رسپینا
حمل و نقلدانستنی ها

راهنمای کامل پرواز کانکشن در پروازهای خارجی

پرواز کانکشن به پروازهای غیر مستقیم گفته می شود که مسافر ابتدا در فرودگاهی دیگر پیاده شده و با پروازی دیگر به مقصد نهایی می رسد. در صورت خرید بلیط هواپیما خارجی برای برخی مقاصد ممکن است مجبور باشید پرواز کانکشن رزرو کنید. در این پرواز مسافر باید از هواپیما پیاده شده و سوار هواپیمای دیگری شود تا به مقصد نهایی برسد. اگر پرواز مستقیمی از فرودگاه مبدا به فرودگاه مقصد نهایی وجود نداشته باشد، مسافر باید پرواز کانکشن یا غیرمستقیم رزرو کند.

هنگامی که مسافر برای انتقال به یک پرواز دیگر در فرودگاه فرود می‌آید، برنامه پروازی او شامل زمان انتقال از پرواز اول به پرواز دوم بوده  که این مدت زمان، توقف نامیده می شود تا مسافران بتوانند از طریق فرودگاه به سمت گیت پرواز جدید بروند. همچنین ممکن است تنها به این دلیل وجود داشته باشد که تنها پرواز موجود برای چند دقیقه یا چند ساعت پس از فرود پرواز اصلی حرکت نمی کند. بسته به برنامه پرواز، یک توقف می تواند فقط چند دقیقه یا چند ساعت طول بکشد.

پروازهای کانکشن چگونه کار می کنند؟

اگر در پرواز کانکشن یک بلیط رزرو کرده اید، روش سفر بسیار آسان است. ممکن است پرواز شما شامل دو یا سه پرواز باشد اما همه آن ها در قالب یک پرواز رزرو شده باشند. پس از تحویل چمدان در پرواز اول، چمدان شما به طور خودکار بین پروازها ارسال می‌شود و در هنگام فرود پس از آخرین پرواز، به شما تحویل داده می شود.

قوانین پرواز کانکشن
پرواز کانکشن

وقتی بعد از پرواز اول در فرودگاه فرود می آیید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که پیاده شوید و از طریق فرودگاه به سمت گیت پرواز بعدی خود حرکت کنید. شما نیازی به انجام کاری برای چمدان خود نخواهید داشت. با این حال، گاهی اوقات انجام این کار امکان پذیر نیست، به خصوص اگر با یک شرکت هواپیمایی ارزان قیمت سفر کنید باید چمدان خود را تحویل بگیرید، سپس برای پرواز بعدی دوباره آن را تحویل دهید.

تفاوت پرواز کانکشن و پرواز خود کانکشن

پرواز کانکشن از نظر قانونی یک سفر پیوسته در نظر گرفته می شود که به صورت یک برنامه سفر کامل رزرو شده است که در مقصد اول مدتی را توقف دارید. پروازهای کانکشن نسبتاً رایج هستند وقتی به دنبال پروازی هستید، خطوط هوایی یا پرواز مستقیم ارائه می‌کنند، یا سعی می‌کنند راه دیگری برای رساندن شما از A به B پیدا کرده و از طریق فرودگاه دیگر مثلا نقطه C شما را به B برسانند. ممکن است با همان ایرلاین به سفر بروید یا ممکن است با یک شرکت هواپیمایی شریک کار کنند که شما را به مقصد برساند.

پرواز خود اتصال (self-connection) یا خود انتقال زمانی است که خودتان پرواز دوم را رزرو کنید. مثلا برای سفر به استانبول می توانید ابتدا به دوحه رفته و بلیط هواپیما استانبول را از دوحه رزرو کرده و با پروازی دیگر به استانبول بروید. در این روش مسیر پروازی که می‌روید ممکن است یکسان باشد – اما خطوط هوایی با پروازهای کانکشن و خود کانکشن بسیار متفاوت برخورد می‌کنند.

هنگامی که یک شرکت هواپیمایی برای شما پرواز کانکشن رزرو می کند، یک کد مرجع رزرو (booking reference) برای شما صادر خواهد شد. همچنین چمدان شما تنها یک مرتبه تحویل گرفته می شود. شرکت هواپیمایی مسئول کمک به شما در سوار شدن به پرواز دوم است – زیرا ایرلاین ها این بلیط را برای شما صادر کرده اند.

