رسپینا
قشم

دره ستارگان قشم مکانی به قدمت تاریخ بشریت

دره ستارگان از جاهای دیدنی قشم و از پدیده های ویژه زمین شناسی می باشد. این دره با قدمت بیش از 2 میلیون سال خود رخدادی بسیار جذاب بوده که چشمان هر بیننده ای را محصور خود می کند. از دیگر جاذبه های دره ستارگان می توان به مخروط ‌های نوک‌تیز، ستون‌های عظیم و دیواره‌های بلند، اشاره کرد. وجود لایه ها و حفره های درون دیواره ها و ستون های داخل دره باعث عبور و گردش هوا در این منطقه گردیده است. دره ستارگان به عنوان بخشی از ژئوپارک قشم در یونسکو ثبت شده است.

قشم جزیره شگفتی هاست، این بار به سراغ یکی دیگر از عجایب قشم رفته تا به معرفی این دره، تاریخچه،آدرس و نحوه دسترسی، تفریحات ،بهترین زمان رفتن به این مکان و اسرار دره ستارگان را بررسی نماییم. پس در ادامه با رسپینا همراه باشید.

هتل های قشم
دره ستارگان قشم

درباره دره ستارگان قشم ایران

دره ستارگان قشم از جذاب ترین و پرطرفدار ترین زیستگاه های طبیعی قشم بوده که مردم محلی آن را به نام های استاله کفته، استار افتاده و ستاره افتاده نیز می شناسند. بر طی باورهای محلی، دره ستارگان فعلی حاصل از برخورد شهاب سنگی به این منطقه بوده که باعث شکل گرفتن این دره شده اما در حقیقت، دره ستارگان از فرسایش خاک ناشی از باد و باران شکل گرفته است.

قدمت دره ستارگان به دوران سِنوزوئیک یا نوزیستی رسیده و شباهت بسیار زیادی به دره تندیس ها دارد. اشکال هندسی و دیواره های دره ستارگان قشم از جنس ماسه، سنگ و سیمان آهکی می باشد. به علت سست بوده لایه ها و خاک برخی مناطق در اثر بارش ممکن تغییرات قابل توجهی در دره اتفاق بیفتد.

دره ستارگان قشم ایران
دره مجسمه ها قشم

پیشنهاد می شود، پیش از رفتن به دره ستارگان از وضعیت جوی اطمینان حاصل نمایید، زیرا در صورت بارش باران بر روی خاک دره ستارگان امکان ایجاد باتلاق در این منطقه می باشد. در برخی از قسمت های منطقه دره ستارگان، خاک سرخی وجود داشته که می تواند جذابیت دره را دوچندان نماید. براساس کاوش های زمین شناسی، این منطقه پیش از این زیر دریا بوده که با فرو نشست آب، دره ستارگان قشم پدیدار شده است.

بهترین زمان برای رفتن به دره ستارگان

اگر خودتان شخصا قصد دارید از این مکان بازدید کنید، با توجه به آب و هوای قشم پیشنهاد می شود که فصل های پاییز، زمستان و اوایل بهار را برای رفتن به این منطقه انتخاب کنید. همچنین در صورتی که قصد بازدید از این مکان را در فصل تابستان دارید، گردش خود را به ساعات ابتدایی روز و یا ساعت انتهایی روز موکول نمایید.

دره مجسمه ها قشم
عکس از دره ستارگان

آدرس دره ستارگان قشم کجاست؟

دره ستارگان در ضلع شمالی جزیره زیبای قشم و نزدیکی روستای برکه خلف قرار گرفته است. دره ستارگان از فرودگاه دیرستان قشم، 35 دقیقه و از شهر قشم 54 دقیقه با خودرو فاصله در پیش خواهید داشت.

دره ستارگان قشم جن دارد؟

بر اساس افسانه های بومی، دره ستارگان محل زندگی ارواح بوده که در طول شب در این محل رفت آمد می کنند. حتی برخی از افراد شنیدن این صداهای داخل دره را نیز به این مورد مرتبط دانسته و به گردشگران توصیه می کنند که در شب ها به این دره وارد نشوند زیرا آرامش ارواح و جن در دره ستارگان را برهم خواهد زد.

بر اساس یافته های دانشمندان صداهای ایجاد شده در این دره ناشی از گردش و پیچیدن صدای باد در حفره و روزنه های ستون و دیوار های دره ستارگان بوده که صدای خاص تولید می نماید.

