خانه هنرمندان تبریز

خانه تاریخی هنرمندان با قدمتی 130 ساله با ساختار سنتی و داشتن درونی و اندرونی، ستون های زیبا، پنجره های ارسی و برگزاری نمایشگاه ها و رویداد های مختلف، به مکانی جذاب برای  گردشگران، عکاسان و هنرمندان تبدیل شده است.

خانه هنرمندان تبریز

خانه ختایی تبریز (هنرمندان) کجاست؟

این خانه در آدرس خیابان ارتش جنوبی، کوچه صدر، بن بست ختایی ها قرار گرفته است. ورودی آن رایگان و ساعت کاری آن همه روزه به جز ایام تعطیل 8 الی 14 می باشد. قدمت این بنا  به دوران صوفی و قاجاریه می رسد. خانه هنرمندان در گذشته به متعلق به تاجری ثروتمند به نام ختایی بوده، از این رو به خانه ختایی نیز شهرت دارد. ساکنین تهران برای بازید یک روزه از این مکان تاریخی به راحتی می توانند تنها با 1 ساعت پرواز به تبریز رسیده و با خرید بلیط هواپیما تبریز تهران در سریع ترین زمان ممکن به شهر خود برگردند. 

دسترسی به خانه هنرمندان با اتوبوس

 نزدیک ترین ایستگاه اتوبوس به این مجموعه ایستگاه باغشمال مشترک بوده  که می توانید از طریق خطوط 103 (حافظ) و 104 (ترمینال-مشروطه) استفاده نمائید.

دسترسی به خانه هنرمندان با مترو

در ایستگاه مترو سهند خط 1 پیاده شده و فاصله ی 720 متری را تا خانه هنرمندان از طریق تاکسی و یا پیاده طی نمائید.

خانه هنرمندان تبریز مکانی جذاب برای عکاسی

 این خانه دارای دو طبقه و یک زیر زمین بوده که تالار خانه و اتاق نشیمن در طبقه اول داشته و در طبقه دوم چند اتاق کوچک و طاقچه های متقارن وجود دارد. به دلیل حفظ اصل قرینه سازی در خانه های آن دوران، دو طاقچه در اتاق مهمان و یا تالار خانه وجود دارد.  که این موضوع می تواند برای گردشگران و عکاسان بسیار جذاب باشد. نمونه دیگر اصل قرینگی را می توان در پل های اصفهان مشاهده نماییم. 

دوطبقه ساختمان بوسیله راه پله و اتاق نشیمن به یکدیگر متصل می شوند. در وسط حیاط این خانه حوض آبی کوچک و ستون های بسیار زیبا و پنجره های ارسی بوده که هنر، هنرمندان تبریز را به رخ می کشاند. 

خانه علاوه بر حیاط بیرونی، دارای حیاطی اندرونی با باغچه ای زیبا در داخل آن می باشد. اندرونی از طریق زیر زمین به خارج خانه متصل می شود. از دیگر قسمت های این خانه می توان به اتاقک‌های انباری، آب‌انبار، تنور، دهلیز و حوض در زیرزمین خانه اشاره کرد. این خانه در سال 1382 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. هزینه ورودی این بنا رایگان می باشد. 

فعالیت خانه هنرمندان در حال حاضر

میزبانی دوره ای  موزه های تبریز و فرار گرفتن موزه کاریکاتور و موزه استاد بهتونی، این محل را محفل فرهیختگان و دوستداران هنر و فرهنگ کرده است. بگونه ای که موزه کاریکاتور خانه هنرمندان معروفترین موزه شهر و پنجمین موزه کاریکاتور دنیا بود و در آن آثار هنرمندان بزرگ ایران و خارجی در آن حفظ می شود.  

جاهای دیدنی نزدیک خانه هنرمندان

بعد از خانه ی هنرمندان می توانید از امکان و جاذبه های گردشگری زیر موزه شهرداری، موزه سنجش، خانه لاله ای و موزه آذربایجان که در نزدیکی این بنا و در فاصله ی چند دقیقه ای از آن قرار گرفته اند دیدن نمائید.  

موزه شهرداری تبریز: این موزه در فاصله ی 3 دقیقه ای با خودرو از خانه هنرمندان قرار گرفته و می توان بعد از خانه هنرمندان مقصد بعدی شما باشد  ویا 12 دقیقه پیاده روی  دارید.

موزه سنجش: این موزه در فاصله 5 دقیقه ی با خودرو و در نزدیکی موزه شهرداری قرار گرفته است و یا 10دقیقه پیاده روی دارید.

خانه ی لاله ای: این خانه در فاصله 3 دقیقه ای با خودرو از خانه هنرمندان قرار گرفته است و یا 7 دقیقه پیاده روی دارید.

موزه ی آذربایجان: در فاصله ی 4 دقیقه ای با خودرو از خانه هنرمندان قرار گرفته است و یا 12 دقیقه پیاده روی  دارید.

هتل های نزیک به خانه هنرمندان تبریز 

هتل سهند تبریز: به سمت ایستگاه موزه آذربایجان رفته و سوار خط BRT (میدان راه آهن- میدان بسیج) شده و در ایستگاه شریعتی  پیاده شوید اکنون مسافتی 220 متری تا مقصد داشته که می توانید با تاکسی و یا پیاده طی نمائید. کل مسیربا خودرو 5 دقیقه 

هتل بهبود:  5 دقیقه بصورت پیاده و 3 دقیقه با خودرو تا این هتل فاصله دارید. 

هتل آزادی تبریز: به سمت ایستگاه موزه آذربایجان رفته و سوار خط BRT (میدان راه آهن- میدان بسیج) شده و در ایستگاه شریعتی  پیاده شوید حال مسافت 80 متری تا مقصد را پیاده روی نمائید. 7 دقیقه با خودرو تا این هتل فاصله دارید. 

امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید، لطفا نظرات ارزشمند خود را در رابطه با این محل با ما در اختیار گذاشته و یا چنانچه قصد رفتن به این محل را دارید می توانید با کارشناسان تور داخلی ما تماس بگیرید.