پروازهای کانکشن

زمان بین پروازهای کانکشن می تواند بسیار کوتاه باشد و حتی برای برخی از فرودگاه ها 40 دقیقه باشد. شرکت هواپیمایی از پرواز دوم شما آگاه است و گاهی به شما می گوید که برای پرواز بعدی خود به کدام گیت نیاز دارید. نکته مهم این است که اگر اولین پروازتان با تأخیر مواجه شود و دومین پروازتان را از دست بدهید، شما را با پرواز دیگری به مقصد نهایی می‌رسانند. حتی ممکن است در صورت جا ماندن از پرواز، مجبور شوند به ازای هر مسافر جریمه پرداخت کنند.

اما هنگامی که دو پرواز مختلف را برای ایجاد یک پرواز خود کانکشن رزرو می کنید، هر پرواز دارای کد رزرو مختلفی است، بنابراین آنها کاملاً مستقل از یکدیگر هستند. در این صورت شما مسئول تمام جنبه های پرواز دوم هستید. این ممکن است به معنای جمع‌آوری چمدان‌ها و بررسی مجدد آن، بازرسی امنیت و رسیدن به موقع به هواپیمای بعدی باشد.

تفاوت بین layover و پرواز کانکشن چیست؟

در حالی که این اصطلاحات اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند، اما با یکدیگر متفاوت هستند. توقف یا layover زمانی است که در فرودگاه بین دو پرواز می گذرانید. پرواز اتصال پرواز بعدی در برنامه سفر شما است که در فرودگاه منتظر آن هستید.

آیا پروازهای کانکشن ارزانتر از پروازهای مستقیم هستند؟

پروازهای کانکشن معمولاً ارزان‌تر از پروازهای مستقیم یا بدون توقف هستند، زیرا برخی از مسافران مایلند برای راحتی پرواز مستقیم هزینه بیشتری بپردازند. با این حال، هنگام رزرو پرواز کانکشن، مهم است که هزینه هایی را که ممکن است در طول توقف در فرودگاه متحمل شوید، در نظر بگیرید. برای مثال، اگر قرار است با رزرو بلیط هواپیما تهران استانبول مدت طولانی در فرودگاه ترانزیت باشید، ممکن است مجبور شوید غذا و نوشیدنی بخرید که هزینه بالایی دارد. علاوه بر این، اگر برای انجام پرواز کانکشن خود نیاز به تغییر فرودگاه دارید،  باید هزینه حمل و نقل بین دو فرودگاه در مقصد اول را در نظر بگیرید.

پرواز کانکشن ارزان
پرواز کانکشن ارزان

قوانین پرواز کانکشن

به دلیل شرایط متفاوت رزرو و پرواز در این نوع پروازها، قوانین متفاوتی نیز برای آن ها در نظر گرفته شده که در ادامه مهم ترین این موارد بررسی می شود.

ویزای ترانزیت برای پروازهای توقف دار

یکی از قوانین پروازهای خارجی، لزوم دریافت ویزای ترانزیت در فرودگاه مقصد اول است. شما می توانید با مراجعه به باجه گمرک در فرودگاه، با پرداخت هزینه ویزا را دریافت کنید. البته در برخی فرودگاه ها مانند فرودگاه دوحه قطر، در صورتی که مدت توقف شما کمتر از 8 ساعت باشد، نیازی به دریافت ویزای ترانزیت ندارید.

ویزای ترانزیت
ویزای ترانزیت

اگر پرواز اتصال خود را از دست بدهید چه اتفاقی می افتد؟

این به برنامه سفر و نحوه رزرو بلیط کانکشن شما بستگی دارد. اگر پروازها را در یک بلیط رزرو کرده باشید و اولین پرواز با تاخیر انجام شود، شرکت هواپیمایی شما را برای پرواز دوم با هواپیمایی دیگر به مقصد نهایی برساند. در صورتی که پرواز کانکشن را جداگانه رزرو کرده باشید (یعنی دو پرواز را از طریق دو سیستم مختلف رزرو کرده اید) و تاخیر در پرواز اول باعث شود که پرواز دوم را از دست بدهید، شرایط شما متفاوت خواهد بود.

شرکت هواپیمایی دوم هیچ اطلاعی از اولین پرواز شما ندارد و  برای آنها مسافری هستید که از پرواز جا مانده اید و شامل قوانین نوشو (NO SHOW) خواهید شد. ممکن است ایرلاین دوم ممکن است برای شما یک پرواز دیگر رزرو کنند و یا پس از کسر جریمه بهای بلیط را به شما عودت دهند.

جا ماندن از پرواز کانکشن
جا ماندن از پرواز کانکشن

کنسلی پروازهای کانکشن

کنسلی پرواز کانکشن به نحوه رزرو آن ها بستگی دارد. در صورتی که هر دو پرواز را با یک رزرو تهیه کرده باشید نمی توانید پرواز دوم را کنسل کنید. اما در رزرو جداگانه می توانید بلیط پرواز دوم را کنسل کنید.

حداقل زمان بین پروازهای کانکشن چقدر باید باشد؟

اگرچه گفتن دقیق مدت زمان بین پروازهای اتصالی دشوار است، اما همیشه باید سعی کنید حداقل دو ساعت برای پروازهای بین‌المللی در نظر بگیرید. با این حال، عواملی مانند اندازه فرودگاه، فصل سفر و اینکه آیا با همان ایرلاین رزرو کرده اید یا خیر، بر میزان زمان مورد نیاز شما در طول توقف در فرودگاه موثر است. مسافرانی که به دلایلی به کمک ویژه در فرودگاه نیاز دارند، ممکن است بخواهند حتی مدت بیشتری را در فرودگاه توقف کنند.

عبور از گمرک در پروازهای اتصالی

اگر پروازهای بین المللی را رزرو کرده اید، معمولاً باید از بخش گمرک و مهاجرت در فرودگاه کانکشن عبور کنید. اما در صورتی که پرواز داخلی رزرو کرده اید نیازی نیست که از گیت امنیت عبور کنید.

دریافت کارت پرواز برای پرواز کانکشن

هنگام ورود به اولین پرواز خود، چه به صورت آنلاین و چه در فرودگاه، همه کارت های پرواز را به یکباره دریافت خواهید کرد. با این حال، برای برخی از سفرهای بین‌المللی، شرکت هواپیمایی از شما درخواست می کند که کارت پرواز دوم خود را در زمان توقف دریافت کنید. در این صورت پس از تایید مدارک هویتی شما کارت پرواز برای شما صادر خواهد شد.

کارت پرواز کانکشن
کارت پرواز کانکشن

آیا یک پرواز کانکشن منتظر مسافران خواهد بود؟

پروازهای کانکشن مانند سایر پروازها طبق برنامه حرکت می کنند و در صورتی که به هر دلیل به پرواز دوم نرسید باید به فکر رزرو پروازی دیگر باشید. در برخی موارد نادر، اگر با یک گروه بزرگ سفر می‌کنید که بخش بزرگی از مسافران پرواز اتصال را تشکیل می‌دهند، یک شرکت هواپیمایی ممکن است با کمی تاخیر پرواز کرده و یا پرواز دیگری برای آن ها ترتیب دهد. که این مورد بسیار نادر است.

در پروازهای کانکشنی که جداگانه رزرو شده اند چه اتفاقی برای چمدان می افتد؟

اگر پروازهای اتصال خود را به طور مستقل رزرو کرده اید، شرکت هواپیمایی هیچ تعهدی برای انتقال چمدان شما به پرواز کانکشن شما ندارد. در این صورت، باید چمدان خود را پس از اولین پرواز خود تحویل گرفته و قبل از پرواز اتصال، چمدان خود را دوباره بررسی و تحویل دهید. به همین دلیل، مهم است که مطمئن شوید بین پروازهای اتصالی که جداگانه رزرو شده اند، زمان زیادی برای دریافت چمدان، بازرسی آن و تحویل مجدد خواهید داشت.

سوالات متداول

پرواز کانکشن چیست؟ آیا پرواز کانکشن ارزانتر است؟

پروازهای کانکشن پروازی است که مسافر برای رسیدن به مقصد نهایی باید به فروگاهی دیگر رفته و سپس با پروازی دیگر به مقصد اصلی می رسند. این پروازها به دلیل تقاضای کمتر معمولا قیمت پایین تری دارد.

آیا در پرواز کانکشن باید چمدان خود را پس از پرواز اول تحویل بگیریم؟

خیر. در بیشتر پروازهای کانکشن، چمدان شما توسط ایرلاین به هواپیمای دوم انتقال می یابد و نیازی به تحویل مجدد ندارید.

آیا در پرواز کانکشن باید از گیت امنیت عبور کنیم یا خیر؟

بله. پس از رسیدن به فرودگاه مدارک شما از جمله ویزا و پاسپورت مسافران بررسی می شود.

پرواز ترانزیت چیست؟ آیا دریافت ویزای ترانزیت در فرودگاه الزامی است؟

همان پرواز کانکشن است. هنگام ورود به فرودگاه مقصد اول باید ویزای ترانزیت را از باجه گمرک دریافت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا