اطلس تبریز

از مدرن ترین مجمتع های خرید در کشور و یکی از جاهای دیدنی تبریز می باشد که بیش از 160 فروشگاه در هجده طبقه را در خود جای داده است. علاوه بر عرضه اجناس بهترین برند های ترک و اروپایی، هایپرمارکت، فودکورت، کافی شاپ و شهربازی سرپوشیده از خدمات آن می باشد.

مرکز خرید رویال

این مجتمع تجاری پرطرفدار همانطور که از نامش پیداست، از بهترین مراکز خرید گران قیمت تبریز می باشد که شهربازی و سالن بولینگ معروفی نیز دارد.

مراکز خرید ارزان قیمت تبریز

خرید کردن در تبریز، فقط به مجتمع های لوکس آن ختم نمی شود. درسایر بازار های آن می توانید اجناس با کیفیت و با قیمت کمتری پیدا کنید و به عنوان یادگاری از این شهر زیبا، با خود به شهرتان ببرید. در ادامه معروف ترین این مراکز ارزان قیمت برای خرید در تبریز را معرفی خواهیم کرد.

مرکز خرید بازار بزرگ از بهترین جاهای دیدنی تبریز

این بازار تاریخی، علاوه بر آن که یکی از مهم ترین مکان های دیدنی تبریز، به حساب می آید، سوغاتی ها و اجناس متنوعی را نیز به بازدید کنندگانش عرضه می دارد که اغلب قیمت بالایی هم ندارند.

پیاده راه تجاری تربیت

این پیاده راه واقع در خیابان امام تبریز که در واقع قسمتی از جاده ابریشم است، در گذشته محل عبور ماشین و وسائل نقلیه بوده که امروزه سنگ فرش شده و به یکی از مراکز خرید شهر تبدیل شده است. بازارهای این محدوده اجناس باکیفیت و قیمت مناسبی ارائه می دهد و رستوران های قدیمی هم در مسیر آن وجود دارد که آبگوشت و کباب تابه ای معروفی طبخ می کنند.

سوغات و صنایع دستی تبریز

مسافرت به تبریز، علاوه بر جاذبه های طبیعی و تاریخی، شما را با دنیایی از خوراکی های خوشمزه شگفت زده می کند که مسافران اغلب به عنوان سوغات می برند. صنایع زیبای دستی اش هم که جای خود دارد که در ادامه معروف ترین آن ها را بررسی می کنیم.

سوغات تبریز- صنایع دستی

از خوراکی های خوشمزه تبریز که دل بکنیم، نوبت به صنایع دستی بی نظیر آن می رسد که به عنوان یک هدیه و سوغاتی زیبا می تواند خریداری شود. حتما پس از بازدید از جاهای دیدنی تبریز، از صنایع دستی این شهر به یادگار خریدی داشته باشید.

چرم تبریز

صنعت چرم در تبریز، از قدیمی ترین و اصیل ترین صنایع می باشد که هم طرفداران فراوانی داخل کشور دارد و هم به خارج از کشور صادر می شود.

چرم تبریز

قالی تبریز

استان آذربایجان شرقی یکی از مراکز اصلی فرش دستباف اصیل ایرانی می باشد. شهرجهانی فرش، لقبی است که شورای جهانی فرش، تبریز را با آن نام گذاری نموده است. بنابراین اگر به دنبال یک سوغاتی متمایز و گران بها هستید، قالی تبریز یکی از گزینه های اصلی شماست.

نقره کاری

این هنر زیبا که ابتدا از کشور ترکیه به آذربایجان شرقی و سپس از آنجا به سایر شهرهای کشور راه یافت، اشکال زیبایی را بر روی نقره طرح می بندد و در غالب های مختلف همانند سینی، آیینه، شمعدان و ظرف و ظروف عرضه می کند.

نقره کاری تبریز

سفال و سرامیک

سفال های به عمل آمده از خاک مرغوب اقلیم آذربایجان شرقی، صنایع سفال و سرامیک را به یکی از صنایع دستی اصلی این کشور بدل کرده است.

گلیم بافی

گلیم هایی زیبا و منقشی که از ابریشم، موی بز و پشم گوسفند تهیه می شود، یکی از زیباترین سوغاتی هایی است که می توانید از مکان های دیدنی تبریز با خود به یادگار ببرید.

گلیم بافی تبریز

سوغات تبریز و البته خوراکی های خوشمزه

تبریز با دریای متنوعی از خوراکی های متنوع، یکی از خوشمزه ترین شهرهای ایران است. هنگام سفر به تبریز، حتما از جاهای تفریحی تبریز بازدید و خوراکی هایی که در ادامه معرفی می کنیم، میل و خرید کنید.

باقلوای تبریز

خوشمزه ترین و از معروف ترین سوغات تبریز، باقلوای آن می باشد که نمونه های مشابه آن در کشورها و شهرهای مختلف وجود دارد. اما باقلوای تبریز، طعم و عطر به خصوص خود را دارد و در اشکال و طعم های مختلف عرضه می شود.

شیرینی کنجدی

این شیرینی خوشمزه، پای ثابت شب نشینی ها و مهمانی های مردم آذربایجان شرقی و خصوصا تبریز است و به دلیل ترکیبات سازنده اش، ارزش غذایی بالایی نیز به همراه دارد.

حلوای بزرک

یکی از شیرینی های مخصوص تبریز است که از دانه های روغنی بزرک تهیه می شود و کاربرد درمانی نیز برای دردهای استخوانی و مفصلی دارد.

حلوا برزک تبریز

راحت الحقوم

این سوغاتی معروف که باسلوق هم نامیده می شود، همان گونه از نامش مشخص است، بافتی نرم دارد و بلافاصله در دهان آب می شود. نوع ترکی این شیرینی لوکوم نام دارد که ترکیبات آن کمی متفاوت تر است بطوری که در باسلوق ایرانی، کمی جوهر لیمو و پودر ژلاتین برای سفت شدن به آن چاشنی می کنند.

رشته ختایی

این شیرینی خوشمزه، بیش تر مخصوص به ماه رمضان است که به دلیل استفاده از نوعی رشته در پخت آن، به باقلوای رشته ای نیز شهرت دارد و به عنوان سوغات تبریز، از این شهر برده می شود.

مربای گل محمدی

از آنجائی که تبریز یکی از مراکز اصلی پرورش گل محمدی در کشور می باشد، لذا مرباهای خوشمزه ای هم از آن در این شهر تهیه و به عنوان سوغات عرضه می شود.

مربا گل محمدی تبریز

فرهنگ مردم تبریز

سلحشوری و غیرت مردمان تبریز از بارزترین خصوصیت آن ها از گذشته های دور تا به امروز بوده است. تبریز شهری است که دلاورانی هم چون ستارخان و باقرخان را در خود رشد و تربیت نموده است و یازده ماه در مقابل لشکر محمدعلی شاه ایستادگی کرد. گذر روزگار طی سالیان متمادی و رشد شهری و مدرنیسم، ذره ای از اصالت این شهر تاریخی نکاسته است. بطوری که در هر خیابان و کوچه ای که از این شهر قدم می زنید، آثار آن را به وضوح در می یابید. به دلیل علاقه و توجه ویژه ی مردمان این شهر به تاریخ و گذشته ی غنی خود، تاکنون اجازه هیچ گونه تعارض و یا تخریب را نسبت به ابنیه نداده اند و آنان را همچون پاره ای از تن خود، مغتنم می دانند.

بهترین زمان برای بازدید از جاهای دیدنی تبریز

انتخاب زمان سفر تفریحی، برای هر کس معنای متفاوتی در بهترین بودن دارد. عده ای بهترین زمان سفر را از نظر کم خرج بودن هزینه ها، بررسی می کنند و عده ای دیگر هم بدون توجه به هزینه ها، صرفا قصد دارند از سفر خود نهایت لذت را ببرند.

بهترین زمان سفر به تبریز از حیث آب و هوا

از آنجائی که اقلیم کوهستانی استان آذربایجان، متاثر از بادهای سیبری و جریان های هوای مدیترانه می باشد، لذا زمستان های سرد و پربارشی دارد و یخبندان های آن به خصوص در ماه های دی و بهمن به اوج خودش می رسد. از طرفی با تغییر مدار زمین در فصل تابستان، هوا کمی متعادل تر و گرم تر می شود. بنابراین مسافرانی که از اواخر بهار تا پایان مرداد، راهی سفر تبریز می شوند، بهترین زمان را از حیث شرایط آب و هوایی انتخاب نمود اند.

جاهای دیدنی تبریز

بهترین زمان سفر به تبریز از حیث هزینه

مسافرت در ایامی که بیشترین استقبال را دارد، برای هر مقصدی که باشد، همیشه پر هزینه تر خواهد بود. از خرید وتهیه بلیط گرفته تا گرفتن اقامت هتل، بازدید و سیاحت و حتی خرید! شهر تبریز هم که از مهم ترین شهرهای توریستی ایران است، از این قاعده مستثنی نیست. بنابراین اگر در ایام پرتردد به این شهر سفر کنید، هزینه های سفر شما نسبت به سایر ایام سال همانند ایام زمستان و پاییز، که مسافر کمتری روانه این شهر می شود، بیشتر است.

نیمه دوم فروردین و و ابتدای اردیبهشت نیز به لحاظ مقارن شدن با شروع فصل مدارس و ایام کاری کارمندان، تراکم مسافر کمتری دارد. بنابراین گوش به زنگ آفرهای ویژه تور در این ایام باشید.

معرفی روستای کندوان

یکی از دیدنی ترین و اعجاب انگیزترین دیدنیهای تبریز، روستای کندوان می باشد که در میان صخره های کله قندی شکل کوه سبلان جای گرفته است. معماری صخره ای این روستا، به سبب فعالیت های آتش فشانی کوه سبلان می باشد. اشکال عجیب و کله قندی صخره های آن به دلیل متراکم شدن گدازه های مذاب آتشفشانی طی هزاران سال بر اثر وزش باد و طوفان و هم چنین بارش باران و برف متراکم شده است. با شروع فصل گرما و آب هوای معتدلی که در منطقه شکل می گیرد، کندوان به یکی از جاهای دیدنی تبریز در تابستان تبدیل می شود.

سوغاتی رستوران کندوان

از آنجائی که زیبایی خیره کننده این روستا، همه ساله پای گردشگران فراوانی را به خود باز می کند، بنابراین بازار خرید سوغاتی هم در آن حسابی داغ است. گردو، عسل، بادام و دوشاب (شیره انگور) از محصولاتی است که مردم روستا در اقلیم سرسبز و حاصلخیز آن پرورش و تهیه می کنند. از طرف دیگر صنایع دستی هم که حاصل هنر و ذوق مردم کندوان می باشد، از قبیل گلیم و جاجیم در طرح های زیبا و رنگی به عنوان سوغات برای گردشگران و بازدیدکنندگان روستا عرضه می گردد.

معرفی شهرستان جلفا از اصلی ترین مکان های دیدنی تبریز

یکی از شهرستان های مهم استان آذربایجان شرقی که وجود جاذبه های طبیعی و تاریخی از یک طرف و منطقه ی آزاد تجاری ارس از طرف دیگر مسافران زیادی را هر ساله جذب خود می کند، شهرستان جلفا است. هم جواری این شهرستان با رود ارس و هم مرز بودن آن با همسایگان شمالی کشور نیز بر اهمیت آن افزوده است.

طبیعت زیبا حاصل خیز، آثار تاریخی فراوان، استقرار هتل های فراوان در منطقه و بازار مرزی منطقه ی جلفا، به اندازه ی کافی شما را برای یک سیر و سیاحت چند روزه در این شهرستان وسوسه خواهد کرد. لذا در ادامه به معرفی برخی از جاهای دیدنی تبریز جلفا می پردازیم.

جاهای دیدنی تبریز جلفا

قلعه مرودشت

قلعه ای باستانی و سر به فلک کشیده که یکی از نقاط استراتژیک مرز ارمنستان به شمار می رفته است و درزمان قاجار محل دیده بانی و مبارزه با ارتش روس ها بوده است.

آرامگاه سید ابوالقاسم نباتی

این شاعر و عارف بزرگ که بسیاری از سروده های خود را به زبان آذری به رشته تحریر درآورده است، در ارتفاعات کوه زوندول در جوار روستای اشتبین آرمیده و به یکی از جاهای دیدنی جلفا  تبدیل شده است.

حمام کردشت از جاهای دیدنی تبریز

نام این مکان برگرفته از نام روستای محل قرارگیری آن یعنی روستای کردشت در نزدیکی مرز ارمنستان، گرفته شده است. این حمام تاریخی با نقش ها و معماری اصیل ایرانی در دل باغی سرسبز واقع شده که محل سکونت عباس میرزا نیز بوده است.

پل ضیاء الملک

این پل که در جوار کاروانسرای خواجه نظر احداث شده است در حقیقت پل ارتباطی با منطقه ی جمهوری آذربایجان کنونی بوده است و قدمت آن به پیش از میلاد مسیح تخمین زده شده است.

کار وانسرای خواجه نظر

این بنای زیبا مربوط به دوران صفوی، یکی از آثار ملی ایران است که در سال 1381 به ثبت رسیده است. ژان باتیست تاورنیه، گردشگر فرانسوی دراین باره در کتاب خود گفته است:« این کاروانسرا توسط خواجه نظر که یکی از ارامنه مورد اعتماد و تجار مورد اعتماد شاه عباس بوده، با اجازه مستقیم شاه و هزینه شخصی در جوار رود ارس ساخته شده است » که در نمونه ی خود بی نظیر می باشد.

کار وانسرای خواجه نظر - جاهای دیدنی تبریز

بازدید از جاهای دیدنی تبریز با خرید تور از رسپینا

با همه آن چه از دیدنی ها و جاذبه های تبریز تاکنون گفته شد، به اندازه ی کافی برای انتخاب مقصد سفر، مطمئن شده اید! در این مقاله سعی شد با ارائه جامع اطلاعاتی که از سفر به تبریز به آن نیاز خواهید داشت، به شما برای یک برنامه ریزی صحیح کمک شود. هم چنین شما می توانید با رزرو تور به مقصد تبریز از سایت رسپینا که یکی از معتبرترین سایت های تهیه تور و بلیط می باشد، سفری لذت بخش را تجربه کنید.