دره ستارگان قشم جن
افسانه دره ستارگان

دره ستارگان قشم در شب

 اگر در هنگام شب به دره ستارگان مراجعه نمایید، می توانید از سکوت و آرامش این دره کمال استفاده را ببرید، به علت فاصله دره ستارگان از فضای شهری و مراکز تولید نور و سر و صدا، در صورتی که هوا ابری نباشد، آسمانی پس ستاره را خواهد دید که در کمتر نقطه ای چنین آسمان پرستاره ای را خواهید یافت، آسمانی صاف که به قدری این ستاره ها به زمین نزدیک است که می توانید با دراز کردن دست خود آنها جدا نمایید. پیشنهاد می شود پیش از سفر به این دره دوربین مناسب برداشته تا بتوانید بهره بیشتری از مناظر طبیعی این بهره ببرید. 

دره ستارگان قشم در شب
عکس دره ستارگان

تفریحات دره ستارگان قشم

در دره ستارگان فرصت گشت و گذار را از دست ندهید، جهت جلوگیری از گم شدن در دره، مسیر قابل تردد را با سنگ ریزه مشخص کرده اند. لطفا از مسیر های تعیین شده بروید، به علت عدم زندگی مردم بومی در این دره گم شدن می تواند مشکل ساز باشد. مسیرهای کناره دره و ستون ها به قدری زیبا و منظم است که هر بیننده را حیرت زده می کند. در گوشه و کنار دره مسیر پیاده روی را مشخص کرده اند و در ادامه مسیر سنگ چین به صخره های بزرگ ورودی دره خواهید رسید.  

 پیاده روی دره ستارگان قشم

   

  تماشای پیکرهای موجود دره که به شکل های مختلف فیل، تمساح  و عقاب در دره ستارگان قرار دارند، بسیار لذت بخش است. اثر فرسایش بر روی ستون ها، تیغه های دره کاملا قابل رویت بوده و ظاهری وهم گونه و اعجاب انگیز را در شما تداعی می کند. اگر مسیر سنگ چین را ادامه دهید به بام دره ستارگان خواهید رسید که از آنجا می توانید نمایی متفاوت از دره را مشاهده نموده و از این همه زیبایی غرق در لذت شوید. همچنین اگر دوربین عکاسی همراه خود داشته باشید می توانید صحنه های زیبایی را بیافرینید و دره ستارگان قشم را از بالاترین نقطه آن بنگرید.    

اگر در آخر هفته به این دره مراجعه کنید، طیف وسیعی از مردم محلی، عکاسان، گردشگران داخلی و خارجی را مشاهده کرده که در حال عکاسی از مناظر فوق العاده این دره می باشند. 

نوشته های مشابه
تفریحات دره ستارگان قشم

خرید صنایع دستی: در دره ستارگان غرفه کوچکی وجود داشته که در آن صنایع دستی ساخته شده از گوش ماهی، صدف و لوازم تزئینی به فروش می رسد. با خرید از صنایع دستی از این مناطق ضمن کمک به اقتصاد محلی، هدیه ای ارزشمند برای خود و عزیزانتان تهیه نمایید.

خرید صنایع دستی دره ستارگان

موزه سنگ دره ستارگان قشم

این  موزه به منظور آشنایی گردشگران و بازدیدکنندگان با انواع سنگ و کانی های منطقه هرمز و جزیره قشم در ساختمان پذیران دره ایجاد شده است. هم اکنون 48 نمونه سنگ، سنگواره و کانی از جزایر لارک، هرمز و هنگام کشف و در این موزه به نمایش گذاشته شده، همچنین علاقه مندان می توانند اطلاعات لازم را راجب انواع سنگ ها در این محل بدست بیاورند.

موزه سنگ دره ستارگان قشم

روستای خلف دره ستارگان قشم

روستای خلف از تمیزترین روستاهای قشم بوده به گونه ای که زنان محلی روستا هفته ای دوبار اقدام به پاکسازی کل روستا می کنند. اگر بگوییم در این روستا آشغال و زباله پیدا نمی شود، اغراق نکرده ایم. در روستا شما می توانید از مشاهده و دیدن لباس های محلی و پر رنگ لعاب روستا لذت ببرید. همچنین می توانید این لباس های دست دوز را کرایه کرده و با آن عکس های هنری زیبایی تهیه نمایید. این روستا در نزدیکی دره ستارگان قشم قرار گرفته است. 

اگر به تزیینات حنا علاقه مند هستید، می توانید به سراغ بانوان هنرمند روستا رفته و از آنها بخواهید نقاشی های بسیار زیبا برایتان خلق کنند.

روستای خلف دره ستارگان قشم

مکان های اطراف دره ستارگان قشم

مکان های اطراف دره ستارگان قشم را پارک ساحلی زیتون، غار خربس، صخره خرچنگ ها و جزایر ناز قشم تشکیل می دهد.

پارک ساحلی زیتون قشم: از زیباترین پارک های قشم بوده که به شما امکان اقامت و کمپینگ در کنار دریا را می دهد. این موضوع برای افرادی که می خواهند شبی را در کنار دریا گذرانده و هزینه زیادی بابت ویلاهای جزیره نپردازند، امتیاز بزرگی محسوب می شود. پارک زیتون علاوه بر اقامت به شما تجربه انواع تفریحات مانند، غواصی، شنا، جت اسکی را به شما می دهد. برای مراجعه به این پارک از دره ستارگان فاصله 22 دقیقه ای با خودرو شخصی در پیش خواهید داشت. جهت اطلاعات بیشتر مقاله پارک زیتون قشم را مطالعه نمایید.

پارک زیتون قشم

غار خربس در نزدیکی دره ستارگان قشم

قدمت استفاده از غر خاربس قشم به زمان مادها باز می گردد. غار کنونی خربس حاصل پدیده های طبیعی مانند گرداب ها و ایجاد تغییراتی از قبیل حفر دالان های متعدد توسط انسان بوجود آمده است. این غار در گذشته معبد میترا (خدای آب) و پس از به عنوان مدفن زرتشتیان استفاده شده بود. غار خربس در فاصله 12 دقیقه ای با خودرو از دره ستارگان قشم قرار گرفته است. جهت اطلاعات بیشتر مقاله غار خربس را از وبلاگ رسپینا مطالعه نمایید.

غار خربس  قشم

صخره خرچنگ ها در نزدیکی دره ستاره

این صخره ها در فاصله 8 دقیقه با خودرو و مسافت 51  دقیقه به صورت پیاده روی از دره ستارگان قرار دارد. برای دیدن اکوسیستم و محل زندگی خرچنگ های قشم می بایست به صخره خرچنگ ها در نزدیکی روستای ریگو مراجعه نمایید. که این موضوع برای دوستداران طبیعت و جانوران بسیار جذاب بوده بگونه ای که پیشنهاد می شود پیش از سفر به صخره خرچنگ ها دوربین مناسب عکس برداری همراه خود داشته باشید.

صخره خرچنگ های قشم

جزایر ناز در نزدیکی دره ستارگان قشم

جزایر ناز قشم در واقع دو جزیره بوده که ساحل جنوبی قشم واقع گردیده است. این جزایر از دره ستارگان قشم دارای فاصله 13 دقیقه ای بوده که ادامه مسیر را بایستی با قایق به ناز بروید. پدیده منحصر به فردی که این منطقه را از سایر جزیره های خلیج فارس متمایز می کند، زیر آب رفتن جزایر در هنگام مد بوده به گونه که تمام آن به جز باریکه ای از خشکی به زیر آب خواهد رفت. جهت اطلاعات بیشتر راجب این جزایر، مقاله، جزایر ناز را مطالعه نمایید.

جزایر ناز قشم

سخن آخر

امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید. لطفا نظرات و تجربیات مربوط به سفر خود از دره ستارگان قشم را با ما درمیان بگذارید. همچنین شما می توانید اطلاعات بیشتر در خصوص سایر پارک ها و مراکز تفریحی قشم را در وبلاگ رسپینا جست و جو نمایید.

دره ستارگان کجاست؟

دره ستارگان در ضلع شمالی جزیره زیبای قشم و نزدیکی روستای برکه خلف قرار گرفته است. دره ستارگان از فرودگاه دیرستان قشم، 35 دقیقه و از شهر قشم 54 دقیقه با خودرو فاصله در پیش خواهید داشت.

بهترین زمان برای رفتن به دره ستارگان چه زمانی است؟

با توجه به آب و هوای قشم پیشنهاد می شود که فصل های پاییز، زمستان و اویل بهار را برای رفتن به این منطقه انتخاب کنید. همچنین در صورتی که قصد بازدید از این مکان را در فصل تابستان دارید، گردش خود را به ساعات ابتدایی روز و یا ساعت انتهایی روز موکول نمایید.

لیلی عسکری

در سفر، دنیای جدیدی را می‌بینید؛ از مهمان‌نوازی مردم و فرهنگ آنان تا طبیعت بکر و جاذبه‌های تاریخی، سفر به دور از روتین زندگی فرصتی است برای رشد! با مطالعه و تجربیات شخصی، جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری رو معرفی می‌کنم و نکاتی که به مسافران در طی سفر کمک می‌کنه رو ارائه میدم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا